PDA

צפייה בגרסה מלאה : שדרוג מעצורי ההגה בסרן חי

tzagi
06-04-08, 06:21
כידוע (או אולי לא)
מעצורי ההגה נוטים להמעך כשמתקינים נעילה קידמית וצמיגים 33" ומעלה.
מעיכת המעצורים גורמת לשבירת הפעמון כשהצמיג גורם לפעמון לעבוד בזוית שלא נועד לעבוד בהם.
הפיתרון הוא קל ומהיר ועולה כמעט כלום,
חיפשתי צינור עבה בקוטר של המעצורים,
במקרה (ממש במקרה) מצאתי DRAG LINK שלCJ ששכב אצלי בערמת הברזל, עובי 3ממ
ממדתי והקוטר מתאים בול, חתכתי חתיכות באורך 30ממ ודפקתי אותם לתוך המעצורים, אחרי כמה דקות של ריתוך ושיוף....אפשר לישון(ולזחול) בשקט.

tooshey
06-04-08, 06:44
יפה.
ואם כבר אתה מחזק,אז כדאי גם לחזק את תושבת הקפיץ שנוטה להתעגל בקצה,ע"י ריתוך פלאח בין התושבת קפיץ לבין התושבת שמתחת לסרן (איפה שהפלטה של U בולט התחברה לפני הפליפ).

בברכה,טושי

tzagi
06-04-08, 07:11
מעניין, אבל לא ניתקלתי בתושבת קפיץ קרוסה, לפחות לא ב20 שנים, יש לי פה 4 סרנים(כרגע) והכי חדש מהם יוצר ב1985
וכול התושבות ישרות כמו סרגל
יכול להיות שזה נגרם ע'י הקפיצים הקשים שמגיעים בהילקסים שמיועדים למדינות עולם שלישי?

נמרוד
06-04-08, 08:32
פטנט מעולה, פשוט מדי בשביל שאמריקאי יחשוב עליו. זה כנראה הגנים הרוסיים ג'ו :smile:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=9248

tzagi
07-04-08, 06:26
[QUOTE=נמרוד] פשוט מדי בשביל שאמריקאי יחשוב עליו. זה כנראה הגנים הרוסיים ג'ו :smile:
/QUOTE]

תגיד לי, נפלת על הקלבסה?
או שלא היית הבית ספר כשלימדו היסטוריה וממציאים,
הרוב הגדול של הממציאים הגדולים בכמה המאות האחרונות היו אמריקאים,
מפרנקלין לאדיסון לפורד לאינשטיין (לא אריק, אהבלים) לאופנהיימר וכולו וכולו,
הרוסים מה המציאו?
את הסילון? לא.. העתיקו מרולס רויס
את המסוק? לא....סיקורסקי חשב על זה ברוסיה אבל בנה אותו בארה"ב.
אה....את הAK47....גם לא, קלצ'ניקוב העתיק מהגרמנים.
שלא נכנס לענף הרכב חס וחלילה....ולמי שרוצה לצעוק שאני יורד על הרוסים, מותר לי, שם נולדתי.

רעיון החיזוק אני לא המצאתי, נהוג לחתוך משולשים ולרתך אותם מלמעלה ולמטה, הרעיון לא מצא חן בעיני כי זה משאיר את האמצע בלי חיזוק, לכן שיכללתי את השיטה.

נמרוד
08-04-08, 08:37
אתה צודק לגמרי לגבי המצאות. אבל זו לא המצאה. כמו שאמרת, אמריקאי, היה יושב וחותך שני משולשים יפים, מרתך, משחיז, צובע. רוסי היה דופק פנימה חתיכה של משהו, נותן פיק, וזה עושה את אותה העבודה בדיוק. אתה ידידי, שילוב של השניים - מאלתר את הפתרון המיידי כמו רוסי, ואחר כך מגמר יפה כמו אמריקאי.

tzagi
09-04-08, 05:49
טוב טוב
עם זה אני לא יכול לכתוכח, קצת אסטתיקה לא הרג אך אחד....

ד ו ר ו ן
09-04-08, 22:04
מעניין, אבל לא ניתקלתי בתושבת קפיץ קרוסה, לפחות לא ב20 שנים, יש לי פה 4 סרנים(כרגע) והכי חדש מהם יוצר ב1985
וכול התושבות ישרות כמו סרגל
יכול להיות שזה נגרם ע'י הקפיצים הקשים שמגיעים בהילקסים שמיועדים למדינות עולם שלישי?
זה דוקא קרה עם קפיצים של אולדמן..
בקיט של אולדמן יש את הפלח הזה עם הנחיה לרתח אותו בדיוק כמו שטושי תיאר.
לפי ההסבר שלהם דוקא בגלל גמישות התושבת עובדת יותר ומתעקמת עד תלישה.

tzagi
09-04-08, 23:22
רגע, רגע
מדברים על פלח 10ממ?
באיזה צר מרתכים אותו?
נהג או נוסע?(תבדוק טוב)

tooshey
09-04-08, 23:51
פלאח 10 ממ מרתכים בצד שמאל (צד נהג באמריקה),על תושבת הקפיץ כדי לפצות על הפרש הגבהים בין הצדדים.(צד ימין יושב בשולי הדיפרנציאל ולא על צינור הסרן).
קפיצים מקוריים של טויוטה אינם זהים בין ימין לשמאל,קפיץ ימין שטוח בסמ אחד.
קפיצי אפטרמרקט בד"כ זהים ימין שמאל.

את הפלאח לחיזוק התושבות מרתכים באופן אנכי בין תושבת הקפיץ שעל הסרן לבין הפלטה הנגדית לה בצד התחתון של הסרן,מלפנים ומאחור (סה"כ 4 חיזוקים).

פשוט,לא?

חבל שאין לי תמונה להראות ליוסי,פשוט זה עוד מהימים לפני העידן הדיגיטלי...

בברכה,טושי

tzagi
10-04-08, 08:23
טושי,
מאיפה נהית כזה חכם?
אתה ידידי, מה שנקרא באנגלית צחה PARTY POOPER
היה לי צ'אנס לתפוס את דורון על חם, ואתה......

ואגב,
1. מצא תמונות בPBB של תושבות קפיצים עקומות או משופרות
2. אם יש לך תמונות ישנות, אפשר לצלם אותם עם מצלמה דיגיטלית, יוצא לא רע בכלל, עם קצת משחקים עם מנורה מעל ל 75 וואט.

tooshey
10-04-08, 17:55
[QUOTE=tzagi]טושי,
מאיפה נהית כזה חכם?
אתה ידידי, מה שנקרא באנגלית צחה PARTY POOPER
היה לי צ'אנס לתפוס את דורון על חם, ואתה......

יוסי,סליחה,חשבתי שאתה לא מבין...
כדי לתפוס את דורון אתה צריך להתאמץ יותר.

בברכה,טושי

asafk
10-04-08, 21:36
אני לא יודע איך מתבצעים כיווני מערכת ההגה באופן ספציפי ברכב הזה, אז תסלחו לי אם ההכללה לא מתאימה.
בעקרון, כיוון נכון של ברגי עצר, הוא כזה:
1. מרימים את הגלגלים הקדמיים באוויר, מנוע מדומם, מסובבים את ההגה עד זווית ההפניה המקסימלית שרוצים לקבל (קצת לפני שהצמיג נוגע במשהו, ולקחת בחשבון שבתנועה הוא זז קצת יותר) ומכוונים במצב זה שבורג העצר ייגע במעצור שלו.
2. על הרצפה, מנוע עובד, מכוונים את פריקת תיבת ההגה כך שתפרוק הרבה לפני שבורג העצר נוגע, ואז לאט לאט פותחים, עד שמגיעים למצב של 3-5 מ"מ בין בורג העצר למעצור שלו. כלומר- התיבה פורקת לפני שבורג העצר נוגע במעצור. בתנועה, הבורג יגיע למעצור (כי העסק דינמי, מה לעשות), אבל בלי מכה חזקה (כי תיבת ההגה כבר פורקת)

הבעיה- לרוב ברכבים "קטנים" כמו רכבי השטח שלנו, פריקת התיבה מכוונת מראש, לפי מידת צמיגים מסויימת. זה עדיין לא אומר שברגי העצר צריכים להתרסק לתוך המעצורים שלהם- זה גורם נזק, ואם מחזקים את המעצור זה לא אומר שהמכה לא עוברת למקום אחר (לספינדל? ). איך מגבילים את התיבה בזמן? זו שאלה יותר מעניינת...

אסף.

tzagi
11-04-08, 06:07
אסף,
בהילקס המקורי יש מעצורים לזרוע ההגוי, תמונה 1
ובאמת, ברכב סטנדרטי (נשארו כאלה?)לחלוטין עיקום המעצורים על הסרן לא קורה.
הבעיה מתחילה כשהרכב מוגבה והמוט PUSH PULL
מתקצר, ראה תמונה 3, הגאומטריה משתנה ופתאום המעצור עובר לסרן
התופעה מחרימה בהרכבת HI STEER
כשאין יותר מעצורים לפיטמן ארם
ראה תמונה 2 לסרן טיפוסי, ככה כולם ניראים, לפני תיקון וחיזוק.

asafk
11-04-08, 13:38
השאלה היא האם ניתן לכוון את פריקת התיבה (ושוב, אני מכוון לעיקרון לפיו התיבה אמורה לפרוק לפני שמתפתחים כוחות מכניים גדולים)

אסף.

איציק - 4X6ZH
11-04-08, 14:49
לא אתה לא יכול לכוון את לחץ הפריקה ( טכנית אפשרי מעשית חסר כל השפעה על המערכת )
מוט הפיטול ( שסתום ההפעלה שמזיז את הסלקטור של המערכת ההדראולית )
נמצא בתוך הפניון ( החלזון ) של תיבת ההגה או מסרק ההגה .
עוצמת הלחץ ההדראולי קשורה לכמה אתה ( הנהג ) מפעיל כח על גלגל ההגה מצד אחד .
וגלגלי הרכב מצד שני .
במידה ותוריד את הלחץ הידראולי המקסמלי שהמערכת יכולה לייצר עדין אתה ( הנהג ) תוכל לסובב את
מערכת ההגוי לקצה הסיבוב שלה (אבל הסיבוב יהיה קשה ).וכשתיבת ההגה תגיעה לקצה מהלך העבודה ותעצר כאן הסכנה .
מי יהיה זה שיעצור את מערכת ההגוי \ בוכנה הדראולית ובאיזה זוית תיהיה הציריה ( פעמון ציריה ) .
הלחץ ההדראולי של המערכת רק מאפשר לנהג לסובב את ההגה בקלות אבל לא קשור כלל לעומס
שיכול להתפתח על תיבת ההגה\ מסרק ההגה כאשר מערכת ההגוי מגיעה לסוף מהלך .
בתקווה שאני מספיק ברור בהסבר :wink:
איציק

asafk
11-04-08, 14:53
איציק, ההסבר ברור.
אבל לא במקרה ברכב כבד יותר מכוונים את הפריקה לפני המעצור הפיזי- זה על מנת שהכוח הגדול מהמערכת ההידארולית לא יגרום לנזק מכני. כאן בבירור נגרם נזק מכני כתוצאה מכך שההגברה לא נפסקת בזמן, ולכן ניסיתי לברר אם אפשר לגרום לפריקה מוקדמת יותר (כמו בתיבות הגה רבות שיש בורג "סיכת" כוונון בכל צד) - כלומר לטפל בבעיה ולא בסימפטום.

אסף.

איציק - 4X6ZH
11-04-08, 15:07
בתיבת הגה הדראולית גדולות לפעמים יש שסתום פריקה ( חור ניקוז ) בקצה הצלינדר ההדראולי
כך שהשמן מתחיל להשתחרר חזרה לצינור העודפים וזה כמערכת הגנה נוספת . ( לחימום של השמן \ לצינורות הגמישים \ למערכת המכנית שמפעילה את המשאבה .... )
הנהג לא תמיד יכול לשמוע את המשאבה פורקת ולא תמיד יודע באיזה זוית מערכת היגוי נמצאת .
כך שהוא צריך לחוש את כח ההגה .
במערכות הדרוסטטיות אין כל קשר מכני בין גלגל ההגה למיתלה הרכב .
במערכות הדראוליות חייב להיות קשר
אבל זה כבר נושא אחר . לדיון אחר
לפעמים בציוד כבד יש מנורת אמצע ההגה מה שמאפשר לנהג לסובב את ההגה מקצה לקצה ולהבין באיזה זוית נמצאים הגלגלים . ( אין לו מכוון חיצוני והוא לא יכול לרדת מהכלי )
איציק

ד ו ר ו ן
11-04-08, 15:09
היה לי צ'אנס לתפוס את דורון על חם, ואתה.....
.
שובב..

התכוונית בדיוק למה שתארתי ומה שטושי הזכיר כחיזוק האנכי, כמו בתמונות האלו.

-->