PDA

צפייה בגרסה מלאה : הסבת מגבר בלם של סופה למגבר של נ.נ.

קיד
02-02-08, 20:03
לאחר 14 שנים בשימוש, מגבר הבלם המקורי סיים את חייו. במגבר החלה דליפת ואקום פנימית דרך האטם המרכזי של הדחיף, וכל נגיעה בדוושת הבלם היתתה גוררת אחריה "ריצה" של הדוושה למטה, ובלימה חריפה.
רגע לפני החלפת המגבר במגבר חדש, ערכתי רשימת בעד/נגד של האופציות העומדות לרשותי.

הרכבת מגבר סופה מקורי: בלימה חלשה. טכנית פתרון קל ואמין.
מגבר נ.נ.: בלימה משופרת לעומת מגבר סופה. דורש התאמה. משאיר את רוב המערכת בסטנדרט.
מגבר של GMC וואנדורה בנזין: בלימה מצויינת, דורש מיקום מחדש של המגבר עקב קוטר גדול, דורש התאמה בין המגבר למשאבה המרכזית. מאוד זמין חדש ומשומש.
מגבר הדראולי: עוצמת בלימה מקסימלית, דורש התאמה רבה, מוריד את יתירות הרכב עקב השותפות עם משאבת ההגה, יקר.
החלטתי להתקין מגבר נ.נ.
להלן עיקרי העבודה.
השוני העיקרי בין מגבר סופה למגבר נ.נ. הוא במוט הדחיף (דוושה למגבר). מוט הסופה ארוך יותר ובעל עין שונה משמעותית בקצה. הפתרון המקצועי הוא התקנת קצה מוט סופה על מגבר נ.נ.
לצורך כך חתכתי את קצה מוט הסופה, תוך שאני מקפיד להוסיף את האורך הדרוש לעומת מוט נ.נ.
בקצה מוט הסופה ביצעתי תבריג 1/2" NF. תותב 1/2" באורך 40 מ"מ הולבש על המוט.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=8233&stc=1

לאחר מכן נחתכה העין ממוט נ.נ ובוצע תבריג זהה 1/2"NF.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=8232&stc=1
יש למדוד את המרחקים במדוייק.
האורך המשוקלל של המוט צריך להיות כך שיחזיר את הדוושה בחזרה למעלה עד הגובל (ומתג האור), אך לא יגרום לשסתום להפתח.

השינוי בתושבת בין קיר האש למגבר הנ.נ. הוא מינורי וכלל עבודת פצירה קצה. יש להרחיב את החורים החוצה בערץ 3 מ"מ.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=8238&stc=1

התהליך הבא הוא מדידה זהירה של יציאת הפין המפעיל את המשאבה המרכזית. אין להקל ראש במדידה זו. פין מכונס = דוושה נמוכה ובלימה מאוחרת. פין ארוך = משאבה מרכזית שאינה חוזרת אל תחום שיחרור השמן וגורמת ללחץ שמן שארי בקוי הבלימה.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=8239&stc=1
במקרה שלי יצא להכניס את הפין עד קצה מהלכו ללא אום האבטה. מבחינתי מאוד נוח.

שאר העבודה היתה הרכבה פשוטה, היות שהמשאבה המרכזית מתאימה במדוייק על המגבר. אפילו קוטר צינור הוואקום של הסופה מתאים לשסתום החד כיווני של מגבר הנ.נ.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=8240&stc=1

לאחר ההרכבה ניתן לראות כי המשאבה המרכזית קודמה לכיוון מסנן האויר, אך לא נדרש שום שינוי על מנת להרכיב את הכלול לרכב.
המרווחים בין מסנן הדלק לבין משאבת הבלם טובים ואין סכנה לחיכוך של צינורות.

כל שנשאר זה לרתום את מוט הדחיף לדוושה.
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=8241&stc=1

וכך זה נראה בסוף,
http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=8242&stc=1

וכאן המקום להסביר למה מגבר נ.נ. מספק עוצמת בלימה טובה יותר ממגבר סופה, בהנחה ששניהם באותו הקוטר.
מגבר נ.נ. הוא מגבר כפול -קרי בעל תא וואקום כפול. בתמונות ניתן לראות שיש שני קטרים למגבר, התא הבעל הקוטר הגדול הוא התא הראשי, ואחריו התא הבעל הקוטר הקטן, שהוא התא המשני. כך למעשה ניתן לקבל עוצמת בלימה משופרת בתא מנוע אשר בו לא ניתן להגדיל את קוטר המגבר.

נו אז איך זה עוצר? עם צמיגים 31X10.5X15 הרגש מצויין, ויש לציין שאצלי ברכב מותקנת תיה"ל אוטומטית. עם צמיגי MTR על כביש נקי, מחוספס ויבש ניתן לקבל נעילת גלגלים במהירות 110 קמ"ש ללא מאמץ.
בנהיגת בוץ מהירה ואגרסיבית שביצעתי ביום שישי/שבת האחרונים, הבלימה מצויינת ומספקת שלל רגש בבוץ ומאפשרת האטות שקולות מצד אחד, ומצד שני מאפשרת זריקות תחת זריזות בכניסה לפניות.
בהחלט שיפור טוב, ללא מאמץ, ללא הסתבכות, יתירות גבוהה, ובכל רגע ניתן יהיה להתקין ברכב מגבר סופה מקורי, ללא שום שינוי.
בברכה,
קיד.

tzagi
03-02-08, 04:48
מגבר הדראולי: עוצמת בלימה מקסימלית, דורש התאמה רבה
בברכה,
קיד.

תרשה לי לתקן
כשמשתמשים בחלקים נכונים, אין כול התאמות, 100% BOLT ON
אפילו לא צריך לפרק את המשאבה או לנקז נוזל בלמים
כמו כן, אין צורך בכול שינוי, לא חותכים, לא מרתכים, לא קודחים. לא חורטים
הכלים היחידים שנחוצים זה סט מפתחות, בוקסות ומברג.
בבקשה אל תיקח את הכתבה שראית פה כדוגמה,
הבוסטר שהם השתמשו בו לא התאים ודרש קומבינות,
ההרכבה היתה ....כדי לא להעליב אני רק אגיד שעשו מה שעשו כי כנראה לא ידעו שיש דרך יותר טובה.
וסליחה מראש לכול המעורבים.

חוץ מזה...סחתיין על העבודה היפה.

חימושניק
03-02-08, 07:29
מעניין.

בצבא עשו בדיוק הפוך: הרכיבו בוסטרים ומשאבות מרכזיות של סופה על נ.נ.ים (רובם ככולם) משיקולי מלאי חלפים.

AvigdorAharon
03-02-08, 09:46
לא הבנתי איך התגברת על הבעיה הבאה:

לאחר שחתכת את העין בקצה המוט הדחיף, איך חיברת את המוט לדוושה?
זה בנוי כמו ב CJ (אני מאמין שכן)?

אביגדור

Subzero
03-02-08, 11:29
תרשה לי לתקן
כשמשתמשים בחלקים נכונים, אין כול התאמות, 100% BOLT ON
אפילו לא צריך לפרק את המשאבה או לנקז נוזל בלמים
כמו כן, אין צורך בכול שינוי, לא חותכים, לא מרתכים, לא קודחים. לא חורטים
הכלים היחידים שנחוצים זה סט מפתחות, בוקסות ומברג.
בבקשה אל תיקח את הכתבה שראית פה כדוגמה,
הבוסטר שהם השתמשו בו לא התאים ודרש קומבינות,
ההרכבה היתה ....כדי לא להעליב אני רק אגיד שעשו מה שעשו כי כנראה לא ידעו שיש דרך יותר טובה.
וסליחה מראש לכול המעורבים.

חוץ מזה...סחתיין על העבודה היפה.

תוכל להרחיב לגבי זהות החלקים הנכונים ?

נמרוד
03-02-08, 22:07
מצטרף לסאבזירו בבקשה.

ולקיד - הבוסטר זמין בחנויות? מה מבקשים, "בוסטר של נ.נ."?

קיד
03-02-08, 22:51
לא הבנתי איך התגברת על הבעיה הבאה:

לאחר שחתכת את העין בקצה המוט הדחיף, איך חיברת את המוט לדוושה?
זה בנוי כמו ב CJ (אני מאמין שכן)?

אביגדור
חתכתי את קצה מוט נ.נ. וביצעתי תבריג בצד המגבר.
חתכתי את מוט הסופה וביצעתי תבריג בקצה בעל העין (יותר דומה לאוזן ארנבת).
את שני המוטות חיברתי עם תותב מתוברג.
קיד.

נמרוד, אני ממש לא יודע. החלק היה זמין אצל חבר.

ערן המסוקס
03-02-08, 23:33
אני לא מבין איך החלפת בוסטר בלבד יכולה לעזור. הבוסטר אצלי (סופה וגם המשאבה של סופה), נותן הגברה חזקה מאוד. אני יכול להגיע עם הדוושה כמעט לרצפה. זה מרגיש שאני מגיע לסוף מהלך המשאבה. מגבר חזק יותר לא יעזור, אני פשוט מרגיש שהבוכנה הגיעה לסוף.

הרכב עוצר טוב ונועל גלגלים דיי בקלות, אבל עדיין.. למי שזה לא מספיק והבוסטר שלו תקין. משאבה גדולה יותר נדרשת לדעתי.

דרור ברלי
04-02-08, 00:50
ערן, אם הבוסטר של הסופה כל כך טוב, אז למה לעזאזל הסופות לא עוצרות? הרי כל הקומבינות הללו לא נולדו סתם כי משעמם למישהו והתאמת בוסטרים של ואנדורות ונ"נים לסופה זה הקיק שלו.

בקיצור - מהם החלקים הנכונים?

tzagi
04-02-08, 04:38
בקיצור - מהם החלקים הנכונים?

קודם כול, אני ממש מתפלא עליכם (במיוחד עליך, נמרוד)
הרי אני לא המצאתי את זה
כול אהבל שמסוגל להקיש בגוגל JEEP HYDROBOOST
יקבל כול תשובה לשאלתו.

אין מקור יחיד ל"חלקים הנכונים"
בעיקר הבוסטרים יורדים מרכבי GM משנות ה70 והשמונים
ויש גם אופציות אחרות, כולל מרכבים לתוך שנות ה2000
ובכלל, מה זה משנה?
אין לקנות בארץ, גורנישט, זיפ.
אלא אולי אני טועה ויש חנות חלקי רכב בארץ שמחזיקה על המדף בוסטר לקדילק אלדורדו שנת 79.

למרות שהיו רכבים בארץ שבאו עם הבוסטרים האלה
כמובן, שאים אין לכם מושג על מה אני מדבר, כנסו לבית אבות הקרוב ותשאלו מה זוכרים שם על מוניות אולדסמוביל דיזל :-)

מה שיותר מעניין פה.....
שיש פה באתר יותר מכמה, שנהנים יומית מבוסטר הנ"ל, אבל כנראה זה באמת סוד כמוס.....
כנראה מפחדים.

coas
04-02-08, 07:29
קוטר המשאבה של CJ וסופה הוא זהה, 1 אינצ'. הבוסטר גם כן דיי דומה כך שאני לא רואה איפה השיפור כאן בהסבה של CJ לסטאפ של סופה.
ההסבה שמתוארת כאן, שימוש בבוסטר כפול, דיי נפוצה, רק שבד"כ משתמשים בבוסטר שירד מדגמים מסוימים של YJ שהגיעו עם מגבר כפול ואז אין צורך בשינוי המוט.

ג'ו, אם היו בוסטרים כאלה באיזשהו מקום בארץ מן הסתם כבר נמכרו כפסולת ברזל.

tzagi
04-02-08, 07:44
ג'ו, אם היו בוסטרים כאלה באיזשהו מקום בארץ מן הסתם כבר נמכרו כפסולת ברזל.

ברור,
לידיעתי, לא נשאר כלום כבר בסוף שנות ה80

איציק - 4X6ZH
04-02-08, 08:49
השינוי שמדובר בשרשור הוא שינוי ישן שהיה מאד נפוץ בתחילת שנות השמונים.
היו בוסטרים בעלי דרגה אחת ודיאפרגמה גדולה .
עוצמת הבלימה לא היתה טובה ובלחיצה חזקה היתה תחושה שאתה בסוף מהלך המשאבה :!:
בדגמים מסוימים היה מותקן בוסטר בקוטר קטן יותר אבל בעל 2 דרגות.
הבוסטר הזה נותן עוצמת בלימה משופרת ואין כל תחושה של סוף מהלך הבלימה .
המוסכים היו מציעים שידרוג או במקרה של תקלה היו מריכיבים את הבוסטר הכפול .
חלקים מקוריים וזמינים לפי מקטים של יצרן הרכב .
ומדובר על דיגמי וולוו 240-260
כנראה זה אותו סיפור גם בסופה :wink:
איציק

ערן המסוקס
04-02-08, 09:54
מה שנרשם פה מעניין מאוד.. אם ברכבי הוולוו באמת החליפו רק את הבוסטר, ולא נגעו במשאבה, אז אכן זה מוזר. ייתכן שלבוסטר עצמו יש מהלך שנגמר?

אצלי הבוסטר והמשאבה של סופה באו, לא במטרה לשפר משהו, אלא כי זה מה שהיה זמין להחלפה באותו רגע, במקום הבוסטר המקולקל שלי. משום מה זה עובד אצלי לא רע. כל העסק עצמו באמת לא ברור, חלק מהסופות עוצרות טוב וחלק ממש לא.

העיניין הוא שהדוושה יורדת דיי הרבה, ולפני כן עם בוסטר ומשאבה של CJ הדוושה כמעט ולא זזה. אמנם היה צריך ללחוץ חזק יותר, אבל הרכב עצר עם הרבה פחות תנועה של הדוושה. לא ברור..

אגב הבוסטר ההידראולי הוא ממש סכנת נפשות בשטח. ברגע שנכבה המנוע בג'יפ של חבר, הוא מאבד באותו הרגע כל יכולת לבלום! אבל ממש באותו הרגע! אין לו שמירה של לחץ לכמה לחיצות כמו שיש בבוסטר על ואקום. מה עושים?

lizard
04-02-08, 10:14
החבר שלך צריך מיכל חנקן שנמצא בתוך הבוסטר ומאפשר עוד 2-3 לחיצות לפני שהוא נגמר.

ערן המסוקס
04-02-08, 10:37
החבר שלך צריך מיכל חנקן שנמצא בתוך הבוסטר ומאפשר עוד 2-3 לחיצות לפני שהוא נגמר.

בהרבה התנעות צריך ללחוץ על הבלם לפני הנעה. ומנוע נכבה בשטח זה לא דבר נדיר. כמה זמן מחזיק מיכל כזה, ואיך אפשר לדעת לפני שהוא נגמר שכדאי מאוד להחליף אותו ולמנוע סכנת הדרדרות?

האם בעלי הידרובוסט סופרים, או נמנעים מללחוץ על הבלמים עם מנוע כבוי כמה שאפשר? זה דיי מטריד, שלחיצה סתמית על הבלמים מבזבזת מהגז.

מאיפה משיגים מיכל חדש וכמה זה עולה, צריך להחליף מיכל גז כזה כחלק מטיפול תקופתי שוטף ברכב?

lizard
04-02-08, 11:19
היה על זה שירשור ארוך מאוד כאשר COAS הרכיב הידרו-בוסטר.
יש מיכל לחץ קטן בתוך הבוסטר שנועד בדיוק למקרה שאין לך לחץ שמן. ברגע שאתה מניע את הרכב אז המיכל נדחס בחזרה. זה לפחות מה שהבנתי מהשירשור הנדון.

coas
04-02-08, 11:19
אגב הבוסטר ההידראולי הוא ממש סכנת נפשות בשטח. ברגע שנכבה המנוע בג'יפ של חבר, הוא מאבד באותו הרגע כל יכולת לבלום! אבל ממש באותו הרגע! אין לו שמירה של לחץ לכמה לחיצות כמו שיש בבוסטר על ואקום. מה עושים?

בוסטר הידראולי יכול לעצור הרבה יותר מבוסטר ואקום לאחר שהרכב כבה, אצלי למשל יש 5-6 לחיצות מלאות לאחר כיבוי, אצל חבר אחר יש 3-4 בבוסטר מדגם שונה.

במקרה של החבר שלך ההידרובוסטר כנראה לא תקין, קניסטר ריק או מנגנון קפיץ פגום. מה עושים? מתקנים/מחליפים.
הקניסטר לא "נגמר" אף פעם, הוא מעין מחסנית שהקפיץ בה הוא הגז, נוזל הידראולי ממשאבת ההגה דוחס את "קפסולת" הגז ונשמר בתוך הקניסטר (בנפרד מהגז) ללא אפשרות יציאה ע"י שסתום. כאשר הלחץ בהידרובוסטר יורד מתחת לX PSI, השסתום נפתח ומאפשר זרימה אל מנגנון ההגברה. כאשר הלחץ בקניסטר ירד מתחת ללחץ המערכת בזמן פעולת המנוע הוא נטען שוב מייד לאחר ההתנעה. שוב, הגז, בחלק מהדגמים או הקפיץ באחרים, אינו נגמר אלה נטען מחדש ברגע שהמנוע חזר לעבוד ומשאבת ההגה מספקת לחץ.

בוסטר, מגבר, מתרגם לחיצת דוושה למהלך בוכנה. כאשר ההגברה מספקת מהלך הדוושה קטן יחסית ובעוצמת לחיצה נדרשת מינימלית מהנהג. כאשר אינה מספקת נדרש מהלך דוושה ארוך יותר במאמץ גדול יותר.
בוסטר כפול או הידרובוסטר לא מספקים יותר לחץ לצנרת הבלמים לכשעצמם אלה מאפשרים הגברה טובה יותר של לחיצת הנהג על הדוושה וזו בתורה מתורגמת למהלך בוכנה ארוך יותר.

משאבה בקוטר גדול יותר תספק יותר לחץ בצנרת הברקס במהלך קצר יותר אבל על חשבון לחיצה נדרשת חזקה יותר.
משאבה בקוטר קטן יותר תספק פחות לחץ ולחיצה קלה יותר על חשבון מהלך דוושה ארוך יותר.

מה שתיארת, דוושה שמגיעה כמעט עד לרצפה, מאשר את מה שטוענים בעלי הסופות, הגברת הבלימה לא מספקת.
הבוסטר שג'ו תיאר כאן מורכב אצל כמה בעלי CJ על גבי המשאבה המרכזית המקורית, הבלימה קלה הרבה יותר וחזקה יותר בתמורה ללחיצה קלה על הדוושה. נעילת גלגלים אפשרית בכל מהירות ובכל משטח.
כלומר, הבעיה לא במשאבה המרכזית אלה בבוסטר הבלם.

ערן המסוקס
04-02-08, 11:36
כשהיה לי בוסטר וגם משאבה של CJ מהלך הדוושה היה קצר מאוד, והרכב נעל גלגלים כשהדוושה בקושי זזה, אבל היה צריך ללחוץ חזק. עם הבוסטר והמשאבה של הסופה המהלך ארוך מאוד, אבל לא צריך להשקיע הרבה כח בשביל לנעול גלגלים. סה"כ יכולת הבלימה נשארה אותו הדבר אבל הלחיצה קלה יותר (ובעלת מהלך גדול יותר).

השאלה היא, כיצד זה אפשרי? האם הציר שיוצא מהדוושה אינו מחובר באופן קשיח לציר המשאבה המרכזית (דרך הבוסטר, אבל עדיין באופן קשיח). כיצד ייתכן שלחיצה ארוכת מהלך בדוושה מתורגמת ללחיצה קצרה יותר במשאבה הראשית?

http://static.howstuffworks.com/gif/power-brake3.jpg

מאיר רוטברג
04-02-08, 11:40
בוסטר הידראולי יכול לעצור הרבה יותר מבוסטר ואקום לאחר שהרכב כבה, אצלי למשל יש 5-6 לחיצות מלאות לאחר כיבוי, אצל חבר אחר יש 3-4 בבוסטר מדגם שונה.

במקרה של החבר שלך ההידרובוסטר כנראה לא תקין, קניסטר ריק או מנגנון קפיץ פגום. מה עושים? מתקנים/מחליפים.
CJ

מאשר חד משמעית את דבריו,
ההידרובוסט זה אחד השיפורים הכי בטיחותיים שיש בסופה
והמחשבה כי יש לך אחרי שהרכב כבה נניח רק 3 לחיצות מחייבת מחשבה,אבל בעצם כל עליה וכל שפ"צ מצריך מחשבה עד שזה נהפך לאינסטינקט

ערן המסוקס
04-02-08, 11:48
והמחשבה כי יש לך אחרי שהרכב כבה נניח רק 3 לחיצות מחייבת מחשבה,אבל בעצם כל עליה וכל שפ"צ מצריך מחשבה עד שזה נהפך לאינסטינקט

ככה זה גם עם בוסטר מופעל ואקום.

coas
04-02-08, 11:53
אוויר או מיים במערכת? קוטר צנרת שונה? מהלך דוושה שונה בCJ לעומת המקור?
בכל מקרה המצב שתיארת לא תקין, הדוושה לא אמורה להגיע עד לרצפה או קרוב לכך.
לא עינינו של השרשור וגם לא הפורום הנכון.

אם ניתן להשיג בוסטר כפול במחיר סביר בארץ ולהתאים את המוט הדחיף כפי שתואר מעלה אזי בהחלט שווה את הטרחה ואוליי אף שקול, איכותית, להידרובוסטר. למרות שאני לא חושב שיתירות היא פקטור בעניין, ממילא לא תיסע ללא אחד המרכיבים.

-->