PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך אני עושה חישוב איזה אורך בלום אני צריך

אוהד אפרת
29-07-07, 21:55
אני הולך להחליף את הבולמים בסמו שלי(97) ואני מעונין לדעת איך אני מחשב איזה אורך בולם אני צריך הרכב מוגבה ב 5 או ב3 ס"מ

ואת זה שאין בולמים קדמים אני יודע זו לא השאלה

אוהד

asafk
29-07-07, 22:25
אתה צריך למדוד.
פרק את הבולמים, תכניס את הרכב להצלבה הכי קשה שאתה יכול, גם באמצעים מכניים (ליפט). אתה יכול כמובן לעבוד על כל סרן בנפרד. מדוד אורך בין חיבור לחיבור כשהמתלה סגור, וכשהוא פתוח. הבולם תריך להגביל את מהלך הפתיחה, הבאמפסטופ את מהלך הסגירה (הבולם יותר קצר מהאורך שאתה מודד עם מתלה סגור לגמרי בכמה סנטימטרים בודדים). זה הכל.

אסף.

GodsFather
29-07-07, 23:51
אסף, הבולם צריך להגביל את הפתיחה ? חשבתי שזה אסור ...

זה לא עלול להזיק לבולם ? במקרה של "פתיחת יתר" אחת אחרי השניה.

ועוד שאלת תם - למה להצליב ולא פשוט להרים את הרכב מהשלדה עד לגובה שהגלגלים יהיו באויר (כמובן ללא בולמים מחוברים)

ערן המסוקס
30-07-07, 00:20
אסף, הבולם צריך להגביל את הפתיחה ? חשבתי שזה אסור ...

זה לא עלול להזיק לבולם ? במקרה של "פתיחת יתר" אחת אחרי השניה.

אצלי בג'יפ הבולמים מקדימה מגבילים את הפתיחה.. הבולמים וגם המתלים מקוריים.. הג'יפ שנת 89..

במידה ויש לך סלילים, משהו צריך לעצור פתיחה שלהם עד כדי ניתוק הסליל ממקומו, במידה ויש עלים, אז זה ימנע עומס יתר (מכה) על תושבות הנדנדות בפתיחה. נראה לי שקפיץ מחובר למקומו חשוב יותר מבולם.

ועוד שאלת תם - למה להצליב ולא פשוט להרים את הרכב מהשלדה עד לגובה שהגלגלים יהיו באויר (כמובן ללא בולמים מחוברים)

אתה צריך גם לסגור מתלה עד הסוף, והשיטה הכי קלה ובטוחה היא להכניס את הרכב להצלבה.

אוהד אפרת
31-07-07, 00:19
אוקי הבנתי אבל הבעיה שהבולמים כבר פורקו מי הרכב אז כמה אני צריך להוסיף ביחס לבולם המקורי

אלון_ק
31-07-07, 00:44
לא הבנת. תקרא שוב את תגובתו של אסף.

נמרוד
31-07-07, 08:13
לא צריך להצליב את הרכב, אפשר לבחור בולם גם על פי המדידה הסטטית בלבד.

את המדידות הבאות תבצע כשהרכב עומד ישר, כרגיל, על הגלגלים.

תאתר את הבאמפסטופ, מעצור הגומי שבולם את הסרן כשהוא נסגר לכיוון השלדה. מדוד את המרחק בין השלדה לבין הברזל של הסרן. המרחק הזה כולל את הבאמפסטופ כולו. הגומי נלחץ בנחיתה קשה, כך שבתור מקדם בטחון אני מניח שהוא איננו.

עכשיו מדוד את המרחק בין נקודות החיבור של הבולם.

קיבלת שני מספרים - אורך הבולם במצב סטטי, והמרחק המקסימלי שהבולם יצטרך להסגר תיאורטית. אתה מחסר את שני המספרים - התוצאה היא האורך הסגור של הבולם האידיאלי.

עכשיו אתה הולך ומחפש בולם שהאורך הסגור שלו, האמיתי, כפי שאתה מודד אותו, שווה או קטן מהאורך הסגור האידיאלי שחישבת. אם אתה מוצא בולם באורך סגור מדויק - מצויין, אם לא, אז כמה שיותר קרוב - אבל קצר יותר, בשום פנים ואופן לא ארוך יותר! בולם ארוך יותר עלול להסגר עד הסוף במצב קיצוני.

מצאת את הבולם מתוצרת מסויימת שנמכרת במחיר מתאים לך שהוא באורך הנכון במצב סגור? מצאת את הבולם שלך!

דוגמא מספרית (התמונה מתוך כתבה על התאמת בולמים לסיקס (http://www.jeepolog.com/46.html) - העקרון זהה)
http://www.jeepolog.com/UserFiles/Image/with_watermark/shock_towers/shock30.jpg

במקרה זה האורך של הבולם במצב סטטי הוא המרחק בין העיינים של התושבות - 465 מ"מ.

המרחק המקסימלי שהבולם יסגר אי פעם הוא 185 מ"מ - שים לב ש40 מ"מ של מעצור גומי נכללים במספר הזה. אני מתייחס כאלו מעצור הגומי נלחץ עד אפס.

465-185=280

הבולם האידיאלי במקרה זה יהיה באוך 280 מ"מ כשהוא סגור. עכשיו צריך לחפש אותו בטבלאות, שהקישור אליהן נמצא בכתבה הנ"ל, או פשוט ללכת לחנויות חילוף ולמדוד את המצאי.

בטבלאות - הן נתונות באינצ'ים. 280 מ"מ = 11 אינץ'. מסתכלים בעמודה של comp length - אורך במצב סגור.

הולכים לטבלה של ראנצ'ו (למשל) ומגלים שבולם דגם ראנצ'ו 9000 מק"ט 9136 מתאים - האורך הסגור שלו 11.10 אינץ' (על 2 מ"מ לא נלך לבית משפט). הוא יתן לך מהלך של 6.55 אינץ' - זה הכי הרבה שאפשר להשיג עם תושבות הבולמים הנוכחיות מתוך מבחר הבולמים מהסוג הזה. לכן אגב, במקרה של הדוגמא הזאת, היה צורך לחתוך את התושבות הישנות ולייצר חדשות.

לא בטוח שתמצא את המק"ט הספציפי בכל חנות חלקי חילוף - לכן הטבלה היא יותר כלי עזר, את הבחירה האמיתית אתה צריך לעשות בהתאם לתקציב ולמצאי האמיתי בחנויות חלקי החילוף.

מהלך הפתיחה יגזר מהמציאות - ממה שיש. יכול מאד להיות שהוא יהיה מוגבל יחסית - זה מה יש. אם רוצים להגדיל אותו, צריך לשנות את התושבות של הבולמים כפי שמוסבר בכתבה.

אוהד אפרת
01-08-07, 21:14
אוקי עכשיו אני מבין בדיוק

ולמי ששואל אחרי חיפושים וניסיון לעשות קומבינות להחלפת הבולמים קפצתי לחנות חלקים באזור מגורי ובלי הרבה סיפורים יצאתי עם זוג בולמים מקורי חדש ובזה פתרתי לעצמי הרבה צרות בעתיד

ושוב תודה על ההסבר
אוהד

Viper
01-08-07, 22:15
אוהד- איזה בולמים?
ומה הנזק בכיס?!?

יובל48
04-08-07, 17:12
בדקתי את העניין בסופה לפי הנוסחה של נמרוד אבל מכיוון שאורך
הבמפ סטופ אצלי הוא 10 ס"מ,הרי שאם אתעלם ממנו יצא שההפרש
בין מידת הבולם במנוחה למרחק בין הסרן לשלדה הוא 26 ס"מ וזה
לא נראה לי הגיוני.אפילו הגבריאל המקוריים היו ארוכים יותר.

נמרוד
05-08-07, 09:15
אני לא נתתי נוסחה - אני שונא נוסחאות. נתתי הסבר שלם. אם הבנת אותו, אז הבנתי גם למה אני מוריד את אורך הבאמפסטופ, בתור מקדם בטחון. רוצה לקחת פחות מהאורך המלא של הבאמפסטופ? בסדר גמור. לא הייתי לוקח פחות מחצי, כי הבאמפסטופ נמעך במידה רבה מאד כשהרכב נוחת קשה - יותר ממה שנדמה!

ישי.פ
06-08-07, 11:23
יכול להיות שאני קצת סוטה מהנושא, אבל בכל זאת איך אתה מתכוון לפתור את בעיית הבולמים הקדמיים.
בדגמים מסולסלים "קוייל- אוור" (הבולם בתוך הקפיץ) יש מצב לפרק את הבולם מהקפיץ?

ADY
11-08-07, 21:37
מה קורה עם רכב מוגבה שהבאמפסטופים לא הוארכו ?

אוהד אפרת
11-08-07, 21:49
יכול להיות שאני קצת סוטה מהנושא, אבל בכל זאת איך אתה מתכוון לפתור את בעיית הבולמים הקדמיים.
בדגמים מסולסלים "קוייל- אוור" (הבולם בתוך הקפיץ) יש מצב לפרק את הבולם מהקפיץ?

אין שום בעיה לפרק את הבום מהקפיצ כי זה לא יחידה אחת הקפיץ נישען צד אחד על הבולם וצד שני יושב על השילדה

אני פשוט החלפתי לחדשים של קיבאה ותאמת אני ממש מרוצה מהנוחות נכון שאין לי מהלך מתלה טוב מקדימה אבל לי זה לא משנה וזה מספק אותי ואין גם שום בעיה לפתור ולהחליף לבולם אחר הרעיון כבר קיים רק צריך לבצע עם זה מענין את מישהוא כי אני פתרתי לי את הבעיה שהיתה לי

אוהד

אלון_ק
11-08-07, 23:35
מה קורה עם רכב מוגבה שהבאמפסטופים לא הוארכו ?
תלוי בהגבהה וברכב. במקרה הטוב זו הגבהה קטנה או שהיה המון עודף לבמפסטופ ואז אין בעיה; במקרה הרע המתלה נסגר על הקפיץ ומעביר הלמים לשלדה ובמקרה הממש רע הוא נסגר על הבולם ומרסק אותו ברגע.
אם אלו קפיצי עלים אז במקרה הרע הקפיץ קורס מהר מאוד כי הוא יוצא מתחום עבודה אלסטי, המקרה הממש רע נשאר אותו דבר רק עם תוספת של קריסת הקפיץ.

-->