PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלות מהותיות בנוגע לתכנון

omp
25-10-07, 01:48
כמו שאתם רואים אני חדש כאן אבל עקבתי אחר האתר כבר הרבה זמן ויש כמה שאלות שאני הייתי שמח לקבל עליהם תשובה. אני מנסה לתכנן כרגע בעזרת תוכנה באגי שבילים (אני מדגיש- לתכנן,בנייה לא נראית כרגע באופק מפאת חוסר מקום) ואני פשוט לא מבין איך אתם עושים את זה.. איך אפשר לתכנן שילדה ותצורת מתלים במידות מדויקות בלי לדעת איזה מנוע, גיר, נאבות ושאר מכלולים ישמשו אתכם בהמשך? איך אפשר למקם נקודות ריתוך וחיבור כשאין לי בעצם מושג איזה בולמים יעשו את העבודה? אני לוקח את העניין ברצינות ושאלות כאלה דיי מטרידות אותי, אני מרגיש שאני קופץ למים עמוקים בלי גלגל הצלה. מה גם שאני לא רוצה לשגע אתכם ולשאול שאלות כשבעצם-לא יהיה מבחן התוצאה. :???:

עומרי

נמרוד
25-10-07, 10:15
איך אפשר לתכנן שילדה ותצורת מתלים במידות מדויקות בלי לדעת איזה מנוע, גיר, נאבות ושאר מכלולים ישמשו אתכם בהמשך? איך אפשר למקם נקודות ריתוך וחיבור כשאין לי בעצם מושג איזה בולמים יעשו את העבודה?

אתה צודק, אי אפשר... :smile:

חייבים לבחור מכלולים, למדל אותם בסוליד ולבנות על פיהם, כמובן. זה לא אומר שכל מכלול חייבים פיזית ביד - אפשר להשיג נתונים על הרבה מכלולים וחלקים בצורה מסודרת בקטלוגים ובאינטרנט.
למשל, בולמי זעזועים: אני יכול להגיד לך שבולמי מרוצים מחוברים בבורג בקוטר 1/2 אינץ' ודורשים מרווח בין האוזניים של אינץ' ורבע עד אינץ' וחצי, והמידות שלהם, מבחינת אורך פתוח וסגור, זמינות בקטלוגים של החברות. והמידות האלו, אגב, דומות אצל ייצרנים שונים (פוקס, בילשטיין, וכולי) כך שאין צורך להנעל על בולם מסויים בשלב התכנון. כשאתה תרד לשלב של תכנון מפורט מאד של הסביבה, יתכן ויהיה חשוב לך גם הקוטר והצורה היותר מדויקת של הסופיות - כל הנתונים קיימים.

לגבי מכלולי מכוניות משומשים, כמו מנוע וגיר, אז כן, אתה צריך להחליט במה אתה הולך להשתמש, ללכת למוסכים או לפרוקיות, עם מטר וקליפר ולמדל. לפעמים אפשר למצוא מידה ושרטוטים באינטרנט, לרוב לא. המידות המדויקות לפעמים יותר קריטיות ולפעמים פחות - בבאגי למשל, שבה המנוע תלוי מאחור, הגודל שלו בעצם לא משפיע על המבנה כמעט, רק על העריסה האחורית שעוטפת אותו...

חלקים מכאניים כמו נאבות, תפוחים, מיסבים, גלגלים - צריך למדל בצורה מדויקת למדי.

לא פחות חשוב - מושבים וסביבת תא נהג. זה אל מסובך - לפי השם שלך, מתאים לך מושב של OMP - לך לחנות של פיטסטופ ברחוב המסגר, כנס פנימה, שם על מושב מרוץ מתח רגליים קדימה, תמדוד כמה מרחק אתה צריך מעל הראש, לפני הרגליים, בצדדים. מדוד את הכסא כדי למדל אותו בצורה גסה.

omp
26-10-07, 01:16
כן,OMP הייתה הפייבוריטית שלי מאז שגיליתי אותה כנותנת חסות של ה EVO6 בWRC. :D
אוקיי אז זה כפי שחששתי, צריך לצאת מהבית ולמדוד!;)

בינתיים אני מברר דברים על אופי החומרים, כלומר, מאילו פרופילים להרכיב את השלדה, זרועות המתלים וכו' על מנת שזה יהיה ריאלי ובתקנים הנהוגים בארץ? קראתי על זה בפורום, כנראה יותר מדי והבלאגן אצלי בראש חוגג.

אגב, אני משתמש בתוכנה שנקראת AMAPI, יש לה ממשק נוח ואני כבר רגיל אליו אבל היא לא מיועדת לתכנון מכני אני חושב שזה יותר לעיצוב. השאלה אם מומלץ לעבור לסולידוורקס..? ואם כן האם יש טוטוריאלס (מדריכים) שילמדו אותי איך להשתמש בה?

נמרוד
27-10-07, 01:39
מבחינת חומרים - יש על זה כמה דיונים בפורום. אם הרכב ישמש איך שהוא למרוצים, אתה צריך לקרוא את תקנון עמותת הראלי רייד. האמת שגם אם הוא לפאן בלבד - כדאי לקרוא את התקנון וללמוד ממנו. התקנון הרשמי מופיע באתר העמותה http://www.rallyraid.org/Regulations.html תוריד, תדפיס, תקרא בזמנך החופשי. אם יש שאלות - אנחנו כאן.

לגבי תוכנה - אתה אכן צריך תוכנת תיב"ם אמיתית, תוכנות העיצוב התלת מימדי לא יעזרו לך. סולידוורקס ידועה כתוכנה הידידותית ביותר והיא הנפוצה ביותר. אם אתה סטודנט במוסד רשמי אתה יכול לרכוש גרסאת סטודנט במחיר סמלי. התוכנה מגיעה עם טוטוריאלס בסיסיים ובכללי היא מאד ידידותית וניתן בהחלט ללמוד אותה לבד, תוך כדי עבודה, הכל עניין של רצון והשקעה.

omp
27-10-07, 01:58
מעולה בדיוק מה שחיפשתי, תודה

יש ספרות מקצועית מומלצת בנוגע לתכנון שילדה בכלל ומתלים בפרט?

נמרוד
27-10-07, 02:04
יש הרבה ספרות בנושא הנדסה של כלי רכב בדגש על מכוניות מרוץ לכביש, בספריה של האתר יש כמה ספרים מומלצים.

omp
27-10-07, 03:02
ממה שראיתי בספריה רוב הספרים לא מתייחסי להנדסת רכבי שטח בטח שלא למתלים כאלה. את האמת יותר חשוב לי הרקע התאורטי על גאומטריית המתלים וקווים מנחים בנוגע לתכנונם. מה לקחת בחשבון, מה עדיף למטרה מסוימת וממה להיזהר. בסופו של דבר כוח זה דבר שתמיד אפשר להוסיף כמו כן משקל זה עניין שניתן לשחק איתו לכל מיני כיוונים אבל כמו שאני רואה את זה המתלים משפיעים הכי הרבה על התנהגות הרכב.
הרעיון שלי היה בהתחלה לבנות זרועות A כפולות כך שההזרוע העליונה אופקית יותר כדי שבהטיות משקל הצמיג יקבל זוית מינימלית עם הקרקע. או לחילופין, זרועות A מקבילות כך שהעליונה קצרה יותר מהתחתונה. בשתי התצורות עלה הרעיון שהזרועות יהיו עם זוית לקרקע (במבט מהצד) כדי שיוכלו לתקוף מהמורות בצורה חלקה יותר. מה אתם אומרים?

נמרוד
27-10-07, 16:06
אין ספרות ספצפית על רכבי שטח, למיטב ידיעתי... ואני עדיין מחפש. ואם זאת, רכב זה רכב, תיאוריה זה תיאוריה. כתבת לי בה"פ שאתה סטודנט בטכניון - גש לספרייה של מכונות, יש שם כמה עותקים של fundamentals of vehicle dynamics המוזכר בספרית האתר, של אחד תומס גילספי, תשאיל לך עותק ותתעמק בו בזמנך החופשי. זה בסיס טוב.

omp
28-10-07, 01:00
אוקיי לקחתי לתשומת ליבי.

בינתיים יש למישהו הערות/הארות בנוגע למתלים?

נמרוד
28-10-07, 13:47
הרעיון שלי היה בהתחלה לבנות זרועות A כפולות כך שההזרוע העליונה אופקית יותר כדי שבהטיות משקל הצמיג יקבל זוית מינימלית עם הקרקע. או לחילופין, זרועות A מקבילות כך שהעליונה קצרה יותר מהתחתונה. בשתי התצורות עלה הרעיון שהזרועות יהיו עם זוית לקרקע (במבט מהצד) כדי שיוכלו לתקוף מהמורות בצורה חלקה יותר. מה אתם אומרים?

הרעיונות שלך נכונים ומוכרים ויש להם שמות ומושגים ותיאוריה מסודרת. שמירת הצמיג החיצוני בפנייה עד כמה שאפשר ניצב לקרקע במבט חזית, דורש מה שנקרא camber gain - הגדלת זוית הקמבר עם סגירת המתלה, וזו בהחלט אחת המטרות העיקריות בתכנון גיאומטרית מתלים. אפשר לעשות את זה בהמון דרכים שונות, כמעט תמיד אכן הזרוע העליונה קצרה מהתחתונה, ואין גם שום סיבה שיהיו מקבילות. התצורה הכללית נקראת בספרות non-parallel un-equal length A-Arms.

גם המחשבה שלך לגבי מבט הצד נכונה... הטייה של צירי הזרועות במרחב, במבט צד ו/או על, מקבילות או לא מקבילות אחת לשנייה... הכל אפשרי, ולכל דבר יש יתרונות וחסרונות. גלגל שהולך אחורה כשהוא עולה למעלה - רצוי מבחינת ספיגת מהמורות, אבל מצד שני גורם לdive תחת בלימה ומקשה על תכנון גיאומטרית היגוי נטולת bump-steer...

בקיצור, הספרים בפקולטה למכונות מחכים לך... :D

-->