PDA

צפייה בגרסה מלאה : שעון ספידומטר אנלוגי

wildcat
09-03-04, 22:12
הספידומטר באוטו שלי מסודר ככה, שבין השנתות (הקוים...) בערכים הנמוכים (20 שמ"ש עד בערך 80 קמ"ש) יש רווחים יותר גדולים מאשר אלו שבין השנתות בערכים הגבוהים יותר.
אם התקדמות מחוג הספידומטר היא אנלוגית וקווית, הרי שהגיוני הוא שבעצם ככל שהמחוג מראה מהירות גבוהה יותר, כך בעצם הוא מזייף יותר, והמהירות בעצם יותר נמוכה.
האם כך????

Bulldog
09-03-04, 22:20
לא יעזור שום דבר, אפשר תמונה בבקשה?

עירא
09-03-04, 23:20
עומר, מה? כיתה טיפולית?
אני אנסה לחזור על השאלה,
בספידומטר, המרחק בין 40 קמ"ש ל-50 קמ"ש יותר גדול (פיזית המרחק שמסומן בין השנתות נגיד לצורך העיניין 2 ס"מ) מהמרחק שבין 120 ל-130 (שפה נגיד והמרחק הוא רק 1.5 ס"מ)
העיניין הוא (בהנחה גדולה שהמהירות בספידומטר היא ליניארית) שלמעשה הספידומטר מזייף או במהירויות הנמוכות או בגבוהות.
(אם מה שכתבתי לא נכון אז יצאתי דביל אבל נראה לי שזו כוונת המשורר.)
עכשיו השאלה היא האים מהירות הספידומטר ליניארית, אין לי מושג את זה יגידו המומחים.
עירא

אלון_ק
10-03-04, 00:01
מאחר ואצלי הכבל יוצא מהטרנספר, אני אכליל ואנחש שמהירות העלייה לינארית ביחס להילוך בו אתה נמצא. דהיינו, יש סטייה מסויימת בקצה ההילוכים, אבל ככל זה לא נורא.

wildcat
10-03-04, 03:00
טוב, אז קודם כל 2 נקודות לעירא - עברת להקבצה א'. :o

עכשיו ברצינות, העניין חמור הרבה יותר: המרחק בין השנתות שאחרי 120 קמ"ש קטן ממש בחצי, לעומת אלו של ה-60 קמ"ש, לדוגמא. אם ההנחה על העלייה הלינארית נכונה, זה נראה לי זיוף דיי חמור, לא?

eran4x4
10-03-04, 09:08
זה שמהירות סיבוב הכבל ליניארית לא אומר שמחוג השעון מתנהג ליניארית, לא נראה לי שמתכנני הרכב הכניסו "זיוף" כזה למהירות הרכב (זיוף קבוע של כ 5-10% למעלה בהחלט כן).

בכל מקרה הדרך לבדוק את זה היא באמצעות GPS.

נמרוד
10-03-04, 11:47
המסקנה שלך צריכה להיות הפוכה - תזוזת המחוג ביחס למהירות איננה ליניארית, ולכן ייצרו סקאלה לא ליניארית על מנת לתקן את קריאת המהירות. התוצאה הסופית היא קירוב טוב של קריאת מהירות אמיתית.

* לינאריות היא אשלייה. אין כמעט שום דבר לינארי בטבע, או במכונות שבני אדם יוצרים.

אדי
10-03-04, 12:46
או שמד המהירות צוייר בכוונה עם רווחים גדולים יותר במהירויות הנמוכות כדי לאפשר קריאה נוחה יותר. במהירויות גבוהות גם לא נמצאים הרבה זמן וזה גם לא כל כך מעניין אם נוסעים על 150 או 155 ... או שפשוט נמרוד צודק וציירו את המהירויות ברווחים שונים כדי להשאר מדוייקים.

אדי

shmil
10-03-04, 12:51
בחלק גדול מן הספידומטרים יש מגנט עגול וקפיץ, שהם האחראים על תזוזת המחוג, על ייצובו, ועל החזרתו לאפס בעת עצירה. התנועה מהכבל אינה מועברת ישירות למחוג, אלא דרך המגנט, ולכן אי הליניאריות.

Bulldog
10-03-04, 21:00
אמרתי מראש ששום דבר לא יעזור.

AvigdorAharon
11-03-04, 07:51
עכשיו ברצינות, העניין חמור הרבה יותר:

מה חמור נסיעה ב 120 קמ"ש או להסתכל בספידומטר כדי לדעת באיזו מהירות נוסעים?
לי, ב 120 קמ"ש אין זמן להסתכל על הספידומטר...

My two cents

אביגדור

נמרוד
14-03-04, 11:15
אם זה לא ברור עדיין, אני לא כתבתי ניחוש, אלא הסבר - היחס בין זוית המחוג למהירות הרכב איננו לינארי, לא יכול להיות ולא אמור להיות, והסקאלה היא שמאפשרת את קריאת המהירות הנכונה.

אדי
14-03-04, 17:29
אם זה לא ברור עדיין, אני לא כתבתי ניחוש, אלא הסבר - היחס בין זוית המחוג למהירות הרכב איננו לינארי, לא יכול להיות ולא אמור להיות, והסקאלה היא שמאפשרת את קריאת המהירות הנכונה.

ברוב כלי הרכב המרחק בין שנתות מד המהירות זהה, לא? מה קורה אז? יש מנגנון לתיקון הסטיה?

אלון_ק
14-03-04, 22:49
ולמה בדיוק מתחבר הכבל בטרנספר (לאיזה ציר בפנים)? איך ישפיעו יחסי העברה, לדוגמה (אמור להוריד, אבל למה? לאן זה מחובר?)?

נמרוד
15-03-04, 09:22

ברוב כלי הרכב המרחק בין שנתות מד המהירות זהה, לא? מה קורה אז? יש מנגנון לתיקון הסטיה?

יש כל מיני מנגנונים, אני מניח שבמכוניות מודרניות מדובר בכלל במשהו אלקטרוני. אני לא מומחה, אבל ספידומטר מכאני פשוט עובד פחות או יותר ככה -

יש ציר כניסה, שמסתובב במהירות קבועה - הוא מחובר לגיר או טרנספר, ולכן מהירות הסיבוב שלו נמצאת ביחס ישר למהירות הרכב. יש ציר יציאה, שעליו מותקן מחוג. הציר הזה לא מסתובב כמובן. החיבור בין ציר הכניסה ליציאה הוא לא קשיח, הוא יכול להיות על ידי חיכוך (כמו קלאץ' רגיל) או נוזל/גריז כלשהו (דומה בעקרון לממיר מומנט של גיר אוטומטי) או מגנטי.... בוא ניקח לדוגמא את ממיר המומנט - שם זה מאד דומה, ציר הכניסה מסתובב מהמנוע, אבל ציר היציאה עומד או מסתובב במהירות נמוכה יותר, בהתאם להתנגדות שיש לגלגלים.

בספידומטר, יש קפיץ שמתנגד לסיבוב של ציר היציאה. מצב המנוחה של הקפיץ הוא כשהמחוג מורה על אפס בסקלה. סיבוב של ציר הכניסה גורם באמצעות החיכוך הויסקוזי למומנט מסויים בציר היציאה שמסובב אותו (ואת המחוג) זוית מסוימת, עד לשיווי משקל עם כוח הקפיץ. הזוית הזאת של המחוג קשורה עם כן למהירות כניסה מסויימת.

עם הקשר היה לינארי, אז 10 הקמ"ש הראשונים היו מתורגמים נניח ל5 מעלות, 10-20 לעוד 5 מעלות, וכן הלאה, גם 150-160 היו מתורגמים ל5 מעלות בין 75 ל80 מעלות על הסקאלה. אבל זה לא ככה במציאות, כי הקפיץ הולך ונסגר - בהתחלה ההתנגדות שלו מאד חלשה, ולקראת סופו הוא הופך לקשיח אינסופית (זה איפה שהמחוג נעצר, קצה הסקאלה). לכן הגיוני שכל 10 קמ"ש הם פחות ופחות מעלות, ואם הראשונים היו 5 מעלות, האחרונים יהיו 2 מעלות.

אז הקשר לא לא לינארי, אבל הוא כן אחיד פחות או יותר - לכל מהירות רכב קבועה יש מקום מסויים שבו המחוג יעצר. אז מציירים את הסקאלה בהתאם.

נמרוד
15-03-04, 09:23
ולמה בדיוק מתחבר הכבל בטרנספר (לאיזה ציר בפנים)? איך ישפיעו יחסי העברה, לדוגמה (אמור להוריד, אבל למה? לאן זה מחובר?)?

מן הסתם לאיזור ציר היציאה, אחרת באמת היית רואה מהירויות שונות בHI ובLOW.

asafk
15-03-04, 20:56
החיישן נמצא בד"כ על ה"זנב" של הטרנספר. ככה הוא מודד את מהירות היציאה מהטרנספר. הספידומטר עצמו עושה את ההתמרה בין המהירות הזו למהירות הנסיעה של הגלגל- על ידי חלוקתה ביחס ההעברה בדיפרנציאל, ויחס ההעברה של הגלגל (על פי היחס בין מהירות סיבובית של הגלגל למהירות קוית, אשר תלוי בקוטר הגלגל). זה אומר שאם תשנה את יחס ההעברה- בלי לשנות שום דבר אחר- הספידומטר יזייף. אם הגדלת גלגלים, ושינית יחסי העברה בהתאם- הספידומטר יחזור לדייק.
יש קיטים לספידומטרים של ג'יפים מיושנים (נו... כל הג'יפים), ולGMים ישנים, שכוללים גג"ש חדש שמתחבר ב'זנב' של הטרנספר, לתיקון קריאת הספידומטר. זה נכון גם לספידומטר מכני וגם לאלקטרוני שמבוסס על חיישן שמסתובב בזנב הטרנספר.

בכלים חדישים יותר, יש חיישן מהירות אלקטרוני של הגיר- החיישן משמש למחשב של הגיר. יכול להיות חיישן שמסתובב, אבל בדרך כלל יהיה חיישן השראתי (דומה לCPS בסופה, שמשמש למשהו אחר). מנצלים את החיישן (או, בעצם את הפיענוח של הקריאה שלו במחשב גיר) גם לספידומטר, וכשהטרנספר בLO, המחשב יודע לקחת את זה בחשבון (הכל תכנה- החיים קלים). גם במקרה כזה- שינוי קוטר הגלגלים, או שינו יחסי העברה- יגרום לזיוף, ואז יש מודול אלקטרוני ששמים בטור לחיישן, שמתקן את הזיוף. אפשר גם לתכנת את המחשב גיר לקוטר גלגלים שונה או יחס העברה שונה.

אסף.

אדי
15-03-04, 21:06
אם כבר אסף הזכיר את הזיוף, אז הוא קיים בכל רכב (לפחות בכמה שבדקתי ...) מהיצרן. הזיוף מהיצרן הוא של 8%-10% בדרך כלל, כלפי מעלה. כשמגדילים קוטר צמיגים (עד גבול מסוים) בלי לשנות יחסי העברה המהירות על השעון דווקא מתקרבת למהירות האמיתית.

אם אני זוכר נכון, בסופה עם צמיגי 31" ויחסי העברה רגילים שעון המהירות לא מזייף בצורה מורגשת ...

אדי

t_uri
15-03-04, 22:14
זה נכון. גם ב-CJ עם צמיגי 31" השעון מראה די מדוייק. מה אני מדבר? אני עשיתי את ההשוואה עם פרייבטים שכנראה גם הם לא מדוייקים. מה זה משנה?

אורי טל.

eran4x4
16-03-04, 09:05
הזיוף מהיצרן הוא של 8%-10% בדרך כלל, כלפי מעלה. כשמגדילים קוטר צמיגים (עד גבול מסוים) בלי לשנות יחסי העברה המהירות על השעון דווקא מתקרבת למהירות האמיתית.

מה שמעניין שלפחות בג'ימני מד המהירות זייף ללמעלה אבל מד המרחק דייק בצורה מדהימה (דיוק של מאה מטר- שזו רזולוצית השעון על עשרות קילומטרים).

נמרוד
17-03-04, 14:46
הזיוף מהיצרן הוא של 8%-10% בדרך כלל, כלפי מעלה. כשמגדילים קוטר צמיגים (עד גבול מסוים) בלי לשנות יחסי העברה המהירות על השעון דווקא מתקרבת למהירות האמיתית.

מה שמעניין שלפחות בג'ימני מד המהירות זייף ללמעלה אבל מד המרחק דייק בצורה מדהימה (דיוק של מאה מטר- שזו רזולוצית השעון על עשרות קילומטרים).

ערן שים לב, זיוף "יזום" כזה של היצרנים, עם קיים, הוא בסך הכל הסטה (סיבוב) של סקאלת השעון. מבחינה עקרונית, אפשר לתקן עבור כל שינוי גלגל או יחסי העברה על ידי הזזת המספרים על הסקלה בלבד.

מד המרחק הוא מכשיר נפרד, שניהם ניזונים מאותה מהירות צירית שמגיעה בכבל, אבל עושים איתה דברים אחרים לגמרי. יש בHSW הסבר טוב על מד מרחק מכאני:
http://auto.howstuffworks.com/odometer.htm

wildcat
17-03-04, 21:49
שוב אני...

אני רק רוצה להבין: כתבתם שרוב הרכבים מגיעים עם "זיוף" של המהירות ע"י היצרן כלפי מעלה, ז"א שבפועל הם נוסעים לאט יותר.
אם משנים את גודל הגלגלים לגדולים יותר, בלי לשנות כלום אחר, הרכב בעצם יסע מהר יותר באותה "השקעת אנרגיה", ז"א שבעצם השווינו חזרה את הספידומטר (שזייף) למציאות?

ואם זה אכן ככה, אז השאלה הבאה שלי היא, אם משנים את גודל הצמיגים ברשיון הרכב, ומגדילים אותם, אין איזו חובה לשנות רשמית גם את יחסי ההעברה (איפה?) בכדי לא לגרום לחריגה האמורה?

eran4x4
17-03-04, 22:10
ערן שים לב, זיוף "יזום" כזה של היצרנים, עם קיים, הוא בסך הכל הסטה (סיבוב) של סקאלת השעון. מבחינה עקרונית, אפשר לתקן עבור כל שינוי גלגל או יחסי העברה על ידי הזזת המספרים על הסקלה בלבד.

זה ברור, המניע מאחורי ההודעה שלי היא להדגיש את הנקודה שהזיוף הוא רק במד המהירות ולא במד המרחק, ומי שחושב שבעקבות הגדלת הגלגלים המדים "הפסיקו" לזיף זה לא ממש המצב.

נמרוד
28-03-04, 16:34
שוב אני...

אני רק רוצה להבין: כתבתם שרוב הרכבים מגיעים עם "זיוף" של המהירות ע"י היצרן כלפי מעלה, ז"א שבפועל הם נוסעים לאט יותר.
אם משנים את גודל הגלגלים לגדולים יותר, בלי לשנות כלום אחר, הרכב בעצם יסע מהר יותר באותה "השקעת אנרגיה", ז"א שבעצם השווינו חזרה את הספידומטר (שזייף) למציאות?

ואם זה אכן ככה, אז השאלה הבאה שלי היא, אם משנים את גודל הצמיגים ברשיון הרכב, ומגדילים אותם, אין איזו חובה לשנות רשמית גם את יחסי ההעברה (איפה?) בכדי לא לגרום לחריגה האמורה?

אין טעם לבזבז אפילו אות אחת נוספת על דיוק מד המהירות בסמוראי... בוודאי שאין שום "חובה" ואין גם שום סיבה לנסות ולתקן את זיוף מד המהירות, במידה וקיים בכלל.

ערן המסוקס
29-03-04, 01:41
שינוי קוטר הצמיגים ישנה את קריאת מד המהירות ואכן גם את קריאת מד המרחק!!
השינוי עצמו יכול להיות קטן מאוד ואף אחד לא מבטיח לך שהקריאה המקורית שלך היתה מדוייקת, לכן זה לא אסון גדול.

-->