PDA

צפייה בגרסה מלאה : הבדלים בין מוטות רדיוס ומשמעותם.

lizard
10-05-08, 23:39
יש לי שאלה בנוגע למוטות רדיוס קדמיים.

אני מתלבט בין 2 אפשרויות.
1. המוט רדיוס העליון מחובר, בצורה קשיחה או ע"י מיסב קצה, למוט רדיוס התחתון.
2. המוט רדיוס העליון מחובר לשלדה ואין לו קשר עם המוט רדיוס התחתון.

יותר קל לי לבנות את אופציה 1. אבל יש לי תחושה ששאופציה 2 נותנת יותר מהלך מתלה.

מה דעתכם?

תודה

נמרוד
11-05-08, 07:21
מה שאתה קורא אופציה אחד, שבה מוט רדיוס עליון ותחתון מאוחדים ליחידה אחת, מקובל מאד ברכב עם סרן חי (דוגמאות - לנדרוברים מקדימה, פאג'רו ישנים מאחורה ועוד). כדי לנתח את מערכת מתלים אתה צריך להסתכל על מספר ועל המיקומים של נקודות החיבור - המיסבים הכדוריים אם תרצה - ולא על הצורה של המוטות עצמם. בתצורה הזאת, יש שני חיבורים על הסרן, וחיבור אחד לשלדה. זה כמו לקחת מערכת של שני מוטות נפרדים, דוגמת ג'יפ TJ/XJ/ZJ ולקרב את נקודות החיבור בצד השלדה יותר ויותר... עד שהם הופכות לאחת. שזה מה שעושים כשמסבים את תצורת המתלה של אחד הג'יפים הנ"ל לתצורה של longarm. יחד עם מוט פנהרד, שני מוטות רדיוס שכאלו (שכאומר מה שמאפיין אותם זה שתי נקודות חיבור לסרן, אחת לשלדה) יוצרים מתלה טוב מאד.

מהלך המתלה תלוי באורך של זרועות המתלה יותר מכל דבר אחר. בשתי התצורות הנ"ל אפשר להשיג מהלכים גדולים מאד אם לוקחים את נקודת החיבור על השלדה אחורה. זה עוד משהו שעושים כשמסבים ג'יפ לLongarm.

בתצורה של מוטות רדיוס עליון ותחתון נפרדים, ניתן לשנות בקלות את זוית הקסטר של הסרן (המשפיע הן על היגוי והן על זוית פניון) על ידי שינוי אורך המוטות. בתצורה של מוט רדיוס מאוחד, אי אפשר לשנות בקלות. יש לזה פתרונות, בלנדרוברים למשל יש בושינגים אקסצנטריים למטרה הזאת של תיקון זוית הקסטר ברכב מוגבה.

lizard
11-05-08, 08:18
אוקי תודה.

עקרונית אני חושב שאם אבנה את אופציה 1 עם מיסבים למוט העליון ולא מרותך בצד אחד ובצד השני מיסב אז לא תהיה בעיה גדולה לשנות זוויות קסטר. טוב אני אמשיך לחשוב על זה.

תודה רבה

נמרוד
12-05-08, 00:21
אם אתה מבצע את המוט העליון עם יכולת כוונון אורך עצמאית (כמו בהסבות הלונגארם הנ"ל) אז אתה יכול לכוון את הקסטר, אכן.

asafk
12-05-08, 02:10
תצורה של שני מוטות נפרדים (כמובן +פנהרד) הרבה יותר גמישה מתצורה של מוט בודד עם ריתום כפול לסרן. בנוסף, כמתכנן, זה נותן לך הרבה יותר חופש.

אסף.

יקיר גרין
13-05-08, 20:03
האופציה הראשונה חייבת דרגת חופש נוספת כדי לאפשר הצלבה ...

כששני הצדדים של הסרן מחוברים בצורה קשיחה (ע"י שתי נקודות) לזוג זרועות, אז בהצלבה נדרש פיתול של הסרן ... או גמישות של אחת (מארבע) הנקודות שמחברות את הסרן לזרועות.

אני חושב שראיתי שמחברים רק צד אחד לשתי נקודות, והצד השני רק לנקודה אחת ...

נמרוד
13-05-08, 21:01
יקיר אתה צודק. במתלה של ארבע זרועות + פנהרד, כמקובל בJeepים , חייבת להיות גמישות במחברים של הזרועות כדי לאפשר שתי את דרגת החופש של גלגול הסרן.

אם אתה בונה כזה סרן, של חמש לינקים נפרדים (מוט הפנהרד הוא לינק לכל דבר) עם מיסבים כדוריים של אפס חופש, הסרן לא יכול לגלגל, אלא רק לנוע מעלה מטה. יותר קל לבנות מודל ממוחשב של מתלה כזה ולהוכח בכך מיידית.

ועם זאת כאמור, המתלים האלו בג'יפים, שיש בהם תמיד חופש גדול במחברי הגומי, מאפשרים מהלכי מתלה יפים מאד.

אכן אחד מארבעת הלינקים הוא מבחינה עקרונית מיותר ומפריע. ברוק באגי תחרותיים חד מושבים (כמו זה (http://www.jeepolog.com/429.html)) די התקבעה תצורת מתלה של שני חיבורים תחתונים, מוט פנהרד, וחיבור עליון אחד לרוב מעל הביצה, כאשר כל החיבורים הם על ידי מיסבי קצה כדוריים של אפס חופש.

http://www.jeepolog.com/with.php?pic=feature_moonbuggy_campbell/moon_buggy_09.jpg

http://www.jeepolog.com/with.php?pic=feature_moonbuggy_campbell/moon_buggy_01.jpg

lizard
13-05-08, 22:01
אם אתה מבצע את המוט העליון עם יכולת כוונון אורך עצמאית (כמו בהסבות הלונגארם הנ"ל) אז אתה יכול לכוון את הקסטר, אכן.

אני חושב שבמתלה מסוג שכזה אני לא יכול לכוון את הזווית של הפיניון לאורך כל מהלך המתלה.
הכיוון (שבסרן קדמי שואף להיות מקבילי עד כמה שניתן על פי מה שקראתי בפירטים) מכוון בצד השלדה ולא בצד הסרן לדעתי. אם אשתמש רק בנקודת חיבור אחת (אחת לכל צד הכוונה) אז המהלך של הסרן יהיה בקשת ואילו השאיפה שהוא יהיה מקבילי. הבעיה היא שגם מקבילי לחלוטין זה לא כל כך טוב כי השאיפה היא שהסרן יזוז אחורה כשהוא נתקל במכשול, כלומר, אם משתמשים ב360 מעלות בתור דוגמא, הסרן במצב נסיעה צריך להיות ב270 מעלות ובתיקול של מכשול שיזוז לכיוון ה360 מעלות ולא ל180 מעלות.

(אני ממש מקווה שלא כתבתי שטויות :-))

בכל מקרה, אחרי שדברתי עם אנשים שעשו את זה, כנראה התצורה תהיה בכל זאת 3 מוטות רדיוס נפרדים. יותר עבודה אבל גם יותר אפשרויות.
בתקווה הטרנספר יחובר לגיר במהלך השבוע הבא ואז יהיה אפשרי לבדוק בדיוק מאיפה הזרועות יחוברו לשלדה.
מיסבים מסיביים (בערך 1") עוד מעט יהיו, בושינגים בצד השלדה יהיו ומיסבים לפנהרד וללינקים העליוניים יש.

lizard
13-05-08, 22:12
אכן אחד מארבעת הלינקים הוא מבחינה עקרונית מיותר ומפריע. ברוק באגי תחרותיים חד מושבים (כמו זה (http://www.jeepolog.com/429.html)) די התקבעה תצורת מתלה של שני חיבורים תחתונים, מוט פנהרד, וחיבור עליון אחד לרוב מעל הביצה, כאשר כל החיבורים הם על ידי מיסבי קצה כדוריים של אפס חופש.

אל תשכח שהרוק באגי האלה שוקלים כמעט כלום. אמנם יש עליהם מנוע בריא ובאמת מעניין לדעת איך הם פותרים בעיות WRAP בסרן הקדמי. הפנהרד מן הסתם חזק מאוד.

נמרוד
13-05-08, 23:08
אל תשכח שהרוק באגי האלה שוקלים כמעט כלום. אמנם יש עליהם מנוע בריא ובאמת מעניין לדעת איך הם פותרים בעיות WRAP בסרן הקדמי. הפנהרד מן הסתם חזק מאוד.

זה שהם קלות משקל לא קשור לעניין. מה ששונה בהן ממה שאתה בונה, במהות, זה דבר אחד:

הן מתוכננות.

לקחת כבר דף, עפרון, סרגל, והתחלת לצייר? יש לך סקיצות? אם כן, אני אשמח להסתכל ולעזור לך - באמת. אם לא - אז עדיף לך להשאר עם המוכר והמוכח (ואני ממליץ כמו תמיד על קפיצי עלים ישנים וטובים). מבחינה מילולית, אתה מבין את הפרינציפים, וצודק ברוב התובנות שלך בשרשור הזה. עכשיו היידה, ליישם - קודם כל על חתיכת דף נייר.

lizard
13-05-08, 23:44
פחח לשרטט...חה
פבריקייטור אמיתי עושה הכול בראש :twisted: :twisted: :twisted:

NOT!
:-D :-D :-D

עוד אין מה לקחת מידות כי הדבר הכי חשוב במתלה, מיקום הטרנספר, עדיין לא הוחלט.
כרגע אני עדיין מתלבט בין הבורג וורנר (שאני מאוד רוצה להשתמש בו אבל יש לו חסרון רציני של אורך) לבין דנה 300 (או דנה 20, כן 20, אם אמצא מתאם תקין בזול מאיביי) שמצריך ממני קיט והפיכה שלו לצד נהג.

בכל מקרה על העקרונות של המתלה אני כבר די נעול ב99%. 4 לינק בתצורת כוכב/מגן דוד מאחור ו3 לינק (?) או 4 לינק חסר עם פנהרד מקדימה.

נמרוד
14-05-08, 00:38
עוד אין מה לקחת מידות כי הדבר הכי חשוב במתלה, מיקום הטרנספר, עדיין לא הוחלט.

מיקום הטרנספר??? רחוק, רחוק מלהיות הדבר הכי חשוב בתכנון המתלה.

lizard
14-05-08, 07:45
לפי מה שקראתי, רצוי מאוד שהנקודות עיגון של המוטות רדיוס בשלדה יהיו מקבילים ליציאות של הטרנספר.
מאחר ונקודות העיגון של הסרנים יהיו משני צידי הטרנספר (על הגשר שלו) אז לפני שאני ממקם את הטרנספר אני לא מתעסק בכלל עם המתלה למעט מיקום הסרנים.

נמרוד
14-05-08, 07:54
זה רצוי, אבל יש עוד הרבה מאד דברים רצויים כשאתה מתכנן אוטו. אז למה שדווקא זה יהיה האילוץ? אולי להיפך? סתם בתור דוגמא, אתה יכול גם להזיז את רכבת הכוח כמה ס"מ קדימה או אחורה, למעלה או למטה, או בזוית, כדי לשפר זויות דרישפט בהתאם למערכת המתלים. זויות דרישפט הן דווקא אלמנט די גמיש שנכון הרבה פעמים להשאיר אותו לסוף, בעיקר אם הדרישפטים ארוכים יחסית (ואני לא רואה סיבה שלא ברכב שבבסיסו הוא סיקס). זה ממש לא נכון לתכנן מתלים סביב דרישפטים ולהזניח את השאר. בקיצור, אל תתקבע - תנצל את הזמן ותתחיל לצייר את הרכב שלך. מבט צד, מבט על, מבט חזית. אני מבין שאין כאלו סקיצות עדיין? אתה לא תגיע רחוק. (ואני ממש לא אומר שחייבים לתכנן הכל מראש בסולידוורקס, גם מחברת משובצת ועפרון זה בסדר גמור! אבל אני חושב שהדגשתי את העצה הזאת מספיק חזק...).

tzagi
14-05-08, 08:18
הזוי הזוי הזוי
סולידוורקס, נייר משבצת, עפרון....מה לגבי שעורי בלט?
שיפסיק לקשקש ויתחיל לעבוד,
ולפרסם תמונות!

דיבורים כמו חול....מספיק עם התרוצים.

-->