PDA

צפייה בגרסה מלאה : היגוי קשה במיוחד

רכס חיים
14-02-04, 17:58
לאחר ביצוע ההגבהה באמצעות שאקלים ושינוי הזוית של מוטות ההגה , ממש קשה לסובב את ההגה שהוא ללא כח, בנסיעות איטיות. האם אני צריך לכוון את המוטות מחדש? או אולי זו תחושה סוביקטיבית לאחר השינויים??

רכס חיים
18-02-04, 18:40
למישהו יש רעיון לשיפור המצב ולהקטנת הקושי בהיגוי??

Bulldog
18-02-04, 19:01
לחזור למצב הקודם?
יכול להיות שנוצר לך לחץ גבוה מידי על המוטות היגוי?

רכס חיים
19-02-04, 01:41
אני חושב כמוך ,אבל אני מתלבט איך לבטל אותו. אם ההגבהה 'קיצרה' את המוטות בגלל שינויי הזוית -אז המוט הקדמי שמחובר לזרוע התיבה אמור לשנות את מיקום המרכז בלבד ללא הכנסת לחצים ואילו המוט האחורי שמחובר לשני הגלגלים נשאר לכאורה באותו מקום וגם הוא לא אמור לקבל דפורמציה כלשהיא. אז מה גורם להיגוי להתקשות???

נמרוד
19-02-04, 09:36
אני חושב כמוך ,אבל אני מתלבט איך לבטל אותו. אם ההגבהה 'קיצרה' את המוטות בגלל שינויי הזוית -אז המוט הקדמי שמחובר לזרוע התיבה אמור לשנות את מיקום המרכז בלבד ללא הכנסת לחצים ואילו המוט האחורי שמחובר לשני הגלגלים נשאר לכאורה באותו מקום וגם הוא לא אמור לקבל דפורמציה כלשהיא. אז מה גורם להיגוי להתקשות???

אתה צודק שהמוט המקשר (האחורי, Tie rod ) לא השתנה ולא צריך לכוון. אבל השתנה היחס בין תיבת ההגה והזרוע שמחוברת לגלגל שאליה מתחבר הדראג-לינק. אני לא יודע איך בדיוק הסידור אצלך, הוא שונה ממש שי לנו בג'יפים, אבל כנראה שהשתנהאורך זרועות מומנט, ואכן צריך עכשיו יותר כוח. תנתח את מה שיש לך שם ותראה איך אפשר להחזיר את המצב לקדמותו.

רכס חיים
22-02-04, 16:11
כנראה שהדראג-לינק מלחיץ את התפוחים בגלל שינויי הזווית ויש צורך לתת לו כיפוף בכדי למנוע הכנסת מאמצים לתפוחים ודרכם לזרוע ההגה ומוט הגלגל הימני. אקח זאת לטיפולי השבוע.

רכס חיים
03-03-04, 21:17
ביום שישי מתוכנן לי לשחרר את המאמצים בין הזרוע של תיבת ההגה לדראנק לינק. כמו כן לכוון מחדש את מירכוז הזרוע שיגרום בוודאי להארכת המוט .אם אצטרך לכופף את המוט תהיה לי בעיה היות וייצרתי אותו ממוט מלא של 24 מ'מ היות והוא הראשון שפוגש סלעים. בינתיים מצאתי בגרוטאה של ה-G מגן תחתון במצב חדש של המכלול הקדמי ונראה שהוא ימצא את מקומו על הג'יפ כשאתפנה מעט מעודף התעסוקה.

Bulldog
03-03-04, 21:20
אז תייצר מוט אחר שיתאים קודם, הוא לא חייב להיות מלא.

רכס חיים
05-03-04, 01:47
בתכנון הקרוב - לשנות את הזוויות של המוט בחימום. למוט הזה יש חשיבות שיהיה מחומר מלא ולא מצינור.

Bulldog
05-03-04, 03:29
לא מבין אותך, למה שלא תייצר צינור זמני עם הזוייות המתאימות במקום לחרב את זה הקיים בנסיונות?
את הצינור הזמני אתה יכול לייצר מצינור חלול ולא מלא עד שתמצא את ההתאמה הנכונה.

רכס חיים
05-03-04, 16:30
המוט אצלי יותר מסובך ממה שכרגיל. יש בו ארבעה כיפופים והוא בעצם אומגה שלמה ,כך שזה לא פשוט לבנות משהוא זמני. כיפוף בחום להתאמה אינו מזיק לחומר מלא ואם יש סטיה מהמידה הנכונה ניתן לתקן פעמים רבות. בכל זאת תודה.

Bulldog
05-03-04, 17:16
שיהיה מצידי בצורה של בייגלה, אני עדיין טוען שאם תעשה את זה מצינור ולא ממוט תחסוך הרבה זמן על חימום המתכת.
מה גם שלחמם את אותה נקודה הרבה פעמים לא תורם לאורך החיים של המתכת.

רכס חיים
05-03-04, 18:40
אנו נישאר חלוקים בנושא, היות וכיפוף נכון בחום של מוט מלא יכול להעשות הרבה מאוד פעמים ללא שינוי של תכונות הפלדה. המוט הזה אמור לקבל נגיפות מסלעים - מה שצינור לא יכול לקבל.

Bulldog
06-03-04, 14:51
חיים, שוב, לאט.
צינור, יש בו פחות מתכת ממוט מלא, נכון?
יופי, אחרי שהגענו להבנה מספר 1, נמשיך הלאה.
היות ויש בו פחות מתכת הזמן שתידרש לחמם אותו ולעצב אותו יהיה נמוך יותר?
יופיץ
אני לא אומר לך להיכנס לשטח עם הצינור, רק לעצב את הצורה הרצוייה עם חומר קל יותר לעיצוב ואח"כ כשיש לך את כל הזויות והרדיוסים לכיפוף לעשות את זה פעם אחת ממוט מלא.
למה להסתכן ולהסתבך עם המוט המלא שהולך להיות מורכב בסופו של דבר על הרכב ו"לנגף" סלעים?
הרי מספיקה פעם אחת שלא חיממת וקיררת אותו כראוי ע"מ שתכונות המתכת שם ישתנו.

רכס חיים
07-03-04, 15:40
להכין צינור נוסף עם הברגות משני הצדדים לתפוחים ,יעלה 400 ש'ח. בכיפוף הראשון שאעשה במוט המלא , אני מסיים עם הסיפור.

Bulldog
07-03-04, 20:07
בהצלחה, אני מקווה שתצליח בניסיון הראשון.

רכס חיים
12-03-04, 23:57
היום ירד לי האסימון לגבי תיקון ההיגוי הקשה. ההגבהה הרצינית שעשיתי שינת את זוויות הגלגלים הקדמיים .מה שנקרא זווית הקמבר?? כך שכל סיבוב לאחד הצדדים מעמיס על מוטות ההגה את כל משקל הג'יפ. אם אשנה את זוית הסרן/דיפר' במספר מעלות הלחץ יפסק וההיגוי יחזור להיות קל. לקטע הזה אני צריך את חוות הדעת של נמרוד. מודה וממתין לדעתך.

Bulldog
13-03-04, 13:32
תחזיר אותו למצב כמה שיותר ישר וכמה שיותר מהר.
במקום שהגלגלים שלך יפנו שמאלה ימינה הם נכנסים לך מתחת לאוטו.

נמרוד
14-03-04, 10:55
היום ירד לי האסימון לגבי תיקון ההיגוי הקשה. ההגבהה הרצינית שעשיתי שינת את זוויות הגלגלים הקדמיים .מה שנקרא זווית הקמבר?? כך שכל סיבוב לאחד הצדדים מעמיס על מוטות ההגה את כל משקל הג'יפ. אם אשנה את זוית הסרן/דיפר' במספר מעלות הלחץ יפסק וההיגוי יחזור להיות קל. לקטע הזה אני צריך את חוות הדעת של נמרוד. מודה וממתין לדעתך.

הגבהה על ידי הארכת השאקלים שינתה לך את הקסטר (זוית בין הקינגפין לאנך, במבט צד) ולא קמבר. השינוי הוא הקטנת הזוית, והוא לא מסביר בעיני דווקא את זה שההגה קשה יותר - ההפך יותר הגיוני. קל לחשוב על קסטר כזוית המזלג באופנוע או אופניים - כמה שהזוית יותר קטנה (קרובה לאנך) ההגוי קל ועצבני יותר, ופחות יציב - זוית הקסטר אחראית במידה רבה על מרכוז ההגה.
בקיצור, לתקן את זוית הקסטר חזרה למקור ע"י שימסים בין הסרן לעלים זה רעיון טוב בכל מקרה - אני לא בטוח שזה יפתור את הבעייה הספציפית הזאת (השימסים האלו הם טריזי פלדה או אלומיניום דקות עם שיפוע של מעלות בודדות - בדרך כלל 3 או 5 מעלות - וחור באמצע לקפיץ המרכוז של העלים. אפשר לקנות בינוביץ' בין היתר).

נמרוד
22-03-04, 14:59
בהמשך לשיחת טלפון ביני לבין חיים - כמה תמונות לגבי קסטר.

זו הגדרת זוית הקסטר:
http://new.minimania.com/images/webstuff/keith/Caster.jpg

והנה דוגמא של מדידת זוית קסטר של סרן מסוג דנה ביחס לאנך:
http://www.jeepgod.net/graphics/mods/d60%20caster%20angle.jpg

אצלך מבנה הסרן שונה במקצת, אבל אני מאמין שעם קצת מחשב ואלתור תמצא את הדרך למדוד את הזוית הזאת.

-->