PDA

צפייה בגרסה מלאה : המלצה לתערוכה - בי"ס בצלאל בירושלים

GodsFather
03-08-07, 16:55
שלום,

ביקרתי השבוע בתערוכת "גמר" בבצלאל , ניתן לראות את העבודות של הסטונדטים המסיימים.

מעבר לענייני האומנות (פיסול,ציור וכד') הוידאו והאנימציה המדהימים של היוצרים והיוצרות, מן הסתם המקום שהכי יתאים לרוח האתר הוא המגמה לעיצוב תעשייתי.

הפטנטים ואיכות הייצור מדהימים. אני ממליץ בחום לקפוץ להעיף מבט.

החניה חינם וכך גם הכניסה. טיילו קצת ותתרשמו.

סתם ככה כטיזר , יש שם בחור שתכנן באגי מתקפלת עבור נהג בודד שניתן להכניס למכונית מסחרית קטנה כמו "קנגו"... כשתראו , תגידו "גם אני רוצה!"

ואולי מישהו גם יישם את זה להמונים...

יאללה, תהנו!

IlanHadar
04-08-07, 20:26
מעניין שהעלת את הנושא, כאן.

כחבר בוועדת מלגות שנותנת מלגות מטעם התאחדות התעשיינים לפרויקטים מצטיינים. אני יכול להעיד שאכן התערוכה שם שווה ביקור בכל שנה, לא דווקא השנה.

הייתי שם בשבוע שעבר בוועדה ואכן יש עבודות יוצאות דופן. אם מישהו מגיע לירושלים שווה להגיע לשם.

עניין עיצוב רכב מופיע שם כל שנה בצורה זו או אחרת. נקודה למחשבה אף פרויקט גמר לא הגיע לשלב ייצור תעשייתי בשנים האחרונות.

בתערוכות יש בד"כ גם נושאי איכות סביבה, טיפול בבעליי מוגבלויות פיזיות וסוגיות בנושא דו קיום בארצנו.

GodsFather
04-08-07, 23:25
את בצלאל ויצירות תלמידיו אני מכיר שנים, כמה מחבריי סיימו שם גם השנה וגם בשנים קודמות ממספר מגמות. בכל פעם שאני רואה יצירה אני מתפעל מחדש.

לדעתי, מעבר לטיולים בשטח ובמיוחד כי יש כאן לא מעט גולשים שאוהבים גם ליצור ולהגשים חלומות (ע"ע פורום הבונים) , שווה להזכיר תערוכה כזו, שיצאו קצת מהבית במקום לשבת ולהקליד כל היום :mrgreen:

אכן בתערוכה גם השנה יש פטנטים לאנשים עם מגבלות וכן בנושא שמירה על הסביבה וחסכון במים,למשל , מערכת מעוצבת למשעי , המשתמשת במי האמבטיה למילוי מיכל הניאגרה.

קביים לעובדים בגבהיים , מאפשרים להגיע לגובה של 3 מטר וקצת יותר ולשמור על גמישות העבודה , במקום שיטת הסולם המהלך המוכרת...

חלק מהיופי במוצרים הוא העיצוב, מעבר לרעיון ולעצם היותו פטנט , העיצוב עצמו מדהים, פשוט לקנות ולהשמיש.

האם אתה יכול לומר מדוע לא הגיעו לייצור תעשייתי ? או האם יוצר אבטיפוס בכלל, לפחות לדגמים השנה ? אני מניח שמדובר בשיקולים כלכלים ואי הכרות עם האנשים הנכונים, אבל אני מניח שיש דברים שעברו את שלב הנייר...לא?

גיא
05-08-07, 22:27
מדהים לגמרי ! (http://www.jeepolog.com/438.html)

שאלת תם(בל)

האם אפשר באמת לבנות משהו כזה על סמך הדגם והשירטוטים ?

אני לא מבין הרבה ( או בכלל ) בנושאים הנילמדים שם, אבל ... האם הרכב קונספט הנ"ל מכיל את כל מה שאמור להכיל רכב ? בלמים / צירים / וכו' ?

http://www.jeepolog.com/UserFiles/Image/with_watermark/folding_buggy/mlm_buggy_10.jpg (http://www.jeepolog.com/438.html)

IlanHadar
05-08-07, 22:48
האם אתה יכול לומר מדוע לא הגיעו לייצור תעשייתי ? או האם יוצר אבטיפוס בכלל, לפחות לדגמים השנה ? אני מניח שמדובר בשיקולים כלכלים ואי הכרות עם האנשים הנכונים, אבל אני מניח שיש דברים שעברו את שלב הנייר...לא?

כמה סיבות לפחות שאני יודע לעניין זה:
1. חוסר בשלות של העיצובים - לא כל הנקודות נלקחות בחשבון, בתכנון כלי רכב בד"כ יש חוסר בידע כגון: התחשבות בעלויות ייצור של עיצוב מורכב, שטח זכוכית ענק שיוביל לחממה, חוסר במכלולים.

גם השנה בפרויקט של אגירת מי אמבטיה לשימוש בשירותים אין התחשבות בעניין המיקרוביאלי, אתה יודע מה יגדל שם במיכל!. כדי שזה יהיה ישים המשתמש יצטרך להשתמש בכלור, זאת אומרת לקנות אותו, לסחוב אותו, לאחסן אותו, לשים במרווחי זמן קבועים וכו', המשתמש הפשוט לא יסבול את ההתעסקות הזו. בנוסף לכך שמי בית השימוש יהיו עכורים ואין סיכוי שאשתי תסכים לזה :D

2. זכויות על הידע -של הסטודנט או בצלאל, אין לבצלאל חברת יישום כמו לאוניברסיטאות.

3. מדובר בסטודנטים שמייד לאחר תום הלימודים נכנסים למעגל הפרנסה ואין להם את המרץ לקדם פרוייקט שעסקו בו שנה שלמה.

GodsFather
05-08-07, 23:49
את הסעיפים 1 וחצי אני מקבל , אם כי , הכל בר שינוי , אם מישהו ייתן אופציה ללימוד הסטודנטים גם את שאר החלקים בחבילה שהם יוצרים.

לגבי 2 ו-3 אני חייב לציין שאני קצת בשוק. 100 וקצת שנים למערכת האקדמית הזו ומוניטין אדיר ואין אפשרות ליישום ואו שילוב של הסטודנטים במערכת שתאפשר להם ליצור את שחלמו עליו במשך שנות לימודיהם...? חלילה איני בא בביקורת אליך, פשוט מוזר לי. גם בגלל שיש מכללות אחרות , הרבה יותר צעירות , שמאפשרות את הפרקטיקה ואף מחייבות לעיתים בה. יתר על כן , מקיימות קשר עם מעגל מעסיקים/נותני הזדמנויות על מנת שהסטודנט לא יזרק למים עמוקים מידי בעת שחרורו מהאקדמיה.
במקום כמו בצלאל , שמקיים תערוכות סיום שנה המציגות את התוצאות של הלימודים הכל כך אינטנסיבים ו"דורשניים" , אי אפשר לתקשר קצת עם בעלי ממון ? קצת עם מומחים עשירים שיבינו את טיב ההמצאה ואת הפוטנציאל הגלום ביוצר?

אני מניח שאני לא מכיר את הסיפור על בוריו ואני מסיק רק מהפרטים שאתה הזנת וממה שאני מכיר מחבריי שלומדים שם אבל עדיין...זה קצת תמוהה בעיני..

איפון
05-08-07, 23:52
בפיתוח מוצר ישנו צורך בעבודת צוות..

היזם אמור לזהות את הצורך במוצר, ולהגדיר הדרישות.. להשיג המימון..
המעצב יקבע את הקונספט העיצובי.. הוא יכול להיות חללי ודמיוני לצורך העניין, אך עם זיקה למציאות..
המהנדס יצור את הפרטים ההנדסיים והטכניים.. ל"הוריד" את הפרויקט אל הקרקע..
הטכנאים והקניינים יבדקו עלויות רכש של מכלולים וינסו לאתר מוצרים מתאימים לפרויקט..
המכונאים והמסגרים יוציאו הפרויקט לפועל.. אב טיפוס..
מישהו צריך לנסות המוצר ולהחזירו לשולחן השרטוט..
ושוב יצור, ועוד עלויות..
מישהו צריך לשווק ולפרסם המוצר..

מישהו צריך ללות הפיתוח ולבקר האיכות והבטיחות..
מישהו צריך לתת שרות אפטר-מרקט, וליצור משוב ליוצרים

וכו' כו'..

בפרויקט סיום של בתי ספר לעיצוב להערכתי הסטודנטים, בשיתוף המנחים מבצעים את כל אלו.. כדי להוציא פרויקט כזה לפועל צריך מישהו, או מישהם שירימו את הכפפה וירוצו איתה קדימה..

זה יקרה בקלות בארופה או יפן.. פחות אצלנו. אנחנו כנראה זקוקים לסיפוק מיידי ומהר...

GodsFather
06-08-07, 00:15
איפון, אני חולק על המשפט האחרון שלך. גם אצלנו זה אפשרי.

מי כמונו, מדינת היהודים , לא מכירים את המושג פילנטרופיה?

כמה תרומות אנחנו מקבלים מחו"ל ? כמה יזמים משקיעים בארץ , אחרי שיחת מוטיביציה עם טובי הדברנים?

בתור אחד שלומד בבי"ס של פלצנים טחונים, אני יכול להעיד שאין דבר העומד בפני האורטור. אם הוא ירצה להשיג מימון , הוא ידע איך לעשות זאת ומכאן ועד לבניית בניין נוסף, תרומה לרכישת ציוד ואף הסכמי העסקה עם סטודנטים , הדרך קצרה מאד. נוסיף על כך את אומנות טיפוח הקשרים, על מנת שהתרומה לא תהיה חד פעמית והופס יש לך אחלה פלטפורמה לאפשר לסטודנטים לסיים את התואר עם פרקטיקה וחלום אחד לפחות שהוגשם,מעבר לחלום התעודה בסוף השנה.

אם מכללה בת 7 שנים יכולה לעשות זאת , אז מוסד אקדמי בעל מוניטין כמו בצלאל לא ? (שוב , הביקורת היא מהפליאה , נא לא להרוג אותי...)

איפון
06-08-07, 04:13
לא אמרתי- לא יקרה, אמרתי יקרה יותר בקלות... יש הבדל.

תסתכל בגדול על קלאסיקות עיצוביות.. בתחום הרכב בלבד.. חיפושית גרמנית, פיאט 500 איטלקית, ווספה ששמרה על צורתה במהלך השנים, אלפא רומיאו על דגמיהן.. MG , HARLEY DAVIDSON, PORSHE, וכו'... היום כולן חוזרות בגרסות רטרו.. לנו היה מפעל לרכב "אוטוקארס" שיצר מכוניות נוסעים ומסחריות כדוגמת הסוסיתא וכרמל דוכס המכוערת.. איפה הם היום..
מפעלי רכב נצרת.. מייצרים חיקוי רכב ברמה נחותה מהמקור... יצא לי השבוע לסקור נ"נ "אביר" המשווק לחו"ל- מבלי להיות מהנדס רכב או בעל הכשרה כלשהיא בתחום מצאתי בתוך 5 דקות לפחות 17 "באגים" שאם הייתי הלקוח- לא הייתי מקבל הרכב, וכולם בתחום התכנון, על רמת הביצוע או הגימור אני בכלל לא מדבר.

לנושא הפילנטרופייה- צר לי להעיר אותך מהחלום.. מוסדות אקדמאיים ומכללות זוכות להכרה ולתמיכה לא רק בזכות יכולותיהן או איכות המורים שבהם, ויכולות בוגריהן, אלא הרבה בזכות אינטרסים שונים שלא תמיד עולים בקנה אחד עם איכות. אני אישית זוכר שנים רבות שמכללת "ויצ"ו" בחיפה הוציאה בוגרים מוצלחים בתחום הצילום והעיצוב הגרפי, אבל אלו לא זכו לתואר אקדמאי- דבר חשוב בפני עצמו, כמו בוגרי "בצלאל" המתחרה. אם היית עובר על רשימת המרצים והמורים ב"ויצו" היית מוצא שם שמות מהמובילים בתחומים שציינתי. אני אישית למדתי במקביל בשתי מכללות בתחום תכנות מחשבים ורשתות מחשבים, בשתיהן הובטח לבוגרים הכוונה למציאת עבודה בתחום בסיום הלימודים, ובשתיהן עלו התקוות על שרטון, עבור רוב הבוגרים...

לגופו של עניין- אם מתוך 10 בוגרים אחד יפרוץ קדימה ויזכה בהכרה בנלאומית, הרי שעשינו את מלאכתינו . עדיין אני טוען כי הסיכויים לכך גדולים בארופה ובמקומות אחרים בעולם, מאשר כאן.

-->