PDA

צפייה בגרסה מלאה : חידת הסטוריה (וקצת ג'יפים):

PW
09-07-07, 00:11
מה הקשר בין עבד אל - מג'יד ח'אדר ושתי התמונות הרצ"ב?

asafk
09-07-07, 00:20
את האוטובוס לאילת שדרכו הסתיימה במעלה עקרבים אני מזהה... אבל מיהו יפה הבלורית...?? :???:

asafk
09-07-07, 00:24
תשובה חלקית- כמה שאני זוכר, עמוס ירקוני (הברנש שקודם קראו לו עבד אל - מג'יד ח'אדר) קיבל בעקבות הטבח באוטובוס (או שמא היה זה טבח אחר?? ) את המשימה להקים את היחידה שהפכה לימים לסיירת שקד..

אסף.

עירא
09-07-07, 01:18
קטונתי מלזהות אבל קצת חומר רקע (http://www.shaked.org.il/a.html) לקריאה, ועוד קצת. (http://www.shaked.org.il/c.html)

נמרוד
09-07-07, 11:54
הבחור נראה מוכר, סביר להניח שמחידות קודמות... וזה אכן יאיר פלד, מפקד סיירת צנחנים שעל שמו מעלה יאיר והקשר שלו לג'יפים לא מוטל בספק. פלד נרצח במהלך ניווט בנחל סרפד בשנת 1959, על ידי אחד אבו-בנדק (שהוא התשובה לחידה). אותו אבו בנדק אחראי גם על הפיגוע באוטובוס במעלה עקרבים ב1954 ועל עוד הרבה צרות בנגב בתקופה ההיא. הוא נרדף במשך שנים על ידי עמוס ירקוני (עבד אל מג'יד ח'אדר בשמו המקורי), שהשיג והרג אותו בסופו של דבר בשנת 1968 בסיני.

יוני5
09-07-07, 12:42
ולפני כשבועיים, לקחתי כמה חבר'ה לאנדרטה לזכרו של יאיר פלד לחלוק לו כבוד שמגיע לו.

אחרי רצח יאיר, ב 59, משה דיין גרש בתגובה המוני בדואים לסיני. אין לי ספק שרבים מהם חזרו אחרי תקופה קצרה, אבל המסר היה ברור.
עוד לגבי יאיר פלד:
דרך הפטרולים העוברת במרחק של 300 מטר עד ק"מ מהגבול היתה יוזמה שלו, ציר רוחב (שחלקו הוכשר בזמן האחרון לרמת פרייבטים כמעט), השולט על ציר הגבול ועוד כמה ק"מ מערבה לתוך מצריים.
אותו יאיר אחראי גם ל"מעלה יאיר" הקרוי על שמו.

פעם היו ימים, שמ"פים היום רציניים, לא כמו היום, שלטו בשטח ופתחו דרכים, וכל זאת באמצעות שני ג'יפים וקומנדקר והשיגו תוצאות שאנו שואפים אליהם היום...

האזור בו פעל ונרצח: נחל סרפד, נחל עיירים ונחל עקרב מלא היום במבריחים. מצד שני זהו שטח מדהים, יפיפה, המאופיין בהמון בורות מים ומאגורות, מערות ובוסתנים בני מאות ואלפי שנים.
באותו אזור נחל חורשה ונחל אלות, הר חמרן, שדה חפיר, נחל מתנן... והחיות, אוי החיות ואוי הכמות... עזבו את הנחשים העקרבים והעקרבוטים. אבל מלא דורבנים, צבאים, שועלים, זאבים, צבועים, ארנבות, המון סוגי עופות שאין לי מושג מה שמם, ירבועים ואני די בטוח שגם נמרה עם גורים, שראיתי מבעד למכשיר ראיית לילה טרמי באותו המקום פעמיים, אבל מומחים טוענים שהסיכויים קטנים.

עכשיו תחשבו על מישהו שאשכרה מקבל כסף ואמצעים לטייל ללא לאות במקומות הללו. סתם, נגיד שלוקחים נבלה סרוחה, נותנים לו סופה, האמר, אביר ואומרים לו: "צא לטייל חביבי". הדלק על חשבוננו, נזקים לרכבים - עלינו. אתה יודע מה? גם עלות הטלפון לחילוץ עלינו.
רק אל תשכח צידה לדרך - קח בחינם, וכן, בסוף, אחרי חודש, נשלח לך את המשכורת ישר לחשבון הבנק.

והנבלה הסרוחה זו אני...

------- לקוח מתוך סרט פרסום למילואים -------- (צולם במשך 26 יום, עד לפני שבוע וחצי)

יוני5

PW
09-07-07, 12:50
נמרוד - קבל ח"ח.
יפה.
סעיד אבן בנדק אחראי לטבח מעלה ערבים ורצח יאיר פלד.
המעגל נסגר ע"י עמוס ירקוני ו"שק"ד" בהיותו מושל מרכז סיני.
היו ימים.

נמרוד
09-07-07, 13:17
יוני במהלך הקריאה שמתי לב למשהו אחד שאנחנו בדרך כלל מתעלמים ממנו... המצב היום לא גרוע כמו שנדמה לנו. אז הכל היה מלא שם מבריחים ומחבלים ועקרבים ונחשים... וגם היום. בעצם היום, למרות מה שנדמה לנו, המצב הרבה יותר טוב - עובדה שאנחנו כן יכולים לטייל שם כאזרחים בבטחון רב, בתקופה של יאיר פלד ועמוס ירקוני זה היא באמת שטח הפקר.

PW
09-07-07, 14:04
נמרוד יקירי:
על יותר ופחות לא נתווכח כי אי אפשר להשוות תפוחים לענבים. אבל בגדול, אין שינוי במצב באזור מבחינת מדינת ישראל. נקודה. השינוי היחידי המשמעותי שגוזר משמעויות רלוונטיות הוא שפעם בצד השני הייתה מדינת אוייב והחודרים היו מסתננים.
היום זה גבול בין שתי מדינות שיש ביניהן הסכם שלום. המוטיבציה אז הייתה אידיאולוגית והיום היא כספית / פרנסה.
זה שכרגע אזרחים מטיילים אינם מטרה לא עושה את המצב טוב יותר או פחות - המצב זהה פחות או יותר למצב בשנות החמישים והשישים.... בהבדל אחד: היום לא יורים בגונבי הגבול באופן אוטומטי. אנחנו מדינה הומנית.
תראה מה קורה לנו כעת עם זרם הפליטים מסודן. אין למדינת ישראל יכולת אמיתית לשלוט בגבולה הדרומי. נקודה. זה מה שהיה וזה מה שקורה כעת.
ברגע שיווצר אינטרס לפגיעה במטיילים: פח"ע, גניבת רכוש וכד' - שלא יהיה לך ספק - אנחנו (כאזרחים, לא מדבר על אוכלי חינם ומבזבזי כספי משלם המיסים כמו הארטיסט מההודעה הקודמת) - לא נטייל שם. בדיוק כמו שאזרחים אחראיים לא מטיילים (כמעט) במרסבה. ושום פעולה או החלטה הנראית באופק של ה"מדינה" לא תשנה בעתיד הנראה לעין את המצב המזופת הזה. לאף אחד אין / לא יהיה באמת את הכוח והיכולת להבטיח את שלומנו שם. חבל.
דעתי הפרטית והבלתי מחייבת בעליל היא כי עדיין אפשר ורצוי לטייל שם - אבל זה אחד המקומות שראוי להסתובב בהם חמוש - ולא באקדח. אין לדעת מתי המבריח התורן יקבל מוטיבציה להגדיל את שללו או לצאת גיבור מרצח יהודי. חובבי ציון מושבעים אין שם - משני צידי הגבול.

יוני5
09-07-07, 14:46
שתי הערות לדבריו הנהירים של PW:

1. ההברחות אז והיום דומות להברחות שהיו מזה מאוד שנים (למעט הפדאיונים). הבדואים מעבירים סחורות מכאן ולשם. פתאום, שמו להם גבול, מיסים והגבלות. מכיוון שהם לא חובבי ביורוקרטיה גדולים, ובאמת אין להם עניין להיכנס לשיקולים בינלאומיים בין האנגלים לתורכים (סוף המאה ה19 תחילת המאה ה20) או בין ישראל למצריים כיום.

ומרגע שאתה מבריח - אתה מבריח. זהו מקצוע, תחום התמחות, בשטח ספיציפי.
גם הפח"ע יכול להיחשב לא רלוונטי בנקודה זו. מוחמד מאל עריש רוצה להעביר חבילה לידידו הטוב אחמד בואכה חברון. הוא פונה ליוסוף ובניו, שמעבירים את החבילה. מה זה רלוונטי לנו, המטיילים מה היה שם? סמים או סיגריות?
כמטיילים באזור, כל עוד אין כוונה לפגיעה במטיילים, אז אין מניעה לטייל שם.
כן יש התראות לגבי פח"ע בגבול. עובדה, חלקים ניכרים של כביש 10 סגורים לתנועת אזרחים. עם נשק, בלי נשק... סגורים.

2. הסודנים.
פליטים סודנים מחבל דארפור, שנמלטו מהמאכלת שהיתה מונחת על צווארם, אחרי שהרוצחים המוסלמים מצפון המדינה כבר טבחו בבניהם ואחיותיהם... בעור שיניהם נמלטו והגיעו לגבולה של הארץ המובטחת...
אז זהו שלא כל כך.
במשך קרוב לחודש כינו אותי החיילים שלי: שר הקליטה.
כמה "קלטתי"? וואלה, הפסקתי לספור. באזור 100.
אז בסביבות 60-70% מוצאם מסודן, היתר משלל מדינות באפריקה: דרום אפריקה, חוף השנהב, קונגו, צ'אד, הרפובליקה המרכז אפריקאית (נשבע לכם שיש כזו מדינה), אריתריאה...

רוב האנשים מחפשים חיים טובים יותר בקהיר. הם מגלים שלמרות שמצריים הרבה יותר מפותחת מארצותיהם הם, אחרי כמה שנים (בין שנתיים ל 8 שנים) הם מקבלים טלפונים המעודדים אותם לעבור לארץ המובטחת באמת. בין 300 ל 800 $ אמריקאי לראש, מבריחים אותם מעבר לתעלת סואץ, בואכה אל עריש. שם מעלים אותם על טנדרים ומסיעים אותם עד בערך 800 מטר - ק"מ מהגבול, מראים להם את הדרך וקדימה.
עכשיו סיפרו לי על מגמה שונה: סוכני ייבוא לארץ ישראל (כמו עובדי הסוכנות היהודית) הפועלים כבר בארצות המוצא ותמורת תשלום הוגן, מטיסים אותם לקהיר, ומשם כפי שתיארתי קודם.

אז אני לא נתקלתי באיש מדארפור. כל אלה שדיברתי איתם חיו מספר שנים במצרים והחליטו להתקדם בחיים.

אם לא פליטים מדארפור, אז מה הם כן? מהגרי עבודה. בדיוק כמו הפקיסטנים באיטליה וסקנדינביה, התורכים בגרמניה, המרוקאים והאלג'יראים בצרפת והמקסיקאים בארה"ב.

מה לעשות איתם? זה כבר סוגייה אחרת לגמרי.
מה לא לעשות? אסור להשאיר למ"כ ומ"פ לנהל את המדיניות של מדינת ישראל. וזה מה שקורה בפועל.

ד"א אי אפשר גם לגרש אותם ברגע ההברחה מעבר לגבול - כי המצרים יורים בהם כמו בכלבים, ואם מישהו חושב שצריך לעשות כך, רחמי עליו שהוא נולד במדינה הלא נכונה בתקופה הלא נכונה. אצל הנאצים הוא דווקא היה עושה חיים.

יוני5

ד ו ר ו ן
09-07-07, 23:44
מרגע שאתה מבריח - אתה מבריח. זהו מקצוע, תחום התמחות, בשטח ספיציפי.
גם הפח"ע יכול להיחשב לא רלוונטי בנקודה זו. מוחמד מאל עריש רוצה להעביר חבילה לידידו הטוב אחמד בואכה חברון. הוא פונה ליוסוף ובניו, שמעבירים את החבילה. מה זה רלוונטי לנו, המטיילים מה היה שם? סמים או סיגריות?
כמטיילים באזור, כל עוד אין כוונה לפגיעה במטיילים, אז אין מניעה לטייל שם.
יוני5
מאד רלוונטי,
מי שיכול להעביר בלילה1-2 טון (ואני ממעיט) של סמים(נפח עצום)\טבק נרגילות(משאיר שובל הזוי של ריח תפוחים באמצע המדבר..)\זונות(יש לומר נפקניות\נציגות שרות לקוחות\נערות עובדות או "סתם" תיירות מבלרוס שטעו בדרך..) פליטי דרפור\עובדים זרים ובעצם מה לא ... יכול להעביר מה שבא לו כולל מפגעים.

בשלוש האחרונות היו באזור 3 תקריות אש בסיכום כולל של 7-1 לטובתנו,עדיין איבדנו אדם שלם באזור הזה-אם עובר מפגע חמוש במטרה כללית לא ידידותית (המפגש האלים האחרון היה לפני 3-4~ חודשים באזור הר שגיא,1-0 לכוחותינו) מה ימנע ממנו לפגוע במטיילים?

אני לא נמנע מהאזור הזה-להיפך.
היתרון הגדול שלו הוא הבידוד, בעיקר ממטיילים וגם מפקחים ועושר של טבע\ארכיאולוגיה ונוף אבל צריך לפתוח עיניים, כלב בלילה עוזר (כוסאומו כמה שהוא נבח בבאר חפיר..8)

יוני5
10-07-07, 03:51
דורון,

כתבתי לגבי מבריחים כמבריחים. הפח"ע כשלעצמו עומד, אבל אז חדירת הגבול היא חלק מהפח"ע. מה גם שלא סביר בעיני, שהפח"ע יסתובב לחפש מטיילים או יחשוב שסביר להניח שימצא כאלה. בדר"כ תהיה לו מטרה ברורה: כביש 10 או מקום בפנים הארץ.
האם ישנה אפשרות אחרת? בוודאי שיש, השאלה היא הסבירות. אם לא לוקחים שום סיכונים אז כל מקום אחר הוא בבחינת טאבו, שלא לדבר על סכנת תאונות הדרכים בדרך אל...

שנית, עזוב אותך מפליטי דארפור. הם פשוט לא משם.
מסכנים, אומללים, בני אדם... הכל נכון, אבל דארפור הוא לא החלק הדומיננטי.
אם ד"א תחליט להשאיר בארץ את פליטי דארפור ואת השאר לגרש - תהיה בטוח שתוך 24 שעות כולם יצהירו שהם מדארפור.

יוני5

-->