PDA

צפייה בגרסה מלאה : טיפ: איך מוצאים את נקודה מתה עליונה?

t_uri
22-12-02, 18:47
אני מניח שהשיטה מתאימה לכל רכב. לאו דווקה לג'יפ CJ.

פותחים את פחת מילוי השמן ומניחים שתי אצבעות על השסתומים של בוכנה מספר 1. דוחפים את הג'יפ ברביעי עד שמרגישים בחילוף בין השסתומים (שסתום פליטה נסגר ויניקה נפחת). ברגע זה, בוכנה מספר 6 נמצאת בנקודה מתה עליונה.

אפשר להרכיב את המפלג באוריינטציה הנכונה אבל אם מתעקשים שבוכנה מספר 1 תהיה בנ.מ.ע. מסמנים עם גיר על הפולי הראשי ועל מכסה הטיימינג ומסובבים את המנוע 360 מעלות (הכי קל ע"י דחיפה של הג'יפ ברביעי). עכשיו בוכנה מספר 1 נמצאת בנקודה מתה עליונה.

מרכיבים מפלג ומניעים.

לג'יפולוגים: טיפ זה מתאים לדעתי גם לדף הטיפים שלכם ואולי אפשר להוסיף אותו לכתבה על האוברול (זה בטוח יותר נוח ומדוייק מלנסות להרגיש עם לחץ האצבע).

אורי טל

נץ לבן
07-01-03, 17:57
לפי הכותרת חשבתי בהתחלה שאתה מתכוון לפולניה :wink:

UNIX
17-04-03, 10:51
עדיף להכניס מברג ארוך בעדינות לצילנדר מספר 1 (פלג 1)

לשחק בפולי ימינה ושמאלה עד שמרגישים חילוף של למעלה ולמטה בבוכנה

טיפה ימינה המברג יורד טיפה שמאלה עולה וזהו אתה על ראשון .

להרכיב מפלג ולהניע

עבד יותר מ 20 פעם עד עכשיו:)

t_uri
17-04-03, 10:53
אתה טועה. איך אתה בדיוק יודע אם אתה סוף מהלך הדחיסה או הפליטה?

אורי טל.

איציק - 4X6ZH
17-04-03, 20:42
ומה בקשר לסימנים שיש על גלגל הרצועה ומיכסה הטימינג .
איציק

UNIX
18-04-03, 00:42
בדיוק מה שאיציק הוסיף לגבי מה ששכחתי

ברגע שהראשון במצב הגבוה ביותר אז בפולי החריץ צריך להיות על 0 מעלות

karlos
18-04-03, 22:12
סילחו לי על הבורות אבל מה כל זה נתן לכם ? ולמה זה משמש?

UNIX
19-04-03, 02:46
ברגע שאתה מוציא את הדיסטרביוטור מהרכב אתה לא יכול להחזיר אותו פשוט סתם כך יש סדר מסוים
בסיקסים 153624 זה סדר ההצתה ובשביל שהרכב יניע אחרי ההרכבה הרוטור צריך להתחיל לחלק ניצוץ מהפלג הראשון וכך הלאה אחרץ הרכב לא יניע בחיים וייתן בק פייארים עצבנייים ביותר

חנן-ג'יפולוג
19-04-03, 22:55
הכותרת לא נכונה ובגלל זה כולכם הגבתם בצורה שגויה למה שאורי כתב.
הוא מן הסתם התכוון לנ.מ.ע. בין פעימת דחיסה לעבודה ואת זה לא ניתן לגלות, לא על ידי סימנים על הפולי ולא על ידי הכנסת מברג לפתח המצת.
ברוך, אתה טועה. אם זה מה שעשית והכנסת את המפלג וזה עבד לך 20 פעם אז או שיש לך וואחד מזל או שאתה מספר סיפורים. סטטיסטית 50 אחוז מהפעמים שעשית את זה המנוע היה אמור לקבל ניצוץ בין פליטה ויניקה והיית מקבל בקפיירים איומים.
לא שאני מבין למה אדם צריך להחזיר את המפלג 20 פעם למקום כשכל הטיימינג מוזז. אני מבין פעם אחת לאחר שיפוץ מנוע. גם אני עשיתי את זה. אבל 20 פעם?

אחלה טיפ, אורי.
אני, אגב עשיתי את זה בצורה הרבה יותר מטומטמת. מצאתי נ.מ.ע. הרכבתי את המפלג ולאחר שקיבלתי בקפיירים במקום התנעה, הרמתי את המפלג, סובבתי את המנוע סיבוב, והחזרתי את המפלג. דבילי אבל עובד :)

t_uri
20-04-03, 00:42
חנן. זו שיטה מעולה שלמדתי מחבר, מכונאי מנוסה לציוד כבד (אצלו במוסך עשיתי את האוברול).בשיטה זו אין פיספוסים.

נ.ב. הלוואי והיה לי הזיכרון לכל הטיפים שקיבלתי ממנו במהלך השיפוץ.

אורי טל.

UNIX
20-04-03, 10:08
חנן הייתה תקופה שהורדתי את הדיסטרביוטור די הרבה פעמיים בגלל כל מיני בעיות בו של מים רטיבות ועוד כמה ולבסוף החלפתי אותו ל hei .

אני מוריד אותו היום כי המנוע מזייף טיפה ואני חושד שזה עקב סדק במכסה או שהרוטור נדפק אתה מוזמן לרות איך אני מחזיר אותו בלי באקפייר אחד אפילו

חנן-ג'יפולוג
20-04-03, 10:44
אם אתה מוציא את המפלג ומחזיר אותו באותו מצב בדיוק ולא הזזת את המנוע, אין בעייה.
אם אתה מגיע למנוע במצב לא ידוע ומנסה להרכיב עליו מפלג בלי לבדוק אם המנוע בסוף דחיסה או בסוף פליטה, 50 אחוז שתכניס אותו ב180 מעלות לכיוון הנכון, חבל על הויכוח.

Anonymous
20-04-03, 12:05
סילחו לי רבותי המלומדים אבל לא יותר מדויק לפרק את מכסה השסתומים ,להביא את צילינדר 6 לחפיפה (סוף פליטה תחילת יניקה) ואז להתקין את המפלג?
נכון שיש עוד ברגים לפרק ואולי גם סיליקון(במקרה של ברוך) אבל זו הדרך

חנן-ג'יפולוג
20-04-03, 12:36
לא.
מבחינת דיוק אין קשר, בסופו של דבר הפיין טיונינג נעשה על ידי סיבוב המפלג לאחר שהוא מורכב ולאחר שהמנוע עובד. כל הדיון הוא בשביל הכיוון הגס, שהמנוע בכלל יניע, ואת זה ניתן בשתי שיטות: השיטה המפגרת שלי והשיטה היותר חביבה של אורי. בכל מקרה, לפרק את מכסה השסתומים על כל העבודה הכרוכה כולל החלפת אטם בשביל לדעת היכן הטיימינג זה לא לעניין.

UNIX
21-04-03, 03:07
לפני 10 חודשים בערך עשיתי מה שאמרת רונן אבל אז לא היה אכפת לי שהמנוע ינזל

אחרי שאני פותח את המכסה שסתומים אבל היום ממש לא בא לי על נזילות וגם יש לי שיטה חדשה שאבא שלי לימד אותי והיא עובדת , עובדה.

חנן אני לא מתווכח אני פשוט אומר לך .

עכשיו הדיסטרביוטור בבית כי אני מסדר משהו בקידום ההצתה שמעולם כנראה לא תפקד וכשאני ירכיב אותו אני מוכן לתת אפילו כמה סטרטרים לפני שאני מרכיב אותו בשביל לשנות את הכיוונים ואז להרכיב ואני מוכן להתערב על מה שרק תרצה

שמכה ראשונה אני מניע אותו .

חנן-ג'יפולוג
21-04-03, 09:24
ברוך, תגיש ערעור למי שהעביר אותך את מבחן התיאוריה בשיעורי הנהיגה.

UNIX
21-04-03, 10:08
חנן אתה יכול לא להאמין ללגלג וכו', תאמין לי גם המכונאי שעשה איתי את המנוע לפני כמה זמן היה די בהלם מזה הוא נתן לי להרכיב את הדיבטרביוטור

והוא פשוט התלהב מהשיטה

איציק4x6 תן לנו קצת חומר על השיטה הזו ,יכול להיות ש 20 פעמים אני

מצליח במזל להניע את האוטו שלי?

חנן-ג'יפולוג
21-04-03, 11:14
ברוך, יש רק אפשרות אחת שאני יכול להעלות בדעתי שבגללה זה מצליח אצלך (אם זה באמת מצליח), עם המפלג הספציפי שלך.
באופנועים השיטה הזו די מקובלת. מערכת ההצתה נותנת ניצוץ גם בסוף פליטה וגם בסוף דחיסה. זה נעשה בשביל לחסוך בעלויות וכו' בגלל שבאופנועים אין מפלגים עם רוטורים אלא זה עובד עם פיקאפ וסליל הצתה לכל צילינדר או לכל שני צילינדרים ולעשות ארבע מערכות כאלה לאופנוע ארבעה צילינדרים זה יקר מדי.
אם בדרך משונה כלשהי (די קשה לי להאמין שזה כך אבל תיאורטית זה אפשרי) המפלג אצלך עובד בצורה כזו אז השיטה שלך אכן תעבוד אצל מי שהשתיל מפלג כזה.
בכל אופן, מפלגים סטנדרטיים של סיקס ושל הרוב המוחלט של הרכבים בעולם לא עובד ככה, ושם השיטה שלך לא עובדת, נקודה.

UNIX
21-04-03, 22:45
חנן אתה צודק אני חושב , המפלג הזה די מיוחד זה המפלג הגדול שהכל המצא בתוכו

המודיול , הכויל , קבל , הוא עובד בסה"כ על פלוס והוא די מיוחד .

בכל מקרה אצלי שוב הרכבתי היום באותה שיטה את המפלג ושוב הניע לי .

ניר ל
24-04-03, 00:34
אורי,
אם יש קומפרסיה חזקה ולא ניתן לסובב את המנוע באמצעות המאוורר, אפשר לתת סטרטרים קצרים ואח"כ לשחק עם המאוורר לצורך כוונון עדין.
ברוך,
אתה בחור צעיר, על כן לא נורא אם עוד לא למדת סטטיסטיקה. עם כל הכבוד לנסיון הרב שלך שאני לא מזלזל בו, עבודת מנוע ארבע פעימות היא נושא מאד פשוט ומאד חד משמעי. הבוכנה נמצאת בנמ"ע בסוף מהלך דחיסה ובסוף מהלך פליטה, בשני המקרים סימני הטיימינג מראים שבוכנה מס' 1 בנמ"ע אבל לא ניתן לדעת אם בדחיסה או פליטה. המפלג שלך לא מיוחד ולא נעליים, הוא עובד בדיוק באותו אופן שבו עובד המפלג המקורי, הייחוד שלו הוא בכך שרכיבי המערכת (מודולטור, כויל) נמצאים בתוך מכסה המפלג ולא בחוץ. אם תרכיב את המפלג הפוך הוא לא יניע למרות שסימני הטיימינג והמברג בצילינדר מראים על נמ"ע. נקודה סוף ! ואל תתווכח למען השם !!!
עכשיו לעניין הסטטיסטיקה -
אם אכן ההסתברות היא 50% כמו שחנן הציע, אז אתה ידידי יחיד סגולה ! ממש ברוך בעל הנס!!! תאורתית זה יתכן, אלו מאורעות שאינם תלויים אחד בשני ובכל פעם שתנסה יש הסתברות של 50% להצלחה בלי קשר לפעם הקודמת, תזכור את זה כשתבחר לנסוע בנתיב הימני ותיתקע בפקק בעוד השמאלי זורם כנהר הנילוס, תזכור את זה גם שתמתין לקו 51 והוא יגיע אחרון.
אני אישית לא בטוח שמדובר ב 50% , ישנה תופעה כזאת שהמנוע לעולם ידומם באותה נקודה בדיוק. נניח שהוצאת מפלג וכעת אתה מסובב את המנוע עד לפעם הראשונה שבוכנה 1 בנמ"ע, מרכיב מפלג ומניע מכה ראשונה. אם אני צודק, אז בכל פעם שתחזור על התהליך בדיוק, תיפול על סוף מהלך דחיסה. לעומתך דוד יענק'לה ומשה יפלו בדיוק על סוף מהלך פליטה ויקללו את מינה צמח והסטטיסטיקה שלה.
אתה הבנת את זה ברוך ?!
אם כן, אז למען הסדר הטוב, אל תשתף את הפורום בהארה שלך, תודה לי בפרטי או שלח לי פרחים.
חשוב שתבין שאף אחד ממשתתפי הפורום לא המציא את הגלגל, אלו עניינים טכניים מדוייקים שאין להם קשר למזל או לנסיון. עשה לעצמך ולשאר החברים טובה, אם אין לך משהו מדעי להגיד, תחסוך את נפח האחסון של האתר. אם זה ממש בורח לך, פנה בהודעה פרטית לאחראי הפורום ותתיעץ. אף אחד לא יקח לך את הקרדיט על תשובה מבריקה או סתם נכונה. תפנים את מה שנאמר כאן, אני אומר לך את זה בתור חבר, זה רק יועיל לך ולפורום.

איציק - 4X6ZH
30-04-03, 14:28
בוקר טוב או ערב טוב

אני בדרך כלל יושב בגיפ טריפ לכן זמן התגובה הוא לא מידי
האמת שכולם צודקים וכולם מסתובבים סביב התשובה המוחלטת אבל אין תשובה מוחלטת . ולמה אני מתכוון .
יש רק דרך אחת נכונה למצוא את נקודה הזאת TDC . והיא נתוני היצרן גלגל מעלות המורכב על גל הארכובה ומיקרומטר המודד את מיקום הבוכנה . נכון זה מסובך
אפילו הייתי אומר מסובך מאד מאד . מזלנו שימים אלה חלפו בעבר הלא כל כך רחוק זאת היתה הדרך היחידה והמדויקת לכוון הזרקה במנועי דיזל .
היום כבר כל יצרן הבין שהוא חייב לתת עוד כמה סימנים להקל על המכונאים בתחזוקה . מה גם שזה כיוון קריטי .
לכן בכל מנוע יש סימן מה שאנחנו רואים לו סימן ה 0 ( אפס או TDC ) בדרך כלל
החץ על גלגל הרצועה הקידמי . או על מיכסה הטימניג . לפעמים על גלגל התנופה
ויש חלון דרכו ניתן למצוא את הסימן .
הבעיה שבמנוע שריפה פנימית בעל 4 פעימות ( סליחה לכל אלה שלא מבינים )
ומנוע כלי הרכב הוא כזה 4 פעימות . במנועים אלה גל הארכובה חייב לבצע שני סיבובים על כל פעימת עבודה אחת .ומכאן שאנחנו מקבלים פעמיים את סימן TDC על כל פעימת עבודה אחת . ואז כמובן שכל כיוון של סדר הצתה או הזרקה חייב לקחת בחשבון איזה סימן קיבלנו אנחנו בסימן הראשון ( בסיבוב הראשון של גל הארכובה ) וזה לא הסימן הרצוי . או אנחנו בסיבוב השני של גל הארכובה וזאת פעימת העבודה שאותה אנחנו צריכים למצוא .
לכן כל מכונאי מנוסה שיודע את כללי היסוד של עבודת מנוע שריפה פנימית ימצא לעצמו כל מיני סימנים המביאים אותו למקום . ( נכון גם באק פייר זה סימן )
אז מה עושים במנוע שיש 2 מפלגים .
מה עושים במנוע שהוא מנוע V שני ראשים ( מפרקים את שני מכסי השסתומים )
ומה עושים במנוע כוכבי ( זה של מטוס )
בקיצור חזרנו לאתחלה כל אחד לפי הדרך שלו העיקר שיזכור את סדר ההצתה .
במנוע 6 צלינדר יש יותר מאפשרות אחת !!
ובמנוע 8 צלינדר ( גם אני כבר לא זוכר את כל האפשריות )
לכן יש דרך פשוטה שיש לבצע כל פעם שיש ספק .
ימצא את הראשון ( של המפלג )
יסדר את החוטים לפי סדר ההצתה ביחס לכיוון סיבוב המפלג .
יפרק פלג מס 1 ( בדרך כלל זה הפלג בקידמי ) אבל לא תמיד !!!
יתן למנוע נגיעת סטרטר כאשר הוא מקרב את האצבע על חור הפלג ירגיש את דחיסת הבוכנה .תוך כדי שהוא מסתכל על חץ הסימן על מיכסה הטימניג \ גלגל הרצועה .
ויש לך את נקודה מתה עליונה TDC ללא פרוק מכסה שסתומים ולא משנה כמה צלינדר יש למנוע .
נכון צריך לדעת מי הוא פלג מס 1
מה כיוון הסיבוב של המפלג
ואיפה נמצא סימן האפס .
בתקווה שזה יותר ברור אכשיו .
דרך אגב זה כבר נושא למתקדמים ++
אחד הנושאים שהרבה מכונאים נכשלים בו במבחן מעשי של משרד התחבורה .
זה סידור חוטי הצתה + מפלג למנוע כאשר יש לך רק נסיון אחד .
אתה מקבל מנוע בכיתת הלימוד כאשר מפלג + חוטים מפורקים .
ואלה שבאמת רוצים להתעלל בהם יש מנוע דיזל וגלגלי טימניג מפורקים .
ורק נסיון סטרטר אחד !!!
מי שיודע קל מאד . ומי שלא מבין איך המנוע עובד חבל על הזמן !!
בשיעור הבא כיצד מכוונים שסתומים או איך אתה יודע באיזה נקודה גל הזיזים חייב להיות על מנת שכיוון שסתומים יהיה נכון .
נכון גם שסתומים הדראולים יש לכוון .
איציק

איציק - 4X6ZH
03-05-03, 22:28
נסיון לצרף תמונה

-->