PDA

צפייה בגרסה מלאה : תקלה בהפעלת האינג'קטורים

גיתאי נוה
12-09-07, 00:54
מוקדם יותר היום התייצבתי אצל האביזרי רכב להתקנת רמקולים תחת הדשבורד.
עד כאן הכל פיקס.
לאחר העבודה הנעתי על מנת לנטוש, והנה הפלא ופלא - האגזוז מעשן, ריח חריף של בנזין, והמנוע עובד ב'פמפומים' במקום באופן רציף ואחיד. אין לי מושג אם זה קשור לסיפור של הרמקולים (בהתחלה חשבתי שפגענו בצמה שעל הקיר אש או אולי בצינור דלק שרץ אל הפילטר, אבל מסתבר שלא) אבל נראה שזו יד המקרה ממש.

הקיצר, העישון נעלם והריח הצטמצם למינימום, אבל מה שיש כרגע הם האלמנטים הבאים:

מנוע מפמפם
קיים ניצוץ בכל הצילינדרים
יש דלק במיכל
נורית תקלה דולקת
הוצאה תקלה יחידה מס' 27 - "מעגל בקרת מרסס דלק - אות הפעלת המרסס אינו תקין".
מה הלאה? האם יש בעיה בחיווט מהמחשב אל החליל? או אינג'קטור שהחליט לעשות קונצים? חשוב לציין שהתקלה 'התפרצה' בפתאומיות וללא סימנים מקדימים.

תודה
גיתאי

זאבי
12-09-07, 12:26
הדרך היעילה לבדיקה - הפעל מנוע ונתק חיבור חשמלי של אינג'קטורים אחד-אחד ותחזיר את החיבור.
שינוי בטורים יצביע על אינג'קטור תקין.
ניתוק של אינג'קטור שאינו משנה את "עיגוליות" הפעולה של המנוע מצביע על אינג'קטור דפוק.

גיתאי נוה
12-09-07, 13:42
תודה, אבדוק וגם התנגדויות באינג'קטורים. עדכונים יבואו.

שנה טובה לכולם!
גיתאי

זאבי
12-09-07, 17:36
שים לב,

תקלה באינג'קטור איה בהכרח תקלה חשמלית.
סתימה במתז גם כן מהווה בעיה ולכן התנגדותץ אחידה לא מעידה בהכרח על מתז דפוק.

בהזדמנות, במצבים מסויימים ניתן לנקות אינז'קטורים בטבילה בשמן בלמים.

בהצלחה

גיתאי נוה
12-09-07, 18:03
מבדיקה נוספת שערכתי מסתבר שהמנוע אינו 'מגיב' כאשר אני מנתק את הקונקטור ממזרק מס' 3. וידאתי את העניין במאה אחוז.

עדיין לא בדקתי התנגדויות; אם אין הבדלי התנגדות בין מזרק 3 לשאר, זו אמנם לא אינדיקציה לתקינות המזרק, אבל אם כן יהיו הבדלים אז אדע בודאות שיש בעיה במזרק. המשך בדיקות במוצ"ש.

נראה לי שכדאי לבדוק גם את צד הפיקוד: רגל מחשב 14 מוציאה פיקוד מינוס למזרק מס' 3. כיצד ניתן לבדוק את תפקוד הפיקוד ללא נורת ביקורת (עם רב מודד אני מניח שבלתי אפשרי בשל הפולסים הקצרצרים)? חשבתי להצליב קונקטורים בין מזרק 3 למזרק סמוך ולבדוק את תגובת המנוע בניתוק של כל אחד מהם, אבל מצד שני זה עלול להיות מטעה - או אולי אפילו מזיק - מכיוון שכל מזרק מקבל תיזמון שונה בהתאם למצב הקרנק והמפלג. מכונאי שאני מכיר טוען שאין שום בעיה, אבל רציתי להיות בטוח.
האם ניתן בכל זאת לבצע בדיקה כזאת?
מכיוון שמזרק עולה הרבה ואני בשבוע הבא בארה"ב לזמן קצר מאד, חשוב לי לסיים את איבחון התקלה עד יום א' על מנת שאם אצטרך לקנות מזרק אקנה שם במחיר שפוי יותר (מקווה...).

גיתאי

UNIX
12-09-07, 18:23
נסה להחליף בין שני אינגקטורים (לא בקונקטור אלא במזרק עצמו )
ותראה אם התקלה עברה לצילנדר שהחלפת

eliv1
12-09-07, 19:36
לפי דעתי ניתן להחליף קונקטור של מזרק אחר, אך ורק אם הוא ה"זוג" של המזרק שנבדק,

מע' ניהול המנוע עובדת על זוגות של בוכנות, לפי סדר ההצתה, זוג זוג, 1-5 , 3-6, 2-4.
בדיוק בגלל זה החריצים על גלגל התנופה מסודרים ב-3 קבוצות, טריגר פר 2 בוכנות.

תתחיל עם בדיקת לד, לראות אם מגיע פולס ש"מעורר" את המזרק, לאחר מכן תבדוק כמו שברוך הציעה.

אם התברר שהמזרק עצמו תקול, יש לי 6 מזרקים טובים מיותרים.

בהצלחה.

גיתאי נוה
16-09-07, 01:53
לגבי הצלבת קונקטורים, מסתבר שבאמת אין בעיה להצליב גם בין מזרקים שאינם 'זוג', מכיוון שבסך הכל הצילינדר מקבל דלק יותר זמן לפני הפיצוץ, אבל עדיין תהיה אינדיקציה טובה לגבי תפקוד המזרק על פי צליל עבודת המנוע. בפועל, זה אכן הוכיח את עצמו.
ובכן, נערכה סדרת בדיקות נוספת והתוצאות הן:

בדיקת התנגדויות - אחיד בכל המזרקים כ-15 אום לערך
מסקנת ביניים: אין בעיה במזרק מס' 3 ברמה החשמלית
חיברתי קונקטור מס' 2 למזרק מס' 3 (ה'בעייתי') - המזרק קיבל פיקוד והמנוע הגיב לניתוק וחיבור הקונקטור.
מסקנת ביניים: המזרק תקין, הבעיה כנראה במחשב או בחיווט מרגל 14 למזרק 3 (פיקוד מינוס)
חיברתי קונקטור מס' 3 (ה'בעייתי') למזרק מס' 4 - המזרק לא קיבל פיקוד.
מסקנת ביניים: חיזוק למסקנות ביניים הקודמות
בדיקת מתח בקונקטורים למזרקים - בכולם 13V כולל קונקטור 3.
מסקנת ביניים: חיזוק למסקנות ביניים הקודמות (קרי מחשב או חיווט לפיקוד מינוס)
הוחלפו כבלי הצתה בין פלג 2 ל-3 כדי לוודא שאין בריחת ניצוץ, שייתכן ובעקבותיו המחשב אינו פוקד על מזרק מס' 3.
מסקנת ביניים: אין בריחת ניצוץ (אם כי עדיין ייתכן שיש בעיה במפלג עצמו שלא נבדקה)
בדיקת רציפות חיווט בעזרת רב-מודד מרגל 14 במחשב לקונקטור מס' 3 - יש רציפות! (נבדקה גם עבור מזרק אחר ליתר בטחון)
מסקנה מסכמת נכון לעכשיו: בעיית מחשב!! :shock:
מה שהיה חסר לי זו נורת ביקורת לד על מנת לבדוק פולסים ברגל מחשב 14, אבל מבדיקת הרב-מודד ראינו תנודות מתח, מה שמעלה את החשש שייתכן ומגיע אות פיקוד - אבל שגוי, מה שמחזק את ההשערה שמדובר בתקלת מחשב.
אני נוסע היום לארה"ב, עדיין לא בדקתי כמה עולה מחשב. השאלות מבחינתי לשם התקדמות הן:

האם ייתכן ויש אופציה לתקלה אחרת, שדילגתי עליה? האם בעיית במפלג למשל, עשויה לגרום למחשב להחליט שלא להזריק דלק לצילינדר מס' 3?
האם יש למישהו כאן מחשב לסופה מודל 93 לבדיקת הצלבה? ולמכירה? מחירים?
מכיוון שאין ברשותי נורת ביקורת לד, ומכיוון שאני נוסע לארץ האפשרויות, האם יש מכשיר בדיקה שכדאי לרכוש שם במחיר סביר, והכולל אופציות נרחבות יותר מאלו של רב-מודד בסיסי - כמו למשל בדיקת פולסים?
תודה,
גיתאי

חנן-ג'יפולוג
16-09-07, 01:31
לגבי סעיף 6, לא הזכרת בדיקה של קצר מחוט הפיקוד לאדמה או לפלוס. בדוק את זה.

קבל ח"ח על ההליך המסודר ועל התיעוד.

גיתאי נוה
16-09-07, 01:47
לגבי סעיף 6, לא הזכרת בדיקה של קצר מחוט הפיקוד לאדמה או לפלוס. בדוק את זה.

תודה חנן. איך ניתן לבדוק זאת ללא הפרדה פיזית ומעקב אחרי החוטים?

אגב ברשימת קודי התקלות באנגלית של Mopar (קרייזלר) נאמר על תקלה 27:
"Injector output driver does not respond properly to the control signal. DRB will display injector number"

אמנם אין לי DRB אבל אנחנו כבר יודעים שמזרק 3 הוא הבעייתי. מתיאור התקלה ניתן - אולי - להבין, שהמחשב כן שולח פיקוד מינוס כשורה (נשמע מעודד? :lol: ), אלא שמה שהם מכנים "Injector output driver" לא מגיב כמו שצריך.
מהו הרכיב הזה? לפי ממצאי הבדיקות שערכתי הוא אמור להימצא איפשהו באזור המתחיל במחשב ונגמר בקונקטור.

כמו כן, חיפשתי באתרי רכש נבחרים בארה"ב ועדיין לא מצאתי מקום שבו ניתן לקנות את המחשב SBEC II של Mopar לרנגלר YJ שנת 93. אשמח לקבל קישורים והמלצות ממי שמכיר.

תודה,
גיתאי

חנן-ג'יפולוג
16-09-07, 06:18
נתק את הקונקטור של המחשב ושל המזרק. שים הדק אחד של רב המודד על החוט והדק שני על הגוף ובדוק התנגדות. אתה אמור לראות התנגדות אינסופית. כנ"ל לגבי קצר לפלוס, או לחוט הפלוס של המזרק.

לדעתי הדרייבר הזה נמצא במחשב ולא מחוץ לו.

eliv1
16-09-07, 07:18
גיתאי,

כדי למצוא חנות לקניית מחשב, כל מה שעליך לעשות הוא להקליד בגוגל את מס' המחשב שלך ותקבל הרבה חנויות און-ליין.

באופן תיאורטי כל מחשב מהשנים 91-95 שירד מ-YJ,XJ,ZJ אמור להתאים לך,
אפילו אלו שבאו עם גיר אוטומט, אמנם צריך לקצר חוט של ידית ההילוכים לאדמה,
אבל המחשב יעבוד.

יש לשים לב, שחלק מהמחשבים של ה-ZJ/XJ באו עם מערכת אבטחה (כמו אימובילייזר) שעובדת עם מודל מיוחד שיושב בפנים הרכב, מחשב רכב שירד מרכב כזה לא יוכל לעבוד עם צמה מקורית ללא המודל הזה.

בכל מקרה,
אתה תתפלא לשמוע שמחירי המחשבים בארה"ב יקרים מאוד, ואם כבר לקנות מחשב משומש, אז עדיף בארץ, יותר פשוט ויש יחסית מגוון והמחיר סביר.

גיתאי נוה
16-09-07, 07:55
חנן תודה, יבוצע עם חזרתי ארצה בעוד כשבוע.
אגב, מישהו יכול להפריך/לאשש את שאלתי לגבי הקשר בין תקינות ניצוץ במפלג עבור צילינדר מסויים ובין פקודת המחשב על המזרק התואם? :?:

אלי, דווקא הרצתי כמה חתכי חיפוש והתוצאות דלילות למדי ואינן כוללות חנויות מקוונות. יתרה מזאת, רובן לא היו קשורות ל-SBEC במובן של Single Board Engine Controller אלא דווקא ל State Board for Educator Certification...;)
בכל אופן מה סדרי הגודל של מחירים מצויים למחשב מפירוק בארץ?

תודה
גיתאי

eliv1
16-09-07, 21:33
כמו שכתבתי לך,

פרק המחשב, בדוק את המס' הסידורי שנמצא על המדבקה הלבנה,
ותריץ את המספר הסידורי עצמו בגוגל, כמו שהוא.

אתה תמצא מלא חנויות.

בכל מקרה, בארץ המחירים נעים בין 300-1000, תלוי על מי נופלים.
מחיר סביר והגיוני, 500 ש"ח.

בכל מקרה, אתה יכול גם לקחת מחשב שבא מצ'ירוקי 91-95, אפילו עם גיר אוטומט.
רק לשים לב להימצאות מע' האבטחה.

קיד
18-09-07, 20:21
חנן תודה, יבוצע עם חזרתי ארצה בעוד כשבוע.
אגב, מישהו יכול להפריך/לאשש את שאלתי לגבי הקשר בין תקינות ניצוץ במפלג עבור צילינדר מסויים ובין פקודת המחשב על המזרק התואם? :?:

גיתאי
אין שום קשר.
המחשב אינו יודע מה קורה לאחר הסביבון של המפלג.
קיד.

גיתאי נוה
18-09-07, 21:05
תודה קיד.

האם מעבר לבדיקת קצר בחיווט מלג 14 למזרק 3 יש עוד בדיקות שכדאי לבצע לפני שאני בודק מחשב?

גיתאי

ilan
18-09-07, 22:58
קיד אתה טועה ובגדול
המחשב מקבל אות מחיישן מפלג
ברגע שהמחשב מקבל אות מאוחר בגלל שאין ניצוץ או אספקת דלק בצילינדר מסויים באופן קבוע
שליחת האות מהמפלג מתאחרת ואז מנורת חירום נדלקת
בסריקת סקנר אפשר לאתר את מס. הצילינדר שאינו תקין

eliv1
18-09-07, 23:30
אילן,

אני חושב שקיד צודק, בסופה חיישן המפלג משמש בהנעה בלבד, לסנכרון.
אם תנתק את החיישן באמצע עבודה של המנוע, הוא ימשיך לעבוד.

בכל מקרה החיישן היחידי שיודע על מצב המנוע בכל רגע ורגע הוא חיישן קרנק.
(מצב = באיזה שלב של עבודה הוא נמצא).

tzagi
19-09-07, 04:06
אילן,

אני חושב שקיד צודק, בסופה חיישן המפלג משמש בהנעה בלבד, לסנכרון.
אם תנתק את החיישן באמצע עבודה של המנוע, הוא ימשיך לעבוד.

בכל מקרה החיישן היחידי שיודע על מצב המנוע בכל רגע ורגע הוא חיישן קרנק.
(מצב = באיזה שלב של עבודה הוא נמצא).

אולי תסביר איך המחשב יודע מה מצב המנוע מ3 סדרות של 4 חריצים סימטריים?
החישן במפלג משמש כ CAM SENSOR
והוא אומר למחשב איפה TDC #1
לכן המפלג נעול בלי אפשרות לכיוון.
מזה נקבע הסידור של הפעלת המזרקים, או איפה להתחיל לזרוק דלק,
החישן קראנק הוא לא יותר מ TACH REFERENCE
ואומר למחשב את הסל"ד במנוע, לא יותר מזה.

לבעיה המקורית:
Driver=solid state relay, on board
אתה לא צריך מנורת ביקורת לד,
אתה מוזמן להשקיע מליונים על סט כזה:
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/KENT-MOORE-INJECTOR-HARNESS-NOID-LIGHT-TEST-KIT-J34730_W0QQitemZ260006055318QQihZ016QQca tegoryZ43989QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmd ZViewItem
כול מנורה קטנה תעבוד, חבר לקונקטור, בדוק פולסים. אחד על כול 2 סלד של המנוע.

oshoshan
19-09-07, 19:13
החישן קראנק הוא לא יותר מ TACH REFERENCE
ואומר למחשב את הסל"ד במנוע, לא יותר מזה.

לא מדויק:
ב-ODBII (שמצוי בסופה), המידע שמגיע מה-CPS כולל שלושה סטים של ארבעה פולסים, כאשר החריץ הרביעי בכל סט משמש לסנכרן את המחשב למיקום המדויק של גל האכובה. מחשב ההצתה משתמש במידע הזה בכדי ליצור את תזמון ההצתה.
מה שאתה אומר נכון למערכות Renix (שמותקנות בצ'ירוקים מסוף שנות ה-80 ועוד הרבה רכבים אחרים), שאינן מותקנות בסופה. שם המחשב משתמש במידע שמגיע מה-CPS לשם מדידת מהירות מנוע בלבד. אגב, הסיגנל שמייצר גלגל התנופה של Renix שונה מהותית מזה של ה-ODB (שלושה סטים של 20 פולסים לכל סיבוב של גל האכובה, כאשר פולס אחד מיתוך ה-20 רחב במיוחד).
חיישן המפלג משמש את מחשב ההצתה לשם זיהוי הבוכנה הפעילה (או במילים אחרות, שליש הסיבוב הרלוונטי מיתוך מחזור של שני סיבובים).
עודד

גיתאי נוה
19-09-07, 20:10
אכן, חיישן הקרנק מעביר את מיקום ומהירות גל הארכובה וחיישן SYNC את הבוכנה ה'פעילה'.
לאור זה חוזרת השאלה, האם מפלג תקול שמעביר ניצוץ פגום (חלש מדי, למשל) לצילינדר מס' 3 ישפיע על האות הרלבנטי מחיישן SYNC, שעלול לגרום למחשב להחליט שלא להזריק דלק לצילינדר המסויים?

גיתאי

oshoshan
19-09-07, 20:17
לא נשמע הגיוני...
מאיזה איזור בארץ אתה? אם מהצפון, אשמח לתת לך יד (וסקופ).
עודד

oshoshan
19-09-07, 20:24
"Injector output driver does not respond properly to the control signal"
דרייבר נשמע לי משהו כמו הטרנזיסטור האחרון במחשב (PCM) שממיר את מתחי ה-TTL (אפס ו5 וולט) למתחי המזרק (אני משער ש-12 וולט). ההמרה יכולה להיות תקולה בגלל דרייבר (טרנזיסוטור) מקולקל, או עומס חיצוני (קצר לאדמה, 12 וולט או סיגנל אחר במערכת). יהיה ניתן לוודא את זה בקלות עם סקופ. ניתן גם למדוד עם מד מתח DC ולהשוות למזרק אחר בסל"ד נתון. מיתוך הנחה שמד המתח מבצע מיצוע ושהדוטי-סייקל זהה בין שני המזרקים (התקין והתקול), גם המתח צריך להיות זהה. אם לא, והדבר אינו תלוי במזרק הספציפי שמחובר, אזי התקלה היא בודאות אחת מהשלוש שציינתי.
עודד

גיתאי נוה
19-09-07, 20:26
עודד

תודה על הצעת העזרה, אני מאיזור י-ם ואני מניח שאצליח להשיג סקופ מחבר. אני מניח שאתה מתכוון לבדיקת פולסי פיקוד בקונקטור של מזרק 3 או ביציאה 14 של המחשב, נכון? אחרי הכל נראה שהחיווט פיקוד מקוצר או שהמחשב צריך לפנות את מקומו לאחד חדש.

גיתאי

oshoshan
19-09-07, 21:27
נכון.

tzagi
20-09-07, 04:28
לא מדויק:
ב-ODBII (שמצוי בסופה), המידע שמגיע מה-CPS כולל שלושה סטים של ארבעה פולסים, כאשר החריץ הרביעי בכל סט משמש לסנכרן את המחשב למיקום המדויק של גל האכובה. מחשב ההצתה משתמש במידע הזה בכדי ליצור את תזמון ההצתה.
מה שאתה אומר נכון למערכות Renix (שמותקנות בצ'ירוקים מסוף שנות ה-80 ועוד הרבה רכבים אחרים), שאינן מותקנות בסופה. שם המחשב משתמש במידע שמגיע מה-CPS לשם מדידת מהירות מנוע בלבד. אגב, הסיגנל שמייצר גלגל התנופה של Renix שונה מהותית מזה של ה-ODB (שלושה סטים של 20 פולסים לכל סיבוב של גל האכובה, כאשר פולס אחד מיתוך ה-20 רחב במיוחד).
חיישן המפלג משמש את מחשב ההצתה לשם זיהוי הבוכנה הפעילה (או במילים אחרות, שליש הסיבוב הרלוונטי מיתוך מחזור של שני סיבובים).
עודד

כן מדויק,
עודד, אני מצטער להודיע לך שאתה טועה ומטעה.
הנה כמה עובדות בשבילך:
ה4 ליטר, בין אם OBD1,
91-95
או OBD 2
96-04 השתמשו באותו גלגל תנופה עם אותם 12 חריצים, וכן, גם הרניקס הם אותו הדבר
השינוי נערך ב2005-2006, כשהוסיפו עוד חריצים, וניראה לי שאל זה אתה מדבר,

אתה כמובן לא חייב להאמין לי, אבל אני ממליץ לקרוא את החומר עוד פעם.....ואולי לשים לב לשנים המדוברות.

oshoshan
20-09-07, 11:29
את הסופה שלי (92) קניתי עם 12 חריצים - למיטב ידעתי, האורגינאלי. כחלק מתהליך החלפת התיבה החלפתי ל-60 חריצים, שלמיטב ידעתי מקורו בשירוקי מודל 88. קבל גם מידע מהלינק הבא:

http://www.pirate4x4.com/forum/showthread.php?t=600813

לפי מיטב הבנתי, OBD (בין אם I או II) משתמשים ב-12 חריצים, וזה מסכים אם המידע שברשותך. Renix משתמשים ב-60 חריצים. OBD (בין אם I או II) גוזרים את תזמון ההצתה מ-12 החריצים. Renix גוזרים רק את מהירות המנוע. למיטב ידעתי, אין סופות עם Renix - כלומר, בכל הסופות בעולם יש 12 חריצים. פרט לשלי...

אגב, אין לי ספק שמחשב המנוע מסתנכרן על הפולס הרביעי וגוזר משם את תזמון ההצתה (שוב, בסופה שלי מודל 92). במחשב התיבה יש לי אפשרות לגרום להסיט של הפולסים יחסית למיקום גל האכובה, ולראות את התזמון זז עם אקדח אור על הפולי.

עודד

גיתאי נוה
23-09-07, 15:58
ובכן, הפרשייה הגיעה אל קיצה.

לאחר בדיקה אחרונה שבה וידאתי שחוט הפיקוד השלילי מרגל 14 במחשב למזרק 3 אינו מקצר לפלוס או למינוס, הבנתי שהאשם אינו יכול להסתתר עוד.

הוחלף מחשב (מפירוק) אחר כבוד. זכיתי במחשב רזרבי 5 צילינדר למצבי חירום.

רק שאלה אחת עוד מעניינת אותי - מדוע עם המחשב החדש קוד התקלה 27 (פיקוד מזרקים) לא נעלם, אלא רק לאחר איפוס בניתוק מצבר? משתמע שהרכיב שאוגר את קודי התקלה אינו המחשב עצמו. אם כן מהו?

והערה - החבר'ה מהחלפים טוענים שזו דווקא תקלה נפוצה במחשבי הסופה, אלא שבד"כ היא על מזרק 5 דווקא. סדק בתדמית האמינות הבלתי מעורערת של המחשב הנ"ל?...

בשמחות
גיתאי

חנן-ג'יפולוג
23-09-07, 17:12
רק שאלה אחת עוד מעניינת אותי - מדוע עם המחשב החדש קוד התקלה 27 (פיקוד מזרקים) לא נעלם, אלא רק לאחר איפוס בניתוק מצבר? משתמע שהרכיב שאוגר את קודי התקלה אינו המחשב עצמו. אם כן מהו?

זה משפט מדאיג. תחזיר את המחשב הישן ותראה מה קורה. יכול להיות שעקב ההתעסקות שלך בצמות הסתדרה התקלה (זמנית מן הסתם, עד שתהיה לבד במדבר ואז היא תופיע שוב) .

גיתאי נוה
23-09-07, 17:13
ייבדק

עודדוש
01-10-07, 10:51
שלום
הפנתי לשירשור זה עקב הופעה של בעיה דומה, ריח בנזין עז, צריכת דלק גבוהה, רכב לא סוחב, נורית תקלת מנוע דולקת וקוד תקלה 27 מופיע.
הבדיקות שביצעתי על סמך הבדיקות שגיתאי פירט הן:
1) בדיקת התנגדויות תקינה- 15 אום בכל מזרק.
2) בדיקת רציפות בין כל מזרק לקונקטור 60 פינים(רכב מדומם)- הכל תקין.
3) בדיקת רציפות בין כל מזרק לשילדה (רכב מדומם)- תקין.
4) בניתוק קונקטורים בזמן עבודת המנוע, מרגיש שמזרקים 1-3 משפיעים משמעותית על עבודת המנוע, ואילו 4-6 ללא השפעה ניקרת (אבדוק זאת שוב בכל מקרה).

האם מזרק סתום היה גורם לקוד תקלה להופיע?
כיצד מבצעים את בדיקת המתח, בה גיתאי מדד 13 וולט? האם המנוע צריך לעבוד?
אשמח לקבל כל ייעוץ ועזרה נוספים.
תודה רבה
עודד

גיתאי נוה
03-10-07, 11:37
שלום
הפנתי לשירשור זה עקב הופעה של בעיה דומה, ריח בנזין עז, צריכת דלק גבוהה, רכב לא סוחב, נורית תקלת מנוע דולקת וקוד תקלה 27 מופיע.
הבדיקות שביצעתי על סמך הבדיקות שגיתאי פירט הן:
1) בדיקת התנגדויות תקינה- 15 אום בכל מזרק.
2) בדיקת רציפות בין כל מזרק לקונקטור 60 פינים(רכב מדומם)- הכל תקין.
3) בדיקת רציפות בין כל מזרק לשילדה (רכב מדומם)- תקין.
למה אתה מתכוון פה? פרט
4) בניתוק קונקטורים בזמן עבודת המנוע, מרגיש שמזרקים 1-3 משפיעים משמעותית על עבודת המנוע, ואילו 4-6 ללא השפעה ניקרת (אבדוק זאת שוב בכל מקרה).
הצלב קונקטורים על מנת לוודא שהבעיה נמצאת בפיקוד מהמחשב ולא במזרק/ים שאינם 'מקבלים' אותו. אם יותר ממזרק אחד בעייתי, לטענתך, כנראה שהבעיה אינה במזרקים.
האם מזרק סתום היה גורם לקוד תקלה להופיע?
קשה לי להאמין. אפילו בעבודה בחוג סגור (קרי עם חיישן חמצן) המחשב מקבל היזון חוזר לגבי העבודה של המערכת ככלל ולא לגבי צילינדר ספציפי; לא כל שכן בחוג פתוח.
כיצד מבצעים את בדיקת המתח, בה גיתאי מדד 13 וולט? האם המנוע צריך לעבוד?
המזרקים מקבלים 12V מממסר ASD. כאשר מסובבים חצי סוויץ' (מעגל חשמלי RUN) המחשב מפעיל את הממסר למשך כ-2 שניות ומייד סוגר. בהתנעה ולאחריה מופעל הממסר באופן קבוע, כמובן. לכן, אני מציע שפשוט תתניע את הרכב ותנתק ותבדוק אחד-אחד.
את הבדיקה מבצעים ע"י חיבור הדק + של הרב-מודד להדק ה + של הקונקטור ואת הדק ה - של הרב-מודד לגוף או למינוס מצבר.
אשמח לקבל כל ייעוץ ועזרה נוספים.
ראיתי שפתחת שירשור נוסף לגבי מחשב. מנסיוני המועט, בשל עלות המחשב (יש כאלה שרוצים 3K, 1.5K ועד ל700 ש"ח) ובשל חשש הסַפָקים לחבר מחשב לרכב תקול - ולכן העברת האחריות עליך - אני מציע לך בחום לוודא שלא פספסת אף בדיקה ושבאמת המחשב הוא המוצא האחרון. אם אכן כך, הרווחת מחשב ספייר לחירום. ;)
תודה רבה
עודד

עודדוש
03-10-07, 12:36
תודה רבה על התשובה
לגבי סעיף 3- בפירוק הקונקטורים ובדיקת רציפות חוט אחד מהקונקטור הולך למחשב והשני למימסר אם הבנתי נכון את אופן פעולת ההזרקה. בבידקת רציפות המולטימטר מזמזם כאשר החוט שהולך למימסר נבדק ביחס לשילדה. הנחתי שזה תקין אולם אשמח לקבל חוות דעת נוספת. דרך אגב הבדיקה נעשתה כאשר הרכב כבוי והקונקטור מנותק מהמזרק.
תודה רבה
עודד

חנן-ג'יפולוג
03-10-07, 12:42
זו לא בדיקה נכונה לבדוק את חוט הפלוס של המזרק ע"י בדיקת התנגדות, מכיוון שהחוט הזה הולך לעוד כמה מקומות חוט מלמזרק, כמו למשל למזרקים האחרים ואולי גם לקויל. את החוט הזה אתה בודק ע"י כך שאתה מוודא שהוא נותן פלוס למזרק.

גיתאי נוה
03-10-07, 13:06
זו לא בדיקה נכונה לבדוק את חוט הפלוס של המזרק ע"י בדיקת התנגדות, מכיוון שהחוט הזה הולך לעוד כמה מקומות חוט מלמזרק, כמו למשל למזרקים האחרים ואולי גם לקויל.
אכן כך
את החוט הזה אתה בודק ע"י כך שאתה מוודא שהוא נותן פלוס למזרק.
חנן צודק. יחד עם זאת, החיווטים מממסר ASD לא אמורים להיות מקוצרים לשלדה (מינוס) כך שאם קיבלת רציפות, זה מוביל לבדוק את הכיוון הזה ביתר יסודיות. בדוק מתח למזרקים כמו שחנן כתב ותדווח.

עודדוש
03-10-07, 18:23
שלום
ביצעתי את בדיקת המתח למזרקים כאשר המנוע עובד וקיבלתי סביב ה 13 וולט בכל הקונקטורים (המתח הוא ביחס לשילדה)- תקין בכל הקונקטורים.
בנוסף אימתתי שוב את המצב בו ניתוק הקונקטורים משפיע רק על שלושה מזרקים ואילו על שלושת האחרים לא. כמו כן נתקתי את ההצתה כל פעם לבוכנה אחרת והדבר השפיע על פעולת המנוע רק כאשר נותקו המזרקים התקינים.
ברשותכם אני רוצה להבין שוב: האם בדיקת רציפות בין הקונקטור לשילדה כאשר הרכב כבוי והקונקטור מפורק אמורה להניב תוצאה של אי רציפות?
אם קיימת רציפות הבעיה היא במימסר?
אני רוצה להדגיש שהרציפות לשילדה קיימת בכל הקונקטורים גם אלו שכביכול תקינים.
אודה לכם מאוד אם תוכלו לבצע בדיקה זהה (רציפות לשילדה) על מנת לוודא סופית שהמצב אינו תקין.
תודה רבה
עודד

גיתאי נוה
05-10-07, 02:17
שלום
ביצעתי את בדיקת המתח למזרקים כאשר המנוע עובד וקיבלתי סביב ה 13 וולט בכל הקונקטורים (המתח הוא ביחס לשילדה)- תקין בכל הקונקטורים.
בנוסף אימתתי שוב את המצב בו ניתוק הקונקטורים משפיע רק על שלושה מזרקים ואילו על שלושת האחרים לא. כמו כן נתקתי את ההצתה כל פעם לבוכנה אחרת והדבר השפיע על פעולת המנוע רק כאשר נותקו המזרקים התקינים.
ברשותכם אני רוצה להבין שוב: האם בדיקת רציפות בין הקונקטור לשילדה כאשר הרכב כבוי והקונקטור מפורק אמורה להניב תוצאה של אי רציפות?
נכון מאד, ולגבי שני ההדקים של הקונקטור. ואין לזה קשר למצב המנוע (מונע/כבוי).
אם קיימת רציפות הבעיה היא במימסר?
לא. אם היתה בעיה בממסר אז כל המזרקים והקויל לא היו מקבלים מתח עבודה ולא היית יכול להניע.
אני רוצה להדגיש שהרציפות לשילדה קיימת בכל הקונקטורים גם אלו שכביכול תקינים.
אודה לכם מאוד אם תוכלו לבצע בדיקה זהה (רציפות לשילדה) על מנת לוודא סופית שהמצב אינו תקין.
תודה רבה
עודד

עודד, כדאי שתפרט כיצד ביצעת את בדיקת הרציפות הנ"ל על מנת שנבין שאנחנו מדברים על אותו הדבר.
כל מזרק מקבל מתח עבודה 12V מממסר ASD ופיקוד שלילי מהמחשב. אילו היה קצר בהדק החיובי של קונקטור מסויים, אותו מזרק לא היה מקבל כלל מתח; משמע, הבדיקות שלך סותרות זו את זו. אשר להדק השלילי בכל מזרק, במידה והוא מקוצר התוצאה תהיה מזרק פתוח כל הזמן בקביעות; אבל גם כאן התוצאה שלך איננה הגיונית, מכיוון שכל מזרק מחווט באופן נפרד לחלוטין לרגל שונה במחשב, כך שאם יש באחד קצר אין לזה השפעה על האחרים (למרות שהם רצים באותה צמה - לא נראה סביר שכל החוטים מקצרים אלא אם קרה שם משהו קרדינלי בטירוף שחשף את כל החוטים וקיצר אותם איכשהו לגוף הרכב...על גבול הדמיוני).
בקיצור - פרט כיצד אתה מבצע בדיקת רציפות.
אם אתה מגיע לאיזור י-ם אשמח לעזור לך.

גיתאי

עודדוש
05-10-07, 06:52
תודה רבה גיתאי
בדיקת הרציפות נעשתה באופן הבא כאשר המנוע כבוי:
ניתוק קונקטור מהמזרק וניתוק קונקטור 60 פינים. בדיקת רציפות מקונקטור המזרק למחשב- גיד אחד בקונקטור המזרק. גיד שני בקונקטור המזרק נבדק לרציפות ביחס לשילדה (וגם ביחס למחשב לבדיקת קצר- תוצאה שלילית) והתקבלה רציפות, אינני יודע מה משמעות של בדיקה זו כי כביכול הגיד השני אמור לקבל +.
האם בעיית וואקום יכולה לגרום בעקיפין להופעת תקלה זו (27)?
תודה רבה
עודד

חנן-ג'יפולוג
05-10-07, 09:00
אינני יודע מה משמעות של בדיקה זו כי כביכול הגיד השני אמור לקבל +.

אין משמעות. עזוב את זה. קיבלת שם פלוס בזמן עבודה, הכול בסדר.

עודדוש
06-10-07, 19:02
שלום
סוף הסיפור (אני מקווה) הוא כזה,
לאחר שהגעתי ליאוש עמוק קניתי מחשב מפירוק אשר הורכב במקום ה"תקול" ו...נדה, שום דבר התקלה בעינה עומדת.
כגלגל הצלה אחרון החלטתי לפרק את החנוכיה של המזרקים, לנקות את המזרקים ולהתפלל לטוב. בפירוק החנוכיה התגלה מזרק מס' 1 ללא O רינג דבר מפתיע ביותר אולם התן לי שביב תקווה שהבעיה היתה חוסר אטימה שגרמה למחשב להפעיל את המזרקים (בייחוד אלו שקרובים לקיר האש בצורה לא תקינה).
לאחר ניקוי המזרקים והוספת האטם החסר הורכבה החנוכיה והפלא ופלא התקלה נעלמה כלא היתה.
לסיכום, קיבלתי שיעור יקר על מערכת הזרקה של הסופה ונשארתי עם מחשב ספייר.
תודה רבה
לכולם
עכשיו אפשר לעבור לבעיה הבאה .

גיתאי נוה
06-10-07, 21:30
שלום
סוף הסיפור (אני מקווה) הוא כזה,
לאחר שהגעתי ליאוש עמוק קניתי מחשב מפירוק אשר הורכב במקום ה"תקול" ו...נדה, שום דבר התקלה בעינה עומדת.
ניתקת מצבר למשך כרבע שעה? בדקת קודי תקלות לפחות פעמיים לאחר מכן? ביצעת את כל הבדיקות האחרות כדי לוודא שהתקלה באמת קיימת עדיין?
כגלגל הצלה אחרון החלטתי לפרק את החנוכיה של המזרקים, לנקות את המזרקים ולהתפלל לטוב. בפירוק החנוכיה התגלה מזרק מס' 1 ללא O רינג דבר מפתיע ביותר אולם התן לי שביב תקווה שהבעיה היתה חוסר אטימה שגרמה למחשב להפעיל את המזרקים
מה הקשר בין אטימות לבין פקודת המחשב למזרק?
(בייחוד אלו שקרובים לקיר האש בצורה לא תקינה).
לא הבנתי...
לאחר ניקוי המזרקים
כיצד ניקית? עם איזה חומר?
והוספת האטם החסר הורכבה החנוכיה והפלא ופלא התקלה נעלמה כלא היתה.
לפי דיווחיך הקודמים היה נראה שהבעיה היתה עם שלושה מזרקים ולא רק אחד. איך זה מסתדר?
לסיכום, קיבלתי שיעור יקר על מערכת הזרקה של הסופה ונשארתי עם מחשב ספייר.
אשמח לשמוע ממי קנית ובכמה, אם מותר לדעת

תודה רבה
לכולם
עכשיו אפשר לעבור לבעיה הבאה .

עודד, מעבר לזה שעכשיו יש לך מחשב ספייר, הסיפור נשמע לי הזוי משהו. הערכתי היא שהבעיה היתה במחשב דווקא; הסיפור על החליל והניקוי נשמעים לא משכנעים ונדמה שהתהליך לא היה סגור לגמרי בכל הפינות. ומעל לכל, הרי אי-הימצאות ה-O-Ring איננה מהיום, ואם היה קשר בין זה לבין התקלה מדוע היא 'נזכרה' להופיע רק עכשיו?
אני מציע לך לחבר בחזרה את המחשב הישן (אין צורך לפרק את החדש, רק להעביר את הקונקטור הגדול) ולבדוק שוב.

גיתאי

עודדוש
08-10-07, 08:00
שלום
משיחה עם מוסכניק עולה שהבעיה עלולה להיווצר עקב הצטברות של אויר בחנוכיה דבר אשר מפריע לבניית הלחץ המתאים להזרקה ולכן הופיע הסימפטום שככל שמתרחקים מנקודת הכניסה של הדלק הלחץ יורד והמזרקים מתפקדים כתקולים (לכן שלושת המזרקים שקרובים לקיר האש לא השפיעו על המנוע כאשר נותקו).
מעצם פירוק החנוכיה ניקוז הדלק מתוכה והתקנתה מחדש נעלמו בועות האויר ואיתם התקלה.
המוסכניק טען שייתכן וע"י פריקת לחץ מה"ונטיל" שעל החנוכיה הבעיה היתה נפתרת.
(כנראה שה O רינג החסר עף במהלך הפירוק ולא היה הסיבה לתופעה).
ושוב תודה רבה על העזרה
עודד

עודדוש
08-10-07, 08:06
שלום
המחשב נקנה ממוחמד ביפו (את הטלפון מצאתי כאן באתר) באלפיה.
המזרקים נוקו ב DOT3- כאשר טבלתי רק את הקצה שנכנס לסעפת.
לא היה צורך להתחל את המחשב מס' פעמים כיוון שאת הבעיה ניתן להרגיש לפי עבודת המנוע, ריח הדלק וכו'.

yoav21
08-10-07, 09:52
עודד
עכשיו לא ברור לי למה מחשב חדש??
ע"פ התאור שלך, התקלה היא לא במחשב.

עודדוש
08-10-07, 13:16
טעות. קודם החלפתי מחשב ואחר כך פירקתי את המזרקים.
מסקנה- לא לרוץ להחליף מחשב גם כשהבעיה היא כביכול אלקטרונית- בקרה.

גיתאי נוה
08-10-07, 15:24
שלום
משיחה עם מוסכניק עולה שהבעיה עלולה להיווצר עקב הצטברות של אויר בחנוכיה דבר אשר מפריע לבניית הלחץ המתאים להזרקה
יתקנו אותי בבקשה הכוהנים הגדולים, אבל נראה לי שהייתי שולח את המוסכניק הנ"ל לתקן אופניים לפני שהוא ממציא תיאוריות על מערכות הזרקה.
בניגוד למערכות סגורות אחרות המכילות נוזל הידראולי ובוכנות, מערכת הדלק איננה כוללת כל מרכיב של ניקוז אוויר מהסיבה הפשוטה, שהנוזל (קרי - הדלק) במערכת מתחלף במהות העניין ואין בקו הדלק כל רגישות לאוויר - אשר גם אם קיים הרי שהוא מתנקז החוצה מאליו דרך צינור העודפים והנשם של מיכל הדלק. מכיוון שהנוזל בקו מתחלף כל הזמן במהירות גבוהה, הטענה בדבר כליאת בועות אוויר במערכת היא טענה מגוחכת המעידה על חוסר הבנה בסיסי של המוסכניק היקר.
ולכן הופיע הסימפטום שככל שמתרחקים מנקודת הכניסה של הדלק הלחץ יורד והמזרקים מתפקדים כתקולים (לכן שלושת המזרקים שקרובים לקיר האש לא השפיעו על המנוע כאשר נותקו).
בהמשך למה שהתחלתי בו, בהנחה שהחנוכיה לא היתה סתומה בג'יפה ברמות דמיוניות, מה יחזיק בועת אוויר בגודל אימתני באמצע החנוכיה כך שתחסום דלק זורם בלחץ? זו פשוט בדיחה.
ונניח, רק נניח, שמסיבה בלתי מובנת החנוכיה היתה סתומה כמעט לגמרי - האוויר היה מוצא את דרכו בחזרה למיכל בכל מקרה ביחד עם זרזיף הדלק דרך צינור העודפים (ואז גם היית מקבל לחץ של עד 95 PSI בקו). נכון, עלולות להיווצר סתימות, אבל לא בחנוכיה אלא לאורך הצנרת.
מעצם פירוק החנוכיה ניקוז הדלק מתוכה והתקנתה מחדש נעלמו בועות האויר ואיתם התקלה.
המוסכניק טען שייתכן וע"י פריקת לחץ מה"ונטיל" שעל החנוכיה הבעיה היתה נפתרת.
מה שמחזק את דבריי שלמעלה לגבי שינוי תחום לתחזוקת אופניים ;)
(כנראה שה O רינג החסר עף במהלך הפירוק ולא היה הסיבה לתופעה).
ודאי שהוא לא היה הסיבה, את זה כבר אמרנו
ושוב תודה רבה על העזרה
עודד

עודד
אני חוזר ואומר - נפתרה הבעיה, אתה יכול כנראה ללכת להירגע. אבל אם אתה באמת מעוניין לפענח אותה ואת הפתרון, החלף מחשב ובדוק. אני מניח שזה יגזול פחות זמן מלגשת למוסכניק השכונתי.

גיתאי

עודדוש
08-10-07, 15:38
שלום
גיתאי החלפתי מחשב וכאשר הבעיה לא נעלמה פירקתי וניקיתי את החנוכיה. אני כמעט מתפתה להחזיר את המחשב שפורק רק בשביל להיות בטוח.

גיתאי נוה
08-10-07, 15:49
אם נוסיף שניים סוכר למחשב הישן הפיתוי יהיה מושלם? :wink:

אל תתפתה, פשוט בדוק לפני שאתה סוגר על מסקנות כאלה ואחרות. אגב, אפשרות נוספת היא שבזמן ניתוק הקונקטור מהמחשב וחיבורו לחדש הסתדרה הבעיה שייתכן והיתה נעוצה בחיווט בסמוך לקונקטור (ואז גם המחשב הישן יתפקד ללא תקלה).

גיתאי

yoav21
08-10-07, 18:09
גתאי שלום
כמובן שאני לא כהן גדול, אני חדש בתחום כמו שאתה יודע ;-) , אבל מתי לאחרונה החלפתה פילטר דלק??, כאשר מבצעים פעולה זאת (אני מניח שאתה יודע) יש לבצע ניכוז אוויר למערכת הדלק ע"י פתיחה וסגירה של הסוויץ עד שלא יהיה יותר בועות.
ולכן אני מניח שישנה אפשרות של אוויר במערכת הדלק שיכול להפריע במידה והפעולה לא בוצעה כמו שצריך.

עודד האם החלפתה לאחרונה (לפני הופעת התקלה) פילטר דלק?, במידה וכן האם ביצעתה ניכוז?.

בברכה יואב

גיתאי נוה
08-10-07, 18:17
יואב

למרבה הפלא אינני מודע לפעולת ניקוז שכזו בעת החלפת פילטר דלק, אבל אשמח ללמוד את הרציונל שמאחוריה - וגם ספרות רשמית תומכת לא תזיק...:roll:
בכל מקרה במידה ויש בעיה בפילטר (סתימה למשל) נקבל לחץ נמוך מייד לאחריו, כלומר בכל החנוכיה באופן אחיד ולא רק עבור מזרקים מסויימים. בנוסף, לא נקבל קוד 27.

גיתאי

-->