PDA

צפייה בגרסה מלאה : חיווט נעילת דיפרנציאל

רנבו
15-02-08, 15:16
שלום חברים. מאז שקניתי את הטנדר (לפני כחצי שנה) הנעילה לא עבדה וגם נורת הנעילה בלוח השעונים לא נדלקה. אחרי כמה סידורים דחופים יותר, התפניתי לתקלה הזו וגיליתי שבצמת החוטים של ה-7 גידים, 6 מתוכם חתוכים בקו ישר, והשביעי מחובר. מדובר בנעילה מקורית על היילקס 95.ויש לי כמה שאלות:
1. יש 2 צמות. עליונה של 7 גידים ותחתונה דו גידית. מה תפקידה של כל אחת (אם למשהו יש תרשים חשמל שהו יכול לשלוח זה יעזור לי מאד).
2. נשגב מבינתי, אבל האם יש סיבה כלשהי הגיונית לנטרל נעילה ע"י חיתוך 6 גידים?
3. האים חיבור רגיל של הקצוות בעזרת מחברים יספיק, או שעלי להחליף את הצמה כולה?
4. למה נורית הנעילה לא נדלקת ? היא לא מקבלת זרם ישירות במעגל של המתג?
אשמח לכל עזרה. רן

yscheiner
15-02-08, 20:58
וואי וואי וואי כמה שירשורים יש בנושא...

בגדול, תתחיל בלשחזר את הצמה, אני נתקלתי באותה בעיה בדיוק, חיבור 6 הגידים (שאני מנחש שנקרעו קרוב לאחת מתושבות הגומי) ותראה אם התקלה נעלמה.

פרק את הצמה, הנח אותה על שולחן מסודר, נקה את כל הבידוד מהצמה, חבר את כל הגידים חזרה, כדאי בהזדמנות זו להאריך את החוטים במספר סנטימטרים - הצמה הנ"ל עובדת עם מהלך המתלים האחורי (היא מחוברת בצד אחד לשאסי/ארגז אחורי ומצד שני לסרן), סגור את הצמה חזרה עם בידוד בצורה הרמטית (למנוע בעיות נזילות מים וקצרים - מיקום הצמה חושף אותה לפגעי השלוליות).

מעבר לזה, בצע חיפוש על המילה "דיפרנציאל" או "נעילת דיפרנציאל" בפורום של טויוטה - תמצא שם בעלי מקצוע חכמים ומנוסים ממני שייעצו לי ולאחרים רבות.

בהצלחה.

עמי-ו
17-02-08, 14:27
זו של 6 הגידים היא הצמה של מנוע הנעילה, השניה היא של יוניט החיווי ומטרתה היא רק להראות אם נעול או לא.
מצטרף להמלצה של קודמי, יש המון חומר בפורום, כדאי לחפש ולקרא.

איציק - 4X6ZH
17-02-08, 14:32
זוג החוטים שייך למנורת הבקרה אבל ניתוק של החוטים לא מאפשר "למחשב" המערכת
להפעיל או לנתק את הנעילה .
זוג החוטים הוא האישור לסוף או תחילת מהלך השילוב \ ניתוק .
איציק

עמי-ו
17-02-08, 14:39
זוג החוטים שייך למנורת הבקרה אבל ניתוק של החוטים לא מאפשר "למחשב" המערכת
להפעיל או לנתק את הנעילה .
זוג החוטים הוא האישור לסוף או תחילת מהלך השילוב \ ניתוק .
איציק
בהחלט ייתכן, בגלל כל התסבוכת הזו מחליפים את ה"מחשב" בממסרים פשוטים :roll:

איציק - 4X6ZH
17-02-08, 15:34
למה להחליף ולמה לעבוד קשה :roll:
פשוט זרוק את כל מערכת החשמל והממסרים
תעשה חור בדיפרנציאל ועם מקל כל פעם תשלב את הנעילה
אין צורך לנתק זה יתנק מהקפיצות
יש לך מערכת כל כך טובה ואמינה רק בגלל שלא יודעים איך לטפל ברכב הולכים וממציאים את הגלגל
העקום :evil:
איציק

Moogi
18-02-08, 12:51
איציק, המערכת המקורים עם "המחשב" לא כזאת אמינה, אצלי היא התפגרה פעמיים (שני "מחשבים" במשך כמה שנים טובות) ולהחליף את "המחשב" בחדש זה עסק לא זול.
לאומת זאת שיטת הממסרים פשוטה להפליא, אמינה פי כמה וכשאחד הממסרים הולך מדובר בהחלפה מהירה של ממסר בעלות של שקלים בודדים.
היתרון הנוסף שמשפר את האמינות של הממסרים זה שכבר אין תלות במיקרו סוויטצ'ים (שגם יודעים להתקלקל) שמדווחים למערכת המקורית על מצב תיבת העברה, זה נותן אופציה לנעול ללא קשר לשילוב 4X4 והילוך כוח כמו שדורשת המערכת המקורית.
זה יתרון למי שיודע מה הוא עושה, אך אולי קצת מסוכן למי שלא מבין עד הסוף את משמעות נעילת הדיפרנציאל - (אני מאמין שרוב מי שמחזיק היילקס מדור 93-97 שייך בד"כ לקבוצה הראשונה).

איציק - 4X6ZH
18-02-08, 13:02
אני הייתי מנסה להבין מדוע מתפגרים מערכות ההפעלה של הנעילה
במיוחד כשהיא נמצאת בתוך הרכב ואין כל אפשרות לפגוע בה חיצונית .
בנוסף כדאי להקפיד על איטום וניקוי מנוע הנעילה ( המים אוהבים להכנס אליו ) ויש לו גם נשם
פרטי שלו .
התקלה אני מדגיש התקלה במערכת הזאת היא חדירת רטיבות לתוך מנוע הנעילה .
כתוצאה המגנטים של המנוע משתחררים ואז אתה מקבל מנוע עובד אבל בלי כח :cry:
או במקרה אחר אתה מקבל מנוע תפוס .
מי שלא יודע איך לבדוק עשוי להזין את המערכת בכיוון הפוך ( מחברים 12 וולט ישירות למנוע)
ואז הסיכוי לנזק ביחידת הבקרה הוא ודאי .
איציק

Moogi
18-02-08, 13:24
למה מערכות ההפעלה האלה מתפגרות אנחנו כבר מבינים - בלאי, לחות, אבק ולאוו דווקא מים של ממש - אם כי גם זה קורה...
פנים הרכב בהיילקס שנוסעת הרבה בשטח לא לגמרי סטרילי מהסביבה (אבק ומעברי מיים) ומעבר לזה גם לחלקים אלקטרוניים יש בלאי רגיל כמו לכל דבר אחר.
בנוגע למנוע הנעילה הבעיה עם המגנטים מוכרת, והנזק הוודאי שתיארת הוא בהחלט סיבה נוספת לכשל המערכת, אבל התיקון פשוט: מפרקים, מנקים ומדביקים את המגנטים למקום עם דבק אפוקסי מתאים וטוב ואז אם עדיין לא עובד, מחליפים את ה"מחשב" שנידפק בממסרים.

איציק - 4X6ZH
18-02-08, 13:34
לגבי הדבקת המגנטים .
מגנט בודד אין בעיה אבל איך אתה יודע את קוטביות המגנטים כאשר יש לך יותר ממגנט אחד משוחרר?
איציק

Moogi
18-02-08, 14:14
המגנטים בגלל גודלם וצורתם בד"כ לא יכולים להסתובב או לדלג אחד מעל השני כשהמנוע סגור גם אם יותר מאחד התנתק, הם פשוט ניצמדים אחד לצידו של השני באותו הסדר שהם היו רק לא בדיוק במקום ואז מזיזים אותם חזרה.
צריך גם ביש מזל מיוחד כדי שכולם יתנתקו ממקומם באותו זמן, אבל גם אז בד"כ נישאר סימן משאריות ההדבקה המקורית של המגנט והוא סימן שונה במקצת בין אחד לאחד וכך כמו בפאזל אפשר למצוא היכן המגנט ישב.
האופציה המסובכת ביותר כשכל השאר כבר לא רלוונטי זה לבדוק עם מגנט נוסף עם קוטביות ידועה את קוטביות המגנטים של המנוע ולראות באיזה שלב יש התרחקות או התקרבות ביניהם, אבל זה באמת קצת בעייתי וצריך לדעת מראש איזה קוטביות צריכה להיות באיזה נקודה ולאיזה כיוון המנוע מסתובב.

עמי-ו
25-02-08, 10:58
איציק,
ה"מחשב" המקורי של הנעילה שמגיע עם הרכב איננו אמין כלל והוא מתקלקל בלי סוף, הרכבתי ממסרים על לא מעט טויוטות שבהן ה"מחשב" נדפק, למה נדפק? זו שאלה טובה בדיוק כמו למה נשרפה לי הטלוויזיה...הכנסת אלקטרוניקה סיבכת את העניינים. הפחד מלהרכיב שלושה ממסרים פרימיטיביים במקום המערכת הבעייתית והמתוסבכת המקורית לא ברור לי בעיקר כשזה פתרון נקי פשוט עובד ואמין, שים גם פיוז בדרך בכדי למנוע את האפשרות של בעיות במידה ויהיה קצר/עומס יתר בגלל החוטים או בגלל בוץ וכו' שחדר למרכת וזהו, בנית בקרה פשוטה טפשה ואמינה.
עכשיו לגבי המגנטים, הבדיקה של קוטביות מאד פשוטה, שים מגנט ליד מגנט כאשר האיזורים של הקשת הפנימית פונים זה אל זה. המגנטים התרחקו? קיבלת מגנטים עם אותה חלוקת קוטביות, המגנטים נצמדו? הם בעלי סידור קוטביות הפוך. עכשיו בנוגע לסידורם, המגנטים עם אותה קוטביות אמורים להיות אחד מול השני כאשר הציר של המנוע (העוגן אם אני לא טועה בשמו) נמצא ביניהם כחוצץ. להדבקה ניתן להשתמש בדבק אפוקסי פשוט ובפילמורו בתנור בטמפ' נמוכה יחסית (בסביבות 40 מעלות צלסיוס או מעט יותר) בכדי להוסיף לחוזקו (שיטה מוכרת..) ולקצר את זמן הפילמור. יש להזהר בטמפ' החימום מכיוון שמגנט נפרק בטמפ' גבוהות ואיננו חוזר לעצמו לאחר קירור, מדובר על טמפ' גבוהות מאד כך שאין יותר מדי מה לחשוש בחימום לטמפ' שציינתי קודם.
בקיצור אין בעיה לתקן מגנטים שנותקו ולהחליף בקרה בממסרים, זה עובד מצוין ואין ממה לחשוש (מנסיון לא מועט, שאל את מוגי 8) ...)

טל חסיד
25-02-08, 20:01
עמי למרות שאני לא אוהב כל כך את המערכת החשמלית של הנעילה לא ברור לי מה לא אמין בא אצלי לא היו תקלות חוץ מהצמה שחוט אחד נקרע פעם אחת.
את הנעילה הקדמית בניתי מכנית לחלוטין והיא הכי אמינה, אבל יקרה מאד.

טל

hitoy
26-02-08, 10:21
עדכון .

לרן היתה בעיה משולבת של כל המערכת:
1- הצמת חשמל מהשלדה לסרן היתה קרועה.
2- המנועה היה במצב של מעבר לגבול.
3- מישהו העלים את הקופסת בקרה מהרכב.
הכול תוקן ויש נעילה שעובדת.

הערות:
1- אין צמה של 6 גידים, יש צמה של 7 גידים שמתפצלת ל5+2, החמישה הם ליחידת מנוע והשניים הם ליוניט ביקורת על ה"ביצה".
הנעילה תתפקד גם אם היוניט מנותק.
2- מכל הרכבים שעברו אצלי (ועברו) לאף אחד לא היתה בעיה אם הקופסת פיקוד. = הקופסה המקורית אמינה מאוד (לדעתי האישית בלבד).ואם כבר יש צורך להחליף יחדת פיקוד אז זה בגלל התעסקויות של חשמלאים בנסיון למצוא "למה המנוע לא עובד".
נזכרתי שהיה אחד שהחליף את הקופסה בגלל קורוזיה ממי הירקון(הוא החליף גם את הרדיודיסק).
3- לגבי המגנטים, שכחתם לציין שחשוב לסגור את המכסה עם המגנטים במצב הנכון לפי הבליטות/שקעים בבסיס המכסה ליד הברגים.

יואב

טל חסיד
27-02-08, 20:57
עמי למרות שאני לא אוהב כל כך את המערכת החשמלית של הנעילה לא ברור לי מה לא אמין בא אצלי לא היו תקלות חוץ מהצמה שחוט אחד נקרע פעם אחת.
את הנעילה הקדמית בניתי מכנית לחלוטין והיא הכי אמינה, אבל יקרה מאד.

טל

עמי-ו
28-02-08, 10:27
אהלן טל,
אצלי בטויוטה הלכו פעמיים מערכות בקרה, אצל מוגי עד כמה שזכור לי המספר דומה כך גם אצל יואב (ג'וזי) ועוד כמה חבר'ה שעברו אצלי עם אותן בעיות בדיוק, קופסת הפיקוד הייתה תקולה, מכאן באה הטענה שלי שלא מדובר ברכיב אמין במיוחד. החלפתה בממסרים פותרת את הבעיה ועולה בסה"כ משהו כמו 80 ש"ח (ממסרים ובתי ממסר)... חשבתי בזמנו על הפתרון המכני לנעילה הקדמית (זה חלק מהמקצוע שלי להזכירך ;) ) אבל מכיוון שהעלויות היו גבוהות מדי ומכיוון שהמנוע החשמלי היה תקין לחלוטין ההחלטה הייתה מאד מהירה ופשוטה (שלא נדבר על פשטות ביצוע העבודה).
את הבקרה של הנעילה האחורית בניתי במהלך טיול (בעצירת קפה) כאשר הבקרה המקורית שבקה חיים כשהנעילה נעולה..(לקח מעט זמן להבין שהתקלה נובעת משם) שלושה ממסרים הולוו ממערכות נלוות מיותרות ותוך כלום זמן חודש הטיול, עד כדי כך זה פשוט...

יואב אתה צודק (מן הסתם) לגבי הצמה, 5 חוטים הולכים לכיוון המנוע-שניים הם החיווט הישיר של המנוע ושלושה שייכים ללימיט סוויצ'ים (2 לימיטים ואחד (-) אם זכור לי נכון) השניים הנוספים הולכים למיקרו סוויץ' (לא כ"כ מיקרו ;) ) שמטרתו חיווי מצב נעול/פתוח בלבד.
לגבי המכסה של המנוע, אכן יש בליטות שקובעות ועוזרות בקיבוע המכסה למקומו, מטרתן היחידה (לדעתי) היא להביא את המכסה למקומו המדויק (עד גבול מסוים כמובן...) בכדי לדאוג שציר המנוע יושב "בנוחיות" בין שתי תושבותיו (אחת נמצאת על המכסה) בדיוק יחסית גבוה, כך נמנעת האפשרות שתהיה התנגדות מכנית ושהמנוע יתאמץ לחינם.

רנבו
28-02-08, 13:58
טוב, אני לצערי לא מבין גדול במערכת החשמל.אבל ביקרתי אצל יואב ומהרגע שהוא מתחיל לעבוד, אפשר לראות שהטנדר בידיים טובות (בדרך כלל אני לא אוהב שמתעסקים לי עם האוטו). הוא בנה לי פיקוד חדש,הכין צמה חדשה סידר את יחידת הנעילה. הנעילה עובדת מצוין, הוא עשה עבודה ממש נקיה ויפה (שזה כיף לראות), וכל הסיפור היה הרבה יותר משתלם מכל פיתרון אחר (שקלתי לעשות נעילה מכנית). אני לא מכיר את הנעילה המכנית, אבל נראה לי שבמצב שהיה ברכב שלי, קיבלתי את הפיתרון הכי טוב שיכלתי לקבל.

עמי-ו
02-03-08, 21:24
אני רק יכול להגיד שמתגובות ששמעתי מאנשים על יואב והעבודה שלו אתה יכול להיות רגוע, קיבלת עבודה מצויינת ואכן פתרון קל זול והכי נכון שיכולת מול מה שתיארת.

s_n_p
22-12-13, 17:28
כתבה מעניינת על מנוע הנעילה: http://rodnh.byethost12.com/tacoma/locker.htm

רק לא הבנתי את המשמאות של כיוון החריצים בגלגל השיניים:

There are two slots in that output gear that engage drive tangs on the output shaft. You can see them here at about 3 and 9 o'clock. It is important that they be oriented as indicated with respect to the housing when the motor is energized to go to and stops at the lock position. This verifies correct operation (at the right times) of the contacts below the large composite gear. Shown above is the correct position when the actuator is in the lock position. You can also see in this photo that curved segment attached to the large composite gear that was mentioned previously.

-->