PDA

צפייה בגרסה מלאה : צמיגים 33" למה כן ?!

ניר ל
23-02-03, 15:24
כנראה שההחלפה הבאה שלי תהיה צמיגים.
אני לא פריק של צמיגי MUD למיניהם, כבר 5-6 שנים אני מסתדר יופי עם צמיגי אליאנס 10/15 שהם נמוכים מצמיגי 31", הג'יפ נעול קדימה ואחורה, מאוזן, יחסי העברה סטנדרטיים ומספקים לטעמי, כבר שנתיים לא שברתי כלום ועברתי את כל האטרקציות הידועות והפחות ידועות.
צמיגי 31" איכותיים מסוג MTR יהוו גם ככה שדרוג. אבל הטרנד לכוון 33" מתחיל לקרוץ לי, בהנחה שהם יכנסו לרשיון.
מה אני מרוויח - 2-2.5 ס"מ קלירנס.
מה אני מפסיד ? - אין לי נסיון, אבל יתכן מאד שידרשו הרבה שינויים -
יחסי ההעברה הקיימים בדיפ'ים עלולים לא להתאים.
צלבים קדמיים - יהיו בסכנה גדולה יותר.
חיתוך כנפיים, הארכת שאקלים והתאמות ידרשו ללא ספק - הג'יפ ימשוך יותר תשומת לב לא רצויה ויהיה בעייתי בהעברת טסט (היום עובר ללא בעיות).
אפילו אם יכנסו הצמיגים לרשיון - עדיין אחשוש לבעיה עם החוק.
עומס מוגבר על מכלולי ההנעה ועל הבלמים (יתכן וידרשו שינויים).
בקיצור, למה ?

jeep
23-02-03, 20:37
שלום ניר
הנה כמה סיבות :
א. לגזול מזון מהילד והאישה שלך
ב. לשפר את מצבו הכלכלי של מוכר הצמיגים
ג. מעלה את מדד מנהלי הרכש
ד. מגיל את התוצר לנפש
ה. אם צמיגים מיבוא מגדיל את הגרעון המסחרי
רוצה עוד??????????????????????
עדי

נמרוד
23-02-03, 20:59
למה לא?

בוא נראה על מה מדובר - הבדל של 6.5% אחוז בקוטר, משהו כמו 20% אחוז ברוחב. את מסכת השיקולים הטכניים בעד ונגד אני בטוח שיפרטו בהמשך. אבל השאלה היא מהו הצמיג האופטימלי? עובדה שהדיון מתמקד בעצם ב31-33 אינץ', הבנו כבר שקטן יותר וגדול יותר בעייתים כל אחד מסיבות אחרות. בארץ התקבענו על 31 שרירותית - בגלל החוק. אני יכול להגיד לך שבארה"ב התקבעו על 33 בתור הסטנדרט לג'יפ לא משופר - שם החוק לא מגביל. וזה באמת הסטנדרט והמידה הכי נפוצה לCJ וגם לרנגלרים, אני אומר את זה גם כי קראתי סקרים ומשאלים באתרי אינטרנט וגם כי ראיתי בעיניים. הסתובבתי בערב ב Main Street במואב במהלך שבוע הפסחא, ובדקתי את הצמיגים של עשרות מתוך מאות הג'יפים - לא אגזים אם אומר ש50% היו עם צמיגי 33, (השאר גדולים יותר). כנ"ל בטיולים שהשתתפתי בהם ויצא לי לשוחח עם אנשים - ג'יפ לא משופר, סרנים ויחסי העברה מקוריים, בד"כ נוסע על 33. זכור לי ג'יפ אחד או שניים עם פחות מ33.

אז מכיוון שנושא ה"חוק" משתנה בפועל לנגד עיננו לקביעה שרירותית חדשה - שיהיה 33.

UNIX
23-02-03, 22:04
אפשרי להכניס 33 לרשיון?

ניר ל
24-02-03, 10:52
להניע את גלגלי המשק זו סביה טובה, אבל זה יקרה גם עם 31".
צמיגי 33" אפשר להכניס לרשיון, אפשר גם לנהל בית ספר לנהיגה מונעת שלא קיים ולהעביר אלפי נהגים בשלילה את המבחן. חוקי זה לא וזה גם עולה כסף.
השאלה שלי היא בעיקר למי שיש לו נסיון עם צמיגים בגודל כזה - כמה זה מעמיס וכמה זה אכן מורגש בשטח ?
נמרוד, דווקא להישאר עם צמיג ברוחב 10.5 נראה לי עדיף, מה היתרון לצמיג רחב יותר ? (למעט נפח)

מוני
24-02-03, 11:13
ניר - האם צריך את זה ???
ממש לא.
וגם לא צריך את כל הגיפ עם תצרוכת הדלק וגם נעילות כננת וכו..
שב בבית ושתה תה :twisted:
גלגלי 33 יתנו לך את העוד שיפור בשביל לעלות מדרגה קצת יותר גדולה
בשביל ללכת קצת יותר על הקצה.
בבוד זכור לך כשניסית לעלות את מעלה שחרות בחלק הסגור.
נתקעת שם על הזחל בגלל חוסר בגובה.
אם תשאל אותי אז עדיף יחס זחילה משופר על גלגלים.
אבל אם הגלגלים שלך בסוף דרכם אל תקנה 31 חדשים !!!
תוסיף עוד אלף שח וקנה 33
יש לא מעט אנשים שנוסעים עליהם אז לא נראה לי שיהיו יותר מדי בעיות עם החוק.
ואשר לשיפורים בכדי לנסוע על ה 33 - בשביל זה אנחנו חיים לא :wink:

חנן-ג'יפולוג
24-02-03, 11:19
20 אחוז תוספת ברוחב, ניר, זה אומר שתוכל לעבוד בלחץ אוויר נמוך ב20 אחוז (לפחות) וזה אומר, אחיזה טובה יותר ונוחות גבוהה יותר.

ניר ל
24-02-03, 11:46
מוני, יכול להיות שבשחרות הייתי מתקדם עוד מטר עם 33" אבל יותר פשוט היה לזוז חצי מטר הצידה, סתם טעות נהג.
חנן עניין הנפח הנוסף שמאפשר להוריד עוד 20% נראה לי כבר שולי ברמה חד ספרתית, כבר היום אני נוסע עם פחות מ 10 PSI אז הבדל בין 7 ל 6 הוא כבר לא משמעותי. לעומת זאת צמיג צר הוא פחות בולט לצדדים עם כל המשתמע מכך הוא קל יותר עם כל ההשלכות וגם יעמיס פחות על ההגה.

חנן-ג'יפולוג
24-02-03, 12:02
20 אחוז זה 20 אחוז, לא קשור למספר הספרות.
אלו 20 אחוז פחות לחץ לס"מ על הבוץ בביצה, על החול בדיונה ועל הדרדרת.
20 אחוז יותר קוביות שיושבות על הקרקע ומחפשות מקום לנגוס בה.
20 אחוז תוספת ברוחב, זה סיכוי גבוה ב20 אחוז שהצמיג יטפס על הסלע ולא יעבור לידו או בין שני סלעים וכך זה מגדיל את מרווח הגחון האפקטיבי שלך.
התוספת הזו מצרה את המרווח בין הגלגלים ומגדילה את "זווית הבטן" הרוחבית שבין הגלגלים והדיפ'.

ערן המסוקס
24-02-03, 23:22
כל עוד אתה מרוצה ממב שיש אין לך מה לשנות. הרכב יציב יותר, זריז יותר, אמין יותר, חוקי יותר, זול יותר. צמיגי אליאנס נותנים לך מספיק אחיזה? תשאר איתם וזהו. במקום לשבור מכלול הצמיג יחליק, ובטח גם יחזיק מעמד טוב יותר מפני חתחים מרוב הצמיגים בשוק.
צמיגים טובים יתנו עבירות טובה יותר, אבל מי אמר שעביר יותר זה טוב יותר? אולי עביר מידי זה כבר לא כיף? המסלולים המהווים אתגר לכל חבריך יהיו משעממים לך, ותצטרך ללכת לחפש מכשולים קשים יותר ואולי גם מסוכנים יותר?
בקיצור כל עוד אתה מרוצה ולא מרגיש נחיתות ביחס לרכבים אחרים שאתה מטייל איתם. כל עוד אתה נהנה מהרכב, השאר עם אותו הקונפיגורציה. תשקיע בנוחות, אמינות ושפצורים אחרים.

asafk
25-02-03, 10:00
יש הרבה סיבות למה כן.
סיבה אחת למה לא- זה לא חוקי. זה מספיק בשבילי בשביל לא לעבור ל33" למרות שהייתי רוצה.
דמיין סיטואציה בה אתה מעורב בתאונה, ואפילו לא באשמתך. הדבר הראשון שיבדקו, זה הצמיגים של הג'יפ (כי זה ג'יפ), ואם הם לא חוקיים (אפילו רשומים ברשיון)- מאותו רגע התאונה באחריותך, והחברת ביטוח תתנער ממך ויהיה שמח... :roll:

אסף.

חנן-ג'יפולוג
25-02-03, 10:07
אסף, כשכתבת את מה שכתבת, אתה מסתמך על נסיון אישי, או שיש לך הוכחות כתובות?
או על ההגיון שלך ועל שמועות?

אריק זמר
25-02-03, 12:23
ניר,
תחשוב על המכלולים...אני נסעתי קצת עם 33 על דנה 30...נזהרתי יותר !
היתה משמעות של חוסר מומנט בסל"ד נמוך (אמנם סופה המשיגה את המומנט בסל"ד כפול כמעט מCJ, אך סופה שיש בה עדיין יחסי העברה טובים יותר מאשר בסיקס)

לעניות דעתי, והיכרותי עם המושך במושכות של הפציינט...במקרים מסויימים יש לך רגל חזקה על דוושת המצערת ובשילוב עם נעילה קדמית תהיינה שבירות...

ישנו גם טרייד-אופ מורגש בחוסר כח בהגה כח...קח את זה בחשבון.

מבחינתי, לא היה שום סיכוי שבהחלפת הצמיגים הקודמת שלי, לא הייתי קונה 33.
נתקעתי במספיק מקומות על הדנה 60 האחורי והייתי חייב להרים אותו מעלה.

asafk
25-02-03, 17:44
חנן,
מנסיון (לא שלי, לשמחתי- של חבר). חברת הביטוח שמחה מאד להודיע שהפוליסה צד ג' לא בתוקף כי... ברכב נעשו שינויים ללא אישור מעבדה מוסמכת, ולכן הרכב הוא לא הרכב שמבוטח בפוליסה. עכשיו לך תתבע אותם, ותצהיר בבימ"ש בשבועה ש"לא יודע... ככה קניתי את הרכב... וככה עברתי טסט.." :roll: . בקיצור- הוא לא תבע אותם מהסיבה הזאת, ואכל אותה- שילם לבד את הנזק.

אסף.

t_uri
25-02-03, 23:57
ניר. אני חושב שכדאי לך לעשות את ההחלפה לצמיגי 33" פחות או יותר מאותה סיבה שהרכבת על הג'יפ שלך שתי נעילות ולא אחת או אפס. אני מתכוון לזה שיש כאן בטוח איזה שהוא שיפור מבחינת היכולת של הרכב (אין לי ניסיון עם 33"). מאיך שאני מכיר אותך (או חושב שמכיר) אתה דווקה רוצה לעלות המידה של הצמיגים כדי לעלות את רמת העבירות של הרכב ואתה בסה"כ שואל את דעת הפורום כדי לדעת האם המוזניים ינטו לכוון החסרונות או שאתה הולך על זה לטובת שיפור יכולת הרכב שלך.

אני בעיקרון לא מנוסה בזה אבל כמו שנמרוד כתב, יש לך דוגמה טובה המערב הרחוק אוצלם זה דווקא עובד טוב.

אורי טל.

AvigdorAharon
26-02-03, 08:00
גם אני רוצה, במיוחד לאור העובדה שכבר הגיע זמנם של הצמיגים, אבל וכאן אבל גדול:
בתוכנית של אמנון לוי השבוע בערוץ השני בכתבה לגבי הקורסים לנהיגה מונעת של הבחור בצפון, אמרה החוקרת המשטרתית שהמשטרה תזמן לחקירה את כל הנהגים ש"עברו" את הקורס בתקופה האחרונה אצל הבחור, ותפתח נגדם תיקים על "קבלת דבר במרמה".
נכון, בעד סכום כלשהו ניתן לרשום ברשיון "33 אבל, כמו שציינו קודמיי, לך תוכיח אח"כ שהכל נעשה ע"פ חוק.
לדעתי, עד שהעניין לא יהיה חוקי - אני בחוץ! (אבל מאוד מאוד בא לי "33)

אביגדור

נמרוד
26-02-03, 08:54
בצמיג 33/12.5/15 יש 40% יותר אויר מבצמיג 31/10.5/15, וזה הבדל גדול, מאד. זה מאפשר לך לסוע בלחץ של 6-7 PSI בבטחון מלא, כמו שאתה נוסע היום ב10. זה ההבדל הגדול, ובנוסף קוטר גדול יותר שתרומתו לעבירות ברורה בעין בלתי מזוינת.

עכשיו לגבי ה"חוק"....? במדינת ישראל? תהיו רציניים... :shock:

חנן-ג'יפולוג
26-02-03, 08:58
לי יצא לקצר קנגו עם הג'יפ ולשלם לו את הנזק דרך הביטוח צד ג' ואף לא שאל שום שאלות.

Moogi
27-02-03, 00:00
בקיצור, איזה סרנים יש לך? דנה 30 קדימה? - אל תשים 33.
מעבר לזה, אתה מאבד כוח על קוטר ומהירות הזחילה שלך עולה.
אם היה לי ג'יפ עם סרן 44 קדימה ו- 60 אחורה הייתי שם צמיגים 33.
הייתי גם משפר את המנוע ויתכן והייתי משנה יחסי העברה.
דרך אגב, אם כבר אנחנו כאן, יש לכם מושג עם סרנים של היילקס יכולים לעמוד ב- 33? (ואני לא עדין במיוחד). פעם אמרו לי שהם דומים בחוזקם לדנה 44.

זאביק
27-02-03, 00:06
אסף,
לגבי גודל הצמיגים, אם זה רשום ברשיון, אז משרד התחבורה אישר.
לא זכור לי שבביטוח שאלו אותי איזה צמיגים יש.

נראה לי מאוד שיטת מצליח . . .

Bulldog
27-02-03, 00:32
מוגי, אתה נגוע בדעות קדומות.
ניתן ליישם 33 על סרני 35 ועל סרני 30.

אדי
27-02-03, 10:46
אני גם התלבטתי בנושא ובסוף החלטתי להשאר עם 31 , גם בגלל חוזק הסרן ובעיקר בגלל הצורך לשנות יחסי העברה (בסופה אין ברירה בגלל שהמומנט מושג בסל"ד גבוה) . יצא לי לעשות סיבוב על סיקס עם צמיגי 33 (וגיר עם הילוך ראשון 1:4) , מהתרשמות ראשונית ובהשוואה לסופה נראה שלא ממש חייבים להחליף יחסי העברה בסיקס . שווה לך לעשות סיבוב על סיקס עם יחסי העברה וגיר סטנדרטיים ולהרגיש אם זה מתאים לך .

מוגי ,
אם אני לא טועה הסרנים שלך הם טויוטה 8" קדימה ואחורה (בהנחה שיש לך 2 סרנים חיים) , כעיקרון הם די חזקים (מספיקים למנוע הקיים ולדעתי גם ליותר) , אבל לקדמי יש בעית חוזק בבירפילדים (מפרקי הציריות) , כל עוד נוסעים בקו ישר הם בסדר ... בסיבוב הם קצת יותר חלשים אבל יכול להיות שעם צמיגי 33 לא תהיה בעיה . יש אפשרות לקנות בירפילדים מחוזקים שפותרים את הבעיה .

אבל אני מעריך שהבעיה שלך היא המנוע .... לשים צמיגי 33 על היילקס?

אדי

Moogi
28-02-03, 18:20
אדי, אני מכיר היטב את ההיילקס, ואין לה בעיית חוזק רצינית במפרקים הקידמיים, נכון שהם קצת רגישים אבל השאלה היא איך זה עם צמיגים 33.
השאלה היא אם הציריות יכולות להחזיק מעמד עם צמיג 33, בלי שאני אהפוך לנהג עדין מדי.
(יש לי שני סרנים חיים ואין לי בעית כוח (יש לי מנוע טורבו דיזל מודל 2000).
כרגע יש על הטויוטה צמיגים 31 כמובן.)
בולדוג, זה לא דעות קדומות, צריך להיות מאוד עדין עם צמיגי 33 על סרן 30, ראיתי ח'ברה ששברו יותר מסרן אחד עד שהם הבינו שהם צריכים סרן חזק יותר.

דרור ברלי
01-03-03, 16:46
בולדוג, ואתה לא נגוע בדעה קדומה? אז למה חיפשת כל כך הרבה זמן סרן 44 קדמי?
גם אני סימנתי את צמיגי 33' כשיפור הבא אצלי, אבל זה יצטרך להגיע בחבילה שתכלול גם ציריות קדמיות מחוזקות. ויכול להיות שגם יחסי העברה. בסה"כ זה סיפור לא זול. גם "לנהוג עדין" זה עניין יחסי. אני סבור שציריות מחוזקות יחזיקו מעמד. אבל מישהו בחולון שאני מאוד מחזיק מהנסיון הרב שלו, ושנוסע בעצמו על סופה מאוד משופרת עם מנוע V8, סרן 44 קדמי נעול ב-ARB וצמיגי סופר-סוואמפר 33, אומר שאם הוא משתולל גם ה-44 נשבר, וזה קרה לו לא פעם אחת.

חנן-ג'יפולוג
01-03-03, 19:06
ואני מכיר מישהו אחר, שלא חס על הרכב שלו, שנסע תקופה ארוכה מאוד עם 33 על הדנה30 המקורי של הסופה שלו ולא נתקל בשום בעייה, אף-פעם.

Bulldog
01-03-03, 20:38
דרור, אתה יודע טוב מאד למה אני הרכבתי סרן 44
ולשבור אפשר הכל.

סוזי המשתוללת
02-03-03, 10:07
חנן
צמיג רחב יותר טוב רק במצבים מסויימים
בחול בוץ טובעני ושלג עדיף רחב במיוחד עם כל הנ"ל טובעניים ועמוקים ממרווח הגחון בסרן
בדרדרות טיפוס סלעים או סתם בוץ לא גבוה ממרווח הגחון עדיף צמיג צר שבמקום לפזר את הלחץ על הקרקע יגדיל אותו (המשקל של הרכב נתון ולכן צר יותר = יותר לחץ = יותר אחיזה )
אילו הן שני אסכולות שונות הראשונה אמריקאית והשנייה בריטית הראשונה כמו ג'ורג' בוש דוגלת באגרסיביות ואילו השנייה דוגלת באלגנטיות בריטית (בגלל האקסים החלשים :P :twisted: )
עכשיו תבחר מה טוב בשבילך
מנסיון שישי השבת האחרון (הרבה בוץ ושלג)הייתי מעדיף גבוה וצר
אגב תיכנסו לקישור הנ"ל של ראלי קרואטייה ושם תיראו שבשילוב של יערות ובוץ חלקלק השילוב המנצח הוא צמיג צר וגבוה
www.ak92.hr

חנן-ג'יפולוג
02-03-03, 10:24
אין כאן עניין של אסכולות, זו לא אמונה דתית, רק היענות למשוואות פיזיקליות ידועות.

בדרדרות טיפוס סלעים או סתם בוץ לא גבוה ממרווח הגחון עדיף צמיג צר שבמקום לפזר את הלחץ על הקרקע יגדיל אותו (המשקל של הרכב נתון ולכן צר יותר = יותר לחץ = יותר אחיזה )
תוכיח. (את עניין טיפוס הסלעים, לא עניין הבוץ שהוא יותר מובן, וגם הוא לא קשור ליותר לחץ=ליותר אחיזה אלא לכך שצמיג צר יותר שוקע יותר ומגיע מהר יותר לקרקע קשה מתחת עם אחיזה טובה יותר).
לדבר באוויר אפשר עד הודעה חדשה. תוכיח מספרית שיש בסיס כלשהו למה שכתבת.

אני אתן קודם לך להוכיח מספרית, אם לא תעשה את זה אני אעשה את זה.

אבל מעשית, באותה דרדרת (ירידת הסמ"כים) שבה לא הצלחתי להגיע לחציה בלחץ אוויר מלא (יותר לחץ לסמ"ר), הורדתי אוויר (פחות לחץ לסמ"ר) ועליתי עד לסוף כמעט בלי קשיים.

אולי בגלל זה בתחרויות הARCA ששם רק הSHOW חשוב ולא הGO כולם נוסעים עם צמיגים ברוחב 7 אינטש... (זה היה בציניות, אין שם אף אחד עם צמיגים צרים)

כנ"ל בבוץ, לא מאוד עמוק, שנתקעתי עם היילקס, הורדתי אוויר והמשכתי בנסיעה רגילה בלי לעשות נסיונות חילוץ כלשהם.

סוזי המשתוללת
02-03-03, 11:11
חנן
אני אף פעם לא הייתי חזק במספרים מהסוג שאתה מדבר עליו אבל בכל זאת
גם דרדרת היא סוג של מצע רך והכל תלוי בעומקו בד"כ אני מוריד אויר והרבה אבל מסיבות אחרות
הסיבה שבדרדרת לחץ האויר משפיע מעבר לציפה הוא השימוש בצמיג כבולם זעזועים מה שמאפשר מגע ממושך יותר עם הקרקע ובנוסף לכך צמיג רך יותר לא ניתז מאבן שעליה הוא מטפס אלא עוטף אותה ואגב כך מייצר עוד אחיזה
בבוץ הורדת האויר הופכת את הצמיג גמיש יותר ועל ידי כך מסייעת בפינוי הבוץ צמיג נקי =צמיג אוחז
מצטער חנן אבל לא הכל זה שחור ולבן וגם האמריקאים יכולים ללמוד דבר או שניים מהאירופאים
אין מה לעשות עובדה שאפילו הם העתיקו מאנגלים והגרמנים והפכו את הג'יפ לקפיצי ספירלה למה?כי האירופים לא יודעים כלום ?
מרצדס g ודיפנדר שניהם מגיעים מהיצרן עם צמיגים צרים וגבוהים למה ? כי זה זול ?
בכל המקומות בעולם בהם הסתובבתי שם ה4X4 הוא אורח חיים וכורח מציאות כולם אבל כולם נוסעים על צמיגים צרים
האם כולם טפשים ולא מבינים כלום ?
המשך יבוא בערב עכשיו צה"ל קורא

חנן-ג'יפולוג
02-03-03, 11:27
למה צמיגים צרים?
כי זה זול.
כי זה חסכוני בדלק.
כי זה מוריד עומס מהמכלולים, פחות אחיזה זה פחות מומנט. פחות משקל ופחות רוחב זה פחות עומסים על מיסבים, מכלולי היגוי וכו'.
אני לא יודע אם הם אידיוטים, אני מניח שכן, אבל כשאתה רואה את הגורו של הלנד-רובריסטים חוצה בלנד-רובר מצויד בצמיגי אופניים את הסהרה בליווי אינסוף תמונות על המאבק האינסופי שלו בחול בעזרת שפאלות אתה מקבל מושג חדש על המשפט: "ללמד כלב זקן טריקים חדשים"...
קניתי בטעות ספר שלו (ספר אדום על 4X4) .

אדי
02-03-03, 13:53
אדי, אני מכיר היטב את ההיילקס, ואין לה בעיית חוזק רצינית במפרקים הקידמיים, נכון שהם קצת רגישים אבל השאלה היא איך זה עם צמיגים 33.
השאלה היא אם הציריות יכולות להחזיק מעמד עם צמיג 33, בלי שאני אהפוך לנהג עדין מדי.
(יש לי שני סרנים חיים ואין לי בעית כוח (יש לי מנוע טורבו דיזל מודל 2000).
כרגע יש על הטויוטה צמיגים 31 כמובן.)
בולדוג, זה לא דעות קדומות, צריך להיות מאוד עדין עם צמיגי 33 על סרן 30, ראיתי ח'ברה ששברו יותר מסרן אחד עד שהם הבינו שהם צריכים סרן חזק יותר.

מוגי .... להיילקס בטח שאין בעיה ... המנוע לא מספיק חזק בשביל לשבור ... בנסיעה נורמלית , התכוונתי לסרן טויוטה 8" שבו הבירפילדים ידועים כנקודת התורפה שלו . בארה"ב יש שנוסעים עם צמיגי 35" על סרנים סטנדרטיים (בדרך כלל של לנדקרוזר 80 שיש לו בירפילדים יותר מסיביים) ואחרי החלפת הבירפילדים יש כאלה שנוסעים גם על צמיגי 37"-38" ... מצד שני יש כאלה שנוסעים גם עם דנה 30 וציריות/צלבים מחוזקים עם צמיגי 37" ...
בכל מקרה , אני מדבר על סרן קדמי , האחורי בדרך כלל הוא טויוטה 9.5" שמקביל בחוזקו לדנה 60 אם אני לא טועה .
אני מעריך שעם צמיגי 33" ונהיגה נכונה לא אמורה להיות בעיה , אבל שווה לבדוק בפורומים בחו"ל מה הנסיון שלהם עם טויוטות - מספיק לך לברר על 4ראנר , אותו סרן אחרי וקדמי חלש יותר .

בקשר לבעיית הכח ... את זה אני אשאיר לך ... לדעתי כדאי לך להחליף עם מישהו צמיגים לכמה ימים ולהרגיש את זה בעצמך בתנאים שונים .

אדי

סוזי המשתוללת
02-03-03, 22:44
חנן
הצלחת להצחיק אותי
מילא לנדרובר חוסכים אבל מרצדס ?
צמיגים יותר זולים ?
מישלין o/r שהגיעו מקוריים עם דיפנדר של חבר עולים למעלה מ100 ש"ח אחד בכ30 אחוז יותר מmtr 33
אגב אם הם חוסכים למה לא חסכו על הנעילות המותקנות במרצדס ?
לגבי הדביל שחוצה את אפריקה בדיפנדר עם צמיגים צרים אז או שראית יותר מדי סרטים או שאתה טועה
נכון שיש כאלה זה לא אומר שהם חכמים אבל גם חול הוא לא היעוד של צמיג צר מלכתחילה ולכן גם לא הוזכר בדיון בכלל צמיג בוץ הוא חרא בחול ולא משנה כמה אויר תוריד עדיין a/t יהיה יותר טוב וצמיג כביש עוד יותר ובלון הכי טוב כי זה היעוד
אבל לא זה נושא השיחה אלא אחיזה אז בוא נערוך ניסוי קטן
לחץ על משטח כלשהו עם כל משקל גופך כאשר השטח הלוחץ הוא כל כף היד ואז נסה להזיז את היד לאחר מכן חזור על הניסוי רק הפעל את כל הלחץ על אצבע אחת ונסה להזיז מה יותר קשה?
זו בדיוק הסיבה למה צמיגי mud אוחזים טוב יותר על סלעים מat כי לא כל שטח הצמיג נוגע בסלע אלא רק הקוביות הרלוונטיות נוגעות במשטח הסלע ואז רק הן משתתפות בהעברת משקל הרכב לסלע
תחשוב על זה ותצא לרגע מ"השבי " האמריקאי בו אתה שבוי כי אני הייתי בוחר את הטוב מכל דבר מכיוון שאין טוב מוחלט

חנן-ג'יפולוג
02-03-03, 23:21
ראשית, ניסיתי את מה שביקשת ולא קיבלתי את התוצאה שרצית שאקבל, ממש לא, להיפך.
שנית, מה שאתה כותב, לא נתמך בשום נוסחא פיזיקלית ואם אתה לא רוצה להיכנס לזה, אני אכנס לזה:
הנוסחה לקבלת חיכוך בין שני מוצקים:
F=uN
כאשר F זה כוח החיכוך.
u זה מקדם החיכוך בין המוצקים.
N זה הכוח בין המוצקים.
כפי שבוודאי שמת לב אין לשטח של המוצקים התייחסות בנוסחא, ולא בכדי: פשוט אין קשר.
מעשית זה כנראה שונה בצמיג (אבל לטובת השטח הרחב, דווקא), כי הוא לא מתנהג לגמרי כמוצק אלא כמוצק נוזלי למחצה ואז זה אומר שהצמיג שולח "אצבעות" אל תוך חריצים בקרקע או באספלט וככל שיש יותר "אצבעות" כאלה יש יותר אחיזה. גם בשטח יש יותר שיניים של הצמיג שמתמקמות לפני בליטות בקרקע ומאפשרות יותר משיכה של הצמיג.
כל זה לא רעיונות שהמצאתי אלא פרי דיון ביני ובין פרופסור לפיזיקה שיצא לי לשאול אותו על הנושא.
לא ממש מעניין אותי מה מרצדס עושה, יש לה עוד הרבה שיקולים שהם לא שיקולי עבירות נטו, הרבה יותר מעניין אותי מה רואים שעובד בתחרויות. של האיסלנדים, של האמריקאיים ועוד. כשהאנגלים יתחילו להתחרות עם האמריקאיים בMUD BOGGING נראה מה הם יודעים לעשות עם צמיגי האופניים שלהם.

ואם הצלחת עד עכשיו להתבלבל מהדיון ולהבין אותי לא נכון אז ככה: כנראה שיש מקומות מסוימים מאוד שצמיג צר בלחץ אוויר גבוה כן יהיה יותר טוב מצמיג רחב בלחץ אוויר נמוך. אבל המקומות האלה ספורים מאוד ובחשבון כולל של מישהו שלא מחליף סוג צמיג עבור כל שינוי משימה והדבר היחיד שמעניין אותו זה עבירות, עדיף לו צמיג מה יותר גדול, מה יותר רחב ובלחץ מה יותר נמוך.

המקומות היחידים שבהם אולי יש לצמיג צר בלחץ אוויר גבוה יתרון כלשהו הם מקומות בהם יש קרקע רכה על גבי קרקע קשה כשעומקה של השיכבה הרכה לא יותר מגובה הדיפרנציאלים.
וגם זה בספק, כבר הבאתי קודם דוגמאות אישיות שבהן גם היוצא מהכלל הזה היה לא נכון.
האמת היא שכנראה שנינו חושבים את אותו הדבר והויכוח מיותר למעט זה שאתה מנסה להשליך את עניין הצמיג הצר גם לעוד מקומות הלא נכונים (טיפוס סלעים ??? )
ומנסה לגבות את זה באמירות פיזיקליות שגויות:

לחץ על משטח כלשהו עם כל משקל גופך כאשר השטח הלוחץ הוא כל כף היד ואז נסה להזיז את היד לאחר מכן חזור על הניסוי רק הפעל את כל הלחץ על אצבע אחת ונסה להזיז מה יותר קשה?
זו בדיוק הסיבה למה צמיגי mud אוחזים טוב יותר על סלעים מat כי לא כל שטח הצמיג נוגע בסלע אלא רק הקוביות הרלוונטיות נוגעות במשטח הסלע ואז רק הן משתתפות בהעברת משקל הרכב לסלע

ארז
03-03-03, 16:46
חנן קרעת אותי מצחוק...בדיוק לפני כמה ימים אני ושי יושבים וצוחקים שאולי כדאי לכתוב לברנש האנגלי הזה מכתב מנומס שיספר לו על האופציה נפלא של צמיגים רחבים בדיונות....מצד שני אולי הבחור ממש ממש מחבב שפלות???
אגב בספר יש עצות מאוד משעשעות כמו:תמיד צריך שתהיה לך ברכב חליפת 3 חלקים ועניבת פרפר....כי מי יודע מתי יזמינו אותך לנשף באיזה חור שאתה מטייל בו....
או:ברכב חשוב שיהיה שטיח....בשביל שכשתלבש את הנעליים השחורות הם לא יתלכלכו מהאבק...
סף הכל ספר מאוד מעניין ומשעשע....

לגבי צר או רחב....
א צר פחת עומס על המכלולים
ב צריכת דלק פחותה
ג יתרון בבוץ

בכל שאר השטחים אני מוריד אוויר ,מנסיון של הח'ברה שלנו הרכבים עם הצמיגים הרחבים יותר(אני מדבר כמובן על הדבר הגועלי הזה שנקרא דיפנדר....)נוחים יותר על הכביש ובשבילים,אבל אין להם יתרון(והאמת גם לא חסרון מלבד בוץ)בשטחים טכנים מלבד כאמור בוץ

סוזי המשתוללת
03-03-03, 19:20
ואני טוען עדיין בתוקף ובמקרה שהייתי נוכח בו עם שני "גועל נפש דיפנדר "
אחד נועל צמיגים צרים והשני רחבים ודווקא בשטח סלעי שלא כלל בוץ דווקא הדיפנדר "הצר" נסע טוב יותר ופרפר פחות מאשר אחיו "הרחב" למותר לציין ששני הרכבים היו תאומים סיאמיים כמעט לחלוטין
אגב אני לא מתיימר להבין בפיזיקה ומה שאני אומר לך גם קראתי במגזינים אמריקאים וגם נראה לי הגיוני
דרך אגב חנן כשלך יהיה מנוע 1000 כס"ב כמו לאיסלנדים וכאתה כל היום תתחרה אז זה משהוא אחר אבל אם תתבונן מעט גם בתחרויות רוק קראולינג תיווכח לראות שיש משהו בדברי

נמרוד
03-03-03, 19:27
פרופורציות, פרופורציות... לא צר מדי, ולא רחב מדי. "שביל הזהב" כמו שאומרים ידידנו המעופפים.
הצמיג הנפוץ ביותר בתחרויות RC כיום הוא לדעתי 37/12.5/15.

והדוגמא של שני הדיפנדרים חסרת ערך אלא אם אתה שמוליק נהגת בשניהם. ואולי היה הבדל בלחץ האויר? יש נטיה לבעלי דיפנדר מסוימים להחליט שהם צריכים לנסוע בלחץ אויר של 40 ולפעמים 50 PSI.

ארז
03-03-03, 19:55
47 PSI.....נמרוד ...אתה בטח זוכר את המקרה :lol:
בכל מקרה גם אם שמוליק היה נוהג ב2 הרכבים זה עדיין לא מדגם מיצג....צריך יותר ממכשול אחד ויותר מ2 רכבים לבדוק כזה דבר...
האמת שאני אישית באמת מעדיף צמיג דק יחסית,לא ממש אוהב את המידה מקורית 750/16 שפוגעת קשות לדעתי בנוחות,אבל מאוד אוהב את ה235/85/16 שהוא צר אבל לא יותר מידי וגבוה.

boaz avrahami
14-03-03, 01:01
סיבה אחת קטנה...

ככול שמרכז הגלגל גבוה יותר , היכולת לטפס מיכשולים גבוה יותר.
בנוסף , צריך חריץ עמוק יותר בשביל לפגום בתכונות הגילגול בתנועה.
נסיעה מהירה בשבילים לפיכך תהיה חלקה יותר.

המינוסים העיקריים הם משקל מכלולים ומשקל בלתי מוקפץ גבוהים יותר.

בעניין יחסי העברה אתה מפסיד כנראה.

מבלי לגעת באספקטים חוקיים כלל - נטו ביצועים.

בולבול
14-03-03, 23:16
בדפננדר נעול אחורה נסעתי עם:
7.5/16 XZL :
כביש: בינוני
סלעים: מעולה
בוץ: טוב
חול: מעולה

235/75/16 BF AT
כביש: מעולה
סלעים: בינוני עד טוב
בוץ : בינוי
חול:בינוני

265/75/16 BF MUD
קוטר "31
נעול קדימה ואחורה
כביש :טוב
סלעים:טוב
בוץ:מעולה
חול:מעולה
תצרוכת סולר יותר גבוהה ב 1/3 בערך מהצמיגים הקודמים

מחכה עכשיו ל XZL 8.25/16 קוטר "33
החדשים שהוזמנו

אם מישהו מעונין , אין בעיה להיצטרף להזמנה עד יציאת הצמיגים מאירופה !!

TOOTY
27-03-03, 12:56
חנן , לפי מה שאתה אומר - אין כלל משמעות לסוג הצמיג - כלומר - כל הצמיגים במידה מסוימת שווים .
אם כך - מדוע ישנם צמיגים שנחשבים לטובים יותר וכאלו שנחשבים לטובים פחות ?

יוסי

חנן-ג'יפולוג
27-03-03, 13:09
איך הובנתי ככה?
יש תלות במספר השיניים, במבנה שלהן ועוד. הנוסחא הבסיסית מדברת על שני משטחים מוצקים וחלקים שנעים אחד על גבי השני. היא לא כוללת שיניים שנתפסות בחריצים וכו'.

RINCEWIND
02-06-03, 23:48
(ברוך המחיה מתים)

ונגיד והחלטתי לעבור ל"33
מה עדיף 10.5 או 12.5?

חנן-ג'יפולוג
03-06-03, 08:58
אם אתה יכול, 12.5.
מאותן סיבות של הורדת לחץ אוויר, ציפה, הענות לתנאי השטח.

eldad007
04-06-03, 00:13
חנן -
אם כבר הזכת נוסחאות פיזיקליות:
F=U*N
F = כוח חיכוך
U = מקדם חיכוך
N = כוח ניוטון

עכשיו אם נתייחס לצמיגי שטח (הרי בגללם אנחנו כאן...) הרי בשטח המגע שלהם בקרקע הם משוננים (בגלל מבנה הקוביות).
אם זכרוני אינו מטעה אותי - כאשר מתייחסים למושג N מדובר בכוח ניוטון שמורכב ממסה כפול G (שהינו 9.81 אם אני זוכר נכון). נניח שהמשקל על כל גלגל בג'יפ הינו 0.25 ממשקל הרכב (הרי ישנם 4 גלגלים) ונגיד שמשקל הרכב 2 טון כך שכל כוח N של צמיג הינו 9.81 כפול רבע מ-2 טון (זאת אומרת - כפול 500 ק"ג) כך שאם עכשיו נגיד שנוגעות בקרקע 10 שיניים (של הצמיג כמובן) הרי כל שן בעלת כוח N של כלפי הקרקע ששווה ל- 9.81*500/10 = 490.5 .
אם ניקח צמיג רחב יותר שנוגע ב-20 שיניים בקרקע הרי נקבל 245.25 (שזה בדיוק חצי).
שבעצם המסקנה היא שכל שן בצמיג צר מפעילה כוח N גדול יותר מכל שן בצמיג רחב יותר.
עכשיו - בטוח שיש עוד משוואה שקשורה ל-X (גודל המשטח שנוגע) ואינני זוכר אותה, אולי בחישוב משוקלל אפשר יהיה למצוא את העדיפות של צמיג 12.5 על צמיג "צר" יותר 10.5 """"או ההיפך"""".
חישובים פיזיקלים זה נחמד אבל אסור לשכוח שהשטח משתנה, ואין כמעט ג'יפאי שבדיונות לא מוריד אוויר, לשם מה? להגדיל את שטח המגע? לפזר את הלחץ שמפעיל משקל הרכב על הקרקע? להוות כמעין בולם? אני אישית חושב שהכל נכון - אבל בטוח יש מישהו שיכול לחשב את זה בצורה פיזיקלית מדוייקת (סומך עליך - חנן).
לדעתי - צמיג 33\10.5\15 הינו צמיג אידיאלי (אבל זו רק דעתי).
סתם עוד חומר למחשבה..... :o
אלדד[/b]

t_uri
04-06-03, 07:07
אלדד.

הנוסחאות שלך נכונות - אבל רק במקרה פרטי - כמו השחנן ציין, לא תוכל להשתמש בניסחאות אלה כשהחומרים הם לא קשיחים ומוצקים. צמיג (גומי), לצורך העניין, לא נמנע עם אותם חומרים שאיתם נבצע ניסוי ונוכל להגיד על ניוטון שהוא גאון.

שים לב: את מקדם החיכוך u מחשבים בצורה פשוטה מאד. קח משטח ישר (נגיד קלסר) ישים עליו קופסת סיגריות. תתחיל להטות את הקלסר. ברגע מסויים הקופסה תתחיל להחליק.
tan (טנגטס) הזווית שבה הקופסה התחילה להחליק הוא מקדם החיכוך. שים לב שלא חשוב על איזה צד תבחר לשים את הקופסה. תמיד תקבל בדיוק את אותה זווית. בקלות תוכל להסיק מכך שאין לגודל שטח המגע של שני החומרים שום השפעה של הכוח F=UN שמונע מהקופסה להחליק - ולכן הוא לא מופע בנוסחה.

לצורך העניין. עם צמיגים של רכב היו עשויים מחומר קשיח לחלוטין (נגיד מברזל) לא היתה שום משמעות לרוחב הגלגלים (מלבד פיזור החום בבלימה וכד'). אני יודע שזה לא נתפש אסוציטיבית אבל זו המציאות והפיזיקה מתארת אותה היטב.

חנן-ג'יפולוג
04-06-03, 08:12
תחשוב על דוגמא נוספת, אלדד: אתה עומד ליפול מגורד שחקים ומחזיק במעקה באצבע אחת או בעשר אצבעות. באיזה מהמקרים הסיכוי שתמשיך לדון בפורום הזה לאחר המקרה גדול יותר?
הצמיג מתנהג כמוצק למחצה ולכן שולח" אצבעות" גומי לחריצים ושקעים בשטח ולכן הנוסחא שדברת עליה הופכת לפחות רלוונטית. עדיין רלוונטית אבל פחות.

נמרוד
04-06-03, 10:02
מה טוב בהגדלת הצמיג?

הנושא של הקוטר ברור אני מניח. צמיג 33 נותן שיפור של 6% בקוטר על צמיג 31.
לא פחות חשוב לדעתי הוא נפח האויר בצמיג. בצמיג 33/10.5 יש 13% אחוז יותר אויר מאשר בצמיג 31 באותו רוחב (ריבוע ההבדל היחסי). אבל הגדלת הרוחב מ10.5 ל12.5 נותנת 19% יותר נפח.
ניקח צמיג 31/10.5/15 בתור נפח 100%
צמיג 33/10.5/15 יהיה בעל נפח של 113%
צמיג 33/12.5/15 יהיה בעל נפח של 135%

נפח האויר הוא שמאפשר לנו להוריד לחץ אויר, ולחץ אויר הוא הנשק הסודי להגברת שטח המגע ולהגברת האחיזה. 13% זה יפה, אבל 35% אחוז זה הרבה יותר. צמיג 33/12.5/15 יתן הרבה יותר תמורה בתחום העבירות.

רונן ג
04-06-03, 14:07
ראשית, תביא בחשבון שצמיגי "33 לא הולכים עם יחסי ההעברה המקוריים. אתה מהר מאוד תרגיש שהג'יפ כבד וחסר לו כח. המשמעות היא החלפת יחסי העברה, כנראה ל- 4.10 ואז תצטרך גם להחליף את הנעילות שמתאימות בד"כ לטווח מסוים של יחסי העברה. כלומר, זה מסתכם להיות פרויקט יקר מאוד.
מהצד השני, אני נוסע 4 שנים על צמיגי "33 עם DANA30 ושברתי פעם אחת ציריה וגם זה בגלל עומס בלתי סביר שהפעלתי. הציריה היתה נגזרת עם כל מידה של צמיג. אם אתה נוסע כמו בן אדם לא צריכה להיות לך בעיה. חוץ מזה, הג'יפ נראה פצצה והעבירות ללא תחרות. אם כבר, אני ממליץ על מידה 33X10.5 ולא 33X12.5 - הרבה פחות עומס על כל המכלולים.

רונן

אריק זמר
04-06-03, 14:42
רונן,
נעילות אוטומאטיות כגון לוקרייט ואיזי לא דורשות החלפה מאחר והן מתאימות לכל יחסי ההעברה !!!
מה שהיה יקר אתמול, יעלה יותר גם מחר.
מעבר לזה, עלות של צמיגי 33X10.5 גבוהה יותר בכ1500 ש"ח לחמישה מאשר צמיגי 33X12.5...ובסכום הזה, אם תחזק את המכלולים שמתחילים ונגמרים בהיגוי...תרוויח בסוף הרבה יותר.

eldad007
05-06-03, 00:53
ואם נחזור טיפה אחורה -
בסיקס שלי יש יחסי העברה בסרנים 46\13 שזה 3.54 (קצת יותר טוב מהמקוריים). האם צמיג 33\12.5 יקרע לי את המכלולים? או האם צמיג 33\10.5 ישבור לי את המכלולים? או האם בכלל כדאי לסכן את המכלולים בשביל צמיג שכזה?
ולגבי הנוסחאות הפיזיקליות -
חנן, בגדול אתה צודק בנושא האצבעות - אבל אני בטוח שיש איזו שהיא מגבלה ברוחב הצמיג - אחרת בתחרויות עבירות היינו רואים צוותים נוסעים עם צמיג ברוחב 70 אינץ', לא? ולעומת זאת אנו רואים את צוות אספיר (שדרך אגב - אני חושב שהצוות הזה מקצוען אמיתי) נוסעים עם צמיגי שטח צרים מאוד בסוג שטח מסויים, ובדיונות (כמדומני) הם היו עם צמיגים רחבים יותר.
אלדד

-->