PDA

צפייה בגרסה מלאה : מבקש עזרה בבחירת צינור לבניית בגי!

שרון ג
04-01-08, 11:10
ברשותי תוכניות לבניית בגי 2X4
בתכניות מפורט קוטר צינור חיצוני של 1.25" דהינו 31.75 ממ עבור בניית כל השלדה מלבד המשולשים!

חוץ מהעניין שקשה למצוא צינור בקוטר הזה , ישנה בעיה אחרת של חוסר עמידה בתנאי מינימום של FIA !! שלמיטב הבנתי הדרישה היא לצינור בקוטר של 45 ממ

מה עושים ?

חנן גולומבק
04-01-08, 12:32
איזה תכניות יש לך ?

jonesy
04-01-08, 13:43
בצינורות פלדה 1.25" = 42 מ"מ בקירוב.

אתה מבלבל בין אינטש וצול.

מוטי.

שרון ג
04-01-08, 18:48
התוכניות שלי מגיעות מהמקום הזה:

http://www.team-moto.com/

צול (אינץ')= 2.54 סנטימטר = נלקח מויקפדיה == אני מקווה שהם לא טועים!!!

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%95%D7%AA_%D7%95%D7 %9E%D7%A9%D7%A7%D7%9C%D7%95%D7%AA

lizard
04-01-08, 21:33
הם לא טועים אבל כשמדברים על צנרת יש כל מיני סוגי מדידות.
למשל, רכשתי לפני כמה שבועות צינור סקדיאל 40 בקטור של אינץ' ורבע.
בפועל הקוטר החיצוני אמור להיות 42 מ"מ (זה לפחות על פי המוכר, כי אני מבחינתי קניתי צינור 42 מ"מ קוטר חיצוני, הוא זה שאמר שזה אינץ' ורבע)

בתוכניות שלך, מה כתוב בדיוק על קוטר הצינור ועובי הדופן?

lizard
04-01-08, 21:40
עוד משהו אחד, לא שאני כזה מבין גדול.
הבאגי הזו נראית לי נורא. גבוהה מידי והזוויות של ההיגוי, המתלים והציריות פשוט נראה לי לא נכון.
הזוויות של הציריות ניראות לי ממש לא טובות אבל כמו שאמרתי, אין לי הרבה נסיון.
אני חושב שבתור באגי ראשונה יהיה לך הרבה יותר קל וכיף לקחת חיפושית ולבנות ממנה באחה באג כלשהי. הרבה יותר פשוט והרבה יותר יפה, לדעתי.

נמרוד
04-01-08, 21:49
ברשותי תוכניות לבניית בגי 2X4
בתכניות מפורט קוטר צינור חיצוני של 1.25" דהינו 31.75 ממ עבור בניית כל השלדה מלבד המשולשים!

חוץ מהעניין שקשה למצוא צינור בקוטר הזה , ישנה בעיה אחרת של חוסר עמידה בתנאי מינימום של FIA !! שלמיטב הבנתי הדרישה היא לצינור בקוטר של 45 ממ

מה עושים ?

הם מדברים אכן על צינור 1.25 אינץ' קוטר חיצוני =~ 32 מ"מ כפי שחישבת. אינץ' זה אכן 25.4 מ"מ. אין קשר בין התוכנית הזאת לFIA. אם אתה בונה רכב לתחרויות בארץ, אתה צריך להסתכל על תקנון המיניבאגי שטיוטה שלו נמצאת פה בפורום הספורט המוטורי, שם מדובר על צינור 33X3 מ"מ - כי זה מבוסס על תקנון אמריקאי שמדבר על צינורות 1.25 אינץ' עובי 0.120. כך שמבחינת חומר הגלם, התוכנית הזאת בסדר. אתה צריך לראות ששאר פרטי התוכנית הזאת עומדים בתקנון, סביר להניח שאין בעיות גדולות כי נעשתה עבודה יסודית בהכנה שלו.

לא להתבלבל עם צינורות "סקדיול" שהמידה שלהם לא מדברת על קוטר אמיתי. צינור סקדיול40 1 צול, הוא בעל קוטר חיצוני של 33 מ"מ ועובי דופן של 2.5 מ"מ, והוא הקרוב ביותר למידות הנדרשות ממך בתוכנית מבין חומרי הגלם הזמינים במחסני ברזל רגילים.

אל תשאל אותי איך אני יודע מה המידות של צינור 1 צול - אני מסתכל בטבלה...

lizard
04-01-08, 23:58
חשוב לציין שגם התקנון מיניבאגי וגם התקנון FIA (ובכלל) מתייחסים לצינור סקדיואל כלשהו או ברמה (אם זה המונח הנכון) גבוהה יותר. בשום פנים ואופן אל תבנה שום כלי רכב או חלק שמהווה תמיכה כלשהי בכלי רכב (למשל מגדלי בולמים או חיזוקים וכדומה) מצינור ברמה פחותה מסקדיואל כלשהו אלא אם מצויין אחרת במפורש בתקנון. בסקדיואל הכוונה לצינור ללא תפר.

נמרוד
06-01-08, 08:09
שום תקנון לא מתייחס למונח "סקדיואל" ומיכה אני מציע שתניח לתפקיד הפרשן.

lizard
06-01-08, 09:10
נכון, אין שום כוונה למונח סקדיואל בתוכניות, יש בדר"כ כוונה למונחים אחרים שאם תגיד אותם לספק ברזל שלך הוא יחשוב שנפלת מהירח.
אז נמרוד, יש את התורה הכתובה ויש את התורה שבעל פה.
אם הבחור יבוא לספק ברזל (והכוונה לספק רגיל, לא אחד שמתמחה במתכות מיוחדות כדוגמת פלדום למשל) ויגיד לו צינור DOM או משהו כזה, רוב הסיכויים שהוא יקבל תשובה שלילית. אם הוא יגיד צינור ללא תפר או סקדיואל אז כנראה שהתשובה תהיה חיובית או לפחות הספק ידע על מה הבחור מדבר.

asafk
06-01-08, 18:15
בתכניות אמריקאיות, אינצ' זה אינצ', לא צול.
אם הרכב נופל תחת ההגבלות הכלליות (אורך רוחב נפח מנוע וכו') של מיניבאגי, יש חומרים זמינים, בקטרים והעוביים של הצינורות שיש בתכניות. אם הרכב גדול יותר- הוא כבר T1.3 וזה אכן בעייתי יותר.
מיכה צודק אך לא מדייק- אמנם התקנונים לא מגדירים סקדיול, אבל עם יד על הלב (ואני יכול להעיד לפחות על תקנון המיניבאגי)... כתובים באופן שיאפשר לקנות חומר זול מסדרת סקדיול לבניית הכלוב- למרות שיש אפשרות לחומר יקר וקל יותר למי שמעוניין לעלות כיתה. חשוב לציין ש"סקדיול" לא מגדיר את חוזק הפלדה (אלא רק כנגזרת של לחץ בו הצינור עומד, וגם הוא לא מוגדר ישירות בתקן) ויש לבדוק תעודת חומר על כל קנייה של צינור שאינו מוגדר לפי החומר.

אסף.

שרון ג
06-01-08, 18:54
תודה על התיחסותכם לעניין!!

ראשית לא מדובר במיני בגי אלה בגי במידות של 2+ מטר ברוחב ו 3+ מטר אורך
ועדיין נמצא בשלבי תיכנון ראשוני !!

אמנם התכניות מציגות שילדת צינורות , בעל קוטר חיצוני 1.25 אינטש (עוד פעם : מידה חיצונית של הצינור) ואמנם אני לא ממש מתכננן ללכת ולהתחרות (בשלב ראשון ) , אבל אבל אבל יבוא יום וזה יהיה רלוונטי לגבי אז בעצם כל הבניה תרד לטימיון !! רק בגלל שקוטר הצינור לא יעמוד בדרישות הראלי רייד או FIA
זאת בעצם ההיתלבטות שלי!!

lizard
06-01-08, 19:43
אם זאת כל ההתלבטות שלך אז לדעתי אתה יכול לקנות צינור ללא תפר בקוטר חיצוני של 42 ו48 מ"מ ואתה תהיה מסודר.
במקרה שלך (וגם שלי לצורך העניין) הייתי קונה אך ורק סקדיואל 40. ה42 מ"מ נחשב לאינץ' ורבע וה48 מ"מ לאינץ' וחצי. בכל מקרה, מאחר וזה הנסיון הראשון שלך עם צנרת שכזו, תלך לבית ממכר לברזל ותמדוד עם קליבר לבד. תבקש לראות גם צינורות "פושטיים" ואתה תראה לבד את ההבדל. הצנרת הזו באה עם תעודות, תדרוש אותן כי כנראה שתצטרך להציג אותן כשתרצה לקבל רשיון רכב תחרותי.

רק כדי להסביר טיפה יותר, בסקדיואל הכוונה לצינור בעובי מסויים (כשהמספר מסמל את העובי). רק שבארץ המלה השתרשה והפכה לסלנג לצינור ללא תפר שמשמש בדר"כ לבניית כלי רכב. יש צינורות כמו ST52, כרומולי ועוד שהם בכלל בליגה ובמחיר אחר. צינור של 6 מטר 42 מ"מ עלה לי בסביבות ה110 ש"ח לפני מע"מ.

בכל מקרה, לפני שאתה מתחיל לבנות או בכלל לקנות, תתייעץ. יש פה תותחים אמיתיים שבונים דברים מדהימים (ולצערי אני עדיין ;) לא אחד מהם). בטוח תוכל לקבל הכוונה וייעוץ יותר קונקרטי כשיהיו לך שרטוטים ומשהו כבר חצי מוחשי ביד.

jonesy
06-01-08, 22:26
בתכניות אמריקאיות, אינצ' זה אינצ', לא צול.

אני לא מכיר תוכניות אמריקאיות, אבל גם בארה"ב,צינור 1" זה 34 מ"מ בקירוב (אלא אם כן מצויין O.D ליד המידה.)

http://lh5.google.com/beezee90/R4E4c4c0nxI/AAAAAAAAAII/7hLbaplZcls/pipes2.JPG?imgmax=720

מוטי.

נמרוד
06-01-08, 22:29
מיכה, תעשה טובה לפורום הבונים, תפסיק לפרשן. מתחיל להמאס לי להגן עליך מול אנשים שכן מבינים עניין ששולחים לי הודעות פרטיות. כן, אני מגן עליך, תתפלא, אבל זה הולך להגמר.

נמרוד
06-01-08, 22:34
סקדיול - מקור - american steel pipe schedule.

המילה סקדיול = לוח, או טבלה, והטבלה היא שמקשרת בין השם של הצינור, לבין המידות האמיתיות שלו. בלי הטבלה שמוטי הביא את אחת הגרסאות שלה, אין משמעות למידות האלו. שימו לב שבטבלה, כתוב לצד המידה pipe size את הקוטר החיצוני האמיתי באינצ'ים OD in inches

צינורות מבניים tube, בניגוד לpipe- גם באמריקה, וגם בארופה, מדברים במידות אמיתיות, שבהן אינץ' זה אינץ' ומילימטר זה מילימטר. אני מציע לכולם גם לדבר במידה חיצוניות ועובי דופן אמיתיים.

asafk
06-01-08, 22:37
מוטי, שים לב שצירפת טבלה של PIPE שמדורג לפי סקדיול. תקן סקדיול הוא אותו דבר בכל מקום בעולם.
אבל כשמדברים על TUBE, שהוא פרופיל מבני בשונה מPIPE, שהוא צינור להובלת נוזלים, מדברים על מידות נומינליות, ובאופן ספציפי על צינורות מסוג DOM שהם צינורות מבניים ללא תפר. (אני חייב לומר בנקודה זו שאני מדי פעם מופתע לגלות שיש הבדלים גם בסמנטיקה בין חלקים שונים של ארה"ב, אז אם מישהו מכיר אחרת את המושגים והסטנדרטים, מוזמן לתקן).
בDOM אינצ' הוא אינצ'. בתכניות, מסומן במפורש בשרטוט קוטר הצינור, אז אין מקום לטעות. אמריקאים לא בונים שלדות מPIPE בדרך כלל, אלא מTUBE. אני כותב בדרך כלל, כי אמריקאים עושים הכל, וכל עוד אף אחד לא מת מזה, לא אכפת.

אם מדובר בבאגי בגודל מלא, תעשה התאמה של התכניות לקטרים שונים של צינורות. זה לא מסובך מדי (אבל בהחלט מחייב לא מעט שעות עבודה)

אסף.

asafk
06-01-08, 22:38
(אופס... שמתי לב ש... טוב, גם אתם שמתם לב)

-->