PDA

צפייה בגרסה מלאה : מוט שפור ב-CJ YJ ואולי באחרים איך בודקים ואיך מכוונים.

Alon
27-02-03, 12:41
מוט שפור ב-CJ YJ ואולי באחרים איך בודקים ואיך מכוונים.
חנן בהמשך לדיון שהיה ב JEEPTRIP תוכל להסביר בכמה מילים.
תודה אלון.

חנן-ג'יפולוג
27-02-03, 13:34
סמן עם צבע כלשהו את הנקודה הכי קדמית בצד הפנימי של החישוקים הקדמיים של הג'יפ.
בדוק עם מטר את המרווח בין שתי הנקודות.
עכשיו סע עם הג'יפ כך שהגלגלים יסתובבו חצי סיבוב, כך שהנקודות יהיו בחלק האחורי ביותר של החישוקים, ובדוק שוב את המרחק ביניהן.
בדוק בספר שלך מה ההפרש המותר. בד"כ מדובר במשהו כמו 0 עד שמינית אינטש הפרש, כאשר השמינית אינטש אומרת ששני הגלגלים פוזלים מעט לכיוון נקודה משותפת כלשהי לפני הרכב. כלומר המרווח בקדמת החישוקים קטן מאשר המרווח באחורי החישוקים בשמינית אינטש.
אם צריך, תכוון בעזרת סיבוב מוט השפור, זהו.

ניר ל
27-02-03, 13:40
היי אלון,
יש בספר הטיפולים את המידות שצריכות להיות בקצה הקדמי והאחורי של הנאקל,
אתה צריך לקחת מידות מדוייקות ולהשוות, אם יש צורך אז מתקנים באמצעות מוט השפור.
בודקים את זה בכל טסט באמצעות מכשור יעודי וזה לא אמור להשתנות אם לא עיקמת את המוט או החלפת תפוחים.
אם הייתה סטייה מהותית היית שומע חריקות צמיגים קדמיים שהיו מתחזקות בסיבובים.

Alon
27-02-03, 15:46
הסיבה ששאלתי היא שכשאני מסתכל מרחוק נדמה לי שהגלגל לא מאונך לקרקע.
זה כשאני נמצא כמה מטרים לפני הגלגל ומסתכל לכיוון הרכב.
האם יש דרך למדוד את זה?
אלון

חנן-ג'יפולוג
27-02-03, 16:00
אתה יכול לבצע את אותה בדיקה כמו שהסברתי קודם כדי לראות אם הם מאונכים או לא רק שפעם הנקודות יהיו פעם הכי למעלה ופעם הכי למטה.
הזווית הזו נקראת זווית קמבר והיא לא בהכרח אפס. כלומר לא בטוח שהגלגלים צריכים להיות בדיוק מאונכים, בדוק בספר.
הזווית הזו, אגב לא משתנה, אם הסרן שלך לא התעקם והמיסבים של הגלגלים תקינים.

נמרוד
27-02-03, 16:06
אתה מדבר על זוית הCamber. אין לך מה למדוד, כי אי אפשר לכוון.

יש בגדול ארבע זויות היגוי:
Camber - האם הגלגל ניצב לקרקע, כשמסתכלים מהחזית? אף פעם לא ממש. בדרך כלל יש נטייה של מספר מעלות "פנימה". בסרן חי של ג'יפ הנתון הזה לא ניתן לשינוי.
Caster- הזוית של הקינגפין, במבט צד. מקביל ל"זוית המזלג" באופנוע. אף פעם לא אופקי, אלא כמה מעלות "אחורה".משפיע על יציבות ההיגוי, על הרצון של הגלגלים להתמרכז. ניתן לכוון ע"י שינוי זוית הסרן, למשל ע"י קלינים, טריזים בין הקפיץ לסרן.
Toe-In - הזוית בין הגלגלים, במבט על. הגלגלים לא מקבילים ממש - יש להם פזילה קלה פנימה. את זה אפשר, וצריך, לכוון ע"י מוט השפור - כמו שחנן הסביר.
Ackerman - שינוי של ה"פזילה", הtoe-in , תוך כדי סיבוב ההגה. כלומר, הגלגלים לא מבצעים את אותה זוית. יכול להיות שלילי, חיובי, או בכלל לא, אני לא זוכר איך זה בג'יפים ובכל מקרה זה לא ניתן לכיוון וגם לא ממש מעניין.

Alon
27-02-03, 16:16
תודה
אלון

kondason
27-02-03, 19:46
נמרוד

ניתן לכוון קמבר בסרן קשיח
זה מצריך חימום וג'ק מיוחד.

לגבי אקרמן (טרפזית ההיגוי) לפי נתוני היצרן מסובבים את ההגה עד שהגלגלים פונים שמאלה או ימינה.

ב20 מעלות פניה של הגלגל ברדיוס החיצוני, הגלגל הפנימי פונה 22 מעלות
בודקים את זה כאשר הגלגלים הקידמיים מונחים על פלטות יעודיות.

אדי
28-02-03, 00:38
קונדסון , עד כמה שאני יודע זה לא ממש מומלץ לנסות לכוון זווית קמבר ע"י חימום הסרן .

kondason
28-02-03, 03:39
קטונטי מלהגיד אם זה מומלץ או לא
אני מניח שנמרוד מכיר טוב יותר ממני את נתח הפלדה שממנו עשוי הסרן.
בכל מקרה, אתם יודעים שאפילו מרתכים את הסרן אז כפי הנראה שלא יזיק ישור תחת חום.

חנן-ג'יפולוג
28-02-03, 11:57
יחיעם סיפר לי איך הוא מיישר את הסרן שלו כשהוא עומד על פס רכבת, קושר את הסרן עם שרשרת ומיישר עם ג'ק בריא.
גם זה אפשרי, אבל לטעמי, אם כבר התעקם לך הסרן אז שווה לשקול להחליף האוזינג, במחירי החלפים של סיקסים וסופות זה כנראה עדיף.
לא ברור לי אגב באיזה ספר כתוב ומי הולך למדוד זוויות אקרמן. זה לא שזה משתנה במהלך החיים, או שאתה יכול להשפיע על זה, אז מה הטעם למדוד את זה?

kondason
28-02-03, 17:54
היי חנן

את הנתון על זוית אקרמן בCJ קבלתי ממהנדס שעובד במבדקה לרכב במוסד הטכניון.
לגבי הזוית אם יש בעיה באקרמן סימן שיש משהו עקום.
לרוב זה מוט השפור, שאלון שאל עליו.

חנן-ג'יפולוג
28-02-03, 22:42
אני לא מתווכח על הנתון אבל אני לא מבין מי הולך לבדוק את זה ולאיזו מטרה.
מוט שפור משפיע דבר ראשון על הTOE אז צריך לבדוק את הTOE.
לבדוק TOE על ידי בדיקת זווית אקרמן זה כמו לנסוע מתל אביב לי-ם דרך אילת. ואף אחד, כמובן, לא עושה דבר כל-כך מטופש.
זוויות אקרמן נקבעות פעם אחת ולתמיד על ידי מהנדס הרכב בזמן התכנון שלו וזהו. אף אחד לא בודק את זה, אף אחד לא מתעסק עם זה ואף אחד לא מכוון את זה.

נמרוד
02-03-03, 10:17
קונדסון - תודה על המילה החסרה - טרפזיות של מערכת ההיגוי במבט על, זה בדיוק אקרמן. אבל כאמור, זה משהו שאי אפשר לכוון אחרי שנקבע ע"י מהנדס הרכב. כנ"ל קמבר בסרן קשיח של ג'יפ - לחמם ולעוות, כמו גם לחתוך ולרתך, זה לא בדיוק עונה על ההגדרה של "כיוונון".

רק בשביל הבהירות, ברכבים עם מתלים נפרדים מקדימה, כלומר כל המכוניות ורוב רכבי השטח המודרניים, ניתן וצריך לפעמים לכוון גם זויות קמבר וקסטר. הכיוון יותר מסובך ולכן יש מכוני "פרונט" עם ציוד מיוחד. בג'יפים אנחנו פטורים מצרה זאת. כל עוד לא עיוותנו לסרן את הצורה, נשאר לכוון רק את הToe In - שפור.

חנן-ג'יפולוג
02-03-03, 10:42
לא לגמרי מדויק נמרוד.
גם בפרייבטים עם מתלים נפרדים הכיוון נעשה לפעמים על ידי עיוות ולא על ידי תבריגים או שימסים.
עשו לי את זה לפני כשנה ברנו5. הקמבר היה לא תקין ובאמצעות מכשיר הידראולי הוא פשוט "מכופף" חזרה את הגלגל למקום הנכון תוך כדי עיוות של תושבת הבולם. (מתלה מק-פרסון).

eran4x4
02-03-03, 12:27
מה לעשות ברזלים מתקופפים גם ברכבים פרטיים וגם ברכבי שטח - לכל ברזל יש את הכוח \ מכה \ מכות שישברו או יכופפו אותו.

כיוון זוויות כולל ישור סרו חי כמו גם ישור שלדה כאשר נעשה בצורה מקצועית עם המיכשור הנכון (מחשב + ליזר + מתאמים מתאימים) והתהליך מבוצע בראש, עין ויד מקצועיות ומנוסות מאיבחון הבעיה דרך בחירת אופן הישור ועד לביצוע יכול להעשות בצורה טובה.

לא זה לא יהיה חלק חדש מקו הייצור אבל זה יכול לתפקד עוד הרבה זמן.
אני מכיר באופן אישי כמה סרנים שיושרו במוסך מקסיקו בנתניה ועבדו אחר כך קשה ללא כל בעיה לאורך זמן (זאת לא פירסומת זאת המלצה של לקוח מרוצה).

לגבי כדאיות כלכלית במקרה של סופה \ סיקס צריך לבדוק ספציפית אבל ניראה לי שאפשר במקרה כזה לסגור ישור מקצועי בשליש מעלות הסרן.

ונמרוד לגבי זווית אקרמן אם אני מבין נכון הגבהת רכב יכולה להשפיע עליה בצורה משמעותית ולכן זה הפורום האחרון שבו זה נשאר באחריות המפעל ו\או מהנדס הרכב.

חנן-ג'יפולוג
02-03-03, 12:31
לא הבנת נכון. אין קשר להגבהת רכב ולזווית האקרמן.
זה גם לא כזה אישו. במקרה הגרוע ביותר שלקחת סרן מרכב אחר לגמרי שבסיס הגלגלים שלו מאוד רחוק משלך אז זווית האקרמן לא תתאים ותשמע קצת חריקות בסיבובים. זה לא כזה ביג דיל ואתה כנראה לא תעשה שום דבר לתיקון המצב.

נמרוד
02-03-03, 12:44
הגבהה לא תשנה את זוית האקרמן. היא תשנה את זוית הקסטר, ואת זה כאמור אפשר לתקן (וגם לחיות עם זה...).

eran4x4
02-03-03, 12:46
קראתי שוב והבנתי את השטות שכתבתי בפסקה האחרונה.

למישהוא יש שרטוט או הסבר שמראה איך מקבלים זוויות גדולה יותר בגלגל הפנימי (20 ו22 מעלות בדוגה של קונדסון)

חנן-ג'יפולוג
02-03-03, 12:51
אם תסתכל טוב תראה שהתפוח של ההיגוי בגלגל הימני לא נמצא בדיוק לפני ציר ההיגוי אלא מעט שמאלה לו.
וכן בגלגל השמאלי התפוח נמצא קצת ימינה ולא ממש לפני ציר ההיגוי.
האופ-סט הזה גורם לכך שבפנייה הצידה הגלגל הפנימי יסתובב יותר על ציר ההיגוי שלו מאשר הגלגל החיצוני.
בשביל לשנות את האופ-סט הזה צריך לעשות שינוי מסיבי בנאקלים ואת זה לא נהוג לעשות מסיבות פרקטיות. (זה לא ממש מפריע וזה ממש קשה לשנות את זה).

נמרוד
02-03-03, 13:04
http://www.australiankarter.com/ackerman.gif

תמונה שמצאתי בחיפוש מהיר בגוגל. אני חושב שזה קשור לקרטינג. בכל מקרה אני חושב שזה מסביר היטב. כאשר מערכת ההיגוי היא מקבילית, אין זוית אקרמן, הגלגלים תמיד יהיו מקבילים - יותר נכון לומר שהזוית הקטנה שאנחנו כיוונו בתור Toe In, תשמר במהלך סיבוב ההגה. כאשר המערכת טרפזית, הזוית בין הגלגלים תשתנה במהלך סיבוב ההגה. אם רוצים לשנות, צריך לשנות פיזית את הנאקל.

אקרמן נועד כדי להקטין עוד יותר את ההחלקה במהלך סיבובים על כביש, וזה נושא שמעניין בעיקר את מהנדסי מכוניות הנוסעים - אותם מעניינים פרטי פרטים שמשפיעים על צריכת דלק, בלאי צמיגים וכולי.

eran4x4
02-03-03, 19:20
תודה

kondason
03-03-03, 23:42
אהלן נמרוד

התמונה שמצאת ממחישה היטב את את טרפזית ההגוי.

את תרפזית ההיגוי מודדים בכל רכב אפילו בסיקס.

בעיקרון לא אמור להשתנות (כמו השפור אם לא פרקת כלום)

אבל אם יש פה למישהו בעיה בשפור קים סיכוי יותר מסביר שיש לו עסק עם דבר מה עקום.
בדיקה כמו שתיארתי בתגובתי הראשונה תתן אינדקציה על תקינות המערכת.

לגבי איך מתמודדים הלאה איש איש יעשה כראות עיניו.

ד"א במוסך מקסיקו כבר בקרת?

בברכה

עידן קישון

נמרוד
04-03-03, 17:26
אני משתדל להתרחק ממוסכים ומבתי חולים... :lol:

-->