PDA

צפייה בגרסה מלאה : האם קיימת בעיה במערכת הקירור?

AvigdorAharon
15-03-04, 06:45
בוקר טוב,
כאשר משהו קורה בפעם השלישית, זה מתחיל להטריד אותי:
לאחר נסיעה של כ 500 עד 800 מטר מסביב לבית, אני מגלה ששעון החום עולה.
אני עוצר, מדומם ורואה נזילת מים, כניראה מצינור העודפים.
אני פותח (ב ז ה י ר ו ת ) את הפקק של הרדיאטור, והמים יוצאים החוצה בלחץ אדיר! אבל המים לא חמים, אפשר לומר שאפילו די קרים.
אתמול בערב, זה קורה בפעם השלישית, וכל פעם אחרי נסיעות קצרצרות בישוב.
בנוסף, אתמול התחלתי לשמוע רעש חדש (שלא היה קיים בעבר) מאזור המאוורר, משאבת המים. האם זה קשור? הרעש לא היה קיים בפעמיים הקודמות.
בדיקות שעשיתי:
המאוורר לא זז קדימה ואחורה ולכן שללתי את משאבת המים.
הנעתי שוב, וצינורות המים לא חמים, ולא איבדו מגמישותם, ולכן שללתי יצירת לחץ יתר במערכת.

האם יש רעיונות?
האם אני סתם פראנואיד?

אביגדור

מוני דיסקו
15-03-04, 08:20
אביגדור
בהמשך לשיחתנו...
בדוק גם את מכסה הרדיטור. יתכן והוא תקול ומתחיל להוציא מים לפני שצריך.
יש שם קפיץ שאם הוא נשבר או התרופף יכולה להבצר הבעיה.
עלות פקק חדש קטנה

coas
15-03-04, 09:28
בנוסף לעצה של מוני, בדוק את הצינור התחתון של הרדיאטור/ היציאה, לזה יש נטיה להתפרק פנימית ולהסתם מבלי להראות סימן חיצוני.

AvigdorAharon
15-03-04, 09:36
אשר,
בדיקה כזו יכולה להתבצע בצורה ויזואלית וע"י מישוש. האם יש עוד דרך?
ברדיאטור הנוכחי לא קיים פקק ריקון תחתון, לכן כל פעם שאני מפרק רדיאטור, כ 5 ליטר מים נשפכים. לכן אני מעדיף לעשות זאת רק כשאני חייב (אחרי שבשבוע האחרון פרקתי רדיאטור פעמיים).

אביגדור

coas
15-03-04, 09:46
נסה למשש ולהרגיש אם הוא שטוח בנקודה מסוימת, או אם ההתנגדות ללחיצה שונה מנקודה לנקודה.

חנן א.
15-03-04, 10:13
הסיפור של הסתימה נשמע לי תמוה קצת, שהרי כאשר הטרמוסטט סגור, ממילא מעבר הנוזל "סתום" .
או שלא.

תתחיל לחשוש, לדעתי, מאטם ראש פגום, שמאפשר מעבר של קומפרסיה מהצילינדרים למערכת המים.

AvigdorAharon
15-03-04, 10:25
חנן,
האם יש קשר לכך שהמקרה קרה שלוש פעמים (הפעם הראשונה היתה לפני כשנה), ורק לאחר נסיעות קצרצרות בישוב?
אם קיים מעבר קומפרסיה מהצילנדרים למערכת המים, לא הייתי אמור לראות זאת תמיד?

אני רוצה להוסיף שלאחר הפעם הראשונה שזה קרה, הוספתי מים, הנעתי את הרכב ללא הפקק של הרדיאטור, ולא היתה כלל בריחה של מים במשך של כעשרים דקות של עבודה רציפה של המנוע.

למה המים יוצאים לאחר עבודה קצרה של המנוע?

אביגדור

חנן א.
15-03-04, 11:12
אין לי תשובה טובה. אולי רק כשהמנוע קר יש מספיק מרווח לגזים לברוח. למה לא תמיד? לא יודע.
נסה לפתוח את מכסה המצנן כשהמנוע עובד ולחפש בועות גזים.

שחף110
15-03-04, 11:36
קרה לי משהו דומה אחרי תיקון הרדיאטור,
הנעתי והחום עלה מהר - ומים יצאו מהצינור עודפים, פתחתי בזהירות את מיכל העודפים וכל המים רצו לצאת החוצה... ואז הנחתי את היד על הצינור שמחזיר את המים לרדיאטור והרגשתי שהוא קר לגמרי - ז"א הטרמוסטט לא נפתח. הייתה בועת אוויר במערכת, כמה נענעוים ושמעתי את הרעש של האוויר יוצא והסתדרה הבעיה.

מוני דיסקו
15-03-04, 12:32
בועת אוויר בהחלט יכולה לעשות קונצים כאלו.
כאשר אתה מכניס מים - לאט לאט - והמהדרין מתלתלים את הרכב מדי פעם בכדי למנוע בועות אוויר

רכס חיים
15-03-04, 14:37
בכדי לוודא שהאטם ראש לא מעביר מים למנוע , יש לתת למנוע שעה , שעתיים מנוחה לאחר נסיעה. וכשהמנוע קר לחלוטין , תחול הפרדה בין המים לשמן המנוע, כשהמים מתרכזים בחלק התחתון של הקרטר. עכשו יש לפתוח את פקק הריקון לאט ובזהירות עד שמתחיל לצאת נוזל מהקרטר. את הנוזל בכמות של חצי כוס יש לאסוף לצנצנת נקיה ושקופה ,ולבדוק באם היא מכילה מים. זה לוקח בדיוק שתי דקות ולא עולה כלום. הדיאגנוזה מוחלטת. אני מקווה שתמצא רק שמן , ואז אתה רגוע מהבעיה הגדולה ביותר. בהצלחה.

AvigdorAharon
15-03-04, 14:59
חיים,
האם המים לא מתרכזים בחלק העליון של השמן? האם אני לא אמור לראות זאת על המדיד (פס לבן)?

אביגדור

Bulldog
15-03-04, 15:01
"שמן צף על פני המים" כמעט כמו ח** :D

eran4x4
15-03-04, 15:28
מעבר קומפרסיה למים ומעבר מים לשמן הם שתי תופעות נפרדות של בעיה בפקונג ראש (או בראש או בבלוק).

אין קשר חד-חד-ערכי ביניהן (יכולה להיות בריחת קומפרסיה למערכת האויר ללא כניסת מים לשמן ולהיפך).

בריחת קומפרסיה למים ניתן לבדוק ע"י בועות שעולות מתוך הרדיאטור ו\או ע"י פתיחת מכסה הטרמוסטט וחיפוש בועות (לא עם מנוע חם....) ו\או ע"י בדיקת CO ברדיאטור.

השמן הכן צף על המים אבל מים בשמן גורמים להקצפה שצפה על השמן, ניתן לראות את הקצף על המדיד ועל מכסה פקק המיךוי של שמן המנוע.

וכמובן בועות מים יכולות בהחלט לשגע את המערכת, מה גרם להחלפת המים הכפולה בשבועים האחרונים?

טדי
15-03-04, 17:48
מה שאתה מתאר מתאים לכמה אופציות
שעון חום עולה והמים נשארים קרים ברדיאטור= טרמוסטאט
יתכן והצינורות של מערכת החימוםו/או הסעפת לא מחוברים או סתומים
אז גם לא תיהיה סירקולציה במצב בו הטרמוסטאט סגור/תקוע
מה שיוצר הפרשי לחצים לפני ואחרי המשאבה ואז כשאתה פותח את המכסה משתחרר הלחץ

שווה להחליף /או להוציא הטרמוסטאט ולבדוק שוב
אני מהמר על האופציה הזו

רכס חיים
15-03-04, 20:31
כמויות מים קטנות ניתן לראות בצורת בועיות קטנות בשמן שעל המדיד, אך כשחסרים מים בכמויות גדולות עד כדי הצורך להוסיף לרדיאטור ,אז המים החסרים נמצאים עקב משקלם , בתחתית הקרטר.

AvigdorAharon
17-03-04, 09:48
טוב, אז קצת עידכונים מאתמול בערב:
החלפתי לטרמוסטט חדש מינוביץ (פתיחה ב 180F). מילאתי מים, השארתי את הרדיאטור פתוח (ללא פקק) והנעתי את הג'יפ. לאחר כשלוש דקות החום בשעון עלה קצת מעבר לרגיל, והחלו לצאת מים קרים מהפתח של הרדיאטור (כמו שקרה לי לפני כשלושה ימים). הוספתי כליטר מים, הטמפרטורה בשעון ירדה והכל חזר על מקומו בשלום. למה זה קרה?
המנוע המשיך לעבוד (בסרק), ושוב לאחר כ7 עד 10 דקות עבודה המים שוב החלו לצאת מהפתח של הרדיאטור. שוב הוספתי כליטר מים. במקרה זה המים כבר היו חמים, ז"א הטרמוסטט נפתח.

אני מבין שהמים מגיעים לרדיאטור מהפתח התחתון, וכאשר הטרמוסטט עדין סגור, לחץ המים ברדיאטור עולה, המים מתחממים בגלל הלחץ ובגלל חום המנוע, הטרמוסטט נפתח ואז מתחילה הסירקולציה. אז למה המים יוצאים מהפתח של הרדיאטור?

אביגדור

coas
17-03-04, 22:21
אני מבין שהמים מגיעים לרדיאטור מהפתח התחתון, וכאשר הטרמוסטט עדין סגור, לחץ המים ברדיאטור עולה, המים מתחממים בגלל הלחץ ובגלל חום המנוע, הטרמוסטט נפתח ואז מתחילה הסירקולציה. אז למה המים יוצאים מהפתח של הרדיאטור?

המיים מגיעים לרדיאטור מהפתח העליון וחוזרים למשאבה מהתחתון:
http://www.quadratec.com/profiles/jeep/hardparts/web/cooling_sys.gif
9 הוא יציאה מהטרמוסטט לרדיאטור ו 8 הוא חזרה של מיים מקוררים מהרדיאטור למשאבה.
(ד"א, זאת סכמה של 304 אבל העיקרון זהה)

שתי אפשרויות:
1. אין סירקולציה. סתימה ביציאה מהרדיאטור או משאבת מיים סתומה/ כנפיים שבורות.
2.לחץ עודף עקב דליפה מראש המנוע.

נמרוד
18-03-04, 10:59
טוב, אז קצת עידכונים מאתמול בערב:
החלפתי לטרמוסטט חדש מינוביץ (פתיחה ב 180F). מילאתי מים, השארתי את הרדיאטור פתוח (ללא פקק) והנעתי את הג'יפ. לאחר כשלוש דקות החום בשעון עלה קצת מעבר לרגיל, והחלו לצאת מים קרים מהפתח של הרדיאטור (כמו שקרה לי לפני כשלושה ימים). הוספתי כליטר מים, הטמפרטורה בשעון ירדה והכל חזר על מקומו בשלום. למה זה קרה?
המנוע המשיך לעבוד (בסרק), ושוב לאחר כ7 עד 10 דקות עבודה המים שוב החלו לצאת מהפתח של הרדיאטור. שוב הוספתי כליטר מים. במקרה זה המים כבר היו חמים, ז"א הטרמוסטט נפתח.

אביגדור

סתם ניחוש... יכול להיות שאתה פשוט ממלא את הרדיאטור ביותר מדי מים והעודף נפלט? האם התופעה מתרחשת תמיד אחרי שאתה משלים נוזל (פשוט קראתי שהחלפת את הנוזל כמה פעמים בזמן האחרון).

AvigdorAharon
18-03-04, 13:24
טוב אז כנראה שאני Over פארנואיד ואולי אין בכלל בעיה!!!
נמרוד, אני ממלא כ 1.5 עד 2 ס"מ מעל לרשת של הרדיאטור, לדעתי זו המידה הנכונה.
בכל מקרה החלטתי להחזיר את מיכל העודפים, לחבר את צינורית העודפים, ולראות מה קורה.
אני מקוה שהפעם סתם הייתי פארנואיד (לא מתאים לי בעליל!!!).

אביגדור

חנן א.
18-03-04, 13:27
נמרוד, אני ממלא כ 1.5 עד 2 ס"מ מעל לרשת של הרדיאטור, לדעתי זו המידה הנכונה.

זה גובה נורמלי. נראה שבאמת יש אצלך בעייה כלשהי.

שחר-סופה
18-03-04, 17:56
אביגדור כתב : " בכל מקרה החלטתי להחזיר את מיכל העודפים, לחבר את צינורית העודפים, ולראות מה קורה.
אני מקוה שהפעם סתם הייתי פארנואיד (לא מתאים לי בעליל!!!).
אביגדור , אתה גונב זכויות יוצרים במשפט המודגש... :twisted: .
תעדכן מה נגמר...
נשתמע , שחר.

AvigdorAharon
07-04-04, 18:34
טוב, אז ההבחנה היא כדלקמן:

צדקו כל אלו שהצביעו על אטם ראש פרוץ.
בדיקת דליפות לחץ גילתה ששלוש בוכנות מעבירות קומפרסיה למערכת הקירור, בנוסף לכל הבוכנות המעבירות קומפרסיה למערכת השמן (פחות נורא).
מעניין איך הצלחתי לנסוע יותר משנה, מבלי לדעת שזו הבעיה, ומבלי לאבד מים!!!
כנראה, שבתחילה היה סדק מינימלי, ומה שהחמיר את המצב היה תדלוק באחת התחנות המוהלות ביום שבת (המפגש של עירא). ד"א, התחנה היא אלון בנתב"ג!
לאחר התדלוק, החלו צילצולים רבים, אשר העלו את חום המנוע, וחום מנוע מגביר את הצילצולים וחוזר חלילה.

חבל רק שזה קרה שבוע לפני פסח, ולא שבוע אחריו, אבל...

אני מאמין, שכל ארוע שקורה, לא סתם קורה בנקודת הזמן הספציפית!
בתקופה זו, לקחתי על עצמי פרויקטים רבים, שהתחייבתי לסיים עד ספטמבר הקרוב ולכן, תעודת הביטוח הוחזרה לסוכן (הקפאתי את הביטוח), וביום שני האחרון (ערב פסח), הועלה הג'יפ ברוב כבוד והדר על 4 בלוקים!
נשאלת השאלה האם כדאי גם לפרק גלגלים, או מספיק שהם באויר? הג'יפ יעמוד כך לפחות שלושה עד ארבעה חודשים.

הדילמה היא אם לטפל רק בראש המנוע, או להוציא מנוע ולעשות אוברול כללי?
אני מאמין שאבחר באפשרות השניה, אך יש עוד זמן להחליט.

זהו, אם מישהו מעוניין בטרמפיסט נחמד (כן אני...) לטיולים, אני מוכן להגיע!

אביגדור

-->