PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך לבנות בצורה כזאת שלא יהיה BUMP STEER?

Erez.
02-11-07, 08:04
בוקר טוב,
הבנתי שאני אמור בבניה לדאוג שלא יהיה BUMP STEER,
האם הכוונה היא שמכות מהדרך "ירצו" לסובב את ההגה ובעצם אני אנהל מלחמה קבועה עם ההגה?
1. איך מרכיבים את המסרק בצורה כזו שתמנע את התופעה?
2. האם מסרק של סיבוב וחצי מצד לצד יקשה על עבודה עם כלי ששוקל קצת יותר מטון?

תודה.

נמרוד
02-11-07, 14:40
Bump Steer = תנועה של המתלה מאלצת תנועה של ההיגוי. התופעה נגרמת לגמרי על ידי גיאומטרית המתלה וההיגוי. לא בכל תצורת מתלה אפשר לבטל את התופעה. על איזה רכב, איזה מתלה, איזה מסרק מדובר? או שהשאלה כללית לגבי תכנון מתלה חדש מאפס?

Erez.
02-11-07, 14:44
פרונט קדמי של טרנספורטר, על הבאגי.
מסרק יעודי קנוי, לא של איזשהו רכב.
או מתלה בבניה עצמית (לא שלי).

נמרוד
02-11-07, 15:01
אוקי. מתלה קדמי של VW הוא דוגמא למתלה שתמיד יהיה לו באמפסטיר מובנה.

אבל אפשר לשאוף למינימום באמפסטיר. מעכשיו כל מה שאני כותב הוא ספציפי על תצורת המתלה הזאת ולא כללי!

מסרק הגה צריך להיות בעל מבנה סימטרי ומרחק מינימלי בין עין לעין - מסרקי אפטרמרקט של באגים הם אכן כאלו.

מבחינת מיקום המסרק - הוא צריך להיות כמובן ממורכז על מישור החציון של הרכב, זה ברור. נשאר לך למקם אותו על ציר X (קדימה/אחורה) וציר Y (מעלה מטה). הדרך להגיע לבאמפסטיר מינימלי היא ניסוי וטעייה בגדול, אבל בצורה מסודרת. שתי שיטות עקרוניות - אחת, למדל את המתלה בסוליד במחשב. שנייה, לשחק עם המיקום של המסרק פיזית, על ידי בניית תושבת זמנית שמאפשרת להזיז אותו לכל הכיוונים ונתפסת בפיקים. בכל מקרה, אתה ממקם את המסרק, מחבר זרועות היגוי, ומבצע בדיקות פיזיות:
1. מזיז את המתלה לאורך כל המהלך ורואה כמה הגלגל מסתובב כאשר ההגה כמובן מקובע והגלגלים מצביעים קדימה.
2. מבצע אותו דבר כאשר הגלגלים פונים נניח 10 מעלות. יותר מזה זה כבר תמרוני מהירות נמוכה.
3. מסובב את ההגה עד סוף המהלך ובודק מה מצב האקרמן - מה קורה עם מקבילות הגלגלים, במבט על. אתה צריך לשאוף לכך שאכן תהיה זוית אקרמן חיובית כלשהי. הדברים לא תמיד מסתדרים ביחד - אקרמן ובאמפסטיר. אתה תגלה בעצמך.

אחרי זה אתה משנה את מיקום המסרק, מתאים מוטות היגוי, ומנסה שוב... מדובר על רדיוס של כמה סנטימטרים לכל כיוון, אבל אפילו מילימטרים יכולים להיות בעלי השפעה גדולה.

אני ממליץ מאד על השיטה הראשונה - במחשב - אם אני לא טועה אתה כבר מתעסק בתוכנה. למדל את המתלה שיש לך ביד ברמה טובה יקח לך אולי כמה ימים, אבל זה גם אימון מצויין בתכנון ממוחשב ואתה גם תגיע בסופו של דבר לתוצאה מדויקת יותר ובפחות זמן ומאמץ. במחשב אתה תבצע בקלות עשרות ניסויים, במציאות אחרי פעם או שתיים אתה תתיאש ותסתפק במה שיש - כמו כל בוני הבאגים לפניך.

המיקום הראשוני של המסרק ואורך המוטות צריך להיות כזה שהזוית של המוטות מינימלית כאשר המתלה במצב אפס שלו (רכב עומד).

חנן גולומבק
02-11-07, 15:21
נמרוד אתה יכול להסביר בבקשה את המשפט הזה,

"מבצע אותו דבר כאשר הגלגלים פונים נניח 10 מעלות. יותר מזה זה כבר תמרוני מהירות נמוכה."

תודה

נמרוד
02-11-07, 15:26
אתה בודק באמפסטיר כשההגה ישר, ובודק אותו גם במצב של הגה מסובב לאחד הצדדים. התוצאות יהיו שונות. כתבתי 10 מעלות כי בנסיעה מהירה נדיר שהגלגלים יהיו מוסטים הרבה יותר מזה.

Erez.
02-11-07, 22:43
אני אעשה ככה,
אני אקח כמה ימים לנסות למדל את כל המתלה.
ואז אני אתחיל לשאול על כל נקודה בהודעה המפורטת שלך בנפרד.
הכל כמובן אם אני אצליח למדל, אני צריך לעבוד עם שרטוט ידני ותמונה מול המחשב מאחר והמתלה לא יושב לי במשרד...
תודה רבה, זה יקח לי כמה ימים.

נמרוד
03-11-07, 22:15
הכל כמובן אם אני אצליח למדל, אני צריך לעבוד עם שרטוט ידני ותמונה מול המחשב מאחר והמתלה לא יושב לי במשרד...

החלקים שצריך לדייק בהם (בגאומטריה הכללית) הם הזרועות והנאבות. אני במקרים כאלו מפרק אותם, מנקה אותם היטב ספירט/סולר, מייבש, ומביא אותם נקיים ומבריקים ליד המחשב. זה שווה את הטרחה. את הBeam אתה לא צריך למדל באמת, זה שני צינורות שאתה צריך לדעת את הגובה בין צירי הזרועות העליונה והתחתונה והמרחק המדויק בינהן, או רוחב הBeam.

-->