PDA

צפייה בגרסה מלאה : אי הבנה לגבי סקדיול 40\80

vic07
26-06-08, 22:27
אין לי ידע מוקדם בנושא שלדת צינורות או חומרים לשלדה, לכן פניתי לאתרכם. קראתי את ההודעות האחרונות שהיו בנושא, והוזכרו שם פעמים רבות צינורות מסוג "סקדיול", כתשובה לשאלה של בחירת החומרים לייצור השלדה.
ומכאן אני כבר לא מבין: חיפוש באינטרנט של המושג "SCHEDULE 80" (היות ואין כמעט תוצאות בעברית) העלה שמדובר בתקן של גודל בלבד, ובפרט עובי הדופן - ולא מוזכר כלל סוג החומר ממנו עשוי הצינור. באתרים רבים הסטנדרט הזה מופיע עשוי ממבחר רב של חומרים - פלדות אל חלד, פלדות פחמן ואף PVC. במספר תשובות לשאלות בפורום שלכם, צינורות מסוג "סקדיול" 40 או 80 הומלצו כחומר בנייה.

עכשיו אני מבולבל: אתם ממליצים על צינורות מהסוג הזה - אבל מאיזה חומר הם עשויים? מה בדיוק אני אמור לחפש?

asafk
27-06-08, 00:47
צינורות סקדיול להולכת נוזלים מיועדים ללחצים מסויימים, ובהתאם יש קומבינציות שונות של חומר/ עובי. כשאנחנו מדברים על צינורות סקדיול 10 או סקדיול 40 או אפילו 80 כחומר גלם לשלדות, הכוונה היא לצינורות פלדה העומדים בתקן סקדיול. לרוב, פלדה "שחורה", לפעמים יש טעם להשתמש דווקא בצינורות מגלוונים, אך עדיין מדובר באותה פלדה.

אסף.

lizard
27-06-08, 01:22
השאלה שלך בהחלט במקום ומאוד מבלבלת מי שאין לו נסיון. כשמדברים על "סקדיואל" 40,80 וכדומה הכוונה ב99% מהמקרים לפלדה בתקן ASTM 106 GRADE B למיטב זכרוני (יש על זה שירשור שלם באתר, יתכן ואני טועה במספר הסידורי או בגרייד, לא ממש משנה לצורך העניין)
למה מדברים דווקא על התקן הזה ולמה זה לא ממש משנה כמו שכתבתי? כי זה מה שתמצא בארץ בדר"כ. כלומר, אם אתה תלך למשווק ברזל ותבקש סקדיואל אז זה מה שתקבל. אין משהו אחר למיטב ידיעתי.

הדילמות הקשורות לתקן הזה הן בעיקר בצנרת בעלת עובי דופן דק יחסית. בעובי דק יחסית יש סיכוי לשברים בכיפוף, מה שבעיקרון פוסל את הצינור לשימוש מבני. אבל לפי מה שחקרתי (ובהחלט יתכן שיש לי עוד מה ללמוד) בעובי דופן שאנחנו מדברים עליו (מינימום 3.6 מ"מ כמדומני) אין את הבעיה של הסדקים ולכן התקן הזה הוא גם להולכה וגם למבנים. צנרת DOM למשל מיועדת למבנים. המונחים באנגלית הם PIPE וTUBE. PIPE להולכה וTUBE למבנים.
צנור המיועד למבנים מתאים גם להולכה כמדומני אבל אלו שמיועדים להולכה לא מתאימים למבנים.

היתרון של הסקדיואל בארץ הוא שהוא זמין וזול משמעותית מצנורות DOM למניהן. בארה"ב למשל נהוג להשתמש בDOM כי בעיקר זה הרבה יותר זמין מאשר SCHD. יש על זה טונות של מידע באתר של הפירטים.

בתכל'ס, אתה הולך לספק ברזל רציני, למשל המשווק המרכזי שיש לו סניף באשדוד ובפתח תקווה וקונה ממנו סקדיואל 40 או 80. הצינור שהוא יספק לך צריך להיות בתקן שכתבתי, זה רשום בבירור על הצינור. בנוסף אתה יכול לדרוש ממנו תעודת טיב חומר.

-->