PDA

צפייה בגרסה מלאה : קפיצים מי יודע?

ami shefet
20-03-04, 17:55
ברשותי הילקס 97.האם הוספת עלה בקפיצים תשפר עבירות (זויות גלישה ונטישה) או שהרכב יהיה קשה יותר ולא נעים על הכביש או שהורדת עלה תעשה אותו יותר רך אך זה יבוא על חשבון עבירות
תודה על התיחסותכם

זאביק
21-03-04, 11:33
קפיץ מורכב מהרבה עלים.
תוסיף עלה = הקפיץ יהיה יותר קשה מעכשיו.
תוריד עלה = הקפיץ יהיה יותר רך מעכשיו.

כמה זה יהיה מורגש ? לא בהכרח תצליח להרגיש בהבדל (אבל בוודאות, פיזיקלית יהיה הבדל).

הוספת עלה לא בהכרח תגביה את הרכב.
העלה המוסף חייב להיות מעורגל (עגול) בדיוק באותה צורה כמו השאר (אלא אם הוא הראשון או האחרון), ואז הרכב לא יוגבה (בהיילקס הוא יוגבה ב-2 מ"מ - עובי העלה שהוספת).

אתה יכול להגביה את הרכב ע"י פירוק כל ההעלים בקפיץ וערגולם לזווית יותר גבוהה.
את זה לא ניתן לעשות בבית, יש צורך ללכת למומחה קפיצים שיעשה את זה מדוייק.

eran4x4
21-03-04, 13:32
בנוסף לדברי זאביק

הורדת עלה מחלישה את הקפיץ ויכולה להוביל לשקיעתו של הקפיץ, במידה ומדובר על הילקס עם קפיצים מקוריים ואתה לא מעמיס אותו הורדת עלה לא מן הסתם לא תגרום לשקיעה, הקפיצים שם מיועדים לעומסים כבדיים.

לגבי קפיצי עלים בהילקס ההמלצה שלי היא על גיל מקפיצי הרטוב, הבחור מגיעה לסט-אפים מאוד נוחים, גבוהיים ובעלי מהלך מכובד (תעשה סיבוב על הרכב שלו).

חנן א.
21-03-04, 14:45
אני חושב שעקב העתקת האופנה האמריקאית של נסיעה בטנדרים שלא לצרכי העברת מטענים כבדים, צריך לומר משהו כללי בנושא:
ברכב שנועד בנסיעה אחת לקחת אפס משקל בארגז, ובנסיעה שנייה לקחת טונה, בהכרח קבוע הקפיץ יהיה גבוה מאוד כדי לא להגיע למתלה סגור כאשר הרכב מועמס.
מכאן נובע שברכב לא מועמס, איכות הנסיעה תהיה לא טובה.
ולכן, למי שלא משתמש בטנדר לצורך העמסת מטענים כבדים, רצוי, לדעתי, לשנות בצורה דרסטית את קבוע הקפיץ של הקפיצים האחוריים. אני חושב שהורדת עלה זו האופציה הפחות טובה בהקשר הזה, כי זה גורם לאי סימטריה במבנה הקפיץ ולגרימת נזק לשאר העלים.
רצוי, לדעתי, לתכנן את הקפיצים מחדש תוך שימת דגש רציני על המשקל המקסימלי (המופחת מאוד) שיועמס על הרכב.
כנ"ל לגבי לחצי האוויר. הרבה בעלי טנדרים נוסעים על לחץ אוויר גבוה ברמה מטורפת שמתאים לנסיעה עם מטען מלא, ועקב כך הם סובלים.

נמרוד
21-03-04, 15:23
תיקון לדברי זאביק:

הוספת עלה כן תגביהה את הרכב, והורדת עלה כן תנמיך. גם בלי ערגול.

היחס בין מספר העלים לקבוע הקפיץ הוא ישר - כלומר, מעבר מ4 ל5 עלים, תיצור קבוע קפיץ גדול יותר ב20%, וכן הלאה, והיחס בין קבוע הקפיץ לשינוי הגובה של הרכב הוא גם ישר. אם אני לוקח קפיץ של 8 עלים ומוריד עלה, אני מקבל קבוע קפיץ קטן ב14%, והרכב יהיה באופן מידי נמוך יותר. אפשר לתקן ולהגביהה את הרכב חזרה על ידי ערגול.

בחזרה לשאלה המקורית, מה שלא התיחסו עד עכשיו זה לקשר בין "עבירות" לבין תכונות הקפיץ, וכאן חשוב לענות ולהגיד שאין קשר ברור כזה. רכב גבוה יותר יהנה מזויות מרכב טובות יותר, זה נכון, אבל גובה אפשר להשיג בהרבה דרכים שונות, לאו דווקא על ידי הוספת עלים.

Bulldog
21-03-04, 22:17
חנן, אם אני לא טועה בתיכנון של הטנדרים האמריקאיים היום יש קפיץ או יותר נכון עלה מיוחד שניכנס לעבודה בעומס גבוה, אני בטוח שקציר יוכל לשפוך עוד אור על הנושא הזה.

חנן א.
22-03-04, 01:33
אם זה נכון, אז זה אומר שהמהלך שזמין למי שמשתמש ברכב ללא עומס, הוא קטן מהמהלך הכולל של המתלה, מה שמביא לאותה תוצאה: לא נוח.

רכס חיים
22-03-04, 03:23
ערגול מחדש של קפיצים ישנים ,ברוב המקרים לא מצליח והרכב חוזר לקדמותו תוך שבוע או תוך חודשיים ,וההשקעה הלכה לטימיון. כנראה שיש סוג של עייפות מתכת שאולי בודדים יודעים להתגבר עליה. עם כל הכאב הכספי יש להעדיף לדעתי קפיצים חדשים לחלוטין ואפילו לא כאלה שירדו מפירוק. שילוב של עלים חדשים וישנים גם הוא לא רצוי ,היות והעומס הכולל עובר לעלים החדשים והם מהר מאוד נשכבים כמו הישנים. אין כאן קיצורי דרך מנסיוני הארוך, ובאם הייתי מראש משקיע את כל ההוצאות על קפיצים ברכישת חדשים מיד בהתחלה - הייתי היום על סט חדש באותו מחיר. פתרון לעשר השנים הבאות.

ד ו ר ו ן
22-03-04, 16:19
חנן,
לגבי שינוי קבוע הקפיץ מאחור, אמנם ביום יום אני נוסע ריק לרוב אבל הרכב צריך להתאים גם למצבי הקיצון או לפחות קרוב לזה, אחרי כהמ שקילות מזדמנות של הרכב לפני טיול ארוך יצא שהרכב שוקל לא מעט, ורוב המשקל הזה מתווסף לא מהנוסעים אלא ממה שיש בארגז, הסטאפ הרגיל של טיולים-חלקי חילוף וחילוץ,מים,שמן אוכל אוהל וכו' והרבה קרשים.
כל זה מסתבר שוקל לא מעט, הרכב שלי כשהוא מועמס לטיול עם 3-4 נוסעים וציוד מגיע ל400ק"ג מעבר למשקל הרכב ביום-יום, ורואים יפה איך הרכב שוקע עם המשקל הזה ככה שהורדה גדולה מקבוע הקפיץ תפריע גם במטלות "קלות" כאלו שמהוות חצי מהמשקל המותר לרכב הזה לדוג'.

חנן א.
22-03-04, 21:08
דורון, אני לא חושב שמה שכתבת סותר את דבריי.
אם המשקל המקסימלי שאתה מעמיס על הרכב שלך הוא 400 ק"ג והמשקל המקסימלי שמותר לרכב שלך לסחוב הוא 900 ק"ג אז יש לך הרבה מקום לשיפור בנוחות בנסיעה קלה, בלי לפגוע בתפקוד כאשר הרכב מועמס ב400 ק"ג .

אז אתה לא תכוון את הקפיצים לאפס מטען אלא ל500 ק"ג מטען. זה עדיין יהיה הרבה הרבה יותר נוח מאשר קפיצים שבנויים ל900 ק"ג מטען.

ד ו ר ו ן
22-03-04, 21:18
או לנסוע עם 26PSI וצמיגי 31, עושה פלאים לרכב הזה.

מה שהתכוונתי הוא שאם הקפיצים שיש לי עכשיו שמלכתחילה רכים יותר מהמקוריים (אולדמן) ועדיין אמורים לאפשר נשיאת המשקל המקורי נראים לחוצים כשיש 400ק"ג אז להוריד יותר יהיה כבר בעייתי.

asafk
22-03-04, 21:54
אז ככה...
קפיץ (בעל קבוע קפיץ קבוע- לא פרוגרסיבי) מתוכנן לעומס מסויים.
כשמתכננים קפיץ, לוקחים בחשבון שני נתונים- העומס, והמהלך הכולל של הקפיץ.
קבוע הקפיץ נקבע ככה שבמצב סטטי (הרכב לא נוסע), הקפיץ יהיה סגור בין 1/3 ל1/2 מהמהלך הכולל שלו.
אם הקפיץ מתוכנן להיסגר ל1/2 מהמהלך הכולל כשהרכב עמוס- כשהרכב יהיה ריק, הוא יהיה סגור פחות מזה- זה אומר זהרכב ישב יותר גבוה. אם ההפרש בין מצב ריק לעמוס הוא גדול, עלול להיות מצב בו כשהרכב ריק, הקפיץ ייסגר אפילו פחות מ1/3 מהמהלך הכולל. כלומר- כמעט אין לו מהלך לפתיחה. זה אומר שני דברים-
א. כל DROP בדרך יביא את הקפיץ לסוף המהלך. סוף מהלך זה בוום. לא טוב. לא נוח.
ב. המשקל של הרכב כמעט לא מכווץ את הקפי, אבל יש מתחתיו גם מסה לא מוקפצת, שבועטת את הרכב למעלה. שוב- לא טוב. לא נוח.

מה עושים?
א. אם הרכב אף פעם לא באמת עמוס- אפשר לרכך את הקפיץ- להוריד עלה, לתכנן קפיץ חדש או כל דבר אחר. כלומר- לבנות את הקפיץ לא לעומס של טון אלא לעומס של חצי טון.
ב. אם הרכב עמוס רק לפעמים- אפשר לתכנן את הקפיץ ככה שיהיה פרוגרסיבי- בקפיץ עלה, המשמעות היא משהו כמו קפיץ נוסף שנמצא במרחק מסויים מהקפיץ הראשי, ונכנס לפעולה בעומס.
משהו כמו:

http://www.4x4wire.com/toyota/reviews/ome/kit.jpg

או:
http://www.jcwhitney.com/wcsstore/jcwhitney/images/imagecache/I22302.gif
הפטנט הזה מיועד במקור לעומס יתר, בו הקפיץ לא מספיק. אני ממליץ לרכך אץ הקפיץ המקורי, ואז להוסיף קפיץ נוסף שנכנס לפעולה כשהקפיץ העיקרי מתקרב לסוף המהלך- זה קורה כשהרכב עמוס. ככה יוצרים, הלכה למעשה- קפיץ פרוגרסיבי.

אני עובד כרגע על כתבה לג'יפולוג על התאמת קפיצים, בה אדון גם בהתאמת קפיצי עלים וגם בקפיצי סליל. בסה"כ הנושא לא מסובך מאוד, אבל יש כמה חישובים פשוטים שצריך לעשות.

בהצלחה.

אסף.

eran4x4
23-03-04, 09:09
לעניות דעתי הקפיצים המקוריים של ההילקס בארץ בנויים להרבה יותר מ 900 ק"ג המותרים, גם לטובת גרירה (אצלי מותר 1700 ק"ג) וגם לטובת מעמיסי היתר...

חגי
27-03-04, 21:01
בנוסף לריכוך העלים ניתן גם להוסיף קפיצים ספירליים קטנים שניכנסים לפעולה כשיש עומס (כשהרכב עמוס) .

yaronz
25-06-04, 12:39
אז ככה אם יש לי היילקס 97 והרכב משמש אותי לטיולי שטח בלבד ולעולם הוא לא עמוס , אז אני יכול להוריד עלה מכל קפיץ, ולקבל נוחות.

האם יש הבדל בין סוגי הבולמים לנושא הנוחות? או שהכל זה הקפיץ?!

כרגע יש לי בולם של koni מקדימה. ומאחור מונרו. (חדשים).

האם בולמי מונרו עם קפיץ ספירלה יתן נוחות טובה יותר ?

ארז
25-06-04, 13:04
בולמי מונרו הם בולמים ברמה בינונית מינוס, למרות דעותיהם של כמה מחברי גם בקפיץ עלה יש חשיבות לאכותו של הבולם.

ד ו ר ו ן
25-06-04, 19:22
אני אם ארז בנושא זה,למרות דעות שזה לא משנה יותר מידי בקפיצי עלים אני בהחלט הרגשתי את ההבדל בין בולמים ברכב שלי,יצא לי תוך זמן קצר להתנסות עם 3 דגמים של בולמים שונים על הרכב בהחלפה האחרונה,כל פעם כמה ימים, ולראות איך יש הבדל ברור.
אם אתה עם הקפיצים המקוריים יכול להיות שלא תרגיש הרבה הבדל,המקוריים קשים מאד והבולם פחות מורגש אבל אם יש לך על הרכב קפיצים רכים יותר הבולם בא יותר לידי ביטוי,בעיקר במניעה של התרסקות בכניסה למכשול מעבר למהירות אפס,בולם של קוני(הצהוב,לא זוכר בדיוק את השם) הפגין חוסר שיכוך בולט לעומת האולדמן באותו תוואי שטח והרכב סגר מהלך בקלות,כל זה השליך חזק על הנוחות והרכב הטלטל כל הזמן-טאפדוג מקדימה ואולדמן מאחורה וההבדל ענק לטובת הטאפדוג\אולדמן מול הקוני הצהובים למרות שהם אמורים להתאים לרכב הזה,אבל אצלי הקפיצים רכים יותר מהמקוריים.

שורה תחתונה זה התחת שלך ושל מי שנוסע איתך ברכב,תעשה סיבוב על רכב עם בולמים שונים כדי להרגיש הבדל.

yaronz
27-06-04, 09:47
דורון,

היכן ניתן להשיג קפיץ רך יותר ?

האם קפיץ רך יותר לא יגרום לרכב לשקוע?

eran4x4
27-06-04, 10:08
ירון

איפוא טיפלתה בקפיצים עד היום?

יכול להיות שהקפיצים שלך יותר מידי מעורגלים? נדנדות באורך לא נכון? דבר שהוציא את הקפיץ מנקודת העבודה והפך אותו לבלוק?

אם אתה באזור אשדוד אני מציע לך לגשת לגיל מקפיצי הר-טוב באזור התעשייה של אשדוד, הבחור בעל מקצוע מצוין ואמין בקפיצי עלים, עם הרבה ניסיון עם הילקס (יש לו הילקס שמבלה הרבה בשטח, ויש גם לא מעט הילקסים שעברו תחת ידיו), אני הייתי מתחיל עם חוות דעת שלו.

אצלי ברכב שמשמש גם לטיולים, סד"ג של 100-150 ק"ג בארגז אחרי שקפיץ רנצ'ו אחורי נשבר הוחלפו הקפיצים לקפיצי הילקס מקורי שכמעט לא עבדו, הקפיצים עברו טיפול אצל גיל (השטחת החלק התחתון וערגול הקצוות והרכב היום מאוד נוח).

ד ו ר ו ן
27-06-04, 10:17
אם הרהרתי בכיוון שזה שוקע אז הפינה הזו נסגרה די חזק בדיון הזה http://jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=4489

ועכשיו אחרי שערן אמר מה עשו לו בקפיצים המקוריים של היילקס ,ההשטחה וערגול הקצוות זה רק מחזק שזה אכן תורם לנוחות כי זה הצורה המקורית של קפיצי אולדמן.
בסיכומו של עניין יש ירידה של 1.5~ס"מ במהלך 6 שנים,נורמלי למדי.

yaronz
27-06-04, 10:33
תודה לכולם,

אני דיברתי עם גיל מקפיצי הר טוב, אני בדרך אליו.

ירון.

-->