PDA

צפייה בגרסה מלאה : חידת מקום שכוח אל מתחת לאף:

PW
20-08-07, 15:49
מה בתמונה? היכן? מי הדמות ההסטורית החבויה בעניין?

OFF-RoaD
21-08-07, 14:38
לא זוכר את שם המקום, או את שם הדמות, אבל אם אני מזהה נכון (לא סביר. אני חושב שהייתי שם בטיול שנתי לפני כמה שנים, אבל לא זוכר יותר מדי)המבנה נמצא בגולן, בקרבת בונקרים סוריים, שם עמד אחד הגנרלים של התקופה (הדמות המדוברת...) ותבע את האימרה המפורסמת "מכאן אתם נראים הרבה יותר גדולים".

nir.samo
21-08-07, 16:09
לא זוכר את שם המקום, או את שם הדמות, אבל אם אני מזהה נכון (לא סביר. אני חושב שהייתי שם בטיול שנתי לפני כמה שנים, אבל לא זוכר יותר מדי)המבנה נמצא בגולן, בקרבת בונקרים סוריים, שם עמד אחד הגנרלים של התקופה (הדמות המדוברת...) ותבע את האימרה המפורסמת "מכאן אתם נראים הרבה יותר גדולים".

התכוונת בוודאי למצפה גדות (http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%A6%D7%A4%D7%94_%D7%92%D7%93%D7 %95%D7%AA) והאמרה "מכאן אתם נראים גדולים שבעתיים".

PW
21-08-07, 16:24
זה איננו מצפה גדות, למרות שהנאמר אכן נאמר לאנשי גדות ע"י אלוף פיקוד הצפון דאז, דוד אלעזר "דדו" מייד אחרי מלחמת ששת הימים. ע"ע "חידת מקום הסטורית קלה" לעיל.

החובב
03-09-07, 22:43
האנדרטה באלמגור מצולמת ממזרח? ( ואז הדמות ההיסטורית היא רחבעם זאבי ז"ל).

PW
04-09-07, 10:06
יקיריי: (רמז)
התמונה צולמה במצלמה המעאפנה שנמצאת בטלפון הסלולארי שלי, בדרך לטיול בדרום. אין מצב שלא עברתם במרחק חצי קילומטר ממנה ב כ ל פ ע ם שנסעתם לטיול דרומי.

Juv
04-09-07, 10:37
שנים שלא הייתי שם, ובמידה ששתלו שם דשא ועצים - אנדרטת חטיבת הנגב, מחוץ לבאר-שבע.

נמרוד
04-09-07, 23:02
אנדרטת חטיבת יפתח, צומת בית קמה.

PW
04-09-07, 23:27
אנדרטת חטיבת יפתח, צומת בית קמה.
יקירי:
סוף סוף.
והאישיות?

נמרוד
04-09-07, 23:30
אני מניח שיגאל אלון, על שמו קרוי החניון בו נמצאת האנדרטה. אני חייב להודות שעברתי אלפי פעמים בצומת בית קמה בכל שנותי, ומעולם לא שמתי לב לפינה הזאת, לפחות אני לא היחיד :oops:

PW
04-09-07, 23:59
יקירי:
אתה מניח נכון. יפת"ח זה בעצם ראשי תיבות של: "יגאל פייקוביץ' תל חי". אחת משלוש חטיבות פלמ"ח שהתארגנו לפני מלחמת השחרור. חטיבת יפתח שיגאל אלון (פייקוביץ') היה בעצם מפקדה הראשון.
יפת"ח הוקמה תחילה ככוח משימה, בפיקודו של מפקד הפלמ"ח יגאל אלון. מאוחר יותר הפך כוח משימה זה לחטיבה בת שני גדודים.
גדודי "יפת"ח" מראשיתם ועד לימים האחרונים של מלחמת השחרור הורכבו בעיקר מאנשי משקים, קבוצות הכשרה, מגויסים בודדים ואנשי גח"ל. בפרוץ המלחמה היו הפלמ"חניקים פזורים במחנות במשקי העמקים והגליל. הם נשלחו למשימות בנקודות תורפה של האזורים בהם שכנו: אבטחת דרכים והקשר הרצוף בין הגליל,העמקים ומרכז הארץ, אבטחת יישובי הספר ושמירה על הגבולות הצפוניים ומעברי הירדן.
החטיבה כללה בראשיתה שני גדודים: הראשון והשלישי. הגדוד הראשון חנה במשקי העמק, פעל בעמק בית שאן, בגלבוע, באזור חיפה ובגליל המערבי. הגדוד השלישי פעל בגליל המזרחי ובגבולותיו. הגדוד השני שחנה בנגב בתחילת המלחמה, השתייך לחטיבת "הנגב" - גם היא חטיבת פלמ"ח - והצטרף ליפת"ח רק בשלהי 1948.
כבר בשלבים הראשונים של המלחמה ביצעו הגדודים פעולות התקפיות. ב- 15.2.1948 ביצעה יחידה מהגדוד השלישי פשיטה ארוכת טווח על הכפר הערבי סעסע והטילה מבוכה במחנה הערבי. יחידות מהגדוד התצטרפו לקרבות בהתקפה על טירת צבי, תקפו מהאגף את צבא ההצלה של קאוקג'י וגרמו לו אבדות קשות. בשבוע הראשון של אפריל 1948 פעל הגדוד הראשון לראשונה בהיקף גדודי, והנחיל מפלה לצבא ההצלה שתקף את משמר העמק.
פעולותיה העיקריות של החטיבה בגליל המזרחי היו: כיבוש טבריה וצפת, מבצעי יפתח ומטאטא, התקפות על משטרת נבי יושע, קרבות מלכיה והדיפת הסורים מעמק הירדן.
ביוני 1948 הועברה החטיבה למרכז הארץ, השתתפה במבצע יורם, בניסיון לכבוש את לטרון ומאוחר יותר במבצעי דני, גי"ס ויואב.
בהפוגה השניה ירדה החטיבה לנגב הנצור, קיבלה את האחריות למרחב בו נמצאת האנדרטה ולחמה בקרבות חרבת מאחז. במסגרת מבצע "יואב" שבמהלכו נפרצה הדרך לנגב לחמה "יפת"ח" בטריז בית חנון שכוון לניתוק המצרים מבסיסיהם בעזה ורפיח. לאחר מבצע "יואב" התארגנה החט' בעמק. אז צורף אליה הגד' השני מחט' "הנגב" פלמ"ח. החט' עסקה באימונים, ב"החזקת קו" ובהכנות לקראת מבצע כיבוש השומרון - שלא בוצע לבסוף. בתום מלחמת השחרור הפכה "יפת"ח" לחט' מילואים - חט' 11.
האנדרטה נמצאת במתחם / חניון ע"ש יגאל אלון. במקום חורשה חביבה, מים זורמים, שולחנות קקל ודשא. האנדרטה מנציחה את שמות חללי החטיבה ואת סיפורה של "יפת"ח". שווה עצירה.

דידין
22-09-07, 12:41
יקירי:
. החט' עסקה באימונים, ב"החזקת קו" ובהכנות לקראת מבצע כיבוש השומרון - שלא בוצע לבסוף. בתום מלחמת השחרור הפכה "יפת"ח" לחט' מילואים - חט' 11.
האנדרטה נמצאת במתחם / חניון ע"ש יגאל אלון. במקום חורשה חביבה, מים זורמים, שולחנות קקל ודשא. האנדרטה מנציחה את שמות חללי החטיבה ואת סיפורה של "יפת"ח". שווה עצירה.

על כך אמר בן גוריון -- בכייה לדורות

-->