PDA

צפייה בגרסה מלאה : סופה סירבה לזוז

eli&orna
26-02-08, 21:08
ערב טוב,
ברשותי סופה, ואני לא מבין גדול (עדיין) בצד הטכני.
(למנהלי האתר, יכול להיות שזאת הודעה ששייכת לפורום מתחילים?)
היום כשהנעתי אותה ושילבתי להילוך היא ניסתה לזוז (ניסיתי גם קדימה וגם אחורה) וזה כאילו שמנסים לזוז עם הנדברקס (שהוא כמובן היה למטה), היא מנסה להתקדם ונתקעת.
לאחר כמה נסיונות + שילוב 4X4 שלא עזרו ניסיתי לשלב 4X4 LOW ועם הרבה גז היא זזה.
לא שמעתי שמשהו נשבר, או מכה כלשהיא, כאילו משהו שם השתחרר.
יש למישהו רעיון מה זה יכול להיות?
האם אפשר ליסוע כך? יש סכנה שהגלגלים ינעלו באמצע נסיעה?
תודה מראש לכל העוזרים.
אלי

AvigdorAharon
26-02-08, 22:28
אני מהמר על בלמים תפוסים (בעיקר האחוריים).
כמה זמן לא הזיזו את הסופה?

אביגדור

raanan
26-02-08, 22:33
אני מהמר על בלמים תפוסים (בעיקר האחוריים).
כמה זמן לא הזיזו את הסופה?

אביגדור

מצטרף להימור של אביגדור ומוסיף, יום יומיים לפני כן "צללת" בשלולית בוץ רצינית.

רענן

חנן-ג'יפולוג
26-02-08, 22:35
הרם גלגלים ובדוק אם הם מסתובבים.

eli&orna
27-02-08, 08:24
בוקר טוב
נכון, נסעתי איתה בשלג הראשון שירד בירושלים (לפני שבועיים בערך).
אוקיי, בלמים תפוסים.
יש סכנה בזה? הם יכולים להתפס באמצע נהיגה?
או שמעכשיו (אחרי שהם השתחררו) הכל כרגיל?
צריך לעשות משהו בנידון? איך אפשר להמנע מזה?
תודה לעונים
אלי

אברמלה
27-02-08, 08:29
בוקר טוב
אוקיי, בלמים תפוסים.
תודה לעונים
אלי
עם ברקסים לא משחקים..... תזמין גרר קח את הרכב למוסך שיפרקו את כול 4 הגלגלים ויבדקו את הסיבה.

eli&orna
27-02-08, 10:19
בוקר טוב
אוקיי, בלמים תפוסים.
תודה לעונים
אלי

לא הבהרתי את עצמי,
עכשיו היא נוסעת ללא כל בעיה.

AvigdorAharon
27-02-08, 11:01
אם אין לך מספיק ידע בנושא, מצטרף להמלצה של אבי ש.

אביגדור

שמוליקו
27-02-08, 11:50
ואיך היא עוצרת?
יש משיכה? אין משיכה?
בלימה טובה?
אם משהו תפס לך את הבלמים (לי אגב זה קרה פעם עם פרייבט, מהקור הקליפרים נתפסו) כדאי שתדע מה זה היה ,
כדי להמנע ממנו בפעם הבאה או לדעת איך לשחרר.
לכן, בכל מקרה הייתי ממליץ ללכת למוסך שאתה סומך עליו לספר לו מה קרה, ושיפתח את הבלמים ויבדוק אם יש שם משהו שעלול להתפש שנית.
בהצלחה

גיתאי נוה
27-02-08, 15:27
אלי

ראשית כל בדוק אם כל הגלגלים מסתובבים חלק באוויר, כפי שהמליץ לך חנן.

לאחר מכן הייתי ממליץ על הפעולות הבאות; לידיעתך, הבלמים האחוריים הם מסוג תוף והקדמיים הם מסוג דיסק:

פרק גלגלים אחוריים ואת התוף. אם התוף לא נשלף ביד 'עזור' לו במכות פטיש קלילות על ההיקף. לאחר מכן, ודא ששום קפיץ או פלאח לא מסתובב לא בחופשיות חסר בית, ושהכל מנונח במקום. כמו כן ודא שאין חלודה על ההיקף הפנימי של התוף, היכן שנעלי הבילום נלחצות לצורך בלימה, ושאין מדרגות לרוחב התוף אלא הוא מוחלק באופן שווה לכל אורכו.
אם מצאת חלודה רצינית ו/או מדרגה לרוחב, החלף לתוף חדש (כ-270 ש"ח אצל ינוביץ' בת"א).
הרכב חזרה, כאשר התוף אמור להתלבש על בסיס המכלול בחיכוך קל. כמו כן, כאשר חבר יושב ברכב עם מנוע עובד ולוחץ בכח על דוושת הבלמים, אתה לא אמור להיות מסוגל לסובב את הגלגל בידך בכלל. במידה ואתה לא מצליח להלביש אותו או שההלבשה קלה מדי, יש צורך לכוון רגולאז' - הוראות וכן מידע נוסף תוכל למצוא בשירשור של קיד על בלמים.
לעיתים, בייחוד לאחר התבצבצות (=בוץ) כאשר לא שוטפים את הרכב, נתפס קליפר בבלם קדמי, אם כי בד"כ זה כשלעצמו לא אמור להגיע לרמה של מניעת תנועה. פעמים רבות הקליפר משתחרר מעצמו, אבל לא תמיד באופן מלא.
בדיקה: קח את הג'יפ לסיבוב ונסה לבדוק אם אין משיכת הגה לאחד הכיוונים. עצור את הרכב, ובדוק במגע יד את הג'נטים הקדמיים: בגלגל שבו נתפס הקליפר הג'נט יהיה חם באופן מובהק. זהירות במגע - עלול להיות רותח!!
אם אתה חושד שאחד הקליפרים תפוס, דווח ונמשיך מכאן.
פתח מכסה משאבת בלם ראשית בתא המנוע וודא שאין עצמים זרים בתוך נוזל הבלמים (בשני התאים, כמובן; הגדול שייך לבלמים הקדמיים והקטן לאחוריים) - אם יש הוצא אותם מייד. כעת, ליד כל אחד מ-4 הגלגלים בצידו הפנימי, היכן שמתחבר צינור הבלימה, קיים ניפל-ונטיל קטן. פתח את ארבעת הונטילים בעזרת מפתח פתוח (או ג'בקה, רק אם היקף הונטיל הרוס ומפתח מחליק עליו) כל אחד בתורו, ותן לנוזל לדלוף לתוך מיכל איסוף.
לאחר שרוקנת את כל הנוזל מכל 4 הצינורות והמשאבה ריקה לגמרי, נקה אותה ואת הפתחים שבה בעזרת לחץ אוויר (אם יש...). סגור את כל הונטילים ומלא מחדש, במיכל המשאבה הראשית, נוזל בלמים חדש ונקי. מכיוון שרוקנת הכל אני ממליץ לך לנצל את ההזדמנות ולמלא נוזל מסוג DOT 4, אבל גם DOT 3 יהיה בסדר גמור (הסוג הראשון מתחמם בטמפ' גבוהות יותר ולכן יעיל גם בעומסים גדולים מאד. לא משהו שהייתי מתאמץ במיוחד בשבילו, רק 'על הדרך'...). ודא שהגומיות במכסה המשאבה מכונסות פנימה וסגור עם האבטחה.
לאחר המילוי יש לנקז אוויר מהמערכת. הושב ברכב חבר שיפמפם עד שיווצר לחץ (מנוע דומם), ואז יחזיק את הדוושה לחוצה במצב זה. כאשר הדוושה מוחזקת, פתח מעט את הונטיל באחד התופים/קליפרים, מה שיגרום לדוושת הברקס לאבד לחץ ו'ליפול' – וחוזר חלילה. מפסיקים את התהליך כאשר מן הונטיל יוצא נוזל בלמים נקי ואחיד, ללא 'השפרצות' אוויר, ואז עוברים לתוף/קליפר הבא ומבצעים אותו דבר.

שים לב!

מכיוון שבמצב רגיל אנו מפעילים את בוכנת משאבת הבלמים על פני חלק מקֶדח המשאבה בלבד, יש סיכוי שעם הזמן הצטברה חלודה בחלק שאליו לא הגיעה הבוכנה. מה שעלול לקרות במצב כזה הוא שבתהליך הניקוז נפעיל את מלוא מהלך המשאבה והחלודה תהרוס את אטימת הבוכנה, מה שיוביל לבלאי מהיר של המשאבה תוך תקופה קצרה. לכן, מומלץ להניח בלוק תחת דוושת הבלם במשך התהליך, כך שהוא ימנע את הפעלת המשאבה על פני כל מהלכה.

כל משך תהליך הניקוז יש להקפיד שנוזל הבלמים במיכל בשני ה'חדרים' לא נגמר, אחרת שוב ייכנס אוויר למערכת ולא עשינו כלום. לכן, מדי פעם בין הפמפומים בדוק את מצב המיכל ומלא נוזל בהתאם.

בסיום תהליך הניקוז אל תשכח למלא שוב את מיכל נוזל הבלמים עד כמה מ"מ לפני הסוף.

אני מדגיש שהבדיקות הנ"ל נועדו כדי לוודא שאין 'תפיסות' במערכת הבילום, ואין בודקות את מצב הבלמים ותקינותם. בכל מקרה, 'הקשב' היטב לרכב בכל נסיעה כדי לוודא שאין תופעות כאלה ואחרות, כולל בדיקת היתפסות קליפרים אקראית (קורה בהחלט).
אני ממליץ לך להכנס לשירשור של קיד ולא לחסוך זמן בקריאה על בלמים. כמו כן, אם אתה לא בטוח תרגיש חופשי לשאול כאן או ליצור איתי קשר בה"פ (אני גר קרוב אליך :)).
אין בהמלצות אלו משום נטילת אחריות מצידי...לצורך הפרוטוקול...

בהצלחה
גיתאי

-->