PDA

צפייה בגרסה מלאה : איחוד שני ג'יפים מבחינת רישוי

נמרוד
10-02-04, 10:28
השאלה לא ממש מעשית מבחינתי, אבל פשוט מסקרן אותי מה המגבלות...

נניח שאני קונה גרוטאת CJ6 מודל 1974 - רכב אספנות. וכמו ברחוב שומשום, מחליף לו את השלדה לשלדה של CJ8 מודל 89 (במקרה...), ואת המנוע לשל CJ8 מודל 89, ואת הגיר, ואת הטרנספר, והסרנים, והמתלים, והגלגלים... ובגלל שהבודי שלו דפוק ורקוב, אני גם מחליף לבודי של CJ8 מודל 89, נניח בצבע ירוק, סתם ככה לצורך הדיון...

כל אחת מההחלפות האלו היא באופן עקרוני אפשרית ולגיטימית. מה יוצא לי מכל זה?

UNIX
10-02-04, 11:37
פירוק והרכבה של הג'יפ שלך מחדש :twisted:
הרי את הכל החלפת אתה מאוהב בג'יפ שלך

Bulldog
10-02-04, 11:41
קצת קשרים לטובת ההחלפות
השבתה של ה89 במשרד הרישוי ויש לך רכב אספנות מודל 89
הכל טכנית, זה טיפה יותר מסובך מזה

UNIX
10-02-04, 11:49
עכשיו קצת יותר הבנתי את הראש הקרמינלי.
כמה באמת זה יוצא זול יותר להחזיק רכב אספנות?

eran4x4
10-02-04, 13:43
להטביע את מספר השלדה של השש על השמונה ו"להעביר" מנוע

המגבלה העיקרית אסור לסוע (אין ביטוח) בין שבע לתשע

ובכלל מה מפריע לך להחזיק שני רכבים על אותם נירות....

ערן המסוקס
10-02-04, 13:45
אבל, השילדה היא זאת שקובעת את מספר רישוי הרכב לא? למשל בג'יפו של עירא, כעת אמור להיות מספר רכב המתאים לשלדה החדשה שהוא הרכיב לא?

ניר ל
10-02-04, 14:06
יוצא לך ניירות של רכב אספנות על מכלולים מודל 89 .
אגרת רישוי זולה ב 75%, ביטוח חובה זול ב 75% , שני טסטים בשנה, איסור תנועה בין 7:00 ל 9:00. העלויות הישירות הן בערך 1000 ש"ח (אישורי מוסך, הטבעת מס' שילדה, אגרות למשרד הרישוי). צרף לזה עלות של ג'יפ ישן עם ניירות.

ניר ל
10-02-04, 14:26
אה...
אם הניירות שייכים לרכב שלא עבר טסט במשך שלוש שנים ( לא סגור על פרק הזמן) תצטרך אישור טכניון. הבדיקה עולה כ 800 ש"ח והיא לא בעייתית במיוחד, אבל אתה צריך להגיע עם הרכב המקורי במצב תקין. בקיצור - אם הנבלה עברה טסט במשך הזמן הקצוב, יש לך מה לעשות עם הניירות. אם מדובר בניירות של רכב ששכב בשטח במשך שנים והחזיר נשמתו, חבל לך על הזמן.

נמרוד
10-02-04, 14:36
אה...
אם הניירות שייכים לרכב שלא עבר טסט במשך שלוש שנים ( לא סגור על פרק הזמן) תצטרך אישור טכניון. הבדיקה עולה כ 800 ש"ח והיא לא בעייתית במיוחד, אבל אתה צריך להגיע עם הרכב המקורי במצב תקין. בקיצור - אם הנבלה עברה טסט במשך הזמן הקצוב, יש לך מה לעשות עם הניירות. אם מדובר בניירות של רכב ששכב בשטח במשך שנים והחזיר נשמתו, חבל לך על הזמן.

אוקי, אז נניח שאני מגיע לטכניון עם ניירות של רכב שלא עבר טסט 20 שנה, ועם הסיקס שלי - עם מספרים של הישן... וטוען שזה הנבלה בכבודה ובעצמה, אחרי שנתיים שיפוץ ושחזור מדוקדק, כולל החלפת שלדה למספר X ומנוע למספר Y. נראה שזה בעצם פועל לטובתי?

חנן א.
10-02-04, 14:44
ואתה לא צריך איזו אסמכתא למקור שממנו לקחת את המנוע והגיר? שטר מכר או משהו בסגנון?

נמרוד
10-02-04, 14:45
ואתה לא צריך איזו אסמכתא למקור שממנו לקחת את המנוע והגיר? שטר מכר או משהו בסגנון?

אני קניתי איזה גרוטאת CJ8 מודל 89, השבתתי אותה, ולקחתי ממנה את המנוע והשלדה.

Bulldog
10-02-04, 14:49
עם המכלולים שלך?
אין לך סיכוי בטכניון :twisted:

נמרוד
10-02-04, 14:51
עם המכלולים שלך?
אין לך סיכוי בטכניון :twisted:

וזה שאני חצי-אשכנזי, משקפיים מספר שש וחצי בשתי העיניים וחנון בוגר הטכניון, לא עוזר? אני מוכן גם לבוא עם עניבה.

Bulldog
10-02-04, 15:13
חביבי, בתחום הזה יש עדיפות לשחומים, בלי משקפיים, זקן של יומיים והכי חשוב

מאכערים

shmil
10-02-04, 15:32
בעקרון:
אם הרכב לא עשה טסט שנים רבות, מבלי שהופקדו הניירות במשרד הרישוי - תצטרך לשלם את כל השנים הללו אחורה.ההערה לגבי הטכניון נכונה, בכל מקרה, אם הרכב מיושן, ולא עשה טסט יותר משנה.
אם הרכב לא עשה טסט יותר משנה, אין דרך לעשות העברת בעלות לפני שיש לו טסט בתוקף....
ועוד כהנה וכהנה הנחיות, ולכן שמתי את הקישורים.
לגבי הטבעות מספרים- מבין שאתה לא מתכוון דווקא להטבעה מאושרת :roll:
אם המדובר בהטבעה מאושרת, זה אפשרי, אך מחייב אישורים מוקדמים. על הבודי, בכל מקרה- אתה ודאי יודע שאין שום מספר.
העלויות שפורטו כאן של אחזקה שנתית הן נכונות.
בנוסף, לעיון מדוקדק - תקנה 281 על דקויותיה מתקנות התעבורה. אוכל לשלוח לך אותה כמסמך וורד.
ועוד:
אספתי כמה קישורים בהם יש מידע החופר לעומק בנושא, אם תרצו הבהרות נוספות.
http://www.carsforum.co.il/phpBB2/viewtopic.php?t=1742
http://www.carsforum.co.il/phpBB2/viewtopic.php?t=26888
http://www.carsforum.co.il/phpBB2/viewtopic.php?t=27871

ו...עומר - אני ממש לא מתאים להגדרה שלך... ייתכן שאני חריג? :twisted:

shmil
10-02-04, 15:53
עוד דבר, שפספסתי עקב פגישה שהמתינה בדלת:
הטכניון בודק, בין היתר - מרווח סרנים ורוחב סרנים.
לגבי כלי רכב ישנים יותר ונדירים יותר - לא תמיד יש להם את הנתונים. לגבי ג'יפים- להערכתי לא תצליח להעביר בגלל השוני בסרנים וברוחבם בין ה-6 ל-8.
הפתרון - להעביר את הטכניון (אם אכן לא עשה טסט יותר משנה) על הרכב הישן ומכלולים ישנים,
אח"כ לבצע את השינויים במיספור [ :twisted: , לא בחלקים], ולא לפספס יותר טסטים יותר משנה אף פעם :)
מגבלת שעות הנסיעה בכביש, אגב, לא חלה בימי שישי, שבת וימי חג, ואלו ממילא עיקר הימים בהם הרכב משמש :lol: :lol:

Bulldog
10-02-04, 16:00
שמיל זה בסדר, כל הסעיפים שם הם לא רלוונטיים כל עוד אתה עונה להגדרה המודגשת

נמרוד
10-02-04, 16:01
הסיבה שזה מעניין אותי זה לאו דווקא החיסכון בעלויות הקבועות - הצורך בשני טסטים בשנה די מבטל את החסכון הזה. המחשבה שמנחה אותי היא שרכב עם לוחית אספנות הוא באופן טבעי פחות מעניין את השוטרים ואת הבוחנים במכון הטסטים. הכוונה שעל ג'יפ בן 30 שהוא רכב אספנות (אמיתי) יותר קל לי לבצע ולרשום שינויים (כל מיני, צמיגים, מתלים....) בלי מעכרים. כנראה שאני טועה.

נמרוד
10-02-04, 16:10
מה שאני רוצה באמת, זה לא לתפוס טרמפ על הנישה הזאת שרכבי האספנות קיבלו - אני מאד מכבד את מה שעומד מאחורי זה, לאפשר לאנשים לאסוף ולשמר כלים ישנים בלי להקרע. מה שאני רוצה באמת, זה קטגורית רישוי דומה בשבילנו - "רכב שטח מיוחד" או איך שלא תרצו, שבה אני מוותר על הזכות לסוע בשעות מסוימות, מוותר על הזכות לסוע בכביש מהיר, מסכים להגבלת מהירות ל70 קמ"ש (נניח), מסכים לשתי בדיקות בשנה, ומסכים אם צריך לשלם יותר - אגרה ו/או ביטוח - הכל בשביל שיאפשרו לי לבצע ולאשר שינויים במעבדת הטכניון, לצורך העניין, ושיאפשרו להם לאשר לי שינויים לפי תקנון הנדסי וענייני ולא לפי "הוראות ייצרן" מסתוריות. שיעתיקו את הכללים ממשרד הרישוי הבריטי, שם אתה יכול להתייצב עם משהו שבנית בעצמך ואם הוא עונה על שורה של סעיפים - יש לו אורות ואיתותים וחגורת בטיחות והוא בולם בעוצמה מינימלית כזאת וכזאת וכן הלאה - אתה מקבל מספר ורישוי... ונוסע משם בנסיעה חוקית לחלוטין על הכביש הציבורי.

Bulldog
10-02-04, 16:23
הופה, זה נשמע לי יותר טוב מהחלום של אלדד על ביטוח רק לסופי שבוע.
אני תומך, אם יצא מזה משהו אני אשמח.
בינתיים תשאיר לי משהו מהפיטריה שלקחת.

LAREDO
10-02-04, 16:36
נמרוד -

הנישה הזו הולידה את לנד-רובר....

:D

ניר ל
10-02-04, 16:50
אוקי, אז נניח שאני מגיע לטכניון עם ניירות של רכב שלא עבר טסט 20 שנה, ועם הסיקס שלי - עם מספרים של הישן... וטוען שזה הנבלה בכבודה ובעצמה, אחרי שנתיים שיפוץ ושחזור מדוקדק, כולל החלפת שלדה למספר X ומנוע למספר Y. נראה שזה בעצם פועל לטובתי?

החלפת מס' שלדה ומנוע אתה מבצע במשרד הרישוי, אני לא חושב שזה הליך פשוט אם לא קנית את החלקים מסוחר שסיפק את האישורים הדרושים כדי להוכיח שהחלקים זהים למקוריים. אני כמובן מדבר על הדרך החוקית בלבד. הטכניון מבצע את הבדיקות ששמיל ציין לכן כתבתי שאתה צריך את הרכב המקורי, בנוסף הם יבדקו מספרי שלדה ומנוע, עובי שלדה וכו'.

להעביר בעלות על רכב אספנות שרשום ברשיון - לא צריך טסט בתוקף.

זה קטגורית רישוי דומה בשבילנו - "רכב שטח מיוחד" או איך שלא תרצו, שבה אני מוותר על הזכות לסוע בשעות מסוימות, מוותר על הזכות לסוע בכביש מהיר, מסכים להגבלת מהירות ל70 קמ"ש (נניח), מסכים לשתי בדיקות בשנה, ומסכים אם צריך לשלם יותר - אגרה ו/או ביטוח

זה שאתה מסכים או מוותר זה סבבה, אבל מי שואל אותך בכלל ?
ההנחות לרכב אספנות ניתנו כפי שציינת - לאפשר לאנשים להחזיק מספר כלים בו זמנית בלי להיקרע בכיס. אם אדם מחזיק מספר כלים לצרכי אספנות, הוא מן הסתם לא ינהג בהם בו זמנית וסביר גם שהם נמצאים פחות על הכביש בכל מקרה כיוון שרובם לא נועד לשימוש יומיומי. יש הרבה הגיון בזה וגם לא יזיק אם המדינה תעודד שימור רכבים ישנים. עניין הגבלת שעות התנועה לא קשור לזה בכלל (לפחות לא במקור), הוא נועד למנוע מכל מיני ענתיקות לעקב את התנועה בשעות העומס, העובדה שקורבט שנת 63 עם 500 כ"ס לא ממש גורמת למכוניות מודרניות להסתרך אחריה בכביש אכן לא מסתדרת עם זה, אבל החשש הוא שיקום איזה בירוקרט אדיוט ויתנה את הסרת ההגבלה עם הסרת ההנחות.

הכל בשביל שיאפשרו לי לבצע ולאשר שינויים במעבדת הטכניון, לצורך העניין, ושיאפשרו להם לאשר לי שינויים לפי תקנון הנדסי וענייני ולא לפי "הוראות ייצרן" מסתוריות.

נראה לי שאתה מתפרץ לדלת פתוחה, או לפחות לא סגורה לגמרי. הטכניון או מי שהוסמך לכך יכול לאשר שינויים כגון צמיגים, כלובים, הגבהות וכו' על סמך בדיקה עניינית שעולה כך וכך כסף ואז אתה רושם שינוי מבנה ברשיון. לא יזיק לבדוק מהו הנוהל ומהם המחירים בערך.

אדי
10-02-04, 17:11
הכל בשביל שיאפשרו לי לבצע ולאשר שינויים במעבדת הטכניון, לצורך העניין, ושיאפשרו להם לאשר לי שינויים לפי תקנון הנדסי וענייני ולא לפי "הוראות ייצרן" מסתוריות.

נראה לי שאתה מתפרץ לדלת פתוחה, או לפחות לא סגורה לגמרי. הטכניון או מי שהוסמך לכך יכול לאשר שינויים כגון צמיגים, כלובים, הגבהות וכו' על סמך בדיקה עניינית שעולה כך וכך כסף ואז אתה רושם שינוי מבנה ברשיון. לא יזיק לבדוק מהו הנוהל ומהם המחירים בערך.

אני אנסה לברר את הנושאים האלו, פרוצדורות למה שנקרא שינוי מבנה ופרוצדורה לרישוי רכב מתכנון עצמי ...

shmil
10-02-04, 17:22
דווקא על רכבי אספנות נוטים פחות לאשר שינויים מבניים, וזה מהסיבה הפשוטה, שהרי במקור - נועד רכב אספנות להיות שחזור של הרכב למצבו המקורי.
זה שאנשים משתמשים ברעיון להוזלת עלויות ביטוח, טסטים וכד' - לא זו היתה כוונת המחוקק, אלא פשוט לסיע לשימור.

אכן השוטרים וידידיהם מתעסקים פחות עם רכבי אספנות, אך זה מהסיבה הפשוטה, שאין להם את הידע המכני/הסטורי/יצרן של מה היה צריך להיות.
מניח שאם תיסע עם CJ, ולא חשוב מאיזו שנה - כולם יודעים לזהות מה זה ג'יפ, ויעצרו אותך בשל הבולטות של הג'יפ, ללא קשר לשנת היצור.
הרעיון של קטגוריית שטח הוא מצויין, וכדאי לחשוב על התאגדות כולל לוביסטים מקושרים, ובכלל זה- להתחיל בהקמת עמותה, כפי שהחל בזמנו מועדון החמש, שרך חברי העמותה דחף ודחף. הבעיה היא שאין קונצנזוס לגבי רכבי שטח כפי שקיים לכאורה לגבי רכב עתיק ושימורו, שהרי רכבי שטח "הורסים שמורות טבע", "מפריעים למתרחצים בים", "מסכנים חיים", ובפרט "חבורת וואנדלים" שרוצים (שמע ישראל) לעשות שינויים מבניים ולסכן את חיי ילדינו בכבישים.....
ואם מישהו לא הבין, אז הבאתי תירוצי מתנגדים צפויים.. ודי לחכימא...
אשמח לתת יד, ידע וקשרים אם יהיה תכנון רציני להקמת עמותה.

asafk
10-02-04, 18:51
רכב אספנות- אם אתה קונה כזה, לא חייב להיות לו טסט בתוקף כדי להעביר בעלות. הוא יכול להיות גרוטאה לגמרי, אבל חייב להיות רשום ברשיון כרכב אספנות. רכב כזה גם לא צריך מעבדה מוסמכת לחדש רשיון אחרי מספר שנים, בניגוד ל"סתם" רכב מיושן.

החלפת שלדה- חוקית לגמרי בג'יפ, אם את השלדה קנית מסוחר מורשה. יש כאן טיפה "קוץ"- השלדה שקנית צריכה להיות של אותו רכב (יש קודים בתחילת המספר). אבל- במקרה של ג'יפ- לא בעיה לאשר ששלדה של 8CJ מתאימה לCJ6. יש מקרה אחד שאתה לא חייב לקנות את השלדה מסוחר מורשה- זה אם השלדה כבר שייכת לך, ואתה יכול לקבל אישור על כך ממשרד הרישוי. כנ"ל לגבי מנוע.

בקיצור- רעיון מעניין. נראה לי שעלית על אחלה פירצה.

אסף.

אדי
10-02-04, 18:58
הבעיה ... חוקיות, הבנתי שלא קיימים CUCV-ים בעלי רישוי כביש חוקי. הבנתי גם שהCUCV הוא בערך אותו הדבר כמו אחד מהטנדרים של GMC, כמה ס"מ יותר, כמה פחות. אף אחד לא ישים לב :wink: . והבנתי שמותר להחליף שלדות של ג'יפים ...

אם זה ככה אז זה אומר קצת ניירת וארבעה ברגים, לא? :D

אריק זמר
10-02-04, 20:02
נמרוד,
לי ידוע שרכב אספנות עושה טסט אחד בשנה !
רכב ישן, קרי 20-30 שנה, עושה פעמים טסט בשנה.

שחף110
10-02-04, 21:40
נמרוד - זה שאתה עושה פעמיים בשנה טסט זה לא אומר שאתה משלם פעמיים סכום של טסט שנתי. הסכום כמדומני מחולק לשניים ....

shmil
10-02-04, 22:54
טסט חצי שנתי - 157 ש"ח, ורכב אספנות מחויב גם הוא כמו רכב מיושן - פעמיים בשנה טסט, הוא רק קצת "מיוחס" יותר, ןצריך אישור בלמים רק פעם בשנה.
לגבי הטכניון- לא סגור בתקנות באופן חלוט שרכב אספנות שלא ביצע טסטים כמה שנים לא יצטרך מעבדה מוסמכת.
מציע לקרוא את תקנות התעבורה בנושא, מחר אשים קישור אליהן...

נמרוד
11-02-04, 09:15
נמרוד - זה שאתה עושה פעמיים בשנה טסט זה לא אומר שאתה משלם פעמיים סכום של טסט שנתי. הסכום כמדומני מחולק לשניים ....

לא הסכום מטריד, אלא הטרחה שבשני טסטים.

shmil
11-02-04, 15:08
הבטחתי:
http://www.law-world.liveiis.com/shmil/short%20taaboora.doc
תקנות התעבורה, מקוצרות מ-156 עמודים, ל-34 שחשבתי שיהיו רלבנטיים עבור חברי הפורום, על נטיותיהם השונות. :D :twisted: :roll:
אם מישהו ירצה את הכל- שיפנה בפרטי ויקבל למייל.

jlavi2002
12-02-04, 00:41
אני מבין קטן מאד בגיפים אבל אני בעל וולו 1974 אספנות.

רכב המוגדר כאספנות:
א. איננו משלם אגרות רטרואקטיבית גם אם הניירות לא הופקדו.
ב. פטור מבדיקת מכון תקינה (טכניון)
שיהיה יום טוב.
:twisted: :roll:

shmil
12-02-04, 11:58
כן, ואני גם יודע כמה ימים יש לך את הוולוו - תתחדש.
רכב אספנות לא משלם רטרואקטיבית - רק מיום הגדרתו כרכב אספנות, ואין אפשרות להגדרה רטרואקטיבית, וגם אין אפשרות להגדרה כאספנות כאשר הוא נטול רישוי בתוקף.
בדיקת טכניון- החוק בנושא, אותו העליתי בקובץ וורד, ניתן לפירושים שונים, ואינני בטוח שאתה רוצה להתווכח עם רשות הרישוי בבתי משפט. על פי החוק - הם יכולים לדרוש. מן הפורום האחר, של רכבי האספנות, ממנו אתה שואב את "פסיקותיך" אני יודע שלא ידוע עדיין על מישהו שנדרש.
בקש חוות דעת משפטית, ותראה שאני צודק.

נמרוד
12-02-04, 12:28
שמיל, תודה על הקישור לתקנות, מאלף.

חיפשתי את צמד המילים המפחידות שינוי מבנה, וזה מה שמצאתי:

סימן י"א: שינויים במבנה רכב

380. שינוי מבנה (תיקון: תשל"ח, תשמ"ה, תשנ"ז) ^34^
(א) לא ישנה אדם מבנהו של רכב אלא לפי היתר בכתב מאת רשות הרישוי.

(ב) אגרה בעד מתן היתר כאמור בתקנת משנה (א) תהיה כמפורט בתוספת הראשונה.

(ג) לא יינתן היתר לשינוי מבנה רכב משא מיושן הרשום ברשיונו כרכב מסחרי רגיל,
לרכב מסחרי רכין.

(ד) בתקנה זו, "שינוי מבנה רכב" - לרבות החלפת המנוע במנוע מתוצרת או מדגם
אחר, שינוי מבנה הארגז על ידי סגירתו או באופן אחר, שינוי מבנה הסרנים או
מספרם והתקנת מכשירים מיוחדים.

381. החלפת מנוע
בעל רכב מנועי וכן מחזיקו יודיעו לרשות הרישוי על החלפת מנוע המורכב ברכב
במנוע אחר מאותו סוג.

382. רישום השינוי ברשיון והשימוש ברכב (תיקון: תש"ל)
לא ישתמש אדם ולא ירשה לאחר להשתמש ברכב שניתן עליו היתר לשינוי המבנה לפי
תקנה 380, אלא לאחר שנרשם השינוי ברשיון הרכב ושולמה האגרה החלה על הרכב
ששונה.

383. הרכבת רכב מאביזרים
(א) לא ירכיב אדם ולא ירשה לאחר להרכיב רכב מנועי מאביזרים אלא לפי היתר,
כללי או מיוחד, מאת רשות הרישוי.

(ב) הוראות תקנת-משנה (א) אינן חלות על הרכבת רכב מנועי, הרשום לפי הוראות
הפקודה. שפורק לשם תיקונים.

אבל חסרה ההגדרה המשפטית של "שינוי מבנה". ברור שזה לא כולל כל שינוי אפשרי ברכב, הרי יש אינסוף שינויים טריביאליים שברור הכוונה לא אליהם - החלפת המושבים, התקנת מאפרה, מצבר שונה מהמקורי... ואני חושב גם שאחרת לא היו מציינים:

(ד) בתקנה זו, "שינוי מבנה רכב" - לרבות החלפת המנוע במנוע מתוצרת או מדגם
אחר, שינוי מבנה הארגז על ידי סגירתו או באופן אחר, שינוי מבנה הסרנים או
מספרם והתקנת מכשירים מיוחדים.

אז מה, החלפת הקפיצים היא שינוי מבנה? התקנת כלוב פנימי היא שינוי מבנה? דווקא התקנת נעילה היא בבירור שינוי במבנה הסרנים ולכן שינוי מבנה.

shmil
12-02-04, 14:13
נמרוד - אין הגדרה בחקיקה, מעבר למה שכבר ציינת, באשר ל"שינוי מבנה רכב". מה שכן מצאתי, הם שני פסקי דין בהם מוזכר שינוי מבנה ברכב.
הראשון עוסק בהחלפת מנוע, ועצוב לראות מה הוא אומר:

עפ 77 / 311 אבנר עקביה נ' מדינת ישראל לב (1) 197:
מספר השילדה טבוע בה מרגע בריאתה והוא גם מהווה אחד הפריטים המופיעים ברשיון נהיגה, בצד מספר הלוחית, מספר המנוע ושנת הייצור. אם רוצה בעל רכב להחליף, למשל, את המנוע, עליו להצטייד תחילה בהיתר ולהימנע משימוש ברכב עד לרישום השינוי כדת וכדין: תקנות 380-381 לתקנות התעבורה, תשכ"א-1961 (להלן -תקנות התעבורה). הוא הדין בהחלפת שילדה המהווה ללא ספק חלק ממבנה הרכב.

השני, עוסק במשאית שביצעו בה שינויים מבניים להוספת ביצועי מנוע. אחרי המכירה היא התהפכה, והתגלו השינויים המבניים. .ביהמ"ש העליון פסק:
עא 83 / 607 חיים אהרן נ' יובל קרסנטי מב (1) 397
(1) במקרה דנן, איש לא הפנה את תשומת לבו של המשיב למצב הרישוי, שנוצר עקב שינוי המבנה הבלתי מאושר ברכב. אין לומר, כי המשיב הסכים לקנות משאית, שהנסיעה בכבישים אסורה עליה מכוח הוראת חיקוק, שעלולה להיות מופעלת בכל עת לאחר הקנייה, בין בגילוי הפגם בעת עריכת הטסט ובין תוך בדיקה אקראית על-ידי שוטר מורשה. ניתן לראות בפגם זה במשאית פגם נסתר במובן סעיף 15 לחוק המכר, תשכ"ח-1968.
כלומר: ביטל מעיקרו את העסקה, והשינוי המבני ה"אסור" גורר ביטול כל עסקה שבוצעה אחריו, על אחת כמה וכמה - גם אישום פלילי בשינוי מבנה אסור.

המשמעות המשפטית של העדר הגדרה מפורשת (ואינני מומחה בסוג משפט זה), לגעתי, הינה שהגדרת שינוי מסויים כשינוי מבני תבחן לגופו של עניין ובנסיבות העניין (לשון שבימ"ש אוהב לנקוט :lol: ).
בהחלט ניתן לפרש קפיצים, כלוב וגם נעילה כשינוי מבני, והמחוקק, לדעתי, בכוונה לא הגדיר רשימה "סגורה" של שינויים.
חבל שאלו הבשורות... אל תהרגו את השליח.. :oops:

AvigdorAharon
12-02-04, 16:25
לפי מה שהבנתי משמיל, אם לא ממש רשום, אז היכן הבעיה?
לימדו אותי (וכך גם אני לימדתי) שכל מה שלא מוגדר אסור, הוא מותר!
ז"א, אם לא מצוין מהו שינוי מבנה, אזי מי קבע שכלוב התהפכות הינו שינוי מבנה?
הבוחן ברישוי מוסמך לקבוע שביצעתי (נניח, אני לא עבריין...) איזהשהוא שינוי במבנה הרכב? ואם כן, מי הסמכות שמעליו שניתן לערער אצלה? לא יכול להיות שהבוחן הוא החוק!
לדעתי (הבלתי מלומדת והבלתי נחשבת...) יש גם יתרונות במקום בו האי סדר חוגג...

אביגדור.

shmil
12-02-04, 18:39
כמאמר שמעון פרס: "כן... וילא" :lol:
הבוחן הוא הרשות המוסמכת על פי פקודת התעבורה, ולכן הוא מוסמך לקבוע שינויים מבנים. כאן, אביגדור נכנסת גם הגדרה של מהו מבנה, ומן הסתם יקיבלו זאת לבניין, ונמרוד ודאי ידע שקפיצים, בולמים, סרנים, כ"בסיס" הרכב, יכנסו לתוך הגדרת "מבנה".
סמכות הערעור הראשונית היא לרב הבוחן (עמדה 1 הידועה לשמצה), ומעבר לכך - הינה בית המשפט. אם עיינת בפסק הדין למעלה בנושא המשאית, הבנת את התייחסות בית המשפט, שמראש, מן הסתם, נוטה לרעתנו. בפרט, אגב, שנטל ההוכחה שאין זה שינוי מבני מוטל עליך, ולך תוכיח.....
נכון שכעקרון, מה שלא אסרה רשות מנהלית הוא מותר, אך זה, לצערי, לא המצב כאן.

-->