PDA

צפייה בגרסה מלאה : בלם יד מהסוג הישן

גיתאי נוה
12-07-08, 23:24
בסופה שלי, מודל 93, מותקן בלם יד מהסוג הישן - כפתור כיוונון חוזק בראש הידית ודחיפה לפנים לצורך נעילת הבלם (כמו ב-נ"נ הצבאי). בימים האחרונים אינני מצליח לנעול את הידית, שמרגישה משוחררת (למרות משחקי הכיוונון, לא שם הבעיה כנראה) ולמעשה הרכב ללא בלם יד כרגע. זחלתי תחת הג'יפ ותיבת פיצול הכבלים נראית בסדר כמו גם הכבלים עצמם.

מה יכולה להיות הבעיה? האם באזור מנגנון הידית?
האם כדאי להחליף בהזדמנות זו לבלם יד רצ'ט 'מקובל'? אם כן, אשמח לפרטים - כדאיות, מורכבות, עלות וכו'.
תודה ושבוע טוב
גיתאי

עמית דן
15-07-08, 20:59
בזמנו (לפני כ-5 שנים), כשבררתי לגבי החלפת בלם היד, האופציה המועדפת (טכנית וכלכלית) היתה לעבור לדוושת בלם חנייה המותקנת משמאל לקלאצ'.
מקווה שעזרתי.....
בהצלחה

ערן המסוקס
17-07-08, 02:12
טכנית עדיפה דוושת בלם חנייה?

מה טוב בזה?

זאבי
17-07-08, 18:19
טכנית עדיפה דוושת בלם חנייה?

מה טוב בזה?

מנסיון אישי, הבלם שלך עדיף מבחינת תפקוד.
אפשרות השימוש בבלם הידני נוחה ויעילה לעומת בלם הרגל.
בלם מתכוונן כמו שלך מהווה גם כן יתרון.
בדוק את זרועות הנעילה הגיאומטרית והפינים (צירים) הקיימת בבלם שלך. יתכן ששם הליקוי המונע נעילה.

גיתאי נוה
18-07-08, 09:55
לגבי בלם רגל - עמית, אשמח אם תוכל לפרט יותר בהיבטים של יתרונות/חסרונות, אמינות, ועלויות.

מנסיון אישי, הבלם שלך עדיף מבחינת תפקוד.
אפשרות השימוש בבלם הידני נוחה ויעילה לעומת בלם הרגל.
בלם מתכוונן כמו שלך מהווה גם כן יתרון.
בדוק את זרועות הנעילה הגיאומטרית והפינים (צירים) הקיימת בבלם שלך. יתכן ששם הליקוי המונע נעילה.
זאבי, אני אישית לא רואה בעיה בהפעלה רגלית, ומצד שני כיוונון בלם היד לקושי גבוה מצריך הפעלת כח רב ואולי בזה יש יתרון לרצ'ט. האם קיים יתרון נוסף על פני בלם-רגל?
ולגבי איתור התקלה, ספר טיפולים של הסופה מתייחס לבלם יד מסוג רצ'ט, יש לך במקרה סכמה או הסבר על מנגנון הידית של הבלם המתכוונן?

תודה ושבת שלום
גיתאי

זאבי
20-07-08, 17:31
בלם היד במודל 93, אומץ ממשאיות דודג' ורכבים צבאיים שיוצרו בתע"ר עוד בשנות ה-60.
הבלם ננעל בשני מצבי הקיצון - דהיינו פתוח או סגור. היתרון לדעתי נובע מהיכולת לכוון את לחץ הנעילה באמצעות כפתור הויסות ויותר מכך באפשרות לבלום ו/או לשחרר את הרכב בהדרגה גם כאשר 2 הרגליים על דוושת בנזין וקלטש כמו בזינוק מבוקר בעליה.

אני נסעתי בסופה כזו 6 שנים ובגילי המופלג, הרגשתי בבית עם בלם כזה במיוחד במקרים בהם החלטתי לבלום ידנית באופן מבוקר ואפילו לצורך הדמית נעילת דיפ' אחורי במגבלות מסוימות.

היום אני סוגר 5 שנים עם בלם רצ'ט רגלי בסופה אוטומטית ובהחלט לא רואה כל יתרון ואפילו חסרון למשל בשחרור מידי של הבלם במשיכת הידית.
כל האמור לעיל מחייב כמובן ללמוד כיצד ניתן להפיק מההבלם הידני את האפשרויות שהוא מציע במהלך עצירה ושחרור מבוקרים לעומת השחרור המידי שאפייני לבלם רגלי.

ערן המסוקס
20-07-08, 17:40
אצלי בלם החנייה הוא רגלי. אני משתמש בו פעם בשנה, בטסט. למנגנון יש נטייה לקפוץ שן, לצורך בלימה טובה יש ללחוץ ממש חזק, והוא מוגבל בשימוש לצורך בלם חנייה בלבד.

אין מה לדבר על עצירת חירום מבוקרת.

היתרון היחידי של הדוושה הרגלית, הוא שהיא לא תופסת את המקום בין המושבים.

גיתאי נוה
22-07-08, 19:17
ובכן, לאחר בדיקה נוספת גיליתי שהתושבת שבתוך הידית - זו שמחזיקה את הכבל - נשחקה עם הזמן עד למצב שכבר איננה מחזיקה את הכבל, ולכן הידית למעשה חופשיה לגמרי.
המשמעות היא החלפת ידית בלבד.
בימים האחרונים, במהלך אימון במילואים, עליתי על שלדת סופה צבאית שחוטה שהציבו בשטח בתור מטרה. הגעתי אליה עם הג'יפ ולשמחתי גיליתי שהידית בלם יד שלה עדיין במקום - ידית רצ'ט בין המושבים; מיותר לציין שהידית עכשיו בידיים טובות...
אני מניח שהתפעול שלה נוח יותר מהבלם-רגל. האם נדרשות התאמות כלשהן על מנת להחליף את הקיימת-המתכווננת ב'חדשה' הרצ'ט?

תודה
גיתאי

-->