PDA

צפייה בגרסה מלאה : מתח במצתי חימום לא מפסיק. החברה לא יודעת למה...

יונתןמצפה
20-02-08, 23:02
טרופר 2000, דיזל ידני.
לאחר תקופה ארוכה שהרכב מניע קשה לאחר מנוחה ארוכה (לילה), משהו בים 4 ל-7 שניות, ולאחר שבמוסך מורשה לא ראו בעיה, הוחלט שהגיע זמן לסדר את זה ו"להתעקש" עם המוסך.
ממצאים (מוסך מורשה):
1. ע"פ בדיקה חיצונית המצתים לא היו תקינים- הוחלט להחליף.
2. לאחר הוצאת המצתים- כולם אכן היו שרופים.

המצתים הוחלפו בחדשים. לאחר ההחלפה, בוצעה ע"י המוסך בדיקה של המתח במצתים (ע"י בדיקת מתח ישירות למצתים) ונמצא שהם ממשיכים לקבל מתח, גם אחרי דקה שלמה!
ניגשו לספרים והתוכניות, לא נמצא מקור לבעייה. בהתייעצות עם המומחים במרכז של החברה, גם להם לא היה פתרון או רעיון עד לסוף יום העבודה.
הוחלט לנסוע הביתה עם הרכב, כאשר המצתים (החדשים) מנותקים ממקור המתח ע"מ שלא יישרפו שוב.
יש לציין כי המנורה של המצתים בלוח השעונים מתפקדת כרגיל ונכבת לאחר מספר שניות של סוייצ'.
מחשב הרכב לא הראה בעייה כלשהי, גם לא מכיוון המצתים.

מספר שאלות:
1. ראשית, לאן לגשת ע"מ לנסות לאתר את מקור הבעייה?
2. האם יש להניח כי המצתים הקודמים נשרפו בעקבות הבעייה הזאת?
3. מה הנזק שיכול להיגרם כתוצאה מנסיעה (התנעות ארוכות) עם מצתים תקולים/ מצתים ללא מתח למשך תקופה ארוכה? (מלבד בלאי/ נזק לסטסטר והמצבר)
4. מה ניתן להבין מכך שמנורת הביקורת של המצתים מתפקדת באופן תקין גם ללא מתח במצתים?? לי זה נראה מוזר מאד. ע"ב מה היא נכבת/ המתח למצתים מפסיק. פרק הזמן שהיא דולקת אינו קבוע ומשתנה בהתאם לתנאי הסביבה. כיצד "יודע הרכב" כמה זמן לספק מתח למצתים אם הם בעצמם לא מדד ...?

לגבי המוסך- מדובר במוסך הכי מוצלח שמצאנו לאחר מעבר בין לא מעט מוסכים מורשים. לטעמי, עצם העובדה שהוא פנה לספר, לאחר מכן לחברה, והמשיך בכך שהוא הודה שהוא אינו יודע (עדיין) לפתור את הבעייה מעידה על אמינותו. הרכב יחזור למוסך בקרוב לטובת המשך בדיקות. בינתיים, מה דעתכם?
תודה,
יונתן

חנן-ג'יפולוג
20-02-08, 23:13
אני לא מכיר את הרכב הזה, ואני לא יודע לעזור לך, למעט לעדכן אותך שיש היום דיזלים שבהם המצתים עובדים לא רק בזמן ההתנעה, אלא לפי טמפ' המנוע והסביבה ותנאי העבודה, וזה יכול להיות גם בעמידה בפקק שעתיים לאחר ההתנעה. יש מצב שמה שראית הוא תקין.גם בדיזלים ישנים יותר המצתים לא כבים לאחר ההתנעה ומיד עם כיבוי נורת החיווי אלא פרק זמן לאחר ההתנעה. מהו פרק הזמן הזה? אין לי תשובה לגבי הטרופר.

יונתןמצפה
21-02-08, 00:36
חנן תודה על התגובה!
אתה יכול להסביר בבקשה מדוע יש מצתים שעובדים גם כאשר המנוע חם. על איזה רכבים מדובר?אני חשבתי שתפקידם לחמם את האיזור ע"מ לאפשר הצתה ראשונה קלה יותר של הסולר בזמן ההתנעה. אם הם עובדים גם כשהמנוע עובד זה לא עלול לגרום להם ליישרף לאחר זמן ממושך?
כמו כן, אם תוכל להתייחס לשאר השאלות שלי בנוגע לנסיעה/ התנעה עם מצתים שרופים/ לא עובדים.
תודה מראש!
יונתן

חנן-ג'יפולוג
21-02-08, 07:38
אין לי ידע רציני בנושא. למיטב ידיעתי, במיוחד במנועי הזרקה ישירה מודרניים, במקרים של טמפ' נמוכות בתא השריפה, כמו בעמידה ממושכת בסרק, טמפ' אוויר נמוכות במיוחד, וכו', יש צורך במצת החימום כדי לשפר את הבעירה של הסולר ובכך להפחית רעידות במנוע וזיהום אוויר. אני מניח שמבנה המצתים ואמינותם מתאימים לתפקידם ולתכנון המנוע, אם הם אמורים לעבוד שלא רק בזמן ההתנעה.

מה יקרה אם תסע בלי מצת חימום? תיאורטית כנראה טיפה יותר רעידות במנוע וזיהום אוויר. מעשית, בלאי ברור לסטרטר וכנראה גם למצבר. אני יכול לספר לך שאבי נוסע יומיום בטרקטור מודל 61 שלו כבר משנת 63 כשהוא קנה אותו משומש, והוא לא זוכר מתי פעל לו סליל החימום, אם הוא אי פעם פעל בכלל. אני מכיר גם משאיות עם מנועי דיזל מודרניים מאוד שמגיעות לישראל וכאן היבואן מבטל להן את סליל החימום, או שמראש מזמין אותן ללא סליל כזה.

יונתןמצפה
21-02-08, 09:39
טוב, לאחר בירור קצר- מסתבר שע"פ המפרט של הרכב, מצתי החימום אמורים לעבוד בין 9 ל-13 שניות. מעבר לכך ע"פ הספר יש בעייה.
עוד רעיונות?

חנן-ג'יפולוג
21-02-08, 09:53
זה בהחלט לא הפתרון הנכון או "פתרון בית הספר" אבל לעניות דעתי, אם החלופה שלך עכשיו היא להתרוצץ בין מוסכים עד שתגיע לזה שיגאל אותך, עדיף לך להתקין ממסר שמנתק את המתח למצתים כשהרכב מונע. חצי שעה ו100 ש"ח ואתה עם פתרון שעובד והוא שקוף למשתמש.
בינתיים אתה מזיק, כאמור, לסטרטר ואולי גם למצבר, וזה עולה יותר מממסר.

איציק - 4X6ZH
21-02-08, 10:14
איך אני אוהב את השרשורים האלה :evil: :evil:
הוא אמר . הוא בדק . הם יודעים .
לשאלה שלך יש רק תשובה אחת והיא חייבת להיות בספר המכונאי של הרכב ( לא ספר הנהג ) .
כמו שחנן כתב פלגי החימום עובדים הרבה יותר מכמה שניות . ( והם גם יודעים לנתק את עצמם )
כל פלג בתוכו יש יחידה שמורידה את עוצמת החימום ביחס להתחממות הפלג .
לפלגים האלה חייב להיות ממסר פיקוד
ולממסר הפיקוד חייב להיות מי ששולח את פקודת ההפעלה ( מחשב רכב \ חיישן חום מנוע \ קוצב זמן)
למי שיש את תוכנית מיקום החלקים ברכב והוא מבין מה הולך שם לא צריכה להיות בעיה.
כך בחשבון שבהחלט יתכן שהיה איזה " חכם " בדרך שעשה תיקון מקצועי ואתה מחפש את האבן שהטיפש זרק לבאר :(
אני לפני שהייתי מפרק את הרכב הייתי מנתק את הפלגים ומחבר במקומם מנורת ביקורת ( לא LED ) מנורת ליבון שצורכת זרם ונותן למנורה לדלוק עד שהמנוע באמת יתחמם אולי זה כך צריך להיות .
איציק

יונתןמצפה
21-02-08, 10:48
איך אני אוהב את השרשורים האלה :evil: :evil:
הוא אמר . הוא בדק . הם יודעים .
לשאלה שלך יש רק תשובה אחת והיא חייבת להיות בספר המכונאי של הרכב ( לא ספר הנהג ) .
איציק- ספר הנהג לא יצא מתא הכפפות. כמובן שמדובר בספר המכונאים, כמו גם התייעצות של המכשירן הבחיר במוסך עם המהנדסים הבחירים ב- UMI. זאת גם הסיבה שאני מנסה לברר קצת מידע כאן. הדעות שלכם תורמות לידע שלי שהוא פחות מזה של המוסך.
כמו שחנן כתב פלגי החימום עובדים הרבה יותר מכמה שניות . ( והם גם יודעים לנתק את עצמם )
ולממסר הפיקוד חייב להיות מי ששולח את פקודת ההפעלה ( מחשב רכב \ חיישן חום מנוע \ קוצב זמן)
למי שיש את תוכנית מיקום החלקים ברכב והוא מבין מה הולך שם לא צריכה להיות בעיה. - ובכל זאת, יש... :sad:
כך בחשבון שבהחלט יתכן שהיה איזה " חכם " בדרך שעשה תיקון מקצועי ואתה מחפש את האבן שהטיפש זרק לבאר :( גם האופציה הזאת פחות סבירה מפני שהרכב אצלינו מתקופת האחרויות ומעולם לא טיפלו במצתי החימום
אני לפני שהייתי מפרק את הרכב הייתי מנתק את הפלגים ומחבר במקומם מנורת ביקורת ( לא LED ) מנורת ליבון שצורכת זרם ונותן למנורה לדלוק עד שהמנוע באמת יתחמם אולי זה כך צריך להיות .
איציק

לגבי ההצעה שלך עם מנורת הביקורת, זה נשמע הגיוני. למרות ששוב, בספר המכונאים כתוב במפורש- בין 9 ל- 13 שניות עבודה של המצתים.
האם יכולה ליהיות סיבה לבעייה שלא חשבנו עליה וצריך לבדוק. (השערות ממש לא מבוססות שלי- חיישן טמפרטורה? קצר במינוס כלשהו שאחראי על ניתוק הזרם?) בקיצור, לי אין מושג. רעיונות מקצועיים שלכם יתקבלו בברכה!

יונתןמצפה
21-02-08, 10:58
איציק

איציק, לפי מה שאתה כותב, הפלג חימום עצמו הוא האחראי לניתוק הזרם אליו/ הפסקת העבודה שלו?
אם כך, נורת ביקורת שתחובר במקום המצתים לא תיכבה לעולם.
האם יש דרך (מקצועית ונכונה) לבדוק הפסקת עבודה של מצתי חימום כאשר הם מגיעים לטמפ' שבה הם אמורים להיכבות?
האם הטפ' הזאת אמורה ליהיות רשומה על המצת או על הקופסא כנתון של היצרן?
ושאלה אחרונה- בהנחה שמה שכתבתי נכון, מה תפקידה של נורת הביקורת בלוח השעונים? הרי ע"פ הוראות היצרן, התנעת הרכב תעשה רק לאחר כיבוי הנורה. מה אפשר להבין מזה שהיא דולקת ונכבית באופן תקין גם כאשר מצתי החימום לא מחוברים למקור מתח??

איציק - 4X6ZH
21-02-08, 11:16
הפלג לא אחראי לניתוק הזרם אליו . הפלג דואג לעצמו ולחום הנכון בחלל תא השריפה על מנת לשפר זיהום אויר \ להשתיק את רעש המנוע ( דיזלניג ) ברמת צלינדר בודד .
המערכת בגדול דואגת לאפשר לפלגים לעבוד במידה ומתקימים כמה תנאים ( חום \ סטרטר \ סל"ד זמן ...)
מנורת הביקורת תפקידה לאשר לנהג זה השמן שאפשר להניעה
ובפרוש ( עד כמה שאני מכיר מערכות אלה ) הפלגים יכולים להמשיך לחמם מבלי שהמנורת דולקת .
אתה מנסה להבין איך המערכת הפרטית אצלך עובדת ( וזה יפה )
אבל התשובות שלנו הם כלליות ולא נכנסות למקרה הפרטי של המערכת אצלך .
על מנת להכנס לעומק המערכת שלך נדרש שרטוט מעגל המערכת .
והמכונאי במוסך צריך ללכת לשרטוט
עד כמה שאני מבין אתה מדבר על טרופר שמערכת הדלק שלו היא מסוג מסילה משותפת
וזה עולם דיזל אחר !!
והתשובה שלי בפרוש מתיחסת לדיזל מסילה משותפת .
והשאלות שלך הם לדיזל הזרקה ישירה .
וזה ממש לא אותו מנוע .

יונתןמצפה
21-02-08, 11:34
שוב, תודה על התגובות!
אני מבין שהתשובות הכלליות שלכם (למרות שהם מקצועיות מאד ומעידות על ידע רב!), לא יעזרו לי.
בינתיים, המכשירן במוסך לומד את הבעייה באופן תיאורטי ע"י הסרטוטים והמהנדסים בחברה. כשתיהיה לו תשובה הוא יודיע לנו ונחזור לשם.
בינתיים, אבא שלי מצא פתרון יצירתי ע"מ לא לנזיק לסטרטר/ מצבר - הוא מחבר באופן ידני את קונקטור המתח של המצתים לכ- 10 שניות, מנתק ואז מניע. הוא מדווח שההתנעה הרבה יותר קלה ונקייה...
אם מישהו יוכל לתת דעה שמבוססת על הבנה מעמיקה של הרכב הספציפי זה עשוי לעזור. (למרות שלא ממש נראה לי שיש הרבה כאלה גם בחברה עצמה... :evil: )
בינתיים שוב תודה,
יונתן

סוזי המשתוללת
21-02-08, 11:59
יונתן
יש לך כאן באתה את הספר של הרכב (אני משער שכבר הורדת אותו מן הסתם )
אל תתעצל - פתח אותו ותקרא אתה תהיה המום מכמות התובנות שתשיג
לדוגמא - אני קורא את פרק הגיר
מרבית התקלות/תופעות בגיר נובעות מבעייה בתפקוד השסתומים /סולנואידים שאותם ניתן לשפץ לבד עם קצת רצון ואומץ
ככל שאתה מעמיק יותר אתה מבין כמה שטויות פולטים לך "בעלי מקצוע" בתחום החל משיפוץ גיר וכלה ב..........
בקיצור שב ותתחיל לקרוא - זה לא דוקטורט

shlomi589531
21-02-08, 13:08
גם לי טרופר 99 היו בעיות הנעה לאחר החלפת מצתים ניגשתי לחשמלאי ובבדיקה הסתבר אכן כי המצתים ממשיכים לפעול כ- דקה לאחר כיבוי נורית הסליל בלוח השעונים ואחר כך כבים ,יתכן שמנורת הסליל היא אינדיקצייה מינימאלית שניתן להניע כאשר בפועל החימום ממשיך לסיוע טוב יותר עד שטמפרטורה מגיע למצב אידיאלי

ronaldo
21-02-08, 21:50
"סוזי" צודק, כל מה שאתה צריך נמצא ב Trooper workshop manual כאן באתר:
זמני עבודה ודיאגרמה חשמלית וכל החלקים המעורבים תמצא ב-
SECTION 6D6
QOSIII PREHEATING SYSTEM

יונתןמצפה
21-02-08, 22:32
תודה על התגובה,
לצערי אני לא יכול לפתוח את מה ששלחת לי, יש לי איזה ווירוס והוורד לא עובד...
בכל מקרה, לאבא שלי יש את ההורדה של ספר הרכב, הוא בודק שם.
אם יהיו עדכונים אכתוב כאן.
לילה טוב

-->