PDA

צפייה בגרסה מלאה : אוכל בשטח-מאמר שישי מתוך עשרה -והפעם חטיפי אנרגיה לשטח.

רכס חיים
06-10-07, 14:39
אני כבר שומע באוזני את זעקותיהם של הקניבלים על המאמר הזה,אך אני מתנחם במפלי הריר שיזרום מפיהם לאחר טעימה קטנה שיתן להם מי מחבריהם שיעשה את המתכון.אזהרה - זה מתכון יקר להחריד היות והוא בנוי מחומרים סופר-איכותיים ,אך התוצאה מצדיקה כל פרוטה מושקעת.יתרה מזו - כל יחידת אנרגיה כזו שמשקלה כ-80 גרם מניבה לא פחות מ-600 קלוריות שזורמות לגוף עשר דקות לאחר אכילתה ותשמור על תחושת שובע 6 שעות לפחות לאחר אכילתה.זהו בפירוש מזון לשעת חירום שאין כלל צורך לעצור את הג'יפ כדי לאכול אותו.בעבודה המטורפת שלי ,לעיתים זה האוכל היחיד שלי בין ארוחת בוקר מוקדמת לארוחת ערב מאוחרת.אזהרה נוספת -שלא תעיזו לחלק אותו בסביבתכם הקרובה היות והתוצאה היחידה תהיה שלא תיזכו לטעום ממעשה ידיכם בחמש השנים הבאות.אל תדברו בשבחו לעולם בנוכחות זרים ובמיוחד קרובי משפחה,איכלו אותו כלאחר יד ועשו עצמכם אוכלים לחם שחור.אתם תודו על עצתי זו שנקנתה בהרבה כאבי לב כשראיתי את חטיפי נעלמים כלא היו על-ידי חומסים שטענו שהם ילדי או נשותי.המתכון כאן בנוי משני חלקים -חלק ראשון אינו ניתן לשינוי בשום פנים ואופן וחלקו השני ניתן לוואריאציות אין סופיות לפי דימיונו של המבשל ולפי תקציבו הכספי.אני ממליץ לעשות שתי ורסיות אחת יקרה ואחת זולה. את היקרה שימרו לעצמכם בשקט ואת הזולה חלקו בנונשלנטיות לאויביכם שבסמוך.ועכשו למתכון עצמו שהוא ממש פשוט וסלחני רק שלקח לי כעשר שנים עד שגיליתי זאת.החלק שלא ניתן לשינו בנוי משלושה רכיבים,-שתקרא ''תערובת היסוד''- 100 גרם חמאה רגילה(המהדרים לוקחים חמאת בוטנים - ולדעתי מיותר לחלוטין)כוס אחת דבש דבורים טהור ,וכוס אחת טחינה גולמית מעולה-מעורבבת היטב לפני מזיגתה. את שלושת המרכיבים שמים בסיר על אש בינונית ומערבבים עד לקבלת תערובת אחידה - עינין של שש עד עשר דקות.להיזהר לא לחמם מדי ובוודאי לא לשרוף.את התערובת הזו יש לעשות לאחר הכנת התערובת הבאה.לתוך קערה גדולה יש לשים 5 סוגי אגוזים שונים - ולא חשוב מהם- כוס מלאה מכל סוג. אני שם בתערובת היקרה אגוזי מלך,אגוזי פקאן,אגוזי לוז(של פסח)אגוזי פקאן קלויים וממותקים,ואגוזי קאשיו.ניתן להחליף את חמשת המוצרים האלה בכמות זהה של גרעיני חמניות, גרעיני דלעת,שקדים,פיסטוק חלבי,בוטנים וכו' העיקר שיש לשבור את האגוזים (אך לא לרסקם) לגודל של חרצני זיתים בערך.לתערובת הזו חייבים ,חייבים חייבים להוסיף פריט קבוע שאין לו תחליף - חמוציות מיובשות וממותקות של ''טעם וטבע'' העולות 20 שקל ל-170 גרם(גילוי נאות- אני לא שותף במפעל...) .אולי ניתן להחליפם בחתיכות של ''לדר'' מישמש -שטרם נוסה על-ידי.בניסוי הבא אני מתכוון להכניס שלושה גרעיני מישמש מרים ומרוסקים (גוגואים) לשיפור הזיקוקים בפה.ריסוק האגוזים -(ולא גרעיני חמניות ודלעת שניתן להכניסם שלמים) נעשה על-ידי הכנסתם לשקית ניילון עבה, או שתיים דקות- ובעזרת מערוך או פטיש שניצלים לשבור אותם -ללא ריסוק.כעת כשהתערובת אגוזים מוכנה יש לעשות על האש את ''תערובת היסוד''כפי שהוסבר למעלה -חמאה,טחינה, ודבש -ולמזוג אותה על ערמת האגוזים השבורים תוך כדי עירבול עד לקבלת מירקם סמיך ואחיד. באם חסר נוזלים לתערובת ,יש להוסיף טחינה גולמית או דבש לפי העדפתכם למתיקות,ובאם התערובת דלילה הוסיפו עוד אגוזים. את התערובת הזו יש לשפוך לתבנית אלומיניום או שתיים בעובי של שלושה סנטימטר ולא יותר מארבעה סנטימטר.יש להניחן בתבנית התנור שחומם מראש ל-160- מעלות.האפיה מתבצעת מהר מאוד ,ותוך רבע שעה עד 25 דקות הכל מוכן עם צבע זהוב מלמעלה. יש לתת לתערובת להתקרר 5 דקות ובעודה רכה לחתוך עם סכין חד ריבועים של 5X5 ס''מ. את המגשים הרכים יש להכניס מיד לפריזר למשך 4 שעות לפחות. לאחר מכן יש להפריד את הריבועים ,לארוז בניילון נצמד ובנייר עטיפה דקורטיבי ולחלק למספר קופסאות הנשמרות בפריזר.כל תהליך כזה יניב כ-20 יחידות שעלותן הכוללת הינה מעל 120 שקל.להוזלת המערכת ניתן להשתמש בגרנולות למיניהן אך אין לוותר על החמוציות או לפחות על סוג אגוזים אחד.לאחר הטעימה מהתוצאות, ולאחר שעיניכם תפסקנה לזגג - אתם מוזמנים כאן להביע את הערכתכם המוחלטת למכירת סודותי בנזיד-עדשים.זה ממש פשוט לביצוע -אפילו לכם.

tzurlis
06-10-07, 19:25
נראה טוב וינוסה בקטע ההליכה הבא, בין הסטף לבית גוברין.
מה היחס בין תערובת הנוזלים לאגוזים?

רכס חיים
06-10-07, 20:50
הנוזל יוצא בסך הכל די סמיך ,והיחס בהערכה אחד נוזל ושלוש מוצקים. אבל מה שציינתי ככמויות די מדויק ואין כל בעיה להוסיף נוזל או מוצקים בעת העירבוב בכדי לקבל את הסמיכות הנכונה.הסמיכות הנכונה מחייבת לעשות פילוס בתבנית באמצעות כף מורטבת גדולה היות והתערובת מוצקה למדי. בהצלחה.

יוש
07-10-07, 19:45
אהלן חיים.

המוצר הסופי עתיר קלוריות ואני בטוח שהוא משביע גם טעים מאד. עם זאת, יש להביא בחשבון מס' דברים:
א. הקלוריות השמישות שאנו יכולים להשתמש באופן ישיר כדלק למאמץ גופני בטווח הקרוב יגיע מפחממות מורכבות: אורז מלא, לחם מלא, שיבולת שועל וכד'. לכן חטיפי האנרגיה שקונים בסופר עשויים בעיקר מחומרים אלו ולטובת היעילות, פיזית ופיזיולוגית הם מומלצים לטיולים.
ב. המתכון שלך בנוי על מס' יסודות מזון שעיקרם דווקא אינו פחממות, כך שהניצולת האנרגטית שלו נמוכה יחסית.
הרכיב העיקרי הוא שומן אשר קשה לעיכול יחסית שבמצבו הנוכחי כחמאה יוצר תחושה כבדה בבטן ו... הולך ישר לצמיגים בבטן. גם הטחינה והאגוזים/בוטנים עשירים מאד בשומן, אך זה שומן בריא יותר ואף חיוני לגוף. עם זאת, בריכוזים האלו גם הוא מצטרף להגדלת החורים בחגורה ובעיקר פחות שמיש לניצולת אנרגטית זמינה.
רכיב נוסף הוא חלבון שמצוי בשפע באגוזים וכו'. הגוף יודע לנצל גם מרכיב זה כמשאב אנרגיה, אך הוא בעדיפות אחרונה אחרי הפחממות והשומנים. כמובן שחשוב לגוף כאבן היסוד לבניית רקמות ושרירים ובטח חשוב כחלק מכל ארוחה, אך פחות קריטי למזון שיוגדר כחטיף אנרגיה.
ג. לטיולים ארוכים אציע פתרונות יעילים לאלו שמחפשים חיים קלים. ניתן לרכוש חטיפי אנרגיה רגילים, שנמכרים גם במידה מוגדלת. בנוסף, ישנם חטיפי חלבון שניתן לרכוש בסופר פארם. זה מוצר בגודל של שני טעמי ומכיל כמות קלוריות (זמינות) וחלבונים כמו ב 200 גר' סטיק. עם הרבה מים זה משביע ומזין לשעות ארוכות.
ד. לפי דעתי המוצר שלך צריך לעבור לסיווג חדש של מזון שחיתות לרגעי פינוק בסוף המסע עם קפה ערבי טוב עם הל :-D .

רכס חיים
08-10-07, 01:03
אתה צודק ,אך רק בגלל ששכחתי משהו במרכיבי ההתפרעות,שגם מוזיל אותו מעט.לחמשת סוגי האגוזים - ואפשר להסתפק בארבעה בלבד - יש להוסיף כוס וחצי של ביסקוויטים שבורים ''פתי-בר'' של אוסם או עילית - אני לא זוכר.במתכון הזול יש שיבולת שועל בשפע שהיא מרכיב הפחמימות במוצר.בכל מקרה - מה שיקבע בסוף זה הטעם האישי של כל אחד, והמתכון מהווה בסיס טוב לשיפורים אישיים. רצוי להשאיר את המוצר המוגמר במקרר היות והחמאה נוטה להינמס בחום -ולכן גם בטיול שטח כדאי למקמו בצידנית.אלה שיוצאים לטיול רגלי - רצוי שיקחו אותו קפוא מהפריזר או שיפחיתו את כמות החמאה בעת הייצור וידאגו להשהייתו בתנור עו מספר דקות - אך מבלי לשרוף אותו.

רכס חיים
11-12-07, 01:49
לאור הנסיון המצטבר להלן מספר שיכלולים שרק מיטיבים את הטוב ביותר.

היות והבישול בתנור הינו קצר יחסית האגוזים למינהם לא קלויים מספיק והם רק חצי קלויים.בכדי לשפר את הטעם עוד יותר,חילקתי את האגוזים לשתי קבוצות.זו הבנויה מגרעינים קטנים שאין צורך לשבור אותם - כגון גרעיני דלעת וחמניות שאותם אני קולה על מחבת מספר דקות עד שיהיו חצי קלויים וישלימו את קלייתם בתנור ,בשלב הסופי.את האגוזים הגדולים האחרים אני קולה יותר זמן עד שהם כמעט קלויים לגמרי,לאחר מכן אני שובר אותם - לא לפירורים ,אלא לחלקים גדולים בכדי להבחין בעת האכילה בטעמים השונים של כל אגוז בנפרד שמגיע לפה.

את הכל אני מניח בסיר גדול ומערבב על יבש לפני שאני מכניס את הרוטב שבושל בנפרד מדבש טחינה גולמית וחמאה. התוספת החדשה משפרת עוד יותר את התוצאה - הכמות של הרוטב הנוזלי צריכה להיות קטנה יותר מהדרוש בכדי שניתן יהיה להוסיף טחינה גולמית לא מבושלת להשלמת סמיכות התערובת,ואז היא מוסיפה טעם משגע של חלבה שרק עושה טוב לתוצאה.

מי שפוגש אותי בשטח מוזמן לקבל טעימה (רק טעימה........) מהתוצאה המשגעת.

Demolition Man
23-12-07, 15:01
חיים, אתה מלך, אחלה חטיף!

נוסה בטיול האחרון ואומץ בלב שלם!

הצרה היא שאם לא הייתי עוצר את עצמי הכל היה נאכל במכה אחת :mrgreen:

תודה,
חן.

רכס חיים
26-12-07, 18:25
אצלי זה מזמן כבר לא חטיף, זה כבר הארוחה העיקרית שלי.

אני חש רחמנות גואה למי שלא ניסה.

אפשר להשתגע מהמחשבה שיהיו כאלה שימותו בלי לטעום מהמעדן הזה.

אילן מאירי
26-12-07, 19:08
גירסה קצת שונה

חטיף אנרגיה

חטיף ביתי, נפלא ורך בטעם קרמל, עם דבש, סוכר חום, פירות יבשים, שקדים וגרעינים, ותוספות שונות שמכינים תוך דקות ספורות בלבד.

חומרים:
150 גרם חמאה
200 גרם דבש נוזלי
300 גרם סוכר חום בהיר
1/2 1 כפיות קינמון
300 גרם תערובת גרנולה
100 גרם אגוזי פקאן קצוצים
100 גרם אגוזי מלך קצוצים
100 גרם גרעיני דלעת
100 גרם גרעיני חמניות
100 גרם שקדים קצוצים
100 גרם חמוציות יבשות
100 גרם צימוקים
100 אגוזי ברזיל קצוצים
100 גרם שומשום
10 תמרים (מגהול, יבשים קצת) חתוכים לחתיכות קטנות
אפשר להוסיף עוד אגוזים או דבש תלוי אם רוצים חטיף יבש או רטוב/ דביק (לשמור על פרופורציות) וניתן להוסיף פירות יבשים נוספים כגון תאנים, מישמש, תפוחים מיובשים, הכל כמובן חתוך לחתיכות קטנות.

הכלים: תבנית מלבנית בגודל 30 X 20 ס"מ
אופן ההכנה:
מחממים את התנור לחום של 150 מעלות.
מרפדים את התבנית בנייר אלומיניום עבה עם שוליים עודפים. משמנים את התחתית ומניחים מעליה נייר אפייה.
בסיר כבד ורחב ממיסים את החמאה עם הדבש. מוסיפים את הסוכר ומבשלים על להבה נמוכה 5 דקות תוך ערבוב, עד שהסוכר נמס. מגבירים את הלהבה, מביאים לרתיחה ומרתיחים 1-2 דקות, תוך ערבוב רצוף, עד שהתערובת הופכת לרוטב קרמל סמיך.

בקערה גדולה מערבבים את כל החומרים המרכיבים. יוצקים פנימה את רוטב הקרמל ומערבבים חזק (התערובת כבדה) כמה דקות בכף עץ, עד שכל התערובת מצופה בקרמל.
מעבירים לתבנית ומהדקים ולוחצים את התערובת היטב בידיים רטובות. ליישור, מהדקים חזק בגב מרית מתכת או בגב של כף רטובה במים חמים.
אופים 30-35 דקות עד שהשוליים רק מתחילים להזהיב מעט. מצננים צינון מלא על רשת לפחות 3 שעות ללא מגע, עד שהחטיפים מתייצבים. בעזרת השוליים מעבירים את נייר האלומיניום עם החטיפים למשטח עבודה. בסכין גדולה וחדה חותכים לאצבעות בגודל של 8X3 ס"מ (אפשר בכל גודל רצוי).

Demolition Man
26-12-07, 22:07
דבר נוסף החמוציות של Ocean Spray זה הדבר היחידי שמצאתי, והם עשו את העבודה נהדר!

tayrie
26-12-07, 22:37
צאו מהסרט, טיול ג'יפים זה לא גיבוש לסיירת מטכ"ל ... מה רע באוכל נורמלי , ולקינוח חטיף קונבציונאלי?

kd2
27-12-07, 00:53
2 המתכונים נשמעים סוף , אני אוסיף קצת נגיעות לפי טעמי ונראה מה יצא...
חיים המתכון שלך בקריאה ראשונה נשמע מאוד מסובך , תודות לכתיבה ללא הרווחים- וחבל , כי זה מה שמנע ממני בכלל לקרוא אותו לעומק מתי שהוא עלה לאויר.
אבל במבט שני הוא די פשוט ואני בהחלט אנסה אותו , כנ"ל לגבי זה של אילן.

רכס חיים
27-12-07, 03:58
אילן. סלק את הסוכר מהמרשם היות והוא רע מאוד מבחינה בריאותית בנוסף לכך שהוא יחסל את הטעם המתוק הטבעי של הדבש ,ויהפוך את התערובת למתקתקה מדי כמו כל מוצר תעשייתי.גם תוספת הקנמון אפשרית רק למי שאוהב את טעמו המפוקפק.זה בעצם המרשם שאני עושה אך בלי טחינה ,שבלעדיה חסר המפתח של השער לגן עדן. רק שתהנו.

kd2
27-12-07, 15:58
מכין ברגעים אלו גירסאת ניסיון פשוטה , סוג אחד של אגוזים - רק כדי לראות אם זה בכלל בכיוון של הטעם שלי , אחרי זה נשכלל.
יש תמונות!
נכנס לתנור לפני 3 דקות!

kd2
27-12-07, 16:22
אוייייי איזה דפוק אני , שכחתי לשים נייר אפיה בין ה"תבנית" לחטיפים שלי...
חצי נחמה זה שיצקתי את זה לתוך כלי הגשה מקרמיקה( חרסינה? , נו זה הלבן באנגלית נקרא "china" כמו המדינה. ) ולא תבנית של תנור.
מה עושים עכשיו?
2 דקות זה מוכן....
חיים הצילו , גבר במטבח!

kd2
27-12-07, 16:47
בסוף הסתדר , לא נדבק לתבנית.
הנה התמונות - התקלה היחידה מלבד הנייר אפיה היא למצוא סיר חלבי בבית מרוקאי....בסוף מצאתי איזה אחד מאלומיניום ( מחווה לרכס ) בדיוק בגודל.
פה יש את תערובת הבסיס ואגוזים - כשהתערובת יצוקה על האגוזים - יוצא בשכבות.
10 דקות של הכנה - 3 דקות על האש...25 דקות בתנור( אני עשיתי בטוסטר אובן ).

kd2
27-12-07, 16:55
עוד תמונות , שימו לב לנייר אפיה המוכן...גאון...
התמונה עם האצבע היא טעימה של הבלילה , כוס אחת מכל דבר זה בול אין צורך להוסיף כלום.

kd2
27-12-07, 17:01
אחרונות -
צילמתי עם ובלי פלאש כי זה מעוות את הצבע...
בתמונות - פעולה מהירה של הפרדת השוליים מהתבנית ובגלל שהאגוזים שכבה ראשונה שום דבר לא נדבק.
התקרר רבע שעה ונחתך למרובעים - ולמקפיא.
יש לי הרגשה שפעם הבאה שאני אפתח לא יהיה שם כלום - השמועות על החטיף הגיעו לידיים עוינות.
יש בינינו חפרפרת.

kd2
27-12-07, 17:50
אחרי טעימה ראשונה...
ממש מעולה , רק צריך להעשיר את המתכון בעוד אגוזים ודגנים מסוגים שונים - ומשהו לשבור את הטעם, חמוציות אולי סוגרות את הפינה הזאת.
תודה רבה חיים!

kd2
27-12-07, 18:19
חבל שאופציית העריכה מוגבלת בזמן,
במחשבה שנייה הייתי מוריד רבע מהדבש... יצא מתוק מידי.

עירא
27-12-07, 18:49
טוב זה מספיק! אל תתחילו לדבר כמו איזה שני קוקסינלים. אמרתי לכם ביטחון שדה מקשיב לשיחות האלה והמינוי שלי בסכנה. מחר, 7 בבוקר, שניכם אצלי בלשכה לתדריך, ברור?

kd2
27-12-07, 18:59
ברור , רק אל תתבלבל עם השפורפרות....

רכס חיים
27-12-07, 20:59
לעולם תזכור לקח של איש זקן.

כשמתחילים משהו חדש - לא משנים כלום מהמתכון המקורי.זו תמיד לפחות חצי ההצלחה. אחר כך - כשאתה כבר מבין משהו תתחיל לשפר - לא דקה קודם.

-->