PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלות של מתחילים - נסיעה בבוץ ושילוב 4X4 בכלל

Tzvika-Pick
25-11-07, 16:30
בסוף השבוע האחרון השתעשתי קצת בבוץ עם הויטארה.
אז אחרי שנתקעתי לאיזה שעה קלה בבוץ, כדאי שאשאל כמה שאלות כדי להיות חכם יותר לפעם הבאה.

א. הלוקרים שלי אוטומטיים. אני יודע שכדי להוציא אותם משילוב צריך להוציא את הטרנספר ל2H ולנסוע קצת לאחור. בדרך כלל אני שומע את הלוקרים משתחררים והכל בסדר.
מה קורה בנסיעה לאחור עם 4H או 4L משולב? כשנסעתי לאחור באחת ההזדמנויות ההרגשה היתה של נסיעה בהנעה אחורית בלבד. נדמה לי שאפילו שמעתי את הקליק המדובר.

ב. איך מעריכים נכון עומק של שלוליות בלי להיתקע בתוכם? לא תמיד אפשר להגיע רגלית עם מקל או משהו כדי לבדוק את העומק, ואבן שנזרקת פנימה מטעה הרבה פעמים כי הבוץ מתחת טובעני.

ג. חילוץ לאחור באופן עצמאי - יש דרך קלה לבצע או שחייבים לחפש חבר עם ג'יפ ווו גרירה ולחבר רצועות?

ד. כשנתקעתי בשלולית עמוקה של בוץ שמתי לב למשהו קצת מוזר - בשילוב 4L או 4H רק הגלגלים הקידמיים פרפרו בעוד האחוריים רק "ניסו לזוז" ולא ממש הצליחו להסתובב. לא אמור להיות דיפרנציאל ננעל או משהו כזה? אם הויטארה שלי לא דואגת להעביר את הכוח למקום שצריך אותו, מה שווה ההנעה הכפולה? :confused:

תודה מראש על הסבלנות :D

Viper
25-11-07, 17:15
בסוף השבוע האחרון השתעשתי קצת בבוץ עם הויטארה.
אז אחרי שנתקעתי לאיזה שעה קלה בבוץ, כדאי שאשאל כמה שאלות כדי להיות חכם יותר לפעם הבאה.

א. הלוקרים שלי אוטומטיים. אני יודע שכדי להוציא אותם משילוב צריך להוציא את הטרנספר ל2H ולנסוע קצת לאחור. בדרך כלל אני שומע את הלוקרים משתחררים והכל בסדר.
מה קורה בנסיעה לאחור עם 4H או 4L משולב? כשנסעתי לאחור באחת ההזדמנויות ההרגשה היתה של נסיעה בהנעה אחורית בלבד. נדמה לי שאפילו שמעתי את הקליק המדובר. כל עוד אתה משולב ב-4X4 ולא משנה H או L הלוקר צריך להיות נעול. אם לא כך הדבר- הוא ככה"נ תקול או היוניט שמעביר לו פקודת נעילה.

ב. איך מעריכים נכון עומק של שלוליות בלי להיתקע בתוכם? לא תמיד אפשר להגיע רגלית עם מקל או משהו כדי לבדוק את העומק, ואבן שנזרקת פנימה מטעה הרבה פעמים כי הבוץ מתחת טובעני. אין דרך מלבד לבדוק פיזית... ברגל, או ברכב :grin:

ג. חילוץ לאחור באופן עצמאי - יש דרך קלה לבצע או שחייבים לחפש חבר עם ג'יפ ווו גרירה ולחבר רצועות? לא חייב וו או רצועות. אפשר עם הייליפט- אבל העבודה קשה יותר ומלוכלכת יותר :twisted: או עם כננת :-D

ד. כשנתקעתי בשלולית עמוקה של בוץ שמתי לב למשהו קצת מוזר - בשילוב 4L או 4H רק הגלגלים הקידמיים פרפרו בעוד האחוריים רק "ניסו לזוז" ולא ממש הצליחו להסתובב. לא אמור להיות דיפרנציאל ננעל או משהו כזה? אם הויטארה שלי לא דואגת להעביר את הכוח למקום שצריך אותו, מה שווה ההנעה הכפולה? :confused: אל תבלבל בין הנעת 4X4 לבין נעילת דיפרנציאל לבין נועלי טבורים. ממליץ שתחפש ותקרא את הכתבה על נעילות דיפרנציאל וטבורים באתר.

תודה מראש על הסבלנות. אין בעד מה... :D

Viper
25-11-07, 17:32
לגבי הלוקר- לא בטוח שיש יוניט. לא יודע איך זה עובד אצלך...

חנן-ג'יפולוג
25-11-07, 17:38
בשילוב 4L או 4H רק הגלגלים הקידמיים פרפרו בעוד האחוריים רק "ניסו לזוז" ולא ממש הצליחו להסתובב

אתה לא הסתכלת טוב. לפחות אחד הגלגלים האחוריים שלך הסתובב. זה שהגלגל שהסתובב זה דווקא זה שיכול פחות לעזור לך, זה כבר סיפור אחר, ובשביל לפתור את הבעיה הזו אתה צריך נעילת דיפרנציאל, ולא, אין לך נעילת דיפרנציאל במקור. בשביל לקבל אחת כזו מקורית, תצטרך להחליף לטויוטה, או מיצובישי.

Viper
25-11-07, 18:35
אתה לא הסתכלת טוב. לפחות אחד הגלגלים האחוריים שלך הסתובב. זה שהגלגל שהסתובב זה דווקא זה שיכול פחות לעזור לך, זה כבר סיפור אחר, ובשביל לפתור את הבעיה הזו אתה צריך נעילת דיפרנציאל, ולא, אין לך נעילת דיפרנציאל במקור. בשביל לקבל אחת כזו מקורית, תצטרך להחליף לטויוטה, או מיצובישי.

חנן, אל תבאס את הבחור...
לא חייבים נעילה מקורית. הוא יכול לשים נעילות אחרות כגון לוקרייט וכד'.
או להחליף לסרן אחורי של טויוטה- לא יודע עד כמה זה ישים בויטארה...

נמרוד
25-11-07, 21:22
ב. איך מעריכים נכון עומק של שלוליות בלי להיתקע בתוכם? לא תמיד אפשר להגיע רגלית עם מקל או משהו כדי לבדוק את העומק, ואבן שנזרקת פנימה מטעה הרבה פעמים כי הבוץ מתחת טובעני.

השלולית/ברכת בוץ נמצאת על הדרך? היא חלק משביל? אז כנראה שהיא לא עמוקה מדי. אם יש קוליסים שנכנסים לשלולית, והרבה יותר חשוב - יוצאים מהצד השני (!) אז כנראה שעברו בה לפניך - יש לך סיכוי. מה אורך המעבר? מטרים בודדים - לא צריכה להיות בעייה עם תנופה. עשרות מטרים - הסיכוי לעבור קלוש.

ברכב סתם כך לצד הדרך, שחצייתה ארוכה מאורך הרכב פי כמה, נמצאת בשקע משמעותי באדמה או תעלה של ממש, בלי סימנים ברורים לכך שכלי רכב עוברים בתוכה - מתכון לתקיעה בטוחה. יש אנשים שמחפשים בדיוק את המאפיינים האלו :)

חוץ מזה, כדאי לקרוא את המדריך לנהיגת בוץ (http://www.jeepolog.com/310.html) שחנן פרסם לפני שנה בדיוק.

Tzvika-Pick
25-11-07, 21:58
תודה לכם על התשובות.

לגבי הגלגל האחורי המסתחרר - אני די בטוח שלא היה שם גלגל מסתחרר. כשראיתי שכל הכוח עובר קדימה ניסיתי לשלב את התיבה ל2H ולהכריח את הכוח לעבור אחורה. זה לא עבד וחוץ מלשרוף עוד כמה מילימטרים מהקלאצ' לא קרה כלום.

לגבי הלוקרים הקידמיים - לפי מה שהבנתי השילוב שלהם מכני ולא חשמלי ולכן אין יוניט? אני אבדוק שוב מה המצב בנסיעה לאחור עם 4H.

נמרוד - כנראה שאני נפלתי ליוצא מן הכלל. מדובר היה בשביל שבסופו שלולית. תחילת השלולית נראתה נחמדה ועבירה, ואפילו בדקתי אותה עם מקל ארוך מהצד. רק כמו חמור אמיתי לא בדקתי מה יש בסוף השלולית - ושם היה בוץ טובעני שהגיע לי עד הברך ומשם הדרך לישיבה על הגחון היתה קצרה.

Viper
25-11-07, 22:05
תשמע- מצב שבו אף גלגל בסרן האחורי לא מסתובב כלל יכול לנבוע מהמצבים הבאים:
1. דרייבשאפט שבור.
2. דיפרנציאל הרוס לחלוטין. (טוב נו, כמעט).
3. אתה בניוטרל (בגיר או בטרנספר).
4. בלם יד משוך מאד חזק...
5. האוטו לא מונע???
6. אתה יושב עם הגלגלים האחוריים בתוך יציקת בטון שהתקשתה...

אין מצב שאחד הגלגלים לא יסתובב כלל למעט המצבים שלעיל...
זה מכניקה פשוטה.
אגב, כשאתה היום ב-2H הרכב נוסע? אם כן- בטוח פספסת גלגל אחד שמסתחרר או שהיית עם בלם יד.

חנן-ג'יפולוג
25-11-07, 22:32
סעיפים 3,4,5,6 בלתי אפשריים, כי השואל דיווח שהגלגלים הקדמיים כן הסתובבו.

סעיפים 1,2 בלתי אפשריים, כי אחרת השואל היה מדווח על כך שהרכב תקוע, עד עכשיו.

asafk
25-11-07, 22:54

כמו שלימדו אותי הזקנים- מסתכלים על הברווזים. אם המים מגיעים להם רק עד הבטן- אפשר לחצות.

אסף.

Viper
25-11-07, 23:52
סעיפים 3,4,5,6 בלתי אפשריים, כי השואל דיווח שהגלגלים הקדמיים כן הסתובבו.

סעיפים 1,2 בלתי אפשריים, כי אחרת השואל היה מדווח על כך שהרכב תקוע, עד עכשיו.

חנן, ברור.
זה רק לצורך ההדגשה שאין מצב שאחד הגלגלים שלו לא הסתובב...
נו, טוב, אולי לא הייתי מספיק ברור והציניות שבי לא ממש מוצלחת היום :roll:

Viper
25-11-07, 23:54
כמו שלימדו אותי הזקנים- מסתכלים על הברווזים. אם המים מגיעים להם רק עד הבטן- אפשר לחצות.

אסף.

???
ברווזים? בטן?
א. נראה לי שבכל מקרה המים מגיעים לברווז לבטן- אפילו בלייק טאהו (אם יש שם ברווזים).
ב. כל מה שנשאר זה להוסיף במדריך הציוד לג'יפאי המתחיל: רצועות גרירה, את חפירה, היי-ליפט וברווזים...

Tzvika-Pick
26-11-07, 07:48
VIPER - כל אחת מהתקלות שציינת נשמעת יקרה עד יקרה מאוד. אני מקווה שאף אחד מהן לא התרחשה בג'יפון שלי.

בכל אופן, הרכב נסע 4X4 אחרי החילוץ ללא שום בעיות, כולל טיפוס של עליה עם הרבה בוץ ומעבר של שתי שלוליות קצת יותר רדודות.

שוב תודה לכם.

Viper
27-11-07, 06:59
VIPER - כל אחת מהתקלות שציינת נשמעת יקרה עד יקרה מאוד. אני מקווה שאף אחד מהן לא התרחשה בג'יפון שלי.

בכל אופן, הרכב נסע 4X4 אחרי החילוץ ללא שום בעיות, כולל טיפוס של עליה עם הרבה בוץ ומעבר של שתי שלוליות קצת יותר רדודות.

שוב תודה לכם.

אני מצטט:
3. אתה בניוטרל (בגיר או בטרנספר).
4. בלם יד משוך מאד חזק...
5. האוטו לא מונע???

זה יקר?!?
בסה"כ ניסיתי להסביר לך שאין מצב שאף אחד מהגלגלים האחוריים שלך לא הסתובב. מבחינה מכנית זה בלתי אפשרי אלא אם יש איזושהיא תקלה.
וכפי שחנן ציין- אם הצלחת לנסוע אח"כ רגיל- אז אין שום תקלה, אלא רק "פספוס" שלך של הגלגל שמסתחרר...

Tzvika-Pick
27-11-07, 08:32
הכוונתי בעיקר לדיפרנציאל ההרוס, הדרייבשאפט השבור וכו'.
אולי לא הייתי צריך לכתוב "כל התקלות" :smile:

אגב, הייליפט יכול לעזור בחילוץ מבוץ? השלולית היתה עמוקה (גובה ברכיים) ולא ממש היה איפה למקם ג'ק או הייליפט כדי להרים את הרכב. רק משיכה חזקה לאחור בעזרתו האדיבה של פג'רו ארוך ומדוגם שהוזעק מהבית הצליחה לשחרר את הנבלה מהבוץ העמוק.
בכל אופן, את הלקח למדתי ובשבוע הבא אני בל.כ קונה ג'ק נורמלי, רצועה ארוכה ושקאלים.

אגב שני, עשר דקות לפני שנתקעתי בעצמי חילצתי זוג קטנועים שנתקעו בשלולית אחרת.

Viper
27-11-07, 08:41
א. בהחלט שהיי-ליפט יכול לחלץ מבוץ. אתה רק צריך מפזר לחץ טוב ורחב (כדי שבסיס ההי-ליפט שהוא צר מאד לא ישקע ואז לא הרווחת כלום...) העניין בהיי-ליפט שהוא דורש המון עבודה וידע. מי שלא מכיר כיצד לעבוד איתו- לא מומלץ! וזה כבר בקטע בטיחותי. תקרא את הכתבה באתר על חילוץ עצמי עם היי-ליפט.
ב. הרצועות מל.כ. ממש סבבה. תראה בפורום RR בדיוק אתמול הוספתי קטע של חילוץ מבוץ בעזרת רצועות כאלה... (בשרשור ג'יפו, הסמוראי של Viper).
ג. איזה ג'ק בדיוק אתה רוצה לקנות?!?
ד. האם יש לך נקודות עיגון בריאות ברכב?

Tzvika-Pick
27-11-07, 09:16
א. הייליפט לא כל כך בתיכנון שלי כרגע. מה גם שלפני ההייליפט אני צריך להתקין גגון עם מקום לעיגון.

ב. החילוץ שלך נראה מוכר מאוד. בדיוק אותו דבר היה אצלי, רק שהחילוץ היה לאחור.

ג. ג'ק בקבוק שעולה גבוה. כרגע הג'ק שלי לא מספיק גבוה כדי להרים את הרכב וצריך לשים בלוק כבסיס כדי שיעלה גבוה. אני אכין לו רצועת גומי שתאבטח אותו בעמידה ב"תא המטען" ויתפנה לי מקום מתחת למושב הנוסע.

ד. מלפנים - יש שתי אוזניים, אחת על כל קורה. אחת מרותכת ובולטת קדימה מהמגן חזירים, השנייה נראית מקורית (יש משהו מקורי ברכב שלי!) וקטנה יותר על הקורה עצמה.
מאחור יש את האוזן המקורית שבולטת מהפגוש. לא ראיתי משהו אחר מאחור.

Viper
27-11-07, 09:26
ג'ק הידראולי "בקבוק" איך שקראת לו- לא יהיה ממש יעיל לחילוצים...
נק' העגינה- לא ברור לי האם הן אכן חזקות מספיק. כדאי שמישהו שמבין יבדוק אותן לפני שתקרע משהו/מישהו...

-->