PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעיית זריקת שמן

גיתאי נוה
12-05-08, 23:05
הבעיה: לפני מספר חודשים התחילה אצלי תופעה מטרידה של זריקת שמן משמעותית מאזור מכסה השסתומים אל מערכת יניקת האוויר, מן הסתם דרך צינור פינוי אדי שמן היוצא מקידמת מכסה השסתומים (להבדיל מה-PCV לפינוי גזים היושב מאחוריו ליד קיר האש - תמונה מצורפת).

נתון:

סופה מודל 93, נוסעת מעט מאד
כמות השמן הנזרקת יצרה בוצה בתוך מכסה בית מסנן האוויר, סביב הבית מצערת, ועד כדי שלולית קטנה על סעפת היניקה
כמו כן, מכסה השסתומים מטונף כולו בשמן מבחוץ, מה שאומר שהשמן אינו נזרק רק לתוך מסלול יניקת האוויר
לפני כשנתיים נבדקה קומפרסיה השוואתית שהצביעה על כ-130-140 PSI בכל הצילינדרים - לא רע למנוע בן 15 שנה עם הסטוריה של ג'יפ מושכר
לפני שנה בוצעה לבקשתי בדיקת קומפרסיה נוספת, והפעם למרבה ההפתעה התוצאה היתה כ-100 PSI בכל הצילינדרים - נשמע כמו נבלה סרוחה (תוך שנה?! יכול להיות מצב כזה?). עם זאת, אינני סומך את ידי במאה אחוז על הבדיקה הנ"ל מסיבות שונות שלא זה המקום לפרטן, וכמו"כ אינני יודע האם הבדיקה נעשתה במנוע חם או קר; שורה תחתונה - בדיקה בערבון מוגבל. כך או אחרת, מבחינת תחושה בנסיעה המנוע רחוק מלהיות גיבור ישראל, אבל מצד שני לא נראה לי שכבר הגיע זמנו להיאסף אל אבותיו בשדות הנצח.
בדיקת 'מנוע מנפח א'' בפתח מדיד השמן (לגילוי בלאי ברינגים/צילינדרים) - אין לחץ חיובי = על פניו תקין
בדיקת 'מנוע מנפח ב'' בפתח מילוי שמן (לגילוי גומיות שסתומים בלויות) - אין לחץ חיובי = על פניו תקין
מסנן אוויר נוקה לאחרונה בלחץ אוויר
השערות שלי

מנוע בסוף חייו או גומיות שסתומים פרוצות - אם כי סעיפים 6 ו-7 אינם מחזקים כיוון זה (וגם לא הכיס שלי ;))
מסנן אוויר סתום היונק בכח שמן ממכסה השסתומים - לא נראה, בעיקר לאור סעיף 8
חשבתי ש'ברך' החיבור של צינור הפינוי למכסה השסתומים כוללת שסתום שנפרץ - בירור קצר בינוביץ העלה שאין שם שסתום כלל, כלומר ה'ברך' פתוחה קבוע. יתרה מזאת, היציאה הזאת נועדה לפנות אדי שמן ולא ברור כיצד נזרק אליה שמן נוזלי, ולכן גם כיוון זה נפסל.
האם אחרי שאלוהי הג'יפים העביר לי קורסים רבים על הכלי הזה בעל-כרחי, הוא החליט שהגיע הזמן לפתוח לי את סדרת השיעורים החשובה "תורת הזרנוגה - מנוע 4 ליטר" ובדרך גם את הארנק? :evil: :evil: :confused:

אשמח ל:

כיווני פתרון אפשריים, או
הנחיית מתודית שלב-אחרי-שלב כיצד לבדוק: ממה להתחיל, מה לפסול
תודה
גיתאי

coas
12-05-08, 23:28
הקידמי הוא נשם, לא מפנה כלום אלה מזרים אוויר נקי כתמורה לואקום משסתום הPCV, שסתום הOPCV מפנה אדיי שמן לסעפת היניקה לשריפה עם תערובת הדלק.

כאן (http://jeep.off-road.com/jeep/article/articleDetail.jsp?id=257985) מתוארת הבעיה והפיתרון, לא בהכרח זה המצב אצלך, אם לא...

AvigdorAharon
13-05-08, 08:39
אשמח ל:

כיווני פתרון אפשריים, או
הנחיית מתודית שלב-אחרי-שלב כיצד לבדוק: ממה להתחיל, מה לפסול
תודה
גיתאי

לדעתי, עזוב את זה.
אין טעם לטפל במנוע, אם הוא לא שבק...כל עוד הוא נוסע, ואתה לא ממלא כמות זהה של שמן ודלק בכל תדלוק, תהנה.
אולי יש בעיה באטימה של הברך במכסה השסתומים, תנסה עם טפלון.

ד"א, אני עדין מחכה לך בשער צניפים...

אביגדור

גיתאי נוה
13-05-08, 10:00
לדעתי, עזוב את זה.
אין טעם לטפל במנוע, אם הוא לא שבק...כל עוד הוא נוסע, ואתה לא ממלא כמות זהה של שמן ודלק בכל תדלוק, תהנה.
מעבר לענייני ניקיון ואסתטיקה, זריקת השמן הזאת עשויה לשגע את חיישן הבית מצערת, להכנס לתוך הבית מצערת עצמו ואולי גם לסתום את המנוע צעדים. אביגדור ידידי, פה זה לא סיקס :wink:
אולי יש בעיה באטימה של הברך במכסה השסתומים, תנסה עם טפלון.
יכול להיות, אבל במקרה כזה רק המכסה שסתומים היה מטונף ולא היה זורם שמן ממש לתוך בית הפילטר אוויר
ד"א, אני עדין מחכה לך בשער צניפים...
אני יודע, תן קצת זמן להוציא שנורקל מעל למים ואני מבטיח לך שנקודת ההמתנה תתקרב לאזור המרכז...
אביגדור

ערן המסוקס
13-05-08, 10:20
תופעת זיהום המצערת קיימת גם להרבה בעלי סיקסים לא מודעים, והיא גורמת לסתימות בקרבורטור כמו לזיהום בבית המצערת במערכות הזרקה.

הבדיקות שעשית מעידות כנראה על כך ששסתום הPCV לא סתום. עדיין מומלץ לנקות אותו.

בזמן עומס מנוע, מפסיק הואקום דרך שסתום הPCV ואז אדי השמן/דלק עושים את דרכם בצורה הפוכה, ישירות דרך הצינור השני לתוך בית המצערת. ברכבים מוזני קרבורטור אמור להיות מסנן אדי שמן (מן פחית ובתוכה צמר פלדה), אשר מונע זיהום הקרבורטור ומעברי האויר.

בדוק כמה אדים פולט המנוע אם אתה מנתק ממכסה השסתומים את שסתום הPCV, ובדוק כמה נפלט כשאתה נותן מכות גז (עם שסתום מחובר ועם שסתום מנותק מהמכסה).

שים שמן מנוע טוב ולא זבל.

אין קשר לגומיות שסתומים ולפליטת אדי שמן מהנשמים. גומיות שחוקות יגרמו לאכילת ושריפת שמן (עשן כחלחל מהאגזוז). בהחלט עלול לזהם את תא השריפה הפלאגים ועוד..

גיתאי נוה
13-05-08, 10:44
תופעת זיהום המצערת קיימת גם להרבה בעלי סיקסים לא מודעים, והיא גורמת לסתימות בקרבורטור כמו לזיהום בבית המצערת במערכות הזרקה.

אם היה סתום הייתי מקבל בהכרח לחץ חיובי בפתח מילוי שמן?

בזמן עומס מנוע, מפסיק הואקום דרך שסתום הPCV ואז אדי השמן/דלק עושים את דרכם בצורה הפוכה, ישירות דרך הצינור השני לתוך בית המצערת. ברכבים מוזני קרבורטור אמור להיות מסנן אדי שמן (מן פחית ובתוכה צמר פלדה), אשר מונע זיהום הקרבורטור ומעברי האויר.
מעניין, הרי ואקום קיים שם בכל מצבי המנוע רק במידה שונה?

בדוק כמה אדים פולט המנוע אם אתה מנתק ממכסה השסתומים את שסתום הPCV, ובדוק כמה נפלט כשאתה נותן מכות גז (עם שסתום מחובר ועם שסתום מנותק מהמכסה).
אני מניח שאתה מתכוון לפליטת אדים דרך פתח מילוי שמן, נכון?

שים שמן מנוע טוב ולא זבל.
שמן 15W50 חצי סינטטי של ולווליין ישירות מהיבואן, הוחלף לפני כ-1000 ק"מ / חודשיים, והתופעה לא השתנתה מאז

אין קשר לגומיות שסתומים ולפליטת אדי שמן מהנשמים. גומיות שחוקות יגרמו לאכילת ושריפת שמן (עשן כחלחל מהאגזוז). בהחלט עלול לזהם את תא השריפה הפלאגים ועוד..
גם פלגים החלפתי לפני חודש, ממה שזכור לי רק אחד או שניים היו קצת רטובים, אבל אולי זה נורמלי במידה מסויימת למנוע זקן

אבדוק את עניין פליטת האדים. האם ישנה דרך נוספת לגלות סתימה ב-PCV?

גיתאי

ערן המסוקס
13-05-08, 11:01
נתחיל קודם כל בזה שאתה צריך לבצע את הבדיקות, לא דרך פתח מילוי השמן, אלא דרך צינור הנשם (לא השסתום, אלא הצינור הפתוח בצד השני של מכסה השסתומים). ניתוק שלו מונע מהמנוע לינוק משם ולבלבל אותך בבדיקה.

צטט:
במקור פורסם על ידי ערן המסוקס

אם היה סתום הייתי מקבל בהכרח לחץ חיובי בפתח מילוי שמן?
בפתח צינור הנשם, כן.

מעניין, הרי ואקום קיים שם בכל מצבי המנוע רק במידה שונה?
לא. זה ואקום מתחת למצערת. הוא חזק בסרק ובלימת מנוע,בינוני בשיוט ונחלש עד לא קיים בעומס מנוע.

אני מניח שאתה מתכוון לפליטת אדים דרך פתח מילוי שמן, נכון?
כפי שרשמתי קודם. פתח הנשם ולא מילוי השמן.

אבדוק את עניין פליטת האדים. האם ישנה דרך נוספת לגלות סתימה ב-PCV?

בעקרון אפשר לראות את השסתום יונק אם אתה מוציא אותו ומחזיק ביד. לדעת אם הוא סתום חלקית זה יהיה קשה יותר. לטבול אותו בבנזין לזמן מה, ואז לנקות אותו עם ספרי קרבורטורים יהיה עדיף.
לאמר את האמת, אני לא בטוח אם זה שסתום או חריר קטן בלבד במנוע הסופה. אם זה שסתום עם חלקים נעים, אולי הגיע הזמן להחליף אותו בחדש. בלאי גבוה בשסתום יכול לגרום לבעיות.

coas
13-05-08, 11:57
למרות שבבסיס זה אותו מנוע ואותם עקרונות עובדים בשניהם ישנם עדיין הבדלים .
ב4.0L אין שסתום עם קפיץ אלה חריר קטן, יניקה משסתום הPCV קיימת בכל מצב מנוע, 258 או 242, העוצמה משתנה בהתאם לעומס על המנוע.
לא משתמשים בספריי קרבורטורים במנוע עם חיישן חמצן. מחוץ למנוע אפשר.

למה להתחיל עם כל הבדיקות וההתפלפלויות? תחליף את כל צנרת הואקום, בדוק את כניסת הואקום בסעפת, תחליף גומיות, שסתומים ואת פקק המילוי. ואם אתה רוצה להחמיר, פרק את מכסה השסתומים ותנקה מבפנים. דליפה באחד הצינורות/שסתום/פקק תגרום ליניקה חלשה.
הבעיה מוכרת בכל מנועי ה4.0L עד לשנת 99, אז החליפו את השסתום לגדול יותר.

אם החלפת סוג שמן לאחרונה יתכן וזו הסיבה, שמן באיכות נמוכה משאיר לא מעט משקעים במנוע.
יכול להגרם אחרי שימוש בשמן נחות ומעבר לשמן איכותי יותר או אחרי מעבר לשמן נחות, שמן נחות מייבש גומי ופלסטיק.
שמן 15W-50 לא מצליח להגיע לטמפרטורת עבודה במנוע "קטן" כמו ה4.0L, לא נועד למנועים
כאלה ולא לטמפרטורות בארץ. בקצה שני של הסקלה-שימוש בשמן 0W-20. עם שמן כזה אתה מרוויח לחץ שמן טוב יותר אבל הרבה מאוד משקעים.
שמן 15W-40 של קטרפילר (Mobile) יתאים יותר ויותר איכותי משמן מקביל של וולווליין.

ערן המסוקס
13-05-08, 15:51
שסתום או חריר המערכת עובד על ואקום מתחת למצערת. במצבי עומס מנוע (עליה חדה בכביש למשל) הואקום מעל המצערת גדול מהואקום מתחת למצערת. בפול גז הואקום מתחת למצערת הוא אפס כמובן.

במצבים האלה האדים יוצאים מהיציאה השניה ישר לתוך המצערת. במנוע במצב טוב כמות האדים לא גדולה, אבל עם התיישנות המנוע הכמות גוברת.

אם אפשרי להביא שסתום עם חריר מוגדל מומלץ. מה שאשר אמר לגבי בדיקה/החלפת צינורות ואקום כדי לבטל אפשרות של בריחת ואקום נכון.

קיד
14-05-08, 22:07
שנאמר "יה וואראדי איזה סלט"

צינור קדמי נשם, צינור אחורי יונק.
התאוריה על מחז"ש שסתומים אינה נכונה כלל.
נתק צינור PCV ממכסה שסתומים כאשר המנוע פועל, ובדוק האם יונק. לא ניתן להגדיל את נחיר היניקה משום שהדבר יגרום לתערובת עניה בצילינדר השישי.
החלף מסנן אויר! מסנן אויר סתום יגרום לפיגור בזרימת האויר לבית המצערת ולתת לחץ. יגרום מן הסתם ליניקת שמן מהנשם.
במידה והוצאת מצתים והנ"ל היו רטובים, אז המנוע בלוי! אין הוקוס פוקוס, אבל יש לחץ בבלוק שעולה דרך מעברי חזרת השמן אל מכסה השסתומים ומשם לסעפת.
בברכה,
קיד.

קיד
14-05-08, 22:09
שסתום או חריר המערכת עובד על ואקום מתחת למצערת. במצבי עומס מנוע (עליה חדה בכביש למשל) הואקום מעל המצערת גדול מהואקום מתחת למצערת. בפול גז הואקום מתחת למצערת הוא אפס כמובן.

באמת? בדקת את זה עם שעון?

אם אפשרי להביא שסתום עם חריר מוגדל מומלץ. מה שאשר אמר לגבי בדיקה/החלפת צינורות ואקום כדי לבטל אפשרות של בריחת ואקום נכון.

אין שם כלום, ברך גומי, צינור PVC וברך גומי נוספת.

קיד.

קיד
14-05-08, 22:26
למה להתחיל עם כל הבדיקות וההתפלפלויות? תחליף את כל צנרת הואקום, בדוק את כניסת הואקום בסעפת, תחליף גומיות, שסתומים ואת פקק המילוי. ואם אתה רוצה להחמיר, פרק את מכסה השסתומים ותנקה מבפנים. דליפה באחד הצינורות/שסתום/פקק תגרום ליניקה חלשה.
הבעיה מוכרת בכל מנועי ה4.0L עד לשנת 99, אז החליפו את השסתום לגדול יותר.
ועל הדרך תחליף צמיגים ותרוקן את המאפרה.
ממש שיטה מצויינת לאבחון תקלות.
תגיד, כאשר הבת שלך מכבה לך את האור בשרותים (בטעות) אתה מנסה להדליק אותו, או שאתה ישר מתקשר לחברת חשמל ומדווח על תקלה?

....
שמן 15W-50 לא מצליח להגיע לטמפרטורת עבודה במנוע "קטן" כמו ה4.0L, לא נועד למנועים
כאלה ולא לטמפרטורות בארץ. בקצה שני של הסקלה-שימוש בשמן 0W-20. עם שמן כזה אתה מרוויח לחץ שמן טוב יותר אבל הרבה מאוד משקעים.
חשבתי שאתה רציני, ולאחר קריאה רביעית אני מבין שאתה מתבדח. כי אם אתה לא מתבדח אתה כנראה תחת השפעה של.....

וזה על סמך מה? יש לך בדיקות מעבדה של יצרן המנועים או של יצרני השמן?
זה כמעט כמו להגיד שמיץ תפוזים של יפאורה יתאים יותר לחתונה של גרוזינים מאשר מיץ תפוזים של פריגת.
וממתי קטרפילר נהיו יצרן שמן?

אני מוכן להתערב איתך על בירה (חבית שלמה). שים לב- אנחנו עושים בדיקה אצלי בסופה BLOW BY. מרוקנים את שמן המנוע. ממלאים 4.5 ליטר של קרוסין, שהותכו בהם 1.5 קילוגרם גריז NLGI2. מניעם את המנוע ובודקים BLOW BY. מרוקנים את הקרוסין, ממלאים 3 ליטר שמן 80-90 יחד עם 3 ליטר של שמן בישול. נבדוק שוב BLOW BY. תגלה שלא יהיה כל הבדל.

גיתאי,

סגור את השירשור.

זה נהיה ברמה של גן.

אני פורש.קיד.

ערן המסוקס
14-05-08, 23:04
באמת? בדקת את זה עם שעון?

קיד.

יש לי שעון ואקום מול הפנים בזמן הנסיעה. בזמן עומס הואקום נמוך מאוד. בעומס מלא הואקום מתחת למצערת הוא אפס. בזמן הזה של עומס מקסימלי מן הסתם יש גודש של גזים באגן השמן. לאן אתה חושב שהם ינתבו את עצמם? דרך חריר מזערי שלא מושך כלום או דרך הפתח השני, שיש בו ואקום חזק בודאות.

כן, בדקתי את הנושא הזה, תתפלא.

במנוע במצב טוב המצב לא כלכך גרוע ואפשר להסתפק בניקוי בית מצערת פעם בתקופה. במנוע עייף המצב חמור יותר.

אתה יודע מה? אם אתה בטוח שהואקום מעל המצערת קטן מהואקום מתחת למצערת תמיד, או שבכלל אינו קיים, מה דעתך לעשות ניסוי. שים חתיכת ספוג בצינור הנשם וסע. ספר לנו אח"כ על החוייה של דייג חתיכת הספוג מבית המצערת (במקרה הטוב), כן.. זה מנסיון :oops:

נ.ב

למה חריר גדול יותר בשסתום הPCV יגרום לתערובת ענייה בצילינדר השישי?

coas
15-05-08, 07:05
ועל הדרך תחליף צמיגים ותרוקן את המאפרה.
ממש שיטה מצויינת לאבחון תקלות.
תגיד, כאשר הבת שלך מכבה לך את האור בשרותים (בטעות) אתה מנסה להדליק אותו, או שאתה ישר מתקשר לחברת חשמל ומדווח על תקלה?

החלפת הצינורות מוגדרת כטיפול תקופתי על ידיי היצרן, אבל אתה בטח מבין יותר...

חשבתי שאתה רציני, ולאחר קריאה רביעית אני מבין שאתה מתבדח. כי אם אתה לא מתבדח אתה כנראה תחת השפעה של.....

וזה על סמך מה? יש לך בדיקות מעבדה של יצרן המנועים או של יצרני השמן?
זה כמעט כמו להגיד שמיץ תפוזים של יפאורה יתאים יותר לחתונה של גרוזינים מאשר מיץ תפוזים של פריגת.
וממתי קטרפילר נהיו יצרן שמן?

צריך לעזור לך בקריאה, כתוב בסוגריים, Mobile. הם יצרני השמן שבקופסאות של קטרפילר וכן, יש לי אנליזה של השמנים ולא, אתה לא שנון, סתם פתטי..
תבדוק את הנתונים של Mobile Delvac 1300 ואז.

אני מוכן להתערב איתך על בירה (חבית שלמה). שים לב- אנחנו עושים בדיקה אצלי בסופה BLOW BY. מרוקנים את שמן המנוע. ממלאים 4.5 ליטר של קרוסין, שהותכו בהם 1.5 קילוגרם גריז NLGI2. מניעם את המנוע ובודקים BLOW BY. מרוקנים את הקרוסין, ממלאים 3 ליטר שמן 80-90 יחד עם 3 ליטר של שמן בישול. נבדוק שוב BLOW BY. תגלה שלא יהיה כל הבדל.

מצטער, לא שותה בירה אבל אשמח לראות איך אתה הורס את המנוע שלך. כדאי שתוריד ממינון הבירה או שתעלה את מינון התרופות.

גיתאי,

סגור את השירשור.

זה נהיה ברמה של גן.

אני פורש.קיד.

"לא משחקים כמו שאני רוצה אז אני הולך הבייתה" באמת רמה של גן..

מכל מה שכתבת לא הוכחת טענה אחת או סתרת אחרת, שנסתמך על דבריי אלוהים חיים??
.

[/right]

לא הוספת אינפורמציה אלה רק זלזלת בידע של אחרים בגישת "אני יודע כל", עדיף לכבודך ולזמננו היקר, שלא תטרח להמשיך ולהגיב.

נמרוד
15-05-08, 08:22
תשומת ליבי הוסבה לשרשור הזה בתור אחד שצריך לנהל...

עד היום היתה לנו שיטה לניהול יעיל וחסכוני בזמן. מציצים בשרשור - אם אני רואה שמות רציניים עונים אחד לשני, עובר הלאה בלי לקרוא. כל המשתתפים בדיון הזה, גיתאי, ערן,COAS וקיד, היו תמיד תחת הרובריקה של "אם הם בדיון, אז אין מה לדאוג, הוא בידיים טובות".

מסתבר שהשיטה לא תמיד עובדת... חבר'ה תירגעו ותתאפסו על עצמכם.

גיתאי נוה
15-05-08, 20:32
והעיר שושן צהלה ושמחה.
נמרוד, אל תתרגש, זה שירשור בריא של יהודים. אני דווקא מאד נהנה עד כדי קריסת שרירי הבטן שלי (תודה שגם אתה, לפחות קצת ;) ).
יש הבדל בין שירשור תת-רמה של פל$%#ים חלולים לבין כיסוח הדדי של מומחים עצבניים. משהו זז קצת...ואפשר ללמוד הרבה. במקום להרגיע אותם אני במקומך הייתי דווקא מרסס אותם במנה גדושה של אלכוהול ונותן לעסק להידלק, אבל לא אני יושב על הברז.

בכל אופן, אבצע:

ניקוי יסודי של הג'יפה
החלפת קרב מסנן אוויר
ניקוי צנרת ואקום בלחץ אוויר
מעקב אחרי התפתחויות, אם תהיינה
מה שכן, עכשיו מתרוצץ אצלי בראש ברדק שלם לגבי אופן תיפקודם של שני צינורות הואקום הנ"ל ולעניין תתי-הלחץ מעל/מתחת למצערת, הייתי שמח אם התכתשות התיישים היתה פורצת שיאים עד לקבלת תמונה ברורה בעניין.

ערן המסוקס
15-05-08, 20:40
זה לא מסובך מידי.

הוצא את צינור הנשם שנכנס למצערת והחזק אותו בידך האוהבת.

עם מנוע מונע שים את האצבע שלך על הפתח על מכסה השסתומים. לאחר כמה שניות אתה אמור להרגיש ואקום נוצר, אשר ישתחרר כשתרים את האצבע. אם זה קורה, אז המצב תקין.

עכשיו לניסוי השני.
עם מנוע מונע וחם (עדיף) ואותו הצינור עדיין בחוץ, תן בגז בפמפומים חזקים. סביר להניח שתראה פליטה של אדים מהפתח הפתוח. קצת אדים זה לא נורא, אבל אם המנוע עייף אז הוא יוציא לך כמות נכבדת.

ניסוי שלישי.
קצת מסובך, אבל שים חתיכת ניילון קטנה על צינור הנשם שמחובר עדיין לצינור האויר שמחובר למצערת. כאשר אתה אוחז את הניילון מול הצינור, תן מכות גז בריאות. אתה תראה איך הניילון רוצה להשאב פנימה.

דווח על תוצאות.

AvigdorAharon
16-05-08, 22:50
אתה בכל זאת מחפש דרך לפתוח מנוע...

בהצלחה, ואל תשכח לצלם...

אביגדור

קיד
16-05-08, 23:18
יש לי שעון ואקום מול הפנים בזמן הנסיעה. בזמן עומס הואקום נמוך מאוד. בעומס מלא הואקום מתחת למצערת הוא אפס....
זה משום שאתה מודד לחץ סטטי ואינך מודע ללחץ הדינמי השורר בצינור אספק האויר.
נניח שמהירות זרימת האויר בתא המנוע הינה קרובה לאפס, אזי מהירות הזרימה הגבוהה בצינור אספקת האויר שווה לתת לחץ. למרות ששעון לחץ סטטי אינו מראה זאת, יש תת לחץ תמידי בצינור, אחרת מה יגרום לאויר להכנס למנוע?
זוהי בדיוק משוואת ברנולי, ניתן לתרגם מהירות זרימה ללחץ, ולהפך. ניתן לתרגם לחץ למהירות זרימה.
ראה צינור ונטורי.

למה חריר גדול יותר בשסתום הPCV יגרום לתערובת ענייה בצילינדר השישי?
משום שכל הצילינדרים מקבלים כמות אויר שווה מבית המצערת, וכמות דלק שווה מהמרססים. רק צילינדר 6 מקבל אויר מוסף ממערכת PCV. הגדלת החור, תגדיל את כמות האויר המוספת לצילינדר 6. ללא תוספת דלק (ואתה לא יכול להוסיף) תקבל תערובת עניה.

בברכה,
קיד.

קיד
17-05-08, 22:53
תשובה לגיתאי,

מי שלא רוצה לא חייב לקרוא.

למען הגילוי הנאות, אני לא קשור בשום אופן ליצרן שמן, למשווק שמן או ליבואן שמן ואיני מתפרנס ממכירת שמנים. מעבר לכך, לא ממש אכפת לי שאנשים אשר אינם נמנים על ידידי יסבו נזק למנוע של רכבם.

היות שהשרשור אינו על שמני מנוע, לא אכנס להרצאה בנושא. אך היות שמדובר על אתר טכני במהותו, אנסה לשים דברים על דיוקם. אחד הכללים בנושאים טכניים הוא מיון נכון של פריטים בהתאם לתקן הטכני. לדוגמא: לא יתכן לשים בורג M10 באורך 60 מ"מ באותו התא עם בורג 3/8" NF באורך 60 מ"מ, רק משום שהם באורך זהה. הרי ברור שאינם מתאימים לאותו התבריג. הקיטלוג יהיה בהתאם לתקן הטכני. בדומא לכך יש תקן עבור קוד המהירות של הצמיג, או מידת הרוחב. לכולם ברור שהספרות 31-10.5-15 מדברות על מידת צמיג באינטשים. היות שיש תקן טכני לכל פריט מכני, ממדידת הספק המנוע בוואטים עד מספר המייצג את הגוון של הצבע החיצוני, גם לשמנים יש תקן.

חשוב להשוות מוצרים מאותו התקן.

אם יש מדד אשר אינו מרמז על תקן השמן הוא צמיגות השמן. שמן באותו התקן יכול להיות בצמיגות שונה.

התקנים של שמני המנוע, ולא משנה איזה, מורכבים מסדרה של בדיקות מורכבות מאוד. לכן גם התקנים מורכבים מאוד.

יש לזכור ששוק שמן המנוע באירופה בלבד (ללא חישוב המילוי אצל היצרן) עומד על 1 מיליון טון שמן בשנה. סביר להניח שבשוק כזה יהיו גורמים שימכרו שמן מעולה במחיר גבוה, ומהצד השני יצרנים שימכרו שמן זול ובאיכות נמוכה.

כעת בואו ונבחן את השמן שגיאתי קנה:

15W50 בתקן SJ-CF חצי סינטטי A3B3

הנתון החשוב נמצא בסוף A3B3 ACEA . מדובר על שיפור ניכר ביציבות את השמן, התאמה למנועי בנזין בעלי ביצועים גבוהים. סדרת שמנים בעלי צמיגות נמוכה, והתאמה למרווח טיפולים גדול.

רוצה מישהו לטעון ששמן מן-דהו טוב יותר, יציג בבקשה שמן שעומד בתקן גבוה יותר. למשל תקן A3B4.

ללא הצגת התקן לא ניתן ממש להשוות בין השמנים. דבר חשוב לזכור, שתקן API הינו פחות מפורט מהתקן האירופי, ולמעשה קשה להשוות בין SJ לבין SL ללא מפרט נוסף.

הערה לנושא הנקרא "לחץ שמן". לעיתים נדמה שהמטרה היא להשיג לחץ שמן גבוה. אז זהו לא לילד הזה פיללנו. לחץ שמן גבוה אינו מעיד בהכרח על שימון טוב. דוגמת קיצון: שמן 90 במנוע ייתן לחץ שמן מעולה, אבל שימון לקוי בצילינדרים. כאשר מנוע מסיים את חייו, ברוב המקרים מדובר על שחיקה בבוכנות ובצילינדרים. באופן מדהים, שני האחרונים כלל אינם מחוברים לקו הלחץ של השמן, אלא מקבלים שמן בהתזה. לפיכך שמן באיכות מעולה, אבל בלחץ נמוך, עשוי לספק אורך חיים משופר למנוע, על פני שמן גרוע אשר ייתן לחץ טוב, אבל יספק הגנה נמוכה מאוד לצילינדר ולבוכנה.

רגע על שמנים בעלי הצמיגות הנמוכה. המעבר לשמנים בצמיגות נמוכה קשור לנושא זיהום האויר. תקן EURO3 ומעלה גרם ליצרים לעבור לשמנים בצמיגות 5W. הדבר נכון לכל היצרנים באירופה, אשר היו החלוצים של מעבר זה. הרצון להפחית את המזהמים ולהוריד את צריכת הדלק גרמו למעבר לשמנים אלה. אין כל צידוק טכני לעבור לשמן בצמיגות נמוכה לאותן רכבים אשר שורפים ליטר בנזין לכל 5 ק"מ.

אבל...שמן בעל צמיגות נמוכה יש 3 חסרונות עיקריים:

"אכילת שמן" עקב שימוש בשמני בסיס דלילים יותר.
הצמיגות הנמוכה מספקת פחות שימון, ולכן דורשת שיפור הנוסחה של התוספים כדי להחזיר את יכולת השימון. לפיכך כדי לספק יכולת שימון זהה, עלות ייצור השמן תהיה גבוהה יותר.
נדיפות וחוסר יציבות כימית.

מילה נוספת על משקעים: שמן מעולה, המורכב משמן בסיס סינטטי מייצר מעט מאוד משקעים. שמן גרוע בעל בסיס מינרלי מייצר המון משקעים. כמות המשקעים אינו תלותית בצמיגות. אותם 2% של משפר הצמיגות אשר בשמנים הדלילים אים המקור למשקעים.

בברכה,

קיד.

גיתאי נוה
18-05-08, 08:59
15W50 בתקן SJ-CF חצי סינטטי A3B3

הנתון החשוב נמצא בסוף A3B3 ACEA . מדובר על שיפור ניכר ביציבות את השמן, התאמה למנועי בנזין בעלי ביצועים גבוהים. סדרת שמנים בעלי צמיגות נמוכה, והתאמה למרווח טיפולים גדול.

רוצה מישהו לטעון ששמן מן-דהו טוב יותר, יציג בבקשה שמן שעומד בתקן גבוה יותר. למשל תקן A3B4.

ללא הצגת התקן לא ניתן ממש להשוות בין השמנים. דבר חשוב לזכור, שתקן API הינו פחות מפורט מהתקן האירופי, ולמעשה קשה להשוות בין SJ לבין SL ללא מפרט נוסף.

קיד, נדמה לי שקיים בלבול בין עניין התקן לבין אינדיקציית הצמיגויות. מה ההבדל ביניהן, מה מסמן כל אחד? 15W50 לא נשמע כמו שמן בצמיגות נמוכה (=דליל)...

ערן המסוקס
18-05-08, 10:47
בודאי שיש הפרש לחצים, כלומר ואקום. אבל הואקום נמוך מאוד. לא דרוש הפרש לחצים גדול בשביל להזרים אויר, כאשר אין הרבה התנגדות.

אתמול הראיתי לחבר בדיוק איך עובדת המערכת בהדגמה חיה על מנוע עם מערכת הזרקה של סופה.

כל מי שרוצה מוזמן לבדוק את הצינור שמוביל ממכסה השסתומים לכוון צינור האויר מעל המצערת. אני מאוד אופתע אם הוא יהיה יבש לגמרי.

coas
18-05-08, 13:05
דיי נמאס לי מהדיון הזה, אבל הנה:

Mobil 1 15W-50 ACEA A3,B3,B4
API SM,SL,SJ,CF
מקור כאן (http://www.mobil.com/Canada-English/Lubes/PDS/IOCAENPVLMOMobil_1_15W-50.asp)

טוב יותר מהשמן של וולווליין אבל עדיין זה לא השמן המתאים למנוע 4.0L, זהו שמן למנועים שעובדים בטמפ ובלחצים גבוהים כמו מנועים מוגדשים, למנועים משופרים בתנאי תחרות או לעבודה בטמפ סביבה קיצוניות. במנוע 4.0L הטמפרטורה האידיאלית לשמן היא 200-220F, אני מסופק אם השמן הנ"ל או וולווליין מקביל מגיע לטמפרטורה הרצויה.

השמן של Mobile, השמן שמיוצר עבור קטרפילר ונמכר באריזות של קטרפילר 15W-40:
ACEA E5/E3/B4/B3/A2
API CI-4/CH-4/CG-4/CF-4/CF/SL/SJ

השמן הנ"ל מגיע דיי מהר לטמפ של 200-220 F ונשאר גם רוב זמן הנסיעה גם בתנאים קשים. החריגות הן כלפיי מטה.

עכשיו, גם שמן איכותי כמו 15W-50 של וולווליין או Mobile ייצר משקעים כאשר אינו מגיע לטמפ העבודה המתאימה למנוע.

כדאי להבהיר, אני לא קשור בשום צורה לקטרפילר או לחברת שמנים אחרת, אין לי שום נגיעה לענף הרכב מלבד היותי בעלים של ג'יפ זולל מזומנים.

איציק - 4X6ZH
18-05-08, 13:40
אז זה הוא שאולי יש כאלה שנמאס להם מהדיון הזה .
חבל שיש כאלה שמצליחים לגרום לאותם בודדים שהם באמת אנשי מקצוע להפסיק להגיב
לא צריכים לצאת גברים על ידי שתוכיח שההסבר שלך נכון
אפשר להסתפק בתגובה ולתת לקהל הקוראים להבין
בסה"כ כולללם יודעים מי המומחה ומי הקלדן :roll:
איציק

UNIX
18-05-08, 14:21
איציק אני ממש לא מבין את התגובה שלך
אני בפורום הזה הרבה זמן
ומהיכרות ווירטואלית עם הכותבים אף אחד מהם לא קלדן

איציק - 4X6ZH
18-05-08, 14:35
סליחה לא התכוונתי שמי מהם קלדן או שהשרשור לא מקצועי ( ההפף )
ובכל זאת מצאתי את עצמי לא פעם נגרר לשרשורי קלדנות שסופם לא מכובד .
לכן לדעתי אפשר להסתפק בתגובה מקצועית ופרשנות בהתאם לצורך .
ולא יותר .
איציק

גיתאי נוה
18-05-08, 16:13
אשר, חבל שנמאס לך מהדיון כי אני דווקא רואה בו תועלת גדולה, ודווקא מההתנפחות שלכם שחוץ מהשעשוע שבה היא גם מולידה דברים טובים מאד...סופסוף העיסק זז פה, אז בבקשה לא להתרגש אבל כן להמשיך עם הפליקים. ראית פעם איך לומדים גמרא (תלמוד) בבית מדרש? - מכות אחי, צעקות, נפנופי ידיים - ואפילו שולחנות קורסים פה ושם מדפיקת אגרוף נחושה שמבהירה "מי צודק". בסוף יוצאים מזה רק דברים טובים ו'כיף חיים'.

איציק - לא הצלחתי לרדת לסוף דעתך דווקא הפעם, אבל אני מציע שנחזיר את הפוקוס לנושא הדיון. נשמח אם תוכל לשתף מניסיונך בנושא כה חשוב ועמוס מחלוקות מקדמת דנא.

גיתאי

קיד
18-05-08, 16:23
Mobil 1 15W-50 ACEA A3,B3,B4
API SM,SL,SJ,CF
מקור כאן (http://www.mobil.com/Canada-English/Lubes/PDS/IOCAENPVLMOMobil_1_15W-50.asp)

טוב יותר מהשמן של וולווליין
.
צודק בהחלט.
עכשיו הדיון ענייני ומשווים תפוחים לתפוחים.

להבדיל מהשמן הנ"ל, השמן שהוזכר בתחילת השרשור "Mobil Delvac 1300" הוא שמן למנועי דיזל, ולכן לצורך הדיון הוא אגס.
באופן כללי, סידרת DELVAC עושה חיל בישראל בתחום מנועי הדיזל הכבדים (משאיות וגנרטורים) בעלי ביצועים גבוהים ע"י שיווק מצויין של חברת דלק. השיווק של דלק מתאים את אחד ממוצרי הסידרה לתקן היצרן המדוייק שמוסך השרות דורש.
בברכה,
קיד.

גיתאי נוה
09-11-08, 03:14
כבר מזמן נדמו הדי הקרב שניטש בין המומחים המכובדים, ורק אנוכי הקלדן הקטן חוזר כדי לעדכן בקטנה :cool:.

הדברים התפתחו עד כדי כך, שהייתי צריך למלא שמן בכמויות מסחריות אחרי כל נסיעה, משהו מטורף לחלוטין שכבר ממש אי אפשר היה להתעלם ממנו. בנוסף לג'יפה בחוץ ולשלולית על סעפת היניקה, נכנס המון שמן לבית מסנן האוויר אבל בעיקר מילא את הסטרטר ופשוט שיחרר את ברגי הסולנואיד כמה פעמים (!), וזו כבר ממש בעיה.

ובכן, שטיפת קיטור עם ממיס שומנים למנוע וסביבותיו במשך כשלושת רבעי השעה הראו לי איך יכול להיראות תא מנוע של סופה - נוצץ רבותיי, פשוט מבריק (עדיין לא נפתחה עונת הביצבוצים...).
התנעה ועבודת מנוע למשך כמה דקות והתגלה בקלות מקור דליפת השמן - 3 מהברגים של מכסה השסתומים הוציאו שלוליות שמן זעירות ומבעבעות מהר מאד, שהלכו והתפשטו בזריזות. הוצאתי את הברגים, הוספתי שייבה לכל אחד פלוס שכבת סיליקון RTV וסגרתי.

תם סיפור דליפת השמן - לפחות בנסיעות הקצרות שביצעתי מאז - אבל אני מניח שזה סופי, אחרת הגשפט כבר היה מתמלא שוב. מקווה מאד שלא אצטרך לחזור לשירשור הזה כדי לדווח על התפתחויות נוספות בכיוון השלילי :rolleyes:.

שבוע טוב

UNIX
09-11-08, 11:47
לא הבנתי איך בעיה של שמן שהגיע אל בית המצערת לבסוף נפתרה ע"י חיזוק מכסה השסתומים

גיתאי נוה
09-11-08, 12:05
לא הבנתי איך בעיה של שמן שהגיע אל בית המצערת לבסוף נפתרה ע"י חיזוק מכסה השסתומים
השמן שהצטבר בבית המסנן אוויר לא היה בכמות גדולה כלל, בכל אופן ניקיתי את צינורית הואקום של ה-PCV והצינור שמחובר לשרוול אספקת האוויר. אני מקווה שגם בגזרה הזאת העניינים נרגעו, בכל אופן אמשיך לעקוב.

גיתאי

coas
09-11-08, 20:12
עצלן, אם כבר אז פרק את המכסה, בדוק שהכל תקין בפנים, נקה את כל הגשעפט ותרכיב כמו שצריך.

-->