PDA

צפייה בגרסה מלאה : איך תתנהגו עם בן אדם במצוקה שעלול לעשות טעות קריטית?

WildLove
16-12-07, 01:36
זה עולה בעקבות וויכוח שהיה לי היום בנחל צין.
אתם הג'יפאים הכי מנוסים בעולם, יש לכם 30 שנות ניסיון בשטח, אתם הכי מסוקסים בעולם ואין מקום בנגב שלא עשיתם לפחות 10 פעמים. עברתם את החילוצים הכי מסובכים והחלפתם ג'יפים מכל הסוגים כמו גרעינים. טוב?
לצורך העניין.. אתם מגיעים למעלה ורדית או כל מעלה אחר בדרגת קושי קשה ומוצאים שם ילד שרק קנה את הג'יפ ובקושי נגמר לו הנהג צעיר שלא מבין מהחיים שלו על נהיגת שטח, או סתם בחור מבוגר שקנה ג'יפ ובחיים שלו לא נהג בשטח.
הבן אדם נמצא באמצע הירידה של המעלה, בזווית צד\שיפוע\על סף היסחפות בנחל וכו'. כל תנועה ותזוזה של הנהג יהיו הכי קריטים בעולם, ואתם מבינים שהבן אדם מטבע הדברים כבר לחוץ.
נניח שאתם אנשים טובים שרוצים לעזור, איך תעזרו לאותו נהג חסר ניסיון לצאת מהמצב שאליו הוא נקלע?
האם זה בצעקות כדי להלחיץ את הבן אדם כדי שיבין שהוא בסכנת חיים ממשית,
או שתנסו להרגיע אותו, להסביר לו שהכול יהיה בסדר ולכוון אותו לאט לאט עד לדרך מבטחים?
באיזו מהדרכים לפי דעתכם הנהג ינהג בצורה טובה יותר?
אלעד

lizard
16-12-07, 06:23
מאחר והייתי ב2 המצבים, אני חושב שאם תבוא לבנאדם בצורה שקולה ורגועה ודבר ראשון תרגיע אותו ותסביר לו מה הבעיה ומה צריך לעשות כדי להחלץ ממנה, זו הדרך הטובה ביותר.

צעקות בדר"כ לא פתרות כלום ורק ילחיצו את הבנאדם עוד יותר. ככה שבמקום שהוא יהיה בחרדה אז הוא כבר יהיה בפניקה.

גיא
16-12-07, 09:14
עמישראל לא מקשיב !

וגבר גבר ישראל ישראלי שהיה בצנחנים לפני 60 שנה או הנכד שלו שהוא הכי גבר גבר וילך לגבעתי בעוד שנה כשיתגייס .... מי יכול להסביר להם משהו בכלל ?

ובכל מקרה, אני הייתי אומר בעדינות שלדעתי הצנועה כדאי לנסות .... ככה או אחרת על מנת לשפר את המצב.

כשהוא לא יקשיב ויתרסק אשתדל לעזור לפצועים כמיטב יכולתי.

אם יקרה הנס והוא יקשיב ... אני אעשה את המיטב שביכולתי הצנועה לשפר את המצב.

kd2
16-12-07, 09:23
תגיד שאתה קונה אם הוא יורד בלי שריטה , ברגע שהוא יסתבך מעל הפחד על הכיס הוא כבר יתחיל להקשיב.
וברצינות... עדיף בנועם , סה"כ זאת בעיה שלו אם הוא לא רוצה להקשיב( או להגיב כמו בן אדם ).

איציק - 4X6ZH
16-12-07, 09:27
הוא צריך להיות במצב של סכנת נפשות כדי שאני יעשה מעשה .
אחרי אין סוף הצעות ונסיונות לעזור לפלוני \ אלמוני
למדתי בדרך הקשה שכל נסיון לעזור \ כל סימן שאתה רוצה לעזור הוא הזמנה לצרות .
תוציא כסא פתח שימשיה שב יש הצגה חינם .
שישבור וירסק את הרכב
לא צריך לנסוע עד ורדית כל יום שישי יש מצבים כאלה בבור בתל ברוך ( תל אביב ) .

איציק

מאיר רוטברג
16-12-07, 10:01
לא יכול לפסול לחלוטין את גישת איציק אבל....

אם יש לו "הרבה יועצים" לך לגישת איציק הרי חבל על הזמן מראש,
אם הוא לבד השיטה הינה פשוטה ומוכחת ממאות חילוצים ותאונות ,

הגש לבחור בקבוק מיים ,
הייה רגוע ושדר זאת ,
בלי אוי אוי אויי ואיזה באסה ושאר מרעין בישין,

תן לו את בקבוק המיים ,
אמור לו ברגיעה , אני רואה שיש לנו איזו בעיה , בוא נחשוב ביחד איך יוצאים מזה,
אם התגובות ממשיכות להיות הסטריות , נתק מגע , פתח שימשיה שב בשקט בלי נסיונות התערבות אם יחזור לעשתנותיו וייגש אליך מה טוב ,
אם לא , נחזור לשיטת איציק לפחות תהנה מהצגה,
כל זאת כאמור אם אין אישה וילדים בפנים אם יש אני לא מוותר עד שהוא מוריד אותם מהרכבונותן לנהג להתאבד לבד.

WildLove
16-12-07, 14:37
אני גם בעד הגישה, שאף אחד לא יבין לא נכון
אני פשוט מנסה להבין מה חושבים אלה שמנסים לצעוק על בן אדם במצב כזה, ולהבין איך זה ישפר את התגובות שלו
איציק - נכון שכולנו שמענו על סיפורים שהמלחץ\יועץ מתום לב בסופו של דבר נדפק, נתבע וכו' אבל בכל זאת הייתי רוצה לדעת שבמידה ואתקע למצב כזה, ויהיו עוד מטיילים באזור - הם ייגשו לעזרתי. ולא כמו מטיילים שפגשנו בצין, שהרכב היה על סף נפילה לנחל (המלא מים) התחילו לשחק במשחקי מילים "תגידו בבקשה..למה שנעזור לכם סתם?" "500 שקל" וכאלה, כשבן אדם במצב חרום הייתי רוצה להאמין שאני אעזור לו בלי לחשוב פעמיים
אולי הדעה שלי כזו בגלל שאין לי ניסיון עם מקרים לא נעימים כמו שאתה כנראה מפחד מהם, אבל נראה לי שהכי פשוט הוא להסביר לבן אדם בזריזות שאתה לא לוקח אחריות על כלום ורק מנסה לעזור, וכמובן לראות עם מי אתה מדבר

איציק - 4X6ZH
16-12-07, 14:57
אחריות \ סמכות \ יכולת פיקוד \ ניהול
אלה תכונות שלא צריך לקבל צריך לקחת :!:
וכשיש סכנת נפשות לא חושבים אין זמן לחשוב קודם עושים אחר כך דיבורים .
יש לך זמן לדיבורים סימן המצב לא קריטי
וכל השאר זאת הצגה .
ולאחר נסיון של עשרות שנים אני יכול לכתוב בצער עם ישראל לא היה כזה :sad: .
איציק

מוני אורבך
16-12-07, 15:03
בעבר הרחוק, כאשר כול מי שטיל בשטח היה חלק מ"אחוות מטיילים" לי אישית לא היתה בעיה לעזור לכול אחד בכול זמן. להפך זה היה חלק מההוי של טיולי הגיפים.
כיום המצב השתנה ללא הכר. מסתובבים בשטח כול מני מטילים עם כול מני גישות. ולא דווקא זה עם "הלנד קרוזר הנוצץ" הוא זה שיהיה מגעיל וידרוש החזר כספי מלא על המדרגה שתלשת לו בנסיון חילוץ. בעיקרון ניתן לזהות את "המניק" אבל לא תמיד.
אישית אני מחלק את המצבים לשניים שטח "רגיל" ושטח "קשה". בשטח רגיל מקרה של התקעות כמו שקיעה צמיג מפונצר וכו אני תמיד משתדל לעזור, אלא אם כן מדובר "במניק". במקרה של ספקות אני דורש חתימה מודיע מראש שיתכן נזק לרכב.
במקרה של שטח "קשה" כמו סף התהפכות וסכנה אני מאוד נזהר. בגדול אני מאוד משתדל לא להתערב. מקרים כאלו יכולים להסתים לא טוב והענין בהחלט עלול להסתבך. אם זה חבר שלי כמובן שאעזור. משהו שאני לא מכיר, לא מתקרב. אם מדובר על עוד אנשים ברכב אני יועץ להוריד אותם. אלא אם כן הנהג מתחנן שאעזור וחותם על כך שאני לא אחראי אני מוכן להתקרב.
ואשר לשאלתך - ברוב המקרים צעקות לא יעזרו. אולם יש מקרים שהנהג\נוסעים נמצאים בהלם זמני וחיבים להוציא אותם מזה. לפעמים צעקות עוזרות.

boba banay
17-12-07, 21:41
מאז שקניתי את התפלצת(CJ8 חסון ומסוקס) - יוצא לי די הרבה לחלץ אם זה התחפרויות בחולות או משפ"צ במשל"ט 21 ברוב המקרים גם שהנתקעים יושבים בלנד קרוזר נוצצת וחדשה לא העזתי לדרוש כסף(לקחת כסף זה לקבל אחריות מלאה) למורת רוחם של חברי שחושבים שאני פראייר...אבל במקרים האלו אני משתדל לא לייעץ יותר מידי אלא להיות הקטר שמחלץ, דואג שהכבלים מחוברים אלי כראוי ונותן לנתקע להתעסק עם הרכב שלו - וגם כאן אני מבהיר שאני רק בא לעזור ולא לוקח שום אחריות.
במקרים של סכנה ליושבי הרכב הייתי נוהג כמו כל החברים כאן ודואג שיצאו החוצה מהר ככל האפשר.י

asafk
17-12-07, 22:13
לדעתי- אין דילמה.
סכנת חיים= עוזרים בכל מחיר. כאילו מה, איך תסתכל במראה כשאתה יודע שיכולת להציל מישהו ולא עשית זאת?
היה מקרה ידוע בארה"ב, שבו אישה נרצחה ברחוב כאשר עשרות אנשים ראו ולא עשו דבר. המקרה הזה פתח גל של מחקרים, ומהם המסקנה הנכונה ביותר היתה שכאשר יש אדם במצוקה ויש הרבה עדים, אף אחד לא יתערב ("אם אף אחד לא מתערב למה שאני אתערב" ), אבל אם יש רק עד אחד- הוא כן יעזור. היה אתה זה שעוזר. אל תחשוב "אם אף אחד לא..." וכן הלאה.
אם אדם במצוקה, אך אין סכנה אמיתית, לעתים הוא משווע לעזרה, אך פוחד להראות זאת. אני בעד לעזור, אבל בעדינות. אם יש מאה "עוזרים", לעומת זאת, אני בד"כ עם איציק, מתחת לשמשיה.
אם אתה מחפש סיבה טובה לעזור, קח בחשבון שרכב הפוך במעלה יחסום אותו, ויחרב לך את הטיול. אז בעצם אתה עוזר לעצמך.

אסף.

יונתןמצפה
18-12-07, 11:56
נו אלעד,
אולי אחרי הדיון המעניין נזכה לשמוע את סיפור המקרה?!
:wink:

דרור ברלי
18-12-07, 13:30
לא העזתי לדרוש כסף(לקחת כסף זה לקבל אחריות מלאה)

תתפלא, אבל גם אם לא ביקשת ולא קיבלת אפילו אגורה עבור החילוץ, זה לא מוריד מאחריותך ואתה עדיין חשוף לכל מיני תביעות וטענות אם נגרם נזק כלשהו לרכוש ו/או לנפש.
למזלנו עוד לא שמענו על אסון בזמן חילוץ, והלוואי שגם לא יקרה. כולנו נתקעים, מחולצים ומחלצים זה את זה כדבר מובן מאליו, אבל אני חושש שאף אחד מאיתנו לא נותן דעתו שאם וכאשר אסון כזה יקרה - ייתכן וקיימת בכלל בעיה חוקית וביטוחית עם עצם פעולת החילוץ ע"י מי שאינו מוסמך לכך. מסתובבים כאן משפטנים, סוכני ביטוח ומתנדבי יחפ"צ שמעורים יותר ממני בנושא - אני אשמח אם ירחיבו בעניין, ועוד יותר אשמח אם אני טועה. ברוך? מאיר?

איש הצפון
18-12-07, 14:10
השיטה שלי (לקוחה מעשרים שנות נסיון כמדריך בתחומי הנשק והזיקוקין):

ליטוף, סולם, יד

ליטוף: טפיחה עדינה על השכם (הרגעה) והפסקה של המצב המסוכן (הקפאת מצב) ("הי חבר. חכה שנייה! לפני שאתה ממשיך בירידה אני חייב לשאול אותך משהו...".

סולם: יש לתת לבחור סולם לרדת מעץ האגו מבלי להעליב אותו ומבלי להראות לו "מי יותר חכם" (באמצעות שקרים לבנים כגון: "אופס. סחטין על הביצוע אבל כדאי שתיזהר. שמתי לב שבזמן התמרון שלך, אבן נסדקה מתחת לגלגל האחורי והפכה לדרדרת שעלולה להפוך אותך לתהום. כדאי שתמתין רגע וננסה ביחד לבצע עבודות מע"צ").

יד: כעת, כשהבחור כבר רגוע והאגו שלו נשאר שלם (לא העלבנו אותו ליד בני משפחתו / חבריו / חברתו) ניתן בעדינות לסייע לו ולהסביר לו איך לצאת מהמצב המסוכן אליו נקלע.

kd2
18-12-07, 14:39
איש הצפון, אימצתי..( ברשותך ).
דרך מעניינת להציג את זה.

מאיר רוטברג
19-12-07, 07:54
סיפור קטן מאמש,

נסעתי מאזור לכיוון צומת חולון , בנתיב אמצעי, תוך כדי נסיעה אני קולט מישהוא עומד בשול הדרך מנופף עם רצועה ביד ורכב עומד על השטח צמוד לשול ,
עצרתי אחרי כ 200 מטר , חזרתי ברוורס את כל הדרך , בא הבחור שניסה לרדת לשטח לנפל לחריץ והכל כ 3 מטר מהכביש ואומר לי ,

שעה וחצי אני מנופף כאן לגיפים שעוברים אף אחד לא עצר,

שעה וחצי!!! אפילו לא ירדתי משול הדרך עם הרצועה משיכה קטנה אחרי דקה כבר הייתי בדרכי לפגישה .
אז בבקשה , זה המדינה , זו האנשים , אלו הגיפאים ,
עומד בן אדם שעה וחצי מנופף לגיפים ואף אחד לא עוזר ,
אהההה בטח פחדו מתביעה , לא רצו לפגוע במחולץ, לא רצו ללכלך את הרכב ,
וכן הלאה וכן הלאה .

יש הרבה סיבות לא לעזור ,

לי לפחות יש הרבה סיבות כן לעזור ,

וכן , עזרת?? אתה חשוף לתביעה.נקודה

בשטח, אם אני לא מכיר את הבן אדם שיחתום נא על פטור מאחריות אחרת אולי לא הוא יתבע אתכם אבל בטוח חברת הביטוח שלו תתבע אתכם .

בהקשר להערת דרור ליחפ"צ(היחידה הארצית לפינוי צירים) ליחידה יש ביטוח מלא מטעם ענבל לארועים שכאלו לכן אין לנו כל צורך להחתים אף אחד , אנו פועלים על פי הוראת שוטר ומכוח החוק

נמרוד
19-12-07, 08:18
כשיש סכנת חיים ברורה אני חושב שכל אחד יעשה את מה שהוא יעשה (יעזור או יקפא במקום או יברח...) על פי מה שהאדרנלין שלו, הנסיון, האימון אם יש, החינוך והאופי יכתיבו.

אבל בניגוד לחלק מהכותבים, כנראה אין לי מספיק נסיון בשטח ככה שלא הגעתי אף פעם בדיוק ב"רגע הקריטי", ב"דקת הזהב" שבה אני יכול להציל חיים. מה הסיכוי שזה יקרה? מקרים של סכנת חיים אמיתית במעלה ורדית או זיק - נדירים ביותר. נניח שפעם ב10 שנים. תהליך ההתהפכות, הרגע שבו היה אפשר להתערב, לא יכול לקחת יותר מעשרות שניות (אני יודע, התהפכתי פעמיים בשטח ופעם בכביש - זה עניין של שניות בין "הכל תקין" לבין "על הצד" - בשני המקרים היו עוד חברים וג'יפים בסביבה, ולא היה להם צ'אנס להזהיר אותי בזמן). הסיכוי שאי פעם דרכי תצטלב בשטח עם מטייל אחר בדיוק ברגע הזהב - אפסי, לא קיים.

אבל אתם לא מדברים על מקרה כזה. אתם מדברים על זה שאתם רואים מישהו שנוהג לא נכון לדעתכם. לא סכנת חיים ולא בטיח. יש כאן עניין סוביקטיבי... מה שנראה לאחד מצב מסוכן הוא מצב תקין ואפילו משעשע לאחר, לפעמים זה צודק ולפעמים זה. בפועל - נדיר למדי שג'יפים מתהפכים בסתם טיול (כאמור התהפכתי פעמיים והייתי עד לעוד כמה וכמה התהפכויות, רובן המוחלט היו בשל היסח דעת וממש לא במקומות "מסוכנים") אבל הרבה יותר נדיר שמישהו באמת נפגע - וכשזה קורא זה לא במגרשי המשחקים הברורים מאליהם אלא סתם כך באמצע שביל רגיל שנשבר בגלל הגשם ע"ע מקרה ברמת הגולן לפני מספר שנים על ידי נהג ותיק ומנוסה ביותר, שבו היו פצועים קשה.

אם אתם באמת חושבים שמשהו לא בסדר - אמצו את הגישה של איש הצפון - אפילו מדוללת. עצרו, אמרו שלום. אם המצב לא טוב, וצריכים את העזרה שלכם, אנשים יקפצו על ההזדמנות. אם לא, או שמתעלמים מכם, סעו לשלום, או השארו לצפות בהצגה...

גיא
19-12-07, 09:00
מאיר - זה נכון. מנסיון אישי. אף אחד לא עוצר. פעם אחת שכבר עצרתי לאיזו גברת שניתקעה .. הבן שלה שהגיע אחרי כמה דקות, דבר ראשון התנפל עלי מה אני מציק לאמא שלו .. לקח לה רגע ארוך להרגיע אותו ולהסביר לו שאני בסה"כ מנסה לעזור. ופעם אחרת כשביקשתי עזרה בהתנעה של הגרוטאה הבריטית, שמעתי עשרות תרוצים אבל תכלס הגברת שעזרה לי היתה בעצמה המומה מזה שהיא עצרה לעזור....

נימרוד - משהו שאתה אישית לימדת אותי פעם. המכוון הכי גרוע רואה מבחוץ דברים שהנהג הכי טוב לא רואה מבפנים ... ככה שכשאתה אומר "לדעתכם" ... כניראה לדעה של המתבונן החיצוני יש משקל כל שהוא ...

איציק - 4X6ZH
19-12-07, 09:03
אני חוזר מזמין וממליץ לכולם לבוא לבור בתל אביב
במיוחד לאחר שבוע גשום
ובדרך לבור כדאי להעיף מבטים מסביב לשדות ( כפר הירוק ) ותראו כמה נהגים חסרי אחריות
מסוכנים לעצמם ועוד יותר מסוכנים לסביבה מסתובבים שם .
אומנם אלה לא כולם אבל הם משקפים את הממוצע הכלל ארצי
מי שיכול להסתדר איתם כל מה שאני יכול להוסיף כל הכבוד .
אנחנו ( " הזקנים" מגיפולוג \ גיפ טריפ ) יושבים בפינה משתדלים לא להתערב יותר מידי
וגם שם בפינה הקבועה שאנחנו נוהגים לשבת יש תמיד אבל תמיד הרבה יותר מחכם מזדמן
שלפעמים הופך את עצמו לדעת ( לכל מצהלות הקהל )
למה אתם הולכים רחוק כנסו לגיפ טריפ תראו את הגלריות החדשות ובמיוחד את הסרטים ואת כל עדת המעריצים שמעודדים את החכמים .
מה לא היה שם מי שיעצור וירסן אותם ?
גם אני אוהב לשתולל בבוץ ( וכמה שיותר בוץ יותר טוב )
גם אני לא אוהב את יועצי החוכמה המזדמנים
תעזבו את החינוך בשטח זה כבר מאוחר
תשתדלו להיות אתם בסדר למען כל אלה שמסתכלים עליכם
וכשיש מצב חרום כל אחד יפעל לפי שיקול דעתו ( אבל שיפעל מהר :lol: )
נחל צין שימשיכו לטבוע
עשוש \ ורדית שימשיכו לשבור את הרכב
איציק

UNIX
19-12-07, 11:48
אני תמיד עזרתי לכל מי שתקוע
בכל מצב שהוא ותמיד הזהרתי מראש לגבי נזק ועשיתי כמה פעמים נזקים לאנשים כמו
שליפת פגוש , קריעת האוזן גרירה ועוד כמה .
אף פעם אף אחד לא התעצבן עליי

כשאני הייתי חדש בשטח הייתי נתקע הרבה ומשום מה תמיד הייתי לבד באיזה פרדס
(קרוב לבית ) אני זוכר שהייתי עומד על הכביש הרבה יותר משע בשביל לעצור מישהו שכן יסכים לעזור לי וזה הגעיל אותי ברמה מטורפת .

WildLove
19-12-07, 22:16
בטעות קריטית הכוונה היא לא רק לחיי הבן אדם אלא גם לרכב, למרות שאתה לא יכול לדעת איך הוא יצא מזה אם הוא יתהפך...
הדיון עלה עקב מקרה של סמוראי שכמעט טבע בצין, היה ממש קרוב למים בפילטר אוויר כאשר חבורת ג'יפאים, חלקם מבוגרים עם ניסיון שטח לפי ההתרשמות - אבל אף אחד מהם לא בא עם רצון ולו המעט שבו לעזור, הנהג נראה חסר עונים, החברים ביקשו שיעזרו לחלץ - בסה"כ היה מדובר בחילוץ הפשוט ביותר אבל החברה למעלה למרות שראו שהבחור עוד שניה נכנס עם כל הרכב לתוך הנחל התחילו לדבר על נימוסים.. "לא לימדו אותכם לבקש בבקשה כשמבקשים טובה כזאת?" או "500 שקל על חילוץ" ודברים כאלה.. כשראו שאף אחד לא משתף איתם פעולה התחילו לצעוק לנהג כל מיני כיוונים שלדעתם היו מוציאים אותו מהבעיה, לדעתנו הייתה מכניסה אותו עמוק עמוק. הבן אדם נכנס להיסטריה ובאיזשהו שלב פשוט שחה החוצה. לאוטו שלום למתענינים. שזה הדברים האחרונים שאני הייתי מיחס לו חשיבות במקרה כזה.
איש הצפון - אהבתי מאוד את הגישה ואימצתי אותה.
בזמן האחרון אני שם לב שחלק מהאנשים בפורום, ובכללי, שמטיילים בשטח נוקטים בצורת חיים כמו בארצות הברית - כל אחד דואג לעצמו בלי יותר מדי נכונות לעזור וזה משהו שאישית ממש מפריע לי,
אולי זה בגלל החינוך שקיבלתי, אולי זה בגלל שאני צמחוני וזה מעיד על צורת חשיבה ואולי סתם בגלל ניסיון מר... אבל אני לא יכול לראות מישהו שזקוק לעזרה בלי לעזור לי,
נכון, לא צריך לעזור לכל פוץ שנראה לכם בצרה - אם הנהג לא מבין את זה, זה כמו אנורקסית - השלב הראשון זה להפסיק להכחיש ולבקש עזרה, אבל אחרי שבן אדם פנה אליכם לעזרה אני לא רואה שום סיבה למה לא לעזור.
כשהגענו לצין מצאנו שיירה של 4 רכבים תקועים (פג'ארו קצר, פת'פיינדר, טראנו ופג'ארו ארוך), חילצתי בלי היסוסים את הפג'ארו הקצר למרות שאני רק עם סמוראי והקלאץ' שלי ברור שלא יאהב את זה, לא ביקשתי אחרי זה שקל, ליכלכתי את הרצועות שלי בבוץ בלי בקשה לעזרה, וכמובן סמוראי אחר עזר לחלץ את הטראנו - והם חילצו את השאר, אבל מישהו עצר לחשוב איך זה ש4 רכבים נתקעים במתחם של 100x100 מטר? פשוט, כל אחד ראה את השני ורצה לחצות בעצמו, אף אחד לא חשב להגיש עזרה..והם כולם בילו שם שלוש שעות... (היה מצחיק לראות את הבחורה מרביצה לבחור על זה שהוא קנה פג'ארו וסמוראי ב20,000 מחלץ אותם).
אשמח אם אחד החברה שיותר מבינים במשפטים יוכלו לייעץ עם איזשהו חוזה שאמור להסיר אחריות מהמחלץ במקרה של חילוץ מתוך תום לב - ללא תשלום.
אלעד

נמרוד
19-12-07, 22:52
אלעד המקרה שתיארת שונה ממה שאני הבנתי מהשרשור. אתה מדבר על אדם שנמצא כבר במצוקה ברורה (אם כי ממש לא סכנת חיים) ומבקש עזרה. במקרה כזה אני הייתי מסייע ללא היסוס כמיטב יכולתי. אין לי מילים טובות להגיד על אנשים שעומדים מהצד ומפריעים כל שכן אנשים שמבקשים כסף על חילוץ באמצע המדבר.

בנושא "טפסי שחרור מאחריות" - עם כל הכבוד למאיר ידידי וסוכן הביטוח שלי, ולמרות הסיפורים מסמרי השיער על ההוא שחילץ בטוב ליבו מרצדס ML עם בחורה מסכנה בחולות טיז-אל-זובי ואחר כך קיבל זימון לבית משפט מאבא שלה העורך דין על זה שהפגוש נשרט וצריך לקנות חדש ב30K... שטויות במיץ. מי שצריך ומבקש עזרה, ואני יכול לעזור, אני אעזור כמיטב יכולתי. לא חותם ולא מחתים על כלום.

GodsFather
19-12-07, 23:17
מעולם לא חשבתי לקחת שקל על עזרה , אפילו שהציעו לי ואף דחפו לי לכיס - פשוט זרקתי את הכסף חזרה ברכב של המחולץ (בנימוס כמובן).
אני תמיד עוצר להציע עזרה , גם אם מדובר ברכבים או מצבים שהסמוראי שלי לא יכול לסייע להם באמת, העיקר להציע עזרה , לפעמים חוט חשמל של 30 ס"מ עושה את העבודה, לפעמים אפילו נייר טואלט או שיחה מסלולרי. היה מקרה שהכוס תה שהכנתי עד שהגיע הגרר היא שהפכה את המצב לנעים יותר והרגיעה את התקוע.

אני מכיר לא מעט נבלות,לצערי, שמחכים בפינה של איזור רווי סכנות ושקיעות פורסים את הכננת והכבלים שלהם , מחכים לתמים שיפול בפיתוי ואז מציעים לו את עזרתם בתמורה לסכום נאה ומכובד.

כמו שאמא שלי אומרת - נקווה שהכסף הזה ילך להם לתרופות.

מאיר רוטברג
20-12-07, 09:04
אלעד המקרה שתיארת שונה ממה שאני הבנתי מהשרשור. אתה מדבר על אדם שנמצא כבר במצוקה ברורה (אם כי ממש לא סכנת חיים) ומבקש עזרה. במקרה כזה אני הייתי מסייע ללא היסוס כמיטב יכולתי. אין לי מילים טובות להגיד על אנשים שעומדים מהצד ומפריעים כל שכן אנשים שמבקשים כסף על חילוץ באמצע המדבר.

בנושא "טפסי שחרור מאחריות" - עם כל הכבוד למאיר ידידי וסוכן הביטוח שלי, ולמרות הסיפורים מסמרי השיער על ההוא שחילץ בטוב ליבו מרצדס ML עם בחורה מסכנה בחולות טיז-אל-זובי ואחר כך קיבל זימון לבית משפט מאבא שלה העורך דין על זה שהפגוש נשרט וצריך לקנות חדש ב30K... שטויות במיץ. מי שצריך ומבקש עזרה, ואני יכול לעזור, אני אעזור כמיטב יכולתי. לא חותם ולא מחתים על כלום.

נמרוד ידידי,
הרי אני יודע כי אני אחלץ ואתה תחלץ בכל מצב , כל עניין הטפסים עלה בגיפטריפ על ידי חברינו היקר שלוימלה בעקבות ארוע של חבר בגיפטריפ שנתבע בפועל על תלישת פגוש מרכב מחולץ.(השם שמור במערכת)

לקוח שלי גיפאי מוכר כאן בפורומים לא אנקוב בשמו ללא רשותו כמובן , חילץ רכב בשלג , החליק ופגע בו בנזק קטנטן, קיבל תביעה צ"ג מחברת הביטוח של הנפגע, לא עזרו כל הדיבורים כל הבקשות וכל ההסברים, הייתה תביעה והלקוח הפסיד ,
עובדות ,

לכן, כל אדם יהיה אדם ,
מי שרוצה לשבת להנות מצרות של אחרים , זכותו ,
מי שלא רוצה לעזור גם זו זכותו
מי שרוצה לעזור שייקח בחשבון את העלול לקרות ,

אין בושה לנקוט אמצעי זהירות בזמן סיוע לאדם לא מוכר,

נמרוד ,לפני מספר שנים נסענו בנחלי הדרום , קינג תקוע בין סלעים טרופר מחובר אליו מקדימה עם רצועה מתוחה תקוע בעצמו ,
לא קדימה לא אחורה הדרך היחידה הייתה להרים כל רכב בנפרד עם הייליפט מעל לסלעים לשחרר את הרצועה ,ביצענו , שיחררנו את הראשון

הרכב השני היה תקוע על סלע באופן שהרמתו עם ההיי ליפט היה גורם נזק לדלת הרכב,
אמרנו זאת לבן אדם ,
תגובת הסובבים אותו לא מצאה חן בעניינו,הורתי לחברה להפסיק לאלתר לעבוד(אנחנו עבדנו והזענו הם הסתכלו) לאחד החברה שלנו היה את הטופס של שלויימלה היקר ,
הם סרבו לחתום ,

מה היית עושה?? מחלץ,??
אני לא, הבהרנו להם זאת כי אנו עוזבים אותם כמות שהם תקועים, עכשיו התגלה האופי האמיתי שלהם ,
אנחנו לא יכולנו לעבור כי הטרופר הראשון שחילצנו חסם את המעבר והוא סרב להזיזו,
היות ואין אנו אנשי מדון לא גלשנו מעבר ל"ברכות הרגילות "פילסנו את דרכינו בעמל רב בין הבולדרים (לקח שעה במקום 3 דקות) ונסענו ,

לכל מטבע יש 2 צדדים ,
זה לא מנע ממני להמשיך ולסייע לאחר מכן ,
זה לא מונע ממני להפעיל יחידה של 50 איש שעיסוקה בחילוץ ופינוי של רכבים תקולים והפוכים ,

רק זהירות לא מזיקה

ד ו ר ו ן
20-12-07, 10:53
נמרוד,
גם לי לשמחתי עוד לא היה הנסיון להגיע ועוד רגע למנוע סכנת חיים אבל עזבנו מקומות בהם לנכוחים היה פוטנציאל נזק גדול מאד לעצמם ולרכב ולא הסכימו או לא רצו להקשיב לעצה או הצעת עזרה מנומסת.
בזמנו היינו בודקים באינטרנט לגבי הוצאת טיולי עבירות למעלה זיק ובגלל הקרבה הפיזית היינו מגיעים עם "שמשייה ושתייה להצגה בחינם".
מידי פעם היתה מגיעה השיירה התורנית של אדיוטים בסגנון "פול גז ברוורס כי קדימה לא הצליח"/"טנדר עם ילדים קופצים בארגז באמצע הזיק"/אנשים לא חגורים ברכב פתוח שגם לא יודעים לנהוג בגרוש" וכאלו תופעות.

עד לרגעים האלו זאת היתה הצגה בשבילנו,מכוון שצועק למישהו בתוך רכב עם חלונות סגורים,אלף מכוונים-קללות אחד על השני,ציוד עף באויר וכהנה מפגני כישורי נהיגה שגורמים לך להחזיק את בטן.
בשלב מסויים כשהסממנים החריפו אח שלי היה אומר את המשפט:
"הגיע הזמן ללכת" ,"לפני שנצתרך לעזור למטומטמים האלו", היה ברור שאם יקרה משהו זה יגמר רע מאד כי טנדר מתגלגל מטה בזיק כשיש אנשים עומדים בארגז(בד"כ ילדים) לא יכול להגמר טוב ומי שהיה מעורב בזה לא היה מהסוג שיקבל את תרגילי ההפעלה האישית שאיש הצפון הציע, פעם עוד ניסינו לתת עצה או רעיון ומהר מאד הפסקנו.
לא עזבנו אף אחד במצב מצוקה אם כבר נכנס לשם אבל נמנענו בכלל מלהגיע לסיטואציה של התערבות בברירה הטבעית של הטבע לנסות להפטר מכאלו.

בניגוד אליך מאיר,
אם אני נתקל במי שמסיבה זו או שקע/נתקע וכו' אני לא חופר בשבילו כשהוא מסתכל מהצד-מסבירים לו יפה מאד שבאנו לעזור אבל הוא צריך לעבוד-אין מצב שאני אהיה על ארבע עם הידיים בבוץ כשהוא עומד ומסתכל, היינו במצב כזה לחלץ רכב של דייגים ששקע ונתפס בקו שבירת הגלים בחוף-12:00 בלילה והגלים מתנפצים על הרכב כשהוא תקוע חזק מאד בוואקום מלמטה, הם חפרו באטרף כשאמרנו להם שאם הן לא עוזרים הרכב ישאר כאן.
בכאלו מצבים היינו לא כמה פעמים וכאן מתגלה חלק גדול באישיות של האיש וכמה הוא ידפוק אותך אם משהו יקרה בחילוץ או לאן זה הולך והיו מצבים שבשלב הזה שלפנו את הטופס של שלמה ולפי הנכונות ראינו אם בכלל להמשיך.

דרור ברלי
20-12-07, 11:53
לא נעים להגיד את זה, אבל אתה יכול לדעת עם מי יש לך עסק כבר בשלב בו הוא מבקש/דורש ממך לעזור לו. הבדל עצום בין מי שמבקש עזרה לבין זה שמשתולל בשטח, עשה שטויות ובסוף נתקע, ואז דורש ממך בתוקף, בצעקות, עם הרבה "יאללה", שתפרוס לכבודו כננת, כאילו אתה נמצא שם מלכתחילה בתפקיד כוח הגיבוי שלו.

זו לא גזענות ולא אפליה, אבל אחרי הרבה מאוד חילוצים שביצעתי, ואחרי שנתקלתי בכל דגמי הבניאדם שעם ישראל מנפק החוצה לאויר העולם, אני יודע היום שיש הרבה מאוד אנשים טובים, כאלה שבשביל להוציא אותם מהתקיעה אני אשב איתם כל הלילה אם צריך, אבל גם המון אנשים שאני לא אטרח לצאת עבורם מהרכב.

אין לי מושג עד כמה הטופס המפורסם (שגם אני סוחב איזה 20 עותקים שלו בג'יפ) קביל במקרה שהמחולץ החליט בכל זאת לתבוע מהמחלץ את נזק השריטה בפגוש שלו, אבל ברור לי לחלוטין שמי שמלכתחילה מסרב לחתום עליו, יצטרך להסתדר בלעדי.
תוקפה של טענה זו עולה ככל שהרכב התקוע חדש/יקר/פריך יותר.

מאיר, לא שאלתי אם ליחידת פינוי הצירים יש ביטוח. אני יודע שכן.
שאלתי מה אומר החוק במקרה של נזקים בנפש/רכוש בזמן חילוץ שאנחנו מבצעים כאנשים פרטיים (עם הרבה נסיון וציוד שעל פניו חוקי ותקני ותקין, אבל ללא הסמכה "רשמית" כלשהי) - סתם, נניח, כבל כננת שלמרות כל אמצעי הזהירות נקרע והצליף, רכב מחולץ שהתדרדר והתהפך בזמן החילוץ, יתד שעפה ופצעה מישהו... מה אומר החוק? האם אנחנו כמחלצים חייבים בדין? האם ביטוח הרכב מכסה גם את זה? האם אנחנו מבוטחים בכלל בסיטואציה כזו?

עודד זנטון
20-12-07, 12:36
הפחדתם אותי כהוגן.
טופס שמטופס,
שמישהו יסרוק ויעלה לפה, שאוכל לצלם.

ברוך השם, לא ניתקלתי בטיפוסים כאלה (עדיין).

gooja
20-12-07, 13:31
1. כשאני לא בטיול, אני עו"ד. אין לי כזה טופס (כתב ויתור ושחרור מאחריות), ואני אפילו לא חושב להכין כזה טופס. נראה לי אפילו מבזה להגיש למישהו טופס כזה.
2. עקרונית אני אפילו סבור שלטופס כזה אין ממש "בשר" - מי שרוצה לתבוע, יוכל להגיש תביעה בכל מקרה, ולהסביר שהוא חתם תחת לחץ / במצוקה / בנסיבות חריגות / כשהרכב שלו תלוי בין שמיים וארץ וכל דאגתו היתה לילדים שחגורים מאחור / כל סיבה אחרת, ולפגום בחתימה שלו ובמשמעות הטופס.
3. לדעתי, דווקא המחלץ התמים, יצטרך להסביר איך זה מתיישב עם שימוש "פרטי" ברכב שלו, עם טפסים למקרה חילוץ, כלומר אולי הוא התכונן להרוויח מזה (ועל הדרך לבנות עילה לביטוח שלו לעשות ממנו "צימעס").
4. אני נהנה מפעולת החילוץ, ואפילו "מחפש" לחלץ, עזרה הדדית זה גם דבר שאני מנסה להנחיל לילדים שלי. הבן הגדול שלי נהנה מזה שתמיד בטיול, אם פוגשים מטיילים רגליים או רוכבי אופניים, הוא זה שמציע להם מים.
5. שאלה אחת לשאול: אם יש ביטוח מקיף למחולץ (ואני יודע שלי יש ביטוח מקיף), גידרתי לעצמי את הסיכון, ואני לוקח אותו בעיניים פקוחות: החילוץ יכול לעלות לי בגובה ההשתתפות העצמית. אני חי עם זה בשלום. עד היום, טרם נתבעתי (אם כי מספר פעמים, במסגרת חילוץ, נגרם נזק פה ושם, לא באשמתי אלא כתוצאה מהמצב בו היה הרכב המחולץ), ואולם משהגדרתי לעצמי את גובה הסיכון, עשיתי זאת בלב שקט.
6. בכל מקרה, לא להסתכן ולא לחלץ רכב עם נוסעים / לחלץ בלי להוריד את הנוסעים שלי. מקסימום עם נהג ברכב המחולץ. הנהג הביא את הרכב למצב הזה, והיה חשוף לסכנה ממילא, על כל המשמעויות של זה במקרה של חילוץ שהסתבך.
7. המחוקק מוביל אותנו לכיוון הזה. חוק לא תעמוד על דם רעך חוקק ב 1998, והוא מחייב הושטת עזרה : "חובה על אדם להושיט עזרה לאדם הנמצא לנגד עיניו, עקב אירוע פתאומי, בסכנה חמורה ומיידית לחייו, לשלמות גופו או לבריאותו, כאשר לאל ידו להושיט את העזרה, מבלי להסתכן או לסכן את זולתו." . גישת "השומרוני הטוב", אמורה לדעתי לחלחל גם לנזק לרכוש (לפי חוק לא תעמוד על דם רעך, המחלץ יכול לדרוש מהמחולץ את נזקיו הסבירים, בנסיבות מסויימות).

אפי צ.

UNIX
20-12-07, 13:38
דיון מעניין אבל לדעתי הכותרת כבר צריכה להשתנות !!!
נשאלת עוד שאלה :
מה קורה במצב של נזק לרכב -המחלץ- האם צריך לבקש משהו תמורת הנזקים
מהמחולץ?

נימי
20-12-07, 14:53
למישהו יש העתק או לינק לטופס המדובר, נראה חובה בכל רכב שטח שמוכן לעזור לאחרים ולא רוצה להידפק

עריכה: אופס, לא רעננתי את הדף ליפני כתיבת התגובה וכבר ביקשו עותק

מאיר רוטברג
20-12-07, 15:02
1. כשאני לא בטיול, אני עו"ד. אין לי כזה טופס (כתב ויתור ושחרור מאחריות), ואני אפילו לא חושב להכין כזה טופס. נראה לי אפילו מבזה להגיש למישהו טופס כזה.

2. עקרונית אני אפילו סבור שלטופס כזה אין ממש "בשר" - מי שרוצה לתבוע, יוכל להגיש תביעה בכל מקרה, ולהסביר שהוא חתם תחת לחץ / במצוקה / בנסיבות חריגות / כשהרכב שלו תלוי בין שמיים וארץ וכל דאגתו היתה לילדים שחגורים מאחור / כל סיבה אחרת, ולפגום בחתימה שלו ובמשמעות הטופס.
3. לדעתי, דווקא המחלץ התמים, יצטרך להסביר איך זה מתיישב עם שימוש "פרטי" ברכב שלו, עם טפסים למקרה חילוץ, כלומר אולי הוא התכונן להרוויח מזה (ועל הדרך לבנות עילה לביטוח שלו לעשות ממנו "צימעס").
4. אני נהנה מפעולת החילוץ, ואפילו "מחפש" לחלץ, עזרה הדדית זה גם דבר שאני מנסה להנחיל לילדים שלי. הבן הגדול שלי נהנה מזה שתמיד בטיול, אם פוגשים מטיילים רגליים או רוכבי אופניים, הוא זה שמציע להם מים.
5. שאלה אחת לשאול: אם יש ביטוח מקיף למחולץ (ואני יודע שלי יש ביטוח מקיף), גידרתי לעצמי את הסיכון, ואני לוקח אותו בעיניים פקוחות: החילוץ יכול לעלות לי בגובה ההשתתפות העצמית. אני חי עם זה בשלום. עד היום, טרם נתבעתי (אם כי מספר פעמים, במסגרת חילוץ, נגרם נזק פה ושם, לא באשמתי אלא כתוצאה מהמצב בו היה הרכב המחולץ), ואולם משהגדרתי לעצמי את גובה הסיכון, עשיתי זאת בלב שקט.
6. בכל מקרה, לא להסתכן ולא לחלץ רכב עם נוסעים / לחלץ בלי להוריד את הנוסעים שלי. מקסימום עם נהג ברכב המחולץ. הנהג הביא את הרכב למצב הזה, והיה חשוף לסכנה ממילא, על כל המשמעויות של זה במקרה של חילוץ שהסתבך.
7. המחוקק מוביל אותנו לכיוון הזה. חוק לא תעמוד על דם רעך חוקק ב 1998, והוא מחייב הושטת עזרה : "חובה על אדם להושיט עזרה לאדם הנמצא לנגד עיניו, עקב אירוע פתאומי, בסכנה חמורה ומיידית לחייו, לשלמות גופו או לבריאותו, כאשר לאל ידו להושיט את העזרה, מבלי להסתכן או לסכן את זולתו." . גישת "השומרוני הטוב", אמורה לדעתי לחלחל גם לנזק לרכוש (לפי חוק לא תעמוד על דם רעך, המחלץ יכול לדרוש מהמחולץ את נזקיו הסבירים, בנסיבות מסויימות).

אפי צ.

לצערי אני נאלץ לחלוק עליך, והדגשתי את הקטע הבעייתי באדום , ובמיוחד את הסופר בעייתי בגדול ,

ראשית אם למחולץ יש ביטוח מקיף וגרמת לו נזק והוא תבע את הביטוח מקיף הוא יכול לתבוע אותך בגין ההשתתפות העצמית ,עד כאן גידרת את הסיכון

חברת הביטוח שלו ששילמה את הנזק תגיש נגדך תביעה בגין כל הנזק וזה נקרא תביעת שיבוב,
ואז תקבל את כל האלמט.

איציק - 4X6ZH
20-12-07, 15:30
עכשיו זה מתחיל להיות מענין
אתם מתחילים להבין למה אנשים מתים ברחוב
המחוקק מוביל אותנו לכיוון הזה. חוק לא תעמוד על דם רעך חוקק ב 1998, והוא מחייב הושטת עזרה :

בקיצור איך נכתב כמה תגובות למעלה
בו נלך הביתה אנחנו לא בעסק כן כן המחוקק מוביל אותנו לכיוון הזה
ולמרות החוקים ואולי בגלל החוקים תראו איזה שרשור מתנהל פה :-(
איציק

ד ו ר ו ן
20-12-07, 15:32

אפי צ.

עוד לא נתקלת בסוג הזה של אנשים, אלו כאשר לך ברור שיכול להיות נזק כלשהו בעת החילוץ משהו משתנה להם בפרצוף וכשאתה מזכיר את הטופס פתאום לא בורח להם לחכות לגרר או פראייר אחר.

בזמנו ביקשו ממני למשוך בקטנה פז'ו 206 ששקעה בשולי מגרש חנייה בחוף, אמרתי לבחור שפעם ראשונה נפגשנו בקול רם ובנוכחות חברים שלי ושלו לגבי היתכנות לנזק לפגוש-טופס לא היה בזמנו,הבחור הסכים רק שנוציא אותו,(הרכב ישב על הפגוש, לבחור לא היה ג'ק להרים את הרכב והג'ק שלי לא נכנס מתחת לרכב).

ביקשתי ממנו להכנס לרכב ולשחרר בלם יד ולהיות מוכן כשאני אשלוף את הרכב.

נכנסתי לרכב, נסעתי אולי מטר וחצי כמעט ללא מאמץ ופתאום אני רואה במראה את אחד החברים שלי רץ לפג'ו, פותח את דלת הנהג ונכנס מהר פנימה והפג'ו נעצרה.

מסתבר שנהג הרכב אכן נכנס לרכב אך שחרר את הבלם יד ויצא החוצה לעמוד בצד-אני פספסתי את רגע היציאה בשנייה וחצי של שילוב LOW ותחילת תנועה (בגלל הזוית לא ראיתי את מושב הנהג במראה).

זה שהחבר שלי נכנס ובלם את הרכב מנע תאונה בין הפג'ו לרכב שלי, לי לא היה נגרם כל נזק אבל לפג'ו רוב הסיכויים שהיו נשברים לפחות אחד מפנסי החזית ופגיעת פח במכסה מנוע ועכשיו לך תסביר לביטוח שהפג'ו נדפקה כי גררת אותה בלי נהג בתוכו.

בשלב הבא נהג הרכב (שאין לי מושג איך הוא מתנהג כבנאדם כשהרכב שלו נפגע או סתם כשבא לו) עוד יכול היה להגיד שגררתי לו את הרכב ללא רשות(הוא הרי לא היה ברכב).מה שנקרא "לך ספר שאין לך אחות".

gooja
20-12-07, 15:34
בהנחה שהחילוץ כרוך בחיבור של כלי הרכב ומשיכה (אחרת מה, תחתים מישהו לפני שאתה שם לו אבן מתחת לגלגל מצליב), תביעת השיבוב מכוסה על ידי המקיף שלי, כלומר זה ייסגר בין חברות הביטוח. אתה סבור אחרת ?

ד ו ר ו ן
20-12-07, 15:50
איציק,
אם אלי התכוונת בציטוט של בוא נלך הביתה אז הכוונה שלי רחוקה משילוב השורה הזו בעמדה שהעלת.
מעולם לא סיבבתי את הראש או התעלמתי ממישהו שנפגע-אני לא צריך חוקים כדי להתנהג בצורה הזו,
גם אני וגם אחי שמוזכר בתגובה הקודמת חובשים.

רק להבהיר,
בשיחת הסיכום של קורס חובשים בצבא עלה מפקד הקורס ואמר משהו די חזק שבזמנו נשמע מעוות רגע אחרי שאומרים לך שאתה חובש:
היום אתם יוצאים מכאן עם ידע להציל חיים, כשאתם מטפלים בחייל או מישהו שמעורב בפעילות בה אתם משולבים יש לכם הגנה משפטית מכורח התפקיד.
ברגע שאתם בבית אין לכם סמכות חוקית להניח פלסטר, הוא הוסיף ואמר כי הוא מצפה מכל אחד להתנהג לפי המצפון האישי שלו בעת מקרה בו הידע הרפואי והאימון יכולים להפוך את התוצאה הסופית אבל שנדע שכל זב חוטם שירצה יכול לתבוע אותנו על ביצוע פרוצדורות רפואיות ללא הסמכה ורשיון, זה היה הרבה לפני חקיקת החוק הנ"ל שלדעתי אם צריך לחוקק חוק כזה "רק" בשנת 98 אז משהו התנה בחברה בצורה רעה.

כן,
חובש צבאי מוסמך ומאומן לא מוסמך לעשות כלום במקרה והוא נקלע לאירוע וכאן ההבדל העצוב.
מתוקף החוק הזה:
חוק לא תעמוד על דם רעך חוקק ב 1998, והוא מחייב הושטת עזרה : "חובה על אדם להושיט עזרה לאדם הנמצא לנגד עיניו, עקב אירוע פתאומי, בסכנה חמורה ומיידית לחייו, לשלמות גופו או לבריאותו, כאשר לאל ידו להושיט את העזרה, מבלי להסתכן או לסכן את זולתו."
אם אתה (איציק שאינך חובש אני מניח?)מגיש עזרה ראשונה לא יכולים לעשות לך כלום אם שגית או גרמת נזק כי אין לך הכשרה או ידע ואתה פועל מתוך תום לב גם אם בחילוץ מרכב גרמת לנזק קשה של האיש כי הצוואר לו היה פגוע ואתה חשבת שהכי נכון להוציא אותו החוצה מהרכב.
כאשר חובש נמצא בסיטואציה הזו ואין לו ביטוח של מד"א הוא בבעיה קשה, אותו אפשר לתבוע על רשלנות רפואית ועל ביצוע פרוצדורות ודברים שהוא כביכול לא מוסמך להם.
הנ"ל נמסר לנו גם ע"י יועץ משפטי שנדרש לברור הסוגייה האומללה הזו ולכן דאגנו בזמנו שיהיה לנו תעודות מתנדב של מד"א בתוקף למקרה הצורך.

אני מכיר רופא צבאי שניסו לתבוע אותו על משהו בסגנון כי טיפל בסבתא של מישהו שנפלה ואיבדה את ההכרה ברחוב,המשפחה טענה שכרופא צבאי לא היתה לו הסמכות המ שלא היה נכון כי לרופאים בניגוד לחובשים אין את הבעיה הזו אבל זתא היתה הוכחה חיה לנבזות שנמצאת אצל חלק מהאנשים-אותם אלו שבין השאר לא יחתמו לך על הטופס.

הטופס הזה גם אם אין לו תוקף הוא סוג של מבחן אישיות קצר לאדם שאתה עומד לעזור לו ולא מכיר ולא יודע כיצד יגיב אם ישרט לו הפינה של הפגוש אחרי שהוא גם ככה יושב על סלע שחרץ לו את כל התחתית של הרכב ליסינג וצריך להאשים מישהו אחר בנזק.

איציק - 4X6ZH
20-12-07, 16:38
דורון לא היתה כל כוונה אליך או למי מהכותבים
הכוונה היתה להדגיש את אותם מצבים שיש חשש שהעסק מסתבך ולא רוצים לקחת כל חלק
בחילוץ \ או בעסק שמתפתח .
וכל תגובה נוספת רק מקצינה את המצב הבלתי אפשרי שאנחנו מוצאים את עצמנו
בשטח ולא פעם סתם שעובר אורח על המדרכה .
דרך אגב מי שמכוון נהג משאית שנוסע לאחור לוקח על עצמו אחריות לא קטנה
איציק

eran4x4
20-12-07, 18:20
איציק

למיטב זכרוני לפי לשון החוק בכדי לכוון משאית יש צורך ברשיון למשאית.....

asafk
20-12-07, 19:56
החברים ביקשו שיעזרו לחלץ - בסה"כ היה מדובר בחילוץ הפשוט ביותר אבל החברה למעלה למרות שראו שהבחור עוד שניה נכנס עם כל הרכב לתוך הנחל התחילו לדבר על נימוסים..

אז הם חארות. נקודה. (בהנחה שהבחור באמת ביקש, ולא "דרש" )

ונכון, דרור- יש אנשים ויש אנשים, ויש דרך לבקש עזרה ויש דרך לא לבקש. ואני יכול לאמר לך שאם מישהו נוסע עם הילדים עומדים מאחורה בטנדר בחוף תל ברוף במהירות תלת ספרתית- לא, אני לא אעיר לו- גם כי הוא לא יקשיב, וגם כי יש להניח שהגן שמאפשר לאנשים להסיע ילדים בטנדר שלהם בשטח במהירות תלת ספרתית, הוא גן שיכחיד את עצמו בסופו של דבר, ואל לנו להתערב בפעולת הטבע.

וכן, אם אתם חושבים שאין דרך לחלץ ללא גרימת נזק- יש לאמר זאת לבעל הרכב התקוע. אין סכנה, אין לחץ- ואין סיבה שאם הוא לא מוכן לקבל את גרימת הנזק- תגרמו לו נזק.

אני חושב שחברה שבה צריך טופס שחרור מאחריות על מנת להושיט עזרה היא חברה חולה.

אני גם מאמין בכך שמעשים טובים עוברים הלאה. היום אתה עזרת- מחר זה שעזרת לו יעזור למישהו אחר. מי יודע - אולי יום אחד אתה תהיה זה שתקוע, ומי יודע- אולי מי שיזדמן לאזור יעזור לך רק כי בעבר מישהו עזר לו...

אסף.

-->