PDA

צפייה בגרסה מלאה : דאבלר או יחסי העברה, דיון מסכם

עמרי2
16-10-07, 19:34
כיוון שהאופציה עלתה לאחרונה (הדודות מגיעות מארה"ב) ואני מעוניין לשפר את נושא יחסי העברה בסופה- אשמח לעצתכם.

הסופה עם 33... בכביש הג'יפ אמנם כבר לא מכונית מרוץ-אבל יחסית בסדר...

לעומת זאת בשטח טכני מאוד (ואני לא מדבר על המעלות הקשים בדרום) אני מרגיש שאני רוצה הרבה יותר לאט. אולי אפילו יותר לאט ממה ש 4.10 בסרנים יתן... ולכן עלתה המחשבה על דאבלר.

יש לי בחצר טרנספר 231 עם ציר יציאה גזור שממתין בדיוק למטרה.

מחיר הקיט לדאבל 400$...
התאמת דריישאפטים עוד 300 ש"ח בערך..

סה"כ סביב ה 2000 (כולל הכל)

מחיר יחסי העברה: 2000 לסט קורונה פניון קידמי ואחורי כולל קייס לדנה 30.
כמובן שלא כולל את המיסבים ושאר הפיצ'פקעס שיוחלפו בעת החלפת יחסי העברה.

היתרונות של יחסי העברה הם שהם יתנו לי שיפור / תיקון ליחסי העברה המקוריים של הרכב בכל טווח (גם ב HIGH גם ב LOW).

היתרונות של הדאבלר-זה שהוא יתן לי יחס זחילה כמו שאני רוצה...שהוא הרבה יותר נמוך מהמקורי.
החסרונות שלו:
* דריישאפט אחורי קצרצר...הרכב מוגבה 5 אינץ' בערך...והזוויות עלולות להיות בעייתיות.
SYE יכול אולי לעזור (בכל מקרה בתכנית על מנת לשדרג את ה 231 החלשלוש..)
*עוד רכיב במערכת ההינע שיכול להיכשל...

אם הייתם צריכים לבחור בין יחסי העברה לדאבלר- על מה הייתם הולכים?

six 4 life
16-10-07, 19:54
דאבלר.

יחסי העברה בסרנים ישפיעו בכל התחומים, גם בשטח וגם בכביש, לטובה, או לרעה.

דאבלר לא פוגם או משנה את נסיעת הכביש ויתן את העצלנות שאתה מחפש בסלעים.

עמרי2
16-10-07, 22:32
ולמי שלא יודע מה זה דאבלר, אז הנה קצת מידע:

התקנת דאבלר בסופה של מוני:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=14420&highlight=%E6%E7%EC+%E8%F8%F0%F1%F4%F8

מוני אורבך
17-10-07, 07:58
קודם כול מזל טוב!
אתה חושב בכיוון הנכון.
ואם היית חושב בכיוון הנכון לפני שנה, היה לך כבר דאבלר ב 2500 שח...
ולא ב 2000 $
אבל אני לא רוצה להגיד אמרתי לך (-:
ולחשוב שבמקום זה יש בחור שנהנה מהדבלאר בכלום כסף )-:

עמדתי היא כמובן הדאבלר, הרבה הרבה יותר יעיל בשטח.
כמו כן 4.1 מחלישה יחסית את הדפרנציאל, והדנה 30 הקידמי הוא גם כך לא משהו.
הדאבלר שווה את זה ועוד איך, אני כול כך מתגעגע לסופה עם הדאבלר...
גם יש מנוע, וגם יחסי העברה של אחד ל 100 !!!
אבל את זה אתה כבר יודע.

אשר לגל ההינע הקצרצר...
במקרה שלך נראה לי שתהיה חיב להכניס מפרק כפול. אחרת יהיו לך כול הזמן רעידות וכשלים בצלבים.

דרור ברלי
17-10-07, 08:10
יחסי העברה.
קודם כל תביא את הג'יפ בחזרה ליחס העברה כולל קרוב למקורי. 3.54 זה ארוך מדי לפי כל קנה מידה, גם על צמיג 31. אל תזלזל בזה על כביש - הרכב נוסע עכשיו בתחומי סל"ד שמתחת לרצועת הכוח שלו - הוא לא מסוגל לנסוע ממש לאט, הוא מגיב בעצלות ומבזבז דלק. לדעתי גם עם צמיגי 31 סופה צריכה יחס 4.10

ואחר כך - לטפל בכל הכשלים והנזקים הפוטנציאליים שצמיגי 33' גורמים לג'יפ בתמורה לשיפור הקל בעבירות בסיטואציות מסוימות:
- ציריות קדמיות מחוזקות (אם יש כבר אז תמחוק)
- שדרוג וחיזוק הבלמים
- שדרוג וחיזוק מכלולי מערכת ההיגוי
- שדרוג הטרנספר.

דאבלר מביא אותך לבעייה של דריישאפט אחורי סופר-קצרצר, מה שלא מתיישב טוב עם ההגבהה ועם מתלה שעובד בשטח. אם אתה זוכר את הסופה של מוני, היא הייתה נמוכה-סטנדרט, ללא תנועת מתלים כמעט.

עמרי2
17-10-07, 17:07
מוני-אל תתחיל איתי עכשיו!!! אני יודע איפה אתה גר :evil:

חוץ מזה שהתבלבלת קצת...קיט לדאבלר עולה 400$ (ולא 2000$)...טרנספר מתאים לשיפוץ כבר יש...
זה יעלה לי בערך אותו הדבר. וזה יהיה מחברה שמייצרת מאות כאלה. לעומת אב-טיפוס נסיוני...
לענינו של דבר-אני לא מצטער על זה....

יחסי העברה.
קודם כל תביא את הג'יפ בחזרה ליחס העברה כולל קרוב למקורי. 3.54 זה ארוך מדי לפי כל קנה מידה, גם על צמיג 31. אל תזלזל בזה על כביש - הרכב נוסע עכשיו בתחומי סל"ד שמתחת לרצועת הכוח שלו - הוא לא מסוגל לנסוע ממש לאט, הוא מגיב בעצלות ומבזבז דלק. לדעתי גם עם צמיגי 31 סופה צריכה יחס 4.10

הג'יפ מגיב יותר לאט פר הילוך. למה אני מתכוון:
שסופה בלי יחסי העברה בהילוך חמישי תגיב יותר לאט מאשר סופה עם יחסי העברה בהילוך חמישי.
את זה אני יכול לפתור ע"י הורדת הילוך...לא?? בפועל אין הבדל הרי..

ואחר כך - לטפל בכל הכשלים והנזקים הפוטנציאליים שצמיגי 33' גורמים לג'יפ בתמורה לשיפור הקל בעבירות בסיטואציות מסוימות:
בשיפור הקל?? אני לא יודע מה איתך-אבל מבחינתי השיפור הוא משמעותי...שלא לדבר על הנוחות שמתקבלת מצמיג כזה (כן-אני מעדיף צמיגי 33 עבור נוחות מאשר מערכת מתלים ב 8K...)
- ציריות קדמיות מחוזקות (אם יש כבר אז תמחוק) כבר יש
- שדרוג וחיזוק הבלמים. הרכב עוצר מצוין. הברקסים חדשים. יתכן ובעתיד נחליף בוסטר
- שדרוג וחיזוק מכלולי מערכת ההיגוי
- שדרוג הטרנספר. יקבל בקרוב SYE שכולל ציר יציאה מחוזק.

דאבלר מביא אותך לבעייה של דריישאפט אחורי סופר-קצרצר, מה שלא מתיישב טוב עם ההגבהה ועם מתלה שעובד בשטח. אם אתה זוכר את הסופה של מוני, היא הייתה נמוכה-סטנדרט, ללא תנועת מתלים כמעט.

זוכר גם זוכר את הסופה של מוני. אפשר לומר שגדלתי בה... צודק-יתכן שתיווצר כאן בעיה ונצטרך לשים קרדן כפול-או להנמיך מעט את הרכב שלטעמי כרגע הוא גבוה מדיי.

אל תבינו לא נכון-אני חושב ששני השיפורים יתרמו רבות להתנהלות הרכב. ויתכן ובסופו של דבר שניהם יגיעו. כרגע צריך לבחור. רכב מאוזן (פחות או יותר) בכל תחום-אבל שלא נותן לי את יחס הזחילה שאני רוצה, או את יחס הזחילה שאני רוצה, ולהוריד הילוך לפני עליה.

חשוב לציין שהרכב לא עושה הרבה קילומטראז' ביומיום. ורוב הנסיעות שלו הם בסופי שבוע לדרום או לאזור ירושלים.

עמרי

נמרוד
17-10-07, 21:25
יחסי העברה 4.10 מחזירים את הרכב לאיזון. זה לא חיוני, אני מסתדר עם יחסי העברה של סיקס (3.31) וצמיגי 33 אז בטח שסופה עם 3.54 זה סביר... אבל בוודאי שעדיף 4.10 - ולרכב טיולים בלבד אגב, בהחלט הייתי שוקל יחס נמוך עוד יותר. הבעייה היחידה עם יחסי העברה היא ההתקנה שלהם - אם עושים את זה חאפ-לאפ או מוסרים למישהו לא רציני, זה מתכון בטוח לצרות. יש את הכתבה של גיתי (http://www.jeepolog.com/337.html)על החלפת יחסי העברה - זה סדר הגודל האמיתי והנכון של פרויקט כזה, מבחינת זמן והשקעה, וגיתאי למד בעצמו כמה דברים בדרך הקשה.

דאבלר דורש לא פחות עבודה אם כי לדעתי פחות מסובכת. העלויות שלך לדעתי מחושבות לא נכון - אתה לא תגמור ב2000 שקל. 300 שקל לבניית דרישפט - נשמע לי מחיר נמוך מאד, לא הגיוני. וצריך גם לבנות גשר גיר חדש, להתאים ידיות - זאת אומרת קצת שיקולי אסטטיקה...

יש פתרון שלישי, שהוא בולט און אמיתי, וזה להחליף את יחס ההעברה בתוך הטרנספר ל4:1 במקום 2.72 - בדיוק כמו רנגלר רוביקון. בלי לשנות שום דבר מחוץ לטרנספר. החסרון - קיט יקר - כ1000$.

האידיאל הוא יחסי העברה 4.10 וטרנספר 4:1 וגיר 6 הילוכים - הילוך ראשון 30% קצר יותר מהראשון הרגיל של הסופה. האמת, גם יחסי העברה 4.10 וגיר 6 הילוכים עם צמיג 32 זה שילוב מעולה. מי שנהג על סופה סימן 2 במילואים וניסה איתה קצת עבירות - פנטסטי.

asafk
17-10-07, 21:43
הפתרון הנכון, לדעתי, הוא יחסי העברה. רק כך כל החלקים שלפני הדיפרנציאלים לא רואים שאתה עם צמיגים גדולים מהמקוריים. מה עוד שיחסי העברה הם בגדר פרוייקט שההיקף שלו ברור מראש, אין הפתעות. אחרי שהחזרת את יחסי ההעברה למצב המקורי שלהם, אפשר לשקול עוד פטנטים...
שלא תבין לא נכון- דאבלר או טרנספר קצר-זה חלום בשטח קשה. אבל באופן יומיומי, כשאתה "סתם" בנסיעה בטיול בLO, מגיע לירידה ומשלב לראשון והבלימת מנוע לא מספיקה- זה לא נחמד כי אתה עם יחסי העברה ארוכים מדי, ומה, עכשיו תשלב את הדאבלר...? ואז האוטו אשכרה עוצר, ואתה רוצה להמשיך בטיול, משלב חזרה לLO... בקיצור- הג'יפ, בתור ג'יפ טיולים, הופך לקצת מנג'ס - לא מאוזן.

אסף.

סוזי המשתוללת
17-10-07, 22:13
הכי טוב דאבלר 4:1
ככה מקבלים אפשרויות בחירה מגוונות יותר 2.72 לא בולם מספיק? אין בעייה שים אותו בhi ושלב את ה4:1
4:1 לא זוחל מספיק לאט ? שלב גם את ה2.72
מצד שני אתה לא מתקן את הגדלת הצמיגים בהוספת טרנספר (אלא אם הhi הוא לא 1:1 אלא 1:1.2 נניח)וזה חסרון שאתה משלם עליו ביום יום
מצד שלישי יחסי העברה המקוריים יחסית חזקים יותר מ4.1 בדיפרנציאל

לדעתי תשפר את הכל :mrgreen:

סוזי המשתוללת
17-10-07, 22:15
נמרוד
המנוע של הסיקס הוא בעל מומנט הרבה יותר בשרני מאשר הסופה ולכן גם עם 3.3 הוא מסתדר טוב

עמרי2
17-10-07, 23:49
שלא תבין לא נכון- דאבלר או טרנספר קצר-זה חלום בשטח קשה. אבל באופן יומיומי, כשאתה "סתם" בנסיעה בטיול בLO, מגיע לירידה ומשלב לראשון והבלימת מנוע לא מספיקה- זה לא נחמד כי אתה עם יחסי העברה ארוכים מדי, ומה, עכשיו תשלב את הדאבלר...? ואז האוטו אשכרה עוצר
אז למה לא להעביר ל הילוך שלישי כשהדאבלר והטרנספר משולבים LOW? זה יוצא בערך כמו ראשון מקורי לא? ואז הוא לא רץ ולא עוצר, יש לי הרבה יותר אפשרויות מבחינת ההילוכים. גם אם צריך לרדת ירידה ברביעי LOW_LOW. אח"כ בכל מקרה צריך חזרה לשלב ל2X4 כי הרכב נעול קדימה, אז אני צריך להזיז שתי ידיות במקום אחת. מצד שני-הדאבלר מבחינתי בשטח יכול להיות משולב על LOW קבוע, כמה מהר אני כבר נוסע שחמישי LOW לא יספיק לי?)
ואתה רוצה להמשיך בטיול, משלב חזרה לLO... בקיצור- הג'יפ, בתור ג'יפ טיולים, הופך לקצת מנג'ס - לא מאוזן.

אסף.

קיצר-בינתיים עדיין עושים חושבים. מה שכן- לא משנה מה תהיה ההחלטה, עד סוף נובמבר החבילה (תיהיה מה שתיהיה) צריכה להיות מפוזרת בין הדודות :lol:

עמרי

tzagi
18-10-07, 03:36
בתור אחד שהרכיב יחסי4.7:1 בטרנספר אני יכול להגיד לך ככה:
זה הכסף הכי טוב שהשקעתי,
עשה יותר הבדל מכול שנוי או שדרוג אחר והעלה את רמת העבירות ב300%
הדבר הכי מרשים זה הירידות....אין יותר צורך לברקסים, ואני מדבר על ירידה 45 מעלות

בעניין הדריבשאפט....מקרה הכי גרוע תחליף לצלב כפול, אין לך מה לפחד,
ראיתי הרבה יותר גרוע בYJ & TJ

דרור ברלי
18-10-07, 08:32
מה שלא עלה כאן עד עכשיו, זה נושא הכפלת המומנטים שנכנסים לסרנים. האחורי מילא, כי הוא חזק מעבר לכל צורך אמיתי. אבל הקדמי גם ככה לא גיבור גדול (הן הדיפרנציאל והן הציריות). במצב Lo-Lo נגיעת גז קטנטונת ולא זהירה מפוצצת לך את הציריות/הדיפרנציאל קדמי במיידית, ללא שום התראה.

יש לזה פתרונות כמו החלפת הסרן הקדמי, אבל זה שוב מתבטא בהוצאות, והרכב כבר יוצא לחלוטין מאיזון. רכב לא מאוזן הוא לא נעים ולרוב גם לא אמין.

עוד משהו בעד יחסי העברה:

בקרב אלה שמעדיפים להישאר עם יחס העברה מקורי וצמיג 33 יש נטייה לחשוב - מה הבעייה, "נוריד הילוך". חברים, יחס העברה מקורי 3.54 מיועד לצמיג 29'. כבר עם צמיג 31 אנחנו מורידים הילוך בעליות. באיזה הילוך אנחנו עולים מצומת גורל בכביש עוקף ב"ש? חמישי או רביעי? ובאיזה הילוך עולים את העלייה מכביש מס' 1 לכביש 443 (למודיעין) בחמישי (ונשארים בלי אוויר) או ברביעי? ומה עכשיו, עם צמיג 33? תורידו עוד הילוך?
רק מהילוך ראשון אין עוד לאן לרדת. תנסו לזחול בפקק או בטיול ותבינו על מה אני מדבר. זה קשה כבר עם צמיגי 31, כי הראשון לא מספיק קצר! יחסי העברה 4.10 הם השיפור הגדול הבא ברכב שלי ואני ממש לא מתכוון לעבור מצמיג 31 לצמיג 33...

אנשים שנוסעים בג'יפ רק בסופ"שים/טיולים לא מבינים את המשמעות של זה כי הם לא חווים את זה ביומיום. אפילו בשטח, בטיול, אתם 95% מהזמן נוסעים ב-HIGH, ואז אין לכם הילוך ראשון נורמלי. העניין הזה של מציאת האיזון במערכת ההנעה חשוב מאוד.

אחרון חביב: עמרי, עניין הבלמים כנ"ל. סופה לא "עוצרת מצויין" גם על גלגלים סטנדרטיים 29' קטנים. קבל את זה כחוק שחצוב בסלע. הבלמים שלך חדשים? מצויין, ולכן אתה מרגיש שהיא כאילו עוצרת טוב. וזו אשליה מסוכנת. עם גלגל 33 הרכב שלך לא באמת עוצר טוב (אלה שנוסעים לפניך לא יודעים את זה...) ותרשום לך את זה באותיות אדומות גדולות לפני העיניים - להחליף להידרובוסטר ומהר!

ניר ל
18-10-07, 09:17
תתחיל מהסוף -

כמה זמן אתה מתכוון להחזיק ברכב וכמה אתה מעוניין להשקיע בו ?

הקונספט של להשקיע ברכב, לעשות שני סיבובים בחורשן ולמכור אותו אחרי חודש בזול נראה לי קצת הזוי...
לגבי גל הינע אחורי - יעלה בערך 2000 ש"ח להסב גל הינע ל CV .

דרור ברלי
18-10-07, 09:57
ניר, אף אחד לא יודע כמה זמן יחזיק בג'יפ שלו. זו שאלה שאתה יכול לקבל עליה תשובה ברורה ממי שרוכש ג'יפ יפני חדש, או ממי שנוסע בקורולה/לנטיס יד שנייה - אחד שרכב בשבילו הוא רק אמצעי תחבורה שמחליפים כל שנתיים-שלוש כדי לשמור על ערך הכסף.
כשקניתי את הסופה כבר ידעתי דבר אחד או שניים על ג'יפים, והיה ברור לי שהבעלות על ג'יפ אמיתי היא לא עניין כלכלי או משתלם במיוחד. ועדיין אם מישהו היה אומר לי שאני אחזיק את הסופה הזאת יותר מ-8 שנים הייתי שולח אותו להסתכלות. עד אז החזקתי ברכב כלשהו 4 שנים גג. היום אני יודע שהסופה אצלי עד הודעה חדשה, או עד שיקרה משהו לא צפוי או לא רצוי. ועד שזה יקרה היא תעשה עוד עשרות רבות של טיולים, ככה שכל שקל שהלך לשיפורים כבר החזיר את עצמו כמה וכמה פעמים.
יש שיפורים שעושים את החיים קלים ונוחים יותר ב-100% מהזמן שאתה מבלה עם הרכב, כמו מתלים טובים, או יחסי העברה נכונים, או אפילו נעילות שלא נותנות כלום (ואפילו קצת מפריעות) בכביש, אבל אתה נהנה מהן כל סוף שבוע, אפילו סתם במפגש בבור, ולא משנה אם תחזיק ברכב שנה וחצי או 10 שנים. ויש שיפורים שנותנים תמורה להשקעה הגדולה רק בחלק זעיר ביותר מהזמן הזה, כמו הדאבלר המדובר. גם אם הג'יפ אצלך כמה שנים, אתה משתמש בו פעמים די ספורות, כי לא תיסע רק לחורשן או רק להר-טוב בכל סופ"ש.

נראה לי שזה פרויקט שמתאים מאוד לרכב שמיועד לעבירויות נטו או סתם כדי לספק צורך מאוד מסוים (ולגיטימי!) בהתעסקות במכניקה של הג'יפ - פירוק והרכבה ולמידה.

מאיר רוטברג
18-10-07, 14:08
אחרון חביב: עמרי, עניין הבלמים כנ"ל. סופה לא "עוצרת מצויין" גם על גלגלים סטנדרטיים 29' קטנים. קבל את זה כחוק שחצוב בסלע. הבלמים שלך חדשים? מצויין, ולכן אתה מרגיש שהיא כאילו עוצרת טוב. וזו אשליה מסוכנת. עם גלגל 33 הרכב שלך לא באמת עוצר טוב (אלה שנוסעים לפניך לא יודעים את זה...) ותרשום לך את זה באותיות אדומות גדולות לפני העיניים - להחליף להידרובוסטר ומהר

מילים בסלע ,
אתה חושב שיש לך בלמים ,
בזמנו סיבוב אחד שעשיתי על הסופה של טל רותם הבנתי שמה שאני חושב שיש ברקסים זה אין ברקסים,תוך שבוע החלפתי את המערכת

מוני אורבך
18-10-07, 14:38
עומרי, לגבי הברקסים...

צודקים קודמי, הסופה הוא לא רכב שעוצר טוב!!!
גם עם גלגלי 29 הוא לא שוס, עם 33 זה פשוט זוועה.
אתה לקחת את הסופה שלי כדוגמה טובה... היא היתה דוגמא טובה לסופה שלא עוצרת.
רק תנסה לעשות איתה עצירת חירום בכביש, אבל לא בזמן אמת !!!
תגלה שאתה עוצר הרחק הרחק ממה שחשבת.
זכורה לי פעם נסיעה לדרום שבה בצומת שוקן הרמזור התחלף מירוק לאדום.
אני נסעתי 90 והיתי די רחוק מהצומת, מאחורי לא היה אף אחד ולא רציתי להסתכן בחציה באדום.
עצרתי עצירת חירום, הסופה נעמדה 2 מטר בתוך!!! הצומת
מאז שמרתי מרחק אדיר מהמכוניות שלפני (לפחות 40 מטר) כי ידעתי שהברקסים שלי שווים לתחת.
אז נכון אתה נוסע מעט מאוד על הכביש.
אבל בכל זאת היתי מאוד ממליץ על הידרובוסט

עמרי2
18-10-07, 15:30
עומרי, לגבי הברקסים...

צודקים קודמי, הסופה הוא לא רכב שעוצר טוב!!!

תנו לי להרגיע אותכם מעט... עוצרת מצוין-זה יחסית לסופה כמובן!

מעולם לא חשבתי שהסופה שלי מצוידת במערכת ABS מתקדמת-וככה אני גם נוהג בה. בזהירות!

וכן-בדקתי את הבלמים בזמן חירום. הרכב אשקרה (בסוף :-D ) עוצר-נשבע לכם!

עמרי

מוני אורבך
18-10-07, 15:45
כרצונך...

עוד סיבה טובה ומעשית ללכת על הדאבלאר ולא יחסי העברה,
יחסי העברה די סביר שתמצא בארץ (ואפילו במחיר לא רע)
דבלאר...רק בחלומות.
אז אם הדודות באות פעם בשנה מארץ החלומות, ניחא
אבל אם זו הזדמנות חד פעמית, כדאי מאוד ללכת על הדבלאר.

דרור ברלי
18-10-07, 15:56
הכל יחסי בחיים.
גם בלמים של סופה. הם מאיטים את הרכב, פחות או יותר, וזהו.
בלימה חזקה? תשכח מזה. גם על צמיג 31. אולי עם 29' וגם זה בקושי.
ואני מבטיח לך שאחרי שעברת לצמיג 33' מרחק הבלימה שלך גדל בעשרות אחוזים...

מוני כתב על חשיבות שמירת המרחק, תיאורטית זה כמובן נכון והכרחי. בפועל, אתה לא יכול לשמור על מרחק של 40-50 מטר ממכונית שלפניך, כי תמיד יהיה איזה חכמולוג שיידחק לפניך ברווח הזה שאתה כל כך מתאמץ לשמור. ולעולם זה יהיה אחד החולמניים האלה שנוהג במשפחתומטית מלאה בילדים, מחבק את ההגה ומבוהל מהצל של עצמו, ושאחרי שהוא נדחק לפניך הוא גם בולם פתאום כדי להרים איזה מוצץ או פלאפון...
מי שזוכר את התאונה האיומה עם נהג המשאית בעל 192 עבירות התנועה והרכב המשפחתי שהוא מחץ בגלל "אי שמירת מרחק" כביכול, זו דוגמה מצוינת למקרה דומה.
אחרי שאיזה דביל בקורולה יעשה לך את התרגיל הזה, שיסתיים כפי שבדרך כלל זה מסתיים, לך ותספר לשופט שהולך לקרוע לך את הצורה (כי "לא שמרת מרחק", כי אתה צעיר וכי אתה נוהג בג'יפ) שהסופה שלך דווקא "עוצרת מצוין"...

עמרי2
18-10-07, 16:55
הכל יחסי בחיים.
גם בלמים של סופה. הם מאיטים את הרכב, פחות או יותר, וזהו.

דרור-אתה מתעקש להצדיק את הנק' שלך אחרי שכבר אמרתי לך שאתה צודק! נכון-סופה עוצרת חרא על אחת כמה וכמה אחת לא מטופלת שמחליפה ידיים כל יומים. יחסית לסופה-הסופה שלי עוצרת בסדר גמור. לא עשיתי שום השוואה מעבר לזה...

אני חושב שמיצינו את עניין הברקסים ואפשר לעבור הלאה. כשאני ארצה הידרובוסט-אני אפתח שרשור רלוונטי. מבטיח ;)

מה שלא עלה כאן עד עכשיו, זה נושא הכפלת המומנטים שנכנסים לסרנים. האחורי מילא, כי הוא חזק מעבר לכל צורך אמיתי. אבל הקדמי גם ככה לא גיבור גדול (הן הדיפרנציאל והן הציריות). במצב Lo-Lo נגיעת גז קטנטונת ולא זהירה מפוצצת לך את הציריות/הדיפרנציאל קדמי במיידית, ללא שום התראה.

יש לזה פתרונות כמו החלפת הסרן הקדמי, אבל זה שוב מתבטא בהוצאות, והרכב כבר יוצא לחלוטין מאיזון. רכב לא מאוזן הוא לא נעים ולרוב גם לא אמין.

דרור- זה בדיוק מה שיפה בדאבלר-אני לא צריך שום מכת גז בשביל לעלות. למען האמת- אסור לי לגעת בגז אפילו לא קצת. הרכב עושה הכל לבד במהירות כ"כ איטית שגם משאירה לי זמן לחשוב.
כל עניין שדרוג הסרן הוא מוגזם לחלוטין לדעתי.
עוד משהו בעד יחסי העברה:

בקרב אלה שמעדיפים להישאר עם יחס העברה מקורי וצמיג 33 יש נטייה לחשוב - מה הבעייה, "נוריד הילוך". חברים, יחס העברה מקורי 3.54 מיועד לצמיג 29'. כבר עם צמיג 31 אנחנו מורידים הילוך בעליות. באיזה הילוך אנחנו עולים מצומת גורל בכביש עוקף ב"ש? חמישי או רביעי? ובאיזה הילוך עולים את העלייה מכביש מס' 1 לכביש 443 (למודיעין) בחמישי (ונשארים בלי אוויר) או ברביעי? ומה עכשיו, עם צמיג 33? תורידו עוד הילוך?
הרכב לא אוכל פקקים כל יום לארוחת בוקר צהריים וערב. למען האמת הוא בקושי נוסע ביומיום. וגם אם כן אלו הן נסיעות קצרות. ולכן זה פחות קריטי לי "יחס זחילה לפקקים" (האמת שגם פה הזחל יכול לעזור :? ).

תתחיל מהסוף -

כמה זמן אתה מתכוון להחזיק ברכב וכמה אתה מעוניין להשקיע בו ?

הקונספט של להשקיע ברכב, לעשות שני סיבובים בחורשן ולמכור אותו אחרי חודש בזול נראה לי קצת הזוי...
לגבי גל הינע אחורי - יעלה בערך 2000 ש"ח להסב גל הינע ל CV .

ניר, כרגע הרכב אצלי שנה. נכון שמדיי פעם יש מחשבות על כלים אחרים-אבל לאט לאט הן דועכות כל פעם מחדש. ואם הן לא אני ישר נזכר במוני (שכל פעם שרואה סופה בנויה היטב לא מבין איך הוא מכר ועבר לכרכרה) ואז הן חולפות מייד.
מעבר לזה-אני לא חושב שזה דבר נכון לא לבנות את הרכב כמו שאני רוצה כי אולי מתישהו ימאס לי ממנו. יכול להיות שהוא יהיה אצלי עוד שנה-ויכול להיות שעוד 7. אין לי מושג...אין כוונה למכור בקרוב (חצי שנה אחרי שאמרתי את זה על הסמוראי הוא נמכר :twisted: )

מוני אורבך
18-10-07, 17:31
לפחות אני מהווה דוגמא לצעירים...

שלילית, אבל דוגמא (-:

עומרי אם אני היתי במצבך (חוסר צורך ברכב ביום יום) לא היתי חושב פעמים - רק סופה. זה הרכב עם שנתן לי הכי הרבה FUN גם תמורת כסף וגם אבסולוטית!
אין כמו רכב עם מנוע כמו שצריך !!!

גיתאי נוה
18-10-07, 18:57
עומרי,

למרות שכבר שוחחנו על העניין, אני מרשה לעצמי להכנס שוב ולתת את זווית הראיה שלי.
אני חושב שיש כאן שני עניינים שונים בתכלית, אשר לא-במקרה יש 'שטחי חפיפה' ביניהם, ועדיין כל אחד מהם מצריך התייחסות נפרדת:

מה שהחבר'ה קוראים 'איזון הרכב'
שיפור ספציפי למטרה מוגדרת
איזון הרכב הוא לא קלישאה. כל הדיבורים על המהנדסים ששילמו להם על מנת שיקדישו שעות רבות לחישוב מאפייני המכללים השונים ברכב, הם נכונים מאד, גם אם מצאנו כמה פאשלות (דנה 30) או לחילופין מרווחי משחק (מנוע חזק). למרות זאת. אני סבור שלהוצאת רכב מאיזון - כמו הגלגלים שלנו, למשל - יש משמעויות רבות לטווח הקצר ואולי אף יותר לטווח הארוך; איך שלא תהפוך את זה, המנוע אצלך תמיד יתאמץ יותר מזה שאצלי עבור כל מצב נסיעה נתון (ואין צורך להזכיר לי שאפשר להוריד הילוך, אני זוכר שקיים אלמנט כזה ;)), תצרוכת הדלק גבוהה יותר בהכרח, הראשון-קצר שלך הוא למעשה יותר שני-קצר, מה שבתורו גם משפיע על אופי הנהיגה ועל יכולתך לזחול בלי להתנפל ולגמור מכללים, עבודה הרבה יותר תכופה עם הבלמים בשטח, ויש עוד.
הקביעה שמומנט גבוה גוזר בקלות היא נכונה ביסודה, אבל לעומת זאת שילוב של מנוע חזק מאד עם יחסי העברה ארוכים מדי יביא בהכרח לנהיגה פחות עדינה ומדוייקת, וגם כאן התוצאה תהיה שבירות מיידיות או לפחות בלאי מואץ (אין כאן כל רמיזה לגבי הטרנספר השבור, אבל אני מאמין שאתה מספיק מכיר את עצמך כדי לדעת אם זה קשור או לא).

עד כאן לגבי איזון הרכב.

ביחס לשיפור המסויים המכונה דאבלר; ראשית כל אתה חייב לעשות לעצמך חשבון רציני האם מה שיהיה לך לאחר איזון הרכב לא יספק אותך. הסופה ידועה בטרנספר הקצר שלה גם ללא כל שיפור, והשאלה מה באמת תרוויח מהדאבלר - ולאור זה עד כמה הביצוע מסובך, יקר, ומעל לכל - בגדר קומבינה. כמי שזכה לנהוג שנה וחצי על רכב 'שטח-קומבינה' אני יכול לספר רק על המרורים שאכלתי מהחיות האלו. ולא, אני לא חושב שהקצנתי לצד השני, ולמרות הכל עדיין נשארתי עם ראש יצירתי ופתוח לשינויים. לא אחזור על השלכות שליליות שהעלו כאן קודמיי לגבי הדאבלר אבל ההשלכות ההנדסיות ממרכיב למשנהו עלולות לעלות לך בהרבה מאד כסף, זמן, עצבים ותסכול עד כדי ייאוש. כבר הזכרת משהו לאחרונה לגבי תקלות חוזרות ויישור קו, לא? :evil:
תקלות במכללים סטנדרטיים הן משהו שאנחנו יודעים להתמודד איתו בגבורה, קשות ככל שיהיו. תקלות בקומבינות שלא נוסו ברצינות בשום מקום עשויות להוציא בן אדם מדעתו, גם את הקשוחים שבהם. בכל מקרה, הנאה מטיולים מוטלת בספק.
עכשיו תספר לי שגדלת על הסופה של מוני. צר לי, אני לא מתרגש. כמה זמן הסופה הזו היתה אצלו בשימוש? כמה טיולי מאמץ? אילו מאפיינים שונים בין שתי הסופות שלכם, כמו הגובה למשל? האם אי-פעם נערכו מבחנים הנדסיים רציניים לבנייה הזאת, מעבר להוכחת ה"עליתי את החורשן פעמיים"?

השורה התחתונה מבחינתי היא כזאת:

בלי קשר לדאבלר - החזרת הרכב לאיזון היא חובה, בייחוד אל מול השלכות מצטברות לטווח הארוך, ושלא תדמיין שאתה מתחמק מהן רק מפני שאתה עושה 'זינוק בעלייה' עדין ומבוקר במקום להסתער בחמת זעם.
יחסי העברה בסרנים.
שיפור ייעודי לטובת זחילת סלעים, במידה ונדרש לאחר מכן - קיט 1:4 בטרנספר הקיים בלבד.
אל תתעסק בדאבלר. טרנספר זרוק במחסן הוא אפילו לא התחלה של סיבה.
דעתי האישית, התקפות תבורכנה...
גיתאי

tzagi
19-10-07, 07:20
עמרי,
תנקה את תיבת הדואר הפרטי
ואל תקשיב לפרופסור
הוא מה מבין?
מכר סופה מעולה וקנה מתקן לנזילות שמן, שלא לדבר על ראש מנוע או בעיות חשמל.......רכב למזוכיסטים. ועוד הוא מתעקש לקנות חלפים מקוריים.....מי שנדפק פעם אחת לא מסוגל להגמל כנראה.

AvigdorAharon
19-10-07, 22:04
נראה לי שענו לא כל הגדולים, לכן אולי דעתי לא ממש נחשבת...

יש לי הרגשה (אני לא מהנדס, אני לא יודע לחשב...), שיהיה לך "חור" בין Hi ל Low עם הדאבלר.
מחישוב שעשיתי בעבר, לפחות לגבי ה CJ, הפתרון היעיל הוא (לפני שידעתי שקיים גיר 6 הילוכים) גיר סופה וקיט 4:1 בדנה 300. בקונפיגורציה הזו, אין חורים בין ההילוכים, וגם לא בין Hi ל Low.

אביגדור

-->