PDA

צפייה בגרסה מלאה : יתרונות וחסרונות מע חשמל 24V על פני 12V ושימושים.

RONI
26-12-07, 09:11
לאחר חיפוש שעשיתי לא מצאתי מה באמת השימושים והיתרונות ,חסרונות של מערכת חשמל
24V על פני מערכת 12V .
אילו שימושים מיוחדים עשו במערכת הזו,
למה היא מיועדת בעצם .
מה היתרונות לגבי שימוש יומיומי ב- JEEP.?

UNIX
26-12-07, 09:57
רק חסרונות רוני
תקשיב לעצת חבר ותעיף את זה לקיבינימאט
סבלתי מהחרא הזה 4 שנים
וכל הזמן הייתי בדעה שלי שזה בסדר
ורק צרות וחוסר אמינות
ושום דבר טוב לא באמת יצא מזה

כל המערכת ברכב גם ככה מבוססת 12 וולט
הסטרטר 12 וולט וזה יוצר בעיה רצינית בטעינה.
כשעברתי ל 12 וולט לא הפסקתי לחייך ממערכת החשמל של הג'יפ :_)

חנן-ג'יפולוג
26-12-07, 10:06
כשהמתח כפול אז הזרם חצי, וכנ"ל גם עובי המוליכים הדרוש. חסרונות? אני לא מכיר, חוץ מאולי הצורך בשני מצברים, ובממיר 12/24 להפעלת מכשירי 12V.

זה ברמת העקרון, וכשהרכב בנוי כך מלכתחילה. יתכן, כמו שברוך אומר, שכשהעסק בנוי כתוספת על תכנון ראשוני, זה נראה פחות מוצלח.

geepson
26-12-07, 11:34
בתשובה לשאלתך לגבי יעוד ושימוש במערכת 24 וולט:

-מערכת חשמל 24 וולט היא הסטנדרט במערכות שדה צבאיות ובמרבית כלי הרכב הקרביים
וזאת לשם הפעלת מכשירי הקשר הנייחים ומכשירים נוספים [זרקאור לדוגמא].
-בכלי רכב שלא תוכננו לכך במקור [גיפ לדוגמא]"הולבשה" מערכת 24 וולט כמיטב האפשר
ועפ"י המסורת הצה"לית וכושר האילתור הישראלי.
-האם זה מתאים לך?
-תחליט לבד!
-אני החלטתי שלא.
עמי.

נמרוד
27-12-07, 08:03
כאמור מערכת ה24 היא אלתור שמחוייב כדי לספק מתח למערכות הקשר הצבאי ולעוד אביזרים (כמו קומקום 24...). ברכב קרבי הסטנדרט הוא 24 וולט. אם אין לך אביזר ספציפי שדורש מתח 24 וולט, מה התועלת?

עקרונית מתח גבוה יותר הוא העתיד, מדברים על סטנדרט של 48V במכוניות מתישהו (בטח אסף יכול להוסיף עוד תחזיות בנושא).

איציק - 4X6ZH
27-12-07, 08:10
48 וולט ברכב נגנז עוד לפני שנולד

UNIX
27-12-07, 09:48
קצר ב 48 וולט יכול להיות מפחיד
אני זוכר מה 24 שלי אם הייתי נוגע בפלוס ביד אחת וביד שניה בבודי
הייתי מקבל חישמול ולא קטן
אז ב 48 ?

חנן-ג'יפולוג
27-12-07, 09:56
מפחיד זה לא, כי מתח מתחת ל50 וולט לא נחשב למתח מסוכן.

לא נעים? יתכן. בכל מקרה, אני עובד כל היום במתחים של 24 וולט ולא זכור לי שהרגשתי משהו אי פעם.

CG5
31-12-07, 14:00
רק חסרונות רוני
תקשיב לעצת חבר ותעיף את זה לקיבינימאט
סבלתי מהחרא הזה 4 שנים
וכל הזמן הייתי בדעה שלי שזה בסדר
ורק צרות וחוסר אמינות
ושום דבר טוב לא באמת יצא מזה

כל המערכת ברכב גם ככה מבוססת 12 וולט
הסטרטר 12 וולט וזה יוצר בעיה רצינית בטעינה.
כשעברתי ל 12 וולט לא הפסקתי לחייך ממערכת החשמל של הג'יפ :_)

רוני : לפי דעתי ומהנסיון שלי אין הבדל בין 24 V ל 12 V מבחינת השפעה על הגיפ עצמו או הכוח ,
היתרון הוא שהזרם שזורם במוליכים(של 24 V ) הוא מחצית מהזרם של (12V) , במקרה שלי אני מחזיק בגיפ שלי כבר יותר מעשר שנים במערכת של (24V) ולא היתה שום בעיה ,
לצורך השימוש ב(12V) הכנתי יציאות(שקעים) של (12V) וגם של(24V) והכל עובד מצוין.
אני חושב שהחיסרון היחיד לפי דעתי הוא ההוצאה של שני מצברים , ואים מצבר אחד התכלכל אז הבגיפ לא מניע .

UNIX
31-12-07, 14:32
האלטרנטור של ה 24 הרבה יותר גדול וכבד
והוא ממש לא אמין
אני החלפתי 4 כאלה ב 4 שנים , מזל רע? אולי אבל
אני לא רואה שום יתרון במערכת שגם ככה מיותרת
אצלי היה ממיר מתח חזק מאוד של שעובד על 24 וולט ובכל זאת העדפתי לוותר על
התענוג וזאת מהרבה הרבה סיבות לא נעימות
אחרי כמה סטרטרים מצבר אחד מתרוקן ומצבר שני מתחיל לטעון אותו מה שקורה בסופו של דברים שיש לך 2 מצברים של בערך 10 וולט ואז אי אפשר להניע את הג'יפ וגם הטעינה לא כמו שצריך כי צריך להטעין כל מצבר בנפרד לעומת זאת אם הסטרטר היה 24 וולט וכל הג'יפ היה 24 זה עניין אחר לגמרי

חנן-ג'יפולוג
31-12-07, 15:30
אני לא מבין, ברוך.

היתה לך מערכת של שני מצברים בטור, 24 וולט, ואתה לקחת לחלק מהצרכנים, ובמיוחד צרכן כמו סטרטר, 12 וולט ממצבר אחד בלבד?

הפעולה הזו אסורה לחלוטין. הדרך היחידה שמותרת בשביל לקבל 12וולט ממערכת 24 וולט היא על ידי ממיר 24 ל12 וולט.
פלא שיש לך דיעה כל כך רעה על 24 וולט?

UNIX
31-12-07, 16:58
אתה מכיר ממיר שאפשר לחבר אליו סטרטר?
ככה זה לפחות היה אצלי
ואם אני לא טועה בכל הסיקסים 24 זה ככה
מחר תרצה להרכיב כננת תחבר אותה לממיר? הממיר יעמוד בזה ?

חימושניק
31-12-07, 17:08
אני לא מבין, ברוך.

היתה לך מערכת של שני מצברים בטור, 24 וולט, ואתה לקחת לחלק מהצרכנים, ובמיוחד צרכן כמו סטרטר, 12 וולט ממצבר אחד בלבד?

הפעולה הזו אסורה לחלוטין. הדרך היחידה שמותרת בשביל לקבל 12וולט ממערכת 24 וולט היא על ידי ממיר 24 ל12 וולט.
פלא שיש לך דיעה כל כך רעה על 24 וולט?

חנן אתה צודק!
ספר את זה למקחש"ר/יחט"ל/חט"ל או איך שלא קוראים להם עכשיו. הקומבינה הזו כבר מזמן הפכה למסורת ברכב חום בצה"ל. ראה נ.נ (מערכת חשמל 24 וולט וסטרטר 12 וולט), CJ (כנ"ל), סופה (קומבינות אחרות, אותה תוצאה...)
ככה זה (לא) עובד, אבל אלו הן העובדות בשטח. ככה זה בסיקסים עם עבר צבאי. הפתרון הההגיוני היחיד, מבחינתי לפחות, הוא להסב את הרכבים הללו ל-12 וולט מלא ויפה שעה אחת קודם.
אגב, ברכבים הללו מערכת החשמל מיועדת מראש לזרמים הקיימים במערכת 12 וולט (כי זו המערכת המקורית בסיקסים) כך שאין חשש לשריפות עקב מוליכים לא מתאימים (דקים מדי).

חנן-ג'יפולוג
31-12-07, 17:13
אתה מכיר ממיר שאפשר לחבר אליו סטרטר?
ככה זה לפחות היה אצלי
ואם אני לא טועה בכל הסיקסים 24 זה ככה
מחר תרצה להרכיב כננת תחבר אותה לממיר? הממיר יעמוד בזה ?

התשובה שלילית. אז זה עושה את מה שאתה עושה או את איך שהג'יפ שלך היה מורכב לנכון? ראה את התשובה של אלכס. זה לא נכון וזה גורם לכל העסק לעבוד עקום, כולל קיצור של חיי המצברים.

עד כאן, פחות או יותר, הכול ידוע, ואם אתה מוכן לחיות עם החסרונות, כמו שצה"ל החליט לחיות עם החסרונות, אז זה בסדר. רק אל תסיק מזה ש24 זה לא טוב. 24 הוא לא טוב כשעובדים איתו לא נכון.

RONI
31-12-07, 18:45
שנה אזרחית טובה לכולם.
מה זה לעבוד איתה לא נכון?פרט ונמק.
איך נותנים כבלים לרכב כזה תקוע?
וחוץ מזה שווה היה להמתין..

חנן-ג'יפולוג
31-12-07, 18:48
לא נכון זה כשלוקחים 12 וולט ממצבר אחד ו 24 וולט משני המצברים. מותר לקחת אך ורק 24 וולט משני המצברים ביחד.

mik_l86
31-12-07, 19:42
לא נכון זה כשלוקחים 12 וולט ממצבר אחד ו 24 וולט משני המצברים. מותר לקחת אך ורק 24 וולט משני המצברים ביחד.

מנסיוני הצבאי, מחברים מצבר אחד לכבלים להתנעה (במקרה ושני הרכבים הם 24V)

UNIX
01-01-08, 00:54
אין שום בעיה להניע עם כבלים
כי הסטרטר וההצתה הם 12 נותנים פשוט למצבר אחד (צריך לדעת לאיזה לתת )
חנן עדיין אני לא מבין אותך אתה מסכים איתי שאין ממיר מתח שיעמוד בעומסים כאלו
אבל אומר עדיין שחייבים להשתמש ב 24 וולט ולא רק במצבר אחד .
זה הרי ברור לי מלכחתחילה לי אישית היה קשה לוותר על הסידור הזה בגלל שהיה לי ממיר מתח מאוד חזק שהשתמשתי איתו די הרבה ומזגן .
עד שכבר קיבלתי את העצבים ונמאס לי להחליף מצברים כמו פילטרים של שמן
ונמאס לי כבר להחליף את האלטרנטור הענק והלא אמין הזה !!!
ובכלל עוד הפעם אני שואל
למה אני צריך את זה?
ואם כבר נכנסנו לזה למה משאית צריכה את זה ? הסטרטר במשאית הוא 24 ?

geepson
01-01-08, 00:58
הבעייה העיקרית היא ,שהנסיון הצבאי מתאים לצבא ולא לאזרחות.

בצבא מי שמשלם בכסף על השטויות והטעויות שהחייל עושה זה "משלם המיסים"החייל בד"כ לא מודע
למחיר הכלכלי המשולם.

לעומת זאת באזרחות הסיפור שונה לחלוטין!!!

-לי אישית לקח זמן רב להבין שאת"הנהיגה הוירטואוזית" ו"העבירות המדהימה" שהפגנתי בצבא,אני ממש לא יכול להרשות לעצמי באזרחות.

אותו הדבר בדיוק עם האילתורים וההמצאות:

הרסת מצבר-הלכו 800 ש"ח.
הרסת אלטרנטור-הלכו 500 ש"ח.
שרפת את הגיפ [והמיצובישי ליד]-הלכו.................................... .........

עמי

חנן-ג'יפולוג
01-01-08, 07:38
חנן עדיין אני לא מבין אותך אתה מסכים איתי שאין ממיר מתח שיעמוד בעומסים כאלו
אבל אומר עדיין שחייבים להשתמש ב 24 וולט ולא רק במצבר אחד .ואם כבר נכנסנו לזה למה משאית צריכה את זה ? הסטרטר במשאית הוא 24 ?

מה יש כאן לא להבין? הנוהל הנכון הוא שאם עובדים עם 24 וולט אז הכול עובד על 24 וולט או על 12 וולט מממיר 12/24. לא לוקחים מהאמצע. זה נכון גם לסטרטר שעובד על 24 וולט במשאיות. יש כמה אביזרים במשאיות שעובדים על 12 וולט, כמו למשל רדיו, ואז הוא מקבל את המתח מממיר 12/24 .

עד עכשיו לא הסברתי את הבעיה הגדולה בזה שלוקחים חלק מהזרם רק ממצבר אחד, אז הנה ההסבר:

כשעובדים נכון עם מצברים בטור, אז צריכת הזרם משני המצברים היא זהה, וגם הטעינה עוברת דרך שניהם, ואותו זרם טוען את שני המצברים. אין לזרם אופציה אחרת כי הוא חייב לעבור דרך שני המצברים.
ומה קורה אם חלק מהזרם אתה לוקח רק ממצבר אחד? צריך להשלים את החשמל הזה למצבר שנפרק ממנו הזרם הנ"ל, אבל מכיוון שאותו זרם עובר בשני המצברים, אז בהכרח אתה מעביר את הזרם הזה דרך המצבר השני, זה שלא נפרק, ולמעשה אתה טוען אותו בטעינת יתר, שהורסת אותו לאורך זמן. כמו כן, המצבר הראשון עלול לסבול מטעינת חסר, מכיוון שהמתח במצבר השני עולה לרמה כזו שמקטינה את הזרם הכולל שעובר במערכת.

UNIX
01-01-08, 10:08
חנן את הבעיות אני מכיר כבר (כבר עברתי את הכל )
את הפתרון אני לא מכיר לגבי סיקסים חוץ ממעבר ל 12 וולט כי באמת שאין צורך ב24
זה הכי מיותר שיש!!!

eran4x4
01-01-08, 12:42
חנן

זה בסדר.....

חיל חימוש מבין את מה שכתבתה ולכן מחברים במקביל למצר שצרכני ה 12 וולט לא משתמשים בו נגד שיפרוק אותו......

בוזי
01-01-08, 14:06
חנן

זה בסדר.....

חיל חימוש מבין את מה שכתבתה ולכן מחברים במקביל למצר שצרכני ה 12 וולט לא משתמשים בו נגד שיפרוק אותו......

אם זה נגד חימוש אז זה בסדר :twisted:

חימושניק
01-01-08, 22:05
זה בהחלט נגד חימוש שלא יודע את חוק אוהם. בוודאות אין נגד חשמלי (כזה שחוק אוהם חל לגביו) שתפקידו לפרוק את המצבר שכן מקבל טעינה באף רכב חום.

סמוך על חיל החימוש שיכניס באגים מולדים לתוך כל מערכת שהוא אחראי עליה.

CG5
02-01-08, 23:51
מה יש כאן לא להבין? הנוהל הנכון הוא שאם עובדים עם 24 וולט אז הכול עובד על 24 וולט או על 12 וולט מממיר 12/24. לא לוקחים מהאמצע. זה נכון גם לסטרטר שעובד על 24 וולט במשאיות. יש כמה אביזרים במשאיות שעובדים על 12 וולט, כמו למשל רדיו, ואז הוא מקבל את המתח מממיר 12/24 .

עד עכשיו לא הסברתי את הבעיה הגדולה בזה שלוקחים חלק מהזרם רק ממצבר אחד, אז הנה ההסבר:

כשעובדים נכון עם מצברים בטור, אז צריכת הזרם משני המצברים היא זהה, וגם הטעינה עוברת דרך שניהם, ואותו זרם טוען את שני המצברים. אין לזרם אופציה אחרת כי הוא חייב לעבור דרך שני המצברים.
ומה קורה אם חלק מהזרם אתה לוקח רק ממצבר אחד? צריך להשלים את החשמל הזה למצבר שנפרק ממנו הזרם הנ"ל, אבל מכיוון שאותו זרם עובר בשני המצברים, אז בהכרח אתה מעביר את הזרם הזה דרך המצבר השני, זה שלא נפרק, ולמעשה אתה טוען אותו בטעינת יתר, שהורסת אותו לאורך זמן. כמו כן, המצבר הראשון עלול לסבול מטעינת חסר, מכיוון שהמתח במצבר השני עולה לרמה כזו שמקטינה את הזרם הכולל שעובר במערכת.

חברי לא לערבב דברים , יש לי בגיפ 24V כבר עשר שנים בלי שום בעיה , סטרטר 24V ,אלטרנטור 24V ,כל המנורות 24V , בנוסף לזה יש לא מעט יצאות של 12V והכל עובד מצוין ,
אים מצבר התעיף או הגיע הזמן להחליפו אז זה גם קורה בכל רכב אחר , אלטרנטור כבד זו אינה סיבה לרדת על ה24V כי מי שמרים אותו ביד אז כבד לו , אבל אני חושב שזה מותקן במקום שלו ובתושבת המיועדת לכך.

UNIX
03-01-08, 00:00
הסטרטר אצלך 24 וולט ?
אם כן אז זה משנה את המצב ,
אתה לוקח 12 וולט ממצבר אחד?
מערכת ההצתה אצלך 24 וולט?

CG5
03-01-08, 14:33
הסטרטר אצלך 24 וולט ?
אם כן אז זה משנה את המצב ,
אתה לוקח 12 וולט ממצבר אחד?
מערכת ההצתה אצלך 24 וולט?

כן מערכת הצתה 24V עם אופציה אחרת ל 12V,הסטרטר גם 24V ואני לוקיח 12V ממצבר אחד .

UNIX
03-01-08, 17:55
אם זה ככה אין שום בעיה כי אם תיקח למשל מתח לרדיו ממצבר אחד אז זה זניח כי זה רק רדיו
אבל כשתיקח ממצבר אחד מתח משמעותי הוא יפרוק לך את 2 המצברים .
זן נדיר הג'יפ שלך

eran4x4
03-01-08, 20:13
זה בהחלט נגד חימוש שלא יודע את חוק אוהם. בוודאות אין נגד חשמלי (כזה שחוק אוהם חל לגביו) שתפקידו לפרוק את המצבר שכן מקבל טעינה באף רכב חום.

סמוך על חיל החימוש שיכניס באגים מולדים לתוך כל מערכת שהוא אחראי עליה.

הסוסים הראשונים של OAF - MAN הגיעו כך לצהל.....

אני מכיר את הסידור הזה ממזמן....
כאשר הסוסים היו 24 והעגלות 12 מהגוררים האמריקאים
מה המצב היום לא יודע....

צה"ל שכך לציין במכרז איזה זרם \הספק צריך הרכב לספק ב 12 וולט.....

חנן-ג'יפולוג
03-01-08, 21:41
מה שקורה היום זה, כשהסוס 24 והעגלה 12, וזה סידור נפוץ מדי, יש ממיר 24/12 בדרך.

eran4x4
04-01-08, 11:40
כן מוכר - גם אז זה היה הפתרון

אני לא יודע היום אבל לפחות בזמנו מכיוון שהעגלות בד"כ זה נורות בלבד
הממיר איננו ממיר DC2DC טהור אלה ממיר שממתג את ה 24 וולט בגל ריבועי של 50 אחוז (מהזמן) 24 וולט 50ו אחוז אפס וולט

סידור זה לא מתאים לכל צרכן (למנועים ולכשירי קשר או אלקטרוניים אחרים ממש לא מתאים).

במקרה של גוררי הטנקים היה מדובר בהרבה זרם מכיוון שהיתה שרשרת מנורות שתלו מסביב למטען (גרילנדה....) שצרכה הרבה זרם היום מן הסתם אפשר לסגור את זה עם לדים וצריכת זרם אפסית....

חנן גם היום מן הסתם הסיבה שהעגלות 12V וולט זו דרישת הצבא.....

-->