PDA

צפייה בגרסה מלאה : סקר: מה הייתם קונים, יחסי העברה 1:4.16 או 1:5.14?

אלון_ק
02-03-04, 21:42
הגיע היום, הגיעה השעה וייתכן שאקנה לי יחסי העברה. נשארה השאלה הגדולה: איזה, ולמה?
נתונים מדוייקים לגבי ה-5.14 יהיו לי בקרוב (יחסים לכל ההילוכים, רוורס בפרט). עד אז, תשובות כלליות, עם נימוקים, בבקשה.

בכל מקרה, אני הולך להחזיק את הרכב עוד 3-4 שנים לפחות, אז מהבחינה הזו ההשקעה משתלמת.

נתונים שיש לי כרגע:
1:4.16 = 12% בHI, בLOW 86% (קיט קלמיני, זהה[?] לזה של סוזי).
1:5.14 = 18% בHI, בLOW 127%. גם כן קלמיני.
את שני הקיטים ניתן לראות באתר של קלמיני http://www.calmini.com/

כמו כן, נא הביעו דעתכם (באם ישנה) לגבי איכות הקיטים של קלמיני - וכמובן, מתחרים (יחד עם כתובות האתר שלהם).

נימוקים נוכחיים שלי: לטובת 5.14, כמובן - יחס זחילה נהדר, גם עם צמיגים 30/9.5 שבכוונתי לשים (ניתן חוקית). כמו כן 30/9.5 יתנהג בכביש מאוד דומה למידה המקורית של הצמיגים - 205/70/15, כך שבכלל שמחה וששון.
החסרון היחיד - היחס ברוורס. אני לא ממש בטוח מהו, אבל אם הוא יותר גבוה מה-4.16 (וסביר שכן) תהיה לי בעיה עם יציאה ברוורס מבוץ.

אלון_ק
02-03-04, 22:33
ויהי אור, יחסי ההעברה בהילוכים הנוכחיים:

Gear ratios
1st 3.652
2nd 1.947
3rd 1.423
4th 1.000
5th 0.795
Reverse 3.466

Transfer gear ratios
Low (4WD) 2.268
High 1.409
Differential ratio 373.1

אריק זמר
02-03-04, 23:20
אני הייתי הולך על ה1:5.14, ולו מהסיבה שאתה מתעתד לצעוד על 30X9.5
ובכלל, צא מהבוץ ברוורס כשאתה משולב בHI במידה ומדובר על החלקה מהירה של הגלגלים על מצע הבוץ...בדיוק כמו שהתחלת נסיעה קדימה צריכה להיות בשני LOW על מנת לא להחליק...

אלון_ק
02-03-04, 23:53
ומה לגבי הפרשי המומנטים? הרי מוחלפים כולה כמה גג"שים, לא כל המערכת. תושבות וכד', יעמדו בהפרש העצום הזה? אני כבר יודע שציריות, תושבות ושאר חיות עומדות בזה, בתנאי שאני אהיה עדין - אבל זה מנסיון של סוזי, עם 1:4.16, לא 5.14...

סוזי המשתוללת
03-03-04, 00:01
אריק
הצחקת אותי :P
לצאת ברוורס בבוץ בhi ?
בוץ חלקלק ורדוד מסכים אבל בבוץ עמוק וכבד אין מצב אתה רק תשרוף את הקלאץ
ורוורס lo קצר מדיי כבר ב4:16
אני בעד 4:16 כדי לשפר את יכולת הזחילה ובלימת המנוע ולהרויח עוד הילוכים שמישים בlo ואילו בהגדלת צמיגים לפצות בדיוק ביחס אליו רוצים להגיע בעזרת החלפת קורונה פיניון
12 אחוז בhi על צמיג סטנדרטי ייתנו ביצועים טובים יותר בכביש או בדיונות / בוץ מהקיים ללא שינוי משמעותי בסל"ד (נכנסים לתוך חגורת הכח ברוב תנאי הנסיעהולכן גם צריכת הדלק משתפרת עד כמה שזה יישמע מוזר)
אלון
30/9.5 ידרשו שינויים נוספים במתלים או ג'נטים אופסט שכרגע לא נראה לי שתבצע ($$)ועם 215 /235 אתה מרגיש טוב מאד גם בכביש וגם בשטח ללא שינוי משמעותי בהתנהגות הרכב
(עם 215 תקבל תאוצות טובות יותר ואורך נשימה גדול יותר )
נקודה נוספת חשובה היא ש 4:16 משפר ב84 אחוז מה שמשאיר אותנו בתוך טווח הביטחון של התכנון ההנדסי (בהנחה שטווח הבטחון הוא 100 אחוז )ואילו 5:14 מגיע לכ 120 % הפחתה שחורגים מטווח הביטחון (על סמך אותה הנחת יסוד - שאינה חייבת להיות נכונה )

סוזי המשתוללת
03-03-04, 00:06
אלון
הערה נוספת
השינוי הוא על כל ההילוכים בכל מצב hi או lo
גם היום עם היחס הנוכחי אני מטפס כמעט בסרק את הקיר בחצר שלי בנקודה הכי גבוהה שלו

אריק זמר
03-03-04, 03:21
טוב נו שמוליק...לפחות במכוניות עם כ"ס אמיתי ולא כ"ז (כח זבוב), ראשון LOW או רוורס LOW חופרים אותך למוות...ולכן במקרים רבים מתחילים נסיעה גם בבוץ (גם במקרים רבים בשטח טכני) בהילוך שני...והחלופה המתמטית (בקירוב) להילוך שני "רוורס" הינה רוורס HI.

קלאצ' אגב, הוא לפעמים חלק מהמחיר במקרים כגון "תעלה טורים, הילוך שני LOW, עזוב קלאצ'...וכפיים - כל הכבוד"...
בקיצור, קצת מאמץ על הקלאצ' ואתה בחוץ...או שאולי נחכה לקיץ ונוציא את הרכב החוצה.

בעצם, זה סמוראי...אז מה בכלל אני מבין.
:oops:

נמרוד
03-03-04, 06:24
אם אתה באמת מתכנן להתקדם עם הרכב במשך כמה שנים, אז אני עם אריק... 5.14. בוודאי. וכשהמטרה היא צמיג 31 לפחות. אחרת, חבל"ז - תחסוך את הכסף ותתחיל לחשוב על הרכב הבא.

ארז
03-03-04, 09:47
אני עם נמרוד,אם אתה מתכנן 31" אז לך על ה5.14
מה היחס המקורי?
קח בחשבון שהגדלת היחס לכזה תחליש לך את הגג"שים בדיפרנציל

אלון_ק
03-03-04, 18:43
ורוורס lo קצר מדיי כבר ב4:16
אני בעד 4:16 כדי לשפר את יכולת הזחילה ובלימת המנוע ולהרויח עוד הילוכים שמישים בlo ואילו בהגדלת צמיגים לפצות בדיוק ביחס אליו רוצים להגיע בעזרת החלפת קורונה פיניון

אם הרוורס כבר קצר מדי, אז עדיף 1:5.14 - אם קצר, אז עד הסוף.
יכולת זיחלה ובלימת מנוע שוב זוכה 5.14, כנ"ל הילוכים שמישים בLOW - אז אני אעבור בוץ בשלישי-רביעי LOW, לא שני שלישי.

בהגדלת הצמיגים , מתוך הנחה שאני מסכים איתך לגבי ההפרש בין 30/9.5 ל235, אני מרוויח יותר עם ה-5.14, גם עם צמיגי 235. צמיגי 31 בכל מקרה, כאמור, ידרשו שינויים מרחיקי לכת מעט יותר - שכמו שאמרת, אין לי איך לממן כרגע. רישוי זו לא בעיה, ואתה יודע את זה.

הפחד האחד שלי הוא מה שאמרת, שמוליק - המומנט שה5:1.4 יפעיל על הציריות ושאר המכלולים בדרך - עד רמת תושבות הטרנספר. אני חייב לשמור על הרכב עם מינימום נזקים,למרות הסתירה הברורה עם הרצון לטחון סלעים ושטח. אבל אם יקום מישהו ויגיד לי שאני אטחן חלקים עם 5.14, לא משנה כמה זהיר אני אהיה (בגבולות ההגיון), מה שלא יקרה עם 4.16, אז 4.16 ינצח.

לא הבנתי למה התכוונת כשאמרת שהשינוי הוא על כל ההילוכים - לדעתי אתה מנסה לומר לי משהו מאוד אלמנטרי, אבל אני לא בטוח. ברור לי שיש שינוי בכל מצבי הטרנספר, אם לזה התכוונת.

כן, נמרוד, ארז ואריק, 31 זו המטרה - אבל שם אני כבר צריך קורונה פיניון אחרים שיעמדו בעומס וציריות גם, כנראה. שמוליק, אין צורך באופסט, אבל הגבהה של 3'' לפחות, כן.יותר מ-31 זה כבר ממש בעיית רישוי, ואני לא סגור על השינויים המכאניים הנוספים שיגרור צמיג בגודל 33, נאמר. זה לא שאני לא רוצה, או לא מוכן לקמבן את זה עד שאני אצליח - פשוט עד שיהיה לי כסף לבצע כאלו דברים באוטו, חבל לבזבז אותו על סמוראי - נעבור למשהו בעל פוטנציאל טוב יותר.

ארז, יחסים כרגע בטרנספר בLOW 2:268, כל היחסים מפורטים בתחילת ההודעה פה (הנחתי שמישהו ירצה אותם).

אלון_ק
03-03-04, 18:47
קח בחשבון שהגדלת היחס לכזה תחליש לך את הגג"שים בדיפרנציל

מובן שהמומנט המופעל יהיה גדול יותר ובהרבה. השאלה היא, האם 1:4.16 לא יעשה אותו דבר ממילא, מאחר וגם ביחס כזה אני כמעט מכפיל את המומנט?

נמרוד
03-03-04, 19:14
אלון, הניתוח המושכל שאתה עושה צריך לשמש דוגמא לרוב הגולשים.
תרשה לי לנסות לענות:

אבל אם יקום מישהו ויגיד לי שאני אטחן חלקים עם 5.14, לא משנה כמה זהיר אני אהיה (בגבולות ההגיון), מה שלא יקרה עם 4.16, אז 4.16 ינצח.

אם מישהו יקום ויגיד משהו כזה או את ההפך, הוא זיין שכל. אין אמיתות מוחלטות בנושא הזה. מה שכן אפשר להגיד, וזה, שוב, מהתבוננות מושכלת במה שקורה באמריקה, זה שצמיגי 31 אינם מהווים אתגר למכלולי העברה של הסמוראי. אתה ממש לא חייב או צריך להחליף קורונה פניון, ציריות או דרישפט כמו שאתה חושב. אתה כן צריך לעשות את ההגבהות וההתאמות כדי שהגלגלים יכנסו פיזית, זה הכל. ואם כבר נדרשת החלפה של משהו, זה של ההגה להגה כוח.

ואם אתה לא משופע בכסף וכן רואה את עצמך עוזב את סוזי לטובת משהו גדול יותר (וככלל, סמוראי הוא תחנת מעבר... שמוליק הוא היוצא מן הכלל המטורלל שמעיד על הכלל :twisted: ) אז תחסוך גם את ה400 או 500$ האלה, לטובת קיט 4:1 לטרנספר הדנה 300 שכנראה מחכה לך בעתיד :D

אלון_ק
03-03-04, 23:33
נמרוד,

לגבי תחנת מעבר - מזמן ברור לי שהסמוראי הוא כזה. אבל תחנה ארוכה, ואני מתעתד להשקיע בה בהתאם. משיקולים כלכליים אני יכול כרגע רק לערגל, לא ממש להחליף את סט הקפיצים (אני יכול, אבל אז לא יהיו יחסי העברה...). במגבלות ערגול, אני מכניס עד 30/9.5 - וגם זה לא 100% בדוק שאפשר. זה רק ע"ב סמוראי בודד שראיתי שהיה על קפיצים מקוריים בלי שום אופסט, שהכניס מידה כזו. גם הפרשי המחיר בעייתיים - כל שקל קובע פה. זה מה שמונע ממני לקנות 31 כבר היום, ולהיות סופר עדין כדי לא להסתכן בשבירות. טוב, נו, להסתכן במינימום האפשרי. תכל'ס, עד שיהיה כסף ל31, כנראה שמימלא יגיע הזמן להחליף את התפלצת הקטנה לצעצוע מסדר גודל... גדול!

אם מישהו יגיד את זה (וכבר אמרו לי) אני באמת אגיד לו שהוא מקשקש. אבל פה זה ג'יפולוג - לרוב אנשים פה יודעים לגבות את מה שהם אומרים, ואם לא - לפחות מציינים את זה. אם מישהו משועמם הולך ומחשב את ההפרשים, או מכיר מישהו שעבר מ4.16 ל5.14 (בחו"ל, כי פה בקושי יש אפילו 4.16) ונתקל בבעיה כתוצאה מהמעבר, לזה אני מוכן להקשיב. מבחן התוצאה (או הפיסיקה) מקובל עלי לחלוטין.

אבל השאלה לא הייתה על הצמיגים. כמו שאמרת, ראינו בארה"ב ש31 זה בסדר, אבל שים לב שרובם ככולם עם 4.16, לא 5.14. אני אשמח לגלות שאני טועה, אבל כל אלו שאני נתקל בהם הם כאלו - מלבד בודדים, ולהם יש בדר"כ מערכות מחוזקות, אז אני לא יכול לקחת אותם כדוגמה.
אם יש לך דוגמאות, אני מאוד אשמח - 5.14 נשמע לי כאופציה טובה הרבה יותר, על פניו.

האמת, כבר נראה לי שאני רק מחכה לקנות 5.14, ורק מחפש איזשהו חיזוקון אחרון. עד עכשיו, אני די מקבל (שמוליק לא נחשב - כבר קבעת את זה קודם :lol: )

אלון_ק
03-03-04, 23:37
ולי, אם כבר, מחכה אטלס. הוא עוד לא יודע את זה, אבל הוא מחכה לי. ליד צמיגי 37' ויחסי ההעברה, עם כלוב ההתהפכות וכל הדברים שכל כך כיף לבנות... אח, החיים נראים מבטיחים פתאום! :D

Bulldog
03-03-04, 23:40
יש מישהו מרחובות שנוסע על סמוראי ארוך עם מנוע 1600 וצמיגי 31, האוטו שלו לא חוקי, אבל לא שמעתי אותו מתלונן על שבירות, אני אנסה לברר את כל הקונפיגורציה של הdrivetrain שלו ולעדכן אותך.
אגב, הבחור משתולל עם האוטו.

אלון_ק
06-03-04, 13:13
עומר, תודה.

לגבי צמיגי 31, האם ניתן להרכיבם על הג'נט הנוכחי (נדמה לי שרוחבו 7.5, אני לא בטוח)?

מהם סביבות המחירים לצמיגי 31, של חברה בינונית, כמו KUMU (בניגוד לMTR או BF)?

האם ג'נט של סופה/סיקס יעלה על הסמוראי (אני רוצה ללות ממישהו צמיגי 31 כדי לראות שהם נכנסים ללא תופעות לוואי - אחרי הגבהה כמובן)?

אדי
06-03-04, 23:08
צמיג 31/10.5/15 אמור להיות מורכב על חישוק ברוחב 7"-9". אם אני לא טועה אחת מחברות הצמיגים אישרה גם 6.5".
אין לי מושג מה רוחב הג'נט המורכב אצלך, אבל המידות אמורות להיות כתובות עליו. 15J7 אומר 15 על 7. מעגל החלוקה של הסמוראי זהה לזה של סיקס, שונה משל סופה.

אדי

גיא
07-03-04, 01:25
אלון,

ג'נטים של סיקס אטומים כאלו הם מאוד כבדים לסמוראי.. היו לי למשך איזה יומיים

לא לעניין בכלל.

הכי טוב תחפש משהו מסגסוגת.

אלון_ק
07-03-04, 01:54
גיא, אני רק צריך מישהו עם סיקס שייתן לי לרגע לעשות סיבוב קצר על 31'', אחרי שיחסי ההעברה וההגבהה כבר יהיו במקומם, כדי לוודא שבאמת אין שום בעיה. אין דרך אחרת לבדוק את זה בארץ - לאף אחד (חוץ מהמכר של בולדוג) אין 31, שלא לדבר על 31 על קפיצים מעורגלים ומקוריים. תיאורטית, אומרת הפרסומת לקיט הגבהה 3'' שהוא מגביה מספיק לצמיג 31. אז אם קיט כן, למה ערגול לא?

נמרוד
07-03-04, 10:17
הג'אנט המקורי של סמוראי הוא ברוחב 5.5 אינץ'. זה צר מדי לצמיג 31/10.5R15.

eran4x4
07-03-04, 12:25
אז אם קיט כן, למה ערגול לא?

כי בקיט מן הסתם המאיה (ואולי עוד עלים) יותר ארוכה

אלון_ק
07-03-04, 19:49
מן הסתם, אבל מה הקשר? לא מעניין אותי כמה מהלך מתלה ישאר. אז מה אם המאיה ארוכה יותר? אז הכל יושב יותר נמוך ביחס לבודי - אותה תוצאה כמו ערגול. לא?

eran4x4
07-03-04, 21:42
למיטב הבנתי ערגול יתר יוציא את הקפיץ מנקודת עבודה ויהפוך את הסמוראי למשהו שלא ניתן לדמיין (יותר קשהוקופצני ממה שהוא היום).

אולי כמות האויר בצמיגים תוכל לפצות על הקושי.....

נמרוד
07-03-04, 21:48
גיא, אני רק צריך מישהו עם סיקס שייתן לי לרגע לעשות סיבוב קצר על 31'', אחרי שיחסי ההעברה וההגבהה כבר יהיו במקומם, כדי לוודא שבאמת אין שום בעיה. אין דרך אחרת לבדוק את זה בארץ - לאף אחד (חוץ מהמכר של בולדוג) אין 31, שלא לדבר על 31 על קפיצים מעורגלים ומקוריים. תיאורטית, אומרת הפרסומת לקיט הגבהה 3'' שהוא מגביה מספיק לצמיג 31. אז אם קיט כן, למה ערגול לא?

ערגול+שאקלים ארוכים בלבד היו לי בסמוראי (עם צמיגי 215/75R15). אני לא חושב שזה מספיק טוב לצמיגי 31 בלי בודיליפט או קיצוצי פח חמורים, או שניהם. אבל אני באמת לא יודע. קח גלגלים לנסיון מאיזה סיקס - עם הגרוטאה שלי היתה ליד הבית במקום בדרום, הייתי משאיל לך בכיף.

אלון_ק
07-03-04, 22:31
האמת היא שבחו"ל הם בדר"כ עושים בודי ליפט 2'' ומקצצים קצת מהכנף. אבל שם מותר, אז אני לא מניח שמישהו ניסה בלי - דהיינו בעזרת ערגול.

Bulldog
07-03-04, 22:46
עירגול שוקע עם הזמן, לא עדיף למצוא סט קפיצים חלופי, ארוך יותר?

אלון_ק
07-03-04, 23:20
א. עדיף, אבל אין כסף.
ב. הורדה של הבמפ סטופ תאריך את זמן השקיעה.
ג. אני מוסיף עלה חמישי (גם לAXLE WRAP, למרות שאומרים לי בחו"ל שלא תהיה לי בעיה עם זה, כי אני SUA), מה שאמנם יעלה לי בנסיעה קופצנית מאוד (בשאיפה שיתמתן עם נפח האוויר הנוסף), אבל אני מקווה שיעזור לקפיץ להשאר מעורגל.

דומה שכרגע חלום ה-31 בורח ממני, עם בעיות ההתקנה. דומה שאין ברירה מלבד להשקיע עוד סכום לא מבוטל/לבצע שינוי בלתי חוקי בעליל ע"מ להכניס את הנבלה.

מה עם החבר שלך על ה31? שבירות? ואיך הוא הכניס 31?

Bulldog
07-03-04, 23:31
קח סט עלים של סיקס ותתחיל לשחק איתו, נראה לי שתזדקק ל2 זוגות קידמיים (רמז, רמז)

סוזי המשתוללת
08-03-04, 03:10
אלון
אתה קופץ מהר מדי
אין מה לעשות אתה תצטרך ג'נט עם אופסט בשביל 31" בודאות
ה235 הוא כבר על גבול הנגיעה בעלים בסיבוב הגה מלא
יחס העברה בטרנספר לא נועד "לתקן" מידת צמיגים אלא לשפר יחס זחילה
"תיקון" גודל צמיגים מתבצע על ידי הקורונה פיניון
מה גם שעל ידי שילוב של השניים אתה מפזר את העומס במספר נקודות ולא מרכז אתו בנקודה אחת
אם אתה מחפש יחס גדול לך כבר על ה1:5.8 או 1:6.5 מה זה כבר שונה ?
אתה לא בונה dedicated trail rig אלא משהו שאמור לתת ביצועים טובים בהרבה משלך ללא בלאי גדול בהרבה ובמחיר נמוך ככל האפשר
לא תרויח כלום מעוד 40 % הפחתה כי אתה לא תזכה בטווח הקרוב (4 שנים)להתקין צמיגים גדולים וספק עם יהיה לך מספיק זמן כדי להנות מה4.16 :P :twisted

סוזי המשתוללת
08-03-04, 03:32
עוד משהו
בנתניה יש בחור בשם ארז ממוסך טופגיר
הבחור נוסע על סמוראי ארוך מנוע 1.6 טרנספר 1000 וקורונה פיניון 1000 (4.1) עם צמיגים 33"

כאן כולם רצים לשים צמיגים גדולים כי כולם ישראלים רק מה כולם שוכחים שבסוף גם צריך לעצור את האוטו
כמעט ללא יוצא מן הכלל כל מי שהגדיל צמיגים כאן ולא רק כאן לא טיפל בבלמים וגם לא חיזק את כל מערכת ההגה וכו'
להגדלת צמיגים משמעויות רבות מעבר לעומס על מערכת ההינע ועד שלא תגיע ליום בו תוכל להרשות לעצמך לגרור את הרכב לשטח לא תוכל להתפשר על הבטיחות גם אם תמצא מאעכר שיעביר לך צמיגים של בואינג ברשיון ולכן בשקלול הכולל 4:16 ייתן לך כל מה שאתה רוצה ותוכל להשאר בשקט עם צמיגים שפויים שמעל ומעבר למספיקים על סמוראי ולא יידרשו השקעות מיותרות בבולמים , קפיצים , הגה מחוזק , בירפילדים , מערכות בלם ועוד

אלון_ק
08-03-04, 21:15
סוזי, עם כל האהבה שלי אליך, קישקשת.

קודם כל, את הסמוראי של טופ גיר ראיתי מקרוב, ואלא אם אני מבלבל בינו ובין אחר (לא סביר להניח), אז העבודה עליו היא סוג ב'. לא כולל, אגב, את ברקס הדיסק המעולה שהותקן לגלגלים האחורים באופן כמעט מושלם. זה שהוא עבר מ31 כשאני ראיתי אותו ל33 זה משעשע מאוד. אני רוצה לראות אותו מטפס סלע אנכי עם יחסי העברה של 1000. למיטב זכרוני, הוא בכלל עשה ממנו רכב לראלי, לא? אז למה אנחנו משווים אותו לרכב עבירות?

כן, אני מודע לזה שצמיגי 31'' יגרדו לי את העלים. אני גם אבנה מגבילי הגה בהתאם - או אתרגל לא לשבור עד הסוף.

הרכב עוצר יפה מאוד עם 31', לטענת בעלי נסיון בחו"ל.

כן, אני כן בונה Dedicated trail rig. אני פשוט לא יכול במכה אחת, כי אין לי כסף. עד שיהיה לי, הרכב יהיה דו"ש - כשעל הז** שלי איך הוא ייסע בכביש, כל עוד לא יוכלו להוריד אותי מבחינה חוקית. ואם כתוב ברשיון 31, אז הבוחן יכול ללכת לחפש. ואם אני אצטרך לנהוג 20 קמ"ש ללימודים כל יום ולצאת שעתיים קודם, אני מוכן.

1:6.5, (למה לחשוב בקטן? יש 1:8 כבר, שלא לדבר על תיבת הקסמים...) עולה הון תועפות. במחיר שלו אני אקנה גם יחסים לסרנים. ונכון, יחסים בטרנספר לא אמורים לפצות על גודל צמיגים, אבל הם יכולים. אני לא רואה מה רע בזה, בתנאי שמי שעושה את זה מודע לחסרונות שהוא יוצר בכך ונוהג בהתאם.

איך וויסט (יידיש), בן אדם, נראה לך שאם לא הייתי מכוון על 31 (או לפחות 30/9.5) הייתי הולך על יחס כזה? זה פשוט 2 ציפורים במכה אחת במחיר כולל זול יותר, יחד עם כמה חסרונות שאני מוכן לנהוג לפיהם. ברור שאני מתכוון לקנות כאלו. בעזרת אחד מחברי הפורום שתורם לי מזמנו וממרצו נפתרו כבר כמה בעיות שקודם לא ידעתי איך אני עובר אותם (מגבלות כלכליות).

כאן כולם רצים לשים צמיגים גדולים כי כולם ישראלים

נכון. וגם ג'אנטים מניקל, עם מדרגות צד של טל והדס. תפסיק לבלבל ביני ובין הערס הממוצע. אתה יודע טוב מאוד שאני רוצה צמיגים יותר גדולים בשביל היתרונות שלהם בשטח, לא משום סיבה אחרת.

ומעל הכל, אפילו מעל התוצאה הסופית, יש את העבודה בדרך לתוצאה. תכנונים, שרטוטים, בניות, הרכבות... הדבר היחיד שמעלה לי חיוך על הפנים בזמן האחרון.

ואם אתה כבר כאן, יש לך רעיונות זולים איך לפתור את הבמפ סטייר? linkage steering לא בא בחשבון, בולט מדי.

אלון_ק
09-03-04, 00:43
שני תיקונים:

1. העבודה של טופ גיר טובה, היא פשוט פחות טובה ממה שהייתי מצפה ממוסך מקצועי, נגיד בהשוואה לחו"ל. הרי ממילא הם הרגו כל סיכוי לרישוי, אז למה לא לעשות עד הסוף?

2. אני רוצה, לא בונה, Dedicated trail rig. אני מסתפק בפשרה בלית ברירה.

נמרוד
09-03-04, 09:55
אלון, לאחר קריאת התגובה האחרונה... יכול להיות שהגעת כבר לשלב של "בי-בי סמי, הלו ג'יפ" ? פשוט נשמע לי מאד כמו עצמי לפני ארבע ומשהו שנים... תחשוב טוב...

אלון_ק
09-03-04, 22:47
האמת? כן. אני חושב שני כבר יודע כחצי שנה מה יהיה הרכב הבא שלי, וברור לי שאני רוצה אותו. להתחיל למההתחלה, עם הרבה יותר נסיון (שזה עדיין לא הרבה, אבל זה בטוח יותר)והרבה פחות טעויות, עבודות יותר אסתטיות וחזקות, ומעל הכל - רכב עם פוטנציאל. אבל ג'יפ אוהב דלק, והכיס שלי לא. אפילו היילקס, או דיפטנדר, לא נכנסים לקטגוריית האחזקה שלי. הרי אחרי שיפורים בסמוראי, אני עדיין נוסע על 1:10 בדלק ועלויות אחזקה נמוכות, מה שלא ניתן לומר על כל רכב אחר. לפחות, לא ברמה הזו. אלא אם תשכנע אותי שלהחזיק רכב כמו ג'יפ זה אפשרי בהוצאה ממוצעת של 450 ש"ח בחודש (הכל חוץ מדלק), 600 ש"ח דלק, נסיעות של 1400 ק"מ בחודש.

ואולי, בסופו של דבר, אני אאלץ "להסתפק" ביחסי העברה 1:4.16, או בצמיגי 30/9.5, או שניהם, בעקבות המגבלות החוקיות (והכלכליות). זה לא מה שאני רוצה, אבל זה מה יש - וכשחושבים על זה, זה בכלל לא רע בפני עצמו. אבל עד שלא תמצא הבעיה שתכניע אותי (כלכלית, כנראה, כי לכל הבעיות כבר יש פתרונות הרי), אני לא מתכוון לוותר על זה. יש לי עוד 3 שנים לנסוע באוטו הזה, ואני רוצה להוציא ממנו את מה שאני יכול.

יש לך אולי תמונה, אגב, של זרוע פיטמן (לא מחוברת), ונתונים לגבי עובי חומר וכד'?

מהם ההשלכות של נסיעה ללא תיקון מערכת ההיגוי לאחר הגבהה? הכוונה מבחינת בלאי לחלקים, נזקים וכד'.

נמרוד
10-03-04, 12:16
אני הייתי במצב מאד דומה לשלך אלון. סטודנט בטכניון, שנה שנייה, סמוראי 88. משפר את מה שאפשר בזול - פגושים, ערגול, שאקלים, בולמים... צמיגי קופר 215. זה היה לפני בתחילת עידן האינטרנט, לפני ג'יפטריפ, בוודאי לפני ג'יפולוג, טיילנו אז חנן, יפתח ואני. לחנן היה סיקס, נעול קדימה אחורה, בסמוראי של יפתח בדיוק התקנו נעילת לוקרייט, וחנן כתב את כתבת ההתקנה הראשונה לדעתי בעברית, באתר השטח הישראלי - חתיכת היסטוריה... :lol:
http://www.4x4.co.il/details.asp?editId=141&np=&cat=2

הטיולים שלנו היו מאד מעניינים... חנן עולה בסיקס הנעול את מעלה וורדית, או זיק, או מה שלא יהיה... יורד ברגל, ומתחילים לבנות ולהאבק ושוב ושוב... בסוף הסמוראים היו עולים, בדרך כלל. עלה שבור פה, דרישפט מנופץ שם, קורונה פיניון טחונים, שום דבר רציני ( כן, סמוראי זה רכב בלתי שביר. בטח) . אני, כמוך עכשיו, מפנטז ועושה חישובים בראש - שתי נעילות, הגבהה כזאת, צמיגי 235, הגה כוח? וכן הלאה. ואז הבנתי שחבל על הזמן, חבל על ההשקעה. מחרתי את שמואל ב23 אלף שקלים, קניתי ג'יפ מדוגם, מוגבה, שתי נעילות, צמיגי שטח, מה שאתה רוצה, ב28 אלף שקל. עוד 1500 שקל ושבת של תיקונים יזומים בחצר של חנן, והיידה הפועל.

יאמר שמצבי הכלכלי היה טוב אז - בתחילת השנה השלישית התחלתי לעבוד במקצוע עם משכורת לא רעה, וזה חשוב... מצד שני נסעתי לעבודה מחיפה למגדל העמק 3-4 פעמים בשבוע + פעם בחודש לטיול בנגב. בוא נגיד שהדלק לא הרג אותי.

תחשוב על זה, אתה מוכר את סמי, מוסיף את מה שתכננת להוציא על קיט וצמיגים, ואתה יכול לקנות סיקסים מדוגמים עד הסוף. יש כאלו, לא המון, והם נמכרים די מהר, אבל יש מספיק. מכונות לכל החיים.

צפי ההוצאות זהה לחלוטין לסמוראי למעט נושא הדלק. סמוראי ישן לא אמין יותר או פחות מסיקס ישן, זו אגדה מטופשת.

אוקי, אמרתי מספיק - זכות התגובה לסוזי המטורללת... :lol:

סוזי המשתוללת
11-03-04, 20:20
נמרוד
נזכר באגדה בפעם הבאה שתעמוד בדרך 8)
כל הדיון התחיל מיחסי העברה ואתם כבר גררתם את המסכן לכיוון הגרוטאות שלכם
נקסוס על תישבר - לא צריך משכנתא כדי להחזיק ג'יפ :P כי יש לך סוזוקי

itayhi
19-03-04, 20:54
נמרוד
נכון, אני די חדש כאן (אלון מכיר אותי וסוזי "מכיר" אותי) , ומי אני שאפצה פה על הסיקס. אבל, וזה אבל גדול, אני לא תומך בהגדרה שלך ש"סיקס וסמוראי אמינים באותה מידה"
תראה, אני נוסע על הציר הוד השרון-רחובות 5 פעמים בשבוע
תכפיל את זה ב90 ק"מ ביום, 450 ק"מ בשבוע, בחודש זה יוצא 1800 ק"מ!!!!!
תוסיף טיול כל חודש-חודש וחצי ועברת את ה2000 ק"מ בחודש, זה יותר ממה שהפרייבט של אמא שלי נוסעת.

עכשיו עזוב רגע את נושא הדלק (בערך כפול 2 בסיקס) קח את הזמן שאני באוניברסיטה (5 חודשים) ותחשוב שבזמן הזה החלפתי בסה"כ משאבת מים ולאגר ימין בסרן האחורי (שהיה דפוק עוד קודם! )
נראה לך שבסיקס לא הייתי מתקן/נתקע יותר? ת'אמת?
נכון, יכול להיות שזה מזל (מזל משמים, לא סתם מזל) אבל כנראה שזה לא כי הסמוראי שלי לא מתוחזק מי יודע מה (וזה אלון נקסוס יכול לספר לך.) ההפך הוא הנכון, הרכב שלי במצב קטסטרופה ועדיין נוסע

כל המגילה הזאת נועדה להעביר מסר אחד, אין מצב שסיקס, במצב התחזוקתי של הסמוראי שלי יוכל לנסוע את הקילומטראז' הזה ולא להכניס אותך למסכת תיקונים מטורפת.
מקווה שלא הרגזתי אותך יותר מדי.

איתי

אלון_ק
20-03-04, 02:57
אני אענה לך על זה בשמחה, רק לפני זה תבין - אין לי טענות לגבי הבחירה לך כפי שאני מציג אותה פה. זה החלטה שלך.

האוטו שלך לא עבר תיקונים כי, במילותיך שלך,
החלפתי בסה"כ משאבת מים ולאגר ימין בסרן האחורי . אבל כמה עוד יש לתקן? נמרוד (נראה לי) פשוט לא ייסע במצב כזה, בזמן שאתה מתפשר על דברים שגורמים קצת נזק שמצטבר, וכשאין ברירה - אתה תחליף. זה לא נחשב עלויות אחזקה נמוכות, זה הזנחה. מתישהו הדברים יצטרכו תיקון, ומחיר התיקון רק יעלה ככל שתחכה עם זה.
עכשיו CJ, על כל מגרעותיו, לא יתפרק יותר מהר מהסמוראי. ממש לא. ההבדל הוא שהרבה יותר קל לגרום לו נזק בשטח - כי הוא יותר כבד והרבהההה יותר חזק. קצת יותר מדי גז, גלגל מסתחרר באוויר ונוחת על הרצפה בכוח - והלכה ציריה. בסמוראי זה כנראה לא יקרה, או שתצטרך להתאמץ ממש כדי שזה יקרה. זה לא אמינות - זה סגנון נהיגה. בקיצור, לדעתי אתה מכניס את עצמך למסכת תיקונים מטורפת, זה פשוט עוד לא נחת עליך...
על הכביש, אין שום סיבה שהCJ יעשה יותר בעיות מהסמוראי. אולי אף להפך - המכלולים שלו יותר פשוטים (לכן, ככלל, יותר עמידים). זה שרוב הCJים המוכרים סובלים מהזנחה פושעת ע"י "ערסי ניקלים" למינהם, או במקרה הטוב ישנים הרבה יותר מהסמוראי שלך, זה לא מדד. אני בטוח שאם תשווה את הCJ של נמרוד לסמוראי שלי, שניהם 89, תגלה שהפרשי האחזקה מינוריים, וזה כשהאוטו שלו רואה הרבה יותר שטח משלי.

והנקודה הכי כואבת - החלפים שלהם יותר זולים, ככלל...

אם תקנה CJ 86 שחוט ב-8K, תשקיע בו עוד 12K על יישור קו איכותי, רוב הסיכויים שהוא יהיה אמין מאוד מאוד. וזה עלה לך 20K בסה"כ.

אלא אם תשכנע אותי שלהחזיק רכב כמו ג'יפ זה אפשרי בהוצאה ממוצעת של 450 ש"ח בחודש (הכל חוץ מדלק), 600 ש"ח דלק, נסיעות של 1400 ק"מ בחודש.
אז חוץ מהדלק, הם שיכנעו אותי, אם עוד לא הבנת...

אבל אני עדיין יורד לדרום וחוזר על אותה כמות דלק שלוקח להם לחמם את האוטו בבוקר :twisted:

ואם אני כבר מגיב, אז בנושא המקורי: כרגע מסתמנות בעיות תקציב ולוגיסטיקה שיחזירו אותי לכיוון ה4.16 עם 30/9.5...

itayhi
20-03-04, 03:08
אלון
שנתיים וחצי (כמעט) אני עם הסמו, ועוד לא נפל עלי ה"בום הגדול"
למה? שוב, אולי מזל.
ואולי, בעצם (וסליחה שאני מחמיא לעצמי) קצת, אבל ממש טיפה....שכל.
למה שכל? כי כנראה שאני יודע לא להגיע לנקודת ההזנחה שממנה כבר נופלים לנזקים כבדים, לדוגמא, משאבת המים שהלכה, יכולתי למשוך איתה עוד הרבה זמן, הייתי ממלא ליטר וחצי-שתיים ביום, ונוסע (כמו עם השמן, אגב.)
אבל זה יהיה דבר מטומטם לעשות כי פעם אחת שוכחים או שהסדק מתרחב ואז הולך מנוע.
מצד שני, קרבורטור זה דבר שאפשר למשוך עד הסוף, דהיינו עד המצב שהאוטו לא מניע ונתקעים באמצע האי-שם (ובשביל זה יש ביטוח גרירה, שאגב, גם בו עוד לא השתמשתי בשנתיים ומשהו האחרונות למרות ההזנחה הפושעת)
תשמע, אם הרכב שלי היה במצב פרפקט כשקניתי אותו אז לא הייתי מזניח, אבל קניתי אותו מוזנח יחסית אז ויתרתי על יישור קו מושלם ועשיתי רק מה שהכרחי

לילה טוב
נמשיך מחר

איתי

סוזי המשתוללת
20-03-04, 13:40
איתי
אתה טועה
אי אפשר ולא כדאי להזני כלום - הכל קשור
קרבורטור שתזניח ייגרום למנוע לפייח מה שייגרום לבלאי מואץ במנוע ולאוברול וכל זה כדי לחסוך 300 ש"ח בניקוי וכיוון
נקסוס אני לא אכנס איתך לוויכוח על אמינות מול סיקס אבל אני בחרתי סוזוקי אחרי נסיון רב על סיקס (שלא היו בעיות להשיג לו חלקים ובטח לא בעיות עלות ) והיה חדש מהאריזה ביום שקיבלתי את המפתחות ועדיין הוא נתקע עשרות מונים לעומת הסמוראי

itayhi
20-03-04, 14:27
שמוליק
ב 2:00 לפנות בוקר אין לי דוגמאות טובות יותר מאשר קרבורטור שאגב הוא דוגמא ממש גרועה כי כשהוא מתחיל לעשות בעיות המון דברים נדפקים מהדפיקות של הקירטועים
בכל מקרה ניסיתי להעביר את המסר שמחוסר זמן/כסף אני כן מזניח, אני יודע שזה לא טוב אבל זה מה יש.
והכוונה הייתה שהזנחה כזאת בסיקס, עם קילומטראז' מטורף שכזה (ואני לא חושב שיש עוד סמו בארץ שעושה מעל 2000 ק"מ בחודש) הייתה גומרת את הסיקס לחלוטין תוך חודש
רוצים, תסכימו, לא רוצים, אל תסכימו אבל אני יכול לתת לכם דוגמאות של חיילים/סטודנטים שנשברו כלכלית מהסיקס והעמידו אותו בבית בגלל מחסור במזומנים ואז קיבלו החלטה והחליפו לסמוראי....ובא לציון גואל

אלון, גם אני הייתי מת לסיקס ואפילו חשבתי על זה לפני חודשיים-שלושה, ואז חשבתי שוב :lol: :lol: :lol: והגעתי למסקנה שחבל לפשוט את הרגל סופית.

איתי

נמרוד
21-03-04, 11:17
איתי - קודם כל, אתה עושה טעות בשיטת התחזוקה שלך, ואתה תשלם עליה, כנראה שבקרוב - לפי שרשור אחר שלך על מצב המנוע... וזה לא קשור לסוג הרכב.

עכשיו לנושא עצמו - כן, אני אומר לך בכנות, שאין הבדל עקרוני כלשהו בין האמינות של ג'יפ CJ8 מודל 89 לסמוראי מודל 89, באותם התנאים. אומר את זה מנסיון אישי שלי, הסיקס שלי שימש אותי כרכב יומיומי עם 2000 קילומטר בחודש במשך משהו כמו שנה וחצי, עד סוף הלימודים. והוא החליף באותו תפקיד סמוראי. שום דבר לא קורס ולא קרס בסיקס, וגם לא בסמוראי. כלי רכב לא קורסים באמת, זו תחושה סוביקטיבית של אנשים שלא מבינים שום דבר. יש תקלות, יש בלאי, יש שברים, עולים עליהם בזמן ומתקנים.

יש איזשהו עניין פסיכולוגי - סיקס מפחיד יותר משום מה. גם אני ממליץ בדרך כלל למתחילים גמורים להתנסות עם סמוראי. אבל אלון להתרשמותי, עבר את השלב הזה מזמן, השלב של הפחד מהמכונה.

אלון_ק
25-07-04, 00:08
מתוך פורום אמריקקי:

right now i have stock axle gears and 32" tires with a 4.89 GRS 2 T-case

I'm running 32" tires, stock ring and pinion, 6.5:1 t-case gears, 1.3L

im running stock axles/gears...31" swampers..and my saving grace, my 5.8:1 calmini t-case gears

31x11.50r16 Baja Claws on 16x5.5's with stock axle gears and 4:1 t-case.

מבחן התוצאה. אין שום סיבה לא לשים 1:5.14!!!

סמוראי 92
26-07-04, 16:18
האם זו לא דרך ביניים מעולה????

קראתי עליו ביקורות טובות .

האם למישהו יש ידיעה אחרת???

נ.ב

לגבי הסמוראי של ארז מטופ גיר רעננה.

לא שאני מקצוען, ולא שאני מבין יותר מדי.

אבל הסמוראי הארוך שלו הוא פשוט מדהים.

מפלצת עבירות חסרת פשרות שלדעתי צורכת דלק במשהו שמתקרב לסיקס אבל גם נותן לו בראש בשטח.

ראיתי אותו נוסע (אם אפשר להגדיר את זה כך) בפלמחים הוא הסתער על סלעי החוף עם חמת זעם על הגז.

סלעי חוף משוננים גבוהים ורטובים, הבנאדם בתוכם- והוא נוסע, ומהר.

משם הוא המשיך לדהור במהירות ראלי אמיתית על החוף- מהירות שאין לאף סמוראי שאני מכיר.

לא ראיתי עד היום שום סמוראי שמתקרב זה.

נ.ג

אשמח אם נקבע פעם פגישה כדי להתרשם בלתי אמצעית ממפלצות העבירות שיש למקוצוענים שכאן.

כי תחרות תהיה וזה בטוח.

תודיעו לי את המועד והמקום.

אני אבוא בטרמפים.

סמוראי 92
27-07-04, 13:49
אז מה אתם אומרים על ה 4.89

אלון_ק
18-08-04, 00:58
ה 4.89 (GRS-II, אני מניח) מקבל ביקורות טובות בחו"ל. אבל בשביל 100$ פחות אתה מקבל מוצר מוכח יותר, עם אחריות לכל החיים ועם יחסי העברה יותר טובים. אז כן, הוא מעולה, אבל למה לקנות אותו נשגב מבינתי. אין כזה דבר הילוך קצר מדי. תמיד יש את ה5...

סתם נקודה מעניינת שהציקה לי. אני אגיד את זה עכשיו, כדי שלא תשאלו אח"כ: כן, אני דביל שלא הבנתי את זה קודם.
יחסי ההעברה בטרנספר אינם משפיעים על קריאת הספידומטר והמרחק!
התחלתי לחשוד כבר בהרכבה, כי לא היה צורך בשינוי של גג"ש הספידומטר. ואם הוא מתאים בול כמו קודם, איך יכול להיות שינוי? אבל הטמטום מנע מחשבה בהירה והמשכתי להאמין שיש לי הורדה של 18% בקריאה שלו. אח"כ עשיתי ניסוי קטן עם חגי, שנסע מאחורי ודיווח בדיוק על אותה מהירות שהופיעה לי בספידומטר (80). ז"א, אם הייתה הורדה של 18% היה אמור להופיע לי בסביבות ה95 כדי לקבל מהירות של 80. אבל וואלה, הוא יושב על 80. ושוב הטמטום תקף קשות ונמנעתי מהחלטה.
אז חזרתי על הניסוי עם אבא והטויוטה החדשה שדי מדייקת בספידומטר על כביש מהיר דו נתיבי, כשהוא נוסע לידי (שנראה שהמהירות באמת זהה). וואלה, 80 זה 80. 90 זה 90. זה עם צמיגי 215, אגב, שכן משפיעים על הקריאה - הספידומטר מודד הרי מנקודת היציאה של הטרנספר, לא מהגלגל.
עכשיו הטמטום תקף במלוא עוזו ואמר לי שאולי קריאת הק"מ שלי לא נכונה. הוא לא התחשב בזה ששני הקריאות באות מאותו כבל שמתחבר למקום אחד, הוא לא התחשב בזה שלפני שבוע ראיתי במו עיני את כל המערכת פרושה. נדבקתי מעירא, אני מניח :twisted: . ברור שגם הקריאה הזו לא השתנתה.
סתם FYI קטן, לכל המטומטמים (כמוני...) שם בחוץ.

ולכל הסקרנים: הסמוראי עדיין מגיע ל110 וכנראה יותר. עשיתי ניסוי קליל, בשביל הסקרנות, לראות לכמה הוא מגיע. למרבה הצער, החומה שהגנה עלי מהרוח בצד ימין (כביש החוף, ליד עתלית) עמדה להגמר ולי אין שום כוונה לבדוק תגובה של סמוראי מוגבה עם צמיגי שטח לרוח צד במהירות 120. ממילא אני לא נוסע יותר מ90, אז וויתרתי על נסיון שני. את התשובה שלי קיבלתי - הוא מסוגל לנסוע מספיק מהר.

ryanai
18-08-04, 11:23
אלון, סתם הערה:

מהירות מודדים עם GPS (או עם ממל"ז :twisted: ) בכל רכב יש סטיה בין הספידומטר למהירות האמיתית. החלפת צמיג משנה את הסטיה (ואתה לא עם צמיגים מקוריים כזכור).

הספידומטר יושב על ציר היציאה מהטרנספר, זה צריך להיות ברור גם בלי לפתוח אותו. אחרת המהירות שהוא מראה ב HI וב LOW היתה שונה :shock: .

רפי.

אלון_ק
18-08-04, 20:04
רפי:
אני יודע שהצמיגים משנים, לכן ציינתי את זה. מה שאתה לא יודע זה שהסמוראי שלי עם ה-215 האלו נוסע בסטייה של +-2 קמ"ש מהמהירות האמיתית. הרכב של אבא נוסע 5 קמ"ש פחות ממה שכתוב, בדיוק (כן כן, נמדד עם GPS כבר מזמן).

את ההערה על ציר היציאה שמתי בעיקר בשביל מי שרוצה להבין למה, ולא רק לקבל תוצאה.

שמע, אתה די חזק כבר בתיאוריה. אולי תעבור למעשי? אה, סליחה, שכחתי. :twisted:

סוזי המשתוללת
18-08-04, 21:59
4.89 מורכב מגג"שים מרותכים ולא מיחידה אחת (לפחות נכון ללפני כחצי שנה )מה שמחליש מאד את העסק

rinzai
05-10-04, 13:02
כמעט שנתיים אחרי התגובה האחרונה.
למעט נקסוס שהתקין 1:5.14 ומדבר מנסיון אך גם משוחד מאותה סיבה
יש מישהו נוסף עם נסיון בשינוי יחס ההעברה של הטרנספר?

שאלה 2: מדובר כאן כאילו ב-2 סוגי מדידה של גלגלים: אחד באינצ'ים (למשל "31)
והשני במידות חתך (למשל 215/75/15). מה הקשר בין 2 סוגי המידות? ואיך עוברים
ממידת החתך למידה באינצ'ים?

אני שוקל בעקבות הכתבה של נקסוס להפגיש סמוראי שנועל 215/75/15 עם
קיט העברה של קלמיני 1:5.14. מהי מידת האינצ'ים של 215/75/15?
האם השידוך שווה את ההשקעה?

הייתי מעוניין גם להוסיף לסמוראי (1) מזגן (2) הגה-כח.
האם הקיט של קלמיני עוזר לי מבחינה זו איכשהו לשמר מומנט בגלגלים
למרות העומס על המנוע שנובע מהוספת המכלולים שציינתי?
(לשמר מומנט על מנת להשיג זחילה משופעת כח יחסית, בלי גמגומי מנוע)

סוזי המשתוללת
05-10-04, 16:56
כן יש עוד כמה שהתקינו לפני נקסוס :lol: :P
כן אלו שתי שיטות מדידה שונות אחת אינצית ושניה מטרית כעיקרון 215/75/15= ל27 בקירוב
235/75/15 = 29 בקירוב
אין מה להשוות ההבדל עצום
כן יש שיפור בכח גם במצב נסיעה רגיל (על חשבון סל"ד גבוה יותר ) 12% ב4:1 18% ב5:1
ולכן אין בעייה עם מזגן/הגה כח

rinzai
05-10-04, 17:28
איזה שיפור (ב-%) נותן טרנספר של סמוראי 1000?
הקיט של קלמיני עולה 550$ באתר החברה. כמה בארץ?
בטח יותר!

215/75/15 אומר רוחב צמיג 215, חתך 75%, קוטר 15 אינצ'
סימוכין: http://www.tireclub.co.il/technical/heb/how_to_read_heb.html
כמה צמיג כזה מוסיף לקוטר הכולל? (אני מניח ש 15 אינצ' הוא קוטר הג'אנט)

ההשערה שלי שאם קוטר הגלגל גודל ב-X אחוזים גם מומנט ההנע צריך לגדול ב-X אחוזים.
האם זה נכון?

אלון_ק
06-10-04, 03:52
תכפיל את המחיר פי 2.5, תקבל בערך את מה שזה יעלה לך פה - אם תמצא מי שייבא לך את הקיט.

אתה לא חייב להגדיל את מומנט ההינע באופן לינארי להגדלת הצמיג. זה פונקציה של מה אתה מנסה להשיג. אם אתה בסה"כ מנסה להשיג ביצועי כביש טובים יותר, הקיט הזה הוא בזבוז כסף וזמן לא נורמלי. אבל אם אתה רוצה אוטו לזחילת סלעים, אז זה הדבר בשבילך. בכל מקרה, אתה צריך לשנות את מומנט ההינע באופן לינארי לשינוי בכח הנדרש לסובב את הצמיג, וזה האחרון איננו אותו דבר כמו שינוי הקוטר - יש פה משתנים של רוחב, פליי בדופן וכד' שמשפיעים על הנושא. הדרך הבטוחה: OVERKILL. תעשה משהו שישאיר אותך בתחום הבטוח תמיד. ממילא זה רכב אנמי וחלש שכל טיפת מומנט נוספת מבורכת בו.
215 גדול בקוטרו בכ3% מהצמיג המקורי, שזה די זניח. עם צמיגי 215 ונעילה אחת אתה תסתדר מצויין, אלא אם אתה הולך לזחול סלעים ברצינות. ואף אחד (חוץ מסושי) לא זוחל סלעים ברצינות עם 215, גם לא עם 235. פחות מ31 אין על מה לדבר בכלל. ולפני שסושי קופץ לי על הצוואר ומולק לי אותו, תראה לי אחד שזוחל סלעים עם פחות מ33. יש סיבה שהצמיגים הגדולים יותר תמיד נבחרים לעבודה הזו (ולרוב גם מנועים גדולים יותר, אבל זה כבר עניין אחר).
בכל מקרה, אתה מתעלם מנקודה חשובה: הגדלת המומנט ברכבת הכח אולי תספק נסיעה טובה יותר בכביש, אבל אתה מעמיס על רכיבים אחרים שלא תוככנו למומנטים האלו והם יישברו. אפרט בהמשך.

הסמוראי שלך לא יהיה מפלצת סלעים עד שלא תחליט שאתה והחוק לא חברים יותר. עד אז, לדעתי זה די מיותר להשקיע כל כך הרבה כסף וזמן בנושא הזה. אם ההחלטה שלך היא שאתה נשאר עם הרכב עוד כמה שנים טובות ואתה מכוון על צמיג גדול באמת (לסמוראי), אז אני רואה הרבה טעם. לטיולים עם החבר'ה יספיק לך הטרנספר של ה1000 כפיצוי (אני לא יודע נתונים שלו, אבל יש לי חבר עם אחד כזה ו215 - נוסע נהדר).

אגב, הצעד הבא זה 5.125 בסרנים. שלא תחשוב ששני הדברים לא קשורים, כי אם אתה באמת רציני באחד אתה תמצא את עצמך עם האחר מהר מאוד. עם 5.14 ו215 אתה כנראה לא תעשה הרבה נזקים אם לא תשתולל. עם 5.14 ו31 אתה תקרע את האוטו לגזרים בלי ערימת שינויים נוספים - וזה נסיון של רבים וטובים ממני בחו"ל. תושבות טרנספר, צלבים, ציריות - הכל יילך. תכין את עצמך לרעיון שבמכת גז קטנה אתה תפעיל פי 3-4 מומנט ממה שהרכיבים האלו תוכננו אליהם. גם עם 215 אתה כנראה תשבור משהו פה ומשהו שם - אבל לא ממש נורא. לי כבר הלכה ציריה (הבירפילד, אם אתה רוצה להיות ספציפי). זה 1500 ש"ח בחברה.

בקיצור, זה לא שינוי לרכב טיולים סטנדרטי. אם כבר, לך על ה4.16 ותחסוך 100$, אבל גם זה רק אם אתה ממש רציני והולך להשאר עם האוטו עוד הרבה.

rinzai
06-10-04, 10:21
תכפיל את המחיר פי 2.5, תקבל בערך את מה שזה יעלה לך פה - אם תמצא מי שייבא לך את הקיט.

לא ממש הבנתי. הקיט עולה 550$. את העבודה אני יכול לעשות לבד(?!?) לא?
פורסם כאן שיחס ההעברה ב-1300 הוא 1:2.6, לעומת 1:2.26 ב-1000
(וזו גם הדרך היחידה לזהות בין טרנספר של 1000 ל-1300 על-ידי סיבובם)

אתה לא חייב להגדיל את מומנט ההינע באופן לינארי להגדלת הצמיג. זה פונקציה של מה אתה מנסה להשיג

לפי פרסום של HANKOOK:
קוטר הצמיג 215/75/15 הוא "27.7.
קוטר הצמיג 235/75/15 הוא "29.0.
נאמר כאן שה-215 הוא 2 מידות מעל המקורי,
מכך אני מסיק שהצמיג המקורי הוא 15/?/195
אין לי מושג מה המידה האינצ'ית של ה-195.

אם אני מגדיל את הרדיוס של הצמיג ב-%x נראה לי הגיוני להגדיל באותם % לפחות את המומנט על מנת לשמר את יכולת הבלימה של המנוע. ואת יכולת המשיכה שלו בלחיצת גז נתונה. הגדלת הרדיוס מגדילה את מנוף הכח שמפעיל הצמיג על מנערכת ההינע/בלימה.

אני לא הולך להתפרע עם הרכב בכל מקרה. מהירות סופית גם לא מעניינת אותי 100-90 קמ"ש בלי לקרוע את הרכב יספקו אותי (הקיט יוריד מהירות סופית). חשוב לי לא להתפרע עם הגז על מנת להשיג מומנט במצבים שצריך לטפס בעדינות מדרון תלול או לא לאדות את הברקסים שצריך לרדת אותו.

ברור לי לחלוטין שצריך לטפל בכל החוליות מהמנוע ועד לגלגל בעניין העלאת המומנט: רכיבים + תושבות. אבל רשימת מפורטת של כולל עלויות היא כבר נושא לכתבה נפרדת (בדומה לכתבה על הקיט עצמו).

ryanai
06-10-04, 11:25
לעזור לך בחישובים:

אם המידה הארופית היא בפורמט x/y/z (למשל x=215, y=75, z=15 )
אז הנוסחה למציאת הקוטר באינטצ'ים היא:

x*(y/100)/12.7+z

אם נמשיך את הדוגמה למעלה עבור צמיג 215/75R15

215*(75/100)/12.7+15=27.7

rinzai
06-10-04, 12:48
הסבר הנוסחה (במידה הבנתי נכון)

1 אינצ' = 25.4 מ"מ

מידת הרוחב שמצויינת: 215, 235 וכולי, היא במילימטרים.
"רוחב" הצמיג באינצ'ים הוא הרוחב המסומן (נגיד 215) חלקי 25.4 (עבור 215 מ"מ יצא 8.46אינצ'ים).

"גובה" הצמיג באינצ'ים = הרוחב באינצ'ים (עבור 215 מ"מ יצא 8.46אינצ'ים) כפול החתך ב-% חלקי 100 (עבור 75% יצא 0.75). (כך שעבור 215/75 "גובה" הצמיג 6.345 אינצ'ים: 8.46 כפול 0.75).

קוטר הגלגל מורכב מקוטר החישוק + פעמיים גובה הצמיג מהחישוק.
(במקרה שלנו 6.345 + 6.345 + 15 = 27.69 אינצ')

OK - נושא הצמיגים וחישובי הקוטר בא על פתרונו המלא! והאנליטי!

מה שלא הצלחתי עדיין להבין הוא את ההבדלים, העלויות, ונקודות התורפה בכל אחת מהאפשרויות (מנסיון האישי של המשתמשים) הקיימות לשנות את יחסי ההעברה בסמוראי: טרנספר 1000, טרנספר סט ה- 1:4.16 וטרנספר סט ה- 1:5.14.

במסגרת ההגיוני, נגיד שהסמוראי נועל 215/75... ואולי אולי 235. לא יותר!
לגבי כל אחד מיחסי ההעברה שהזכרתי.

אלון_ק
06-10-04, 17:01
ראשית, אם אתה מראש עוצר במידה 29 אני לא רואה שום סיבה לעבור את ה4.16. אתה לא בונה מפלצת או רכב עבירות, אתה בונה רכב עביר. ה4.16 מספיק לזה עם עודף, תאמין לי. הנסיון שלי על המערכות האלו לא מסתכם במערכת שלי, אלא על כמה וכמה רכבים של חברים עם מידות צמיג משתנות עם היחס הזה (רוב האנשים לא עולים את היחס הזה). 235 יספיק לך מצויין לכל צמיג עד 29 אינץ', שזה ה235. על 31 עם 1:4.16 נסעתי (עם מנוע 1.6, אגב) וזה ממש לא מספיק איטי, גם עם המנוע שלו. מה לעשות, בחצי גז הוא כבר רץ קדימה מהר מדי לטעמי, וגם ל1.6 אין מספיק כח לתקל סלעים בסל"ד סרק עם צמיג 31X10.5.

צמצמנו לשתי אפשרויות: ה4.16 והטרנספר של ה1000. אז לא נכון מה שאמרת קודם לגבי היחסים, שים לב בתחילת ההודעה ציינתי את יחסי ההעברה הקיימים: כרגע יש לך 2.268 בטרנספר שלך. כמה יש ל 1000? לא יודע, תחפש באינטרנט.

לטובת ה4.16 ניתן לומר שההפחתה שלו תהיה טובה בהרבה מזו של הטרנספר 1000. הוא גם יעלה לך פי 5 ממנו, אם לא הרבה יותר; אם תקנה טרנספר 1000 ותמכור את שלך, אתה כנראה תשלם בסוף רק את מחיר החלפת המיסבים שהוא כ 500 ש"ח בעבודה עצמית. מחיר ה4.16 הוא 450$, שזה כ2000 ש"ח, ועל זה אתה מוסיף את מחיר החלפת המיסבים שהוא 500.
לרעת הטרנספר של ה1000, ניתן לומר שההפחתה שלו איננה גדולה במיוחד ושיידרשו התאמות באזור הפלאנג' האחורי כדי להכניסו לרכב שלך. ההתאמות לא מסובכות ולא קשות, לדעתי.

מה שלדעת צריך לקבוע לך באיזו משתי האפשרויות תבחר הוא אופן השימוש המיועד. אם אתה הולך לזחול סלעים, לך על ה4.16. אם זה כתיקון לצמיגים הגדולים יותר ולסחיבה בכביש (ובאופן כללי להכל רק לא לסלעים), לך על הטרנספר של ה1000. מנסיונם של רבים אחרים הוא מספיק לעבודה.
אין פה עניין של נסיון אישי. ככל שהיחס עולה אתה תזחל יותר לאט. אתה לא צריך נסיון של אנשים ודעות על מוצר כרגע, זה יגיע כשתשאל מאיזו חברה לקנות. השאלה האמיתית היא כמה יותר לאט אתה צריך, וזה רק אתה יודע.

אם אני מגדיל את הרדיוס של הצמיג ב-%x נראה לי הגיוני להגדיל באותם % לפחות את המומנט על מנת לשמר את יכולת הבלימה של המנוע. ואת יכולת המשיכה שלו בלחיצת גז נתונה. הגדלת הרדיוס מגדילה את מנוף הכח שמפעיל הצמיג על מנערכת ההינע/בלימה.

לא. אמרתי לך קודם ואגיד שוב: 1. לא מתקיים פה יחס לינארי. 2. אחוזים בודדים הם זניחים.

אתה צריך לחשב לפי השינוי במשקל הצמיג וגם ברדיוס, אם כבר. תחשבו על זה: יש לך צמיג 32X12.5 וצמיג 32X9.5. שניהם בעלי אותו קוטר. אבל אחד רחב מהשני בהרבה ולכן גם שוקל הרבה יותר, לכן יותר קשה לסובב אותו, וזאת למרות שהרדיוסים שווים.

תפסיק לנסות לחשב שינוי כך. אתה גם לא תצליח להגיע לדיוק שאתה רוצה וכן זה מיותר לחלוטין. לך על OVERKILL. צריך 5%? קח 15%. תהיה בטוח.

rinzai
06-10-04, 18:59
כרגע יש לך 2.268 בטרנספר שלך. כמה יש ל 1000? לא יודע, תחפש באינטרנט.

לפי מה שהתפרסם כאן ל-1000 יש יחס העברה 1:2.6

לסיכום,

על סוליות במידה 215/75/15, מה יתן לרכב כל אחד מ-3 יחסי ההעברה שאנחנו מדברים עליהם? ...מבחינת עלות, יתרונות בשטח ובכביש, מבחינת חסרונות בשטח ובכביש, ומבחינת השפעת לחץ ובלאי ומידתה על מכלולים נוספים ברכב.

ואותו סט שאלות לגבי סוליות במידה 235/75/15

אלון_ק
07-10-04, 05:35
לפי מה שהתפרסם כאן ל-1000 יש יחס העברה 1:2.6

אז מישהו טעה או לא דייק. תמצא את הנתון המדוייק.

על סוליות במידה 215/75/15, מה יתן לרכב כל אחד מ-3 יחסי ההעברה שאנחנו מדברים עליהם? ...מבחינת עלות, יתרונות בשטח ובכביש, מבחינת חסרונות בשטח ובכביש, ומבחינת השפעת לחץ ובלאי ומידתה על מכלולים נוספים ברכב.

ענינו לך כבר. יש גם תשובה לזה בתחילת השרשור. כדי לסכם סופית, אתה צריך לתת לנו מידע: מה אתה הולך לעשות עם הרכב? אם אתה לא מייעד אותו לזחילת סלעים, אין שום סיבה לקנות אף אחד מהקיטים (לדעתי), אלא עדיף להסתפק בטרנספר ה1000.
בכל מקרה, עם כאלו מידות צמיגים ה4.16 ייתן לך את הטוב מכל העולמות. אין סיבה ללכת על ה5.14.

אלון_ק
09-10-04, 16:40
איזי, בהתחשב בשאר השרשורים שלך בוגע למנועים, אני הייתי ממליץ לך לשנות כיוון חשיבה ביחסי ההעברה. תחליף רינג ופיניון בסרנים, לא בטרנספר. מנוע 1.6 יקרע לך מערכות כמו נייר אם תחליף רק בטרנספר. ביום אחד של נסיעה לא קשה במיוחד ראיתי רכב כזה מרסק תושבת טרנספר, צלב וציריה. אז הציריה כנראה תהרס לך בכל מקרה, אלא אם תהיה ממש עדין, אבל הצלבים ותושבות הטרנספר יחיו הרבה יותר טוב עם יחסים בסרנים. זה שינוי הרבה יותר נכון, במיוחד עם הדברים שאתה חושב עליהם. מאחר ואתה לא מנסה לבנות רוק קרולר של ממש אלא רכב נעים יותר ליומיום, אני ממליץ על יחס בסביבות ה4.10 עד ה4.5, לא יותר (יותר מזה כבר יאיט אותך יותר מדי גם בכביש). בין מנוע ה1.6 ליחס הקצר יותר במעט אתה כנראה תקבל את מה שאתה מחפש ואתה בטוח תקבל מערכת אמינה יותר.

תבין, הסמוראי הוא רכב אמין עד שאתה מתחיל לשחק עם דברים. רכבת הכח שלו לא תעמוד בשינויים שלך אם לא תעשה את זה נכון, ולבנות מהצמיג אחורה זה הרבה יותר נכון מאשר להתחיל מהטרנספר.

אלון_ק
09-10-04, 16:50
אופס, זה 4.10 עד 4.5, לא 5.4.

rinzai
15-10-04, 15:48
מה עם שינוי היחס בדיפרנציאל? ...הזכרת את זה פעם ..."לעשות את השינוי בסוף רכבת הכוח"...זה יוצא יותר יקר? ...צריך לעשות את זה ב-2 הדיפרנציאלים בטח. יש מקבילות ל-2 יחסי ההעברה של קלמיני בטרנספר? מקבילות לדיפרנציאל הכוונה.

:?:

אלון_ק
16-10-04, 04:24
קודם כל אני מציע לך את ההחלפה בסרנים (והכוונה בכך הוא לדיפרנציאל בסרנים) רק אם אתה שוקל מנוע 1.6, אחרת עדיף לך ללכת על היחסים בטרנספר.

זה לא יותר יקר (ההפך הוא הנכון), אבל זה הרבה יותר מסובך. התקנת היחסים בטרנספר התבררה כלא מסובכת במיוחד, אבל אם תפתח את הדיון בפורום הכללי על נושא התקנת יחסי העברה בסרנים אתה תקבל סדר גודל של התסבוכת.

יש לזה גם חסרונות - ההפחתה היא קבועה גם בHI, גם בLOW. אבל אם תבחר לך יחס מתאים לגודל הצמיג (לדוגמה, 4.10 ייתן לך כ0% הפחתה ביחס ההעברה עם צמיגי 235, שזה די מה שאתה מקבל מה4.16 בכביש וב4X4 HI). החסרון פה הוא שההחלפה בסרנים לא תאפשר לך סל"ד כל כך גבוה ביחס למהירות כמו ה4.16, אבל אתה לא תצטרך אותו אם יהיה לך מנוע 1.6 ואתה לא בקטע של רוק-קרולינג.
אין "מקבילות" לכל יחס העברה שבא לך. אתה יכול ללכת לקנות את ה5.8 של הויטארה ולהתקין אותם, ייתן לך 55% הפחתה קבועה ועדיין יהיה מספיק חזק לכל צמיג עד 33 (שים לב, 5.8 של ויטארה ולא של סמוראי. כן, ניתן להתאים את זה). יותר מזה אין לך ואתה גם בחיים לא תצטרך. מפלצות סמוראי עם סרני טויוטה, צמיגי 35 וכד' מסתפקים ב4.56 בסרן. מפלצות קטנות יותר עם סרנים מקוריים לרוב מסתפקים ב5.125 של הויטארה בסרן (משום זמינות).
אין ספק שלקנות יחסי העברה בטרנספר נדמה כאופציה טובה יותר על פניו. רק שאתה דרשת רכב אמין, ורכב שבמכת גז מרסק תושבות וצלבים הוא לא כזה. אני מבטיח לך שעם 1.6 ו4.16 בטרנספר, ללא שינוי בשאר רכבת הכח, אתה תשבור דברים על ימין ועל שמאל - זה מנסיון של רבים מאוד בחו"ל (ודוגמה חיה אחת).

כן, חייבים להחליף בשני הדיפרנציאלים, אחרת - בום!

אלון_ק
21-10-04, 02:29
היום דיברתי בטלפון עם RRO וTT, התעדכנתי קצת לגבי המוצרים שלהם וקניתי לי דרופ פיטמן.

לעניין:

4.89 מורכב מגג"שים מרותכים ולא מיחידה אחת (לפחות נכון ללפני כחצי שנה )מה שמחליש מאד את העסק

כבר לא נכון. TT מוציאים את העבודות החוצה בימנו, מכאן תג המחיר הגבוה על הקיט הזה. כמו כן סביר להניח שאיכות הייצור גבוהה ביותר, הן מתוך הכרות עם המוצרים של ברנט הן מתוך היקש: זה כבר הGRS2, לא הראשון, הם הפיקו לקחים. הם גם מוציאים עבודה החוצה, שזה אומר שהם שמו דגש על איכות גבוהה.

RRO לעומת זאת כן מרתכים לבד. ה4.16, ה6.1 וה8.1 שלהם מרותכים. המחירים שלהם בהתאם ותודעת השירות שם גבוהה גם ביחס לארה"ב. זו לא סיבה לפסול מוצרים אחרים שלהם.

קלמיני לא מרתכים. הם לא מתפשרים באיכות של החלקים האלו ולא באיכות של יחסי ההעברה בדיפ'. בלי ספק הבחירה הטובה ביותר נכון להיום, לדעתי.

אגב, נפתח פרוייקט יחסי העברה בסרנים. אני מתחיל לבדוק לעומק את הנושא של ה4.10 מהSJ410, אז אם למישהו יש השגות כלשהן בנושא ההתאמה הפיסית הוא מוזמן לשתף.

אלון_ק
21-10-04, 03:05
זה היה הפרוייקט הקצר בהיסטוריה. לא יתאים, קטן מדי...

נו שווין. עוברים ל4.62 של ויטארה. 5.125 זה קצת יותר מדי, גם עם 32.

ryanai
21-10-04, 12:17
אלון אתה בטח מכיר אבל לטובת הדור הבא:
The facts about swapping Kick gears into a Sammy axle
http://bbs.zuwharrie.com/content/topic,3975.0.html

הקיט הנדרש הוא זה (2 כאלה):
http://www.spidertrax.com/drivetrain_rts.htm

ותצטרך גם 2 כאלה (או שתקנה במכשירי תנועה):
http://www.spidertrax.com/drivetrain_rpi.htm

חוץ מזה, תפתח שירשור חדש - השירשור הזה מזמן סטה מהנושא המקורי שלו...
אותך למנהל הפורום :twisted:

רפי.
נ.ב בשירשור החדש אתה תצטרך גם להסביר למה אתה צריך את זה (חוץ מהכיף של להרכיב כמובן) אתה חושב על יותר מ 32" ?

-->