PDA

צפייה בגרסה מלאה : זיקה 611 - התנסות וביקורת.

kd2
19-11-07, 22:12
ערב טוב

בשירשור הזה
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=22669&highlight=z-611
דיווחתי בזמנו על שירות למופת של נציג זיקה בפורום , והגיע הזמן לבדוק מה שווה המוצר בשטח.

זיקה Z-611 היא "האחות" של הZ-610 הנפוצה אך לשימוש בזרם חליפין.
את המפרט הטכני ניתן למצוא פה -
http://www.zika.co.il/site/detail/detail/detailDetail.asp?detail_id=597621

משום שאני לי צורך לעבור לרתכת אלקטרונית( בשלב זה ) כי רתכת הAC האמינה שלי משרתת אותי נאמנה הייתי מעוניין באלק דומה לZ610 , בתכונות דומות, רק מתאימה לזרם חליפין.
גם לצורך ריתוך צינורות ואפשרות לרתך לכל הכיוונים , גם בגלל החדירה עמוקה וגם בגלל שפשוט נמאס לי להיות כפוף לתוצאות הלוואי של השלקה של האלק' הרוטיליות ( חובה לחכות לקירור הריתוך כדי להוריד שלקה ולהמשיך , חוסר האפשרות להמשיך בתפר מתי שאלק' נגמרת ) וחיפוש אחרי אלק' שהיא הרבה יותר "תאכלס" אם תרצו - הכי קרוב למיג שאפשר - כמה שיותר נטו ברזל.
יצא לי לקשקש איתה קצת בריתוכים מזדמנים פה ושם , אך ידעתי כי זה לא מספיק כדי ממש להגיע למסקנה לגבי ה611.
את מסקנותי הראשונות העברתי לרועי ( כי העניין בפורום בכל השירשורים האחרונים הנוגעים בדבר שואפת לאפס , לפחות לפי התגובות )בהבטחה שכשיצא לי אני אבדוק יותר לעומק.

ובכן...

אלק' הצלולזה מהסדרה ידועות בקושי מסויים בהדלקת האלק'.
גם כאן יש הבדל מהותי בין 6013 ל611 , יותר קשה להדליק ו"לחמם" את האלק' לטמפ' עבודה.
אך לאחר קילומטרז מסויים מתרגלים , מבינים את השיטה ואני אפילו אגיד שהתחלתי להציב חלקים ולרתך אותם בפיקים על אלק' חדשה.
עד כדי כך , לא צריךHOT START ושטויות כאלו , בתחום הזה 611 באמת שנסבלת ועם קצת סבלנות ונחישות גם מצליחים להדליק בקלות.
אך זה המקום להגיד שמתחילים ימצאו אותה מאוד קשה להדלקה - לא מומלץ למתחילים, לפחות לריתוך ראשוני בפיקים.
הלאה...

קשת, טכניקה ופני הריתוך -

הטכניקה שונה לגמרי לגמרי מ6013/7018...לגמרי.
הקשת לא יציבה ולא מחזיקה מרחקים גדולים מאמבט הריתוך , ולכן נדרש כל הזמן "לדחוף" את האלק' לתוך אמבט הריתוך.
שיטה זאת של דחיפה גורמת לחדירה עמוקה יותר מאלק' אחרות.
לוקח זמן להתרגל , משום שהיד צריכה להיות רפוייה יותר ולאפשר לאלק' לצלול לתוך אמבט הריתוך , אך עם זאת כמובן , צלילה עמוקה מידי תגרום להתפסות האלק'( וחדירת המתכת בחלק מהמקרים ).
בגלל הקשת הלא יציבה , והחדירה הגבוהה במיוחד , הריתוך מתנהל בקטעים כתפר מתמשך ולא רצוף , וזאת משום שלרוב האלק' חודרת עמוק מידי ויש להפסיק את פעולת הריתוך טרם יווצר חור במתכת.
התשובה לכך כמובן הייתה להוריד את האמפרז.
אך מכיוון שכאשר האלק' קרה , היא לא חודרת מספיק באמפרז' נמוך ורק בונה בניינים של מתכת על התפר יש להשתמש באמפרז גבוה.
בנוסף ,כתוצאה מכך בכל "שבירת" הקשת, אמבט הריתוך מתקרר בכל פעם ולכן זקוק לאמפרז גבוה בכדי לחדור כל פעם את הברזל במהלך התפר הקרוב , עד לשבירת הקשת הבאה.
זאת בנוסף להפסקות הנוצרות כתוצאה משבירת הקשת לא במכוון ע"י הרתך, אלה בגלל הקשת הלא יציבה האופיינית לאלק' זו( קורה לא מעט בהתחלה , אחרי זה פחות אבל עדיין מופיע ).
בכדי לשמור על קשת וחדירה גבוהה מהתחלת התפר עד סופו ( שכמובן התנגדות הברזל לחדירה שונה ) יש להשתמש באמפרז' גבוהה יחסית כדי לקבל חדירה אחידה,
ולא חוסר חדירה בתחילת התפר וחדירה נכונה רק בסופו.
שימוש באמפרז נמוך יגרום להתהוות "זחל" ענק במקום התפר , שכן האלק נוטה לתפרים עשירים במתכת יחסית לאלק' ותפוקתה מאוד גבוהה.
כתוצאה מכך שמתכת הריתוך מתקררת במהירות רבה( חלק מתכונות האלק', לטוב או לרע ) והפסקות במהלך הריתוך ( באופן יחסי ) פני התפר אינם יפים כמו 6013 או 7018, אפילו לא קרוב.
שכן פיזור המתכת בגלים לא אחיד יותר וההפסקות יוצרות על פני הריתוך תבנית של כמה ריתוכים אחד מחובר לשני , בהשחזת הריתוך אין שום חוסר שלמות בתפר , אך מלמעלה אין אחידות בפני התפר , מהסיבות שמצויינות למעלה.
אך מי שמבין , ידע שעדיף ריתוך ש"נראה" מכוער אבל טוב יותר , מאשר ריתוך יפה אבל לא אופה.
את הכל תוכלו לראות בתמונות.

האלק טובה מאוד על ברזל מגלוון , ולא מרגישים שום הבדל בין ריתוך מגלוון לברזל רגיל , מה שיכול לקרות ב6013 ( הידבקות הריתוך רק לצד אחד , במיוחד בריתוך 45 מעלות ).
אחת התכונות הנהדרות של אלק זו היא היכולת לרתך בכל הכיוונים ( נהדר בריתוך צינורות ) , ואף חשוב מכך - שלאקה מינימלית.
תכונות אלו מאפשרות לרתך ולהפסיק מתי שרק מתחשק ולהמשיך בדיוק מאותו המקום ללא ניקוי והסרת השלאקה ( וללא המתנה להתקררות התפר , שזה לא פחות ממעצבן מאוד בעבודה גדולה ).
ובכלל , הריתוך פחות לחוץ , שזה דבר שאף פעם אין ב6013 ,והוא נהדר!!! אם האמפרז גבוה מידי אז אפשר לעצור , לכוון מחדש ולהמשיך , וגם אם רוצים אפשר להמשיך כרגיל ולבצע הפסקות יותר קצרות.
ואפשר לרתך לאט לאט , ולהחליף תנוחות ולעשות הכל בקצב שלך ( פחות או יותר).
הרבה יותר בידי הרתך ,
התפר הנוצר מהאלק' הוא הרבה יותר
WHAT YOU SEE IS WHAT YOU GET.
שזאת עוד תכונה נהדרת.
ולא פחות חשוב - וזה מוצג בתמונות בצורה מעולה - השלמת רווחים לא פחות טובה ממיג ( יותר איטי , אבל לא בהרבה ) , שימו לב לציון המרווח ע"י האלק' שהיא 3.25.
שימו לב לגישור הרווחים בין הקורה האמצעית לקורה הצידית בדלת המחסן , פשוט מדהים.
חיסרון אמיתי אחד הוא "התבקעות" בסיום התפר , קורה כל הזמן באלק' הזאת , וניתן להבחין בזה בבירור בסיום הריתוך כאשר אמבט הריתוך מבעבע ולבסוף מתבקע.
איפ שרוצים זה קל ופשוט לתקן , בתמונות רואים בחלק מהפעמים בהם לא היה לי כוח לתקן ,סך הכל דלת ( פשוט לתיקון , פשוט מחזיקים את האלק יותר זמן בסיום הריתוך ).

אני ממליץ לכל מי שעוד מרתך באלק רוטיליות , לנסות 5 קילו של אלק' כאלו , אני יודע שאין לי למה לחזור לרתך באלק' רוטיליות רגילות , למעט מקומות אשר צריך בהם תפר יפה / גמישות מיוחדת במבנה ( 6013 ו 7018 בהתאמה ).
לא הייתי ממליץ למתחילים בריתוך ( לא שאני איזה מאסטר , כי אני לא, אני מרתך כשנתיים +-, פעם במי יודע כמה ).
וזאת משום שערונות הריתוך שלומדים באלק הפשוטות מאוד חשובות וכדי להיות רתך טוב צריך לשלוט בהם במידה טובה.
אך למי ששיחק קצת עם הרתכת , ויודע לעשות תפרים , הייתי ממליץ בחום לנסות לרתך עם אלק' אלו , מדובר ( כמעט ) על דבר אחר.

אם יש בהתרשמות זו טעות שלי ביישום העבודה או שגיאה בכלל בפירוש העבודה על האלק הנ"ל , אשמח לשמוע את דעותיכם.
אך אפשר בנועם ובדרך ארץ ,לא צריך לנבוח.
זאת ההתרשמות שלי ודרך העבודה שלי , אם משהו לא ברור / לא נכון אשמח אם תעזרו לי לתקן.
מצורפות תמונות של -
ה"פרוייקט" שנבנה אך ורק עם Z-611 ,
אנוכי ,
הריתוכים
, הציוד,
ולבסוף גם של בעל המחסן
הגנרל הפדנט שאחראי על התכנון( ובמקרה גם שכן שלי ).

את התמונות אני מצרף ולאחר מכן ההודעה תערך ותיאור המצב בתמונה יכנס לטקסט מעליה.
סבלנות.
בתמונות למטה - המחסן עצמו , החלק שבו הריתוכים צולמו הוא רק התקנת הדלת , כל שאר המחסן בוצע גם הוא ב611 אך לא יצא לי לצלם.

kd2
19-11-07, 22:17
עם קרוקס?!?! :roll: :roll: :roll:
ומכנסיים קצרים?

אל תקחו ממני דוגמא.

אבל היייי....
עם חולצה ארוכה , וכפפות ריתוך איכותיות ( באמת איכותיות ).
מוצרי זיקה מדגמנים בתמונות.

kd2
19-11-07, 22:21
הרתכת והאמפרז בריתוכים.

kd2
19-11-07, 22:27
ריתוכים.
בתמונות ריתוכים למעלה של צירי הדלתות על קורת הדלת וריתוכי צירי הדלתות על הרצפה לדלת השוכבת , ניתן להבדיל בקלות לפי העובי ( הדקים ריתוך לכיוון מעלה ).
בנוסף תמונה של מרווח ולאחר ריתוך של אותו מקום.
וגם תמונה של חובבן מנסה להדליק 611 - כל החירבונים שם ליד זאת תוצאה של מבחן הדלקה שערך שותפי לבניה , ללא נסיון מוקדם.

kd2
19-11-07, 22:31
אבקש לא להגיב עוד , עד לסיום העלאת התמונות , כשאסיים אגיד זאת.
בתמונות ניתן לראות גישור על מרווח מדהים של משהו כמו חצי סנטימטר - תראו את האלקטרודה נכנסת למרווח.
מקובל לחשוב שהאמפרז נמוך מידי מהתמונות , אך לא , כל הבזק האלקטרודה כמעט חדרה.
בריתוך באלק' הזאת התפרים לרוב גדולים מאוד.

kd2
19-11-07, 22:35
צירים על משקוף הדלת - ריתוך למעלה.

kd2
19-11-07, 22:39
עוד תמונות.
הריתוכים היו על ברזלים בעובי של 3 מ"מ +-
והצירים קצת יותר.

kd2
19-11-07, 22:42
תמונה של משהו שאני לעולם לא אעשה , חיתוך בדיסק ללא מגן זה קו שאני לא מוכן לעבור.
לכן את החיתוך הזה ( בדיסק שהיה פעם 7 , אבל ירד קצת בקוטר - היינו צריכים דיסק גדול מ4.5 לחיתוך מסויים ) עשה שותפי לבניה.

מיותר.

kd2
19-11-07, 22:45
סתם תמונות של חיתוך בדיסק.
בדיחות על אנשי קבע יתקבלו בברכה ( ברצינות ).
אתם מוזמנים להגיב!

kd2
19-11-07, 22:55
בנוסף , אם מישהו מעוניין בעצה או 2 בענייני מחסני איסכורית בדומה למה שיש בתמונה אשמח לעזור ,מהבניות האחרונות שלי הסקתי הרבה מסקנות שיכולות לעזור לבונה המתחיל.

zika
19-11-07, 23:55
היי,
קראתי לעומק את הדברים.
ואין ספק, ריתוך ב 6011 (המקביל של 6010) זה עולם אחר מאשר ריתוך ב 6013.
אני חושב שהתיאור שלך הוא מדויק ובוודאי שאין מה להתווכח לגביו כי זו החווויה שלך.
אני רק יכול לומר משפט אחד שהוא ציטוט מהרתך שלנו.
"קורס ריתוך הוא 3 - 6 חודשים... ריתוך צנרת לומדים כל החיים.... "

אני מבין שהפעם ריתכת לא מעט... אז יש לך משהו טוב/רע לומר גם על המסיכה?
שיהיה המון בהצלחה ותודה על הפידבק החשוב !
הרבה זמן באמת לא היה כאן דיון בנושא ריתוך, אולי אני צריך לחשוב על משהו כדי לעורר אתכם... :)
רועי

kd2
20-11-07, 00:56
המסכה 100% , תענוג!
אני לא אוכל לחזור למסיכה רגילה יותר , זהו נדבקתי 8)
רועי - פירקתי איזה 4 קילו בכללי עם המסיכה , ללא שום בעיות וללא בלאי בכלל של המסיכה ( הרסס לא רוצה להדבק בכלל , ואני עוד חשבתי לקנות עוד מגנים ).
ממליץ בחום , גם על הכפפות.
עליתי על כיסא וריתכתי ( נמוך מידי בשביל סולם ) , ולא הייתי יציב אז החזקתי עם יד שמאל בעמוד כאשר ריתכתי את הציר.
היד היית מתחת לציר כשריתכתי והכפפה ספגה רסס וברזל מותך שנפל מאזור הריתוך , לא הרגשתי כלום ועל הכפפות אין בלאי בכלל.

נמרוד
20-11-07, 02:18
נהנתי מאד לקרוא.

לגבי העדר תגובות: תרבות האינטרנט הפכה את הציפייה לתגובה מיידית לקיצונית מדי. לא כל דבר דורש תגובה - אפשר לקרוא כתבה או מאמר מעניין ולהסתפק באמירה בלב - למדתי משהו חדש היום. כמו פעם. ספרים, מגזינים מקצועיים, זוכרים כאלו דברים?

jonesy
20-11-07, 07:56
אלק' הצלולזה מהסדרה ידועות בקושי מסויים בהדלקת האלק'.
גם כאן יש הבדל מהותי בין 6013 ל611 ,יותר קשה להדליק ו"לחמם" את האלק' לטמפ' עבודה .

בגלל הקשת הלא יציבה , והחדירה הגבוהה במיוחד , הריתוך מתנהל בקטעים כתפר מתמשך ולא רצוף , וזאת משום שלרוב האלק' חודרת עמוק מידי ויש להפסיק את פעולת הריתוך טרם יווצר חור במתכת.
התשובה לכך כמובן הייתה להוריד את האמפרז.
אך מכיוון שכאשר האלק' קרה , היא לא חודרת מספיק באמפרז' נמוך ורק בונה בניינים של מתכת על התפר יש להשתמש באמפרז גבוה.

קבל טיפ לעבודה עם 6010:

בכל אלק' לפני שאתה מתחיל לרתך, 'תדביק' את האלקט' למתכת, וחכה כמה שניות עד שיתחיל לצאת עשן מהאלק'. ברגע שיוצא עשן, 'שבור' את האלק' מהמתכת, ויש לך אלק' חמה ומוכנה לעבודה...

נסה ותהנה... :mrgreen:

מוטי.

גיא
20-11-07, 08:45
קבל טיפ לעבודה עם 6010:

בכל אלק' לפני שאתה מתחיל לרתך, 'תדביק' את האלקט' למתכת, וחכה כמה שניות עד שיתחיל לצאת עשן מהאלק'. ברגע שיוצא עשן, 'שבור' את האלק' מהמתכת, ויש לך אלק' חמה ומוכנה לעבודה...

נסה ותהנה... :mrgreen:

מוטי.

יש לי שאלה על זה.

לחובבנים שמשתמשים ברתכת בבית ( והדגש הוא פה על החשמל הביתי עם הפקקים הביתיים ) - מצב כזה לא מקפיץ את הפקק ? ( לי זה קרה בבית הקודם שגרתי בו לא מעט פעמים )

zika
20-11-07, 09:31
היי גיא,
אני אומנם לא מומחה לנושא חשמל..
.אבל למיטב ידיעתי המצב שתואר פשוט מנצל למספר שניות את מקסימום היכולת של הרתכת.
אם הרתכת במצב הצריכה המירבי שלה לא מקפיצה את "הפקק" אני לא חושב שהיא אמורה לעשות זאת גם ב "טריק" שתואר כאן.
ולכל רתכת יש את גודל הנתיך שהיא צריכה על מנת לתת תפוקה מקסימלית.
גם לנו בזיקה יש רתכת שמסתפקת ב 16 אמפר "ביתיים" ויש רתכות גדולות יותר שמצריכות 25 אמפר ויותר...
רועי

jonesy
20-11-07, 09:50
גיא.

רועי צודק, וזה תלוי ברתכת, אבל לאו דווקא מנצל את מקסימום היכולת של הרתכת.
ברתכות INVERTER טובות, לא אמורה להיות בעיה לעשות את זה על נתיך ביתי (כמובן 16A).
אם הפקק קופץ, אפשר לנסות לעבוד עם אלק' דקה יותר (2.5 מ"מ).

הדרך הטובה ביותר לדעת היא לנסות...

מוטי.

lizard
20-11-07, 11:15
גיא אם תעשה את זה אז אתה תקפיץ את הפקקים בבית.
אם אתה מחליט לנסות אז תכבה את המחשבים שלך לפני ואולי גם כלים חשמליים אחרים שעלולים להפגע מהפסקה פתאומית של החשמל.

shachar
20-11-07, 11:42
מוטי אתם עובדים עם אלקטרודות כאלו ( Z-610) ?

אולי אבוא לגנוב 2 לנסיון ...

kd2
20-11-07, 13:05
וואלה... נשמע טריק מעניין!
אצלי גם על 160 אמפר ברתכת כמה שניות ככה לא מקפיצות כלום , גם כשגרתי בבית בן 30 שנה בקיבוץ , וגם עכשיו בדירה חדשה לגמרי.

אני אנסה את זה פעם הבאה , אבל יש הבדל אמיתי בין סוף ריתוך לתחילתו בריתוך בZ611 - יותר ממה שאני רגיל , ולכן כתבתי על האמפרז' הגבוה.
אם זה יכול לצמצם את הפער זה מעולה.

מוטי אתם עובדים עם אלקטרודות כאלו ( Z-610) ?

שחר , אם אתה מאזור הדרום - יש לי 5 קילו מתנה בשבילך, אין לי מה לעשות איתם ( אם מישהו אחר מעוניין , ה"פ ).
למי שהולך לבנות קונסטרוקציה של כמה וחכמה חיבורים , מחסן למשל , הייתי ממליץ לעבוד עם 610/1 ואילו רק בשביל מרווח הטעויות בחיתוך הברזל.
חסך לי הרבה זמן וחיתוכים חוזרים.

jonesy
20-11-07, 18:43
שחר,
אתה מוזמן לבוא לקחת חבילה...

בשבוע שעבר חילקתי כמות לא מבוטלת של אלק' (כ-100 ק"ג) מסוגים שונים (חברי ג'יפולוג היו הראשונים לקבל...)
נשארו עוד קצת 6010 ו- 7018 טובות ו-6013 סיניות, ברמה נמוכה, אבל מתאימות בהחלט לשימוש ביתי.

מוטי.

zika
20-11-07, 20:08
מוטי... ככה בוגד ?? סיניות ???
סתם.. אני צוחק !
תהנו חבר'ה והכי חשוב תשמרו על כללי בטיחות בעבודה !
רועי

שחר,
אתה מוזמן לבוא לקחת חבילה...

בשבוע שעבר חילקתי כמות לא מבוטלת של אלק' (כ-100 ק"ג) מסוגים שונים (חברי ג'יפולוג היו הראשונים לקבל...)
נשארו עוד קצת 6010 ו- 7018 טובות ו-6013 סיניות, ברמה נמוכה, אבל מתאימות בהחלט לשימוש ביתי.

מוטי.

kd2
20-11-07, 20:20
הנסיון שלי עם הסיניות גרוע במיוחד.
5 קילו ב45 שקל....לא להתקרב!
על הפנים!
קניתי רק לאחר הסכמה מלאה שאם הם לא בסדר הם חוזרות למוכר - אחרי 3 אלק' הם חזרו כמו טיל.
מסתובבים בשוק כל מיני שטויות.
בתחום הזה לא שווה להתפשר - ואין כמו זיקה.

jonesy
20-11-07, 22:28
מוטי... ככה בוגד ?? סיניות ???
סתם.. אני צוחק !
תהנו חבר'ה והכי חשוב תשמרו על כללי בטיחות בעבודה !
רועי

רועי, קיבלתי 15 ק"ג אלק' סיניות לנסיון מאחד היבואנים.
האלק' הן זבל עופות, אבל למי שרוצה להתאמן בריתוך הן מספיק טובות :mrgreen:

מוטי.

kd2
22-11-07, 18:33
עודד , קיבלתי את ההודעה שלך.
למי ששאל בה"פ - את הדלת בניתי בעזרת ספייסרים , דהיינו הנחת ספייסרים על קורות הדלת והתאמת הפרופיל לדלת כך שהרווח יהיה מינימלי והדלת תהיה ישרה.
יצא ממש ישר - מצורפת תמונה.
זה מאפשר לדלת להתאים בדיוק לפתח ללא התחשבות האם הוא ישר או לא.
את כל הפרופילים תפסתי עם קלמרות למקום בלחץ על הספייסרים, מדדתי ביניהם וחתכתי חתיכה מתאימה.
הספייסרים היו של 4 מ"מ , מהרצפה מומלץ לקחת יותר בגלל אי אחידות ביציקת הבטון.
בנוסף בקשר לחלון - מצורפת תמונה של הקונסטרוקציה שמחזיקה אותו.
חלון כזה מגיע מוכן להתקנה ובניית המסגרת פשוטה.
מניחים את המסגרת על הרצפה - מתאימים פרופילים לפי האורך - מהדקים למקום - ומרתכים.
בעזרת כפפה מגנים על החלון מהרסס ( סה"כ תופסים בפיק, ומרתכים רחוק מהחלון ).
לגבי חומר - אני בניתי מחסנים יותר גדולים בעזרת 30/30/2.5 - זול ונוח לעבודה.
השלד אמנם נראה חלש בהרכבה אך האיסכורית מחזקת אותו פי כמה , אין מה לדאוג.
אך בעבודה עם חומר יחסית דק מומלץ לבנות את ה"קרוסממברים" בגג עם משולשי חיזוק או להשתמש בחומר חזק יותר.
רק מגלוון , בשירשור אחר שפתחתי פה לפני אמרתי ההפך ואני מצטער על כך רבות , סתם התעסקות מיותרת והברזל לרוב מגיע חלוד ומרוח בטונות של פיח , אכלתי הרבה קש מברזל שחור , לא מתקרב יותר - רק מגלוון!!!
לגבי מרווח בין תמיכה לתמיכה - לפי הספר כ1 מטר( בגג , לפחות כך אמרו לי) וכ 1.5 בדפנות.
1.5 ואף 1.75 בגג אצלי ללא בעיות כשיש תמיכות והריתוכים טובים( ועליתי על הגג הרבה ).
שמחתי לעזור!

לדעתי נושא ששווה כתבה/מאמר - שכן לדעתי רבים מגולשי האתר מתכוונים לבנות כזה בעתיד כמקום עבודה/סדנא( רק סככה חברה , בניתי לעצמי סדנא והצטערתי על זה , אם אתם לא מוגבלים בסוג הרתכת - לא מיג או טיג , אז רק בחוץ , הכי כיף שבעולם! )

-->