PDA

צפייה בגרסה מלאה : פוראנר - בעית היגוי

אופיר נדיר
22-07-07, 17:19
שלום לכולם. ;)
לאחרונה (ממש לאחרונה) רכשתי פוראנר מודל 96 וכעת אני במבצע יישור קו. כיוון שאני חדש בתחום (שנים ארוכות רכיבה בטרקטורון אבל כרגע לא נראה שזה רלוונטי), נתקלתי בבעיה ואני מנסה את מזלי בפורום.
התקלה מתבטאת בקושי של הרכב לפנות פניות הדוקות (כאשר ההגה נעול או קרוב לנעילה). במצבים אלו נדרשת לחיצה על הגז והעלאת טורים על מנת שהרכב יזוז ממש כאילו שהוא מנסה להתגבר על חיכוך רב. כיוון שתמרונים כאלה אופיינים לחנייה כאשר נדרשת תנועה במהירות נמוכה זה יוצר אי נוחות רבה.
החשד המיידי שלי נפל על הדיפרנציאל האחורי (שבפוראנר הוא מוגבל החלקה). הנ"ל פורק בשבוע שעבר לגורמיו, טופל והורכב חזרה (אני עובד עם ספר של היינס) אך אין שינוי במצב.
ועכשיו לשאלה - התתכן סיבה אחרת המסבירה את המצב? אם זה בכל זאת הדיפרנציאל - האם למישהו יש רעיון מה עשויה להיות הבעיה?

תודה מראש על כל פיסת אינפורמציה.

שלומי
22-07-07, 23:00
נשמע טריוויאלי , אבל בכל זאת הרכב חדש אצלך -
בטוח שהטרנספר לא משולב (ל4X4) / תקוע במצב משולב גם כשהידית ב 2X4 ?

שלומי

נמרוד
23-07-07, 11:28
אכן נשמע כמו רכב משולב 4X4.

אם לא, ואתה יודע בוודאות שהקדמיים לא משולבים, תתכן גם בעייה רצינית בכיוון הפרונט, אבל אז אני מאמין שהיית מתלונן גם על תופעות אחרות.

אופיר נדיר
24-07-07, 09:14
תודה רבה. אני אבדוק את הטרנספר.

שאלה נוספת אם כבר בדיפרנציאלים עסקינן - מה תפקידו של קפיץ ה- preload בדיפרנציאל מוגבל החלקה? כמו כן קראתי שעוצמת החיכוך של הקלאטש בדיפרנציאל פרופורציונית למומנט המועבר. אני מניח שזה קשור למבנה הסטליטים אך לא ברור לי איך בדיוק זה קורה. מה גורם לפיניונים להלחץ לכיוון טבעות החיכוך כאשר אחד הגלגלים מאבד אחיזה?

אופיר נדיר
02-08-07, 13:48
אכן טרנספר תקוע. הבעיה נפתרה. תודה על העצה.

סוזי המשתוללת
02-08-07, 14:09
קפיץ הpre load קובע את רמת החיכוך של הקלאץ שמבצע את פעולת הגבלת ההחלקה
קפיץ חזק יותר ייגרום לפחות החלקה ויותר התקדמות בשטח טכני
מצד שני אם הוא ייצור עומס גדול מדי אתה עלול לחוש כאילו הדיפ נעול ולהקשות על הסיבוב בכביש

אופיר נדיר
02-08-07, 23:52
אז בעצם מה שאתה טוען הוא שהיכולת להגביל את ההחלקה היא קבועה בכל תנאי דרך ותלויה בחוזק הקפיץ בלבד? התחושה שלי היתה שהמנגנון קצת "חכם" יותר ומשנה את עוצמת ההתנגדות להחלקה כפונקציה של המומנט המועבר.

נמרוד
03-08-07, 12:01
המומנט המועבר הוא בדיוק מה שהקפיץ עובד מולו. זה מה שקובע את מידת ההחלקה.

r a d
16-09-07, 16:18
אז בעצם מה שאתה טוען הוא שהיכולת להגביל את ההחלקה היא קבועה בכל תנאי דרך ותלויה בחוזק הקפיץ בלבד? התחושה שלי היתה שהמנגנון קצת "חכם" יותר ומשנה את עוצמת ההתנגדות להחלקה כפונקציה של המומנט המועבר.

צר לי לאכזב אבל הדיפ' אצלך, כמו-גם אצלי ואצל שאר בעלי הפוראנרים בארץ, אינם מוגבלי החלקה כבר כמה שנים טובות. ברגע שהדיסקיות נשחקו ה-LSD שלך הפך להיות דיפ' פתוח סטנדרטי לחלוטין. :sad:

לא נורא, אצלי ה-ARB בדרך... ;)

אופיר נדיר
16-09-07, 23:13
צר לי לאכזב אבל הדיפ' אצלך, כמו-גם אצלי ואצל שאר בעלי הפוראנרים בארץ, אינם מוגבלי החלקה כבר כמה שנים טובות. ברגע שהדיסקיות נשחקו ה-LSD שלך הפך להיות דיפ' פתוח סטנדרטי לחלוטין. :sad:

לא נורא, אצלי ה-ARB בדרך... ;)

איפה קנית את הנעילה וכמה עלה? אתה יכול לחזור אלי בפרטי.
אתה מכיר נעילה חשמלית שתתאים לפוראנר? ניסיתי לקרוא קצת בפורומים אבל לא מצאתי כלום.

Jinji
17-09-07, 08:36
איפה קנית את הנעילה וכמה עלה? אתה יכול לחזור אלי בפרטי.
אתה מכיר נעילה חשמלית שתתאים לפוראנר? ניסיתי לקרוא קצת בפורומים אבל לא מצאתי כלום.

אם אתה מתכוון לנעילה אחורית, הרי שנעילה של פראדו/היילקס תתאים לך.
יש לוודא התאמת יחסי העברה (או להחליף וזה קצת פחות משתלם), יש לבצע מספר התאמות בסרן וכמובן לבנות את המעגל החשמלי לנעילה.
זה נעשה כבר מספר פעמים בהצלחה בארץ ויש על זה מידע גם פה וגם בג'יפטריפ.

נמרוד
17-09-07, 14:06
אם אתה מתכוון לנעילה אחורית, הרי שנעילה של פראדו/היילקס תתאים לך.
יש לוודא התאמת יחסי העברה (או להחליף וזה קצת פחות משתלם), יש לבצע מספר התאמות בסרן וכמובן לבנות את המעגל החשמלי לנעילה.
זה נעשה כבר מספר פעמים בהצלחה בארץ ויש על זה מידע גם פה וגם בג'יפטריפ.

מצ"ב קישור לגבי ההתאמות המכאניות הנדרשות להשתלת ביצה נעולה בסרן לא נעול:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=4337

נושא החשמל לא בעייה בכלל - היה ותגיעי לגשר חבר האתר יואב hitoy יעביר אותך.

אבל, יש קאץ' בסיפור - אני ביצעתי את הניתוח הנ"ל פעמיים, ובשתי הפעמים הוא נכשל בגלל שהאיבר המושתל היה דפוק. שים לב היטב למקור הדיפרנציאל, ולמה הוא נמכר כמשומש - אולי כי הוא דרש שיפוץ וירד מרכב לטובת ביצה טובה יותר? או במקרה השני, הוחלפו בו יחסי העברה והעבודה לא נעשתה כמו שצריך?

בקיצור, לכאורה פשוט, ללא ספק משתלם יותר מנעילת ARB, אבל דורש תשומת לב ולדעתי שיפוץ מראש של הדיפרנציאל הנתרם, וגם על זה יש כאן באתר כתבה (http://www.jeepolog.com/180.html).

hagi.hagik
18-02-08, 20:27
איזה דגם של ARB הזמנת?
אני נוסע על טיוטה 4ראנר שנת 94
ומאיפה הזמנת?
ומחיר

ערן CJ
19-02-08, 22:16
התקנתי דטרויט לוקר אחורי ואני מאוד מרוצה מהתיפקוד שלו. בזכות הגירים האוטומטיים של הפוראנר הנקישות והקפיצות של הנעילה האוטומטית נבלעים בממירי המומנט. אין תחושה של נעילה אוטומטית קופצנית ומתקתקת כפי שהיכרתי ב CJ.
המחיר כ- 500$ בארה"ב. אבל יש לוודא שהמק"ט מסתיים באות B.
המק"ט לדטרויט לוקר: 187SL61B
אני ממליץ בחום למי שלא מתכוון לנעול גם דיפ' קידמי. מי שכן מתעתד לנעול קידמי יחכים אם ישקיע מראש ב ARB. יקר אבל כנראה ששווה.

בדיפ הקידמי התקנתי איזי לוקר. היה לי קושי להתרגל לנהיגה עם נעילות קדמיות אוטומטיות. רוב הנסיעה עברה ל 2X4 . עכשיו אני כבר רגיל ונהנה מהעבירות המרשימה אבל, אני עדיין לא בטוח שהצעד לנעול דיפ קידמי היה נכון.
לציין שיש ויכוח אם כאשר נועלים דיפ קידמי חייבים או לא חייבים להחליף לנעילות טבורים ידניות. אני החלפתי לווארן רק כדי להיות בצד הבטוח...

העבירות אמנם מעולה אבל ההגה קשה והנהיגה מרגישה קצת פחות נעימה כאשר צריך לחשוב פעמיים לפני שילוב ל 4X4.

ערן CJ

ליאור מ
19-02-08, 22:54
מצטרף להמלצה על דטרויט לוקר מאחור.
היתרונות- זול יחסית ל ARB, אמין הרבה יותר, תמיד נמצאת שם ואתה לעולם לא תיתפס לא מוכן.
החסרונות- נקישה מסוימת בהעברה של ידית ההילוכים ל drive או reverse , בלאי בצמיגים האחוריים, חריקות צמיגים בפניות הדוקות.
ויש כמובן סיפורים באינטרנט על חשש מנעילה אוטומטית. אישית, במשך 6 שנים עם הנעילה, לא הבנתי על מה הם מדברים.

-->