PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה - כיוון גלגל הגה.

jn
22-02-04, 16:59
בסופה שלי כשהגלגלים ישרים גלגל ההגה נוטה הצידה (סמל ה jeep לא ישר מול הנהג).
בספר סופה נאמר שניתן לתקן ע"י פתיחת הברגים של התפוחים במוט דחיף וסיבובו.
אם המוט דחיף תקוע בצד אחד נשאלת השאלה האם ניתן באותה מידה לפרק את הצד שמחובר לזרוע פיטמן ולסובב את התפוח בצד הזה כך שגלגל ההגה יתיישר?

six 4 life
22-02-04, 17:16
אם אתה מתכוון לזה שהגלגל הגה עצמו לא ישר כשהגלגלים ישרים-

אל תשחק בתפוחים ובכל אלה

כדי לישר אותו- אתה פותח את החלק העליון של מוט ההגה שנמצא בתוך תא המנוע- המוט הארוך שמגיע מהתיבת הגה כח ומתחבר למוט קטן שיוצא מהבודי.
אתה פותח את החיבור בינהם, ומישר את גלגל ההגה כמו שרצית.

סיימת? סגור את החיבור , תהדק, וזהו.

בהצלחה.
-ארז 8) -

נמרוד
22-02-04, 17:47
יש פה שני דברים שונים. אחד, החשוב יותר, הוא שזרוע הפיטמן צריכה להיות במרכז גזרת התנועה שלה כשהגלגלים ישרים. אחרת, ההגה יסתובב לצד ימין יותר מאשר לשמאל (או להיפך). זה לא משהו מסוכן, אבל רדיוס הסיבוב שלך לאחד הצדדים סתן קטן יותר ממה שהוא יכול להיות. את זה אתה מתקן על ידי הארכת או קיצור הדראג-לינק. באופן טבעי, כשמגביהים את הג'יפ בלי להאריך את הדראג-לינק, זרוע הפיטמן תפנה לצד ימין .

עניין שני הוא היחס בין הסמל שעל גלגל ההגה לכיוון הגלגלים. זה כבר עניין אסטטי, אם זה מפריע לך, אתה יכול לפרק את גלגל ההגה עצמו ולסדר את זה.

jn
22-02-04, 17:58
לגבי גלגל ההגה - לפי הבנתי החיבור בינו לבין מוט ההגה הוא חד ערכי. זאת אומרת מתחבר רק בצורה מסוימת למוט ההגה, ולכן לא ניתן לשחק איתו.
ולגבי זרוע פיטמן - אז את המשחק עם מוט דחיף ניתן לעשות עי סיבוב התפוח הקרוב לזרוע פיטמן או שיש לסובב את כל המוט?

six 4 life
22-02-04, 17:59
נמרוד אם אני לא טועה אי אפשר לשחק עם הגלגל על ידי פירוק שלו,

כי יש שם את המנגנון של הצופר שעובר בתוך גלגל ההגה ולתוך מתקן ההגה עצמו
אין שם משחק

-ארז 8) -

נמרוד
22-02-04, 18:03
לגבי גלגל ההגה - לפי הבנתי החיבור בינו לבין מוט ההגה הוא חד ערכי. זאת אומרת מתחבר רק בצורה מסוימת למוט ההגה, ולכן לא ניתן לשחק איתו.
ולגבי זרוע פיטמן - אז את המשחק עם מוט דחיף ניתן לעשות עי סיבוב התפוח הקרוב לזרוע פיטמן או שיש לסובב את כל המוט?

צריך לשחרר את האבטחות של שני התפוחים ולסובב את כל המוט, כך שמספר הכריכות של כל תפוח בתוך המוט שווה. אפשר לפרק רק תפוח אחד מהזרוע, לסובב את התפוח סיבובים שלמים בתוך המוט ולהרכיב חזרה, אבל אז התפוח הזה לוקח את כל ההארכה עליו, ואתה עלול להגיע למצב שהוא מחובר למוט עם מעט מדי כריכות.

שחר-סופה
22-02-04, 18:21
jn ,
תוכל להשתמש במפתח צינורות ע"מ לסובב את המוט...
לא הייתי משחק בהברגות התפוחים.
לא ציינת כמה סטיה יש לסמל שעל הגלגל ביחס לגלגלים כשהם ישרים.
אם הסטיה גדולה נגיד בשעה 12 קח בחשבון שתיקון / סיבוב הדראג
לינק כמו שנמרוד אמר, יביא למצב של הקטנת קוטר הסיבוב לאחד הצדדים.
שחר.

נמרוד
22-02-04, 18:33
jn ,
תוכל להשתמש במפתח צינורות ע"מ לסובב את המוט...
לא הייתי משחק בהברגות התפוחים.
לא ציינת כמה סטיה יש לסמל שעל הגלגל ביחס לגלגלים כשהם ישרים.
אם הסטיה גדולה נגיד בשעה 12 קח בחשבון שתיקון / סיבוב הדראג
לינק כמו שנמרוד אמר, יביא למצב של הקטנת קוטר הסיבוב לאחד הצדדים.
שחר.

שחר, אני התכוונתי לכך שצריך לכוון את הדראגלינק כך שזרוע הפיטמן תהיה במרכז כשהגלגלים ישרים, ואז רדיוס הסיבוב שווה לשני הצדדים. בלי קשר לכיוון של גלגל ההגה, שהוא פגם אסטטי בלבד.

six 4 life
22-02-04, 18:35
jn,

חשוב שלא תשכח שאתה מתעסק עם המוטות של התפוחים-
אך ורק כדי לכוון את קוטר הסיבוב שלך,
ואת איזון הגלגלים שלך.

לא כדי לכוון את גלגל ההגה!

אם תעשה את זה בשביל לכוון את גלגל ההגה,
הגלגלים יפנו לצד אחד יותר מהשני, ואתה תאבד את האיזון של התיבה עם ההגה שלך או במילים אחרות- יהיה לך ימינה יותר משמאלה, או להיפך
חבל שתהרוס את הכיוון הזה סתם, ובמקרה היותר בעייתי, אתה תאבד גם את האיזון גלגלים שלך.

אמרת בעצמך- הגלגלים ישרים- הגלגל הגה לא ישר
בשביל לסדר את גלגל ההגה אמרתי לך מה לעשות

שים לב טוב שאתה לא עושה פעולה אחת למטרה אחרת בכלל!

בהצלחה.

-ארז 8) -

jn
22-02-04, 19:29
סליחה על ההתעקשות, אבל אני רק רוצה להיות בטוח.
משחק עם המוט דחיף או עם התפוחים של המוט דחיף לא אמור לשנות כלום בזויות הגלגלים, לא?
על זה אחראי מוט קישור?
אבל משחק כזה כן יפגע ברדיוס הסיבוב לצד מסוים - על חשבון הצד השני.
נכון?

עירא
22-02-04, 19:45
ארז, אתה טועה ומטעה.
בכדיי לכוון את גלגל ההגה (ולפתור את הבעייה האסטטית של המילה JEEP כתובה במאוזן :wink: ) יש לעבוד לפי הסד"פ הבא:
א. לקבע את הגלגל הגה בזווית שרוצים (שעה 12)
ב. לפתוח את המהדקים של מוט הדחיף.
ג. לסובב אותו עם/נגד כיוון השעוד עד שהגלגלים יפנו קדימה בצורה ישרה.
ד. להדק בחזרה את המהדקים של מוט הדחיף (צריך לוודא רק שהם מוםנים לכיוון האחורה של הג'יפ כדי שהברגים לא ייפגעו.

את החלק של מוט ההגה זה שקרוב לקיר האש לא ניתן לשנות לו את הזווית, הבורג שמשמש לסגירה שלו נכנס שם לתוך מגרעת ולכן יכול להיסגר בצורה אחת בלבד.

לגבי נושא הפגיעה בסיבוב לצד מסויים, בהנחה שזרוע פיטמן מכוונת טוב (מורכבת ישר) אז רדיוס הסיבוב לא אמור להיפגע מפני שכך המערכת כולה מכוונת (זרוע פיטמן ישרה, מוט הדחיף יהיה גם ישר) רק כשהגלגלים ישרים.

עירא
עירא

Bulldog
22-02-04, 20:42
למה אף אחד פה לא חושב על שיחרור המוט קרדן מתיבת ההגה והחזרתו אחרי היישור של ההגה למצב ג'יפ מאוזן ומפולס?
האם גם בחיבור לתיבת ההגה יש מצב אחד לחיבור הקרזן? אם זיכרוני אינו מטעה אותי, אז לא, ניתן לחבר אותו בכל צורה, אין הבדלים בין השיניים והמגרעות.

רכס חיים
22-02-04, 21:38
הדרך הקצרה לבעית ההגה ,לפי דעתי זוה הפתרון של בולדוג, ובתנאי שהגישה לקרדן והטיפול בו היא פשוטה -מה שאני לא מכיר ויודע. לעומת זאת הדרך של נמרוד היא הנכונה היות ובהזדמנות של כיוון ההגה אתה מוודא שחלוקת הספירלות של התיבה שווה לימין ולשמאל. אני הייתי בוחר בדרך זו אם לא עשיתי בעצמי את החלוקה בעבר.

שחר-סופה
22-02-04, 22:02
נמרוד ,
אני תומך בדעתך ולא נגדה...
אני חולק עליך בעניין כיוון גלגל ההגה, שלדעתך הוא פגם אסטטי
בלבד. אצלי בסופה ,ההגה הוחלף ויש משמעות לכיוונו ואני אסביר :
להגה ,בחלקו הפנימי ,שלושה פלחים של ברזל עטופים ז'מס הפוך בצורת T המתחברים
למתאם .בנסיעה ארוכה בכביש ישר, נח לי יותר להשעין את כפות הידיים על החיבורים הנ"ל ולהשאיר שתי ידיים על ההגה(כמה כבר אפשר לאחוז בצד החיצוני
שעה 10 ו 2 / 9 - 3).כאשר גלגל ההגה ישר זה מסייע....
הבנאדם רוצה לדעת רק, איך ליישר את גלגל ההגה...
שחר.

שחר-סופה
22-02-04, 22:17
נ.ב : עומר,
עד כמה שלי זכור ...יש גם יש...שוני בשיניים ובמגרעות.
ישנה שן שטוחה אחת או שתיים שתואמת לשינון בפיטמן ורק
ככה העסק מתלבש.אי אפשר לחבר בכל צורה.
שחר.

Bulldog
22-02-04, 22:25
שחר, אני לא מדבר על הפיטמן, שים לב. אני מדבר על המוט קרדן, המוט בין קיר האש לתיבה.

עירא
22-02-04, 22:45
לגבי המוט קרדן שבין קיר האש לתיבה, בצד שקרוב לקיר האש, בוודאות יש כיווניות, לצד שלייד תיבת ההגה אני ממש לא יודע, אבל, מתוך קריאה של ההנחיות איך ליישר את ההגה בספר טיפולים של הסופה, אני מניח שאם זה באמת היה אפשרי הם היו כותבים לעשות זאת כך ולא כמו שהם כתבו (ואני העתקתי) בתגובתי הקודמת.
עירא

שחר-סופה
22-02-04, 23:51
עומר ,
לא ירדתי לסוף דעתך - עכשיו הבנתי...
בכל מקרה עירא,על הציר המשונן הקטן שיוצא מתיבת ההגה אליו מתחבר מוט הקרדן
ישנם שני מגרעות משני צידי הציר ע"מ להבטיח שהקרדן לא יישלף ממקומו. ז"א רק דרך אחת להכניס.לבסוף מהדקים את הבורג שעל קצה הקרדן וזהו.
שחר.

AvigdorAharon
24-02-04, 08:20
ואני פעם פתחתי את גלגל ההגה, שתי מכות פטיש וגלגל ההגה בחוץ.
החזרתי כך שיהיה יש ויפה וניתן לראות את כל השעונים (CJ לא...).

זו דעתי האישית והצנועה.

אביגדור

-->