PDA

צפייה בגרסה מלאה : התיעצות בבחירת דגם לבאגי

ספי גוזלן
05-06-08, 22:32
לאחר לא מעט שיטוט כאן ובכלל אני מנסה להחליט איזה
תוכניות לקנות ולהתחיל בעבודה היית שמח לשמוע חוות דעת
של בעלי ניסיון ההיתלבטות היא בין הברקודה הנפוצה יחסית
מה שיקל בעתיד מכיוון שרוב החלקים במדף לבין
http://www.buggyinnovations.com/index.htmlן
שהמבנה שלה קורץ לי יותר ותידרוש המון יצירתיות

תודה ספי

חנן גולומבק
05-06-08, 22:48
גם אני הסתכלתי בזמנו על הצ'יטה ואני חושב שהיא הרבה יותר יפה ומענינת מהברקודה או הפירנה אבל נדמה לי שיש איתה איזו שהיא בעיה מבחינת המידות, אם אתה מתכוון להתחרות נדמה לי שהיא רחבה יותר ממה שמותר בתקנון המיני באגי.
מציע לך לבדוק את זה לפני שאתה מזמין.

שפלר
05-06-08, 22:55
http://www.rorty-design.com/content/FAQ.htm

ספי גוזלן
05-06-08, 23:18
אין לי כוונה להיתחרות הכוונה היא לשתול מנוע של r 1000 שמסר את נישמתו
חנן כל החלק האחורי של הציטה לא נראה אנמי? בהיתחשב ש180 כס אמורים
לעבוד שם בהשוואה לברקודה חסר שם המון
גם לגביי העברת הכוח וחלוקתו לגלגלים קראתי המון מחלוקות בנושא ראיתי רעיון
בבאגי של ארז אברמוב הוא יצר שם איזו שהי הפחתה באמצעות גלג"לש

אסף טננבאום
06-06-08, 13:53
לדעתי, שני הגורמים הכי חשובים בבחירה בין הברקודה והצ'טה הם: איפה אתה מתכוון לסוע? ומה אתה אוהב: לסוע ישר ועל באמפים או בסיבובים?

שתי הבאגים האלה שונות מאוד וקונספט וביעוד, ולכן גם בתכנון! (למרות שויזואלית הן דומות)

הצ'יטה היא מיני באגי אמריקאית קלאסית (או כמו שהיא נקראת שם "mini sand-rail") והיא מיועדת בעיקר לחול ולדיונות, לכן יש לה זרועות נגררות מאחור ואין לה ברקסים מקדימה.

הברקודה מיועדת לנסיעת שבילים ולתחרויות במסלולים סגורים (ומפותלים) ולכן יש לה מתלה דאבל-איי מאחור ומתלה קידמי יותר רחב מהאחורי.

בסופו של דבר, שתיהן יכולות לסוע גם בחול וגם בשבילים, אבל כל אחת תצטיין בתחומה.

חנן גולומבק
09-06-08, 02:24
חנן כל החלק האחורי של הציטה לא נראה אנמי? בהיתחשב ש180 כס אמורים

ממש לא, הבאגי הזה נראה לי בנוי נכון.

אסף, לבאגים הכי מקצועיים בעולם ישנן זרועות נגררות מאחורה ולא זרועות A כפולות וזאת כיוון שבמיוחד בשטח היתרון הגדול של זרוע נגררת (למחצה) הוא שהגלגל "חוטף" מכה שגורמת לו , לא רק לעלות למעלה אלה גם לנוע לאחור מה ש"מקל" על המכה. יתרון נוסף בזרוע נגררת למחצה הוא ייצוב הרכב בזמן ולאחר פניה בהאצה. קשה לי לומר מהתמונות של הצ'יטה עם הזרועות האחוריות שלה נגררות או נגררות למחצה.

אסף טננבאום
09-06-08, 11:21
ממש לא, הבאגי הזה נראה לי בנוי נכון.

אסף, לבאגים הכי מקצועיים בעולם ישנן זרועות נגררות מאחורה ולא זרועות A כפולות וזאת כיוון שבמיוחד בשטח היתרון הגדול של זרוע נגררת (למחצה) הוא שהגלגל "חוטף" מכה שגורמת לו , לא רק לעלות למעלה אלה גם לנוע לאחור מה ש"מקל" על המכה. יתרון נוסף בזרוע נגררת למחצה הוא ייצוב הרכב בזמן ולאחר פניה בהאצה. קשה לי לומר מהתמונות של הצ'יטה עם הזרועות האחוריות שלה נגררות או נגררות למחצה.

אהלן חנן,
מסכים איתך בכל מה שכתבת למעט החלק המודגש.
להבנתי (ויתקנו אותי מהנדסי הרכב בפורום אם אני טועה) היתרון הגדול של זרועות נגררות הוא באמת כמו שכתבת: היכולת להתמודד עם באמפים - ז"א עם מכות חזקות בקדמת הגלגל, ואם תשים לב התייחסתי לנושא בתגובה הקודמת שלי.
אבל, החסרון המשמעותי של זרועות נגררות הוא בסיבובים!
משתי סיבות:
1. בסיבוב כאשר הרכב נוטה על צידו, מבנה הזרועות יוצר מצב שבגלגל החיצוני נוצרת זוית קאמבר חיובית, דבר מאוד לא רצוי גם מבחינת התנהגות וגם, זה עלול לגרום לקילוף הצמיג מהג'נט (הבעיה נפתרת חלקית בלבד ע"י שימוש בזרועות חצי נגררות).
2. ביציאה מסיבוב, בניגוד למה שכתבת, חזרה לגז גורמת (משהו עם מומנטים וכוחות וצירים וכל מני מושגים אחרים שקטונתי מלהבין) לכוחות הפועלים על הבאגי להגדלת זווית הגילגול ובעצם "לנסות להפוך" את הבאגי. כתוצאה מכך הנהג צריך לחכות עם החזרה לגז יותר מאשר בבאגי עם מתלה משולשים.

חג שמח

אסף טננבאום
09-06-08, 11:29
קראתי שוב, וגם עם ההצהרה הזו אני לא מסכים:

אסף, לבאגים הכי מקצועיים בעולם ישנן זרועות נגררות מאחורה ולא זרועות A כפולות

קודם כל, אני מניח שאתה מתכוון לבאגים במרוצי הבאחה, ששם יש הרבה יותר באמפים מאשר סיבובים, ולכן הזרועות הנגררות מתאימות לצורת המסלולים.

דבר שני, אתה שוכח שמדובר במיני-באגי, שבה הכוחות הפועלים יותר חלשים (עקב המשקל הנמוך) ולחומרים אותו חוזק (כמובן ביחס לשטח החתך של החלק). לכן ניתן "להסתפק" בזורועות A כפולות מבחינת החוזק, ולהרוויח את ההתנהגות העדיפה שלהן.

חנן גולומבק
09-06-08, 17:08
להבנתי (ויתקנו אותי מהנדסי הרכב בפורום אם אני טועה)
חג שמח

טוב נחכה למוהנדסים :roll:

ספי גוזלן
09-06-08, 17:20
קודם כל תודה על העזרה,
שנית היעוד לבאגי הזו הוא בעיקר שבילי אדמה משופשפים היטב
באזורים שבין קרית גת לבאר שבע שבילים שמגוהצים ונטולי הפתעות
למרות שגם דיונות באות בחשבון ושם נראה לי שלברקודה חיסרון
מרווח הגחון נמוך מידיי לדעתי
אשמח אם תתיחסו לשאלתי בנוגע לצורת העברת הכוח לציר האחורי
האם עדיף הינע ישיר באמצעות שרשרת או שכדאי להוסיף הפחתה באמצעות גלגלי שיניים
בשיטת "ארז אברמוב" מהכרותי עם ה r1000 יש לו המון כוח אבל בעיקר
מהאמצע לסוף בסירטונים שאני רואה נדמה שקשה לו בסלד נמוך

ספי גוזלן

אסף טננבאום
09-06-08, 19:00
קודם כל תודה על העזרה,

בשמחה

שנית היעוד לבאגי הזו הוא בעיקר שבילי אדמה משופשפים היטב
באזורים שבין קרית גת לבאר שבע שבילים שמגוהצים ונטולי הפתעות

לדעתי, הברקודה תהיה משמעותית יותר מהנה באזורים הנ"ל

למרות שגם דיונות באות בחשבון ושם נראה לי שלברקודה חיסרון
מרווח הגחון נמוך מידיי לדעתי

לא נראה לי שחסר מרווח גחון (הוא ניתן לכיוונון ע"י הקוייל-אובר)
קישור לסירטון של ברקודה בחול (מנוע הונדה VTR1000):
http://i39.photobucket.com/albums/e162/WH1TETIGER/My%20Cuda%20Build/th_NoseTest.jpg (http://s39.photobucket.com/albums/e162/WH1TETIGER/My%20Cuda%20Build/?action=view&current=NoseTest.flv)

בשיטת "ארז אברמוב" מהכרותי עם ה r1000 יש לו המון כוח אבל בעיקר
מהאמצע לסוף בסירטונים שאני רואה נדמה שקשה לו בסלד נמוך

זה תלוי בעיקר באיזה גודל צמיגים תשתמש, בעקרון עדיף כמה שפחות רכיבים ברכבת הינע, אבל אם אין ברירה...

חנן גולומבק
09-06-08, 21:04
בשיטת "ארז אברמוב" ספי גוזלן

אני לא מבין כל כך למה אתה מתכוון ואולי אתה מתבלבל עם גלגלש שארז הוסיף בשביל הרווס.
בכל אופן הכח צריך לעבור מהגלגלש של הגיר לגלגלש על הציר האחורי, כמובן שצריך לחשב היטב את היחס בין הגלגלשים מכיוון שהצמיג האחורי שאתה תשים לא יהיה באותו הקוטר של הגלגל שאותו מניע המנוע במקור. בנוסף רצוי להתייחס להבדל במשקל בין שני כלי הרכב.

asafk
09-06-08, 23:36
http://www.rorty-design.com/content/FAQ.htm

שווה בדיקה.

לגבי הזרועות הנגררות- יש הרבה חסרונות לזרוע נגררת טהורה. העיקרי הוא דווקא ביציאה מסיבוב, וכוחות ה"הרמה" שהזרוע הפנימית מפעילה על הרכב (מי אמר תומקאר? ) ומגלגלת אותו החוצה ביקום שהוא יתיישר.

בבאגים האמריקאים לא מדובר בזרוע נגררת אלא חצי נגררת, עם זוויות שמפצה על רוב החסרונות של הזרוע הנגררת הטהורה.

אסף.

נמרוד
10-06-08, 08:54
בנושא של סוגי הינע סופי לבאגי עם מנוע אופנוע, היו דיונים קודמים, מצ"ב אחד שאני פתחתי שנועד לרכז את הידע - אתה מוזמן להמשיך את הנושא הזה שם:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=21343

בנושא של גיאומטרית מתלה אחורי, זרועות A כפולות מול זרוע נגררת semi-trailing:

זרוע נגררת היא צורה מנוונת של המתלה הנפרד הכללי, שבו שתי הזרועות מאוחדות לאחת ונמצאות בזוית קרובה לניצבת לציר הרכב. הסיבות שזו התצורה המקובלת ביותר בבאגים אמריקאים בבאחה למיטב הבנתי ונסיונותי, לא בגלל שהמתלה הזה מתפקד בצורה הכי טובה שיש, אלא:
1. זה עובד, ועובד מספיק טוב, ומספיק שנים. מה שנקרא - מסורת, או שמרנות.
2. פשטות בתכנון, ובבנייה. הגיאומטריה נתונה, לא צריך לשבור את הראש, רק לבצע היטב.
3. ומשקל כללי קל. הזרוע הענקית אמנם כבדה, אבל מתחברת לשלדה בארבע נקודות בלבד, ברצפת הרכב החזקה גם כך, ולכן בבאגי לא נדרשת שלדה משמעותית מאחורה.

sidewinder
10-06-08, 10:36
ספי שלום
אני לא יודע אם 35 ס"מ מאחורה זה מרווח גחון קטן מדי אבל ......
לגבי הציטה זוהי הכלאה של 2 באגים שרצים ברשת כבר הרבה זמן החלק הקדמי של
בדלנד באגי ST2 והחלק האחורי של הפנתר של DESERTKARTS
בזרועות האחוריות הם SEMI-TREALING ומיועדות לציריות של חיפושית.
לגבי ההפחתה שאתה מדבר עליה , כדי לכוון לכיוון של יחס העברה של 14\60 בגלגלי שיניים ,
אם אתה עם מנוע של אופנוע כביש .

יוסי

-->