PDA

צפייה בגרסה מלאה : הקשר בין הגבהה לשבירת מוט מייצב אחורי?

יונתןמצפה
22-08-07, 18:10
הטרופר של ההורים, מוגבה מזה כחצי שנה. (קפיצים, מתיחת מוטות פיתול ובולמים).
אחרי שהרגשתי חופש מוזר בקפיצות מכיוון הסרן האחורי, הצצתי מתחת לאוטו וגיליתי מוט מייצב אחורי שבור. בערך באמצע, פשוט נגזר.
חיפוש בפורום העלה את הקישור הזה (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=15369&highlight=%EE%E5%E8+%EE%E9%E9%F6%E1) .
ממה שאני מבין, הגבהת הרכב ע"י החלפת קפיצים מאלצת את המוט המייצב להתפתל יותר מהמקור. לדעתי זה מה שגורם לכל השבירות. (אצלי ובשרשור שבקישור).
האם לדעתכם ההנחה שלי נכונה?
אם כך, מלבד הורדת המוט, מה עוד ניתן לעשות? היכן ניתן להשיג בארץ מוטות מחוזקים, מחירים? האם ניתן להאריך את מוטות הקישור, ואם כן האם זה יעזור?
מה לדעתכם אחריות המתקין? האם לא נכון מצידו ליידע על כך את הלקוח לפני העבודה, כמובן בהנחה שהבעייה קשורה להגבהה?
במידה ונתקלתם גם אתם בתופעה אנא שתפו...!

בברכה,
יונתן

shachar
22-08-07, 18:16
מוסיפים ספייסרים בגובה ההגבהה ושומרים על אותו מהלך עבודה של תנועה

נמרוד
22-08-07, 19:50
ממה שאני מבין, הגבהת הרכב ע"י החלפת קפיצים מאלצת את המוט המייצב להתפתל יותר מהמקור. לדעתי זה מה שגורם לכל השבירות. (אצלי ובשרשור שבקישור).
האם לדעתכם ההנחה שלי נכונה?

לא, ההגבהה עצמה לא גורמת לו להתפתל יותרבאופן משמעותי. מה שגורם לו להתפתל יותר זה מהלך מתלה גדול יותר שמשתחרר על ידי ההגבהה, וזה קורה רק בשטח, ובדיוק בשביל זה מנתקים את המוט המייצב בשטח.

לגבי המתקין - אני מאמין באחריות אישית. אם לקחתם רכב שטח להגבהה ושיפורים, אני מניח שידעתם שאתם משנים את הרכב מתצורתו המקורית וברור לכם שיכולות להיות לזה השלכות שליליות וזו רק אחת מהן, ועוד נדירה ולא מזיקה במיוחד.

אל תתקין מוט מייצב קשה יותר - או שתעיף אותו (כמו שכתבתי שם, לא ביג דיל) או שתתקין מוט חדש זהה אבל עם מוטות מתנתקים ומתכווננים באורך.

יונתןמצפה
22-08-07, 20:40
לגבי המתקין - אני מאמין באחריות אישית. אם לקחתם רכב שטח להגבהה ושיפורים, אני מניח שידעתם שאתם משנים את הרכב מתצורתו המקורית וברור לכם שיכולות להיות לזה השלכות שליליות וזו רק אחת מהן, ועוד נדירה ולא מזיקה במיוחד.

אל תתקין מוט מייצב קשה יותר - או שתעיף אותו (כמו שכתבתי שם, לא ביג דיל) או שתתקין מוט חדש זהה אבל עם מוטות מתנתקים ומתכווננים באורך.

ok

מכיוון שככל הנראה זה כבר תקופה מסויימת שהמוט שבור ולא הורגש שינוי משמעותי בהתנהגות הרכב (אני בקושי נוסע על האוטו ושמתי לב לרעשים כבר לפני איזה חודש. במוסך, אבא שלי טען שלא מצאו כלום :mad: . רק עכשיו הצצתי מתחת לאוטו שלהם ומייד זיהיתי את התקלה... :) ), , נארה לי שנעיף אותו ובמקביל נתייעץ עם מתקין ההגבהה על אופצייה של התקנת מוטות מתנתקים/ מתכווננים באורך.

תודה וערב טוב,
יונתן

סוזי המשתוללת
23-08-07, 01:26
טעות חמורה - להעיף אותו
לטרופר זנב קל והוא אוהב לכשכש בו
הוא עכשיו גם גבוה יותר ולכן אפקט המטוטלת יהיה חריף יותר ואת זה בדיוק בא המוט מייצב לרסן
להעיף את המוט מייצב זה לא לפתור בעייה אחת אלא להזמין אחרת חמורה יותר
ניתן להנמיך את התושבות שמחוברות לשלדה על ידי ספייסרים וברגים ארוכים יותר או פשוט להאריך את המוטות הקטנים שמקשרים בין המוט מייצב לסרן
ניתוק המייצב בשילוב עם מהלך מוגדל (בהנחה וזה נכון)ובלי רצועות הגבלה / דרופ קיט ייגרום לקפיצים לצאת מהתושבת העליונה בהצלבות קשות

יונתןמצפה
23-08-07, 08:06
וויכוח מומחים או תפיסות שונות...?

סוזי- אתה אומר שספייסרים ייפתרו את הבעייה כי הם "ינמיכו" את המוט ויחזירו אותו למקום היחסי בייחס לסרן שעכשיו נמצא יותר רחוק מהשלדה.
ואילו נמרוד מסביר שהבעייה מקורה במהלך מתלה מוגדל. ז"א, בהצלבה, הפיתול של המוט גדול יותר מהמקורי ולכן, הנמכת התושבות לא תשפיע על כמות הפיתול בצלבות קיצוניות... ומכאן, שהוא עדיין עלול להישבר.
אם כך, אני קצת מבולבל.
לגבי קפיץ שעלול "לברוח"- האם זה לא נכון שבספירלות הבולם אחראי על הגבלת פתיחת הקפיץ?
אני מקבל את ההמלצה שלך סוזי על לא לפרק את המוט. (למרות שכמו שציינתי הוא שבור כבר איזה חודש ואף אחד מהנוהגים באוטו לא התלונן על בעיית יציבות... אבל אולי עכשיו כשאני יודע על הבעייה אני ירגיש...)
אז איך ממשיכים מכאן?
יונתן

נמרוד
23-08-07, 08:49
קודם כל כן, יש כאן הבדלי גישות לגיטימיים.

שאלת הבהרה ליונתן - קודם כל להבין בוודאות - מה שנשבר הוא המוט עצמו, באזור הישר שלו, שבין שתי קורות השלדה? ואם יש לך תמונה, מה טוב.

אם כן, יש לזה שתי סיבות - אחת, עייפות של הזמן והגיל - זה יכול לקרות. בן כמה האוטו? שתיים - מה עובר על האוטו? הוא עובד קשה בשטח? כי אם לא, אני לא רואה שום סיבה שתגרום למוט המייצב להתעייפות מואצת, על הכביש בנסיעות רגילות הוא כמעט לא עובד. הוא מתפתל רק כשיש הפרש גובה בין שני הגלגלים, בכביש בסיבובים מדובר על הפרשים קטנים שבדיוק מולם הוא נועד לעבוד. רק הצלבות בשטח גורמות לתנועות משמעותיות שיגרמו למוט להתפתל קרוב לגבול האלסטיות.

סוזי המשתוללת
23-08-07, 12:52
אז זהו בדיוק העניין
מוט מייצב לא אמור להיות מורגש (אם או בלי) אלא במצבי חירום
מכיוון שאף אחד לא ניסה לבצע תמרון התחמקות ממכשול פתע ( למשל ילד שקופץ לכביש!!!) הוא לא ראה את ההבדל עם או בלי
אבל ההבדל יכול להיות התהפכות או לא
בסוזוקי כבר שנים שאין לי ובטרופר אני אפילו לא חולם לפרק אותו
הכל תלוי בשימוש של הרכב ( יומיומי או לא , כמות נסיעות שטח שהרכב עושה ורמת הקושי של הטיולים, מי נוהג על הרכב ורמת המיומנות שלו במצבי קיצון וכו')

יונתןמצפה
23-08-07, 14:09
צילמתי... אבל עדיין מסתבך עם לעלות את התמונות.
בכל מקרה, המוט עצמו נשבר, בערך באמצע, מעל האגזוז.
הרכב הוא שנת 2000, עובד לא קשה מדי, אבל בהחלט יורד לשטח ולא רק שבילי קק"ל. הקיצר- הרכב עובד.
הכל יכול ליהיות- עייפות החומר, מהלך מתלה גדול בהצלבות, או שילוב של הכל.
השאלה שלי, מה לעשות מכאן?
מתקין ההגבהה (מקום ידוע ובעל מוניטין... - לא אפרט בשביל לא ליצור פרסום שלילי!), טוען כי זוהי מחלה של הטרופרים, שכן המוט מייצב האחורי הוא דק וחלש. לטענתו, אין קשר להגבהה!!!
ברור שצריך להחליף את המוט, שאגב עולה 1170 ש"ח בחברה לפני מע"מ. לטענת המחסנאי במוסך, הוא לא מכר יותר ממספר בודד. דבר שנראה לי לא מחזק את הטענה שמדובר במחלה.
אם כך, אחרי ההחלפה, איך כדאי לנהוג?
1. להחליף ולהמשיך כרגיל?
2. להתקין יחד עם חיבורים מתפרקים לשטח? (מה לגבי רצועות הגבלה)?
3. להתקין מחוזק?

בקיצור, זה מתחיל קצת להסתבך...

יונתן

shachar
23-08-07, 15:47
תתחיל מכך שאתה מחפש מפירוק

נמרוד
23-08-07, 16:12
השאלה שלי, מה לעשות מכאן?
מתקין ההגבהה (מקום ידוע ובעל מוניטין... - לא אפרט בשביל לא ליצור פרסום שלילי!), טוען כי זוהי מחלה של הטרופרים, שכן המוט מייצב האחורי הוא דק וחלש. לטענתו, אין קשר להגבהה!!!
ברור שצריך להחליף את המוט, שאגב עולה 1170 ש"ח בחברה לפני מע"מ. לטענת המחסנאי במוסך, הוא לא מכר יותר ממספר בודד. דבר שנראה לי לא מחזק את הטענה שמדובר במחלה.
אם כך, אחרי ההחלפה, איך כדאי לנהוג?
1. להחליף ולהמשיך כרגיל?
2. להתקין יחד עם חיבורים מתפרקים לשטח? (מה לגבי רצועות הגבלה)?
3. להתקין מחוזק?

בקיצור, זה מתחיל קצת להסתבך...

אתה לא מסתבך, אפשר להשאר רגועים... קודם כל עזוב את מתקין ההגבהה בצד. הוא לא קשור. יש לנו נטייה לחפש אשמים, כתובת לכל דבר - במקרה הזה אין. רכב שמוגבה, יוצא מהאיזון המקורי שלו, וכל מיני דברים מתבלים בו יותר מהר, וזה טבעי, ומי שלא מקבל את זה שלא ישפר את הרכב.

להתקין סתם מוט מחוזק, ישנה את האיזון של הרכב. לא בצורה מורגשת ביום יום, ולאו דווקא לטובה. אולי דווקא מוט עם קבוע פיתול קטן יותר יהיה יותר נכון? אי אפשר לנחש סתם.

הרעיון הכי טוב הוא למצוא מוט אחר, עדיף משומש כמובן, ולהתקין אותו הפעם עם מוטות מתנתקים ומותאמים באורך בהתאם להגבהה. ולנתק אותם בשטח כמובן. ובלי לחץ - כמו שנסעת חודש בלי מוט מייצב בלי להרגיש, אתה יכול להמשיך, מוט מייצב הוא לא חלק "משבית".

יונתןמצפה
23-08-07, 20:52
אתה לא מסתבך, אפשר להשאר רגועים... קודם כל עזוב את מתקין ההגבהה בצד. הוא לא קשור. יש לנו נטייה לחפש אשמים, כתובת לכל דבר - במקרה הזה אין. רכב שמוגבה, יוצא מהאיזון המקורי שלו, וכל מיני דברים מתבלים בו יותר מהר, וזה טבעי, ומי שלא מקבל את זה שלא ישפר את הרכב.

להתקין סתם מוט מחוזק, ישנה את האיזון של הרכב. לא בצורה מורגשת ביום יום, ולאו דווקא לטובה. אולי דווקא מוט עם קבוע פיתול קטן יותר יהיה יותר נכון? אי אפשר לנחש סתם.

הרעיון הכי טוב הוא למצוא מוט אחר, עדיף משומש כמובן, ולהתקין אותו הפעם עם מוטות מתנתקים ומותאמים באורך בהתאם להגבהה. ולנתק אותם בשטח כמובן. ובלי לחץ - כמו שנסעת חודש בלי מוט מייצב בלי להרגיש, אתה יכול להמשיך, מוט מייצב הוא לא חלק "משבית".

100%...

לא מחפש להאשים. סתם מנסה להבין קצת יותר. מצד אחד, המתקין טוען כי ההגבהה לא משפיע על המייצב. מצד שני, ממה שאני מבין- ברור שכן!
אז OK, מרכיבים חדש/ משומש. מה הלאה? האם בהכרח ניתוק מהיר בשטח יהיה נכון?
ומה לגבי ההערה של סוזי לגבי השתחררות הקפיץ בהצלבה קיצונית? האם יש להתקין רצועות הגבלה? אם כן, האם יש חסרונות?
ניתוק מוט מייצב אחורי הוא חלק ממה שקרוי "דרופ קיט", או שאולי אני עושה סלט. דרופ קיט זה כבר שיפור שלא היה בתוכנית ומעבר למה שאנחנו רוצים לעשות לרכב.

בינתיים, מחפשים מוט מייצב.

בלי קשר אני מצרף קישור על שיטת ניתוק מוט מייצב לסמוראי. אולי בנייה עצמית של משהו כזה יכול ליהיות פתרון? מוט מתפרק (http://www.carmag.co.jp/apio/02PARTS/021JIMNY/021TE0001/021TE20041008.html)

יונתן

נמרוד
23-08-07, 22:04
http://www.carmag.co.jp/apio/02PARTS/021JIMNY/021JP0001/img10551101041.jpeg
כן זה פתרון, אני לא אוהב אותו כמו שזה נראה כאן. בפין בוודאות יהיה חופש, שילך ויגדל, יגדיל את החורים, ואז קודם כל המוט לא מבצע את תפקידו כמו שצריך כי יש בו חופש, ושנית הפין ישבר מתישהו. מה גם שזה פתרון מסובך יחסית. גם בניתוקים פשוטים של המוטות עם פינים יש חופש ואת אותה הבעייה, אבל לפחות הם קלים לביצוע ולא עולים כלום... בניתוקים יותר מתוחכמים, מקפידים שנקודת הניתוק היא במקום או בשיטה שאין בהם חופש מובנה.

eran4x4
25-08-07, 11:15
יונתן

בתמונה שנמרוד צירף - מה נשבר?

האם המוט האנכי שבעיגול השמאלי העליון או המוט האופקי שבוצע עליו ניתוק?

יונתןמצפה
25-08-07, 14:03
בכל מקרה, המוט עצמו נשבר, בערך באמצע, מעל האגזוז.
הרכב הוא שנת 2000, עובד לא קשה מדי, אבל בהחלט יורד לשטח ולא רק שבילי קק"ל. הקיצר- הרכב עובד.
הכל יכול ליהיות- עייפות החומר, מהלך מתלה גדול בהצלבות, או שילוב של הכל.

ערן-
שים לב להודעות הקודמות. מה שנשבר זה המוט המייצב (שהוא מוט פיתול) ולא מוטות הקישור. התמונה שנמרוד צירף לקוחה מהקישור שנתתי בהודעה מעל. במקרה של התמונה- מוט מייצב קדמי של סמוראי. במקרה הנ"ל- מוט מייצב אחורי של טרופר.

yman4x4
09-09-07, 14:36
גם אני הגבהתי וגם לי נשבר מוט המייצב. ובהחלפה השלישית גם לי נשבר לתקן. שרון-טרופר, מג'יפטריפ, הציע להחליף למוטות של פיזו 309. מצאתי ברמת-גן חנות חלפים זולה מול מכון הרישוי. המוטות מתאימות בול וארוכות בדיוק ב-5 סמ" - מוט של טרופר לפני הברית...

המוטות מחזיקים כבר 3 שנים בנהיגה מעורבת ואין השפעה על האחיזה.

ירון

*

יונתןמצפה
09-09-07, 16:14
גם אני הגבהתי וגם לי נשבר מוט המייצב. ובהחלפה השלישית גם לי נשבר לתקן. שרון-טרופר, מג'יפטריפ, הציע להחליף למוטות של פיזו 309. מצאתי ברמת-גן חנות חלפים זולה מול מכון הרישוי. המוטות מתאימות בול וארוכות בדיוק ב-5 סמ" - מוט של טרופר לפני הברית...

המוטות מחזיקים כבר 3 שנים בנהיגה מעורבת ואין השפעה על האחיזה.

ירון

*
רק רגע!
מה נשבר לך שלוש פעמים?
המוט המיצב עצמו או המוטות קישור הדקים? האם מה שהחלפת לארוכים יותר זה המוט המייצב (המוט הגדול שעובר מצד אחד של הרכב לצד השני במקביל לסרן) או מוטות הקישור? (אלה שמחברים את קצוות המוט המייצב לסרן עצמו- המוטות הדקים והקצרים...).
באיזה תדירות נשברו לך 3 פעמים המוטות הקודמים?

ILIYA
02-10-07, 11:23
שלום .

לדעתי אין קשר בין הגבהה ובין שבירות מוט מייצב/ מוטות קישור של מוט מייצב . כן קיים קשר בין הגדלת מהלכי מיתלה.

אצלי מוט חיבור של מוט מייצב אחורי נישבר פעם הראשונה לאחר כ- 4 שנים של הגבהה , הגדלת מהלך מיתלה וטיולי שטח לא קלים , ובנוסף החלק השבור נקר את הצמיג החדש של BF במצב ממש לא נוח , באמצע עליה קשה עם הצלבות ודרדרת , ולא היתה ברירה מי לילחוץ חזק על הגז , כדאי לסיים את העליה , וצמיג בן חודש הלך . ביגלל זה היה גם פעם החרונה , כי מאז הרכב ללא מוט מייצב ומרגיש מצויין.

דורוןוינ
07-10-07, 22:48
גם לי באמצע טיול סוכות נשבר המוט מייצב האחורי כן אותו מוט בצורת "ח" שבנוי מפלדה והוא הולך מצד לצד של הרכב .
לפי למעלה משנתיים המוטות הדקים שמחברים את המוט מייצב לסרן נשברו כול כמה חודשים ואז אכן החלפתי למוטות של פיזו 309 שמאז לא נשברו אבל הפעם המוט מייצב נשבר הרכב הוגבה .

כרגע אני מחפש מוט מייצב מפירוק איפה אפשר למצוא מוט כזה שמות של מקומות לא תשובה במגרשי פירוק , כי על זה אני וחבר עובדים כמה ימים ולא מוצאים .
היחיד שנמצא הוא של טרופר 98 שלי 2003 האם יש שוני במידות ?
דורון

דורוןוינ
16-10-07, 21:09
לאחר שבועים מצאתי מוט מייצב מפירוק כולל 2 מוטות קישור מקוריים ועכשיו אני עומד להתקין אותו אבל לפני רוצה לעשות כמה דברים
ראשית עובדות
א -הרכב הוגבה .
ב- מוטות הקישור המקוריים למוט המייצב הוחלפו במוטות של פיזו 309 לאחר שהמוטות המקוריים נגזרו כל הזמן .לאחר התקנה של מוטות הקישור הארוכים יותר לא נשברו כ 3 שנים

ג הוזכר כאן שאפשר לשים ספייסרים ולחבר לשסי עם ברגים ארוכים יותר וכת למעשה "מרמים את הרכב " מי עשה זאת ויכול לתת לי תוכנית/ מידות/ מאיזה חומר עשוים הספיסרים , גודל החורים ואילו ברגים ארוכים יותר יש להוסיף .

ד ברצוני לבנות פירוק מהיר של מוט מייצב עם הכניסה לשטח מי עשה מיתקון לניתוק מהיר
דורון

סוזי המשתוללת
16-10-07, 23:49
דורון
מה דעתך על "כמה שהגבהת את האוטו ככה תנמיך את המייצב ?"

יונתןמצפה
17-10-07, 01:26
דורון
מה דעתך על "כמה שהגבהת את האוטו ככה תנמיך את המייצב ?"

שמוליק-
ממה שאני מבין, הבעייה היא לא בהגבהה אלא בהגדלת מהלך המתלה. הבעייה קיימת רק כשהמוט מגיע למצב הקיצוני וזה קורה רק בהצלבות. עצם ההגבהה לא משפיעה על ההפרש בשני הצדדים בהצלבה. אם תנמיך/ תאריך חיבורים של המוט מייצב, עדיין ההפרש בין שני הצדדים בהצלבה יהיה זהה וזה המקור לבעייה.
דבר נוסף- לדעתי הנמכה של התושבות של המוט אינה אפשרית בטרופר. המוט יושב בדיוק בין הדוד של האגזוז למרכב, וכל הנמכה שלו תגרור נגיעה בדוד או בחלקים אחרים.

wonderd
03-05-18, 06:45
הקפצה קלה של שירשור ישן...
גם אצלי גיליתי (אחרי חיפוש רעשים) שהמוט שבור במרכזו..
מניח לפי מה שכתוב פה שאני אחפש אחד מפירוק ובמקביל נביא מוטות מתנתקים שינותקו בשטח..

OFF-RoaD
03-05-18, 07:31
יש לך כיוון למתנתקים? מצאת משהו כזה?

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

wonderd
03-05-18, 08:30
אני רוצה משהו כזה:
https://www.ebay.com/itm/Jeep-Wrangler-JK-Quick-Disconnect-Rear-Sway-Bar-End-Links-5-5-8-Lift-J0031037-/191563146720

ariel-ro
03-05-18, 09:40
האם המוט האחורי באמת נדרש?
באינדאנים לרוב מפרקים אותם בהגבהה, ולקידמי שמים מתנתק, אחרת התושבות נשברות.

OFF-RoaD
03-05-18, 09:43
אם תמצא כזה מתאים לטרופר, אשמח אם תשתף.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

wonderd
04-05-18, 00:02
יש כזה לרנגלר, השאלה אם עובי הבורג מתאים..לא יודע אני צריך לבדוק על הרנגלר של חבר. האמת שגם אם לא - מניח שאפשר להתאים את החור..
מבחינת האורך זה מתכוונן אז לא רואה בעיה מיוחדת.

erezgur
04-05-18, 07:48
למען התיעוד ההיסטורי, כדי שאולי יסייע למישהו בעתיד, אציין שלאחר מספר אירועי גזירה של מוטות מקשרים, החלפתי בעקבות עצה של רענן למוט מקשר של פורד פוקוס ישן יחסית ומאז שקט בנושא כבר 4 שנים לפחות.

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

-->