PDA

צפייה בגרסה מלאה : לשימושכם- מחשבון לחישוב התנגדויות וזרמים בכבל

avivz
18-01-08, 20:49
שלום חברים,

בעקבות שיחה עם רועי מזיקה עלה לי הרעיון ליצור אקסל שיחשב את הכבל הדרוש בכדי להעביר זרם נתון במפל מתח רצוי וכתלות בטמפ'.

האקסל כולל שתי אופציות לחישוב- הראשונה מחשבת התנגדות של כבל בעל שטח חתך נתון, אורך נתון ובטמפ' מסויימת. בנוסף ניתן לחשב את מפל המתח וההספק שיתפתח כחום על הכבל.

האופציה השנייה מחשבת את הכבל הדרוש בהינתן פרמטרים של זרם, מפל מתח וטמפ'.

כמה הערות- את טמפ' אליה יגיע הכבל קשה מאד לחשב, הגם שהיא משתנה עם הזמן ועם שינוי הזרם שעובר בו. כדי לא להסתבך אני ממליץ להזין את טמפ' הסביבה בה מיועד הכבל להיות + מקדם בטחון כראות עיניכם. חשוב לזכור שככל שההספק המתפתח על הכבל גבוה יותר כך הוא יתחמם יותר. בנוסף חשוב לזכור שבמתארים מסויימים (למשל התנעה) ישנו פיק זרם ראשוני עצום שלא לוקחים אותו בחשבו באופן ישיר בחישוב הכבל. כמובן שככל שהכבל יהיה עבה יותר המצב טוב יותר.

אם מישהו מוצא טעויות, חושב שכדאי לשנות משהו או רוצה לשאול שאלה בחשמל/אלקטרוניקה הוא מוזמן לפנות אליי בפרטי או בשרשור.

המוטיבציה למחשבון הייתה שנמאס לפתוח ספרים ולחשב או להשתמש במחשבונים באינטרנט שרובם דורשים המרה ידנית של יחידות ולפעמים גם של קבועים.

תהנו, תרגישו חפשי להפיץ.

zika
18-01-08, 23:37
ממה שאני מבין כתוצאה מהחישובים הללו, שכבל באורך 3 מטר, ובקוטר של 25 ממ"ר יכול להספיק למעשה לריתוך של עד 200 אמפר בערך ?
האם אני מבין נכון ?
התון של מפל מתח רצוי שהוזן כ 0.5, מה משמעותו החשמלית? ומדוע הזנת דווקא 0.5?
תודה,
רועי

eliv1
19-01-08, 09:06
הנתון של 0.5 שציינת, הוא מפל המתח שנופל על הכבל עצמו כתוצאה מהתנגדותו,

למשל אם סיפקת DC של 10 וולט, ביציאה מהכבל יהיה מתח של 9.5 וולט.

כלומר אם אתה רוצה כבל שיגרום למפל מתח מינימלי, כי לצרכן שלך חשוב מתח מדויק של אותם 10 וולט נניח, בסטיה של +- 0.1 וולט, אתה תבחר 0.1 וולט שם, וכתוצאה תשתמש בשטח חתך גדול יותר לאותו זרם נתון.

avivz
19-01-08, 13:34
נכון ומדוייק ההסבר שנתן אלי.

נקודה נוספת וחשובה לא פחות נוגעת להספק שמתפתח על הכבל. ככל שמפל המתח עליו גבוה יותר ההספק שמתפתח עליו בצורת חום יהיה גבוה היותר. המשמעות היא שהכבל יתחמם (אפילו עד כדי שריפה) ובדרך ההתנגדות שלו תעלה (לפחות עבור נחושת) וההפסד יגדל (=נצילות תרד).

מפל המתח שמוכנים אנו לסבול תלוי במקרה. למשל במקרה של רתכת אם המתח ירד בחצי וולט לדעתי זה זניח. חשוב מכך שאם יתפתח על הכבל הספק גבוהה מידיי הבידוד שלו ינתך ובסוף הכבל ישרף. מאחר והכבל ארוך ההספק מתפזר לאורך הכבל כך שהוא יכול לסבול חום לא מעט. כמה קשה לי להגיד.

נקודה נוספת וחשובה מאד היא לזכור שהחישובים הנ"ל הם עבור מוליך אחד. ברתכת למשל אנו משתמשים בשני מוליכים ולכן הכל יהיה כפול בסוף.

אני מבקש ממי שמבין בתחום לבדוק שהקבועים בהם השתמשתי נכונים. הם נלקחו מספר של תורת החשמל ובנוסף הצלבתי אותם מול אתר אינטרנט.

-->