PDA

צפייה בגרסה מלאה : חיבור מנוע לרכב תחרותי - עם או בלי בושינגים

lizard
26-04-08, 22:03
אני רוצה לחבר את הV8 לסיקס.
מדובר על סמול בלוק 350.
אני מתלבט אם לחבר את המנוע ברזל לברזל או לבנות לו תושבות גומי (פולירטן או איך שלא קוראים לזה)

הקטע הוא כזה. המנוע יחובר דרך התושבות בבלוק ודרך התושבות האחוריות בראשים, בנוסף, אם יתאפשר, גם לתושבות הקדמיות בראשים, איפה שבדר"כ מחוברים כל התושבות לאלטרנטור, משאבת שמן וכדומה.
כלומר, המנוע יהיה מחובר לפחות ב4 נקודות, אני מקווה ליותר.
בנוסף הגיר עצמו יחובר לשלדה והטרנספר יחובר בכמה מקומות לשלדה.

השאלה שלי היא האם לדעתכם צריך תושבות גומי או שלא. יש אסכולה שטוענת שברכב מרוץ אין צורך בתושבות גומי וברזל לברזל זה הכי אמין ורצוי.

עניין של נוחות לא ממש משחק פה. מדובר על רכב מירוץ.

מה דעתכם?

נמרוד
26-04-08, 22:27
אתה יכול לקרוא למה שאתה בונה "רכב מירוץ" אם בא לך, נראה לי שאתה נהנה לגלגל את צמד המילים האלו על הלשון. אבל הן אולי מבלבלות אותך.

אפשר גם להגדיר את הרכב שאתה בונה לא לפי היעוד שלו (רכב לתחרויות) אלא לפי מה שהוא - שלדה של ג'יפ CJ עם מנוע שברולט וגיר וטרנספר כאלו ואחרים. ואת זה, עשו אלפים לפניך. יש פתרונות על המדף - גם פיזית, מוצרים שאפשר לקנות בארה"ב) וגם מחשבתית, ואני בטוח שאתה גילית פתרונות טובים באינטרנט.

גמיש/לא גמיש - אני לא חושב שזו החלטה עקרונית. אם אתה מוצא סידור תושבות טוב ומשתלם, שמוכח כאמין, והוא כן כולל רכיב גמיש (bombproof או משהו דומה), אז זו סיבה לפסול אותו?

עכשיו לגבי העניין העקרוני - עודף נקודות חיבור הוא לא דבר טוב בהכרח. אתה מחבר לשלדת סולם, לשתי קורות בעקרון, גם החיבורים על המנוע נתונים. את המנוע עצמו חבר רק בנקודות המקוריות אבל כמובן עם תושבות מחוזקות. את הגיר והטרנספר גם אין סיבה לתפוס כל אחד בנפרד. במידה ואתה משתמש במתאם/קלוקינג רינג כזה או אחר בין הרכיבים, זה מקום טוב מאד להתחבר אליו ולעזוב את נקודות החיבור המקוריות של הגיר והטרנספר.

lizard
26-04-08, 23:34
נמרוד, הרכב הזה אני מקווה שיהיה הרבה דברים אבל עם שלדת סולם סטנדרטית ממש לא. הכלוב הולך להתחבר לשלדה, גם מקדימה. בסה"כ יהיו כנראה קרוב ל16 נקודות חיבור בין הכלוב, הבודי והשלדה.

אני לא פוסל דבר. אני מנסה למצוא תשובה לשאלה שמציקה לי. אני יכול לבנות את התושבות בצורה אחת ובצורה שניה. אני מנסה להבין מה היתרונות של שימוש בבושינגים לעומת חיבור ברזל לברזל ולהפך.
עד היום חשבתי אחת הסיבות לשימוש בבושינגים היא שיכוך רעידות. אחרי שנסעתי על מגוון הרכבים של ברוך לדעתי נושא הרעידות לא כזה קריטי. בטח אם מחברים את המנוע בנקודות נוספות.

אגב, השימוש במונח "רכב מירוץ" לא בא לומר דבר פרט לכך שה"חוקים" הרגילים של רכב כביש בעיקרון לא חלים עליו. זה מתחיל בנוחות וכלה במכוני רישוי.

חנן גולומבק
27-04-08, 09:03
לדעתי ברכב שאינו אמור לנסוע בכביש ,אין טעם בתושבות מנוע. הן יכולות להקרע ולעשות צרות ובנוסף אינן חשובות לנוחות הנסיעה. אצלי בבאגי המנוע יהיה מחובר ישירות לשלדה ,ברזל לברזל.

lizard
27-04-08, 15:31
תודה חנן.
האם כל מה שהתושבות בושינגים נותנות זה רק שיכוך זעזועים שאחרת יעברו לנוסעים?
ראיתי פרוייקט(ים) של שאנון קמפבל ושם למשל כן יש בושינגים.
קשה להתווכח עם מי שנחשב לאחד ממובילי תחום העבירות הקיצונית בארה"ב.

רפאל
27-04-08, 15:52
היי מיכה

עוד נקודה למחשבה.
כאשר נותנים "מכת גז" המנוע זז בדר"כ ימינה עקב התנועה הסיבובית של הבוכנות/מנוע.
גם במנועי V זה קיים בצורות אחרות. תושבות המנוע הגמישות מונעות את מעבר התנועה הזו לשילדה.
במידה ותבטל תושבות אלו ותחבר ברזל לברזל לאן תעבור התנועה ?
יש חשיבות לחוזק השילדה (רצוי חזקה מאוד) כאשר בונים רכב ללא תושבות מנוע, ואל תקפוץ אבל כל שילדת סולם סטנדרטית שתנסה לחזק לא תגיע לחוזק של השלדות של ברוך או כל בונה רכבים אחרים.

תושבות מנוע זה לא רק לנוחות.

למה, לדוגמא, כל מי שבונה באגי עם מנוע סובארו וגיר חיפושית צריך לקשור את הגיר מסביבו כדי למנוע את הרעידות בתחילת נסיעה בהילוך ראשון.

תחשוב על כל ההבטים של הגומי ולמה הוא שם, "תלמד" קצת דינמיקה של מנוע וההשלכות שלו על השילדה....

מעבר לכך קח את מה שכתב נמרוד ברצינות, אל תחפש נקודות עיגון חדשות, השתמש רק בקיים.
תמיד כאשר תחזק משהו אז משהו אחר יישבר, אתה רוצה שזה יהיה בורג ראש מנוע ?:)

בברכה

רפי

סער
27-04-08, 17:28
"מצטרף" לשאלה הנ"ל -

למיטב הבנתי, אם להשתמש במונח ה"מקצועי", מטרת התושבות, כמו כל חומר דומה להן ברכב היא ספיגת אנרגיה . משמע - לא רק להפחית העברת רעידות מהמנוע לנוסעים (=נוחות) אלא גם מניעת השפעת הרעידות ו"מכות" הכח מהמנוע על כל מכלול אחר, ובעיקר על המנוע עצמו. זו החשיבות שאני מוצא בתושבות גומי במקרה הזה. במקרה של רכב תחרותי הטרייד-אוף הוא כנראה בין אמינות התושבות לבין שמירה על המנוע (+עוד יתרונות לתושבות?). אני מניח שלמרות שאתה בונה רכב לתחרויות אתה לא מתכוון להחזיק סטוק של מנועים להחלפה..... אך מה הנזק היחסי למנוע כזה ברכב כזה ללא תושבות? מישהו מהמקצוענים....?

lizard
27-04-08, 19:25
עוד נקודה למחשבה.
כאשר נותנים "מכת גז" המנוע זז בדר"כ ימינה עקב התנועה הסיבובית של הבוכנות/מנוע.
גם במנועי V זה קיים בצורות אחרות. תושבות המנוע הגמישות מונעות את מעבר התנועה הזו לשילדה.
במידה ותבטל תושבות אלו ותחבר ברזל לברזל לאן תעבור התנועה ?
יש חשיבות לחוזק השילדה (רצוי חזקה מאוד) כאשר בונים רכב ללא תושבות מנוע, ואל תקפוץ אבל כל שילדת סולם סטנדרטית שתנסה לחזק לא תגיע לחוזק של השלדות של ברוך או כל בונה רכבים אחרים.

תושבות מנוע זה לא רק לנוחות.

ובדיוק בגלל זה לא ישר בניתי תושבות קבועות אלא שאלתי. למרות כל החיזוקים שאני מתכנן, הפלדה של השלדת סיקס לא חזקה כמו צינור סקדיואל 40, למעשה הדופן של השלדת סיקס אפילו דקה יותר כמדומני.

סער, גם זו שאלה שקיוויתי שיענו עליה בשירשור. האם הוורברציות שהמנוע יוצר כאלו חזקות, כנראה שכן.

asafk
27-04-08, 23:14
אין תשובה חד משמעית, בעיקר בגלל שהרכב שאתה מדבר עליו הוא לא חד משמעי.
אם זה היה עוד סיקס עם מנוע V8, עשו את זה אלפי פעמים, לא היינו מבזבזים זמן על הדיון.
אם זו היתה שלדת צינורות קשיחה לחלוטין, הייתי אומר לך תרתום קשיח, עזוב שטויות.
אבל זה לא זה ולא זה.
נושא של ריתום חטיבת כוח לשלדה הוא לא דבר טריוויאלי. לשלדה יש גמישות. לחטיבת הכוח אין. ריתום לא נכון יגרום לקייס סדוק. לפעמים פחות מדי נקודות ריתום גורמות למכללים שבורים, לפעמים יותר מדי נקודות ריתום יגרמו למכללים שבורים.
אני הייתי ממליץ על ריתום "סטנדרטי", עם משהו קשיח יחסית במקום רוב הגומי, ונקודה אחת קשיחה ממש, שצריך לבחור בזהירות.

אסף.

elitkh
28-04-08, 00:18
אני לא בטוח שניתן אבל אולי אפשר לחזות מראש את כיווני הפיתול של השלדה ולאפשר דרגות חופש מסויימות ע"י ריתום בעזרת BALLJOINT. זה מקובל בתעשיה אבל לא ראיתי את זה בעולם הרכב

lizard
28-04-08, 08:25
בפיתול שלדה למה אתם מתכוונים?

אני מקווה שבסופו של דבר השלדה, כשהיא ערומה לגמרי, תראה כמו שלדת צנורות שהבסיס שלה מבוסס על שלדת סיקס.
כל הנקודות חיבור של הכלוב לבודי יחוברו גם לשלדה. יתווסף לפחות קרוס ממבר אחד מעל לטרנספר גשר הגיר יהיה מחובר קשיח לשלדה (הטרנספר יצא במשיכה אחורה).
בנוסף הבאיזור הגריל הקדמי תהיה קשת נוספת, הגריל כנראה יקוצץ לטובת אותה קשת. (הרדיאטור ישב מאחור). הכנפיים יהיו כנפוני ROCK CRAWLING לא ניתנות להסרה שיחוברו מצד אחד בברגים לבודי (ולכלוב) ומצד שני לקשת של הגריל. יהיו כמובן אלכסונים לחיזוק ויהיו כנראה 2 קרוס ממברז מעל המנוע אבל הם יחוברו בברגים.

כל זה בהנחה שאני לא מקצר את השלדה והבודי, אם כן אז בכלל אני הולך להתפרע :-D

אני חושב שבתור התחלה אבנה תושבות כמו שראיתי אצל שאנון קמפבל (יש שירשור בניה מדהים באתר של הפירטים, בעמוד הראשי).

Gilad
28-04-08, 08:43
מיכה, תקן אותי אם אני טועה אבל שלב בניית השילדה לא קודם לשלב חיבור המנוע ובניית התושבות שלו?

לירן סברוב
28-04-08, 11:17
היי,
זאת לא הנקודה לכמה תושבות אתה מחבר את המנוע, ולא ממש השאלה עם כן או לא.

דוגמא מהחיים :) :

ברכב מרוץ הישן שלנו, סבלנו מקריעה של התושבות, אבל לא רצינו לבטל אותן עקב היתרונות הברורים. מה שעשינו זה לקשור את המנוע בצורה כזאת שהתושבות לא יקרעו - למנוע את פעולת המתיחה של התושבת בזמן פיתול השילדה ו\או קפיצה(דבר מקובל מאוד בתחום המירוצים). כל הזמן הינו רק עם 2 תושובת מנוע מקוריות,וזה עבד כמו שעון. בדיעבד הייתי מוסיף עוד אחת ע"מ למנוע תנועה קדימה ואחורה של המנוע, ואז לא הינו מחליפים בכלל תושבות.
לדעתי זה הפיתרון המושלם... בהצלחה :mrgreen:

חנן גולומבק
28-04-08, 12:27
למנוע את פעולת המתיחה של התושבת בזמן פיתול השילדה ו\או קפיצה(דבר מקובל מאוד בתחום המירוצים).

לירן היי, אם אתה מבטל את פעולת התושבות, אז בשביל מה צריך תושבות ? הוא שאמרתי, ברכב מרוץ לשטח, לא צריך תושבות. ברזל לברזל רבותיי...

elitkh
28-04-08, 13:36
הוא לא ביטל את פעולת התושבות אלא שמר שהן יעבדו רק בכוון שהן יודעות לעבוד.
התושבות נקרעות מכיוון שנוצרים עליהם עומסים מכיוונים שהם לא תוכננו להחזיק.

lizard
28-04-08, 14:17
מיכה, תקן אותי אם אני טועה אבל שלב בניית השילדה לא קודם לשלב חיבור המנוע ובניית התושבות שלו?

אם היה לי את היכולת למדל ולבנות את כל הרכב בסולידוורקס למשל, אז כן. אבל אני הולך קודם לשים את המנוע ואחרי זה "לעטוף" אותו בשלדה.

אני חושב שאבנה תושבות כמו שבתמונה.
במידה וזה לא יספיק אז אוסיף.

איזה חומר משכך כדאי לשים? בושינגים של קפיצי עלים יכולים להספיק? איכותיים...

-->