PDA

צפייה בגרסה מלאה : קידוח חורים בתושבות קפיצים בהתקנת קפיצי YJ בסופה . כמה שאלות

אדי
22-12-02, 01:02
שלום לכולם ,

הבנתי שהמרחק בין תושבות הקפיצים של YJ הוא ארוך יותר במעט מאשר בין תושבות של סופה . לכן , כשמתקינים קפיצים של YJ בסופה אמרוים לקדוח חורים חדשים בתושבות הקפיצים הפנימיות לכיוון מרכז הרכב (1.5 ס"מ למרכז הרכב , 1 ס"מ למעלה - המרחקים מהחור המקורי) .
אצלי הותקנו קפיצים של רוביקון אקספרס 4.5" (סופה קצרה פתוחה) , מאחור נקדח חור בתושבת הקפיץ כדי למרכז את הסרן , אך מלפנים לא . מהלך המתלה של הקפיצים לא ממומש לדעתי , האם יכול להיות שהבעיה היא שלא נקדח חור גם בתושבות של הקפיץ הקדמי? אם לא , מה יכולה להיות הבעיה?
את הקפיצים התקנתי אצל ארנון מפרדס חנה , הוא טוען שזה לא אמור להשפיע על מהלך המתלה הקדמי , אני חושב שאולי כן . מי צודק?

אודה על תשובתכם המהירה , אדי .

חנן-ג'יפולוג
22-12-02, 01:14
זה לא אמור להפריע למהלך המתלה. זה כן עלול לגרום לדברים לפגוע אחד בשני, כמו מוט השפור בזרוע הפיטמן או הביצה האחורית בדופן מיכל הדלק.
הגדר "לא ממומש". מה בדיוק מפריע למהלך המתלה להתממש?
בזמנו אצל יפתח כשהוא התקין את הרוביקון ההוראות היו הפוכות (או שהובנו הפוך) ביחס לאורך הבולמים ואז יצא שהבולמים הארוכים שהותקנו בהתחלה מאחורה סגרו מהלך הרבה הרבה לפני שהסרן הגיע אל הבמפ-סטופ. הבולמים הוחלפו קדימה/אחורה והעסק הסתדר.

אדי
22-12-02, 01:39
מאחורה מיקום החור שונה כדי שהסרן לא יפגע במיכל הדלק .
עדיין אין על הרכב בולמים , כי הקיט הורכב רק שבוע שעבר ועוד לא היה לי זמן , בכל מקרה , הכוונה שהמהלך "לא ממומש" היא שלפי המידות שקיבלתי מארנון הקפיץ עובד פחות טוב מאשר ברכבים אחרים שהותקן אצלם אותו הקיט . אני לא יודע מה מפריע למתלה להפתח , ואולי אני רק מדמיין והכל בסדר , אבל אני אבדוק את זה מחר .

תודה .

אדי
23-12-02, 19:14
מסתבר שלא סתם חששתי שאין לי מהלך מתלה (יחסי...) , היום בדקנו את המהלך .
גלגל קדמי באוויר וכל השלושה נוגעים בקרקע : כ-70 ס"מ .
מהלך בולם קדמי : 44-60 ס"מ
מהלך בולם אחורי: 35-52 ס"מ
אולי יש לי טעות קטנה במדידה אבל זו התמונה הכללית .

לא נקדח חור חדש בתושבת קפיץ קדמי , זרוע הפיטמן לא נוגעת במוט שפור בהצלבה מלאה .

לפי מה שנאמר לי הקיט אמור לתת יותר מהלך מתלה .... מה יכולה להיות הבעיה?
אולי ברגים מהודקים יתר על המידה? נראה דווקא שהשאקלים עובדים כמו שצריך ולכן אולי יש בעיה אחרת .
אם הברגים שמחברים את הקפיץ לתושבת הקבועה בשלדה מהודקים חזק מדי זה גם יכול להשפיע?

תודה , אדי .

חנן-ג'יפולוג
23-12-02, 19:24
יש שרוולי מתכת בתוך תותבי הגומי?
אם כן, סגירה הדוקה של הבורג לא תשפיע על כלום.

אדי
23-12-02, 19:36
חנן , אתה צודק . יש שרוולים בכל הברגים שבהם יש פטמת גירוז (שאקלים+תושבת קפיץ קבועה) , אבל אולי עדיין יש איזושהיא השפעה? ככל הנראה זו לא הבעיה .
מה עוד יכולה להיות הבעיה? איציק אמר לי שיש לו מהלך שנותן 110 ס"מ מגלגל קדמי לרצפה (כאילו RTI) , כך שהקפיצים אמורים לעבוד יותר טוב ... (אצלי 70 ס"מ) .

אדי

Subzero
23-12-02, 19:50
למרות שיש שרוולי מתכת בתוך תותבי הגומי, אסור להדק את האומים עד הסוף. השרוולים אינם ארוכים יותר מהתותבים. זו הסיבה שהאומים שסופקו לך עם הקיט הם אומי ניילוק. אם תהדק את האומים עד הסוף הדבר ילחץ את השאקל ולא יאפשר לו תנועה חופשית. עוד דבר ששווה לוודא זה שהבומרנגים מורכבים מאחור ובכיוון הנכון והשאקלים הישרים מורכבים בחלק הקדמי. כמו כן, וודא שלא הורכבו תותבי המתכת המרכזיים בבומרנגים. אין בהם צורך והם יפריעו למהלך השאקל (הם משמשים למקרה שמרכיבים בומרנגים גם בתור שאקלים קדמיים).
אה ... ועוד דבר, התותבים של קצה הקפיץ המעוגן לשילדה שונים בגודלם מאלה של הקצה המחובר לשאקלים. וודא שהתותבים הורכבו בצורה נכונה.

איציק

אדי
23-12-02, 20:00
איציק , באמת בהתחלה ארנון הרכיב את השאקלים בומרנג הפוך (המדידות לאחר התיקון) .... הוא באמת הוסיף לי בורג באמצע השאקלים האחוריים למרות שלא היה כזה בורג בקיט שהבאתי לו להרכיב , חשבתי שפשוט חסר - אז את הבורג הזה צריך להוריד . באמת כדאי אולי לשחרר קצת את שני הברגים הקיצוניים בכל שאקל .
יש הבדל גדול בגודל של התותבים של שני קצוות הקפיץ? משהו שאפשר לטעות בו?

דרך אגב , חתכת במפ-סטופים? עדיין לא נראה לי ששיחרור הברגים יוסיף לי כל כך הרבה למהלך המתלה .

תודה .

Subzero
23-12-02, 20:10
לא חתכתי BUMP STOPS. אם התותבים הפוכים אז זה בהחלט יוצר בעיה. אם יש בורג/תותב מרכזי בבומרנג, זה לא נותן לו להפתח כמו שצריך ואז זה מגביל מהלך מתלה. אם השאקים תפוסים, או תפוסים חלקית, הם מגבילים מהלך מתלה.

איציק

Subzero
23-12-02, 20:11
שאקים=שאקלים

אדי
23-12-02, 20:21
על פניו זה נראה שהשאקלים עובדים כמו שצריך . לא נראית איזושהיא בעיה איתם . יש דרך להבדיל בין התותבים?

Subzero
23-12-02, 20:41
רק וויזואלית ... לא זוכר כרגע מאת ההבדלים אבל צריך אבל אם תסתכל בקפיצים המקוריים עם התותבים שלהם תראה מייד את ההבדלים.

נמרוד
23-12-02, 21:38
אדי,
70 ס"מ במדידה כפי שתיארת אותה לא נשמע לי כל כך מעט. 110 לעומת זאת נשמע המון - לשם השוואה בפעם היחידה שאני מדדתי את הג'יפ שלי בצורה הזאת התוצאה היתה משהו כמו 85 ס"מ, והג'יפ שלי די גמיש לכל הדעות. ללא ספק יותר משל יפתח, סופה קצרה עם קיט כמו שלך. אז אני חושב שיש כאן איזה ערפל סביב שיטת המדידה....

לדיון עצמו - איציק צודק, אסור להדק ממש את הבורג, גם אם יש תותבי מתכת בתוך הגומיות (אצלי למשל אין) , אבל מעבר לזה חופשים מוגזמים בשאקלים לעניות דעתי ומנסיוני לא יעזרו. כנ"ל הקשחת השאקלים ע"י ברגים מרכזיים. קח בחשבון שכל חופש שאתה משאיר לטובת מהלך המתלה עוזר לסרן לשוט מצד לצד מתחת לג'יפ בנסיעת כביש.

ד.א. אין שום משמעות לצורת הבומרנג, או בכלל לצורה של שאקל. הדבר היחיד שחשוב הוא המרחק בין החורים, מה שיש בינהם - ישר, משולש, בומרנג, פרחים - לא רלוונטי. למעט במקרה קיצוני שהבורג המרכזי משמש גובל מהלך ופוגע בשלדה, ע"מ למנוע היפוך שאקל, וזה ההסבר היחיד שמצאתי עד היום לצורת הבומרנג.

אדי
23-12-02, 21:45
נמרוד , אני יודע ש70 ס"מ זה לא מעט ואני מאמין שזה גם יספיק לי כמעט לכל מטרה עם נעילות (בינתיים לוקרייט אחורית הגיעה - אני צריך להתקין) , אבל אני מאמין שמשהו בהתקנה לא תקין אם לאיציק עם אותו הקיט יש 110 ס"מ (כמובן שבשינוי תושבות בולמי זעזועים ובולמים ארוכים מהמקוריים , אבל עדיין מדובר על מהלך הקפיץ , שאצלי בלי שום הגבלות לא מגיע לאיזור ...) ולי יש רק 70 ס"מ .

איציק , אתה יכול להסביר איך מדדת את ה110 ס"מ ... אולי לא הבנתי נכון .

תודה.

חנן-ג'יפולוג
23-12-02, 22:11
על פי חשבון שעשיתי 110 ס"מ סוגר בקלילות רמפה של 23 מעלות ומגיע ל833 על רמפה של 30 מעלות.
וזה מקיט שהוא בולט און?
תמוה מאוד בלשון המעטה, משהו בשיטת המדידה נראה לי לא מתאים לאיך שאנחנו מבינים את הכתוב.

אדי
23-12-02, 22:22
חנן , גם לי המספר נראה עכשיו גבוה מדי אחרי שראיתי כתבה על התקנת קיט כזה עם שאקל רברס וריבולברים ברנגלר - התוצאה ברמפת RTI של 30 מעלות הייתה 850 . שזה רק קצת יותר ממטר .

Subzero
24-12-02, 00:40
היה נדמה לי שכבר הסברתי פעם אבל יכול להיות שאני טועה ...
אינני יודע בדיוק איך אתם מודדים אבל אני פשוט העלתי גלגל על סלע בגובה של כ - 100 - 120 ס"מ ועדיין לא הגעתי לקצה המהלך.

לגבי הבומרנגים, במקרה של ה - YJ יש להם משמעות מכיוון שהשאקלים האחוריים מורכבים על השילדה ישירות ולא על אוזניים. מאחוריהם יש את החיבור של ה - CROSS MEMBER. צורת הבומרנג נועדה למנוע פגיע של השאקל בחיבור ובכך הגבלת המהלך. מאותה הסיבה גם הבורג המרכזי בשאקל אחורי יגביל את תנועתן מכיוון שהוא יפגע בשילדה.

איציק

אדי
24-12-02, 16:18
בדקתי אם רוביקון אקספרס בארה"ב את אורך בולמי הזעזועים המקוריים שהם מספקים אם קונים מהם בולמים עבור הקיט , הקדמיים 17"-29.5" , האחוריים 14.5"-24" . אולי יש הבדל קסן בין תושבות הבולמים של סופה ורנגלר , אבל המהלך של הבולמים הוא : 31.75 ס"מ לקדמיים ו-24.1 ס"מ לאחוריים . אצלי לעומת זאת , המדידה נתנה 16 ס"מ מהלך מקדימה ו-17 ס"מ מהלך מאחור . ברור שעם הקיט מספקים בולמים ארוכים מעט יותר מהנדרש אבל לא נראה לי שבהפרשים כאלו ...

נמרוד , השאקלים בומרנג בסופה לא אמורים להשפיע לדעתי , אני חושב שברנגלר זה מונע פגיעה של הבורג והגבלת מהלך .

איציק , שיטת המדידה שלך בערך כמו שאני מדדתי , חוץ מאי דיוקים שיכולים להגרם בגלל אדמה לא ישרה וכו' .

אדי

נמרוד
25-12-02, 16:26
אדי, אין בנושא הזה קסמים. נושאים כמו הידוק של השאקלים זה כוונון עדין, זה לא מה שבאמת חשוב. יש שתי אפשרויות -

או שאין בעצם בעיה, ויש כאן איזושהי אי הבנה מצדך של מה אמור הקיט הזה לתת לך. יש לי הרגשה שזה המצב. כמו שכתבתי לך כבר, 70 ס"מ נשמע לי סביר לסופה מוגבהת, אני משווה את זה לסיקס שלי שהוא בעל מתלים ארוכי מהלך יותר מרוב הסופות המוגבהות של חברי, כולל של יפתח עם רוביקון אקספרס "4.5 . 110 ס"מ נשמע לי מאד-מאד בלתי סביר, עם כל הכבוד לאיציק. אני לא מכיר סלע בגובה 100-120 ס"מ.... או שמודדים במדויק, בצורה "מדעית" ואז יש משמעות למספרים, או שלא, ואז לא נכון לזרוק מספרים - זה גורם לאחרים להלחץ.... אני לא מוצא טעם כרגע בכתיבת "תקנון" לבדיקת מהלך מתלה, אבל אם הייתי כותב היו בו לפחות 10 סעיפים, כולל בוודאי גם שזה חייב להתבצע על משטח ישר. אני חושב שהרבה יותר לעניין להשוות את הרכבים ממש אחד לאחד, ולראות את ההבדלים בעיניים.

אפשרות שנייה היא שהרכבתם את הקיט איכשהו לא נכון. האפשרות שהעלת בהודעה המקורית, שהמרחק בין העיניים בקפיץ הקדמי קטן מדי, תתכן. אני יכול לדמיין מצב שבו הקפיץ "קמור" מדי, כאילו קצר מדי למרחק בין התושבות, ואז הוא באמת עובד בתחום שבו הוא קשיח יותר ועושה פחות דרך תחת כוח נתון - ככל שהקפיץ עובד קרוב יותר לאזור שבו הוא שטוח הוא גמיש יותר. בסופה של יפתח אכן קדחנו חור נוסף גם מקדימה, אבל זה היה בשל בעיות של מרווחים במערכת ההיגוי, ולא בדקנו אם זה תרם או לא למהלך המתלה. שוב, אתה צריך להשוות אחד לאחד מול רכב דומה, חבל שיפתח לא בארץ (חבל בשבילי , הייתי מתחלף איתו בכיף...).

אדי
26-12-02, 13:09
נמרוד , כמו שאמרת 70 ס"מ מספיק לי , במיוחד שהקפיצים והתותבים חדשים לגמרי , אני מעריך שאחרי שאני אסע איתם קצת הם יעבדו יותר טוב , בכל מקרה אני לא מתכוון להחליף לקיט אחר ... אני רק צריך להביא בולמים ולסוע , אני אנסה לבדוק את מהלך המתלה עם קצת פתיחת ברגים ונראה כבר מה יהיה .

תודה על התשובות , אדי .

אדי
26-12-02, 14:43
קישור שיכול לעניין את מי שמחפש בולמים , זו טבלה באקסל של כל דגמי הבולמים של כל החברות כולל מידות סגירה-פתיחה , קוטר , מהלך , וסוג חיבור .
http://www.ih8mud.com/tech/shocks/shocks.xls

דרור ברלי
30-12-02, 20:10
בקפיצים של מתלם שאני מנסה עכשיו בסופה שלי כבר הגענו בהרמה עם מלגזה על משטח ישר ל-85 ס"מ.
110 ס"מ? איציק, מה שתית? הייתי שמח לראות בעיניים החולות שלי מהלך כזה בסופה. כל סופה (ואני יודע שהמצריה שלך היא "לא סופה" אבל בכל זאת)

אני עדיין מחזיק בדעה שאין עדיין בשוק קיט קפיצים BOLT-ON שמתאים בול לסופה. גם לא רוביקון אקספרס, שלדעתי ממש יקר מדי ועדיין לא מספק פתרון הולם ללא אינספור התאמות ושינויים. אין דבר כזה בעולם - "ג'יפ סופה". יצרני חלקי אפטרמרקט בארה"ב ובאוסטרליה וכו' לא מכירים במוטציה שלנו. הדבר הכי קרוב לסופה זה רנגלר YJ וגם זה מסתבר, לא בדיוק אותו דבר.
לדעתי רק יצרני קפיצים מביני עניין בארץ, יכולים לתת פיתרון מניח את הדעת ל"בעיית" המתלים בסופה. רק תכנון של קפיץ חדש מ-אל"ף, מההתחלה, עם התאמה ספציפית לסופה ולמשקלים והמידות המקוריות שלה, יפתרו את הבעיה.
ולדעתי, הפיתרון הזה ממש קרוב.

אדי
30-12-02, 22:00
דרור , את דעתי על המתלם אתה יודע (וזה לא מה שמשנה) .
אני אישית חושב , וגם ראיתי שיש קפיצים שדי מתאימים לסופה בלי הרבה התאמות .
למשל , בלק דיאמונד על סופה של חבר (הוסף עלה מאחור מכיוון שהסופה סגורה - זה השינוי היחיד!) נותן נוחות טובה ומהלך מתלה מצויין (80 ס"מ בערך לפי המדידה עם מלגזה) .
לגבי הרוביקון אקספרס , אצל איציק הוא נותן תוצאות טובות , אני עוד לא נסעתי על הרכב אז אני לא יכול לחוות דעה . והשינויים לא כל כך מסובכים (קדיחת חורים חדשים בתושבות הקפיץ) .
חבר אחר הרכיב עכשיו קיט של סקייג'אקר , אני לא יודע מה מהלך המתלה שלו ומה בדיוק היו ההתאמות אבל הרכב מאוד נח (וברור שהוא יצטרך להוסיף עלה מאחור כי הקפיצים רכים מדי לסופה) .
ויש עוד אנשים שמרוצים מקפיצים של חברות שונות , אז ברור שאף קיט קפיצים הוא לא ממש בולט-און לסופה , אבל הם בדרך כלל לא ממש רחוקים מזה .
דרך אגב , חבר דיבר עם נשיונל ספרינג בעניין קפיצים לסופה ... הם הסכימו לייצר רק העלות קצת גבוהה ... 1000$ ל-4 קפיצים .

אדי .

נמרוד
31-12-02, 09:49
אדי,

קבל ח"ח ענק!!!

איך מצאת את הטבלה הזאת?

(מבחינתי הפורום כבר משתלם... מצאתי אוצר קטן!)

:D :D :D

אדי
31-12-02, 15:50
זה מאתר של טויוטות , כמו ג'יפ אבל לא מתקלקל :) . http://ih8mud.com/ .

אדי

-->