PDA

צפייה בגרסה מלאה : ניתוק מהיר למוט מייצב

אריה פאהן
03-02-04, 13:18
במקום להוריד את המוטות המייצבים ,עלו לי 2 אופציות לניתוק מהיר

א. במקום הברגים בחלק התחתון של התושבת לשלדה להכניס פין בקוטר הבורג עם חור בראשו (ללא הברגה)ואליו להכניס שטיפט אבטחה ,בשטח הוצאת השטיפט והפין ינתקו את המוט המייצב,

ב. לחתוך את אוזני התושבת ( זה בצורת u שמרותך לשלדה ויוצר מעין פרופיל מרובע ) באמצע . לרתך פלח באותו האורך של אוזני התושבת ( כמובן ב-2 האוזניים) ,אבל לרתך אותו רק לחצי אחד ממה שחתכתי , בחצי שלא ריתכתי את הפלח לקדוח חור דוך דרך הפלח ואזני התושבת ולהכניס פין כנ"ל באופציה א ' ,

יתרון אופציה א' - ללא חיתוך תושבת , חסרון - כל ניתוק וחיבור צריך להתעסק עם 2 פינים בכל תושבת סה"כ 8 פינים לניתוק המוט ות קידימי ואחורי
יתרון אופציה ב'- התעסקות עם פין אחד לכל תושבת סה"כ 4 פינים לניתוק המוטות קדמי ואחורי, חסרון - חיתוך תושבת המוט

אם מישהו עשה ניתוק כזה או אחר אשמח לשמוע ,[/u]

ארז
03-02-04, 15:20
אהלן אריה
כמה דברים:
1 במידה ואין לך בולמים ארוכים,אין טעם לנתק את המוט מיצב,מהלך המתלה ישאר אותו דבר
2 מנסיון אחרי שתנתק כמה פעמיים את המוט כבר לא תחזיר אותו,לכן מראש פשוט תחליט אם אתה רוצה לנתק או לא,חבל על הזמן/מאמץ/כסף להשקיע במוט מתנתק
3 יש לי קיט לניתוק שאני מוכר,אם אתה רוצה להעתיק אותו אתה מוזמן לקפוץ ולתת מבט

landY
04-02-04, 17:59
אריה,
תעשה מה שארז אמר לי כשאני שאלתי את אותה השאלה.
תנתק, סע בלי שבוע- ואז תחליט שאתה לא צריך אותם בכלל. :D

ד ו ר ו ן
05-02-04, 00:57
ארז,
אולי ברכב שלך..
נסעתי לא מעט בלי המוט ועם המוט ובסוף החלטתי להתגבר על העצלנות ולטרוח לחבר אותו לפני העלייה לכביש.
הנסיון שלי כלל לא רק זויות גלגול פחות נעימות אלא גם הרגשה איך זה משפיע על היציבות בבלימה חזקה.
יצא לי לשמוע על המושג BAMP STEAR אבל עד שזה מתרחש לא כ"כ מבינים כמה זה בעייתי ברכב גבוה, הכניסה של הסרן פנימה במהלך שלו,במיוחד במהלך גדול יוצרת קשת גדולה יחסית בהתאם לכיוון השאקל, ויוצרת זוית היגוי של כל הסרן.
תן ברקס חזק בלי המוט ופתאום הרכב משייט לו בחדווה על כל הכביש.
אותה התופעה כמעט לא קיימת עם המוט מחובר כי יש גורם נוסף שמאלץ את הסרן לעבוד כמקשה אחת ומפחית את התופעה.
בהתאם למבנה מתלה עם סלילים כמו בלנדרובר וגם אצל אריה עם מוטות רדיוס יכול להיות שזה פחות מוגזם כמו בקפיצי עלים, אבל אם בודקים איך זה צריך גם לדעת איך זה מרגיש גם במצבים קרובים לקיצוניות כדי שלא יהיו הפתעות לא נעימות אח"כ.
אני בכל מקרה מעדיף לטרוח ולנתק בירידה לשטח ולחבר בעלייה לכביש.
הנה הניתוק למוט המייצב שבניתי לרכב שלי, הנ"ל מחובר למוט המייצב בחלק העליון ולסרן בחלק התחתון.

http://www.jeeptrip.com/upload/ih2aelou-2.jpg

http://www.jeeptrip.com/upload/e6xtesc1-2.jpg

http://www.jeeptrip.com/upload/me8n9m3h-2.jpg

eran4x4
05-02-04, 10:17
אריה

נקודה נוספת למחשבה.
ניתן לתכנן את הניתוק כך שמספיק לנתק רק בצד אחד של הסרן.

נמרוד
05-02-04, 10:34
דורון - בלי להוריד מחשיבות הדברים שכתבת, זה סוג השאלות שבהם מה שנכון לרכב אחד לא אומר הרבה לגבי רכב אחר. הכנסת נסיון שנצבר על ההילקס לדיון על ניתוק מוט בלנדרובר - צריכה להלקח בערבון מוגבל.

ד ו ר ו ן
05-02-04, 11:14
אריה אם אני זוכר נכון בכלל נוסע בניסאן, לא ככה?

ארז
05-02-04, 14:38
לא אריה נוסע על ריינג ומי שכתבת כמעט ולא רלוונטי לגבי מתלה של לנדרובר

אריה פאהן
05-02-04, 17:51
בדיוק חזרתי עכשיו עם הילדים מהגן ,בכיכר במושב הילד בקש לעשות הקפה מלאה של הככר במהירות ,ונענתי לכך. עכשיו אני קורא את התגובות וחושב מחדש ,
נכון שגם עם הדיפנדר הסתדרתי בלי מוט מייצב ,והדיפנדר פחות יציב מהריינג'.
בכל אופן אם הייתי מוצא דרך לניתוק מהיר וקל הייתי מעדיף להשאיר את המייצבים לנסיעות היום יום.
ערן אחשוב על הרעיון של ניתוק רק מצד אחד , אם אגיע לרעיון אבקש פידבקים

דורון אתה לא לגמרי טועה שאני הולך להתחרע אני נוסע על הניסן פטרול אבל היא של גדעון ,
מצאתי שזה הרבה יותר חסכוני :lol: סתם פשוט הוא משופר מאד ושלי עדיין לא

ד ו ר ו ן
06-02-04, 01:44
אם תנתק בצד אחד המוט כן יגע וכן יפריע בהצלבה לצד אחד.. ואז מה עשית?
אם כבר אז לנתק לגמרי\ניתוק מהיר או בכלל לא.

נמרוד
06-02-04, 11:58
אם תנתק בצד אחד המוט כן יגע וכן יפריע בהצלבה לצד אחד.. ואז מה עשית?
אם כבר אז לנתק לגמרי\ניתוק מהיר או בכלל לא.

דורון, ניתוק בצד אחד מספיק כדי לנטרל את המוט. המוט "צף" על השלדה, וזרועות המומנט משני צידיו נפעלות על ידי המתלים - אם אתה מנתק צד אחד, המוט חופשי. במערכות שבהן המוט מתנתק או מבוקר בצורה לא ידנית, למשל בלנדרובר עם מערכת ACE, רק צד אחד של המערכת זוכה לטיפול.

השאלה המעשית האם מספיק לנתק צד אחד או עדיף את שניהם צריכה להבחן לגופו של מקרה.

KOOKE
07-02-04, 12:44
היי אריה

אני נוסע על דיסקו + קיט של אולדמן קפיצים ובולמים. אצלי המוט המייצב האחורי מנותק.

חששתי מהניתוק אבל הסתבר לי שהשד ממש לא נורא. חוץ מזה אתה מודע לכך שאתה נוסע בלי מוט מייצב ומקנה לעצמך הרגלי נהיגה בריאים לרכב גבוה ולא יציב והכוונה שלי מאט מבעוד מועד.

בולם בעדינות כי חישבתי את העצירה הרבה לפני. סיבובים במתינות. עקיפות וסטיות מנתיב לתכנן מראש וכו'..

הקושי הוא באותם הגורמים הבלתי צפויים בכביש ואשר יאלצו אותך לבלימת חירום או לסטייה חדה ופתאומית מנתיב הנסיעה.... בכזה מקרה רק מוט מייצב מחובר יכול לעזור איך שהוא..

שלמה

ד ו ר ו ן
07-02-04, 21:09
נמרוד,
מוט מייצב בצורת האות "ח" שמחובר לשילדה ולצד אחד של הסרן יפריע בהצלבה לצד אחד ויתן מהלך מלא לצד שני, בדוק, ניסיתי אצלי לפני ששמתי את הניתוק בשני הצדדים.
ההסבר פשוט, החיבור של המוט בצד אחד גורם לו לעלות ולרדת בעקבות צד הסרן אליו הוא מחובר, ובסרן קשיח, בהצלבה צד אחד יהיה יותר פנימה לכיוון השילדה, וצד אחד יצא החוצה מטה נכון?
אם הצד המחובר יהיה למטה המוט המייצב שעדיין מחובר אליו ירד גם הוא בצד הנגדי ויפגוש את המוט המקשר (אם הוא עדיין שם) של צד הסרן ש"עלה" ונמצא בצד הנגדי. או את הסרן ויפריע למהלך במקרה הטוב ויתקע מתחת לסרן במקרה הרע.

אריה פאהן
07-02-04, 22:14
כדי להבהיר את העיניין ,אני באמת לא חושש מהורדת המוט מייצב.נסעתי כך בעבר,
אבל אם היו מציעים לי אביזר בטיחותי שיאפשר לי לקחת סיבובים במהירות רבה יותר ,יעזור בבלימה, ובמצבי חרום כאשר אתה נאלץ לברוח לדוגמא מכלב שרץ לכביש , הייתי מוכן לשלם עליו סכום לא מבוטל.
אז האביזר הזה כבר קיים אצלי ובמקום להוריד אותו לצמיתות אני מעדיף להשאיר אותו ולנתק אותו במקרה הצורך, אני מאמין שעם קצת מחשבה נמצא פתרון טוב

grand
07-02-04, 22:36
אריה
אני רכשתי בארה"ב ניתוקים מעולים של JKS , לפי מה שאני רואה בדיסקו זה די דומה למה שיש לי בג'יפ אולי שווה לך להשיג סט כזה ולהתאימו לדיסקו.
http://www.jksmfg.com/images/product/TJXJZJ_2.jpg

נמרוד
08-02-04, 10:37
נמרוד,
מוט מייצב בצורת האות "ח" שמחובר לשילדה ולצד אחד של הסרן יפריע בהצלבה לצד אחד ויתן מהלך מלא לצד שני, בדוק, ניסיתי אצלי לפני ששמתי את הניתוק בשני הצדדים.
ההסבר פשוט, החיבור של המוט בצד אחד גורם לו לעלות ולרדת בעקבות צד הסרן אליו הוא מחובר, ובסרן קשיח, בהצלבה צד אחד יהיה יותר פנימה לכיוון השילדה, וצד אחד יצא החוצה מטה נכון?
אם הצד המחובר יהיה למטה המוט המייצב שעדיין מחובר אליו ירד גם הוא בצד הנגדי ויפגוש את המוט המקשר (אם הוא עדיין שם) של צד הסרן ש"עלה" ונמצא בצד הנגדי. או את הסרן ויפריע למהלך במקרה הטוב ויתקע מתחת לסרן במקרה הרע.

אוקי. לכן כתבתי שכל מקרה לגופו. אבל העקרון הוא שמספיק לנתק צד אחד. אם אתם רוצים אגב את הניתוק המושלם, הוא נמצא לא בניתוק הזרוע מהסרן, אלא בניתוק בין מוט הפיתול לאחת הזרועות כך שהמוט יסתובב בתוכה חופשי. בשביל זה צריך להפריד בין המוט עצמו לזרועות - ובמוטות הנפוצים מדובר ביחידה אחת, בצורת "ח". דוגמא למוט מייצב מקצועי יותר שבו מוט הפיתול והזרועות הם חלקים נפרדים:
http://www.stu-offroad.com/antirock/anti-12.jpg

אם תאפשר לאחת משתי הזרועות להסתובב חופשי על המוט, ובאמצעי כלשהו, אפילו פין פשוט, לחבר ולנתק אותה מהמוט, קיבלת את הניתוק המושלם. בלי חלקים שמתנדנדים חופשי וצריך לאבטח אותם עם אזיקונים.
יש מנגנונים יותר מתקדמים - שמאפשרים לכוון את הקשיחות של המוט המייצב, על ידי חיבור הזרוע למוט בזויות שונות - כמו שמכוונים קפיץ פיתול במתלה של חיפושית. ויש אפילו מנגנונים כאלו שמאפשרים כיוון בזמן אמת מתוך תא הנהג. ויש גם מערכת דוגמאת ACE של לנדרובר שבכלל עובדת על שינוי הקשיחות של הזרוע...

אדי
08-02-04, 12:54
אני לא יודע איך בנוי במוט המייצב בריינג'-רובר, אבל ראיתי רעיון יפה בסופה שהמוט המייצב שלה בנוי בצורת ח' עם 2 זרועות המחוברות לסרן. העקרון הוא לבטל את הקישור הקשיח בין שתי הזרועות, ומה שראיתי היה חיתוך של החלק העליון, תוספת של צינור המחבר בין שני החלקים כאשר בצד אחד החיבור קבוע ובשני ע"י פין. הוצאת הפין מבטלת את פעולת המוט המייצב אבל כלפי חוץ המוט עדיין נראה מחובר.

ארז
12-02-04, 00:51
אריה ,אני מקווה שזה יעזור....
http://www.discoweb.org/disconnects/index.htm

אריה פאהן
10-03-04, 16:29
לפני כשבוע פירקתי את המוט המייצב האחורי,הדבר מורגש ללא ספק,לא שאי אפשר לנסוע ככה ,בוודאי שאפשר אבל חבל יש הבדל ניכר עם ובלי המוט,ארז הקישור שנתת הפרוק והחיבור בו הם נורא מסובכים עד כדי כך שצחקתי שהם קוראים לזה ניתוק מהיר
עכשיו שהמוט מפורק עלה לי רעיון חדש, על בסיס ניתוק המוט מייצב שעשינו בסופה של שי לא מזמן, אם זה יעבוד אז זה ניתוק קל ומהיר ,
הרעיון- לחתוך את המוט המייצב באמצע בדיוק בין שני קורות השלדה ,להלביש על החיתוך צינור עוטףעבה ,ולקדוח 2 חורים בבצינור העוטף משני צידי החיתוך דרך המוט המייצב ,להכניס 2 פינים עם עם חורים לפין אבטחה,
זהו ניתוק מהיר ,קל לבצוע ולשמוש,גם כשהמוט מנותק הוא עדיין תפוס כמו מקודם ולא נשארים שרכים שצריך לאבטח או להרים לנסיעה בשטח
השאלה אם המוט מייצב בפעולתו שהוא נעול עובד בצורה פיתולית?אם כן האם הוא לא יגזר במקום קדיחת הפינים?
כיוון שהחיבורים המקוריים לסרן ולשלדה נשארו כמו שהם ,האם כעת שכל גלגל עובד בנפרד הוא יאפשר פתיחה עצמאית ומקסימלית כמו במצב שהורד המוט המייצב? או שחצי המוט שנשאר ותפוס לסרן ולקורת השלדה יגביל את המהלך בכל זאת?
טוב זה יצא קצת ארוך אבל שווה לשאול יומיים לפני שאני חותך את המוט המייצב
אגב - למישהו יש מוט מייצב אחורי לתת לי במקרה שזה לא יעבוד? :lol:

אדי
10-03-04, 17:01
אני לא יודע איך בנוי במוט המייצב בריינג'-רובר, אבל ראיתי רעיון יפה בסופה שהמוט המייצב שלה בנוי בצורת ח' עם 2 זרועות המחוברות לסרן. העקרון הוא לבטל את הקישור הקשיח בין שתי הזרועות, ומה שראיתי היה חיתוך של החלק העליון, תוספת של צינור המחבר בין שני החלקים כאשר בצד אחד החיבור קבוע ובשני ע"י פין. הוצאת הפין מבטלת את פעולת המוט המייצב אבל כלפי חוץ המוט עדיין נראה מחובר.

אריה, הבחור בזמנו אמר שזה עובד ...

נמרוד
10-03-04, 17:07
לפני כשבוע פירקתי את המוט המייצב האחורי,הדבר מורגש ללא ספק,לא שאי אפשר לנסוע ככה ,בוודאי שאפשר אבל חבל יש הבדל ניכר עם ובלי המוט,ארז הקישור שנתת הפרוק והחיבור בו הם נורא מסובכים עד כדי כך שצחקתי שהם קוראים לזה ניתוק מהיר
עכשיו שהמוט מפורק עלה לי רעיון חדש, על בסיס ניתוק המוט מייצב שעשינו בסופה של שי לא מזמן, אם זה יעבוד אז זה ניתוק קל ומהיר ,
הרעיון- לחתוך את המוט המייצב באמצע בדיוק בין שני קורות השלדה ,להלביש על החיתוך צינור עוטףעבה ,ולקדוח 2 חורים בבצינור העוטף משני צידי החיתוך דרך המוט המייצב ,להכניס 2 פינים עם עם חורים לפין אבטחה,
זהו ניתוק מהיר ,קל לבצוע ולשמוש,גם כשהמוט מנותק הוא עדיין תפוס כמו מקודם ולא נשארים שרכים שצריך לאבטח או להרים לנסיעה בשטח
השאלה אם המוט מייצב בפעולתו שהוא נעול עובד בצורה פיתולית?אם כן האם הוא לא יגזר במקום קדיחת הפינים?
כיוון שהחיבורים המקוריים לסרן ולשלדה נשארו כמו שהם ,האם כעת שכל גלגל עובד בנפרד הוא יאפשר פתיחה עצמאית ומקסימלית כמו במצב שהורד המוט המייצב? או שחצי המוט שנשאר ותפוס לסרן ולקורת השלדה יגביל את המהלך בכל זאת?
טוב זה יצא קצת ארוך אבל שווה לשאול יומיים לפני שאני חותך את המוט המייצב
אגב - למישהו יש מוט מייצב אחורי לתת לי במקרה שזה לא יעבוד? :lol:

הרעיון שלך טוב.
שתי תוספות:

א. אין סיבה שזה יהיה באמצע - להיפך, שזה יהיה קרוב לכיפוף של המוט, במקום נוח.
ב. מספיק ניתוק אחד. צד אחד של השרוול החיצוני תרתך למוט, וצד שני מסתובב חופשי על המוט השני, בצורה כזאת המוט כולו מנוטרל. כשאתה מכניס את הפין, הם מתחברים.

אני רואה בעייה מסויימת בסידור כזה, החורים בשרוול ובמוט לא תמיד יתלכדו כשתרצה לחבר, ולכן אתה צריך פין עם ראש קוני.

אם אני לא מספיק ברור אני מצטער, אני חייב לארגן לי פה סורק... יש גבול למה שאפשר להסביר במילים. אני אשתדל לשים ציור.

eran4x4
10-03-04, 17:17
בהמשך לדיברי נמרוד ולגבי גזירה של הפין, אם אתה חושש מגזירה שלו ניתן לשים שניים אחד ליד השני על אותו חלק של המייצב.

מה הקוטר של המוט מייצב?

נמרוד מה קוטר הפין שיתן את החוזק המקסימלי יחסית לקוטר מוא היצוב (50%?) ?

tsvikac
11-03-04, 19:25
אני רואה שכולם מנתקים מיצבים אחוריים בדיסקו אבל אף אחד לא מתייחס לפירוק הסטביליזר הקידמי-מדוע?
כאשר נסעתי על סופה וגם בצ'ירוקי הייתי מנתק סטבלייזר קידמי וקיבלתי שיפור ממש משמעותי
לגבי יכולות ההצלבה .
נכון שבסופה אין מיצב אחורי אבל בצ'ירוקי יש ובכל זאת המיצב הקידמי הגביל את הרכב הרבה הרבה יותר מאשר האחורי גם הקוטר של המייצב הקידמי הרבה יותר גדול ולכן הוא הגביל יותר את יכולת ההצלבה בעוד שניתוק האחורי שיפר באחוזים הרבה יותר נמוכים מאשר הקידמי והתועלת של כדאיות הניתוק של האחורי היתה פחות משמעותית.
מה קורה בדיסקברי ?

ארז
11-03-04, 20:43
אהלן צביקה
המתלה הקדמי במצבו הסטנדרטי מתוכנן להיות על מהלך קטן מאוד,כך שגם אם תנתק את המוט הקדמי לא תקבל עוד מהלך,מה שכן תקבל זו גמישות.
ניתוק המוט מאחורה ללא החלפת המתלה לכזה עם מהלך מוגדל(וקיטים של קוני,אולדמן,טפדוג וכו' לא נותנים שום מהלך מוגדל),גם לא תתן מהלך מתלה גדול יותר(לפחות לא באופן משמעותי,אולי 2 ס"מ),גם כאן,כן תקבל גמישות טובה יותר של הרכב.

אריה פאהן
11-03-04, 20:58
אהלן
ניתקתי אתמול גם את הקידמי ואכן מהלך המתלה גדל רק בס"מ אחד , כעת השינוי הוא הרבה הרבה יותר גדול ,רכב גמיש אבל פחות מדוייק בהיגוי ,תחושת אוניה בסיבובים ,לא היסטרי ואם מישהו שלא מכיר את הרכב יעלה עליו הוא לא ידע ולא יגיד כלום ,אבל מי שנוסע לפני ואחרי השינוי גדול מאד,

asih
11-03-04, 21:37
אי אפשר להפוך את הברגים שמחברים בין המוט המייצב לתושבות שמחוברות לסרן לפין נישלף. בשטח מנתקים ומעגנים את המוט בצורה כל שהיא לרכב שלא יהיה מדלדל מאחורה.
?

אריה פאהן
21-03-04, 16:21
הניתוק הושלם ביום חמישי , חתכתי את המוט האחורי במרכזו (משם הגישה יותר נוחה ) חתכתי את המוט הקדמי בצדו השמאלי קרוב לגלגל (קבלתי את המלצתו הנכונה של נמרוד )
הלבשתי בוקסה על המוטות המנותקים בנקודת החיתוך , ריתכתי אותם בצד אחד ,בצד השני קדחתי חור שעובר את הבוקסה והמוט בקוטר 8 מ"מ ,
התוצאה טובה נהנתי לחזור ולנהוג עם מוטות מייצבים בכביש ,לאחר שבוע-שבועיים שהם היו מפורקים

אם משהו רוצה לבצע זאת ההמלצה העיקרית היא לקנות מקדח מיוחד יהלום או משהו דומה ,כיוון שמירב הזמן הלך על הקידוח במוט המייצב ,ועבדתי בסגריה מסודרת עם מקדחת עמוד ,ומקדחים לנירוסטה ועדיין היה קשה לקדוח

-->