PDA

צפייה בגרסה מלאה : ראדיאטור שמן גיר, שינוי מיקום, לאן?

מאיר רוטברג
10-07-07, 08:36
אני רוצה להזיז את ראדיאטור השמן גיר שלי שנימצא בחזית הרכב למקום אחר ,

למה? יש לי שם את הראדיאטור מיים ,את רדיאטור המזגן ואת רדיאטור השמן של הגיר , מאוורר אחד בלבד

יותר מדי דברים ,

ראשית כבר מזמן אמרו לי באוטו קור שזה יותר מדי דברים וזה יוצר לי לחצים במערכת המיזוג, (רדיאטור המזגן לחוץ בין שני הראדיאטורים)נכון מערכת המיזוג עובדת נפלא אבל יום אחד זה בטח יקרה ,עודף לחץ יגרור פיצוץ בצנרת המזגן וזה בטח יקרה בטיול הכי חם שאני אהיה בו (חוק מרפי ,)

גם אין מקום לראדיאטור 3 שורות ,

ניתנו לי כל מני עצות לקחת את הראדיאטור שמן גיר לשים על הכנף לחרוץ אותה וכדומה, לטעמי אלו עצות אחיתופל ,כי זה המקום הכי מועד לפורענות במיוחד בחורף כל הבוץ ילך לשם ,

חשבתי לקחת את הראדיטור שמן לשים אותו במצב "שוכב" לקראת סוף המנוע לשים מעליו או מתחתיו וונטה נוספת הוא יהיה צמוד למכסה מנוע ושם לשים
על מכסה המנוע כונס אוויר מעל הראדיאטור לזרימת אוויר חופשית,

מעבר לייצירת תושבת שצ"ל פריקה ,אני צריך לשנות את צנרת הגיר שרובה מתכת לקצר אותה ואת רובה להפוך לצנרת גומי עם קצת עודף שאוכל לסובב את כל הקונסטרוקציה על צירה לצורך טיפול וכו' על הדרך הייתי מעוניין כבר לשים שעון חום גיר ,

רעיונות , הערות והארות יתקבלו בברכה

איציק - 4X6ZH
10-07-07, 08:51
כרעיון לשרשור טכני מענין זאת בהחלט שאלה רצינית .
לדעתי כל רכב שיש לו גיר אוטומטי במדינת ישראל חייב רדיאטור לשמן גיר .
על הרדיאטור להיות נפרד ועצמאי .( לא חלק מרדיאטור אחר ;-) )
הרדיאטור צריך להיות במקום שבו הוא מחליף חום בקלות ( חזית הרכב )
זה שהרדיאטורים קרובים אחד לשני אין בעיה . ( העיקר שהם לא ישפשפו אחד את השני ויהיה חור ! )
ברכב כמו שלך אין לך בעית עומס על המזגן . ( נפח הקירור חלל תא הנוסעים לא גדול )
מצד שני יחידת מיזוג האויר היא יחידה יחסית גדולה .
כך שלא צריך להיות לך בעית לחצים .
גם רדיאטור המנוע ( זה עם המים ) הוא גדול ויש לו מספיק יכולת החלפת חום .
יצא לך פעם להגיע למצב של שמן גיר רותח ? ( לדעתי לא )
אתה גורר עגלה בעליות ?
שמן הגיר שלך משנה את הצבע והופך לשחור ( בזמן קצר )
בקיצור חפש נושא אחר לשגע את הרכב :smile:
תחליף שמן גיר כל 40.000 ק"מ
תחליף נוזל צינון כל 40.000 ק"מ
בדוק צינורות והחלף
עזוב את הרדיאטורים במקום .
איציק

מאיר רוטברג
10-07-07, 09:58
כרעיון לשרשור טכני מענין זאת בהחלט שאלה רצינית .
לדעתי כל רכב שיש לו גיר אוטומטי במדינת ישראל חייב רדיאטור לשמן גיר .
ציינתי שיש לי כזה
על הרדיאטור להיות נפרד ועצמאי .( לא חלק מרדיאטור אחר ;-) )
הוא נפרד
הרדיאטור צריך להיות במקום שבו הוא מחליף חום בקלות ( חזית הרכב )
לא חייב , צריך מקום עם זרימת אוויר, דווקא אצלי יש כננת לפני כן אז זרימת האוויר אינה מהמשופרות

זה שהרדיאטורים קרובים אחד לשני אין בעיה . ( העיקר שהם לא ישפשפו אחד את השני ויהיה חור ! )
צמודים, אין מקום
ברכב כמו שלך אין לך בעית עומס על המזגן . ( נפח הקירור חלל תא הנוסעים לא גדול )
מצד שני יחידת מיזוג האויר היא יחידה יחסית גדולה .
כך שלא צריך להיות לך בעית לחצים .
תודה על קביעתך הווירטואלית, אוטוקור קבעו כי הלחצים גבוהים מדי ויש בעיית קרור בראדיאטור

גם רדיאטור המנוע ( זה עם המים ) הוא גדול ויש לו מספיק יכולת החלפת חום .
יצא לך פעם להגיע למצב של שמן גיר רותח ? ( לדעתי לא )לא
אתה גורר עגלה בעליות ?לא גורר עגלות
שמן הגיר שלך משנה את הצבע והופך לשחור ( בזמן קצר ) ממש לא
בקיצור חפש נושא אחר לשגע את הרכב :smile:
תחליף שמן גיר כל 40.000 ק"מ
תחליף נוזל צינון כל 40.000 ק"מ
החלפת שמנים כללית כל שנה(למעט מנוע) בלי ייחס לכמות הקילומטרז
בדוק צינורות והחלף
עזוב את הרדיאטורים במקום .
איציק

נמרוד
10-07-07, 10:16
מחליף חום צריך זרימה של אויר בטמפרטורה הכי נמוכה שאפשר. ברכב, טמפרטורה הכי נמוכה אפשרית = טמפרטורה חיצונית. זה ברור, לכן מחליף החום חייב להיות איפשהו על היקף הרכב (זה נראה ברור אבל הנה יש בפורום סוזוקי כרגע במקרה בחור שחושב להכניס רדיאטור מזגן לתוך תא המנוע). זרימת אויר - קשה לחשוב על מקומות יותר טובים מאשר בחזית, ניצב לרוח.

אז הנה כמה מקומות תחליפיים בכל זאת -

1. בחזית, אבל לפני הגריל הקדמי. מדובר בסך הכל על מחליף חום קטן, חבר אותו לפני הגריל בצורה יציבה. פותר לך את בעיית המקום מאחורי הגריל והשפשופים בין שלושת הרדיאטורים, והמרחק הנוסף בהחלט ישפר גם את הזרימה. חסרון - מכוער, וכמו שאני מכיר אותך זה פוסל את העניין...

2. כמו שהצעת, שוכב מתחת למכסה המנוע עם כונס אויר. זה אפשרי בהחלט, וממש לפני כמה שבועות עלתה כתבה של יוסי על התקנת אינטרקולר באיפון (http://www.jeepolog.com/419.html) ואפשר ללמוד ממנה כמה דברים .

שיהיה לך ברור - זה לא פשוט, והתועלת לא ברורה, אבל אתה אוהב להכנס לפרויקטים כאלו... אם לחדד את השאלה של איציק - מהי הגדרת הבעייה שדורשת פתרון? האם רק בעיית התפקוד של המזגן? אם כן, לדעתי זה השקעת יתר בכיוון שהוא לא הנכון. זה לא הרכב הראשון ולא האחרון שיש בו את שלושת הרדיאטורים האלו מסודרים בטור בקדמת הרכב, מומחה המזגנים צריך לדעתי להתייחס לקיום רדיאטור הגיר כעובדה ולהתעסק עם תיקון/שיפור יכולת הקירור.

מאיר רוטברג
10-07-07, 10:34
שיהיה לך ברור - זה לא פשוט, והתועלת לא ברורה, אבל אתה אוהב להכנס לפרויקטים כאלו...
במיוחד אם אני עושה אותם בעצמי:mrgreen:

אם לחדד את השאלה של איציק - מהי הגדרת הבעייה שדורשת פתרון? האם רק בעיית התפקוד של המזגן? אם כן, לדעתי זה השקעת יתר בכיוון שהוא לא הנכון. זה לא הרכב הראשון ולא האחרון שיש בו את שלושת הרדיאטורים האלו מסודרים בטור בקדמת הרכב, מומחה המזגנים צריך לדעתי להתייחס לקיום רדיאטור הגיר כעובדה ולהתעסק עם תיקון/שיפור יכולת הקירור.[/QUOTE]

מתחלק ל שניים-אחד אין מקום לרדיאטור 3 שורות המנוע כעת מייצר הרבה יותר חום וזה מומלץ ,
שנית בעיית הלחצים במזגן , קודם היה גיפ, אחרי זה היה מזגן, אחרי זה הגיפ נהיה אוטומטי ונולד עוד רדיאטור קרור שמן לפני המזגן ,
לכן הלחצים במערכת המיזוג וההמלצה היא שלהם

איציק - 4X6ZH
10-07-07, 10:54
מאיר קח כיוון מחשבה אחר ....
אתה אומר שמומחה המזגנים אומר שיש לחץ גבוה .
בהחלט יתכן . נכון לחץ גבוה יכול להיות כאשר אין החלפת חום טובה .
אבל לחץ כבוה יכול להיות גם כאשר יש עודף גז .
ולחץ גבוה יכול להיות כאשר יחס שטח החלפת החום בין היחידה הפנימית לחיצונית אינו נכון .
ואנחנו מדברים על סופה ישראלית נכון .
מאיר יש עוד כמה סיבות ;-)
להיות יותר ממוקדים בבעיה זה לחבר שעוני לחץ ( לחץ גבוה ולחץ נמוך )
למדוד טמפרטורת אויר יוצא ( זה שבתוך הרכב ) וטמפרטורת אויר חיצוני ( זה שזורם על פני הרדיאטור החיצוני .) לא טמפרטורת סביבה ולא טמפרטורה אחרי שהאויר עבר את הרדיאטור .
את כל הנתונים האלה יש להעלות לטבלת לחצים בהתאם לסוג הגז שאתה משתמש . ( 12\134 )
ואז אפשר לדעת מה הוא הלחץ שצריך להתקבל בראש מדחס הגז ( קוראים לזה לחץ ראש ) .
אתה טוען ללחץ ראש גבוה ( גם אני חושב שיש פה מי שהוא עם לחץ ראש גבוה ) :-)
צריך לבדוק סתימה ברדיאטור ( החיצוני )
ובשלב שני כתעלול שעובד מעולה .
מוציאים גז מהמערכת 50-100 גרם לא יותר .
כן יש יצרני רכב שמאפשרים טריק כזה .
ואחרן אחרון במידה ויש אצלך עינית על מיבש המזגן שאתה ממלא גז לפי בהתאם לבועות .
תפסיק להשתמש בשיטה הזאת !
איציק

asafk
10-07-07, 11:57
לדעתי אפשר לבדוק התקנה של מחליף חום עם גאומטריה אחרת (דק וארוך לדוגמה) שפחות ישפיע על ביצועי הקירור של שאר מחליפי החום.

לחילופין, ההתקנה כמו של המצנן בהרבה מכוניות- מעל המנוע עם כונס אוויר- טובה בסה"כ, כיוון שב"פינה" שבין מכסה המנוע לחלון יש אזור שממנו יש יניקה טובה- עם או בלי כונס (ואם מרכיבים כונס, כדאי לנסות להרכיב כונס הפוך שיונק אוויר ממש מהפינה).

ככה או ככה- אני ממליץ לך לקחת מד חום דיגיטלי ולמדוד טמפרטורות על כל הרדיאטורים בנסיעה ביום חם. אתה עשוי להיות מופתע- לפעמים מגלים שהבעיה היא בכלל ברדיאטור אחר מזה שחשבת שהוא הבעייתי...

אסף.

מאיר רוטברג
10-07-07, 14:48
ראשית , תודה , עכשיו דבריך מובנים ובהירים,
שנית בהקשר סופה ישראלית , מותקן אצלי מזה שנים מערכת שהותקנה על ידי אוטו קור לשביעות רצוני המלאה , כמו כן כל שנה ביקורת אצלם , שרות ויחס מדהים!!

הראדיאטור שלהם נקי, הטמפ תקינה לחלוטין,הלחצים החלו לאחר הרכבת הראדיאטור השלישי,

מאיר קח כיוון מחשבה אחר ....
אתה אומר שמומחה המזגנים אומר שיש לחץ גבוה .
בהחלט יתכן . נכון לחץ גבוה יכול להיות כאשר אין החלפת חום טובה .
אבל לחץ כבוה יכול להיות גם כאשר יש עודף גז .
ולחץ גבוה יכול להיות כאשר יחס שטח החלפת החום בין היחידה הפנימית לחיצונית אינו נכון .
ואנחנו מדברים על סופה ישראלית נכון .
מזגן פורמולה
מאיר יש עוד כמה סיבות ;-)
להיות יותר ממוקדים בבעיה זה לחבר שעוני לחץ ( לחץ גבוה ולחץ נמוך )
למדוד טמפרטורת אויר יוצא ( זה שבתוך הרכב ) וטמפרטורת אויר חיצוני ( זה שזורם על פני הרדיאטור החיצוני .) לא טמפרטורת סביבה ולא טמפרטורה אחרי שהאויר עבר את הרדיאטור .
את כל הנתונים האלה יש להעלות לטבלת לחצים בהתאם לסוג הגז שאתה משתמש . ( 12\134 )
ואז אפשר לדעת מה הוא הלחץ שצריך להתקבל בראש מדחס הגז ( קוראים לזה לחץ ראש ) .
אתה טוען ללחץ ראש גבוה ( גם אני חושב שיש פה מי שהוא עם לחץ ראש גבוה ) :-)
צריך לבדוק סתימה ברדיאטור ( החיצוני )נקי
ובשלב שני כתעלול שעובד מעולה .
מוציאים גז מהמערכת 50-100 גרם לא יותר .
כן יש יצרני רכב שמאפשרים טריק כזה .
מעניין
ואחרן אחרון במידה ויש אצלך עינית על מיבש המזגן שאתה ממלא גז לפי בהתאם לבועות .
תפסיק להשתמש בשיטה הזאת !
איציק
אני לא ממלא,הם ממלאים ואיני יודע איך ראיתי על פי שעונים ולחצים ולא בהתבוננות בעיינית
הטענה שלהם שהלחצים נוצרים מחוסר איוורור מספק

אסף,
לדעתי אפשר לבדוק התקנה של מחליף חום עם גאומטריה אחרת (דק וארוך לדוגמה) שפחות ישפיע על ביצועי הקירור של שאר מחליפי החום.

לחילופין, ההתקנה כמו של המצנן בהרבה מכוניות- מעל המנוע עם כונס אוויר- טובה בסה"כ, כיוון שב"פינה" שבין מכסה המנוע לחלון יש אזור שממנו יש יניקה טובה- עם או בלי כונס (ואם מרכיבים כונס, כדאי לנסות להרכיב כונס הפוך שיונק אוויר ממש מהפינה).

ככה או ככה- אני ממליץ לך לקחת מד חום דיגיטלי ולמדוד טמפרטורות על כל הרדיאטורים בנסיעה ביום חם. אתה עשוי להיות מופתע- לפעמים מגלים שהבעיה היא בכלל ברדיאטור אחר מזה שחשבת שהוא הבעייתי...
רעיון מעניין

זאבי
13-07-07, 13:00
לא מצאתי בשירשור תשובה לשאלה חשובה.
האם המצנן לשמן גיר מחובר בטור עם המחליף חום המקורי הנמצא בדוד התחתון ברדיאטור?
כמו"כ לא ראיתי מה גודל המצנן אויר המותקן.

מנסיון אישי אני החלפתי מצנן אויר ל-HYDEN גדול יחסית ואצלי אין קרור ברדיאטור והתוצאות טובות מאד.

גם מתג ההפעלה למאורר המזגן המיועד ל"עזור" במצבים קשים בהם המזגן מנוטרל עדין לא הועל מעולם.

ההערות של איציק בהחלט טובות אך במידה ובאמת יש בעיה עם המזגן ואתה מעונין בהתקנה לא בעייתית תבדוק אפשרות התקנה בתוך כונס האויר אחרי הרשת של הרדיאטור.
שמן גיר סובל בהחלט טמפרטורות גבוהות יותר מהקרור הנדרש למזגן וזו נראית בעיני אפשרות סבירה ו8מאד קלה לביצוע.

זאבי

קיד
13-07-07, 21:51
מאיר שלום,

בשמונה שנים האחרונות מותקן אצלי מצנן שמן גיר שפורק מרנג'ר-רובר.
המצנן צר, ארוך, ואליפטי. הנ"ל מותקן מאחורי הכננת ולפני הגריל.
כך למעשה הוא מוגן מחבלות, ועדיין מקבל שפע של אויר טרי.
המצנן מותקן ללא מניפה נוספת. בניסוי מדעי שבוצע, לא נצפתה עלית טמפ. שמן גיר מעל 80-85 מעלותC.

בברכה,
קיד.

נמרוד
14-07-07, 12:25
מאיר תקשיב לקיד, זו בדיוק היתה ההמלצה הראשונה שלי. נראה לי הפתרון הכי נכון וגם קל לישום.

מאיר רוטברג
14-07-07, 19:06
מאיר שלום,

בשמונה שנים האחרונות מותקן אצלי מצנן שמן גיר שפורק מרנג'ר-רובר.
המצנן צר, ארוך, ואליפטי. הנ"ל מותקן מאחורי הכננת ולפני הגריל.
כך למעשה הוא מוגן מחבלות, ועדיין מקבל שפע של אויר טרי.
המצנן מותקן ללא מניפה נוספת. בניסוי מדעי שבוצע, לא נצפתה עלית טמפ. שמן גיר מעל 80-85 מעלותC.

בברכה,
קיד.

פתרון טוב ואלגנטי

שחף110
24-08-07, 14:25
התקנה דומה :
http://img527.imageshack.us/img527/4554/resizeofsh100031bi3.jpg

-->