PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה בבחירת בולמים

יוסי
10-02-04, 00:10
שלום!
אני בשלבי תכנון של באגי.
ונתקלתי בכמה בעיות בבחירת בולמים
ברצוני לבנות את הבאגי לנסיעה בשטח במהירויות גבוהות
אודה למי שיוכל לתת לי פרטים על סוגי הבולמים הנחוצים והיכן ניתן לקנות אותם.
ובמקרה של בולמים משומשים, אך לבדוק אם הם תקינים?
תודה!

נמרוד
10-02-04, 09:25
מה תצורת המתלים של הבאגי? מבוסס על חיפושית? אם כן אתה משתמש בקפיצי הפיתול של החיפושית? ועוד שאלה קטנה... מה התקציב שיוקדש לנושא?

יוסי
10-02-04, 17:56
הבאגי תיהיה כולה בבניה עצמית
בנתיים חשבתי על בולמים של חברת fox
ובקשר לתקציב, אני תמיד מחפס את המחיר הכי נמוך שאפשר לקבל על האיכות טובה
וכמובן איך אני בודק תקינות של בולמים משומשים.

ארז
10-02-04, 21:49
אני מיבא לארץ את פוקס....אין להם בולמים בתקציבים נמוכים.

יוסי
10-02-04, 23:41
ארז דבר ראשון הכל יחסי.
ואם אתה מיבא לארץ בולמים אז בטח תוכל לענות לי על השאלות
(אני לא נעול על fox)
ואני מחפס בולם שיתפקד בצורה טובה ואמינה.
אודה לך או לכל אחד אשר יוכל לענות על שאלותי!

ארז
11-02-04, 00:54
אין הרבה מה להגיד,הפוקס בולם מעולה ,אי אפשר להשוות מבחינת הנוחות ורמת הגיהוץ שהוא נותן לרכב לשום דבר שנמכר היום בארץ,אמין מאוד,לא סתם משתמשים בו במרוצים כמו פריז-דקאר או הבאחה.
לביצועי מהירות רצוי לקחת את הבולם עם המיכל החיצוני,מאוד משפיע במהירויות גבוהות.

נמרוד
11-02-04, 09:22
יוסי, לא ענית על השאלות. איזה סוג של מתלים והכי חשוב מה המחיר. רמה סבירה של בולם קויל-אובר של פוקס, sway-away, בילשטיין, או קינג, (ואלו הם ארבעה החברות העיקריות שמייצרות בולמי מירוץ אמיתיים לשטח) מתחיל ב300-400$ לבולם, ללא הקפיץ. ויכול להגיע בקלות לאלפי דולרים לכל פינה. אז זה אם אין לך מגבלה תקציבית...

אבל אם אתה בונה באגי קלאסית עם קפיצי פיתול ואתה לא צריך בולם קוילאובר, ואתה מוגבל בתקציב, אתה יכול להשתמש באחד, שניים או יותר בולמי "ג'יפים" רגילים לכל פינה.

ובשביל הסקרנות שלי, מה אתה מתכנן? איזה סדר גודל של משקל, גודל צמיגים, מנוע? על איזה מהירויות אתה מתכנן? מה תצורת המתלים?

יוסי
11-02-04, 16:36
שאלתי היתה על סוג הבולם שעלי לבחור כך שאני עדיין לא יודע איזה סוג
אבל נראה לי שאני אקשיב לעצתו של ארז ואני אלך על בולם עם מיכל חיצוני
הבעיה היא שאני צריך בולם יחד עם קפיץ וזה יוצא דיי יקר.
ראיתי בולם עם מיכל חיצוני ב-175$ ליחידה לא כולל מיסים על יבוא.
יותר יקר מזה אני לא יכול להשקיע על בולם וזה גם הרבה.
לכן עד גיוס הכסף לבולמים יקרים מזה כנראה אני יתכנן את הבאגי עם מיתלים פשוטים יותר.
ומשומשים אם אפשר.
תוכלו להסביר לי אם יש אפשרות לשלב בין קפיץ לבולם לא תואמים והאים זה שווה את המאמץ.
וכמובן שאלתי הראשונה איך בודקים תקינות של בולם.

יוסי
12-02-04, 19:06
מה דעתכם על בולמים מהסוג הזה
http://www.jeeptrip.com/img_srv/2a6cff8f-3.gif
האם הם יתאימו לנסיע מהירה ?
ואילו קפיצוים יתאימו להם?
תודה!

RINCEWIND
12-02-04, 19:28
אל תיקח את זה אישי, אבל אם אתה מדבר על FOX ולא מזהה בולמי ראנצ'ו יש לך
ה מ ו ן ללמוד.
לך ללינק של הספרים http://www.jeepolog.com/j6library_toc.htm
תזמין כמה ספרים, תקרא, תלמד ואז תשאל

ארז
12-02-04, 19:34
איזה בולם מצאת ב175 עם מיכל חיצוני?
בכל מקרה אתה צריך לחפש בולמים שנקראים קויל אובר,זה בולם עם מיכל המגיע עם תושבות לקפיץ...בולם כזה מתחיל מ400$+ וזה לא כולל את הקפיץ(או 2 קפיצים על כל בולם,תלוי באורך המתלה שלך)
אגב,אתה יודע איזה אורך בולם אתה מחפש?גם זה חשוב מאוד.
בתמונה מגיפטריפ שמת את הראנצו,עם מערכת שליטה חיצונית,הבולם הזה ממש לא מתאים לך,האמינות שלו לוקה בחסר(בלשון המעטה),הוא אינו בנוי להיות גובל מהלך והוא מתחמם מאוד בנהיגה מהירה ,עד כדי חוסר תפקוד
מהבולמים הרגילים אתה יכול למצוא בארץ את הטפדוג והקוני(550 עד 800 ש"ח לבולם),להם יהיו דגמים שיתאימו לך והם לא יקרים(אבל אל תצפה לחיים ארוכים או לביצועים יוצאי דופן),אם אתה רוצה לכוון מעל זה תגיד ואני אשתדל לעזור.

אדי
12-02-04, 19:37
קיבלתי לפני מספר שבועות קטלוג של רוביקון אקספרס, אחד המוצרים החדשים (חוץ מקיט 1/4 אליפטי ל-YJ :) ) היה בולמים עם המותג "רוביקון אקספרס", קיים דגם עם מיכל חיצוני במחיר סביר עד כמה שאני זוכר. אני לא יודע עד כמה הבולם איכותי, אבל מהיכרות עם מוצר אחר שלהם אני מניח שהם לא יכולים לפשל יותר מדי ...

אני אחפש את הקטלוג ואתן פרטים נוספים.

ארז
12-02-04, 19:49
יש היום לא מעט חברות שמוציאות בולמים עם מיכל חיצוני
האפשרויות הזולות הם:
בילשטין סדרה 5100
אולדמן
פרו קומפ
אדלבורק(ככה כותבים את זה?)

ב175$ אפשרי גם להשיג פוקס באורכים קצרים ללא מיכל ובילשטין סדרה 6100 או אפילו את ה7100 המעולים(הם ברמה של הפוקס),אבל אל תשכחו שזה ללא מיסים והובלה.

יוסי
12-02-04, 20:26
אני מודע לזה שיש לי המון ללמוד על בולמים באופן כללי,ותודה על עצתך בנוגע לספרים.
בכול מקרה אני אמשיך לחפש וללמוד עוד על הנושא.
ותודה על עזרתכם!

יוסי
12-02-04, 20:31
מהם ההשפעות ביציבות הרכב וחיי הבולם אם אני אחלק את סוג הבולם
ע"י כך שאני ירכיב מאחור שני בולמים איכותיים בעלי מיכל חיצוני
ומקדימה שניים או ארבעה בולמים פשוטים עם סוג קפיצים שונה.

ארז
12-02-04, 20:37
כמובן שאכות הנסיעה תרד,אבל הרבה מלקוחותי עושים כך,מאחורה פוקס/בישלטין 7100 ומקדימה קוני/אולדמן/טפדוג,זה אפשרי.
הבולם שהכי מתאים לך הוא מהסוג הזה:
http://www.pirate4x4.com/forum/attachment.php?s=&postid=541836

בתמונה הזו רואים קויל אובר של קינג,אחת מה3 מובילות בתחום הבולמים היום בעולם,מאודדדדד יקר.

לגבי אורך חיים,תזכור שבנהיגה מהירה הבולם עובד קשה...מאוד קשה,כך שככל שהוא פחות אכותי הוא יחיה פחות ויעבוד פחות טוב,מקדימה הייתי הולך על בולמים קשים,ב2 הקצוות הייתי הולך על מתלה ארוך ככל האפשר

יוסי
12-02-04, 20:42
ארז אני מודה לך על עזרתך.

אדי
12-02-04, 21:15
קיבלתי לפני מספר שבועות קטלוג של רוביקון אקספרס, אחד המוצרים החדשים (חוץ מקיט 1/4 אליפטי ל-YJ :) ) היה בולמים עם המותג "רוביקון אקספרס", קיים דגם עם מיכל חיצוני במחיר סביר עד כמה שאני זוכר. אני לא יודע עד כמה הבולם איכותי, אבל מהיכרות עם מוצר אחר שלהם אני מניח שהם לא יכולים לפשל יותר מדי ...

אני אחפש את הקטלוג ואתן פרטים נוספים.

מסתבר שכתבתי שטויות ... המחיר לא הגיוני - 160$ לבולם (מחירון, בארה"ב). במחיר דומה אפשר לקנות בולם מוכר יותר.

ארז
12-02-04, 21:29
אגב אם אתה סקרן לראות על איזה רכב הרכיבו את הבולם הארוך בתמונה אז בבקשה
http://www.pirate4x4.com/forum/attachment.php?s=&postid=602282

מדובר על דיפנדר 90 ששינו לו את הצורה(בין השאר סרני דנה 70/60 וצמיגי 42")

יוסי
12-02-04, 22:39
חבל אני לא רואה את התמונות שאתה מפרסם.
ושוב תודה.

Bulldog
12-02-04, 22:53
הנה

http://www.pirate4x4.com/forum/attachment.php?s=&postid=602282

נמרוד
13-02-04, 00:39
יש בעיה עם קישור תמונות מP4X4.

הנה תמונה של בולם קינג 2.5 אינץ' עם מיכל חיצוני ועם קפיצים, מהאתר של קינג:
http://www.kingshocks.com/PreRunner%20Coil%20Over%20copy.jpg

http://www.kingshocks.com

זה הרולקס של בולמי הזעזועים, יקר מאד, עבודת יד. מאד נחמד לדבר על הדברים האלו, אבל אם לחזור רגע לקרקע המציאות, אין לך כסף ואתה כנראה לא צריך כזה תכשיט...

עד איפשהו לפני 15 שנה דברים כאלו לא היו קיימים, ואנשים השתמשו בבאגי-מרוצים מהירות מאד בבולמי זעזועים מסוג מונוטוב (בסגנון בילשטיין 5100 שאתה בהחלט יכול להשיג בארץ במחירים סבירים). מה שהיו עושים זה 2, 3, 4 בולמים - הכל בהתאם לצורך - המשקל, המהירות, העומסים של הרכב הספציפי. אני חושב שזה הכיוון שאתה צריך ללכת עליו.

שאלת עוד כמה שאלות -

בולמים משומשים - אם אתה לחוץ בכסף, תתחיל עם בולמים משומשים, מה שתמצא טוב. כשיהיה לך כסף, תשדרג. איך יודעים עם הבולם במצב טוב? קשה לדעת בדיוק, אבל אם אין עליו דפיקות חיצוניות, אין סימן לנזילות, והוא עובד חלק לכל אורך המהלך שלו, אז הוא בסדר כנראה. אחד היתרונות של בולמי המרוץ היקרים של קינג, פוקס, או בילשטיין, זה שהם לא חד-פעמיים כמו רוב הבולמים שאנחנו מכירים, אלא מתפרקים, אפשר לתקן אותם, להחליף את החלקים הפנימיים, להחליף לשמן בצמיגיות שונות וכן הלאה.

ארז, אל תטעה את עצמך ואחרים - טאפדוג, אולדמן, הם סתם מותגים אוסטרליים של בולמי מונרו רגילים, אינם בולמי מירוץ ואין בינהם ובין הפוקסים או הבילשטיין 7100 ומעלה שום דבר.

נמרוד
13-02-04, 00:49
העתקה מדיון קודם באותו נושא
http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=2358

התפקיד של בולם הזעזועים , יחד עם הקפיצים!!! הוא...
http://www.jeepolog.com/ext_images/shock_explanation2.jpg
... בעצם שני תפקידים.
1. לגרום למסה המוקפצת (המכונית והנוסעים) למיזעור של התנועה האנכית, ולריסון לתדרים שנחשבים "נוחים" לבני אדם... כלומר לשמור את קו התנועה של המכונית כקו ישר, למרות שהדרך עצמה אינה קו ישר.
2. לגרום למסה הבלתי מוקפצת (גלגלים) לשמור על מגע רצוף כמה שיותר עם הדרך. ואם להיות יותר מדויק, לדאוג שהגרף של הכוח שעל הגלגלים (שברכב עומד הוא נניח 1/4 ממשקל הרכב על כל גלגל, והוא הכוח שאחראי לכך שיש אחיזה) ישאר כמה שיותר ישר, למרות שהדרך עצמה לא ישרה. בפשטות - גלגל שלא נוגע בקרקע, לא מסוגל להעביר כוח, ולא מאיץ את המכונית.

שני התפקידים לא פשוטים, ובמידה רבה מנוגדים. במכונית נוסעים הדגש הוא על תפקיד מס' 1, כלומר "נוחות נסיעה". במכונית מירוץ (לא משנה כביש או שטח) הדגש הוא על 2, וזה בא על חשבון היכולת לשמור על אחד.

הנקודה הזאת צריכה להיות ברורה - כל עוד מדובר על מערכת מתלים קובנציונאלית, פסיבית, נוחות נסיעה ואחיזה באות אחת על חשבון השנייה.

מה זה בולם זעזועים הידראולי אני מניח שידוע כבר - בוכנה שיש בה פתחים, שמן עובר מצד לצד, החיכוך של השמן בפתחים הוא הריסון. מה הבעייה? יש נפחים שונים בשני צידי הבוכנה, כי בצד אחד יש מוט, ובצד השני אין. לכן חייב להיות נפח של אויר, או גז, בתוך הבוכנה שנדחס ומתפשט כדי לפצות על כך שהנוזל הוא בלתי דחיס. הבעייה היא שאויר מתערבל עם השמן, נוצרות בועות. אם הנוזל כבר לא אחיד, זה אומר שהחיכוך כבר לא אחיד, תחשוב מה קורה כשבועה עוברת כרגע בפתח שבבוכנה במקום נוזל - אין חיכוך בכלל באופן רגעי! בקיצור, לא עובד. בשביל זה צריך להפריד בין הנוזל, לבין הגז, ויש שתי דרכים מקובלות...
http://www.jeepolog.com/ext_images/shock_explanation.jpg

מונוטוב הוא הסידור הפשוט ביותר - בוכנה צפה, נוספת, שמפרידה בין נפח הנוזל לבין נפח הגז. אין גז בכלל במגע עם הנוזל------> אין את בעיית ההקצפה. הגז נתון בלחץ גבוה יחסית, ולכן הכינוי "בולם לחץ גבוה".
טווין-טיוב הגז לכוד ב"כיס" בחלק העליון של הבוכנה החיצונית. שם, בקוטר הקטן, יש מידה מסוימת של הקצפה, אבל היא לא מגיעה אף פעם למסת הנוזל העיקרית שבבוכנה הראשית, שעוברת בתוך המעברים. פתרון אלגנטי גם כן. זה נקרא גם Cellular Gas Shock על שם ה"כיס" או "תא" שבו הגז לכוד. זה נקרא גם "גז בלחץ נמוך" כי הגז בלחץ נמוך יחסית, בסביבות חצי אטמוספירה.

יתרונות וחסרונות.... קצת מעורבב.

*בולם טווין-מטבעו יהיה קצר יותר מבולם מונוטוב עבור מהלך נתון - אני מניח שזה ברור מהציורים.
* עבור בולם בקוטר חיצוני נתון, הבוכנה עצמה של בולם מונוטוב גדולה בהרבה משל בולם טווין טוב, ולכן הריסון גדול בהרבה. בקיצור, היעילות ביחס לנפח הבולם טובה יותר במונוטוב.
* בבולם טווין טוב יש שני "בלוקים" של שסתומים, ולכן יש יותר אופציות למשחק וכיוונון... מה שיותר חשוב, אפשר לבנות את הבלוק התחתון, הקבוע, עם שסתומים מתכוונים בקלות - זה בדיוק מה שיש לך בראנצ'ו 9000. הבורג פותח וסוגר ברז שהוא השסתום התחתון בעצם. בבולם מונוטוב, אתה צריך לשחק בשסתומים שנמצאים בבוכנה עצמה, והדרך להגיע אליהם היא דרך מוט הבוכנה. מנגנון יקר ומסובך יותר. זה מה שיש לך למשל בMX6, בורג הכיונון יושב בראש המוט. כנ"ל בבולמי מירוצים שונים.
* הקירור בבולם מונוטוב הרבה יותר טוב...עניין פשוט של מעבר חום שלא ניכנס אליו, אבל אני מבטיח לך שההבדל עצום, ובגלל זה בולמי טווין טוב לא משמשים במרוצים בכלל.
* בולם מונוטוב פגיע יותר לנזק חיצוני. עיקום לפח החיצוני הורס בעצם את המשטח החלק שהבוכנה עובדת עליו והבולם גמר את הקריירה. לעומת זאת בולם טווין טוב, אם הגליל החיצוני נפגע מאבן, לא קרה בעצם כלום. מצד שני בגלל זה עושים אותם מפח דק יותר ככה שהם תמיד מתעוותים.

סיכום של ההבדלים:

בולמי מונוטוב יעילים הרבה יותר, קירור טוב הרבה יותר, אבל ארוכים יותר--------> בעיות אריזה ברכב רגיל. משמשים פחות במכוניות כביש, אבל במרוצים מכל סוג זה מה יש.

בולמי טווין טוב קצרים יותר, עמידים לפגיעות יותר, רכים יותר באופן טבעי - הבוכנה שלהם קטנה. מתאימים לרכב כביש או רכב שטח איטי.

מה עוד שאלת?

*הגז הוא חנקן בדרך כלל, אני מניח שזה בגלל שהוא אינרטי, אין לו שום אינטראקציה לא עם מתכת, לא גומי ולא עם הנוזל. אויר למשל היה גורם לחלודה וחמצון הנוזל עם הזמן.

* הבולם האולטימטיבי לשטח.... קינג-קונג 4.0 :lol:
http://www.kingshocks.com/Bypass3.jpg

ארז
13-02-04, 01:11
נמרוד לא הטעתי את עצמי ולא את האחרים,בפורש כתבתי לבחור שאם אין לו תקציב לבולם יעודי הוא יכול ללכת על בולמים מהסוג של אולדמן ושות',כמו כן צינתי שלא יצפה מהם לחיים ארוכים או בצועים...אבל אם זה מה שהכסף שלו יכול להרשות לעצמו...
אגב לא שאכפת לי להרוויח כסף...אבל ה5100 עם מיכל חיצוני נמכר בארץ ב1700 ש"ח לא כולל מע"מ(_אתה יודע מה...אני אפילו יעשה לך הנחה גדולה...)...אם הוא יביא מחו"ל יצא לו הרבה זול.

יוסי
13-02-04, 13:10
באמת מודה לכם על ההשקעה והעזרה.

eliv1
16-02-04, 19:29
יוסי,

אם אתה רוצה ללמוד קצת על בניית חיפושיות, באגי'ם וכל העסק הנלווה,
ממליץ לך לבקר באתר www.outstanding.co.il שבמקרה הוא גם השכן שלי...
הבן אדם מקצוען ברמות מטורפות,
וחות מזה שאם תסתכל טוב באתר תוכל לראות את בולמי ה-FOX שאצלו (בולמים כפולים בכל מתלה).

אם יש בן אדם לשאול לגבי הנושא הזה, זה -הוא-.

אלי.

נמרוד
17-02-04, 09:06
תודה על הקישור, אתר נהדר!

eliv1
19-02-04, 14:53
נמרוד,

לא רק האתר, אלא גם הבן-אדם,
זה דיי נוח שיש לך שכן עם כל כלי אפשר שצריך להיות, יידי זהב ורצון לעזור תמיד.
חוץ מזה שהבן -נכה-! ועושה דברים שבן אדם ללא מגבלות לא מסוגל לעשות,
מה אני יגיד,
שווה לקפוץ לבקר כאן ולו אך ורק לראות את היצירה שלו,
שעוד מעט תצא לדרכה (ברגע שהמחשב יגיע).

eliv1
19-02-04, 15:05
הבן = הוא

חוץ מזה,
נמרוד, ראית את תהליך בניית החיפושית שלהם?

-->