PDA

צפייה בגרסה מלאה : שמן מנוע, להיילקס לפי מוסך טויוטה.

פלג_
08-02-08, 00:20
היתי היום בדנאלמוטורס
מוסך מורשה טויוטה בכפר סבא, מוסך הדגל כמו שקוראים לו.

ודיברתי שם עם אחד המוסכניקים.
הוא הראה לי את השמן מנוע שהם מכניסים להיילקסים
וז שמן 5/30 של מוביל חצי סינטטי.

הוא אמר שהם משתמשים בזה לכל ההיילקסים.
שזה לא שם זול, גם לא בחנויות החלפים.
אבל אף פעם לא ראיתי פה המלצה לשמן הזה, במנוע הזה.

אני אשמח לדגובות.

פלג

גיא
08-02-08, 08:27
הספר של היינס אומר ש ... :

לטמפ שבין 10- ל 38 צלסיוס, מומלצים השמנים הבאים

1. 15-40
2. 20-40
3. 20-50

או

1. 10-30
2. 10-40
3. 10-50

כשטווח הטמפ' עולה בהתאמה.

-----

עמוד 1-1 למטה בגרסה עם הטנדר בצבע חרדל ( האוסטרלי ) על הכריכה.

לגבי 5w-30 מודגש בכוכבית שאינו מומלץ לשימוש ממושך במהירות גבוהה כשהשמן הנ"ל בטבלה מיוחס לטמפ' בין קצת מעל 4 מעל האפס ובכיוון יורד ל מינוס 29 מעלות צלסיוס.

בקיצור, לפי מה שאני מבין מהטבלה שלהם, השמן הזה מיועד לארצות קרות עד קרות מאוד.

קרי, לא ישראל.

ובכל מקרה, לא לנסיעות כביש מהירות ומשיכת הילוכים לסל"ד גבוה.

נמרוד
08-02-08, 08:45
המוסך משתמש בשמן שנועד לכלים שמיוצרים היום - מסילה משותפת, בלה-בלה-בלה... אני מאמין שרוב כלי הרכב המודרניים משתמשים בשמן סינטטי מלא 5W30, כולל טויוטה היילקס. נכון שלגבי הכלים של לפני 10 שנים זה לא היה נדרש, בטח שלא עבור מנוע דיזל מיושן כמו בטויוטה היילקס שלך (מודל 97 אני מניח).

הכותב לא ציין על איזה מודל של היילקס הוא נוסע. אם מדובר על רכב מהשנים האחרונות, המוסך כנראה מטפל לפי הספר. אם מדובר על כלי ישן שלפי הספר לא צריך שמן סינטטי מלא, אז המוסך פשוט נותן לרכב שמן יותר טוב ויותר יקר ממה שנדרש, יוצא לו יותר פשוט לוגיסטית והוא גם מרוויח יותר.

וMobile1 זה אכן פירמה מהאיכותיות והיקרות יותר - בגלל זה אתה לא מוצא המלצות כאן בפורום החסכנים :lol:

איציק - 4X6ZH
08-02-08, 09:22
שימוש בשמן כזה למנועים ישנים אינו מומלץ
איציק

טל חסיד
08-02-08, 17:07
שמן מובייל 1 נחשב לשמן איכותי מאד יש לחברה הרבה סוגי צמיגויות לשמנים שלהם.
מה שהמליצו לך מיותר למנוע דיזל מיושן כמו של הילקס יש להם שמנים אחרים שאולי מתאימים רק כך בחשבון כל ליטר שמן באיזור ה80 ש"ח לפני מע"מ. כל החלפה באיזור 500 ש"ח רק שמנים.
טל

asafk
08-02-08, 17:23
שמן מעולה.
ממש לא מתאים למנוע של היילקס ישן, שהיצרן הגדיר שצריך שמן עם מספר צמיגות 40 לטמפ' העבודה שלו. סביר שהשמן יישרף, ואם המנוע ישן ושחוק- סביר שיתפרץ מכל חור אפשרי.

אסף.

פלג_
08-02-08, 19:03
השמן שדיברתי עלייו הוא לא המלצה.
זה מה שהם מכניסים.

ד ו ר ו ן
08-02-08, 19:28
השמן שדיברתי עלייו הוא לא המלצה.
זה מה שהם מכניסים.
וענו לך שאם יש לך היילקס טרום ויגו אז זה לא מתאים.. לא לפי ההגיון ובטח לא לפי הספר רכב.
הם שמים כי זה כנראה נוח להם-זה מה שמכניסים לרוב הרכבים שלהם וזה מה שיש בצובר.

אם אתה מחליף שמן במוסך (:confused: ) אז תביא איתך שמן מהבית ותבקש שיכניסו אותו.

פלג_
09-02-08, 09:36
אני היתי בכלל לדרך למחסן חלפים.

אני לא מטפל שם.

תודה לכולם.

Moogi
11-02-08, 15:19
לפני הכל אני רואה שיש כאן בילבול - מוביל 1 זה מוצר של חברת מוביל ולא שם כולל לשמנים שלהם.

נעשה סדר לפי דירוג שמנים:

20W40 ו- 20W50 : שמנים בסיסיים ישנים ופשוטים שמתאימים למנועים מיושנים ובלואיים שצורכים שמן. בניגוד למה שכתוב פה כיום אין להשתמש בהם באף מנוע חדיש.
כדי לתת את טווח הצמיגיות הרחב מוספים פולימרים רבים לשמנים שיוצרים משקעים במנוע ותורמים לבוצה.
השימוש המיקצועי בצמיגיות אלה קיים כיום במירוצים שם משתמשים בשמנים סינטטיים בצמיגיות אלה כדי לשמור על יכולת סיכוך גבוהה בעבודה ממושכת בטמפ' גבוהות במיוחד.
מנוע של רכב מירוץ מיועד במקרה הטוב ביותר להחזיק עונת מירוצים ולכן חברות המירוצים לא צריכות לקחת בחשבון את יכולת הסיכוך הנחותה של שמנים אלה כשהמנוע קר או בעת התנעה - הרגעיים בהם נוצר הבלאי הגדול ביותר במנועיים של רכבים פרטיים.
מעבר לזה המעבר לשמנים דלילים נעשה גם בגלל תקנות זיהום אויר וחיסכון באנרגיה מכיון שכמה שהשמן דליל יותר יש פחות התנגדות בין החלקים בתוך המנוע וכתוצאה מכך הוא מתאמץ פחות, מזה מקבלים פחות פליטה ופחות אנרגיה שבורחת דרך התחממות כתוצאה מחיכוך.

15W40 : זה בעצם התחליף הנוכחי לצמיגיות הגבוהות יותר, השמן הנפוץ ביותר היום לדיזלים כבדים שמספק סיכוך טוב יותר משמנים בעלי צמיגות גבוהה יותר מבלי להיות דליל מדי למנועי פלדה גדולים שדיוק החלקים שלהם מעט פחות טוב ממנועים חדישים ועתירי טכנולוגיה. השמן לא מכיל פולימרים רבים בגלל טווח צמיגות לא גדול מדי ועלות היצור שלו נמוכה יחסית כך שעדיין מתאים לרכישה בכמויות למנועי ענק. גם לשמן זה יש גירסאות סינטטיות למירוצים והן משמשות למנועים שצריכים לעבוד לאורך תקופה ארוכה יותר ממנועי המירוץ שמשתמשים בצמיגיות גבוהות יותר.

10W40 חצי סינטטי : שמן הביניים הנפוץ ביותר כיום, שמן שמשלב חלק מיתרונות השמן הסינטטי 5W40 הדליל יותר בחבילה זולה יותר המתאימה למגוון רחב יותר של מנועים.
בגלל התכונות של המרכיבים הסינטטיים שבתוכו ( בין 9% בזולים הנורמליים ל- 55% ביקרים האיכותיים) הוא מספק טווח צמיגיות רחב יחסית בלי שימוש בפולימרים רבים וכן מספק הגנה גבוהה יותר משמנים מינרליים ומשמנים צמיגיים יותר מפני התחמצנות השמן ובלאי מנוע כתוצאה מקריעת שיכבת הסיכוך. דלילותו המוגברת ביחס לשמנים הצמיגיים יותר מאפשרת לשמן לרוץ מהר יותר אל מרכיבי המנוע הרחוקים בעת התנעה ובזמן שהמנוע קר ובכך בלאי המנוע המיידי פוחת משמעותית.
כמו כן התנגדותו הפנימית בתוך המנוע נמוכה מה שמייעל את פעולת המנוע וחוסח מעט באנרגיה ובזיהום אויר. גם לשמן זה יש גירסאות סינטטיות למרוצים המתאימות לרכבים ספורטביים שדורשים עמידות יתרה בפני חום, לחץ ובלאי אך בשימוש יומיומי יותר מאשר שמני מירוצים צמיגיים יותר.

5W40 ו- 5W30 : בד"כ שמנים סינטטיים מלאים שמתאימים כיום לרוב המנועים החדישים, שמן זה מספק שימון מהיר ביותר בהתנעות ועבודה של מנוע קר וחוזק שכבת הסיכוך שלו חזקה ביותר למרות היותה שיכבה דקה יחסית. השמן נותן עמידות יוצאת דופן כנגד חימצון וקריעת שיכבת הסיכוך, יכולת עבודה בטמפ' נמוכות ושמירה מוגברת מפנאי בלאי בתוך המנוע. התנגדות נמוכה בין המיכלולים תורמת לחיסכון ניכר באנרגיה והפחתת זיהום אויר.
5W30 מיועד לאירופה הקרה בעוד שלארץ מתאים יותר הדירוג 5W40 שמאפשר עמידות גבוהה יותר לאורך זמן בעבודה בטמפ' גבוהות יותר מבלי להפסיד את יכולת השמן בהתנעה ובטמפ' קרות.

0W30 ו- 0W40 : שמן סינטטי עוד יותר דליל מה- 5W30 ו- 5W40 , מיועד למנועים חדישים ומדוייקים ביותר לעבודה באיזורים קרים במיוחד. היתרונות הגדולים שלו הם ביכולת שלו להישאר דליל ולספק שימון טוב בטמפרטורות נמוכות ביותר בהם שמנים אחרים כבר ניראים יותר כמו ג'לי מאשר שמן.
למרות שיש מי שיתווכח איתי על זה (ואין לי שום כוונה להתווכח) השמן הזה אינו ישים לשום מכונית בטמפ' שבארצנו כיום ומתאים יותר לשטיפת מנועים משאריות ליכלוך ושמן (למי שרוצה להימנע מפלאשינג) מאשר לשימון יום יומי.

ניגש להיילקסים:
היילקס דור אחרון ודור לפניו עם מנוע D4D (וכן גם לנדקרוזרים) מיועדים לעבוד עם שמן 5W40 וזה השמן שמומלץ לשים בהם. אם רכב כזה סובל מצריכת שמן גבוהה או רעשים מוזרים בעת שימוש בשמן אז הוא יכול לרדת לשימוש בשמן 10W40 חצי סינטטי.

היילקסים דורות קודמים, מנועי 2L ו- 2L-T למרות היותם מנועי דיזל פלדה (כולל הראשים) מתאימים לעבודה עם שמן 10W40 חצי סינטטי, דגם הטורבו שביניהם (2L-T) אפילו יועד לעבודה עם שמן זה.
אם בשימוש בשמן זה יש צריכה גבוהה של שמן או רעשים מוזרים אפשר לעבור ל- 15W40 אך אם גם זה לא עוזר התרופה היא לא 20W40 ולא 20W50 אלא אוברול או החלפת מנוע (אם כבר אז לדגם טורבו כמובן).
אין להשתמש במנועים אלה בשמן 5W40 סינטטי או משהו דליל ממנו מכיון שבמנועים אלה הוא עלול לגרום לנזילות, רעשים, צריכת שמן מוגברת ושימון לקוי למיסבי הטורבו שיתבטא בבלאי מואץ.

שמן 10W50 אם אינו סינטטי מלא אינו מומלץ לשימוש כלל עקב היותו מתוסף יותר מדי בגורמי משקעים.
גם בכזה סינטטי איני רואה צורך לשימוש באף אפליקציה יומית שמתאימה לארצנו.

שימוש בשמנים איכותיים של החברות המובילות יספק יכולת סיכוך טובה יותר, יעילות מנוע גבוהה יותר, עישון מופח, צריכת שמן מופחתת ובלאי נמוך יותר לאורך זמן מאשר שימוש בשמן זול בעל סיווג צמיגות זהה.

ד ו ר ו ן
11-02-08, 23:24
היילקסים דורות קודמים, מנועי 2L ו- 2L-T למרות היותם מנועי דיזל פלדה (כולל הראשים) מתאימים לעבודה עם שמן 10W40 חצי סינטטי, דגם הטורבו שביניהם (2L-T) אפילו יועד לעבודה עם שמן זה..
צר לי לאכזב אותך מוגי אבל לפי הספר רכב המקורי אתה טועה .
אם יש שמן אחד שכלל לא מוזכר בספרים זה שמן בצמיגות 10W40..
יתרה מכך,
טווח השמנים המוזכר בספר למנועי 2L ומנועי 2LT הוא:
20W50, 15W40, 10W30, כאשר אני מכה על חטא (הסתמכתי על הזיכרון ועל גיא) ובטבלה מצויין גם שמן 5W30 כמו זה שהם ממלאים במוסך אך ישנה הערה כי השמנים הקלים יותר מיועדים למדינות קרות במיוחד-לא לטווח טמפרטורה המקומי כאן.
עוד דבר שמצויין הוא כי נדרש תקן מתאים למנועי טורבו למנועי 2LT לשמנים בצמיגויות הנ"ל.

זה לא פוסל את עניין הזמנת הצרות למי שמכניס שמן כזה למנוע ישן שעבר אי אלו ק"מ.

Moogi
12-02-08, 15:50
דורון, אתה לא מאכזב אותי כלל.
לא צוטטי שום דבר משום ספר של היילקס.
כמו כן גם לא סתרת את דברי.
בכל מקרה, 10W30 בספר = ל- 10W40 בארצנו החמה, תיקרא טיפה יותר לאט את מה שכתבתי.
ציינתי מה הכי מתאים לשימוש במנועים האלה כיום לאחר שהשמנים התקדמו כברת דרך כשהמטרה העיקרית שלי היא הארכת חיי המנוע ואף אולי מעט לשפר את ביצועיו.
הרי מנועי ה- 2L יצאו והיו נפוצים הרבה לפני ששמנים 10W40 חצי סינטטים היו נחלת הכלל, אבל מנועים אלה כשהם במצב טוב בהחלט מתאימים לשימוש עם שמן כזה שמשפר את אורך החיים שלהם ואף במעט את פעולתם.
מוסכי טויוטה החלו להשתמש באופן קבוע בשמנים 10W40 חצי סינטטים עוד לפני דור ה- 2LT וגילו שביצועי השמן טובים יותר. באותו זמן שמן זה התאים לכלל המכוניות של החברה.
מנוע ה- 2LT כבר הגיע כמנוע המתאים בהגדרה גם לשמן זה (אך לא רק) ובגלל ראש מעט שונה ומגדש הטורבו בהחלט יש עדיפות ממשית לשימוש ב- 10W40 חצי סינטטי.
כבר כתבתי בעבר, כשאני כותב על שמנים זה מניסיוני (הרב יחסית בנושא) וממחקרים שקראתי לאורך השנים על ביצועי שמנים, התנהגותם והחומרים שמרכיבים אותם - כך שההמלצות שכתבתי עומדות יציב כדעה מקצועית. דברים מתקדמים ומשתנים עם השנים - ספרי רכב מיושנים נישארים מיושנים.
על השימוש בשמנים סינטיים דלילים כגון 5W30 כתבתי בדיוק מה שהגבת רק קצת יותר בהרחבה.
בכל מקרה בוודאי שחשוב לשים לב שהשמן מתאין לעבודה עם מגדשי טורבו, אם לא הזכרתי את זה כאן אחרי שהזכרתי את זה כל כך הרבה פעמים בעבר אז תודה שתיקנת אותי, אבל היום כל שמני המנוע האיכותיים בדרגות הגבוהות מתאימים לעבודה עם טורבו מלבד שמנים בודדים שמכילים כמות גבוהה של מוליבידן די סולפיד שעלול להגבש במיסבי הטורבו ולגרום להם לבלאי מואץ.

kd2
12-02-08, 18:46
דורון, אתה לא מאכזב אותי כלל.
לא צוטטי שום דבר משום ספר של היילקס.
כמו כן גם לא סתרת את דברי.
בכל מקרה, 10W30 בספר = ל- 10W40 בארצנו החמה, תיקרא טיפה יותר לאט את מה שכתבתי.
ציינתי מה הכי מתאים לשימוש במנועים האלה כיום לאחר שהשמנים התקדמו כברת דרך כשהמטרה העיקרית שלי היא הארכת חיי המנוע ואף אולי מעט לשפר את ביצועיו.
הרי מנועי ה- 2L יצאו והיו נפוצים הרבה לפני ששמנים 10W40 חצי סינטטים היו נחלת הכלל, אבל מנועים אלה כשהם במצב טוב בהחלט מתאימים לשימוש עם שמן כזה שמשפר את אורך החיים שלהם ואף במעט את פעולתם.
מוסכי טויוטה החלו להשתמש באופן קבוע בשמנים 10W40 חצי סינטטים עוד לפני דור ה- 2LT וגילו שביצועי השמן טובים יותר. באותו זמן שמן זה התאים לכלל המכוניות של החברה.
מנוע ה- 2LT כבר הגיע כמנוע המתאים בהגדרה גם לשמן זה (אך לא רק) ובגלל ראש מעט שונה ומגדש הטורבו בהחלט יש עדיפות ממשית לשימוש ב- 10W40 חצי סינטטי.
כבר כתבתי בעבר, כשאני כותב על שמנים זה מניסיוני (הרב יחסית בנושא) וממחקרים שקראתי לאורך השנים על ביצועי שמנים, התנהגותם והחומרים שמרכיבים אותם - כך שההמלצות שכתבתי עומדות יציב כדעה מקצועית. דברים מתקדמים ומשתנים עם השנים - ספרי רכב מיושנים נישארים מיושנים.
על השימוש בשמנים סינטיים דלילים כגון 5W30 כתבתי בדיוק מה שהגבת רק קצת יותר בהרחבה.
בכל מקרה בוודאי שחשוב לשים לב שהשמן מתאין לעבודה עם מגדשי טורבו, אם לא הזכרתי את זה כאן אחרי שהזכרתי את זה כל כך הרבה פעמים בעבר אז תודה שתיקנת אותי, אבל היום כל שמני המנוע האיכותיים בדרגות הגבוהות מתאימים לעבודה עם טורבו מלבד שמנים בודדים שמכילים כמות גבוהה של מוליבידן די סולפיד שעלול להגבש במיסבי הטורבו ולגרום להם לבלאי מואץ.

כשאני אמרתי את זה לפני שנה שנתיים - צחקתם על הרעיון שבכלל מישהו ישתמש בשמני
5W40 ו 10W40...

מוגי
הדגשתי משפט שאני מתקשה להסכים איתו - הרי היום בכל השמנים בדירוג SL ו SM יש הרבה MOS2.
והם עובדים נהדר עם רכבים עם מגדש טורבו , שים לב למשל להמלצות של VW לרכבים המוגדשים שלהם , במיוחד לשמן המתוסף בכמות גדולה במיוחד של MOS2 מתוצרת חברת LM.
שהוא השמן המומלץ לכל מנועי הטורבו של היצרן!
( וכך תמצא אצל כל היצרנים , זאת רק דוגמא קטנה )
אז נכון ששימוש ארוך טווח בהרבה MOS2 הוא לא טוב , ותמצא שממליצים לעשות הפוגות מידי כמה עשרות אלפי ק"מ ולמלא שמן עם כמות קטנה יותר מהתוסף.
אבל זה לא אומר שהוא לא מומלץ , או לא טוב.

לכתבה בעברית על שמן מנוע ומערכת השמן של מנועי אגן משותף (http://www.pancher.co.il/read/article-68-1.html)

ד ו ר ו ן
12-02-08, 20:54
ערן,
הכל טוב ויפה אבל אתה כתבת את זה,ואני מדגיש את החלק הבעייתי:

היילקסים דורות קודמים, מנועי 2L ו- 2L-T למרות היותם מנועי דיזל פלדה (כולל הראשים) מתאימים לעבודה עם שמן 10W40 חצי סינטטי, דגם הטורבו שביניהם (2L-T) אפילו יועד לעבודה עם שמן זה.
אם בשימוש בשמן זה יש צריכה גבוהה של שמן או רעשים מוזרים אפשר לעבור ל- 15W40 .
זה דבר אחד להגיד שאפשר לשים שמן אחר כי אתה חושב/יודע שהשמן החדש יותר איכותי אבל זה דבר אחר להמציא שהמנוע יועד לשימוש בשמן הזה,אלא אם יש לך מידע פנימי של טויוטה שלא פורסם מעולם.

KD2,
שים אתה שמן בצמיגות כזו נמוכה במנוע שעבר מאות אלפי ק"מ ונראה מי יבכה אח"כ..

גיא
12-02-08, 22:10
שוב חוזר הניגון ......

בלה בלה בלה ...
מנוע של אוטו שניקנה מיד שניה / שלישית / רביעית / סמן את המיותר ... שהיה בעברו קורבן לתחזוקה צבאית / משטרתית / ליסינגית / .... הוא בבחינת הפתעה.

אתה לא יודע מה יש בפנים עד שאתה לא מקלף את העטיפה הורודה ...

להכניס שם שמן מיוחד / יקר / נדיר / ... זה או אחר אחרי שהמנוע ניטחן 300000 ק"מ על שמן סוייה משומש מפלפליה ... מעבר לזה שזה מצחיק אותי אישית, זה אפילו מגוחך.

הוכח מדעית שהשמנים המטפסים והתוספים האלו לא משלימים ברזל לאיפה שנישחק / נישרט / נישבר / ... אז זה לא נותן כלום.

אף אחד לא מחזיק רכב כזה לנצח עד לשלושה מליון וחצי ק"מ .. בישראל ( ! ) .. אז שמן מנוע 20-50 מינרלי שקונים ב 80 ש"ח לא יעשה למנוע יותר נזק ממה שכבר עשו הבעלים הקודמים.

אז בשביל מה ?!

והכי מצחיק .. זה מאנשים שבונים שנורקל מצינור נירוסטה / פלסטיק שקיבלו מהשאריות של השכנים במסגריה ... וחוסכים על מיכל מים משומש מפרוק 20 ש"ח ...

------

זאת דעתי האישית ואין לראות בה המלצה לפעול או לא לפעול בצורה כזאת או אחרת !

kd2
12-02-08, 22:29
גיא אף אחד לא אמר שאתה לא צודק...
זה לא דיון שמתאים לסוג הרכב הזה , זה לא צריך בכלל לעניין את בעלי ההילקסים מהדור הזה.
דורון , ברכב הפרטי שלי שעשה 250 אלף ק"מ אני ממלא 5W40...

ד ו ר ו ן
12-02-08, 22:46
דורון , ברכב הפרטי שלי שעשה 250 אלף ק"מ אני ממלא 5W40...
לא על הרכב הפרטי שלך הדיון.

kd2
12-02-08, 23:14
אז או שאני אידיוט או שגם ההערה שלך מיותרת?

*** נא לעצור את התדרדרות הדיון כאן. תודה - המערכת ***

ד ו ר ו ן
14-02-08, 12:42
אז או שאני אידיוט או שגם ההערה שלך מיותרת?
לא מיותרת בכלל,
למעט אם יש לך בפרייבט מנוע דיזל טיפש וישן בדומה למנוע של ההילקס ההשוואה לא במקומה.

הדיון התחיל בנושא של שמן דליל למנוע היילקס,
המשיך בדיון לשמנים להיילקס ואז נתת דוגמא לא מתאימה.
זהו,
לא צריך לפתח על זה דיון של רגשות או כינויים שלא נאמרו.

Moogi
14-02-08, 14:17
KD2, כתבתי "כמות גבוהה של מוליבידן די סולפיד שעלול להגבש במיסבי הטורבו ולגרום להם לבלאי מואץ."
אני מדגיש שוב, הבעיה היא עם כמויות גבוהות של מוליבידן דיסולפיד! לא עם תיסוף רגיל שלו בשמני SJ ו- SL.
אתה בעצמך כתבת את כוונתי היטב: "אז נכון ששימוש ארוך טווח בהרבה MOS2 הוא לא טוב , ותמצא שממליצים לעשות הפוגות מידי כמה עשרות אלפי ק"מ ולמלא שמן עם כמות קטנה יותר מהתוסף.
אבל זה לא אומר שהוא לא מומלץ , או לא טוב."

בקיצור, אין לנו מחלוקת על זה.
מעבר לזה קראתי את המאמר שלך, הוא נחמד מאוד ובהחלט יעשה סדר להרבה אנשים, אך בדיוק בגלל מה שאתה כותב בעצמך שם תבין שבהיילקס דיזל עם מנועי L ו- LT (בנפחיהם השונים) שלפני מנועי ה- D4D אין מקום לשים 5W40 בארצנו גם כשהם חדשים.

בנוגע לתוספים לשמן אני מסכים איתך בכללי מלבד על שני תוספים;
הראשון: פולידיין שאומנם לא ראיתי יתרונות גדולים של מניעת בלאי ביחס לשמן איכותי אך בהחלט ראיתי יכולת לפתור בעיות של הקצפת שמן באיכות ממוצאת במנועים ויותר מזה במערכות הגה כוח וגיר אוטומט.
השני: XADO...
מסיבה פשוטה של ניסיון טוב לאורך זמן איתו. החומר אינו מתיימר להיות מפותח עם נאסא או לשפר ביצועי שמן או כל מיני שטויות בסיגנון ועם מישהו שיווק אותו ככה אז חבל, החומר אינו מפריע או משפיע על השמן והסימנים היחידים שמצאתי לו בחלקים שפירקתי זה שיכבה חלקה ביותר שלו באיזורי שטח מגע של צילינדרים ומיסבי מנוע - נקודות שהוא פשוט מילא חריצי בלאי ויצר שיכבה אחידה חלקה ועמידה לאורך זמן.
גם לא מצאתי בעיות של "גרדים" של החומר שאני זוכר שפעם חששת שירוצו במנוע.
נכון, במנוע חדש עם שמן איכותי הוא לא משנה כלום, אלא אם זה דגם מנוע מסויים של סיטרואן שמשום מה יוצר בלאי פנימי עצמי מואץ (מנוע 1.8 מדור מסויים של C-5 שכמובן ייצורו הופסק).
החומר בהחלט שיפר בכמה מנועים קצת ישנים עם מעט בלאי את ביצועי המנוע, צריכת השמן, טמפ' עבודה ונתוני בדיקת עשן מה גם שהשקיט ממסרות שורקות והאריך משמעותית את אורך החיים שלהן.
על כל פנים זאת לא המלצה להוסיף אותו סתם ככה למנועים חדשים.

אבל יותר מזה יש משהו שאני מאוד מרוצה ממנו של חברת קסאדו ואלה השמנים המצויינים שהם מייצרים. איכות השמן שלהם מעולה וזה מתבטא בפעולת המנוע ובצריכת השמן הנמוכה ולא רק בנתונים מרשימים שהשמן מציע על הנייר.

דורון, אתה חוזר על אותו דבר מבלי להבין, אמרת בעצמך שכתוב בספר של ההיילקס 10W30 והסברתי כבר שזה נתון אירופאי שנפוץ באירופה ובמזרח הרחוק (יפן זה שם) יותר מאשר 10W40, בארץ בגלל שהיא חמה יותר יש להתייחס ל- 10W30 שבספר כל- 10W40, שהוא כמעט אותו שמן רק שהוא עמיד יותר מפני עבודה בטמפ' גבוהות יותר לאורך זמן (מה שיש לנו כאן יותר מאשר ביפן או באירופה).

ישי.פ
14-02-08, 15:22
אתם מתייחסים לטמפרטורה של הסביבה.
אבל השמן תלוי בטמפרטורת העבודה במנוע?
הרי השמן נמצא בתוך המנוע, ששם הטמפרטורה אמורה להיות קבועה.
אז איך אני יודע מה הצמיגות המומלצת לסוג מנוע מסויים?
מה אני פספסתי? אשמח להסבר!

איציק - 4X6ZH
14-02-08, 15:43
יש קשר ישיר בין טמפרטורת הסביבה לטמפרטורת העבודה של המנוע .

kd2
14-02-08, 16:07
אז אחלה , מוגי אני רק הצגתי קונטרה לניסוח שלך של השימוש בMOS2.
לא שללתי , ההפך - רק אמרתי שהתוסף הוא טוב אבל כמו כל דבר בחיים , צריך לשמור על מינון מסויים.

לגבי XADO , הייתי נוכח בשיחה עם נציג השירות שלהם וזה בדיוק מה ששמעתי ממנו.
בנוסף ככה הם הציגו את המוצר בתחילת השיווק שלו " SPACE AGE TECH "... ושים לב שאני גם מתייחס לתוסף מקביל שגם מיובא לארץ.
אז או שככה משווקים אותו בארץ ספציפית , או שזה פשוט אותו שיווק שאנחנו נתקלים בו מכל משווקי "שמן הנחשים".
במקרה יצא לי לראות טיפול בתוסף בטיוטה היילקס ( עם מעל 700 ק"מ , הדור הישן והטוב ), בעל הרכב שילם מאות שקלים ( על סף האלף ) בשביל כמה קפסולות/שפורפרות של המוצר והתוצאה הייתה די פושרת.
עדיף היה לקנות 2 מיכלים של שמן דבש ולסחוב כמה שאפשר.
אני אישית לא שמעתי על שום נס בשימוש במוצר הזה , אבל אולי תחדש לי.
אני אישית מאוד חושש מהגרדים של המוצר, הרי הוא "פי 5 יותר חזק מפלדה" או משהו כזה...
וגם מסתימת מעברי שמן וההשפעה על צרכני השמן השונים ( טורבו, מרימי שסתומים וכו...)
לגבי השמנים שלהם - לא יודע לא ניסיתי.

בקיצור - אין לנו שום מחלוקת גם פה.
זה טוב כגלגל הצלה אחרון , אם אתה מוכן להמר על כך בהרבה כסף ( התוסף יחסית יקר ).
לא הייתי משתמש בזה מעבר לזה.

שמח שמצאת את הכתבה שלי מעניינת , יש לזכור שבעניין הצמיגות היא עוסקת במנועי אגן משותף.
שידועים בכתישת השמן ע"י הגיר והקלאץ( ובעקבות כך ההמלצת לא לרדת מתחת ל10W ).

דורון , קיבלתי.

ד ו ר ו ן
15-02-08, 10:18
KD2,
דורון, אתה חוזר על אותו דבר מבלי להבין, אמרת בעצמך שכתוב בספר של ההיילקס 10W30 והסברתי כבר שזה נתון אירופאי שנפוץ באירופה ובמזרח הרחוק (יפן זה שם) יותר מאשר 10W40, בארץ בגלל שהיא חמה יותר יש להתייחס ל- 10W30 שבספר כל- 10W40, שהוא כמעט אותו שמן רק שהוא עמיד יותר מפני עבודה בטמפ' גבוהות יותר לאורך זמן (מה שיש לנו כאן יותר מאשר ביפן או באירופה).
מבין טוב מאד,
מבין שאתה רוצה לתת המלצות לשמנים,
מבין אנגלית מספיק כדי ללכת לספר רכב הטכני כדי למצוא את מפרט השמנים לרכב,
מבין שיש סטיות מהמפרט ש"אפשר" לסבול,
מבין עוד יותר טוב בהבנת הנקרא שניסוח התגובה שלך אומר שאתה נותן המלצה שלך אבל מציג אותה שכביכול היא מידע טכני של היצרן ואת זה אתה לא מבין.

כשאתה כותב דעה או המלצה שמבוססת על הסקת מסקנות שלך למישהו שאין לו את המידע הכולל אתה לא יכול לכתוב שהמנוע נועד לעבוד על שמן קוקוס כשהיצרן כתב לך שהוא רוצה שתפעיל אותו על שמן סויה.
בתור אחד שכותב מאמרים שמפורסמים בפומבי או באתר הזה שרוצים ונכנסים לפרטים טכניים בדיונים אתה חייב להפריד בין דעה הערכה ועובדה.

זה שלא ראית גרדים בשמן של XADO זאת הערכה כי לא בדקת בבדיקת מעבדה או לא ציינת זאת לפחות.
זה שהחלטת ששמן X לא טוב/שווה לשמן Y למרות שהמפרט הטכני שלהם מעט שונה זאת דעה שלך.
זה שכתבת שמנוע W נועד לעבוד עם שמן H למרות שהיצרן לא חושב כך ואין לך גיבוי מבוסס לעניין זאת עובדה.

Moogi
15-02-08, 16:10
דורון, אתה רציני? אתה שם לב למה שאתה כותב?

אני נותן המלצות לשמנים כי אני יכול לעזור, לא משום רצון ניסתר אחר, זה לא החלום שלי ולא בדיוק עיקר עיסוקי, כפי שאתה שם לב אני כמעט ולא גולש כאן ובכל פורום אחר, אבל מפאת מעט זמן שהתפנה לי בימים האחרונים אני שמח להיכנס ולעזור.
הבנתי בשמנים מספקת כדי שאוכל לעזור באופן מקצועי ואיני טוען שאין טובים ממני אך דברי בהחלט מבוססים שכן מידע שאינו מבוסס אני לא מעלה על הכתב.
בשום מקום לא הצגתי את מה שאני כותב כהוראות יצרן או ציינתי שאני מצוטט מידע טכני של היצרן ולהיפך אפילו כתבתי במילים אלה או אחרות שלא.
אתה מתעקש שוב ושוב משום מה לשים מילים בפי, מילים שלא שלי.
ושוב כדי להסביר לך לאט לאט, בספר רכב, כל ספר רכב הנתונים הכתובים הם לעיקר השוק אליו הרכב מכוון וזה כמעט אף פעם לא בלעדית לשוק הישראלי. כל שמן שבו מספר הצמיגות הגבוה יותר מסתיים ב- 30 כדאי לתרגם בארץ כ- 40 מסיבות אקלימיות שחזרתי עליהן אין ספור פעמים. אני מזה שנים מתייחס כך לשמנים אוטומטית מה שאומר שהתייחסותי ל -5W30 בספר זהה ל- 5W40 סינטטי ול- 10W30 בספר זהה ל10W40 חצי סינטטי.
בשנים קודמות לפני דור ה- D4D כשהיית שואל את מוסכי היבואן איזה שמן יש לשים בהיילקס עם מנוע L או LT היית מקבל את התשובה 10W40, - זה מה שהם שמו וזה היבואן ולא אני.
המעבר הנוכחי של יבואנים לשמנים 5W30 במקום 5W40 נוצר בעיקר בגלל יבוא של סחורות כאלה ע"י היבואן במקביל לרשום בספר וללא שום המרה המתאימה לטמפ'.
רוצה להתעקש ולשים 10W30 (שבכלל נדיר מאוד באיזורינו) המופיע לך בספר "בנתוני היצרן" היקרים שלך בבקשה, עשה זאת, רק תדע שבטמפ' בארץ ביצועיו נחותים מ- 10W40.
המטרה שלי היא שאנשים ישמו את השמן המתאים לרכב לכל עונות השנה ולא להתווכח כמו "יקה" (יהודי קשה הבנה) על כל אות ומספר בספר שכלל לא לוקח בחשבון אקלים מעט שונה.
מה שכתבתי זאת עובדה, לא הערכה אבל בהחלט עובדה שהיא גם הדיעה שלי - גם ולא רק.
טוב לך? יופי
לא טוב לך? גם יופי
רק אל תנסה להכניס מילים בפי ועל הדרך לבלבל את אלה שמבינים פחות ורוצים בסופו של יום פשוט לדעת איזה שמן כדאי לשים ברכב שלהם - ובזה התגובה הראשונה והמפורטת שלי עומדת בעינה.

בנוגע להערכות, דיעות ועובדות שאתה מנסה לשבץ:
בנוגע לקסאדו, את החלקים בהם הוא טיפל ראיתי ופיקתי במו ידי וכן את השמן בו הוא עובד.
החומר אינו נדבר למשטחי מתכת אם אין שם שילוב של חום רב לחץ רב וחיכוך רב וזה על סמך החלקים עליהם מצאתי אותו צמוד (מיסבי מנוע, דופן צילינדרים וכדומה ולא מעברי שמן, או נקודות מתכת אחרות.)
את השמן בדקתי בעצמי, לא במעבדה אלא בעצמי עם העין, זכוכית מגדלת רצינית (לופה) והאצבעות וזה מספיק לי כדי לראות שאין גרדים שיכולים לסכן איזשהו רכיב במנוע.
את יתרונות החומר שחוויתי כבר כתבתי ולכן אני שם אותו בממסרות רועשות בלי מחשבה שניה בכלל ובמנועים רק אם יש להם בעיה שמקורה בבלאי גבוה אבל לא סופני.
דווקא לא הייתי מוסיף קסאדו למנוע בסוף דרכו כי אם לדוגמה מייסבי המנוע פגומים עד כדי דפיקות הוא מן הסתם לא יכול לתקן אותם ויכול להיות שבגלל עליית הקומפרסיה שהוא יצור בהיצמדות לדופן הצילנדר המיסב פשוט לא יחזיק.
שוב, הכוונה שלי היא שהתוסף הזה טוב מאוד כפיתרון לבעיות מאוד ספציפיות ולא לשימוש רציף בכלל המנועים!
כשאני כותב ששמן X טוב יותר מ- Y אני מתבסס על נתונים שלו על הנייר (הרכב חומרים, רמת בסיסיות ועוד רבים) ועל ההתנהגות שלו בפועל לאחר ניסיון איתו (רעשי מנוע, צריכת שמן, ביצועי מנוע, זיהום אויר וכמות הבוצה שהוא מייצר אם מייצר) - מסקנה המתבססת על נתונים אלה שהם עובדות אוטומטית הופכת מדיעה לעובדה.
אם היצרן לא היה חושב שהמנוע יועד לעבוד עם שמן מסויים הוא באמת לא היה כותב כך, אבל הוא כן, כי 10W30 ו- 10W40 הם אותו שמן בבסיס רק עם תיסוף מעט שונה שמאפשר לאותו שמן להתנהג טוב יותר בטמפ' גבוהות יותר (במקרה של ה - 10W40).

ישי.פ
15-02-08, 17:41
יש קשר ישיר בין טמפרטורת הסביבה לטמפרטורת העבודה של המנוע .
איציק אני לא מבין?
אז למה יש טרמוסטטים בעולם, אם לא כדיי לשמור על טמפרטורת עבודה קבועה של המנוע?
הרי השינוי בטמפרטורה הסביבתית הוא נניח 20 מעלות בעוד שבמנוע הרבה יותר מזה, לכיוון המאות.

ד ו ר ו ן
15-02-08, 19:22
דורון, אתה רציני? אתה שם לב למה שאתה כותב?
אני נותן המלצות לשמנים כי אני יכול לעזור, לא משום רצון ניסתר אחר, זה לא החלום שלי ולא בדיוק עיקר עיסוקי, כפי שאתה שם לב אני כמעט ולא גולש כאן ובכל פורום אחר, אבל מפאת מעט זמן שהתפנה לי בימים האחרונים אני שמח להיכנס ולעזור.
.
ערן,
לרגע לא אמרתי ואני לא חושב שיש לך כוונה נסתרת או מסחרית מעבר לרצון לעזורדרך המידע שאתה מעלה בתגובות שלך.
אם לא היה ברור אז אני מקווה שעכשיו כן.

אתה מתעקש שוב ושוב משום מה לשים מילים בפי, מילים שלא שלי..
את זה אתה כתבת, לא המצאתי כלום.

היילקסים דורות קודמים, מנועי 2L ו- 2L-T למרותהיותם מנועי דיזל פלדה (כולל הראשים) מתאימים לעבודה עם שמן 10W40 חצי סינטטי, דגם הטורבו שביניהם (2L-T) אפילו יועד לעבודה עם שמןזה.
אם בשימוש בשמן זה יש צריכה גבוהה של שמן או רעשים מוזרים אפשר לעבורל- 15W40 .
.
ואז חוזרים לפינה שניסיתי להעביר לך שוב ושוב:

בספר רכב, כל ספר רכב הנתונים הכתובים הם לעיקר השוק אליו הרכב מכוון וזה כמעט אף פעם לא בלעדית לשוק הישראלי. כל שמן שבו מספר הצמיגות הגבוה יותר מסתיים ב- 30 כדאי לתרגם בארץ כ- 40 מסיבות אקלימיות שחזרתי עליהן אין ספור פעמים..
ובגלל זה יש בספר רכב גם שמנים בצמיגות 20W50..

בשנים קודמות לפני דור ה- D4D כשהיית שואל את מוסכי היבואן איזה שמן יש לשים בהיילקס עם מנוע L או LT היית מקבל את התשובה 10W40, - זה מה שהם שמו וזה היבואן ולא אני.
וזה אותו מוסך/יבואן שעכשיו אומר לשים שמן שאני מקווה שאתה מסכים שגלום בו פוטנציאל נזק למנוע זקן שלא מכיר שמנים בצמיגות 5W30 ?
זה לא שלא היה שמן 5W40 כשהספר רכב הודפס.
הציטוט הזה:

בנוגע להערכות, דיעות ועובדות שאתה מנסה לשבץ:
בנוגע לקסאדו,
את השמן בדקתי בעצמי, לא במעבדה אלא בעצמי עם העין, זכוכית מגדלת רצינית (לופה) והאצבעות וזה מספיק לי כדי לראות שאין גרדים שיכולים לסכן איזשהו רכיב במנוע..
לא יכול לחיות עם הציטוט הזה תחת אותה קורת גג:

כשאני כותב ששמן X טוב יותר מ- Y אני מתבסס על נתונים שלו על הנייר (הרכב חומרים, רמת בסיסיות ועוד רבים) ועל ההתנהגות שלו בפועל לאחר ניסיון איתו (רעשי מנוע, צריכת שמן, ביצועי מנוע, זיהום אויר וכמות הבוצה שהוא מייצר אם מייצר) - מסקנה המתבססת על נתונים אלה שהם עובדות אוטומטית הופכת מדיעה לעובדה...
מצטער,
מבחינתי בדיקה עם האצבע או עם לופה לא קבילה כעובדה ראויה ברמת הדיון, אתה לא יכול להגיד שאתה משווה שמנים לפי המפרט יצרן שלהם כדי לבסס עובדתית את ההבדלים שלהם ובאותה נשימה להגיד שבדקת את השפעות חומר זה או אחר על מידת שחיקה או נזק ע"י מישוש עם האצבע, לא קונה את זה.

אם לסכם את עניין השמנים הדי דבילי הזה,אני בטוח שהמנוע הזה יכול לעבוד יופי עם השמן 10W40 ,כל מה שעשיתי היה לתקן אותך בטעות קטנה שלא כתוב בשום מקום שהמנוע הנ"ל יועד במקור לעבוד בשמן שציינת, אתה לקחת את זה למחוזות רחוקים מאד ודי ניפחת את התיקונצי'ק הזה.
נראה לי שהנקודה ברורה.

Moogi
16-02-08, 19:03
התיקונצ'יק לא נופח על ידי אלא על ידיך - כי זה תיקונצ'יק כלל לא רלוונטי.
בכל מקרה המשפט שלך: "ובגלל זה יש בספר רכב גם שמנים בצמיגות 20W50.." לא נכון כי שמן זה שונה בתכלית מ- 10W30 או 10W40 שההבדל הקטן בינייהם הוא שיפור יכולת עבודה בחום לאותו שמן בסיס מבלי לעלות את צמיגותו הפיזית. אבל אני לא אתעכב על זה יותר כי זה לא ישנה גם ככה את ההתדיינות הטפלה שכן את הנושא של מה כדאי לשים סגרנו כולנו בפוסטים הראשונים שלנו וזה מה שבאמת חשוב.

רק שים לב ששוב שמת מילים לא שלי בפי, שלא כתבתי ולא התכוונתי שאני בודק את איכות השמן או את איכות החומר או ביצועיו (קסאדו במקרה הזה) עם לופה והאצבעות אלא בודק ככה אם יש גרדים של החומר בשמן - דבר שלא מעיד על איכותו אלא רק מרגיע מפאת סכנה מסויימת.
כבר אמרתי שאת איכות החומר אני בודק לפי ביצועי מנוע, טמפ' עבודה, צריכת שמן, זיהום אויר ופתרון אי אילו בעיות שניסיתי לפתור + בדיקה בעין של חלקים שפורקו כדי לראות להיכן החומר מתחבר ולהיכן הוא לא - עובדה שבשיטה זאת פסלתי את רוב התוספים כי הם פשוט לא נתנו כלום או הזיקו.
בדיקות יותר רציניות מאלה עולות הרבה כסף שאין לי להוציא ונדיר שעושים אותם בארץ רק לצורך "עיניין". בדיקות כמו שלי שמגובות בעבודה תקינה של המכלולים לאורך זמן בהחלט מעידות על חומר אם הוא מזיק או לא ואם הוא מועיל במשהו או לא - כמובן רק עד רמה מסויימת.
- ככה שגם בנושא הבדיקות שלי והמסקנות בילבלת מעט את היוצרות ולא ברור למה.

להבדיל תוספים משמנים שגם בילבלת ביניהם בהתייחסותך לבדיקות שלי, איכות שמן נבדקת לפי נתוני יצרן (הרכבי חומרים) ופעילות בפועל (ביצועים שניתנים למדידה והשוואה), מעבר לזה שחלק מהשמנים בארץ גם נבדקו על ידי מעבדות כדי לאשר את נתוני היצרן.

אם אתה רוצה או לא רוצה, ניסיון של שנים במוסך עם מעט כישרון טכני וכלים פשוטים מאפשר לשמוע, לזהות ולבדוק רעשים מסויימים או כל דבר יוצא דופן אחר כמשהו שונה או בעייתי ולאתר את הסיבה לכך, למרות ששיטה זאת לא ניראת מדעית מספיק על הנייר בעידן המחשבים. לא לכל רכב יש מחשב שיספר לך את הסיפור ומעבר לזה עובדה - השיטה הפרימיטיבית עובדת כמו שעון גם בלי לערב מעבדה בכל בעיה ובעיה.

דבר קטן אחרון, כשאתה כותב שמשהו תופס או לא תופס מבחינתך - זה מבחינתך, הדעה שלך.
זה לא ממש תופס על עובדות בשטח שאתה רוצה להתכחש להן.

ד ו ר ו ן
16-02-08, 19:08
רק שים לב ששוב שמת מילים לא שלי בפי, שלא כתבתי ולא התכוונתי שאני בודק את איכות השמן או את איכות החומר או ביצועיו (קסאדו במקרה הזה) עם לופה והאצבעות .
ערן,
יש באתר הזה אפשרות לגלול אחורה את הדף ולקרוא מה שכתבת או אחרים כתבו שוב ושוב.
מכיוון שאני מצטט את מה שאתה כתבת אבל אתה משום מה מתכחש לזה למרות שזה כתוב שחור על גבי אפור אז אין לי מה להוסיף יותר לדיון הזה שהופך לדיון סמנטי וברגע זה גם חסר תוחלת.

Moogi
16-02-08, 19:13
טוב, בוודאי שאווילי, במיוחד ברגע שאתה אומר שאני מתכחש לדברים שכתבתי כשאני לא מתכחש להם כלל.

אתה נידבקת למילה אחת ממלל שלם - למילה "יועד" ומבחינתי מנוע שיועד ל- 10W30 יועד באותה מידה ל- 10W40 כי זה אותו שמן בשינוי אדרת (קצת גמיש יותר בעמידותו).
זה משהו שאתה לא מוכן לקבל למרות שזה ככה (אותו שמן בסיס), אז בכיף, דיון שלם בגלל שיש לך בעיה עם המילה יועד.

כל אחד והרצון שלו להבין דברים בדרכו, גם אם היא מוזרה, שיבושם לך, הדיון הזה לא ממש משנה את הגישה שלי לנושא או אליך אלה רק משנה מעט את הרצון שלי לעזור או להתדיין על נושא פשוט שבכח רוצים לסבך אותו.

kd2
16-02-08, 20:20
איציק אני לא מבין?
אז למה יש טרמוסטטים בעולם, אם לא כדיי לשמור על טמפרטורת עבודה קבועה של המנוע?
הרי השינוי בטמפרטורה הסביבתית הוא נניח 20 מעלות בעוד שבמנוע הרבה יותר מזה, לכיוון המאות.
מבלי להתערב בדו קרב המיותר אני אענה לישי שטרמוסטט המנוע שומר על טמפ' נוזל הקירור.
ולא על טמפ' השמן.
נכון שיש קשר בין טמפ' נוזל הקירור לטמפ' השמן , אין ספק.
אבל הוא לא ישיר , במאמץ גבוה או בטמפ' סביבתית גבוהה חום המנוע יכול להיות בטווח הנורמלי בעוד השמן רותח( לכן יש "קולרים" גם לשמן בחלק מהרכבים. )

איציק - 4X6ZH
16-02-08, 21:03
יש הבדל גדול בין התאוריה לפרקטיקה
אז מעשית שינוי של כמה מעלות בודדות בטמפרטורת סביבה תגרור בקלות לשינוי של כמה עשות מעלות בעבודת המנוע .
לכן יש כמה דרגות חום לטרמוסטט
ויש כמה סוגי רדיאטור
ויש כמה סוגי מאורר
ויש כמה סוגי שמן
ועוד
ועוד
וכמובן יש כמה שמנסים להיות חכמים ולפעמים זה אפילו מצליח להם .
איציק

ישי.פ
16-02-08, 23:03
וכמובן יש כמה שמנסים להיות חכמים ולפעמים זה אפילו מצליח להם .

איציק
אז אני זה זה שמצליח להיות חכם??? תודה איציק! :lol: :D :

גיתאי נוה
20-02-08, 11:31
דעתי הלא-מלומדת - כללי אצבע פרקטיים שלמדתי מקיד להתאמת שמן למנוע (מקווה שאינני מחטיא...):

דרגת הצמיגות התחתונה - תלויה בעיקר בגודל מעברי השמן במנוע ובטמפ' הסביבה בזמן ההתנעה; מעברים גדולים במנוע גדול = צמיגות גבוהה, והפוך. טמפ' התנעה גבוהה = צמיגות גבוהה, והפוך.
במנועים גדולים ובארצות חמות נשתמש בעיקר ב-15 או 20. במנועים עדינים יותר (1600 למשל) נשתמש יותר בכיוון ביניים ה-10, ובארצות קרות נרד ל-5 או אפילו 0.
דרגת הצמיגות העליונה - תלויה בעיקר בטמפ' הסביבתית. מכיוון שכל המנועים עובדים תאורטית פחות-או-יותר באותו טווח טמפרטורות (85-110 מעלות), טמפ' הסביבה משפיעה בשני היבטים:
טמפ' העבודה בפועל - ישראל נחשבת לאיזור באקלים חום קיצוני, לכן מנוע בעומס עשוי להתחמם יותר מהממוצע.
טמפ' השמן - רוב השמן נמצא בקרטר הסמוך לפני הכביש. כאשר מדובר ברכב שמטבעו נוסע בעיקר על כביש בינעירוני הקרטר מקבל צינון טוב יותר, וכן ככל שהטמפ' הסביבתית נמוכה יותר, אפשר להסתפק בדרגה עליונה נמוכה יותר (30-40). כאשר מדובר ברכב שנוסע בעיקר בעיר (מהירויות נמוכות, עמידה במקום) או בג'יפ שנוסע לאט בשטח כך הקרטר מקבל פחות צינון, וכן כאשר הטמפ' הסביבתית גבוהה יותר - כך נשתמש בדרגה עליונה גבוהה יותר (40-50).
שני עקרונות נוספים עבור מנועים בלויים:

אין צורך להשתמש בדרגת צמיגות עליונה גבוהה יותר אלא בתוספים למנועים בלויים. למשל, לחברת ולווליין יש שמנים מיוחדים שנקראים MaxLife באותן דרגות צמיגות, אבל מיועדים למנועים ישנים
מנועים שכבר יש מאחוריהם הסטוריה עתיקה של כל מיני שמנים לא ידועים ורמות תחזוקה לא ידועות, אדישים יותר לדרגת הצמיגות העליונה. העיקר לשים מוצר טוב של יצרן טוב.
לגבי ההיילקס ספציפית אינני יודע לומר, אבל אלו העקרונות ואיתם אפשר לבחון כל מקרה לגופו.

גיתאי

Moogi
20-02-08, 13:53
הנתונים האלה לא ממש מוסיפים לדיון הזה שהרוב ואף יותר מדי כבר נאמר בו, אבל מה שכתבת שלמדת מקיד הוא מאוד בכללי והבסיס שלו נכון, מלבד העובדה שבנפחים שיש לרכבים פרטיים וג'יפים צמיגות השמן אינה קשור לנפח המנוע.
גם לא מדובר על מנועים עדינים כי יתכן שמנוע עדין ומיושן לא יתאים לשמן דליל בזמן שמנוע קשוח במיוחד ו/או גדול אך מתקדם יתאים מאוד לשמן כזה.
ישראל היא בהחלט איזור אקלימי חם אבל מלבד שיא הקיץ זה לא לגמרי אזור אקלימי קיצוני ואין שום צורך לרכב עם מנוע במצב טוב שנוסע יום יום על הכביש כל ימות השנה להשתמש בדרגה עליונה 50.
בכל מקרה להרבה חברות יש שמן 20W50 למנועים מיושנים והם בד"כ לא שונים בהרבה מכל 20W50 אחר מלבד שמצויין עליהם את זה ומלבד שלפעמים הם פשוט לא נידרשים לעמוד בתקן המחמיר יותר של שמנים למנועים חדישים יותר.
אני משתמש ב- 20W50 אך ורק במנועים שממש בסוף דרכם ומנסים להוציא מהם עוד קצת קילומטרים, אפילו החיפושית 68 שלי והג'יפ 56 שלי נוסעים (או נסעו) על 15W40 (איכותי כמובן).

בקיצור, קריאה מעמיקה וחוזרת של המאמר של קיד (שמקושר איפשהו בשירשור) ושלי (שמופיע באתר שלי אליו ניתן להגיע דרך הפרופיל) יכולה לחדד לך את המידע.

kd2
20-02-08, 14:24
מוגי ( ערן? )
מה שאתה אומר נכון מאוד , רק שאתה מבלבל פה בין משתמשים.
גיתאי התכוון ל"קיד (http://www.jeepolog.com/forums/member.php?find=lastposter&t=25636)" , ולא לצירוף KD.
הקישור פה הוא למאמר הזה

לכתבה בעברית על שמן מנוע ומערכת השמן של מנועי אגן משותף (http://www.pancher.co.il/read/article-68-1.html)

שאני כתבתי.

גיתאי נוה
20-02-08, 14:39
הנתונים האלה לא ממש מוסיפים לדיון הזה שהרוב ואף יותר מדי כבר נאמר בו,
לפעמים מרוב דובים (והתכתשויות?) לא רואים יער. בעוונותיי העליתי כמה כללי אצבע פרקטיים ולא מעמיקים שיסייעו לשואל בחיפושיו אחר שמן מתאים. עם הכללים האלה, הוא יהיה מסוגל לשאול את רוב השאלות הנכונות כדי למצוא את מה שהוא מבקש.
אבל מה שכתבת שלמדת מקיד הוא מאוד בכללי והבסיס שלו נכון, מלבד העובדה שבנפחים שיש לרכבים פרטיים וג'יפים צמיגות השמן אינה קשור לנפח המנוע.
גם לא מדובר על מנועים עדינים כי יתכן שמנוע עדין ומיושן לא יתאים לשמן דליל בזמן שמנוע קשוח במיוחד ו/או גדול אך מתקדם יתאים מאוד לשמן כזה.
הבאתי את גודל מעברי השמן כאחד הפרמטרים לקביעת דרגה תחתונה. אם אין קשר בין גודל מנוע לגודל מעברי השמן שלו, ראה את הגדרותיי כמבוטלות.

ישראל היא בהחלט איזור אקלימי חם אבל מלבד שיא הקיץ זה לא לגמרי אזור אקלימי קיצוני ואין שום צורך לרכב עם מנוע במצב טוב שנוסע יום יום על הכביש כל ימות השנה להשתמש בדרגה עליונה 50.
לא אני קבעתי דירוג אקלימי לארץ ישראל. ככל שידוע לי זהו דירוג של יצרני שמן בינ"ל.

בכל מקרה להרבה חברות יש שמן 20W50 למנועים מיושנים והם בד"כ לא שונים בהרבה מכל 20W50 אחר מלבד שמצויין עליהם את זה ומלבד שלפעמים הם פשוט לא נידרשים לעמוד בתקן המחמיר יותר של שמנים למנועים חדישים יותר.
אני משתמש ב- 20W50 אך ורק במנועים שממש בסוף דרכם ומנסים להוציא מהם עוד קצת קילומטרים, אפילו החיפושית 68 שלי והג'יפ 56 שלי נוסעים (או נסעו) על 15W40 (איכותי כמובן).
לא התייחסתי ספציפית לשמן מסוג 20W50, אבל אם אתה משתף אותנו בשמנים בהם אתה משתמש, אומר לך שאצלי בסופה אני שם 15W50 איכותי.

בקיצור, קריאה מעמיקה וחוזרת של המאמר של קיד (שמקושר איפשהו בשירשור) ושלי (שמופיע באתר שלי אליו ניתן להגיע דרך הפרופיל) יכולה לחדד לך את המידע.
התכוונתי לקיד ולא ל-KD2

kd2
20-02-08, 15:15
הנתונים האלה לא ממש מוסיפים לדיון הזה שהרוב ואף יותר מדי כבר נאמר בו, אבל מה שכתבת שלמדת מקיד הוא מאוד בכללי והבסיס שלו נכון, מלבד העובדה שבנפחים שיש לרכבים פרטיים וג'יפים צמיגות השמן אינה קשור לנפח המנוע.

מיותר , אפשר בנעימות להעיר , אין צורך להתקיף.
סה"כ הוא סיכם יפה את המסקנה למי שרוצה את ההסבר הפשוט.
וטוב שכך , עכשיו אפשר להפנות לדיון הזה ( שלדעתי הוא הטוב והמקצועי שהיה פה אי פעם בנושא המדובר ), ישירות לתגובה 34 את כל מי שמתעניין ולא רוצה "חפירות".

Moogi
21-02-08, 15:09
KD2, סליחה על הבילבול, אבל זאת רק שגיאת הקלדה, התכוונתי לכתבה שלך (וההקלדה שלי הושפעה מהתייחוסותי הקודמת לקיד)..

גיתאי, לא הבנתי למה צוטטת אותי שוב, זה מיותר.

לא היו בעיות דובים ויער ולא התכחשויות, היה דיון, ארוך מדי ומיותר למדי שבסיסו היה מקצועי ורק התנהל סביב מילים בודדות שלא הובנו נכונה. משום מה אתה מתעקש להאריך ולהחיות את הדיון המיותר מבלי לתרום מידע נוסף מעשי.
דורון פרש מהדיון כי הוא ראה שהוא לא מוביל לשום מקום מועיל והחשוב נאמר וכך גם אני עשיתי.
חזרתי לשירשור כדי לתקן אותך כך שאחרים לא יטעו ויקשרו נפח מנוע לסוג שמן ועל זה הגנת על עצמך מראש במשפט "(מקווה שאינני מחטיא...):" - שקלע בול - כי החטאת (אין כאן מקום להשערות).
בדיון בשום מקום לא סתרתי ולא סתרו אותי בנוגע לשמן שמתאים בפועל למנוע כי זה נתון מדעי פשוט, אלא היה ויכוח מיותר בגלל עולם מושגים מעט שונה בנוגע להאם שמן מסויים יועד או לא יועד למנוע על פי היצרן.
בקיצור, ויכוח על התנסחות.

אני רואה שאתה בעצמך כבר הבנת כשכתבת: "הבאתי את גודל מעברי השמן כאחד הפרמטרים לקביעת דרגה תחתונה" (שהוא לא משפט נכון ולכן המשכת ותיקנת את עצמך) "אם אין קשר בין גודל מנוע לגודל מעברי השמן שלו, ראה את הגדרותיי כמבוטלות" - מה שהופך את כל המשפט הזה למיותר מראש כן הוסבר שכך זה המקרה.

גם זה משפט לא נכון שלך: "לא אני קבעתי דירוג אקלימי לארץ ישראל. ככל שידוע לי זהו דירוג של יצרני שמן בינ"ל"
יצרני שמן (גם לא בינ"ל) מסווגים שמן לפי התאמה לטמפ' מקום העבודה ולא קובעים דירוג אקלימי לארץ ישראל או לפי כל מדינה אחרת, אזור אקלימי מוגדר גיאוגרפית לפי ממוצעים עונתיים ושנתיים אליהם אתה הלקוח צריך להתאים את השמן הנכון לרכב שלך ולאיזור מגורייך. על כל פנים, יש מקומות חמים בצורה קיצונית בהרבה מישראל - מה שהופך אותה למקום לא כזה קיצוני.

כתבת גם: "לא התייחסתי ספציפית לשמן מסוג 20W50, אבל אם אתה משתף אותנו בשמנים בהם אתה משתמש, אומר לך שאצלי בסופה אני שם 15W50 איכותי" - יפה מאוד, אבל שמנים למנועים ישנים כמו שתיארת בד"כ מגיעים בצמיגות הזו ואם לא הבנת את הניקרא, אני כמעט ולא משתמש בהם אלא לאפליקציות ספיציפיות מאוד. כפי שאתה יכול להבין מהמאמר של KD2, מהכתבה שלי ומתגובתי הראשונה כאן, טווח צמיגות רחב וגמיש כמו של 15W50 כשהוא לא סינטטי מלא מכיל פולימרים רבים שאינם בריאים למנוע כלל ויוצרים משקעים (אגב גם בסופה עם מנוע במצב טוב אני שם 10W40 חצי סינטטי ובמקרה הרע 15W40 איכותי).

כתבת גם: "התכוונתי לקיד ולא ל-KD2" - הבנתי את זה, הטעות היחידה שהיתה לי זה שכתבתי קיד במקום KD2 בהפניה למאמר - טעות עליה כבר ביקשתי סליחה בתחילת התגובה.

בקיצור, אתה כאן בשביל לעזור ואולי קצת ללמוד או בשביל לחרחר לקרב? - כי זה פשוט חבל ומיותר, כל מה שאני כותב ניכתב ברוח טובה (גם אם בויכוח) ואם אתה חושב שאני יושב ומנסה להתנגח בך או במישהו אחר, אתה טועה טעות מרה.

-->