PDA

צפייה בגרסה מלאה : באגי מסובארו סטיישן במינימום השקעה, זקוק לרעיונות

itayhi
20-05-08, 23:57
היי כולם,

טוב, בשעה טובה ומוצלחת הושבתה הסובארו הישנה של אבא
והגיע הזמן לעשות ממנה רכב ל"פאן"
אני לא מחפש חיית שטח, וגם לא באגי מירוץ שיסע ב120 קמ"ש ו/או ייגהץ
שבילים כמו החבר'ה בדקאר.
בסה"כ רכב קל ונחמד (וגבוה?) שאפשר יהיה לשוטט איתו בשבילי המושב והסביבה.
הירקון די קרוב ובכלל יש פה לא מעט שבילים.
תפקיד חשוב נוסף הוא להביא עצים לקמין (פה ושם נופל איזה עץ בסביבה אז אני רץ עם המסור, חותך ומביא לקראת החורף הבא...)

אז, מה יש...?
1 סובארו סטיישן DL 2X4 ידנית 1600 מודל 86, להלן "הבונבוניירה" :)
1 רתכת, ישנה אבל אופטימית.
1 דיסק 9
1 דיסק 4,5
אלקטרודות לריתוך ודיסקים לחיתוך/שיוף מלוא הטנא.
המון מקום פנוי.
נסיון די מוגבל בריתוך (גגון לסמוראי, כלובים לתוכים, שער ועוד שטויות כאלו, שום דבר באמת מורכב)
אבל אני משתפר מפעם לפעם.

אני מעוניין להשאיר את הבונבוניירה כמו שהוא כעיקרון אבל להוריד כל מה שלא נחוץ (דלתות, פלסטיקה,
שמשות וגם את הגג (אפשרי? לא ישפיע על חוזק המבנה של מה שיישאר? )
כמובן שכל ענייני המיזוג ומערכת החימום גם יעופו.
דש-בורד, כל מה שניתן, יעוף,
הרצפה וצידי הרכב מאחור חשובים לי מכיוון שכמו שכתבתי הבאגי ישמש מדי פעם להובלת
גזעים בסביבה
הרעיון הוא להשאיר את כל ענייני המכניקה ורכבת הכוח כמו שהם.
לא בא לי להתעסק עם בלמים, רכבת כוח ומערכת היגוי כאשר ההבנה שלי בהם היא די מועטה...

לאחר שהסתובבתי קצת היום עם הרכב הגעתי למסקנות מה אני רוצה כרגע:
1. להוסיף קשת התהפכות (לאן מחברים אותה אם אין שלדת סולם? )
2. אם ניתן אז להחליף צמיגים למשהו גדול יותר (מה הצמיג הכי גדול שניתן לשים על ג'אנט 13?
או לחילופין, איזה גאנט 14/15 מתאים למעגל החלוקה של סובארו?)
3. להגביה קצת את הרכב (יש דרך נוספת ופשוטה/זולה פרט לצמיגים גדולים יותר? )

פרט למה שציינתי, אני מחפש רעיונות נוספים ע"מ לשפר ולו במעט את העבירות של הרכב.
שוב, הכיוון הוא "לבנות" משהו בתקציב מינימאלי שייתן קצת "פאן" בשעות הפנאי וישמש
כ"באגי שבילים סביבתית" עד שאני אמצא תקציב לחזור ל4X4 נורמאלי

אני יודע שזאת קצת הודעת "ילדים עם באגי בחופש הגדול" :D אבל!
הכיוון ידוע לי, אני רק צריך קצת הכוונה מקצועית.

תודה על העזרה וסליחה על המגילה...

איתי

סוזי המשתוללת
21-05-08, 00:25
בעלויות ממש לא גדולות ובלי שום מסגרות (מקסימום קצת דיסק)אתה יכול להפוך אותה ל4x4
זה היופי של הסוברו...
ג'נטים של פזו' 404 504 505 יתאימו
את הגג לא תוכל לחתוך אלא רק "חלון שמש" כי הגג שומר על הרכב שלא יתקמט כמו קופסת סרדינים
זו הסיבה שקבריולט כבד יותר בגלל החיזוקים הנדרשים לגוף

lizard
21-05-08, 00:32
תתחיל בלהוציא כל מה שלא צריך מהרכב.
לדעתי תחשוב על הרכב כרכב ראלי (ושתדע שיש לפחות מתחרה אחד שנוהג בסובארו סטיישן לדעתי) ולא כעל באגי/ג'יפ.
תבנה אותו לקטגוריה הכי נמוכה וסדרתית שיש בתחום הראלי (לא ראלי רייד) לדעתי מה שאתה רוצה יתאים לזה בול. אני מאמין שתוכל לוותר על המון דברים בתקנון שהם אלו שעולים הרבה כסף.

אחרי שרוקנת את הרכב מכל הפלסטיק, מושבים, ריפוד וכל זה, תסתכל בתקנון של הראלי ותבנה כלוב שמבוסס על התקנות שלהם. אני לא חושב שתצטרך את כל החיזוקים וכל האלמנטים אבל לפחות שהצורות ריתוך של הכלוב למרכב, השטח בממ"ר של הלוחות בסיס וכדומה שיהיו זהות.
ברגע שזה מוכן אז תמדוד את הקשת המרכזית והקדמית, מה הרוחב שלהן, גובה וכל זה. עם זה תלך למקום שמכופף צנרות ותרכוש את 2 הקשתות האלה. כל שאר החלקים הם צנרות ישרים. אני ממליץ לך שלא לרתך בעצמך, למעט פיקים שיחזיקו את כל העניין במקום, ולהביא רתך מומחה. חלק מהריתוכים מסובכים כי הגישה מוגבלת.

lizard
21-05-08, 06:35
לא הבנת אותי.
כתבתי במפורש שלא צריך להצמד לתקנון כי הרכב לא ישתתף בתחרויות.
כתבתי שלדעתי צריך להסתכל בתקנון הראלי ולבסס את הכלוב על פי מה שכתוב שם, כשגם בזה לא צריך להצמד לתקנון אלא רק בנושאים מסויימים.

עודד זנטון
21-05-08, 14:52
את מה שאתה רוצה לבנות, בניתי לפני שנים.
בלי הגג, יהיה לך כיף מאוד במשך תקופה קצרה. אח"כ, הריצפה תישבר לרוחב ותיצטרך לתקן אותה.
אתה חייב קשת כלשהי.
תחתוך כל מה שאפשר מהרכב. גם קורות של דלתות וגג. כדאי מאוד להשאיר שמשה קידמית, החרקים ניכנסים לך לפרצוף בילעדיה אלה אם כן אתה עם קסדה.
תשאיר גם את מכסה המנוע והגריל, זה ישמור לך על המנוע.
את הכנפיים הקידמיות אל תחתוך, תאתר את הברגים שמחזיקים אותם ותפרק מסודר.
נישארת עם פלטפורמה, כיסאות ומנוע.
תוותר על הכסה האחורי.
קח פרופיל מלבני רציני (לפחות 4X4 בעובי דופן 2.5 )ותניח לאורך הרכב על הריצפה בשני הצדדיםכך שהקצוות יעברו את קו הרוחב הדימיוני שתמתח בין הקפיצים הקידמיים, ואת הקו הדמיוני שיש בין הגלגלים האחוריים.
תרתך לפרופילים פלחים בקצוות ובאמצע האורך, קדח חורים בפלחים ודרך הרכב, ותחבר עם ברגים לפלחים מהצד השני של הרכב (מלמטה).
טיפה אחרי קו משענת הכסאות הקידמיים, תרתך עמודים ניצבים ותחבר בניהם עם צינור בריא.
נוצר מלבן שיושב על ריצפת הרכב לרוחב הרכב באורכו.
מהפינות העליונות של המלבן, מתח צינורות אל הקצוות האחוריים של הפרופילים שעל הרצפה.
נעבור קדימה אל קיר האש (הקיר בין המנוע לנוסעים).
בקצוות העליונות של קיר האש, תחבר פלחים כמו סנדוויץ' משני הצדדים (תא המנוע ותא הנוסעים) עם ברגים.
אל הפלחים שבתא הנוסעים, תרתך צינורות שילכו אלהפינות העליונות של המלבן הרוחבי.
בפינות בין הצינורות האלה למשולש, תרתך פלחים ואליהם תחבר את חגורות הבטיחות, אתה תצטרך אותם, באחריות...
בכלל, תוסיף חיזוקים משולשים איפה שאתה רק יכול.
מיתקן / נים לגלגלים רזרביים, תארגן לך בצידי הרכב, רצוי יותר משני גלגלים ספר. אתה הולך לפוצץ צמיגים על ימין ועל שמאל.
בגלל הסיבבה הזו, אגב, כדאי שתמצא לך פנצ'ריה שמוכנה למכור לך צמיגים גמורים בגרושים.
במהירות 90 קמ"ש, כל אבן מעל גודל של אגרוף, קורעת צמיג, וזו המהירות שבה מתחילים להנות.
עכשיו קיבלת מחדש את החוזק המיבני אבל הרווחת את המחסור בגג.
תשאיר לך את לוח השעונים. הוא נחוץ לידיעת חום מנוע וכו'.
תעבור על מערכת החשמל ותנקה את כל מה שאתה לא צריך.

קח חתיכת צינור "2 בריא ותאלטר חיבור מול הקרטר, זה אחלה מיגון, הוא כנראה הולך להציל לך את המנוע לא פעם.

כל מה שציינתי מגיע מהניסיון חסר האחריות שלי.
יגידו אחרים מה שיגידו, אבל זו הדרך הכי טובה וזולה ליהנות מספורט מוטורי.

הכי חשוב, שמור על עצמך!

dptr
21-05-08, 19:33
קבל קישור לאתר של אמריקאי אחד שבנה סובארו טנדר חמוד .

הרבה רעיונות טובים להגבהה ולשיפור.

http://subarubrat.com/index.htm
;)

yscheiner
21-05-08, 21:42
והנה עוד דוגמה...

http://img519.imageshack.us/img519/4931/subaruat0.th.jpg (http://img519.imageshack.us/my.php?image=subaruat0.jpg)

asafk
21-05-08, 22:04
כמו שעודד כתב, אבל בלי לחתוך שום דבר. תשאיר את ה"קונכייה" של הרכב כמו שהיא- זה שומר על החוזק. כל מה שמחובר בברגים/ ניטים ולא צריך - תעיף. הורדת המשקל כשלעצמה תגביה את הרכב...

אסף.

סוזי המשתוללת
24-05-08, 00:57
מה שיפה בסוברו זה העובדה שהרכב תוכנן מראש כ 4x4 וכל השאר זה נגזרות שלו ולכן הוא מגיע מהמפעל אם אפשרות להגביה כ 2" רק על ידי ההברגה של הבולם /קפיץ
החסרון של זה - הציריות יסבלו אבל מעבר לכך זו הגבהה שאפילו היבואן בארץ מבצע ומאשר אותה באופן חוקי (זה מצחיק/עצוב אבל סוברו הוא היבואן היחיד של 4x4 שמאשר כזו הגבהה)

itayhi
25-05-08, 00:34
התכנון בגדול הוא כזה:

את כל קדמת הרכב התכוונתי בכל מקרה להשאיר (גריל, מכסה מנוע, שמשה קדמית.
הכנפיים וכל הפלסטיקה ירדו)
שאר החלונות יעופו.
מה לגבי דלתות? אפשר להוריד אותן? הם גם משמשות לחיזוק המבנה?
מה לגבי הדלת האחורית?
rosen כתב לרתך אותן לשאר הבודי, יש בזה צורך?
בגג יש צורך להשאיר את כולו או שניתן לחתוך את כל "חלונות השמש" בין הקורות A לB
ו-B לC?

סוזי,
מה זאת אומרת "להפוך אותה בקלות ל4x4"?
אני מניח שצריך למצוא טרנספר וסרן אחורי לסובארו, לא?
עד כמה זולה עלות של החלקים האלו?
אני אמור להבחין בקלות בהברגה של הבולם שאמורה להגביה ב2" ?(קיים בכלל בסובארו
מודל 86)?

שוב סליחה על כל השאלות, פעם ראשונה שלי... :)

איתי

mixael
25-05-08, 02:15
עלות של גיר 4*4 + דיפ' אח' + גל הינע וציריות, סביב ה-1000 ש"ח.

הגבהות:
קדימה - בשיטה הזולה, ספייסרים בין תושבות הקפיצים הקדמיים לבין המרכב. אי אפשר להגביה כך מעל 5 ס"מ, כי הציריות נשלפות מתוך הפעמונים הפנימיים. תוודא שאין בעיות עם צינורות הברקס, מקסימום תכופף מעט את החלק המתכתי של הצינור כלפי מטה. לגלגלי 15 יחד עם קיצוץ הכנפיים זה אמור להספיק. החלפה לבולמים וקפיצים ארוכים יותר מחייבת שימוש בכלים ייעודיים או בניה של מתאמים שדורשים ריתוך טוב ומדוייק. לא נראה לי שזה הכיוון שלך, אלא אם תמצא סט של קפיץ+בולם גבוה יותר מרכב אחר שיתאים בול. (במקרה הזה אתה גם מוזמן לספר מאיזה רכב נלקחו ! )
הגבהה מעבר לזה דורשת בניה של "בודי ליפט" מלא, המרחיק את גשר המנוע וגשר הגיר מהבודי, ע"י בניה של ספייסרים בגובה זהה ממתכת. להגבהה מתונה מהסגהון הזה, יכולים לשמש גם חתיכות פרופיל מרובע בריא עם חורים ושימוש בברגים ארוכים יותר. מחייב גם צנרת ברקס ארוכה יותר. את השיטה הזו אתה כבר יכול לראות באתר של סוברו בראט שצירפו קודמיי.

אחורה - אם יש לך מוטות פיתול, בדרך הפשוטה ביותר תשלוף ותרים שן אחת. לרוב, החליצה של הצד הפנימי קלה, של הצד החיצוני בעיתית ומחייבת חולץ. בקצה הפנימי והחיצוני של מוטות הפיתול יש מספר שונה של שיניים, כך שע"י הרמה בקצה אחד והורדה בקצה השני אפשרר לכוון גובה בדיוק דיי גבוה.
אם מורכב אצלך מתלה מהדגם היותר מתקדם, תגביה ע"י ספייסרים מעל הקפיצים ומעל הגשר, כמו עם המתלה הקדמי (ראה מעלה).

פירוק של המייצב הקדמי יתן לך יותר מהלכי מתלה בהצלבות, כמה שאפשר לקרוא "מהלך" למה שמתקבל מהקפיצים המקוריים. אבל יפגע ביציבות על השבילים. סע עם ובלי, ותחליט מה מתאים לך יותר.

מיגונים - חתיכת פח 3 מ"מ גדולה מתחת לתא המנוע, חתוכה לפי הצורה המתאימה, ועם תלעות חיזוק בדמות זוג או יותר זויות ברזל מרותכים לאורך, בצד הפנימי, בצד הקרטר במקביל לאגזוזים. פחות קריטי, אבל רצוי גם מיגון למיכל דלק באותה המתכונת. במקרה של רכב שחוט שכזה, חיבור המיגונים יכול להתבצע בצורה הכי חוראנית, ע"י הברגה ישירות אל ריצפת הרכב. בקדמת הרכב ובאחוריו, ממש מתחת לפגוש, יש 4 נקודות גרירה. אליהם תחבר בהברגה את הצד החיצוני של המיגון, בעזרת זוית או פח מכופף.

תוספת כוח מינורית למנוע - בקרבורטור יש שני לועות. אחד מופעל ע"י כבל הגז, והשני ע"י ואקום. תחבר את ההפעלה של הלוע השני, דרך שסתום חד-כיווני, ישירות אל סעפת היניקה. כך תקבל פתיחת שני לועות מוקדם יותר. טיפה יותר כוח וצריכת דלק.
תוציא את יניקת האויר אל מחוץ לתא המנוע החם. באופן הכי פשוט, דרך חור במכסה המנוע. תאלתר פילטר פתוח מכמה שכבות של בד, או השתמש במסנן אויר מרכב כלשהו. תבנה כונס אויר, או סתם כיסוי נגד גשם ופגיעות מכאניות, על מכסה המנוע.

בהצלחה

kd2
25-05-08, 12:20
כמו שעודד כתב, אבל בלי לחתוך שום דבר. תשאיר את ה"קונכייה" של הרכב כמו שהיא- זה שומר על החוזק. כל מה שמחובר בברגים/ ניטים ולא צריך - תעיף. הורדת המשקל כשלעצמה תגביה את הרכב...

אסף.
+ 1 ענק.
מה שלא תעשה , אל תוריד את הגג!
בניתי בעבר רכב בסגנון שאתה רוצה לבנות ועשיתי את הטעות המיותרת הזאת.
תוריד דלתות, כסאות...כנפיים...מה שבא לך שמתפרק בברגים( או בקידוח של SPOT WELDS ) , במתכונת שאתה רוצה לבנות כל מה שלא מתפרק לא צריך לרדת - סתם פתח לצרות.
אני הצלחתי להוריד בפירוק כזה כ150 קילו מלאים ( לא בסובארו אבל סד"ג דומה) שיהפכו את הסובארו ליותר זריזה וגבוהה באופן משמעותי.

itayhi
31-05-08, 16:57
טוב, אז ניצלנו קצת את השבת הזאת לעבודה.
והתחלנו לפרק כל מה שנראה לנו לא נחוץ חיצונית

הנה קצת תמונות מה"לפני".
טוב, לא באמת לפני...כנף קדמית ימנית כבר ירדה...

itayhi
31-05-08, 17:25
ואחרי....

ירדו 2 כנפיים קדמיות, פגוש פלסטיק וכל המתכת שמתחתיו ו-5 דלתות.
הסובאגי בהחלט הראתה שיפור קל בגובה, ב"גיהוץ" השבילים ובעליות (יש "ואדי" שאותו עלי לעבור
ע"מ להגיע לשטח) ובכלל מרגישה הרבה יותר נעימה וקלה.
יש דרך להוריד את ה"כנפיים" האחוריות? או שהן חלק מהבודי? (לא הצלחתי להבין מה הולך שם. )
עוד משהו שניתן להוריד פרט לפלסטיקה ומושב אחורי?

לצערי, לא מספיק גבוהה (לטעמי לפחות).
אז עד שנתארגן על צמיגים ו/או ג'אנטים גדולים יותר, צריך לעשות את זה אחרת.

סוזי/mixael,
לא הצלחתי להבין את עניין ההגבהות כ"כ.
אין לי מושג אם המתלה הוא מהדור החדש או הישן ובטח ובטח שאין לי מושג מה זה מוטות פיתול.
מאחור הבולם יושב בתוך הקפיץ, יש שם איזושהיא הברגה שאני מפספס?
מקדימה אותו עיקרון אבל הקפיץ בעל קוטר גדול הרבה יותר ויושב מעל הבולם.
עניין הספייסרים ברור ואני מקווה להכין כאלו בקרוב (ממה מכינים? יש חומר מומלץ? ברזל/גומי? צורה/גודל?)

אם לא מובן עניין הקפיצים אני אצלם ואעלה לפה.

עד כאן.
תודה לכל המשיבים

איתי

mixael
10-06-08, 00:11
סוזי/mixael,
לא הצלחתי להבין את עניין ההגבהות כ"כ.
אין לי מושג אם המתלה הוא מהדור החדש או הישן ובטח ובטח שאין לי מושג מה זה מוטות פיתול.
מאחור הבולם יושב בתוך הקפיץ, יש שם איזושהיא הברגה שאני מפספס?
מקדימה אותו עיקרון אבל הקפיץ בעל קוטר גדול הרבה יותר ויושב מעל הבולם.
עניין הספייסרים ברור ואני מקווה להכין כאלו בקרוב (ממה מכינים? יש חומר מומלץ? ברזל/גומי? צורה/גודל?)

התמונוץ לפי סדר העלאה:

1. תרשים של מתלה אחורי, כנראה דומה מאוד לשלך:
מס' 2 בתרשים - מוט הפיטול. מגיע עד קו אמצע הרכב, עוד אחד כזה בצד השני. בצד החיצוני מתחבר לזרוע (4), לרוב בעייתי מאוד לחלוץ מתוכה עקב חלודה. בצד הפנימי (סימון כחול) נכנס לתוך חריצי הזחה בתוך ה"צינור" הראשי, וניתן לשליפה בקלות יחסית, יחד עם הזרוע. החלק המוקף באדום מאפשר כיוון גובה, אך מותקן בדגמי 4*4 בלבד, וסביר להניח שחסר אצלך.
אתה משחרר את כל הברגים התופסים את הזרוע הנגררת (6), מניח את החלק הצידה תוך כדי שאתה נזהר שלא לתלוש את צינור הברקס. או לחילופין, משחרר גם את צינור הברקס ובסיום העבודה מנקז אויר מהקליפרים האחוריים.
אחרי ששחררת את הזרוע הנגררת, בסיוע מתון של פטיש ולפעמים גם ללא צורך בכזה, מוציא את מוט הפיתול יחד עם זרוע (4), מסובב אותה מעט כלפי מטה (קפיצת שן אחת), ומחזיר. כנ"ל בצד השני. השתדל לסובב מספר שיניים זהה בשני הצדדים. אם טעית, תגלה סובארו צולעת מאוד.

2. מבט מתוך תא המנוע על חיבור גשר המנוע לבודי, צד ימין.

3. תקריב של הנ"ל.

4. מבט מבחוץ על חיבור גשר המנוע לבודי.

אופציית כיוון גובה של הקפיץ הקדמי הייתה בדגמי 4*4 בלבד, וסביר להניח שאצלך הם לא מתכווננים. ההגבהה מבוצעת ע"י הרחקת תושבת הבולם העליונה מהבודי, באמצעות ספייסרים ממתכת המכילים בצידם התחתון נקודות חיבור לתושבות הבולמים זהות לאלה שעל הבודי, ובצדם העליום ברגים המתחברים אל הבודי לחורים המקוריים. את הספייסרים אתה יכול לבנות כסוג של קופסה סגורה מברזל עם 3 אוזניים מאסיביות לברגים בכל צד. להמחשה, חפש תמונות של קיטי הגבהה בsubarubrat.com . הגבהה של הבולם בלבד ביותר מ-5 ס"מ תגרום לשבירת ציריות, או שליפת הציריות מתוך הפעמונים הפנימיים. לכן במידה ותגביה יותר מכך, יש להרחיק גם את גשר המנוע בהתאמה. ההגבהה כאן מבוצעת ע"י הכנסת פרופיל ברזל בריא במידות המתאימות, והעברת ברגים ארוכים יותר.

**שים לב שצנרת הבלמים לא נפגעת בפתיחת מתלה מלאה**

המנוע הופך להיות אנמי מאוד עם גלגלי 15", אבל מן הסתם על חשבון של אגישות נמוכה יותר לקפלי קרקע. אם כבר אתה רק בשטח, הכן הגבהה ל-15, ובמידה ולא תאהב תרד מידה אחת.

mixael
10-06-08, 00:28
כן, יופי, וזה מה שנשמט מההודעה הקודמת:

-->