PDA

צפייה בגרסה מלאה : פנטזיה: ציוד SUB-METER

tzurlis
25-01-08, 13:10
בשוק הניווט קיים ציוד בעל דיוק של פחות ממטר. זהו שוק ייעודי, המכסה דיוקים של 500 עד 2 מ"מ.

בחודשיים האחרונים, חל שינוי מהותי. המערכות הוזלו: מערכת שעלתה - 15 -12.000$, לשימוש מקצועי, נמכרת כיום ב- 5500$ לפני מע"מ. ניתן לקבל תוצאה מיידית מלאה במקום על מפה מול העיניים, בצורה הרבה יותר זולה מבעבר.

גם דיוק המדידה, שחייב עמידה זמן מה על נקודה, השתפר, וכיום גם בתנועה יכולות המערכות המסחריות הרגילות לספק דיוק של -50 \ 30 ס"מ. (הוספת אנטנה חיצונית אחת, או יותר, תביא למה שרואים אצל המליינים בבאחה 1000. העלות כיום בארה"ב - רק 20.000 -10 $....וזה לפני החלק של מחשב התצוגה...).

המערכת מגיעה עם תוכנה המאפשרת צירוף מיפוי חיצוני בקלות ממגוון מקורות, והוספת נקודות חדשות במספר נגיעות. מצלמה מובנית מאפשרת לצלם את המקום עם הנ"צ שלו, ברמת מס' סנטימטרים.

עקרונית, ניתן להכין ספר דרך מאוד מדוייק , בציר מורכב, קשה וארוך, בזמן הרבה יותר קצר מעבודה ידנית.

העיבוד אחר כך נעשה בתוכנות GIS מקצועיות, אין מה להשוות לתוכנות הניווט המסחריות הרגילות.

לא רואה שזה מתבצע בארץ, אבל נחמד לפנטז.....

יוש
25-01-08, 13:42
הבנתי שהציוד האזרחי לא מדוייק עקב שיקולים צבאיים ביטחוניים. אני רואה שזה לא כך אלא עניין של שכלול טכנולוגי.

tzurlis
25-01-08, 14:12
כבר לא. עקרונית - ארה"ב עדיין יכולה, בהינף מתג, להוריד את דיוק המקלטים של כולנו ל - 200 מטר. החל מ- 2004, הם ביטלו את זה.
בשימוש היומיומי, אין לך מה לחשוש משיבוש מכוון של מקלט אזרחי.

נמרוד
26-01-08, 02:14
האמת שהיה נחמד מאד אם היה לי מקלט GPS בדיוק של מטר-שניים, אפילו חמש. אבל מפות ה1:50K שהן הסטנדרט שלנו רחוקות מרמת הדיוק הזאת. זה יכול להיות שימושי כשזה יהפוך לסטדנרטי ואז אנשים ייצרו בעצמם מסלולים ברמת דיוק של מטרים שיתחילו להסתובב באינטרנט.

PW
26-01-08, 09:58
יקירי:
הדיוק במפות 1:50,000 הוא דיוק שנגזר מאופן הכנת המפה והשימוש שלה. לצרכים "שלנו" הוא יותר ממספק.
אם צריך רמת דיוק אחרת, תמיש אפשר לעבור לקנ"מ אחר, להשתמש בנייר מילימטרי, GPS, מצפן, סרט מידה, מד זוית ומד שיפוע. זה בדיוק מה שעושים כשצריך למשל למפות מערות ופתחי מערות באתר נתון. ראיתי פעם מערכת "חלומית" אינרציאלית - שמעגנים אותה לנקודה ידועה ב"ארצית" וזוחלים איתה פנימה למערה. בכל חלל עוצרים ונותנים לה "לעבוד" עם הלייזרים שלה. כאשר יוצאים החוצה - תוקעים אותה לתוך מחשב ומקבלים מיפוי תלת מימדי מדוייק של המערה.....
אבל איפה כאן הכיף?!
אני בעד 50,000 מנייר. (ואיזה - GPS גארמין 2+ על השמשה כדי למדוד אזימוט ומרחק).

ד ו ר ו ן
26-01-08, 12:50
בשוק הניווט קיים ציוד בעל דיוק של פחות ממטר. זהו שוק ייעודי, המכסה דיוקים של 500 עד 2 מ"מ.
בחודשיים האחרונים, חל שינוי מהותי. המערכות הוזלו: מערכת שעלתה - 15 -12.000$, לשימוש מקצועי, נמכרת כיום ב- 5500$ לפני מע"מ. ניתן לקבל תוצאה מיידית מלאה במקום על מפה מול העיניים, בצורה הרבה יותר זולה מבעבר.
גם דיוק המדידה, שחייב עמידה זמן מה על נקודה, השתפר, וכיום גם בתנועה יכולות המערכות המסחריות הרגילות לספק דיוק של -50 \ 30 ס"מ. (הוספת אנטנה חיצונית אחת, או יותר, תביא למה שרואים אצל המליינים בבאחה 1000. העלות כיום בארה"ב - רק 20.000 -10 $....וזה לפני החלק של מחשב התצוגה...). .....
אתה באמת חושב שבמהירויות נסיעה של הבאחה מישהו צריך או יכול לנצל רמת דיוק מתחת לעשרות מטרים??
צור,
מה שתית?

אם אתה לא מצליח למצוא צומת או פיצול שבילים עם מכשיר בדיוק של 2מ' אז סימן שאתה לא צריך להיות בשטח, אולי להשאר לתווך שמכוסה עם תמרורים..גם בכביש עם שלטים אנשים טועים בדרך..
גם דיוק של 50מ' זה מעל ומעבר בשביל קצב נסיעה-לכל אלו שרוצים לקפוץ ולהגיד "אבל אתה לא מתחרה ולא בלבבלהלהה" אז יש עוד צדדים בחיים שצריך ניווט מדוייק עם קצב עדכון גבוה, הרבה פחות סקסיים מהבאחה ולרוב הרבה יותר אפורים.

גם אם יש לך את המכשיר אין לך את התשתית לתמוך בו, מה שאומר שגם אם הנ.צ. מדוייק אז אין לך את המפה או הרקע מעוגנים ברמת דיוק שאפשר בכלל להציג עליו את הנ.צ. במקום הנכון.
מערכת שתומכת ברמת דיוק כזו עולה המון, חלק לא מבוטל מהעלות המתמשכת היא הרקעים לעיגון הנ.צ. במרחב ולאו דוקא המכשיר שהוציא את הנ.צ. כי אם אי אפשר לסמוך על המפה זה לא ממש עוזר לאף אחד.
אני רק רוצה להזכיר לך שאם אתה משתמש במפות בקנ"מ של 1:50,000 אז המפה עצמה ברמת דיוק של 50+\- מטר, מה שאומר שאלמלא אתה עומד על עמוד חשמל (הם מסומים לרוב בדיוק בנקודה הנכונה), צומת ברורה, צמתי תקשורת או סתם טריג מנדטורי אז אתה בכל מקרה נמצא ברדיוס של 50 מ' מאיפה שאתה חושב שאתה נמצא.
וזה מחזיר אותנו לעניין הראשון:

אם אתה לא מצליח למצוא צומת או פיצול שבילים עם מכשיר בדיוק של 2מ' אז סימן שאתה לא צריך להיות בשטח, אולי להשאר לתווך שמכוסה עם תמרורים..
אני יכול להגיד מנסיון בדוק שלא מעט מכשירים מסחריים זולים סטנדרטיים ופשוטים שנמצאים זמינים בשוק מאפשרים לקבל נ.צ. אמיתי ברזולוציה של 2-3מ' מהנקודה שנדקרה.
אין טיול או ניווט רכוב שזה לא הרבה מעל מה שאפשר לנצל תו"כ נסיעה.

tzurlis
27-01-08, 23:59
דורון, תוריד רגל מהגז. לא מדובר על הניווט שלך במדבר, שם דברים שונים ואני לגמרי מסכים איתך - בשביל למצוא צומת בשטח אני ממש לא צריך ג'פס מדוייק. מדברים על ספר דרך שם אין קשר לנ"צ ולא לתשתית המפה. אז כל ההתלהמות לא במקום.
היו הרבה דיבורים על ספר דרך ושימוש בטרהטריפ כסטנדרט בתחרויות. טענו שג'פס לעולם לא יוכל להחליף טרהטריפ.
תשאל את נועם היימן והוא יספר לך שהכנת ספר דרך היא סיוט מבחינת זמן והשקעה. האם אפשר לעשות ספר דרך על אנטנה בדיוק ממוצע של 3 מטר? לדעתי זה מספק, אלא אם אתה מתחפש לנהג מסויים, ונוסע בשמשה קדמית אטומה מבוץ. (ניצפה במציאות. אגב, המרשל שהנהג ונווטו לא ראו בתחנת ההחתמה { או שראו ושמו את הכובע שלו מול הסמל }- קפץ הצידה בזמן. יצא שרוט קצת, אבל בחיים.)
עכשיו, אפשר לעשות את זה מהר, קל ונוח. רק מה? עולה המון.אין מה להשוות בין עלות טרהטריפ לעלות ציוד כזה.
לא רק טרימבל יודעים לעשות ציוד, יש עוד כמה יצרנים בשוק. לרוב גם עולים פחות. לעניין עיגון במרחב, ראה מהירות עדכון במכשירים של טופקון, למשל. 20 HRZ סטנדרט, פעם זו היתה דרישה בשמיים. כבר 100 HRZ בלוחות מסוימים. וזה מהאנטנה העצמית - בלי חיצונית ובלי בלי תחנה קרקעית... כבר לא צריך לעמוד חצי שעה על נקודה, אפשר 120 שניות. ומצלמה מובנית, וצירוף סמל הפיצול בשתי נגיעות מסך...בסוף מעבירים הכל לוורד (שגם הוא על המכשיר)....

DGPS - לא רק האמריקאים קיימים, אתה יודע. בזמן אמת, צריך רק לויין רוסי אחד נוסף ויש רפרנס להיסט השעון. לא הניווט בשטח העניין, אלא בניית ספר דרך ע"י מעביר התחרות במהירות. ויש כיסוי רוסי לישראל שמספיק לזה, בדוק לשבוע שעבר.
כל סדרת H של דארמין, כולל האיטרקס הצהוב, מגיעה כשגרה לדיוקים של 1-2 מטר. אגב, מערכות הבאחה של 2-4 אנטנות, או המערכות של רכבי הנחייה עצמית, כולל רמת נטייה וכו' - לאור מה שקרה בשלושת החודשים האחרונים, כבר נחשבות מיושנות. בבאחה הבאה תראו ברכבים החדשים אנטנה אחת או שתיים, וקופסאות מדי שיפוע\ תאוצה בפינות.

ד ו ר ו ן
28-01-08, 03:09
דורון, תוריד רגל מהגז. לא מדובר על הניווט שלך במדבר, שם דברים שונים ואני לגמרי מסכים איתך - בשביל למצוא צומת בשטח אני ממש לא צריך ג'פס מדוייק. מדברים על ספר דרך שם אין קשר לנ"צ ולא לתשתית המפה. אז כל ההתלהמות לא במקום. .
לא היתה כוונה להתלהמות ואם לא הסברתי או התנסחתי בצורה שמשתמעת בכיוון אז אני מתקן ומתנצל.
דיברת על ניווט בכלל ועל תחרויות בפרט.
עניתי לך לגבי מה אפשר לעשות עם ציוד מסחרי פשוט-בלי קשר לניווט במדבר.
אם ניקח את זה צעד קדימה אז אני הפסקתי מזמן להכניס מסלולים לניווט לפחות בדרום ועברתי לשימוש כהקלטת מסלול הנסיעה ולשמור דברים חדשים שאולי נמצא, הנגב קטן ולא ממש צריך GPS אם אתה לא מחפש משהו נקודתי שלא היית בו קודם.

היו הרבה דיבורים על ספר דרך ושימוש בטרהטריפ כסטנדרט בתחרויות. טענו שג'פס לעולם לא יוכל להחליף טרהטריפ.
תשאל את נועם היימן והוא יספר לך שהכנת ספר דרך היא סיוט מבחינת זמן והשקעה. האם אפשר לעשות ספר דרך על אנטנה בדיוק ממוצע של 3 מטר? לדעתי זה מספק, אלא אם אתה מתחפש לנהג מסויים, ונוסע בשמשה קדמית אטומה מבוץ.
מה שאני מנסה להגיד לך זה שיש יכולת כזו של 2-3מ' מרחבי גם למכשירים מסחריים הרבה יותר פשוטים ממה שהזכרת.
"סתם" גרמין או מכשירי מגלן מלפני 5 שנים.
הכל תלוי איך אתה מוציא את הנ.צ. ,המכשיר יודע איפה הוא נמצא ברמת דיוק שהמפה שלך או שלי בבית לא יודעת לתרגם למשהו אמיתי.
אם אתה מקליט עם GPS ואח"כ נוסע על ההקלטה אתה תגיע בדיוק לנקדה שהוקלטה, גם אם היא לא יושבת בדיוק על התוואי במפה במחשב בבית.

אם אתה מתכוון לספר דרך אז עם כל הכבוד זה לא ניווט, זאת נסיעה עיוורת לפי כיוון ומרחק והדוגמא שהבאת רק ממחישה את העניין,מה הכייף או הרעיון מאחורי נסיעה בלי לראות מה קורה בחוץ?
אם אתה טייס אפאצ'י בלילה מעונן אז אני יכול להבין את הצורך- לא בתחרויות.
מי שמשתמש בטכנולוגיה כזו בתחרות מנטרל את הנהג כמעט לגמרי, מה שהוא עושה זה לנהוג צוללת, לא לנהוג בראלי.
שים במקומו נהג רובוטי\טייס אוטומטי שידע לפנות לפי פקודות מראש ולא צריך בכלל נהג.
ואז מה בדיוק התחרות כאן? רק איכות הרכבים?
אם כך אז למה שמים הגבלות טכניות על הרכבים אם לא כדי להעצים את ההבדל בין הנהגים?

לא רק טרימבל יודעים לעשות ציוד, יש עוד כמה יצרנים בשוק.
זה מה שניסיתי להעביר לך,
אם התשתית שלך מדוייקת מספיק מכשיר מסחרי שעולה 150$ ופורק נתונים לקובץ טקסט.

DGPS - לא רק האמריקאים קיימים,אתה יודע. בזמן אמת, צריך רק לויין רוסי אחד נוסף ויש רפרנס להיסט השעון
DGPS זאת לא טכנולוגיה רוסית, לכל הגדולים יש את זה.

-->