PDA

צפייה בגרסה מלאה : שעונים ברכב מרוץ - היכן למקם ??

רפאל
17-05-08, 22:08
שלום לכולם

אני רוצה לפתוח שירשור זה לאור התפתחות השירשור המקורי שבו היא עלתה.
ברכב למרוצי מדבר מסוג TT או CLASS 1 או כל רכב בקטגוריה אחרת, היכן למקם את השעונים (חום, לחץ שמן וכו').
תשובות מנומקות ועדיף גם מגובות בתמונות.

ע"פ דעתי האישית הדבר הכי טוב הינו מערכת כפולה (מול הנהג ומול הנווט).

אבל כדי שנהיה פרקטיים, אני טוען כי...
שעוני החיווי של המנוע צריכים להיות ממוקמים מול הנהג בצורה שלא תצריך להוריד את העיניים מהדרך כדי לראות אותם.
מול הנווט ישנם אביזרי ניווט שונים וכן הנווט ברוב המקרים לא מסתכל על הדרך.
הנהג הוא זה שמתפעל את הרכב ולכן חייב לדעת בכל שניה על מצבו.

כל התמונות שמצאתי מראות על שעונים מול הנהג או במקרים מסויימים במרכז ולכן אינני מגבה את דבריי בתמונות.

בברכה

רפי

חנן גולומבק
18-05-08, 16:01
בקשת כל כך יפה...

אריה פאהן
18-05-08, 16:57
רפי

לדעתי זה עניין של העדפה אישית של כל צוות, אני מכיר את הדעה שנהג לא צריך שעונים בכלל ובמיוחד לא שעון מהירות, אולם אם תבדוק תראה שנהגים רבים לא רק שיש להם שעון מהירות, הם אפילו מחברים שעון מהירות דיגיטלי שמתחבר לטרהטריפ ומופנה לנהג כדי שידע את המהירות המדוייקת ( השעון המקורי מזייף עקב שינוי מידת הצמיגים ) כך שלדעתי אין בזה נכון ולא נכון, כל אחד והעדפותיו.
אני אישית מעדיף שהשעונים יהיו בבקרה של הנווט, נווט בראלירייד יש לו מספיק זמן והוא מסתכל על הדרך.
רק נווט מיומן מאוד בראלי שמקריא NOETS, יכול להקריא בלי להסתכל על הדרך .

asafk
18-05-08, 23:18
יש דילמה ותיקה לא רק במכוניות מירוץ, אלא גם ברכב קרבי. שתי הגישות מיוצגות נאמנה על ידי האמריקאים ועל ידי הגרמנים.
הגישה האמריקאית- תנו לי כמה שיותר שעונים, ועם סקאלות במספרים מדוייקים.
הגישה הגרמנית- לא רוצים שעונים. אם משהו לא בסדר, תידלק נורה אדומה גדולה שאומרת "תעצור, דביל, האוטו נשבר". אם כבר יש שעון, הוא יהיה מפורט לא יותר מ"ירוק-אדום", בטח לא מספרים.

מספרים זה מבלבל, מסיח את הדעת, וגורם לך לחשוב שיש בעיות היכן שאין (מממ... הטמפרטורה על 102 מעלות במקום 98 כמו בדרך כלל, נכתוב הודעה בפורום... ).

אני עם הגישה השניה. הנהג צריך לנהוג. הנווט צריך לנווט. כשתידלק מנורה אדומה גדולה נבדוק מה קורה. לכן המקום של השעונים צריך להיות כזה שהם לא מול העיניים אבל אם מחפשים אותם, מוצאים מהר. אמצע הדשבורד, למטה - זו דוגמה מצויינת. עוד דוגמה מצויינת הם שעוני ה"מולטי" למיניהם שבאו מעולם המטוסים והסירות - שעון אחד, גדול, עם תצוגה של הרבה פרמטרים- חלקם קבועים ולקם מתחלפים לפי בחירה. אם הייתי בונה מכונית מירווף הייתי מתקין כזה.

אסף.

נמרוד
18-05-08, 23:27
רפי לא חיפשת תמונות ברצינות. הדוגמא מתחת לאף (http://www.jeepolog.com/281.html) :grin:

זה מה שיש מול העיניים של נהג הראלי רייד הכי מצליח בישראל:
http://www.jeepolog.com/with.php?pic=feature_t1_hillel/pajero_dakar_T1_26.JPG

וזה מה שרואה הנווט שלו:

http://www.jeepolog.com/with.php?pic=feature_t1_hillel/pajero_dakar_T1_36.JPG

זאת רק דוגמא - אבל היא מאירה את העניין מנקודת מבט אחרת - מי אחראי למכונית? מי בנה אותה? מי מתפעל תקלות? במקרה הזה, התשובה היא חד משמעית - הלל סגל, הנווט, הוא הבעלים של האוטו ואחראי לשלומו. רז טייס, לובש סרבל ונוהג.

במקרה של שי שמעוני לעומת זאת, ואני חושב שגם ברוך - הנהג בנה את האוטו, הוא זה שמכיר כל בורג וכל מחלה, הנזקים עליו, האחריות שלו, האוטו זה הבייבי של הנהג - ולכן טבעי שהוא ירצה גישה מיידית ובלי מתווכים לכמה שיותר מידע.

ugross
19-05-08, 04:47
שלום לכולם.
רפי וברוך - קודם כל עבודה מדהימה, אני נכנס פעם בחודש בערך לראות את התקדמות הפרויקט וזה נראה מקצועי ברמות הגבוהות ביותר.
לגבי העצות שלי אני מסייג מראש - מדובר מנסיוני האישי בלבד (כשלוש שנים ניווט בשלושת הליגות בארץ, ראלי פרעונים אחד ושלושה רכבים שהייתי מעורב בתכנון מערכות השליטה והניווט שלהם).
בסופו של דבר כל אחד שבא לבנות לוח שליטה כזה בא מתוך ה'אני מאמין' שלו ושל בעל המאה (שכמו שהרכב הזה נראה הוא יותר בעל האלפייה :) ואין פה צודק וטועה למעט מבחן המציאות.
חלק גדול מהזמן בפרעונים בעקבות השבתת הרכב שלנו ביליתי בריגול תעשייתי ותחקור הנווטים וצוותי הסיוע של הרכבים המקצועיים. בשתי התמונות הראשונות שצילמתי - הניסאן T1 שהשתתפה גם בכמה דקארים.
1) לגבי השעונים ברכבים אלה - הם מהווים אמצעי בקרה משני בלבד לנווט (לנהג אין יכולת וזמן לקרוא אותם במהירויות ובתוואי שהם נוסעים) ובלאו הכי יש שם הרבה שעונים שהמטרה שלהם היא יותר לטובת צוות הסיוע מאשר לנווט עצמו כמו טמפ' בולמים, טמפ' דיפרנציאלים טרנספר, וגיר וכו'.
מה שכן - כל השעונים ה'מסוכנים' כמו לחץ שמן, טמפ' שמן וטמפ' מים מגובים כולם על ידי נוריות אדומות בולטות וזמזם וכמובן ניתנים לכיול ואיפוס מתוך הקוקפיט. כל שעוני הנוזלים למיניהם מוזנים מחיישנים טבולים שיושבים בתחתית אגן הנוזלים למקרה שבו יש נזילה ואז החיישן בעצם עלול לקרוא את האוויר שבמיכל ולא את הנוזל.
2) לגבי נושא ההגנות - כל מעגל בלוח מוגן על ידי פיוז ייעודי כך שהנווט לא צריך אפילו לשחרר את הרתמות כדי להחליפו תוך כדי נסיעה.
בשתי התמונות האחרונות שצרפתי ניתן לראות את אחד הרכבים שתכננתי את לוח השליטה שלו - מעל הפנל הראשי יש לוח מתגים תוצרת Summit Racing שנותן פתרון חכם יותר מפיוז - כל מתג יודע 'לקפוץ' לבד ולהדליק נורה כשיש קצר. במקום להחליף פיוז אתה פשוט מאפס את המתג ומעלה אותו בחזרה כמו בשלטרים בלוח החשמל בבית. כמובן שיש כל מיני סוגי מתגים לפי האמפרז' המבוקש.
3) העצה הטובה ביותר שאני יכול לתת בנושא לוח השליטה זה חיבור חוטי החשמל לצרכנים השונים בגב הפנל. במהירויות ובוויברציות שהרכב צריך לעמוד בו, כל חיבור חשמל שלא מהודק כהלכה יתפרק תוך זמן קצר (מנסיון מר).
מה שאני ממליץ (לפי סדר ההתקנה) זה בדיל, שרינק ומעל הכל דבק חם. את כל הצמות יש לעטוף בלפלף ולאזוק טוב-טוב למסגרת הלוח כך שלא יוכלו להתחכך בשום דבר בזמן שהרכב קופץ ומשתולל. אם יש חוטים שעוברים דרך לוח מתכת כלשהו להוסיף גרומט סביב החור על מנת למנוע את החיכוך והפגיעה בחוט.

רפי, בהצלחה.

אורי גרוס.
054-4919039

נמרוד
19-05-08, 07:48
הגישה ברכבים האמריקאים היום היא Digital Dash וdata recording- כל האינפורציה ביחידה דיגיטלית אחת, לשימוש בזמן המירוץ ואחריו. לרוב - שתי יחידות זהות, אחת מול הנהג ואחת מול הנהג, בדיוק כמו בעולם התעופה, וכמו שאם, עוד כמה שעוני גיבוי קריטיים עם חיישנים נפרדים לחירום.
http://www.aimsports.com/products/mxl-chooser.html
http://www.aimsports.com/images/products/MXL-small.jpg

רפאל
19-05-08, 07:58
היי לכלום

קודם כל תודה לכל המשיבים.
אני רואה כי אין נכון או לא נכון ולכן אני רגוע.
לאור כל הקפיצות בשרשור הקודם חשבתי שאני טועה או משהו :):).
אני טוען כי כאשר כבר יש תקלה שמצריכה בדיקת פיוזים/ריליים צריך לעצור בצד ולתפעל את התיקון.
תיקון בתנועה רק יגרום לתקלות נוספות.

ולכן ע"פ דעתי.

שעונים מול נהג במיקום שלא יצריך להוריד עיניים מהדרך.
פיוזים במקום נגיש ללא פתיחת רתמות.
ריליים יכולים להיות במקום פחות נגיש - לדוגמא מתחת ללוח השעונים, אבל במקום שלא מצריך פרוק כלשהוא.
אם ניתן אז סט שעונים נוסף מול נווט.

בברכה

רפי

ugross
19-05-08, 09:18
רפי - לא יודע אם זה במסגרת התקציב שלכם, אבל ל-Sparco (אצל יובל) יש לוח בקרה שמרכז את המידע מכל החיישנים באופן גרפי וגם זמזום מעצבן במקרה של חריגה מהתחום הרצוי. אתה יכול להתייעץ עם חזי בצלאל ואיציק בריל - הם התקינו כזה אצלם בפאג'רו T2. לפי מה שהבנתי מהם, כמעט ואין הגבלה לכמות החיישנים שניתן למשוך מלוח הבקרה לאן שרק רוצים (גיר,טרנספר, דיפרנציאל, בולמים, מים, שמן וכו').

אורי.

רפאל
19-05-08, 11:48
היי אורי

תודה
אני כבר ארד ליובל ואשאל אותו (ואני לא ציני:))

בברכה

רפי

-->