PDA

צפייה בגרסה מלאה : שלום לכולם ! - זקוק למעט מידע בנוגע לETC בדיסקברי TD5

ori4x4
31-03-04, 15:16
שלום לכול חברי הפורום! אני די חדש בשטח ! היה לי גיפ סופה במשך שלוש חודשים ואני מבין מעט בתחום!.
אני מתלבט ברכישת לנדרובר דיסקברי דיזל TD5 , אני זקוק למעט מידע בנוגע למערכת בקרת המשיכה של הרכב המדובר!.
אז שאלתי מופנת למבינים בעיניין! : עד כמה אם בכלל יעילה מערכת בקרת המשיכה ל4 גלילים בלנדרובר דיסקברי TD5 בשטח קשה כמו בוץ הצלבות קשות או דרדרת?
נודע לי כי היא מחוברת לABS ברכב יש לדבר זה משעמעות מסויימת?
יעלותה של מערכת זו משתווה ליעילות של נעילת דיפרנציאל אחורית מלאה?
תודה רבה אורי! :roll:

ארז
31-03-04, 22:23
בגדול הETC עובד מצוין,אני אישית הייתי מעדיף 2 נעילות מכניות, אבל למשתמש הממוצע וגם מעליו הם בהחלט עובדות.
טיפסנו כמה מהמעלות הקשים בארץ עם הETC ,אבל שוב בהשוואה מול רכב נעול 2 נעילות מכניות לדעתי המכניות עדיין טובות יותר ובגדול(אתה יכול לטפס איתם את המכשול במהירות קטנה יותר=שליטה טובה יותר ברכב בזמן מעבר מכשולים)

אדי
31-03-04, 22:49
ארז, מה אם נשווה רכב עם ETC לרכב נעול מאחור בלבד? אני חושב, לא מתוך נסיון, שיש סיכוי שזה עם הETC יהיה עביר יותר במצבים מסוימים. יש לך נסיון בנושא?

ארז
31-03-04, 23:14
כן השוואנו דיסקו עם ETC מול פראדו עם נעילה אחורית בלבד,כן הדיסקו לוקח ובגדול, במקומות שהפראדו לא עובר הדיסקו מדלג בקלילות
אגב לי יש כמה לקוחת שהתקינו בנוסף לETC גם נעילה אחורית נשלטת.

asafk
01-04-04, 00:21
מההתרשמות שלי מהETC על דיפנדרים- צריך ללמוד לנהוג עם זה- חייבים תנופה על המכשול, וחייבים שתהיה החלקה של גלגל כדי שהמערכת תגיב. זה מונע כל אפשרות לנהיגה אלגנטית.

אסף.

נמרוד
01-04-04, 10:23
קודמי צודקים... זה עובד. אבל, זה לא אלגנטי, זה שוחט צמיגים - הרי המערכת עובדת על זיהוי סחרור הגלגלים, בולמת ומנתקת - כשאתה עולה מעלה דרדרתי, אתה עולה עם ארבע מזרקות חצץ. לא כדאי לעמוד מאחורי הרכב.

זה חוצה את המומנט שמגיע לגלגל שמניע, ובמידה ורק גלגל אחד מניע, זה חותך לרבע את המומנט - זו נקודה שלא רבים מבינים. כשגלגל אחד נבלם, השני מסתובב במהירות כפולה, כששלושה גלגלים ננעלים על ידי המערכת ואחד מניע (מקרה קיצוני אבל אמיתי) הגלגל הרביעי מסתובב במהירות מרובעת - אתה חושב שאתה בראשון LOW, אבל אתה בעצם בשני HI! בגלל זה אין מה לדבר על שליטה ועל עדינות. שתי נעילות עדיפות, ונעילת דיפ. מרכזי גם חשובה מאד אבל בלנדרובר ויתרו עליה (אלא אם כן ב2005 היא חוזרת). עוד חסרון הוא שהמערכת עובדת על הABS, ולכן אי אפשר למעשה לנתק את הABS, ובדיסקברי, בירידות דרדרתיות תלולות, ההרגשה "קצת" מפחידה.

אבל, בשורה תחתונה, שוב, זה עובד.

לשאלתך לגבי רכב עם מערכת בקרת משיכה מול רכב עם נעילה אחורית בלבד - ערכתי השוואה כזאת, בין לנדקרוזר 2003 המצוייד במערכת בקרת משיכה דומה לדיסקברי (אבל טובה יותר לדעתי, יש נעילת דיפרנציאל מרכזי בלחיצת כפתור, ויש מערכת בקרת ירידה שעובדת הרבה יותר טוב) ובין פאג'רו קינג 2003 שאינו מצוייד בבקרת משיכה אלא בנעילה אחורית נשלטת רגילה - והופתעתי לגלות שבסך הכל הטויוטה עובר בפחות נסיונות ובקלות גדולה יותר את אותם המכשולים בדיוק (אני מדבר על אותם הנהגים בדיוק בסבב על אותם המכשולים באותה שעה).

התחלתי פעם דיון בנושא הזה, שווה לקרוא:
http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=851

ori4x4
01-04-04, 12:16
דבר ראשון :!: תודה רבה למשיבים השכלתי מאוד מהדיון :shock: ......
עכשיו למה שהבנתי: בשביל לנצל את המערכת עד תום צריך סגנון נהיגה רציף ללא הפסקות ועצירות (למשל במעלות דרדתיים וכאלה) דבר שמאוד לא נוח כי מה לעשות לפעמים אתה לא ממש מצליח לעבור ואז מנסים רוורס קדימה אחורה ....
המערכת מורידה במצבים מסויימים את חשיבות הילוך הכוח של הרכב שכאמור חשוב מאוד לנהיגת שטח כל זה עקב מומנט שמשתנה במצבים קיצוניים עקב תפקוד המערכת.
סך הכל ולסיכום (ממה שהבנתי) יעיל טוב עוזר מאוד הרבה הרבה יותר טוב מכלום אבל רחוק משני נעילות מלאות.
תודה רבה אורי :lol: (אשמח לעוד עצות תיקונים או כל דבר שיכול לתרום ).

אדי
01-04-04, 15:57
ונעילת דיפ. מרכזי גם חשובה מאד אבל בלנדרובר ויתרו עליה (אלא אם כן ב2005 היא חוזרת).
נמרוד, אם אני לא טועה יש אופציה להוסיף נעילת דיפ' מרכזי לפחות לחלק מהלנדרוברים.

נמרוד
01-04-04, 16:33
ונעילת דיפ. מרכזי גם חשובה מאד אבל בלנדרובר ויתרו עליה (אלא אם כן ב2005 היא חוזרת).
נמרוד, אם אני לא טועה יש אופציה להוסיף נעילת דיפ' מרכזי לפחות לחלק מהלנדרוברים.
אופציה יש. עולה לא הרבה פחות מנעילת ARB רגילה - כך הבנתי ממביני לנדרובר. בכל מקרה, דגם 2003 לפחות, הגיע עם דיפ. מרכזי פתוח ללא נעילה, והסתמך לכן לחלוטין על מערכת בקרת המשיכה.

eran4x4
01-04-04, 17:39
קודמי צודקים... זה עובד. אבל, זה לא אלגנטי, זה שוחט צמיגים - הרי המערכת עובדת על זיהוי סחרור הגלגלים, בולמת ומנתקת - כשאתה עולה מעלה דרדרתי, אתה עולה עם ארבע מזרקות חצץ. לא כדאי לעמוד מאחורי הרכב.

מלבד צמיגים יתכן וזה שוחט גם קורונות\פיניון
יש לנדקרוזר ששחט כבר שני דיפרנציאלים אחורים, ההשארה היא כי הפעלת הנעילה בכל פעם על גלגל אחר גורמת לשינוי כיוון תנועה בין הקורונה לפיניון בקצב גבוה תחת עומס דבר שמוביל לבלאי מאוד מואץ שלהם......

ארז
02-04-04, 00:58
הנעילה המרכזית קיימת בכל הדגמים של הTD5 מה שלא קיים זו הידית להפעיל אותה...ניתן לעשות כזו באגורות.
מ2003 אם אני לא טועה הנעילה המרכזית מגיע כאופציה למי שרוצה וב2004 היא כבר סטנדרט(שוב אם אני לא טועה)
לגבי נזקים ,דווקא בלנדרובר לא שמעתי על כשל סדרטי כמו בטויוטה,כן שמעתי על בלאי מואץ של רפידות בלם(שהוחלפו באחריות...)

Gilad
06-04-04, 15:27
אבא שלי נוסע על TD5 שנת 2004, שהחליף TD5 שנת 2000.

דבר ראשון, גם 2004 הגיע בלי ידית נעילת דיפ' מרכזי.
לגבי אמינות המערכת - ברכב הקודם, נשבר לנו פין סטליטים מאחור (ככה הבנתי מיורמי) בעת נסיון של עליה דרדרתית ומסולעת. שתי שניות של זחילה מתחת לאוטו, והדיפרנציאל המרכזי היה נעול ידנית והמשכנו לכביש בהנעה קדמית בלבד.

מעבר לזה, המערכת עוזרת מאד, בעיקר לנהגים לא מקצועיים, מאין Aim and Shoot - כוון את ההגה לקצה העליה ותלחץ על גז קבוע, המערכת כבר תעשה את השאר...

האוטו מגחך על הצלבות ולרב גם על דרדרת (עם צמיגים מקוריים, אני מניח שעם צמיגי שטח התוצאות יהיו הרבה יותר טובות)

לדעתי המערכת מתאימה מאד למי שרוצה להנות מהאוטו במצבו הסטנדרטי, בלי תוספות יקרות (נעילות) - השיפור יחסית לרכב בלי בקרה ניכר מאד, ובשבילנו זה מספיק.
קשה לי להאמין שאבא שלי היה משקיע עוד קרוב ל 10K ש"ח בשביל נעילה אם לא היתה הבקרה, ועל אחת כמה וכמה כשהיא קיימת.

שלמה
17-04-04, 07:44
תודה

KOOKE
28-04-04, 20:56
כמו שציינו קודמי המערכת עובדת להפליא.

אבל, המגרעת הגדולה שלה היא בדיוק אותה השהייה קצרה עד שהמערכת מזהה את סיחרור הגלגל שאיבד אחיזה ובולמת אותו כדי להעביר כוח לגלגל השני בעל האחיזה.

אותה השהייה גורמת לעיתים לאיבוד המומנט והתנופה דווקא בשנייה הקריטית שהיא נחוצה כמו למשל בעלייה בחול טובעני...

עדיף שתי נעילות מכאניות נשלטות..

שלמה

-->