PDA

צפייה בגרסה מלאה : קטנוע-התלבטות

idanw
12-06-08, 12:17
שלום

החלטתי לקנות קטנוע.
אני עושה המון נסיעות קצרות בתוך המושב או בעיר (באר-שבע) וחבל לי להניע את הדיפנדר על כל שטות (במחירי הדלק הנוכחיים).
50 סמ"ק ישן יתאים לעניין הזה. איזה? תקציב שחשבתי עליו - עד 2000 ש"ח.

עוד נקודה, אני עושה כ50000 ק"מ בשנה (עם הדיפנדר), חשבתי אולי במקום 50 סמ"ק לקנות קטנוע גדול (250?) שישמש אותי גם לחלק מהנסיעות הבינעירוניות (באר-שבע- כפר-סבא, עין יהב-באר-שבע) לפעמים ל2 אנשים.
השאלות הם:
1. האם כדאי כלכלית? (ביטוח וטסט נוספים) (אני מעריך ש10000 ק"מ בשנה אעשה עם הקטנוע).
2. עד כמה זה נורמלי לסוע בכביש הערבה עם קטנוע 250??
3. אני לא חובב אופנועים, הרבה יותר נוח לי ברכב, המחשבה היא כלכלית בלבד.
4. אני אקנה קטנוע בכל מקרה, השאלה היא קל או כבד.

תודה, עידן

GodsFather
12-06-08, 12:56
בתור אחד שעשה את זה ממש בחודשים האחרונים, להלן הממצאים -

50 סמ"ק בטווח ה2000 ש"ח , תקבל כלי יחסית חדש (אני קניתי טרקר 2003 ב1500, מצאתי גם 2004 ב2000 ש"ח, לפני מקח) , צריך רק לשבת על YAD2 בשביל למצוא, יש בשפע, אנשים משדרגים , ילדים מתגייסים וכד'. לא קונים מסוחרים/מוסכים/טרייד-אין, זה פשוט לא משתלם.

מבחינת כלים חזקים (כלומר שיסחבו 80-90 קמ"ש לפני שיפורים, אפילו 2 אנשים ולטווח ארוך - טרקר , טייפון , טיבי , סטריטבורד ואני בטוח שוכח עוד משהו). אני נוסע עם הכלי שלי הרצליה-ר"ג 3 פעמים בשבוע כמו כלום. צריכה ממוצעת 1:16 עם הרכבה ,צריכה עירונית נטו עובר את ה1:20.

טיפול 4000 ק"מ - 150-200 ש"ח. ליטר שמן אחת לחודש = 30 ש"ח. טסט 37 שקל, התהליך עצמו הוא בדיחה - עולה הטסטר, בודק ברקס בנסיעה קצרה , איתותים וזהו.

ההבדל בין ביטוח חובה ל50 לעומת 125 עובר את ה1000 ש"ח
50 = 2200 לערך
125 = 3200 לערך

125 יסחוב לך יותר טוב , לטווח ארוך יותר ויגיע ל100-110 קמ"ש כמו כלום, ב2000 ש"ח ספק אם תמצא קטנוע בשנתון קרוב אלינו ואו אחדשלא משליחות, אבל הכל יכול לקרות . בגדול, עדיף 125 , במיוחד לאור הדרישות שרשמת. הוא גם יותר בטוח- יכולת האצה טובה יותר, במיוחד בכבישים בינעירוניים - יכול להציל חיים לפעמים.

מעל 125 אתה עובר את ה3500 בביטוח חובה , אופציות הקטנועים גדולה מאד, מחיר הרכישה וגם הטיפולים עולה בהרבה, בטח שלא ב2000 שקל, הנוחות משתפרת , הסחיבה כמובן, אני לא חושב שעם 250 יהיה נוח לנסוע מב"ש לכפר סבא ברצף... אבל יש קטנועי מנהלים ממש נוחים, אבל לא בתקציב שלך.

idanw
12-06-08, 14:05
בתור אחד שעשה את זה ממש בחודשים האחרונים, להלן הממצאים -

50 סמ"ק בטווח ה2000 ש"ח , תקבל כלי יחסית חדש (אני קניתי טרקר 2003 ב1500, מצאתי גם 2004 ב2000 ש"ח, לפני מקח) , צריך רק לשבת על YAD2 בשביל למצוא, יש בשפע, אנשים משדרגים , ילדים מתגייסים וכד'. לא קונים מסוחרים/מוסכים/טרייד-אין, זה פשוט לא משתלם.

מבחינת כלים חזקים (כלומר שיסחבו 80-90 קמ"ש לפני שיפורים, אפילו 2 אנשים ולטווח ארוך - טרקר , טייפון , טיבי , סטריטבורד ואני בטוח שוכח עוד משהו). אני נוסע עם הכלי שלי הרצליה-ר"ג 3 פעמים בשבוע כמו כלום. צריכה ממוצעת 1:16 עם הרכבה ,צריכה עירונית נטו עובר את ה1:20.

טיפול 4000 ק"מ - 150-200 ש"ח. ליטר שמן אחת לחודש = 30 ש"ח. טסט 37 שקל, התהליך עצמו הוא בדיחה - עולה הטסטר, בודק ברקס בנסיעה קצרה , איתותים וזהו.

ההבדל בין ביטוח חובה ל50 לעומת 125 עובר את ה1000 ש"ח
50 = 2200 לערך
125 = 3200 לערך

125 יסחוב לך יותר טוב , לטווח ארוך יותר ויגיע ל100-110 קמ"ש כמו כלום, ב2000 ש"ח ספק אם תמצא קטנוע בשנתון קרוב אלינו ואו אחדשלא משליחות, אבל הכל יכול לקרות . בגדול, עדיף 125 , במיוחד לאור הדרישות שרשמת. הוא גם יותר בטוח- יכולת האצה טובה יותר, במיוחד בכבישים בינעירוניים - יכול להציל חיים לפעמים.

מעל 125 אתה עובר את ה3500 בביטוח חובה , אופציות הקטנועים גדולה מאד, מחיר הרכישה וגם הטיפולים עולה בהרבה, בטח שלא ב2000 שקל, הנוחות משתפרת , הסחיבה כמובן, אני לא חושב שעם 250 יהיה נוח לנסוע מב"ש לכפר סבא ברצף... אבל יש קטנועי מנהלים ממש נוחים, אבל לא בתקציב שלך.

לא הבנת אותי.

אם אני קונה 50 סמ"ק - אני לא יוצא מהעיר\מושב והתקציב עד 2000 ש"ח.
אם אני קונה קטנוע גדול זה יהיה 250 סמ"ק לפחות ואז הוא אמור לשמש גם לנסיעות בינעירוניות, ואז אולי אוכל לשלם עד 10000ש"חים. השאלה מה עדיף?
אוכל 1 ל 16?? חשבתי שהרבה פחות:oops:

GodsFather
12-06-08, 14:26
1:16 בבינעירוני ועם הרכבה. בתוך העיר אתה עובר את ה1:20 , על אחת כמה וכמה אם אתה אומר שאתה הולך לנסוע איתו במושב בלבד. אפשר גם להסתדר עם DIO או PURE אבל הם יסחבו 60 קמ"ש בלחץ. הם נושקים את ה1:30 ועולים פחות מ1000 שקל.

250 סמ"ק עם ביטוח ב10K - אפשרי בהחלט אבל זו לא תהיה מציאת המאה כי למעשה אתה קונה את הקטנוע רק בקו ה7K, כל השאר הולך לביטוח. אני לא יכול לומר שיהיה נוח לנסוע ב"ש-כפ"ס, אפילו שהמהירות תהיה אידאלית.

דרך אגב, קח בחשבון גם מיגונים - קסדה טובה זה בערך 1000 (אני מדבר על קסדה שלא תכנס לתוך המוח שלך בתאונה, יש לאנשים נטיה ללכת על הזול ואז הם יסיימו את החיים שלהם אוכלים דרך קשית). מעיל זה באיזור ה400-500 להמרחות חד פעמית, אני מדבר על חדש , אבל אפשר גם יד שניה כשזה נוגע לביגוד (לא לקסדה!!!!).

אם אתה נוסע רק בתוך המושב , אולי יהיו כאלה שיגידו שאפשר לוותר על המעיל, אבל זו לא ההמלצה שלי.

מחו"ל אפשר להביא בחצי מחיר.

מוני אורבך
12-06-08, 14:54
אומנם הרבה שנים לא נסעתי באופנוע באופן קבוע אבל היו כמה שנים שכן...

נסיעה כול כך ארוכה באופנוע של מעל ל 300 קילומטר היא בעיתית לטווח ארוך במיוחד אם אתה מדבר על 250.
אתה כול הזמן חשוף לרוח וזה מאוד מאוד מעיף בנסיעות ארוכות. 250 מאוד חלש ולא חושב שהוא יוכל להחזיק לאורך זמן.
לעומת זאת נסיעה עירונית עם 50 סמק מאוד הגיונית. אך קח בחשבון שכול מכונית תעיף אותך לכול הכיוונים
חשבת על מכונית קטנה? אתה יכול למצוא מבחר די גדול של רכבים קטנים ב 20K ומטה. סיטרואן סקסו דיזל עושה מעל 1 ל 20 והמחיר שלה מאוד נמוך. ואפשר גם בנזין 1300 פיאסטה לדוגמה בבין עירוני יכולה להגיע גם ל 1 ל 17

GodsFather
12-06-08, 15:01
מוני, החסכון הוא גם במציאת חניה , פקקים, אחזקה וטיפולים וכד' ולא רק בצריכת הדלק.

לגבי הסכנות, כבר דנו בזה מליון פעם - זה לא הISSUE כאן וחבל לפתוח שוב את הנושא. יש כאלה שחושבים שכן, יש כאלה שחושבים שלא, את השיקול הבריאותי נשאיר לעידן.

אני מסכים איתך בנושא הנסיעות הארוכות, זה לא יהיה נוח עם 250, הן טכנית והן פיזית.

idanw
12-06-08, 15:09
בשביל 10000 ק"מ בשנה לא שווה לי להחזיק רכב קטן, אני עובד עם הדיפנדר, ורוב הנסיעות שלי עדיין יהיו איתו.
כמו שזה נראה, זה יהיה 50 סמ"ק, כי לא ריאלי לעשות נסיעות ארוכות עם קטנוע.
השאלה איזה?
הדרישות - הרבה מאוד נסיעה בשבילי עפר, בתוך המושב ובתוך באר-שבע (בין לבין הוא ישב בבגז' של הדיפנדר).
חשבתי על טייפון (פיאג'יו)?
היה לאבא שלי פעם אפריליה ראלי שזכור לי לטובה... אבל הוא עם קירור מים, מה זה אומר במנוע 50 סמ"ק?
ומה הצריכת דלק של הכלים הנ"ל? בין 17 ק"מ ל' ל30 יש הבדל גדול מאוד...

תודה, עידן

דרור ברלי
12-06-08, 15:16
אל תגזימו... כל קטנוע 250 משייט 100 קמ"ש, רגוע וחסכוני.
לטעמי זהו גבול הנפח בין קטנוע שחוסך לך כסף לבין קטנוע שרוצה להיות אופנוע, נותן לך ביצועים ובהתאמה גם אוכל לך כסף.

GodsFather
12-06-08, 15:20
טרקר OFFROAD (יש גם דגם רגיל), טייפון (הכי חזק בקטגוריה אבל המחיר בהתאם), TB - קירור אויר בלבד , מצויינים לשבילי עפר, רק לדאוג שהצמיגים יהיו טובים וגם לא להתקמצן על בולם אחורי תקין (עולה באיזור ה200 ש"ח לאחד חדש).

נסיעה בין עירונית - 1:16. נסיעה בעיר 1:20-22

1:30 נאמר על DIO/PURE וזה לא בשביל מה שהגדרת.

דרור ברלי
12-06-08, 15:26
למנועי קירור מים עדיפות בביצועים. מקוררי האוויר יותר פשוטים.
לצרכים שפירטת אין כמו פיאג'ו טייפון - אמנם מקורר אויר אבל נוסע טוב. כלי פשוט, אמין וחסון. נוח מאוד גם לגבוהים, בעל מתלים טובים יחסית.
גם פיז'ו טרקר הוא כלי מעולה - פשוט ואמין. לא סתם הוא היה חביב על משרדי שליחים (לבדוק היטב כל כלי מהדגם הזה!, לטעמי, לא לגעת בכלים ששימשו משרדי שליחויות. יש מספיק אקזמפלרים טובים מיד פרטית)

לי היה ימאהה BWS מקורר אויר - כלי פשוט מאוד, קטן ולא ממש מרשים. היה מגרד 60 קמ"ש מלמטה במאמץ לא קטן, והיה שתיין פחד - 16-17 לליטר, מקסימום. אחר ישנה החלפנו אותו לפיאג'יו NRG - כלי 50 סמ"ק "ספורטיבי" עאלק, שקנינו אותו כי הוא היה היחיד שידע לסחוב זוג בהרכבה בנוחות יחסית ובביצועים סבירים.
גם כשאני ישבתי עליו (1.88 מ' על 100 ק"ג) הקטנצ'יק הזה ידע לחצו ת100 קמ"ש, ולשייט בקלילות על 80-90 ושתה ליטר אחד ל-22-25 ק"מ תלוי בצורת הרכיבה. הוא גם היה אמין מאוד, והייתי ממליץ לך עליו בלב שלם אם היה מתאים לנסיעה בשבילים.

עודד זנטון
12-06-08, 15:46
גם אני באותה ההתלבטות.
250 סמ"ק בסביבות 10K ש"ח יוכל להחזיק אותי בנסיעות של 38 ק"מ כל צד 4 פעמים בשבוע?
(בינעירוני).

GodsFather
12-06-08, 15:52
גם אני באותה ההתלבטות.
250 סמ"ק בסביבות 10K ש"ח יוכל להחזיק אותי בנסיעות של 38 ק"מ כל צד 4 פעמים בשבוע?
(בינעירוני).

נוח זה לא יהיה והמנוע ילך די מהר אם לא תקפיד עליו טוב טוב.

אם אני לא טועה, יש לך גם בעיות גב... אז אני לא יודע אם בכלל מומלץ לך קטנוע...

עודד זנטון
12-06-08, 16:02
נוח זה לא יהיה -היום אני עובר את הדרך הזו עם אוטובוסים של "מטרופולין". יש מקומות שמהם אפשר רק לטפס..
והמנוע ילך די מהר אם לא תקפיד עליו טוב טוב.- זו בעיה. אני מתכוון לטפל לבד בכל מקרה. מסובך?

אם אני לא טועה, יש לך גם בעיות גב... אז אני לא יודע אם בכלל מומלץ לך קטנוע...-אתה לא עוקב אחרי לוח המודעות. הפסקתי לחפש קונה. הבעיה עברה כלעומת שבאה. להפתעתי, בעזרתו האדיבה של מדקר סיני. כן, גם אני הייתי סקפטי אבל הוא הוכיח את עצמו וקנה לו מקום של כבוד אצלי בתודעה. עוד דעה קדומה שנשרפה..

עודד

נ.ב. תמיד ישנה האשה שרוצה שאמכור...בנתיים מחזיק מעמד עם האצבע בסכר.
אה, ולגבי הכליות, דבר איתי...

itayhi
12-06-08, 16:02
עידן,

יום אחרי שקנית ממני את הסמוראי, אצתי רצתי וקניתי 50 סמ"ק.
הכיוון שהנחה אותי הוא בדיוק הכיוון שדרור דיבר עליו, 50 סמ"ק שיוכל לסחוב זוג
גם במהירות סבירה בכבישים "מהירים".

באופן אישי קניתי ימאהה אירוקס (קירור מים, הבדל עצום ממקוררי האוויר אם אתה שואל אותי),
מודל 2002. (6500 ש"ח לפני שנתיים ו4 חודשים)
אני לא יודע מאיפה הנתונים של 1-16/17, אני עושה באופן קבוע 26-28 ק"מ לליטר, הרבה נסיעות עם מורכבת
בתוך/מחוץ לעיר, כבר מעל שנתיים וקרוב ל 10K ק"מ בשנה.
בסופו של דבר, בגלל הווריאטור, המנוע הזה עובד בסל"דים גבוהים מאוד כל הזמן מה שמשאיר אותנו (אותי לפחות)
עם צריכת דלק קבועה יחסית.
בכבישים "מהירים" אני סוגר בקלות 85-90, במאמץ גם קצת יותר והקטנוע מרגיש טוב מאוד.
בהרכבה התאוצה איטית יותר אבל המהירות הסופית לא נפגעת בהרבה (קמ"שים בודדים).
אני החלפתי משקולות בוריאטור לכבדות קצת יותר ע"מ לשפר במקצת את המהירות הסופית ע"ח תאוצה.

אגב, בעניין המעבר ל125 כן או לא אני מתחבט כבר מעל שנה.
מצד אחד, המון יתרונות ל125, מצד שני, עוד 1200 ש"ח בשנה לביטוח זה לא דבר שהולך רגל
כרגע אני נשאר עם האירוקס, הכי קרוב ל125 במשפחת ה50-ים.

טיפולים: קטן עליך.
מחיר קנייה: 500-1000 ש"ח לפה ולפה זה לא מה שישבור אותך, אני הייתי מוסיף קצת ולא
נופל על נבלה שחוטה ב2000 ש"ח, חבל לשלם 2300 שקל לביטוח על קטנוע שיהיה מושבת חצי מהזמן.
אני קניתי במחשבה של כמה שנים קדימה ושקרוב לוודאי הקטנוע יסיים את חייו אצלי.
הוצאות עד כאן: 2 צמיגים, 4 החלפות של רפידות בלם קדמי, 3 טיפולים גדולים ו-1 מצבר גמור שאני לא מתכוון להחליף (אני מניע עם "קיק" )
ביטוח: נושא כאוב...

אני ממליץ מאוד! ללכת על קטנוע עם קירור מים, ההבדל בנסיעה עצום!
לדעתי ישנם 3 דגמים בארץ: ימאהה אירוקס, פיאג'ו nrg וג'ילרה ראנר (יכול להיות שיש עוד, זה מה שאני מכיר)

אם יש לך עוד שאלות, אתה מוזמן

בהצלחה

איתי

itayhi
12-06-08, 16:11
נוח זה לא יהיה והמנוע ילך די מהר אם לא תקפיד עליו טוב טוב.

אם אני לא טועה, יש לך גם בעיות גב... אז אני לא יודע אם בכלל מומלץ לך קטנוע...

סליחה שאני קצת "מתחמם", אבל מאיפה אתם מקריצים את השטויות האלו???

40 ק"מ ל250 סמ"ק זה כלום. כלום כלום כלום כלום!!!!
תכנסו קצת לפורומים של אופנועים ותראו שאנשים נוסעים עם ג'וירייד 200
70 ק"מ לכיוון ליום. כל יום.

באופן אישי נסעתי עם האירוקס שלי 31 ק"מ לכיוון, כל יום, 6 ימים בשבוע ללימודים (הוד השרון-חולון, וחזרה)
במשך חצי שנה והקטנוע לא מיצמץ.
אני יודע, טמטום לנסוע כל יום (או בכלל) בכביש פתוח (גהה במקרה הזה) עם 50 סמ"ק, אבל אני הרגשתי
מספיק טוב עם זה וגם לא ממש הייתה לי ברירה אחרת (חצי שעה עם הקטנוע או שעה וחצי בפרייבט, 1 ל27 עם הקטנוע או 1 ל12 עם הפרייבט מה עדיף? )

נכון, אני מאוד לא ממליץ לעשות את זה 4 ימים בשבוע על גבו של קטנועון 50 סמ"ק (לא ממליץ אבל אפשרי בהחלט)
אבל אני הייתי נהנה מאוד לעשות את זה על ג'וירייד/גרנד-דינק 200 סמ"ק וצפונה...
ואפילו מעדיף ע"פ רכב...

איתי

GodsFather
12-06-08, 16:15
קירור מים זו הזמנה לעוד צרות , לדעתי. כמה שהמערכת יותר פשוטה , ככה יותר טוב.

לגבי המחירים - 1500-2500 לקטנוע בין 3-5 שנים במצב טוב/מצוין. ב6500 שקל אתה קונה חדש (או כמעט חדש).

העליה ל125 היא רק אם אתה באמת נוסע בינעירוני באופן יומיומי, אחרת 50 זה מספיק. ב125 המנוע סוחב יותר טוב , היכולת להאיץ יותר טובה והמהירות הסופית נושקת ל120 בלי בעיה בכלל.

לגבי טיפולים, זה משחק ילדים. מהחלפת רצועות ומשקולות , דרך בילום ושיכוך ועוד ועוד.

לצורך העניין , הטרקר הוא אחד הקטנועים הפשוטים ביותר לטיפול. אין פילטר שמן, אין כיוון קרבורטור או ניקוי קרבורטור, להחליף רצועה אפשר אפילו עם לדרמן.

בקיצור עידן, תתחיל לשבת על YAD2.

GodsFather
12-06-08, 16:23
סליחה שאני קצת "מתחמם", אבל מאיפה אתם מקריצים את השטויות האלו???

40 ק"מ ל250 סמ"ק זה כלום. כלום כלום כלום כלום!!!!

נכון, אני מאוד לא ממליץ לעשות את זה 4 ימים בשבוע על גבו של קטנועון 50 סמ"ק (לא ממליץ אבל אפשרי בהחלט)
אבל אני הייתי נהנה מאוד לעשות את זה על ג'וירייד/גרנד-דינק 200 סמ"ק וצפונה...
ואפילו מעדיף ע"פ רכב...

איתי

איתי, מדובר על 40 לכיוון , כלומר 80. מדובר על קטנוע עד 250 יד שניה בתקציב דל, כלומר גם שנתון רע יחסית ולך תדע כמה הוא כבר עבר.

על קטנוע חדש או משנתון טוב וק"מ נמוך , אין ספק שזה יעשה את העבודה.

ועודד, אני שמח לשמוע שהבראת :)

דרור ברלי
12-06-08, 16:26
עוד כמה נקודות חשובות על קטנועי 50 סמ"ק:

אלה כלים שמיועדים לתנועה בעיר בלבד! זה שאצלנו, בגלל כל מיני אילוצים למיניהם, קטנועים עירוניים קטנים כאלה מוצאים את עצמם נוסעים בהרכבה מחולון לרחובות ובחזרה, שלוש פעמים בשבוע במשך חודשים על חודשים, פול-גז, לפעמים קצת מעל 100 קמ"ש בירידות קלות, לא מעיד על כלום מלבד טפשותו של בעל הקטנוע (אני).

לדעתי תאוצה וסחיבה הם נושאים קריטיים בכלים עם מנוע 50, והם צריכים לקבל עדיפות על פני מהירות סופית. הבעיה הכי גדולה בכלים עם מנוע קטן זה לזנק מהמקום בלי שהמכוניות שמאחור ידרסו אותך. זו בעיה שחוזרת על עצמה בכל רמזור - תן את דעתך על זה. שיוט במהירות גבוהה לאורך זמן בסל"ד גבוה וצרחני ומצערת פתוחה עד הסוף לא עושה להם שום דבר טוב לדעתי.

העובדה שמשרד התחבורע אישר לאחרונה לכלים הללו לעלות על כבישים מהירים משולה בעיני לחוסר אחריות הגובל בנסיון לרצח בכוונה תחילה. מבחינתי, האיש הרע והטיפש שאיפשר דבר כזה יצטרך מתי שהוא בעתיד לתת את הדין על ההחלטה האווילית. אחרי שכמה וכמה רוכבי 50 סמ"ק יימחצו על ידי מכוניות טסות, אני אצפה מכל שופט בר-דעת לאפסן את הפקידון הרע והטיפש הזה בבית סוהר להרבה מאוד שנים.

GodsFather
12-06-08, 16:40
דרור , מסכים איתך במאה אחוז. ולו מהסיבה הפשוטה שילדים בני 16 לא ידעו את הסכנות שבכביש המהיר ויחשבו שבגלל שמותר להם, אז כנראה שזה בסדר. את האחריות של המבוגרים אני משאיר למבוגרים , אי אפשר לבוא בטענות לשר/פקיד - הם הבינו שהגבלת המהירות היא לא ריאלית כי היום הקטנועים מגיעים למהירות הולמת לכביש וזו גם הסיבה שהגבילו מלכתחילה. לא הגבילו בגלל מנטליות הנהגים.

חוצמזה , אין צורך בכביש מהיר כשיש לך קטנוע, כי אתה מגלה שהמרחק דרך הכביש המהיר הוא רק יותר גדול, על חשבון עמידה ברמזורים שגם ככה אתה ראשון בהם. (נכון שקטנועים גדולים ינצלו את המהיר יותר טוב, אני מדבר על קו ה50 סמ"ק)

דרור ברלי
12-06-08, 16:52
זו בדיוק הבעיה עם האנשים במשרד התחבורע. הם טיפשים מכדי להבין את ההבדל בין "הגבלת המהירות" כפי שהיא מוגדרת בחוק, לבין המהירות המעשית שהכלים המסוימים הללו מסוגלים לנוע בה, ובעיקר - הפרש המהירויות בינם לבין המהירות המעשית בה נעה שאר התנועה.

פעם רוב הכלים הללו לא יכלו לעבור את ה-50-70 קמ"ש במקרה הטוב. היום יש כלים כמו ראנר, אירוקס ו-NRG, עם מנועים מקוררי מים חזקים יחסית, שמדגדגים 100 קמ"ש בפול גז. אבל זה לא אומר שזה בטוח לנסוע בהם במהירות שכזו ב"שדה קרב" בו כל כלי הרכב האחרים כבדים ומהירים הרבה יותר. הקטנועים קלילים, בסיס הגלגלים שלהם קצרצר וכל מכת רוח של רכב עוקף תעיף אותם לקיבינימט, ואני בכוונה לא מרחיב לעניין הקטנועים בעלי מנוע מקורר אוויר שהם חלשים משמעותית ובקושי מגיעים ל-70 קמ"ש. החוק הכל-כך מטומטם לא מפריד בין אלה לבין אלה, ומתיר גם לכלים איטיים, אפילו פיאג'ו Si הישן לצורך העניין, זה שלא רואה 50 קמ"ש, לעלות על כביש מהיר... בוא'נה, זה כבר ממש לא מצחיק. האווילות הזו תהרוג אנשים.
אף פעם לא נחשדתי באהדה יתרה למקבלי ההחלטות במשרדים הממשלתיים אצלנו, אבל משרד התחבורע מותח את הגבולות וקובע בכל פעם מחדש שיאים של טיפשות.

idanw
12-06-08, 23:12
תודה לכולם, אני שוב שואל, למישהו יש ניסיון עם אפריליה ראלי? מנוע מקורר מים גם כן, שיכוך שבילים לא רע בכלל.. אמינות??? המחיר מצחיק.

גל מגל
12-06-08, 23:38
תודה לכולם, אני שוב שואל, למישהו יש ניסיון עם אפריליה ראלי? מנוע מקורר מים גם כן, שיכוך שבילים לא רע בכלל.. אמינות??? המחיר מצחיק.

שלום

מנסיון של חבר על ראלי ומנסיוני שלי על לאונרדו (עוד מציאה איטלקית...) לא הייתי מתקרב אל הכלים האלו. לא מתקרב לאמינות של היפנים, גם חלקים לא פשוט להשיג בטח בקטנועים שיובאו רק עד 2001 (למיטב ידיעתי).

בקשר לשאלתך על קטנוע 250 לנסיעות מהערבה למרכז-אפשרי עם כלים כמו בורגמן 250-400 ,אך אם אינך חובב אופנועים רצוי לשקול זאת שוב בקיץ השמש עלולה לאדות אותך והמשאיות בכביש הערבה יתיזו עליך פוספטים...

גל

דרור ברלי
12-06-08, 23:52
איטלקים, יפנים, הכל שטויות. תתיחס לכל כלי לגופו.

המוצא האיטלקי לא מפריע לכלים של פיאג'ו להיות איכותיים מאוד. כלים כמו טייפון ו-NRG הם קטנועי 50 סמ"ק האמינים מסוגם. אותו סיפור עם קטנועי פיז'ו - צרפתים אבל אמינים.

גל מגל
13-06-08, 00:12
צודק

עמכם הסליחה...
חידוד: עם אפריליה אין לי נסיון טוב
ללא קשר למוצאו האיטלקי.

idanw
13-06-08, 11:38
אז אין מקורר מים נורמלי שיתאים לי לשבילים?
מה בכלל שונה בקטנוע שיתאים לשביל?

GodsFather
13-06-08, 12:02
קטנוע שבנוי לשבילים הוא יותר גבוה, צמיגים יותר גדולים (משמעותית) , בולמים יותר טובים (גם במזלג וגם הבולם האחורי, ואני מדבר על הסטנדרט , בלי שיפורים).

כל היתרונות הללו גם מבדילים בין הקטנועים הללו לקטנועים הקטנים יותר DIO/PURE וכד' ונותנים יתרון גם בכביש.

עידן , אם אתה מגיע למרכז , פגוש אותי ותקח סיבוב על הטרקר שלי , תראה אם נוח לך , תלמד דבר או שניים עליהם ותסיק מסקנות.

idanw
13-06-08, 12:05
סביר להניח שאבוא בשבוע הבא, בתקווה שאמצא משהו תוך יומיומיים, נסעתי די הרבה בטייפון, שהיה נחמד, אבל לא יזיק לו תוספת כח, וכן חשבתי על מקורר מים, אבל אם אין אז אין.

GodsFather
13-06-08, 12:20
טייפון זה אחד הכלים החזקים בקטגוריה , אולי נסעת על כלי מוזנח.

אם הוא מתוחזק כראוי והווריאטור שלו תקין - הוא פשוט מטוס.

idanw
13-06-08, 13:08
דווקא חדש... סיימתי לו את ההרצה, וקצת יותר, אבל זה אחרי שירדתי מדיוק 125... בכל אופן, זה מספיק לי.

גל מגל
13-06-08, 13:16
עידן שים לב לעיקר ה50 סמ"ק שהיו בפארן
כמעט כולם קימקו KB שמשמשים לנסיעות לשדות בעיקר דרכי אפר
לא יודע בקשר לאמינות אך ישנם כמה ישנים מאוד ונוסעים לא רע.

אם תרצה אארגן לך נסיעת מבחן

idanw
13-06-08, 13:22
אבל אני צריך אותו גם לעיר... חצי מהשנה אני בבאר-שבע, אז שיהיה כבר כמה שיותר חזק...

itayhi
13-06-08, 18:13
בהמשך להזמנות...

אתה מוזמן גם לפה לעשות סיבוב על ימאהה אירוקס.
מבחינתי סע גם לשבילים בסביבה, אם אתה רוצה "להרגיש על אמת" :)

אתה יודע איפה אני גר ;)

איתי

idanw
14-06-08, 16:17
אוקיי.. מחר אתחיל לחפש.
מה אני בודק בקטנועים האלה (מקוררי מים)?
אני משאר שהמיים חייבים ליהיות נוזל קירור. אם לא? עד כמה זה קריטי במנועים האלו?
אני רואה המון כאלה שכותבים ש"משאבת המים הוחלפה" המשאבות עד כדי כך רגישות!?
מה זה אומר "מנוע עליון" ו "מנוע תחתון"?
איך לעלאזל אני יודע שהוריאטור תקין?
מה הק"מ הממוצע? נניח לכלי מ 2002?
מה עוד לבדוק?
תודה!

GodsFather
14-06-08, 16:30
לגבי הווריאטור - העברת ההילוכים לא צריכה להיות מורגשת כלל, נסיעה חלקה לחלוטין , תאוצה טובה ונסיעה רציפה. תשאל מתי החליפו רצועה לאחרונה והאם החליפו גם משקולות ומתי. רצועה עולה באיזור ה150 ש"ח ומשקולות עוד 30-50 , הרצועה היא שמניעה את הכלי בסופו של דבר והמשקולות קובעות את הביצועים (משקל כבד = מהירות סופית גבוהה על חשבון זינוק ולהפך)

מנוע עליון ותחתון אומר שאתה עובר להודעה הבאה - אם לא החליפו את כל המנוע קומפלט, עדיף להתרחק, לא מדובר בשוק של כלים נדירים, תמיד יהיו עוד.

לגבי ק"מ יש נטייה לפרק את הכבל ספידומטר אז ספק אם אי פעם תדע כמה עבר הכלי. חשיבות התקינות של המכלולים והביצועים של הכלי הם האינדיקציה היחידה שיש לך לכלי טוב או שחוט וכמובן הצמיגים.

לגבי עישון, קח בחשבון שהקטנועים מעשנים מטבעם , במיוחד לאחר התנעה וכשהמנוע קר , לא צריך להבהל מזה אבל גם לא להקל ראש - הקטנוע לא אמור לעשן כל הזמן , רק טיפה בהתחלה. יש כאן כמה שרשורים של YOAV ועוד כמה חבר'ה על עניין קטנועים ומנועי 2 פעימות וכד', תריץ חיפוש , זה יעזור לך. גם יש הפניה לפורום נפרד לאופנועים וכד', באחד השרשורים שלי כששאלתי על טיפול לקטנוע.

AvigdorAharon
15-06-08, 01:36
כנראה נכנסתי לשרשור מאוחר מידי, אבל בכל זאת:
אין לי נסיון על כלים של 50 סמ"ק. בעבר (לפני יותר מ 10 שנחם) רכבתי על דיוק 150 כחצי שנה, נהנתי מאוד.
לפני כשנתיים וחצי קניתי גראנד דינק 250, החזיק יופי שנה שלמה, 18000 ק"מ, 90 ק"מ ביום, צריכת דלק של 31 ק"מ לליטר, רוכב בודד, לא יותר מ 7000 סל"ד (כ 110 קמ"ש).
נמאס לי מהחוסר נוחות בבין עירוני, ומחוסר המקום לרגלים, וכיום על בורגמן 400 ולא מצטער לרגע! צריכת דלק של 25 עד 26 ק"מ לליטר, 6000 סל"ד, 110 קמ"ש רוכב לבד ובנוחות!!!

אם אתה מתכוון לרכוב יותר מ 40 ק"מ לכל כיוון, על תוותר על 250 סמ"ק. נכון שגם כלים קטנים יעשו את העבודה, אבל כל רכב "ינדנד" אותך, אין לך יכולת לברוח ממצבים, חיי מנוע יתקצרו, ועדיין לא הזכרתי את נוחות הכיסא של המורכב.

אביגדור

kd2
15-06-08, 05:46
גם אני , כמו אביגדור כנראה נכנסתי לדיון מאוחר מידי.

עידן - אפריליה ראלי הוא בול בשבילך , היה לי והייתי מרוצה ממנו עד הגג.
יותר גבוה , מסיבי ויציב משמעותית מרוב הקטגוריה ומגיע עם צמיגי "שטח" ומתלים מעולים גם לאופרוד.
מנוע נפוץ ומעולה ( מינרלי הוריזונטל LC ) וביצועים מהטובים בקטגוריה ( 90+ קמ"ש במישורים , אימת ילדי הDT ).
למי שכתב על "האמינות האיטלקית" או האמינות של אפריליה , שום קשר במקרה הזה.
הקטנוע חולק את אחד המנועים הנפוצים ביותר בקטגוריה , משותף גם ל -
NRG
SR
BETA ARK
AEROX
SLIDER
NEO
SPY
ובטח עוד קטנועים שאני לא זוכר...
( וכן רובם יפאניים....)

הבעיה היחידה עם המנוע הזה היא משאבת המים שכדי להחליפה כמו שצריך צריך לפתוח את הקייסים במנוע ( להפריד ל2 ).
אני לא מכיר אותך אבל אני מניח שיחסית ללנד רובר מדובר על הרפתקאה בסדר גודל קל עד בינוני.
במוסכים רוצים על זה סביב ה1500 שקל.
אך אם השתמשו בנוזל קירור המשאבה תחזיק את אורח החיים של המנוע ללא שום בעיה...אם...
משאבה שהוחלפה לא מזמן - יתרון ברור , רק לברר שמדובר על מקורית התחליפיות לא משהו.

במחירים המצחיקים שהראלי נסחר בהם ( לפי מה שאני רואה באתרים השונים ) שווה כל שקל.
אי"ה בקרוב אסגור מעגל עם עוד ראלי בפרוייקט שיפוץ-שיפור רציני ( אפשרויות הקיטים והשיפורים השונים כמעט בלתי מוגבלות , יש הכל מהכל).

בהצלחה
ים

idanw
15-06-08, 06:49
אביגדור, באופן יומיומי אני לא ארכב יותר מ 20 ק"מ ביום בנסיעות קצרות.
פעם בשבוע שבועיים, יש לי כ 120-230 ק"מ... ועדיין לא נראה לי סימפטי לסוע על כביש הערבה עם קטנוע.
כנראה שבכל זאת אמשיך לשלם על סופשבוע אצל ההורים במרכז 400-500 ש"ח לדלק.
צריכת דלק של 23-25 ק"מ ל' לא נשמעת מפתה כלכך.. זה כבר מתקרב לרכב קטן, וגם שאר העלויות מסביב (מי אמר ביטוח) ואני מזכיר לך שאין לי כל בעיה של פקקים!

ים, אני אסתכל גם על ראלי, ואם אראה משהו טוב, אבדוק אותו... יש די מעט כאלה בלוחות.
תודה רבה, עידן

kd2
15-06-08, 07:19
אם אתה מחפש יעילות עירונית נטו בצריכה הכי נמוכה שיש אני משוכנע שאין מתחרים להונדה קאב.
צריכת דלק מצחיקה (1/30 גם בלחיצות...על הנייר אפילו יותר טוב) מהירות מירבית נאה בהחלט וחצי אוטומט.
עדיין אפשר למצוא אותם...

AvigdorAharon
15-06-08, 23:31
אביגדור, באופן יומיומי אני לא ארכב יותר מ 20 ק"מ ביום בנסיעות קצרות.
פעם בשבוע שבועיים, יש לי כ 120-230 ק"מ... ועדיין לא נראה לי סימפטי לסוע על כביש הערבה עם קטנוע.
כנראה שבכל זאת אמשיך לשלם על סופשבוע אצל ההורים במרכז 400-500 ש"ח לדלק.
צריכת דלק של 23-25 ק"מ ל' לא נשמעת מפתה כלכך.. זה כבר מתקרב לרכב קטן, וגם שאר העלויות מסביב (מי אמר ביטוח) ואני מזכיר לך שאין לי כל בעיה של פקקים!

ים, אני אסתכל גם על ראלי, ואם אראה משהו טוב, אבדוק אותו... יש די מעט כאלה בלוחות.
תודה רבה, עידן

לא הבנתי מהתגובה שלך אם אתה מעדיף רכב על קטנוע...
ד"א, מהיכן אתה בערבה?

אביגדור

idanw
15-06-08, 23:42
מעדיף רכב, בעלויות מינימליות.
כאמור, אני אלך על קטנוע 50 סמ"ק לנסיעות במושב והדיפנדר ימשיך לתפקד כרכב בינעירוני בינתיים...
אני גר בעין יהב.
במקור מכפר-סבא...

AvigdorAharon
15-06-08, 23:53
בלבלת אותי!
אם אתה צריך משהו רק במושב, אני בטוח שאתה מכיר את הדרך טוב יותר מכולנו (קונים וזהו...)
אם אתה מחפש משהו שיגיע לבאר שבע או לפחות לדימונה, ואין לך מגבלת רשיון, רק 400 סמ"ק.
אם יש לך מגבלת רשיון, לך על הגדול ביותר שאתה יכול.
לגבי עלויות לקטנוע 250 סמ"ק ומעלה:
מחיר קניה: 250 סמ"ק ניתו להשיג ב 10,000 עד 12,000 ש"ח, 400 סמ"ק צריך פי שתים.
רישוי: 250 ש"ח
ביטוח: 4800 ש"ח כולל צד ג' (לא לחסוך!!!)
טיפולים: 2200 ש"ח ל 18,000 ק"מ (שני טיפולים קטנים, 200 ש"ח כל אחד וטיפול גדול 1800 ש"ח)
צמיג: 500 ש"ח
צריכת דלק: 25 ק"מ לליטר לפחות.

נראה לך שרכב זול יותר?

אביגדור

yoav
16-06-08, 00:07
עידן - אני יודע שזה לא הדיון ולא האישיו- אבל זה טרי מהיום- אז אני חייב:
יצא לי לטפל ברוכב קטנוע שנסע בכביש בינעירוני (כביש 5). קטנוע 250, בעליה לאילון קיבל נגיעה קטנה מנהגת, ששיגרה את הנהג כמו קסאם אל עבר מעקה הבטיחות. המגע בין הרכב לקטנוע- מזערי. התוצאה - נוראית.
רגע לפני שמתנפלים עליי עם הסטטיסטיקות ועם הוא לא שאל אם זה בטוח אלא מה לקנות, ואם הנהג זהיר אז לא יקרה לו וכו'-
גם לי יש קטנוע, לא 50, וגם אני נוסע כל יום לעבודה מחוץ לעיר- 70 ק"מ ביום (35 לכל כיוון).
אבל לעבודה אני נוסע במכונית. ואת הקטנוע אני משאיר לנסיעה בתוך ת"א. גם זה מסוכן- נכון- אבל כנראה שפחות.
ועידן- היה לנו את אותה ההתלבטות לפני שנה- חשבנו כמה נחסוך אם אני אסע לעבודה על הקטנוע ולא באוטו, כמה זמן ייחסך לי (פקקים...), כמה $$ נחסוך על אחזקה (והכל יושקע בג'מני:-)- פעם אחת על כביש 4 עם קטנוע והבנתי את העניין... בסופו של דבר אני ממשיך לנסוע בקליאו הישן שלנו לעבודה, עומד בפקקים, משלם המון בדלק ומוסכים- אבל כשנהגת תיגע בי בעליה לאילון- זה לא יגמר כ"כ רע.
אתה אישית - מדבר על נסיעה מהערבה למרכז ! שזה אומר לחצות את כל שטחי בדולנד (ארץ הבדואים) בכבישי הנגב! כשגרתי בעומר ונסעתי לסורוקה לעבודה על הקטנוע- שזה בדיוק 4 דק', רעדו לי הביצים מהבדואים שהשתוללו לידי על הכביש- אז לעשות את זה כל הדרך מהערבה??
בקיצור:
למושב וסביבותיו- אין כמו קטנוע!
נסיעות ארוכות- שמע בקולו של מוני ולך על 4 גלגלים. הבריאות שלנו שווה את המחיר.

idanw
16-06-08, 00:10
סיטרואן סקסו דיזל 98
עלות קנייה 8000-10500
רישויי כ1600 ש"ח (?)
ביטוח 2600 כולל ג!
צריכת דלק ליטר ל 18-20 ק"מ

נכון שזה אולי ייצא בסוף טיפה יותר יקר מקטנוע 250, אבל כשאני חושב על זה, קצת מפחיד אותי לסוע על כביש הערבה בקטנוע באופן קבוע...
אגב, טייפון 95 במצב טוב נקנה היום ב 1000 זוזין. (רק לתוך המושב כמובן)

עידן

idanw
16-06-08, 00:14
יואב, עכשיו ראיתי את ההודעה, אבל כמו שאתה רואה, זו ההחלטה.
בחודשים הקרובים הדיפנדר עדיין יככב בתפקיד הסיטרואן סקסו... אני מעריך שבקרוב אצרף עוד רכב למשפחה...

אליהו הסמוראי
16-06-08, 14:09
בקשר לסקסו, היה לי אחד כזה, במשך כשנה - 150 ק"מ ביום.
צריכת הדלק (ובנסיעה היה לי זמן לחשב...) נעה בטווח של 1 ל - 20 כשנסעתי מהר ובלחץ ו 1 ל - 27 כששמרתי על מאה, רעש חזק של מונית ומזגן סבבה, הבעיה הייתה כמובן בטיפולים, מוסך מורשה ששחט אותי...
באותה שנה השארתי קרוב ל - 8000 שקל במוסך רובם על טיפולים ותקלות חשמל קטנות וגדולות.

idanw
16-06-08, 15:22
1 ל - 27 כששמרתי על מאה, .

נראה לי שהתבלבלת, הלוואי עלינו...

Tzvika-Pick
16-06-08, 15:29
קשה מאוד למצוא סקסו דיזל במצב טוב.
רובן עם המון קילומטרים ומצב תחזוקתי לא טוב במיוחד (ואני עדין).

יש עוד אופציות דיזל חסכוניות - למשל הפולו קלאסיק SDI או הקורדובה SDI. קצת פחות חסכוניות בדלק, אבל גם מגרדות את ה1:20 בבין עירוני רגוע.

אליהו הסמוראי
16-06-08, 17:16
נראה לי שהתבלבלת, הלוואי עלינו...

לא לא, לא התבלבלתי, אומנם 1 ל 25 קרה יותר אבל גם 1 ל 27 היה.
בנסיעות יומיות לירושלים היו ימים שזה היה האתגר, סל"ד קבוע, האצות איטיות, שיוט בירידות וכו' וכו' וכו'.
בנסיעות כאלה הייתי משיג בערך 900 ק"מ על מיכל דלק אחד.
תחשוב - סולר עלה אז 3.5 ש"ח לליטר...

AvigdorAharon
16-06-08, 23:48
סיטרואן סקסו דיזל 98
עלות קנייה 8000-10500
רישויי כ1600 ש"ח (?)
ביטוח 2600 כולל ג!
צריכת דלק ליטר ל 18-20 ק"מ

עידן

וטיפולים לא צריך? שמן, מסנן, צמיגים, וכו'...

עזוב, קנה סיטרואן, תהייה לך סיבה לקלל...

אביגדור

idanw
13-08-08, 21:21
שלום שוב..

אז הנה מגיע הרגע, וגם האשה צריכה אוטו.

כאמור, הרכב ישמש אותנו גם לנסיעות בין עירוניות ולכן צריכת הדלק חשובה (כ30-40 אלף ק"מ בשנה)
כרגע, סקסו דיזל נראה לי הכי מתאים אבל אשמח לשמוע את דעתכם על דיזלים חסכוניים אחרים:
קסארה, מגאן, 306, ברלינגו\פרטנר, קנגו.
מה צריכת הדלק? אמינות כללית?
יש גם בנזינים שמגיעים ל 20 ק"מ לליטר?
תקציב 10,000-20,000 .

תודה, עידן

jeep.il
13-08-08, 21:55
במחיר הזה ואם אתה מוכן לרדת בשנתונים קנה סובארו רכב אמין ביותר

idanw
13-08-08, 22:13
\שמגיעים ל 20 ק"מ לליטר?
\

כדאי שתקרא שוב את ההודעה...

jeep.il
13-08-08, 23:17
לא יודע לעשות חישוב של דלק אך מה שהתנסתי בו זה נסיעה יום יומית בין נתניה לתל אביב במשך שנתיים אם סובארו גסטי מנוע 1100 כאשר התידלוק התבצע אחת לשבועיים בערך

AvigdorAharon
14-08-08, 07:31
אני מכיר את המגאן טורבו דיזל סאדן אוטומט.
רכב נוח מאוד מאוד, כח רב יחסית לרכבים בגודלו, תא המטען הענק ביותר בקבוצה (מעל 500 ליטר), צריכת דלק של כ 19 ק"מ לליטר, אבל...

מחיר הטיפולים והאמינות!!!

אביגדור

idanw
14-08-08, 10:15
מה זה אומר? חלקים יקרים? מוסכים יקרים (לא מעניין)? מה הם בעיות האמינות? האם המנוע משותף לקליאו דיזל ולקנגו?

תודה, עידן

בוזי
14-08-08, 14:04
מה זה אומר? חלקים יקרים? מוסכים יקרים (לא מעניין)? מה הם בעיות האמינות? האם המנוע משותף לקליאו דיזל ולקנגו?

תודה, עידן

המגאן דיזל הקודמת מוצלחת יותר לטעמי. אמינה יותר, וניתנת לטיפול עצמי.
שפע של חלקים מפירוק - כמו כל דגם של רכב ששירת בצבא.
מגאן טורבו דיזל ידנית עושה 1:17 בממוצע.
יש בשוק מגאנים דיזל ידניים יוצאי צבא, במחיר מציאה. תבדוק.

סיטרואן ופיז'ו - בדיזלים הייתי נמנע ממודלים 99 ומעלה, בקסארה מדובר בדגם עם פנסים ראשיים מעוגלים.
הרכבים האלו מסובכים הרבה יותר ואמינים פחות.
אם יש לך אפשרות ללכת על גיר ידני - עדיף.

בעז

idanw
14-08-08, 14:18
דווקא מהצבאיים חשבתי להמנע... זה לא כמו בדיפנדר שאין ממש ברירה.
גיר ידני זה בטוח. עוד רעיונות?

-->