PDA

צפייה בגרסה מלאה : מאמר מרתק על הרצת מנוע לאחר שיפוץ/בנייה

חנן א.
11-02-04, 13:30
http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

יש לי הסתייגות אחת: היצרן אומר בד"כ כן להעמיס את המנוע לתקופות קצרות ודווקא לא לנסוע במהירות קבועה, אבל הוא בהחלט לא מתיר ללחוץ את המנוע כמו שמומלץ בכתבה.

ההרצה הכי טובה היא במסלול המירוצים?!?!?! מזעזע, לא?

ערן המסוקס
11-02-04, 15:34
זה מאוד מאוד רלוונטי לי, אבל הקישור לא עובד?!

חנן א.
11-02-04, 15:35
אצלי הוא עובד.

ארז
11-02-04, 16:05
ערן עכשיו גם המנוע הלך לך?

t_uri
11-02-04, 18:36
במידה וזה נכון, אז זה מסביר תופעה שמשגעת אותי כבר הרבה זמן.
אני ואחי נוהגים בפוקוס. במהלך ה1500 ק"מ הראשונים אני הרצתי את האוטו הרצה "רכה" ואחי, שבישבלו זה רכב חברה ופחות אכפת לו ממנו, התחיל מיד עם רגל כבדה. לא בדקנו את הרכבים במכון אבל שנינו טוענים נחרצות שפוקוס שלי הרבה יותר עצלן וההבדל מורגש בכל תחומי הנסיעה.
אחרי תקופה מסויימת, כשראיתי שההבדל הזה ממה גורם לי לחשוב שמשנו לא בסדר, החלטנו אני ואח שלי שכנראה הרוטו עדיים לא "נפתח". מה עושים? מנסים לפתוח. אבל מה, מעשית, האוטו שלי עצלן.

תחשבו על זה.

עכשיו, בואו נגיד שאני קונה את מה שכתוב. חבל שמה שהוא חוזר עליו שוב ושוב זה שמצב מנוע שלא הורץ באלימות בתחילת דרכו, לא יכול "להשתפר".

ד"א, את הג'יפ הרצתי "ברכות".

אורי טל.

coas
11-02-04, 19:32
מעניין ומנומק אבל השאלה הגדולה היא מה ההשלכות לטווח הארוך, נגיד אחרי 80-100 אלף ק"מ ויותר. מבחינתי, אריכות ימים עדיפה על מעט יותר כח.

גם אני הרצתי את הג'יפ ברכות אם הוא צודק אז הפסדתי. מצד שני הוא מדגיש שהכוונה היא למנועים חדישים יחסית, 258 הוא לא כ"כ חדיש..
נקודה נוספת, מבוססת על תחושה בלבד, אחרי נסיעה מאומצת, סל"ד גבוה/עומס התגובה טובה יותר ו"מורגש" יותר כח.

בקיצור, אם הייתי קורא את הכתבה לפני חודשיים לא הייתי מריץ את המנוע אחרת ממה שעשיתי.

t_uri
11-02-04, 20:23
התקשרתי לאח שלי וסיפרתי לו על הכתבה.בקיצור הוא אמר לי שזה לא חדש לו, אבל לא מתחום הרכב - הוא מטיס טיסנים, ושם יש הוראות להרצת מנועים דומות למה שקראנו כאן. מעניין!

אורי טל.

איציק - 4X6ZH
12-02-04, 08:59
זה נכון מאד

מנוע מריצים בעומס !!!
ורצוי עומס לסרוגין .
טרקטור שולחים לשדה לעבוד .
גנרטור מדליקים את כל האורות ומפעילים צרכני חשמל כבדים .
רכב פרטי יש בעיה .
איציק

נמרוד
12-02-04, 09:19
זה נכון מאד

מנוע מריצים בעומס !!!
ורצוי עומס לסרוגין .
טרקטור שולחים לשדה לעבוד .
גנרטור מדליקים את כל האורות ומפעילים צרכני חשמל כבדים .
רכב פרטי יש בעיה .
איציק

איציק, למה ברכב פרטי יש בעייה? אם זו הדרך הנכונה, אז ההוראות צריכות להיות פשוטות - "סע בנצור, סע!". או לחילופין, האם לא מבצעים בעצם את ההרצה במפעל, בכמה דקות ההפעלה הראשונות של המנוע?

אגב גם אני בתחושה שלא יהיה נכון להשליך את מה שנכון למנועי אופנועי ספורט מודרניים, עם דגש על אופנועי מרוץ (ועבור כותב המאמר מה שחשוב זה ביצועים ולא אורך חיים, בהגדרה) באופן אוטומטי על מנוע ג'יפ 258. הוא מדבר על השיפור בטכנולוגיות החריטה Honing עם השנים כסיבה להבדל. את מנועי הג'יפ שלנו אנחנו חורטים כשאנחנו מבצעים אוברול בבתי מלאכה עם מכונות לא בדיוק מודל 2004... לא מה שאיתו מייצרים מנועים של ימהה R1 במפעל ביפאן.

ערן המסוקס
12-02-04, 10:51
אני נזכר במה שסיפר לי חבר שהיה מתחרה עם הרכבים שלו. סיפר לי על שיטה להרצת המנוע ופתיחתו. הוא טען לשיפור ניכר בכח המנוע ותאוצת הרכב. לאחר מכן הוא סיפר שלאחר שהרכב עבר קילומטראז' הוא ירד בביצועים בצורה מוחשית.

אם כך, לפי מה שאני מבין. הטריק הזה טוב לרכב מירוצים ולא לרכב שאמור לשרוד קילומטראז' גבוה..

ועכשיו, נלך לקרוא את הכתבה :oops:

ערן המסוקס
12-02-04, 12:35
אוקיי.. קראתי את כל הכתבה. ההרצה הזאת לא קשורה להרצת המנוע שחברי עשה!

נשמע שאכן זאת הדרך הנכונה להריץ את המנוע, וכך אשתדל לעשות. כמובן שלא אאמץ את המנוע למקסימום שלו, כי בכל זאת זה לא מנוע חדיש ואני לא רוצה לשרוף/ לשבור שום דבר.

לפחות עכשיו, נשמע לי מובן יותר למה יש אותם רכבים, שחלקם מרגישים חזקים יותר וחלקם פחות...

ולך מר ארז.. לא הבנתי על מה אתה מנסה לרמוז? התגלה לי סדק בראש מנוע שגרם לדליפת מים לשמן. החלטתי שאם כבר, אז אעשה שיפוץ מנוע כללי.
אם כך עד היום, הוחלפו מנוע וגיר.. בלי להיות קטנוניים בקשר לרדיאטורים :shock:

ערן המסוקס
13-02-04, 21:51
אוקיי.. אני זקוק נואשות לעיצה לגבי הרצת המנוע שלי.. למי שקרא את הכתבה, רשום לא להעיז להפעיל את המנוע החדש בסרק המקום. המכונאי אמר לי היום שהוא מפעיל את המנוע ל5 שעות בסרק במקום!! הווה אומר בדיוק מה שלא מומלץ על פי הכתבה.. אז מה לעשות?
לקחת את האוטו ברגע שהוא מסיים להרכיב את המנוע ישר ולהתחיל לעשות לו הרצות בנסיעה, או לתת לו להריץ את המנוע במקום!?

coas
13-02-04, 23:31
המכונאי שלך יודע מה הוא אומר, תקשיב לו.

חנן א.
14-02-04, 01:09
החלף מכונאי.

שחף110
14-02-04, 02:47
סלחו לי שאני משייך את זה -
אבל מה לגבי חימום מנוע נגיד בבוקר, זה לא זהה ?
כן לתת למנוע להגיע לטמפ עבודה או פשוט לצאת ולהיות יותר עדינים :shock:

coas
14-02-04, 03:37
אם המנוע מכוון כל מה שצריך זה 10-20 שניות בסל"ד בינוני-נמוך וסע מבלי לאמץ יותר מידיי עד שתגיע לטמפ' עבודה.

Bulldog
14-02-04, 12:03
ערן, תעשה מה שהמכונאי אמר מסיבה פשוטה, אותו אתה מכיר, לו אתה שילמת כסף, תריץ את המנוע בעומס גבוהה הוא יתנער מכל אחריות שהוא היה מוכן לתת לך (אם בכלל) על האוברול

נמרוד
15-02-04, 10:02
סלחו לי שאני משייך את זה -
אבל מה לגבי חימום מנוע נגיד בבוקר, זה לא זהה ?
כן לתת למנוע להגיע לטמפ עבודה או פשוט לצאת ולהיות יותר עדינים :shock:

לא קשור לנושא, שחף.

ערן, אני חושש שהבולדוג צודק, אם נתת את העבודה למישהו חיצוני, אז מוטב שתיתן לו לגמור אותה עד הסוף, אחרת באמת לא יהיה לך למי לבוא בטענות... מצד שני, סביר להניח שבכל מקרה הוא יתנער מכל מה שלא יקרה לך אחרי זה, אנחנו בכל זאת במדינת ישראל.

זו דילמה מוסרית אמיתית רבותי, לא כמו ה"להעמיד את ראש הממשלה לדין או לא?" הפעוטה של מני מזוז...[/b]

ערן המסוקס
18-02-04, 00:54
טוב. מגיע לי מזל טוב, סוף סוף.. אחרי שנסעתי למוסך כבר בפעם הרביעית לקחת את הג'יפ ולהתאכזב. הפעם באמת לקחתי אותו סוף סוף.. הגעתי למוסך בשעה 15:00 עבדתי על הג'יפ בעצמי בעיקר והוצאתי את הג'יפ ב 23:30 מהמוסך, אחרי עבודה מאומצת.
אני רוצה להודות מעומק ליבי לאודי מיזרחי, אשר נתן לי לעבוד על הג'יפ, היה באמת נחמד מאוד, וגילה המון סבלנות. הוא גם נישאר איתי ועבד כמובן עד שיצאתי מהמוסך (בעיקר על מנוע אחר שהוא בונה, אבל כמובן שגם איתי).

המנוע עשה הרצה במוסך לאולי שעה, אפילו פחות ואז נסעתי איתו הביתה (65 ק"מ). בינתיים הוא עובד קצת מוזר, אבל מתחיל להסתדר. נראה מה קורה עכשיו כשההרצה נעשתה בנסיעה במקום בעמידה.

בינתיים אני כבר מרגיש שהוא סוחב מעולה, אולי טוב יותר מהמנוע הקודם שלי, אשר דווקא היה חזק ביחס למנועים אחרים. מיותר לציין שעדיין לא סיימתי לכוון את המנוע הזה כמו שצריך, ועדיין הוא סוחב מדהים. :D

t_uri
18-02-04, 01:40
ערן תתחדש. מזל טוב.

אורי טל.

ד ו ר ו ן
18-02-04, 07:34
אוההו מזל טוב ערן,
מה זה אומר? הסוף לטרמפים בטיולים?
:D

-->