PDA

צפייה בגרסה מלאה : עיצוב אישי (מה דעתכם על סקיצה של עיצוב רכב?)

eladtall
21-08-07, 19:01
זוהיא סקיצה של משהוא שאני עתיד ליבנות (עתיד)
מה אתם אומרים אל העיצוב ?
אני מפרסם את זה בכיף , נא לא להעתיק:D

or65
21-08-07, 19:22
אני אומר שאתה צייר מוכשר !
יפה מאוד .

אור

נמרוד
22-08-07, 00:07
רק שאתה מצייר מטושטש מאד... ראיתי את התמונה חשבתי שהמשקפיים שלי נפלו מהאף. בחיאת ראבאק הציור שלך שווה יותר מצילום עם פלאפון, סרוק אותו כמו בן-אדם :)

eladtall
22-08-07, 00:56
אין בעיה , בכיף

eladtall
22-08-07, 01:23
אני כזה גרועה עם המחשב , לכך לי חצי שעה להבין איך עושים את זה

חנן גולומבק
22-08-07, 14:49
יפיפייה אמיתית.

נמרוד
22-08-07, 19:43
יפה מאד מאד, אבל קצת נמוכה מדי בשביל רכב שטח, לא? :mrgreen:

eladtall
22-08-07, 20:58
היא אמורה ליהיות עם מרווח גחון של בערך 18 - 20 ס"מ , כמו WRC
כל הרעיון של הרכב הזה זה בעצם ליהיות הכי מהיר מנקודה לנקודה בשטח (אפשר גם אספלט אבל קשה ליעד רכב שייתימר ליהיות גם דו שימושי וגם המהיר ביותר בכל תחום)
הגלגלים אמורים ליהיות גלגלי ראלי רגילים ולא של ג'יפ או משהוא
הקוטר של גלגל כזה כשהוא חדש הוא 66 ס"מ (בערך:razz: ) כך שחצי זה 33 ס"מ ואם תימתח קו דימיוני מחלקו התחתון של הפוד/קונס אויר תיראה שהוא נמוך מאת מקו האמצע של הגלגל מה שנותן פחות או יותר את הפרופרציאות הרצויות
הגובה הכללי אמור ליהיות 1.18 מ' , יש כאלה שיגידו שהנהג יושב נמוך מדי בישביל שטח
אבל מסירטוטים מדויקים שעשיתי מתחתי קו שמתחיל בעיניי הנהג , עובר דרך החלק הגבוהה ביותר
של אף הרחב וממשיך לכיוון הריצפה , השוותי את זה עם סירטוט מדוייק של איפרזה שבתוכה נהג והתוצאות כמאת שוות כך שבנתיים זה לא מדאיג אותי כל כך:-)

נמרוד
22-08-07, 21:48
מה התפקיד של האף? (שאלה רטורית...)

יאללה, אם יש שרטוטים ומידות, שים גם אותם, למה לא?

eladtall
23-08-07, 00:16
יש לי בעיה קטנב בהעלאה של התמונה , יוצאת לי כתובת שהקובץ גדול מידי והגבולות הם 1280 1000

התמונה שלי היא 1274-720 , מה אני עושה עם זה?

eladtall
23-08-07, 01:44
זוהיא סקיצה של הפרופיל ע"פ מידות מדויקות, יש הרבה נתונים שחסרים לי כנו מידות מדוייקות של המנוע ועוד הרבה .
זה הרעיון בכלליות
בסיס גלגלים: 2.30 מ'
מרווח גחון :18 ס"מ / גובה קצה האף : 34 ס"מ
אורך : 3.36מ'
רוחב:1.80 מ'
גובה :עד קצה קשת ההתהפחות -1.09 מ
עד קצה הכונס אוויר - 1.24 מ'
עד קצה הכנף - 1.62
למי שחושב שזה נמוך שיבדוק נתונים לגבי לנצ'יה סטרטוס גרופ B (תצורת שטח )

מוטי אלמגור
23-08-07, 04:30
נראה קצת כמו Caparo T1 לשטח, לא?

http://www.thedigitals.com/content/uploads/2006/09/caparo-t1.jpg

http://pictures.topspeed.com/IMG/crop-460x305/52504-a-cap_cw.jpg

(זה לאו דווקא דבר רע... ;) )

מוטי

נמרוד
23-08-07, 08:54
זה שהרכב קומפקטי והנהג יושב נמוך זה טוב. מרווח הגחון לעומת זאת בעייתי. זה רכב כביש או רכב שטח? לכל פריבט ממוצעת יש מרווח גחון של יותר מ18 ס"מ. זה פשוט מאד לא מספיק לרכב שטח של ממש.

ושוב, בשביל מה האף? האם יש לו תפקיד חיובי כלשהו, או שכל תפקידו זה להרוס את זוית הגישה ולהשבר בוודאות בנסיעת המבחן הראשונה?

דרור ברלי
23-08-07, 15:47
השירטוט מזכיר קצת את הבאטמוביל.
האמת? נראה מדליק. אבל נמוך מדי גם לשבילים, והאף, האף... בשביל מה הוא טוב? והכנף הענקית?

eladtall
23-08-07, 18:10
טוב , אז כך

הרכב ממש לא מועתק מהקאפרו T1
מה שגורם בעיקר לתעות הזאת זה הפודים / קונסי אויר שמשתלבים אם החיפוי של הגלגלים האחוריים(דרך אגב , גם הקאפרו T1 וגם הרכב שלי מועתקות בבסיס מפורמולה אחת:wink: )
בסקיצה הראשונה (שציורה ליפני בערך שנתיים ) החיפוי לא קיים , מה שרציתי זה להפוך את הרכב לקצת יותר חייתי ולטעמי זה נותן את המבוקש
הגעתי לחשוב אל רכב בעל תצורה כזו בעיקבות צפייה בסרט של הרי וטנן כשהוא נוהג אם הפג'ו 405 T16 בפייקס פיק , אפשר ליראות שם לרגע קל בצידי השביל באגי אדומה עם כנף מטורפת
ואז חשבתי לעצמי איך אני הייתי מעצב רכב בסיגנון
הדבר הראשון שעלה לי לראש זה פורמולה 1 מקובצת ומוגבהת שמשם בעצם הגיעה התצורה של האף המשונה מאת , במקור סירטטי אותה עם כנפיים קידמית ואחורית ומהר מאד הבנתי שזה יחזיק מעמד בדיוק עד השיפשוף הראשון ואני אפילו לא מזכיר תאונה :???:
ואז הכנפיים התקבצו לכנף אחת גדולה מאד שאמורה ליהיות ממוקמת מבקום גבוהה אם מאת הפרעות אוויר שנוצרות מהגוף וכמובן במרכז הכובד האורכי של הרכב שפעולתה תיהיה מאוזנת ביחס לרכב.
את האף לא שיניתי , באמת מהסיבה של ניפוץ האף בריצפה במיקרה של ריחוף ונחיתה לא טובה , אם אף למתה.
ויש עוד סיבה , אם תיסתקלו בפורמולה אחת ששם האף מאד גבוהה , יש באיזור התוסיק של הנהג , מאת קדימה יותר מאין פלטה שהאוויר שמוזרם דרך הדופן התחתונה של האף משנה לאת לאת כיוון עד שבסופו של דבר פוגע באותה פלטה ויוצר כך שמצמיד את הרכב לריצפה.
אני לא יודע עד כמה זה יעיל ברכב שטח והשאלה הגדולה שלי היא : האם אף גבוהה למניעת אותה התרסקות בריצפה בתוספת אותו כוח הצמדה עדיפים אל מרכז כובד כידמי נמוך יותר וראייה משופרת של הנהג .
שדה ראיה זה דבר שהתריד אותי מאד בעיקר מניסיון חד פעמי שלי עם באגי חד מושבי של טום קאר ששם המוטות של קשת ההתהפכות ממש מציקות ומסתירות את השביל מאת בפניות בינוניות שהרכב לא ממש מוטה הצידה , את זה פתרתי עם שימוש של קשת התהפכות כמו במרוצי הדראג
ששם ישנן קשתות קטנות שמכסות ביעילות את הראש והנהג לא יוצא מהצדדים אלה מיקדימה .
זה משאיר שדה ראייה כמאת מושלם לנהג.
את נתון ה 18 ס"מ כיבלתי מיובל מלמד ביכבודו ובעצמו , זה דבר שמאד היה חשוב לי והחלתתי לישאול מישהוא מאד מנוסה ב""שטח" , הוא הסביר לי שרכב ראלי מיקצועי כמו שלו עומד כ 18 ס"מ מהריצפה בדרך כלל למאת מיקרים מיוחדים , אני מזכיר , זה רכב שנועד לינסוע מאד מהר בשבילים ולא לטפס אל סלעים או משהוא כזה .דרך אגב אפילו ה HOT BUGGY , נימצאת בדיוק 20 ס"מ מהריצפה כך שאני לא רואה את הבעיה
והכנף , למה יכולה לשמש כנף ?
להצמדה , אני יודע שזה אולי קצת שובר את הכללים לבאגים , אז אולי לא ניקרא לזה באגי אלה פורמולה לשטח .
אני אשמח לכבל עוד תגובות וביקורות , אפילו קשות , אני מעוניין רק לילמוד ומימי שאפשר
אז יאאלה , בכיף:razz: :razz: :razz:
דרך אגב נימרוד , למה לדעתך האף ישבר בנסיע הראשונה?

מוטי אלמגור
23-08-07, 18:50
האף ב-F1 ממוקם גבוה כדי לאפשר זרימה יעילה יותר על הכנף הקדמית.
במכונית מסלול אין שום בעיה עם זה בגלל שהאוטו לא אמור לעבור שום מכשול שגבוה מאבני השפה בפניות.
בבאגי שלך אין כנף קדמית וגם אם היית מצייר אחת אני מוכן להמר על זמן של מקסימום 5 דקות נסיעה בשטח לפני שהיא תישבר לחתיכות, במקרה זה לאף אין משמעות מבחינת המבנה.

אגב, אם את הרעיון אספת מצפייה בארי ואטאנן מטפס את הפייקס פיק, רק שתדע שהמכוניות האלו של הפייקס פיק הן בדרך כלל חזקות בטירוף, מאות רבות של כ"ס.
עם כמות הכוח הזו והמהירויות שהן מגיעות אליהן יש לכנפיים הרב שלביות הענקיות שלהן משמעות רבה.
על איזה מנוע או כמה כוח אתה מתכנן את הרכב?

מוטי

eladtall
23-08-07, 19:22
האף במכונית פורמולה אחת ממוקם גבוהה לא כדי לאפשר זרימה יעילה יותר של האוויר , האוויר זורם באותה יעילות גם בפורמולות של שנות ה 90 (האוויר לכנף הכידמית כמובן)המוקדמות ששם הכנף מחולקת לשני חלקים שמחוברים משני צידי האף , העובדה שמותת הכנפיים ורוחבם היא גודל קבוע שניקבע בתקנון הביאה את המתחננים לחפש רעיונות להגדלת שטח הכנפ , הרמת האף למעלה איפשרה בעצם להוסיף עוד שטח שאותו תפס האף הנמוך ללא פגיע במוטת הכנף (המוטה היא האורך מי קצה עד קצה בלי התחשבות של גורמים ש"שוברים" את המשכיות הכנף, במטוס , וגם בפורמולה , מוטת הכנף היא "גודל" שכולל בתוכו גם את גוף המטוס / אפ הפורמולה למרות שהם ב י כ ל ל לא חלק מהכנף )
מעבר לזה הזכרתי עוד נתון , אותה פלטה שפוגשת את האוויר ויוצרת עוד כוח אווירודינמי להצמדה שלא מתאפשר כשהאף נימצא בתצורה נמוכה.
אני יודע שאותם רכבים מהפייקס פיק מבורכים ב מ א ו ת של כוחות סוס וזה כמובן לא בא ביגלל שבאמת אפשר לנצל את אותו כוח בגובה הנמוך של ההר , אי אפשר, ולכן צריך שליטה טובה , אותו כוח בא לפצות אל הירידה הסופר משמעותית בהספק המנועה עקב הידללות האוויר בגובה רב (אפילו עם מגדש טורבו) וכמו שאתה יודע אולי , הפייקס פיק מתרומם לגובה עצום של 14000 ומשהוא רגל שזה קרוב ל 4.3 ק"מ של גובה , אין חמצן
פה בארץ ובעוד הרבה מקומות בעולם זה כימאת ולא קיים כך שהתיכנון שלי אל מנועה אופנועה עם 180 -190 כ"ס ומישקל זעום של בערל 480 ק"ג עם נהג ו 30 ליטר דלק לערך נותן נתון מרשים של יחס הספק משקל של 1 כ"ס לכל 2.666ק"ג (במקרה של 180 כ"ס)
ל WRC לצורך העיניין , ששוקלת בערך 1520 ק"ג עם 80 ליטר דלק , נהג ונוות יש יחס הספק של 1 כ"ס לכל 5.1 ק"ג .

eladtall
23-08-07, 19:54
עוד כמה פרטים
לא צריך רכב שמגיע ל 250 קמ"ש כדי להצדיק כנפיים , הם יעילות בכל מיקרה
הורדתי מהאינטרנט תוכנה של NASA שמראה בקירוב דרף סימולציה ביצועים של כנף שאת הנתונים כמו : גובה , טמפרטור , מהירות אוויר , זווית התקפה , עקמימון/CAMBER הכנף , רוחב פרופיל , אורך ורוחב או רק שטח ואולי עוד כמה פרטים
הסימולטור הזה מראה קודם כל האם הנתונים שהצבתה הם ריאליםוהגיוניים ואם כן אתה יכול ליראות כמה עילוי היא מספקת ומה המקדם עילוי
הכנסתי נתונים כמו זוויות וגדלים ובחנתי אותם במהירוית שונות כך ש
כבר ב 50 קמ"ש יש לך כמאת 50 ק"ג של הצמדה
ב 100 קמ"ש זה כבר כרוב ל 200 ק"ג של הצמדה
אילו נתונים מטורפים , ואם תחשוב אל הכוח שיוצרת הכנף כבר ב 100 קמ"ש ומה אחוזו ממשקל הכללי של הרכב תקבל חייה שפונה בצורה פנומנלית וכל זה מכנף ששטחה רק 1.3 מטר מרובע והיא חד שלבית , לא דו ולא תלת.
זה מאד יעיל ומאד משמעותי
ולאור העובדה שזה לא באמת כל כך יקר לייצר כנף כזו (גם לא כזה מסובך בימנו מסתבר)
אני לא רואה סיבה לישלול את זה

נמרוד
23-08-07, 22:16
התפקיד של האף במכונית פורמולה הוא להחזיק את הכנף הקדמית! זה הכל, זו קורה שלוחה, חלק מבנה, שנועדה להחזיק את הכנף. אם אין כנף, אין שום הצדקה לקיום האף.

אתה מנסה להתעמק דווקא באוירודינמיקה, אחד מהמדעים המסתוריים יותר . תזהר לא לטבוע...
יש עובדה יסודית אחת שאני בספק אם הפנמת - עילוי = גרר. כנפיים גדולות מאיטות את המכונית, משמעותית בדיוק כמו שהן מגדילות את האחיזה. תסתכל על מרוצי פורמולה אחד, במסלולים מהירים יש פחות כנף, במסלולים איטיים יותר, וכמות הכנף היא אחד הפרמטרים העיקריים בכוונון רכב המרוץ - יותר כנף יגדיל את המהירות בפניות אבל יקטין את המהירות הסופית בישורת בכניסה לפנייה.

וכל זה לא ממש רלוונטי לרכבי שטח...זה רכב שטח או כביש? למה הוא נועד? לפייקס פיק? יש לך מסלולים יותר קונקרטיים בראש - משהו בישראל שכולנו מכירים אולי?

eladtall
23-08-07, 22:55
אין לי ביכלל צל של ספק שאני מתעשק אם משהוא מאד מסובך ולכן בכל מה שקשור לאווירודינמיקה אני אתייעץ אם מהנדס אוירודינמיקה ,
תפקיד האף מעבר להחזקת הכנף הוא לפלס את האוויר ולהוריד את מקדם החיכוך ואני מבין שזה לא ממש ממש נחוץ ברכב שטח שכל יעודו מבחינת מהירות מירבית זה להגיעה לאיזור ה 160 קמ"ש או מאת יותר
זה לא שרכב כזה לא מסוגל להגיע ליותר , יש לו בסך הכל נתונים מרשימים אבל כמו שאמרתה , יותר הצמדה , יותר גרר , 160 קמ"ש זה גבול ריאלי ואני לא לוכך את זה מהערכה פרטית שלי יש הרבה ריכבי HILL CLIMBE שמאד דומות בצורה לרכב הזה וגם בנתונים , יש להם כנפיים די רציניות והם עוברות את ה 200 קמ"ש , גבול שאני אפילו לא מדממין עליו , זה לא ריאלי בישביל חובבן
מעבר לזה , אתה חייב להודות שהוספה של חרטום מחודד ומעודל תורמת ליופי :D , שבעייני הוא גם חשוב מאד , כך שגם אם אני אראה שזה באמת גדול אליי הסיפור והאמלצות של מבין בעיניין יהיו שליליות אז חרטום יפה עדיין יהיה בטיחנון רק נמוך יותר ואולי מאת קצר יותר.
הרכב הוא רכב שטח
לא מיועד לפייקס פיק , ממש לא , זה רק היה מקור ההשראה
וכן , אני בונה רק אל מסלולים בארץ
אם יש לך עוד הערות או נקודות למחשבה , אני אשמח לישמוע :D

התפקיד של האף במכונית פורמולה הוא להחזיק את הכנף הקדמית! זה הכל, זו קורה שלוחה, חלק מבנה, שנועדה להחזיק את הכנף. אם אין כנף, אין שום הצדקה לקיום האף.

אתה מנסה להתעמק דווקא באוירודינמיקה, אחד מהמדעים המסתוריים יותר . תזהר לא לטבוע...
יש עובדה יסודית אחת שאני בספק אם הפנמת - עילוי = גרר. כנפיים גדולות מאיטות את המכונית, משמעותית בדיוק כמו שהן מגדילות את האחיזה. תסתכל על מרוצי פורמולה אחד, במסלולים מהירים יש פחות כנף, במסלולים איטיים יותר, וכמות הכנף היא אחד הפרמטרים העיקריים בכוונון רכב המרוץ - יותר כנף יגדיל את המהירות בפניות אבל יקטין את המהירות הסופית בישורת בכניסה לפנייה.

וכל זה לא ממש רלוונטי לרכבי שטח...זה רכב שטח או כביש? למה הוא נועד? לפייקס פיק? יש לך מסלולים יותר קונקרטיים בראש - משהו בישראל שכולנו מכירים אולי?

נמרוד
23-08-07, 23:43
אין לי ביכלל צל של ספק שאני מתעשק אם משהוא מאד מסובך ולכן בכל מה שקשור לאווירודינמיקה אני אתייעץ אם מהנדס אוירודינמיקה
נו הנה אתה מתייעץ עם מהנדס אוירונאטיקה (לא עוסק באוירודינמיקה אבל זוכר מספיק): סחבק :smile:
ואני אומר לך שהמשפט הזה:

תפקיד האף מעבר להחזקת הכנף הוא לפלס את האוויר ולהוריד את מקדם החיכוך
פשוט לא נכון.

רכב השטח הזה, אמור לסוע מעבר לשבילים כבושים היטב? בוא נגיד שאם אתה הולך להתחרות איתו, באיזה מרוצים מהמבחר שיש בארץ אתה בוחר - ראלי, ספרינט, או ראלי רייד?

eladtall
24-08-07, 00:39
קודם כל סחטיין, מעולה לדעת
אני לא בטוח מה ההבדלים הספציפיים בין סוגי המירוצים שהזכרתה אבל ניראה לי שאני מעוניין בראלי וספרינטים , ראלי רייד זה מהמרוצי סיבולת הארוכים יותר , לא ?:???:
נירה לי שמרוצי מסלול עפר סגור יהיו אידיאלים לכזה כלי .
מה זאת אומרת זה לא נכון שתפקידו שלהחרטום בין היתר לפלס את האוויר בצורה יעילה ?
הרי ככל שגוף מסויין יהיה ארוך יותר כך יהיה אפשר לחדד אותו יותר וליגרום למעבר "נקי"יותר דרך הרוח, לא?(בהנחה שעובי הגוף הוא נתון שלא משתנה עקב אילוצים כאלה ואחרים)
עוד פעם , אני מבין שבמיקרה שלי זה לא עקרוני והזכרתי כבר שגם יופי קובע
בוא נישאל כזה דבר , איך אתה הייתה מעצב את אף הרכב שלי ולמה?
אם יש למישהוא עוד רעיונות מעניינים אם הסברים , שיכתוב , זה חשוב לי
אני ממש נהנה פה אבל אני פה גם כדי לילמוד
תודה:)

נו הנה אתה מתייעץ עם מהנדס אוירונאטיקה (לא עוסק באוירודינמיקה אבל זוכר מספיק): סחבק :smile:
ואני אומר לך שהמשפט הזה:

פשוט לא נכון.

רכב השטח הזה, אמור לסוע מעבר לשבילים כבושים היטב? בוא נגיד שאם אתה הולך להתחרות איתו, באיזה מרוצים מהמבחר שיש בארץ אתה בוחר - ראלי, ספרינט, או ראלי רייד?

נמרוד
25-08-07, 21:55
מה זאת אומרת זה לא נכון שתפקידו שלהחרטום בין היתר לפלס את האוויר בצורה יעילה ?
הרי ככל שגוף מסויין יהיה ארוך יותר כך יהיה אפשר לחדד אותו יותר וליגרום למעבר "נקי"יותר דרך הרוח, לא?(בהנחה שעובי הגוף הוא נתון שלא משתנה עקב אילוצים כאלה ואחרים)

מה זאת אומרת? זה פשוט לא נכון, כל מה שכתבת כאן... :lol:

אני מציע לך להניח לאוירודינמיקה בצד. בעיקר אם אתה מדבר על רכב שטח, אם כי אני מבין שאתה בפרוש מדבר על רכב לשבילים. לפי התיאור שלך - מסלולי עפר סגורים - הכי קרוב למה שאתה מתכוון זה ראלי-ספרינט, מסלולים קצרים ומעגליים על שבילי עפר טובים. יש עמותה לספרינט שקמה לא מזמן, צור איתם קשר, תגיע למרוץ, תראה על מה מדובר.

אתה חייב להתחבר לקרקע, תרתי משמע. רכב מתחילים לתכנן מהקרקע, מהדרך שעליה הוא אמור לסוע, ועד שזה לא יתחיל להיות ברור לך, אתה בערפל.

erezjack
25-08-07, 23:51
אוירודינמיקה בסיסית.

ראשית, אנחנו מדברים על מהירויות תת קוליות נמוכות. במהירויות הללו הפרופיל היעיל ביותר הוא דמוי טיפה כשהחלק המעוגל דווקא פונה קדימה והחלק המאורך, אחורה. הפרדת האויר כדי לעבור דרכו היא החלק הפשוט בעסק. החלק המסובך הוא הסדרת זרימת האוויר מאחורי הגוף בצורה הנקייה ביותר וללא מערבולות ואזור תת לחץ מאחור שגובים אנרגיה מהגוף הנע. כמה שהגוף מתארך יותר אחורה ונגמר בחוד דק יותר הזרימה נסגרת מאחוריו עם מינימום מערבולות ורוב האנרגיה הקינטית שנגזלה מוחזרת לגוף.
אבל במהירויות נסיעה ובמיוחד בשטח, כל זה מוריד אחוזים בודדים במקדם הגרר וקל יתר להוריד מעט במשקל או לשפר את המנוע מאשר להגיע ליעילות אוירודינמית של ציפור דוגמת הפריגטה. להפתעתי, התברר לי כי גם בעת תכנון מטוסים, האסתטיקה גוברת על השיקולים האוירודינמיים, אחרת כל המטוסים היו נראים אותו דבר.

ארז

eladtall
26-08-07, 03:01
היי נימרוד
אני לא באמת יושב כל היום וחושב אל הביצועים האווירודינמיים של הרכב הזה
אין לי באמת את הידע הדרוש ובתח שלא את התקציב לעשות ניסויים בנושא למרות שזה כן מאד מעניין אותי וכן ניסיתי לחשוב איך אני מצמיד בעזר האויר את הרכב לריצפה
הדבר היחידי לאני ממש רוצה שיהיה שכן קשור לאוירודינמיקה זו כנף שתדביק את הרכב לריצפה
זה לא החרכי , אולי , ניראה לי את שמיצינו את הדיון באוירודינמיקה , יש לי שאלות יותר חשובות כרגע
עד עכשיו הרכב הזה היה רק בגדר רעיון ושום דבר בסקיצה שהצגתי לא חתום , יש לי עוד שנה לפחות או יותר עד שאני מתחיל באמת ליבנות את הרכב
אני קרגע מתחיל בתיכנון של נבות ומיתלים ורציתי לדעת אם יש לך או למישהוא פה טיפים טובים להתחלה :razz:

ארז
את הבסיס באורודינמיקה גם אני מכיר אבל כמו שאמרתי זה באמת לא עקרוני עכשיו
כמו שאמרתה האסטתיקה כניראה מאד חשובה , לי במיוחד ואני בטוח שכל החברה פה שבנו ובונים
באגים בעצמם גם היו מעדיפים איזה חיפוי פייברגלאס מטורף , זה יפה וזה כיף בלי שום קשר ליעילות האווירודינמית של זה .
שבועה טוב לכולם:razz:

נמרוד
26-08-07, 10:10
אוירודינמיקה בסיסית.

ראשית, אנחנו מדברים על מהירויות תת קוליות נמוכות. במהירויות הללו הפרופיל היעיל ביותר הוא דמוי טיפה כשהחלק המעוגל דווקא פונה קדימה והחלק המאורך, אחורה. הפרדת האויר כדי לעבור דרכו היא החלק הפשוט בעסק. החלק המסובך הוא הסדרת זרימת האוויר מאחורי הגוף בצורה הנקייה ביותר וללא מערבולות ואזור תת לחץ מאחור שגובים אנרגיה מהגוף הנע. כמה שהגוף מתארך יותר אחורה ונגמר בחוד דק יותר הזרימה נסגרת מאחוריו עם מינימום מערבולות ורוב האנרגיה הקינטית שנגזלה מוחזרת לגוף.
אבל במהירויות נסיעה ובמיוחד בשטח, כל זה מוריד אחוזים בודדים במקדם הגרר וקל יתר להוריד מעט במשקל או לשפר את המנוע מאשר להגיע ליעילות אוירודינמית של ציפור דוגמת הפריגטה. להפתעתי, התברר לי כי גם בעת תכנון מטוסים, האסתטיקה גוברת על השיקולים האוירודינמיים, אחרת כל המטוסים היו נראים אותו דבר.

ארז

ארז, אתה אולי מבחין בניואנסים דקים, אבל כל מטוסי הנוסעים הגדולים, נראים בדיוק אותו דבר...

בנוסף למה שארז הסביר, התמקדות באלמנט אחד בלבד של הרכב - האף במקרה זה - חסרת טעם. זה רכב open wheel ורוב הבלאגן בו נמצא משני צדי הגוף המרכזי ומאחור.

eladtall
26-08-07, 14:51
כן , להתמקד רק באף הרכב והאשפעות האווירודינמיות שלו זה באמת חסר טעם ולא יעיל
התיכנון יצא כך מיפני שכל הקונספט זה בעצם פורמולה 1 מקובצת , מוגבהת ......
לא הגעתי לתצורה כי שקדתי וחשבתי על יעילות אווירודינצית אלה אחרי שהצורה כבר הייתה מונחת על הדף
אהבתי את הרעיון שהיא כניראה יותר אווירודינמית מהקונספט המקובל של באגים בעולם שבעצם הרכב חשוף מאד , יפה ומגניב אין לי ספק אבל אתם חייבים להודות שכיסוי פשוט ניראה יותר טוב ועד פעם זה חלק מהעיניין פה , זה הריי בטח לא גורע ממש , חוץ מהעיניין הכספי:-? , ומאת מישקל
אני מעדיף להשקיע את הכסף (בגבולות הסביר)כדיי להביא את הרכב למצב שגם עם כיסוי לא יעבור את המשקל המקובל לכלים כאלה שזה איזור ה 400 ק"ג ולהביא משהוא קצת שונה , כזה אני .
כרגע יש לי בעיה אחרת , חשובה יותר
התחלתי היום בשירטוט המיתלים וניתקעתי בבעיה , כניראה של מתחילים:razz:
אני יודע שאני רוצה רכב רחב , כ 1.80 ואני יודע שהשילדה באיזור שבו יהיו ממוקמים המיתלים הקידמיים
תיהיה ברוחב של 42 ס"מ עם עובי הברזל כמובן , זה משאיר לי 1.38 מטרים של מיתלים + נאבות + גלגלים . מאיפו אני יכול להסיג שירטוטים ומידות מדויקות של ג'נטים עם צמיגים ?
כמו שאמרתי , את הנאבות אני מעוניין לייצר בעצמי ואת המייסב שבתוכו (נימרוד , עם הבנתי נכון זה מה שניקרא ספינדל)אני מעוניין לקחת מרכב קיים , נגיד פיג'ו 106 ראלי , הבעייה שאם אין לי מידות מדוייקות של יחידה כזו כולל המערכת בלימה וכולל רוחב הג'נט והצמיג שעליו אני פשוט לא יכול לתכנן את מערכת המיתלה בתוך הגבולות שהצבתי
אם למישהוא יש פה רעיו איך אני משיג מידות כאלה מדויקות זה יעזור מאד
המון תודה:-)

נמרוד
26-08-07, 14:56
כל חלק אמיתי שאתה מתכוון להשתמש בו - צמיג, ג'אנט, ספינדל, ברקס, מיסבים, מחברים, מנוע, גיר, צירים, מושב, פדאלים, רדיאטור - הכל - אתה בדרך כלל תצטרך להשיג את החלק האמיתי למדוד אותו ולמדל אותו בעצמך. אתה לא חייב פיזית לקנות את החלקים - אתה יכול להסתובב במגרשים וסדנאות, לאתר חלקים מתאימים, ולהוריד מהם מידות.

ניתן למצוא באינטרנט מידות של מכלולים בצורה מאד מוגבלת מנסיוני, אין ברירה אלא לחפש, google image search , הרבה סבלנות, ואל תצפה למצוא הרבה.

eladtall
26-08-07, 16:20
אני מבין , טוב , אם אין ברירה אז אין ברירה:-)
נתחיל בעבודה
תודה בכל מקרה;-)

גיא ח
26-08-07, 16:57
אלעד שלום,

מבלי לסתור אף אחד מדברי הקודמים לי, הייתי מייעץ לך להשאיר את האף (אמנם לא כמו ששירטטת).
גם אני מאמין שהחשיבות האווירודינאמית שלו לא קיימת אבל החשיבות הבטיחותית שלו גדולה, כלומר לא נעים ליסוע 80 קמ"ש ולדעת שאתה "כרית האוויר" של המנוע. צריך משהו שיספוג חלק מהאנרגיה בתאונה ורצוי שזה לא יהיה חלק מהגוף של הנהג.
אני מזמין אותך להציץ באתר http://web2.bgu.ac.il/Sae-Car/ תמצא שם הרבה דומה לתכנון שלך.

גיא

eladtall
26-08-07, 18:36
היי גיא
איזו שהיא השפעה אוירודינמית בטוח יש , לכל מילימטר בכל רכב , זה שזה לא רלוונטי לי הפנמתי והבנתי וכמו שאמרתי , לא חשבתי מההתחלה על אוירודינמיקה
הנקודה שלך לגבי בטיחות היא מעולה וכן באה בחשבון בלי שום קשר לעיצוב החיצוני של האף
השילדה עצמה תיסתיים בסביבות (אני עדיין לא סגור על הכל ולכן אין לי מידות מדויקות )25 +/- אחרי מערכת הפדלים , אני מעוניין ליבנות שם המשך ממתכת דקה מאד שייחובר בהברגה , הרעיון הוא באמת ליצור שם עוד גוף שיתרסק בתאונה חזיתית וכמובן שיהיה אפשר להחליף אותו ולכן הוא יהיה מחובר בהברגה לשילדה
את אותו רעיון אני רוצה ליישם גם בכונסי אוויר בצדדים , כל הכיסוי בצדדים (כונסי אוויר) והרדיאטורים בתוכם ישבו אל מתכת שתיהיה מחוברת גם כן בהברגה , מאותן סיבות שהזכרתי .
גיא , אתה אומר כן להשאיר את האף אבל לא באותה תצורה , למה אתה מתכוון , איזו תצורה תתאים יותר ?
תודה ע:-P ל ההערות

אלעד שלום,

מבלי לסתור אף אחד מדברי הקודמים לי, הייתי מייעץ לך להשאיר את האף (אמנם לא כמו ששירטטת).
גם אני מאמין שהחשיבות האווירודינאמית שלו לא קיימת אבל החשיבות הבטיחותית שלו גדולה, כלומר לא נעים ליסוע 80 קמ"ש ולדעת שאתה "כרית האוויר" של המנוע. צריך משהו שיספוג חלק מהאנרגיה בתאונה ורצוי שזה לא יהיה חלק מהגוף של הנהג.
אני מזמין אותך להציץ באתר http://web2.bgu.ac.il/Sae-Car/ תמצא שם הרבה דומה לתכנון שלך.

גיא

גיא ח
27-08-07, 15:07
אלעד,

צירפתי את התמונה שלך, בירוק זו תצורת אף הקלאסית ואתה יכול לראות את ההבדלים בזוית הגישה האפשרית בין שתי התצורות.
זוית גישה חשובה לא רק לרכבי עבירות, כל השרטוטים שלך טובים ויפים אבל אתה צריך לשאול את עצמך מה קורה תחת עומס, כלומר כאשר הרכב עובר מירידה למישור או כאשר הוא נכנס לעליה הבולמים הקדמיים (שצריכים מהלך נדיב לשטח) נלחציםומקטינים את מרווח הגחון \אף שלך. כנ"ל בבלימה, כנ"ל בפניה. עכשיו תאר לך צירוף לא נדיר של עליה בסרפנטינות, אני די משוכנע ש18 ס"מ מרווח גחון יגרמו להתישבות על הקרקע (ואני לא מתכוון בשטח). כבר ראיתי באגי ש"קימץ" במרווח גחון בטענות דומות לשלך וגורלו היה שבצירוף של בלימה ופניה הרכב גרד את הכביש (באזור שאתה מתכננן לשים את הרדיאטורים).

eladtall
27-08-07, 16:42
היי גיא , המון תודה אל ההתיחסות הרצינית :smile:
כך , קודם כל כמו שאמרתי כל התיכנון עדיין יכל להשתנות ואני משתדל לא להיות מקובע (מפתיע עד כמה זה קשה ליפעמים:smile: )
דיברנו פה על מרחב גחון וספרתי שאת נתון ה 18 ס"מ לכחתי מיובל מלמד , אבל ביגלל התגובות שלכם החלתתי שראוי ליבדוק באינטרנט ובאמת ניכנסתי לנתונים הספציפיים של הסוברו אימפרזה WRC , שם הנתון המקסימלי למרווח הגחון הוא 8.3 אנצ' שזה 20.75 , ס"מ , לא רחוק אבל באמת גדול יותר , בדקתי גם את הנתון של ה HOTBUGGY , וגם שם הוא גדול יותר , כ - 20 ס"מ .
כל זה משכנע אותי באמת שעוד 2 או שלוש ס"מ הם באמת הכרחיים .
הלכתי אפילו רחוק יותר כדי באמת להבין איפה אני עומד ומדדתי אל סוברו אימפרזה אמיתית את המרחק מתחילת הגלגל הקידמי ועד לקצה האף (ושם האף אינו מוגבע כמו שאני תיכננתי , בסירטוט שלי קצה האף נימצא בגובה של 32 ס"מ מהריצפה ולאת לאת יורד בגובה ), המרחק הוא מעל ל- 60 ס"מ שהם כפעם וחצי מהסירטוט שלי (40 ס"מ בדיוק) , תחבר את זה לגובה שהצגתי לגירסת ה WRC ותכבל שהסיכוי שלי לגרד את האף הוא בטוח קטן יותר אלה אם כן יש עוד גורמים שאני לא מביא בחשבון כמובן.
להגביהה ולקצר את האף זו לא הבעיה אבל קיצור האף ישפיע על גודל איזור ההתרסקות , שכמו שציינתה הוא חשוב מאד
אין לי ספק שאני בדילמה וקצת קשה לי להחליט , אין לי ניסיון , פשוט מאד . :-?
מה אתה/ם חושב/ים אל הדילמה של איזור ריסוק קטן ?
ואיזה מרווח גחון אתם הייתם בוחרים מהניסון שלכם כמובן?
המון תודה ויום טוב:razz:

-->